DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het geheele Duitsche volk stemt „Ja". SLT: ssKjrö» Ttaqeliiksch Oveczicht buitenland .11 No. 268 Maandag 13 November 1933 135e Jaargang In de gisteren gehouden en rustig vertoopen verkiezingsdag heeft meer dan 90 pCt. der uit gebrachte stemmen Hitler's politiek gesteund. ELKE SPANNING ONTBRAK. IVaf vandaag de aandacht trekt,,. AARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, niigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.2S, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. - Zooals reeds te verwachten was, is de Ferfstverkiezing in Duitschland een goweldige overwinning voor Hitier ge worden, want meer dan negentig procent van het aantal uitgebrachte stemmen was het met het tegenwoordige regime eens, een bewijs, dat een dictatuur in. Duitschland heel wel mogelijk is. Deze verkiezing was eigenlijk geen verkiezing. Van den Duitscher werd slechts verlangd, zich uit te spreken of hij het met het geheele Hitler-regime eens was in een „Ja" of „Neen". De diercte oorzaak tot deze verkie sing was Duitschland's uittreden uit den Volkenbond en de eisch tot gelijk gerechtigheid was de voornaamste sti mulans daartoe. Hiermee had Hitier op een zwak van den Duitscher gewerkt en de hieronder volgende uitslag bewijst ten duidelijkste, dat Hitier met geruste zekerheid kan zeggen Ik spreek namens het ge heele Duitsche volk. De officieele uitslag luidt dan als volgt: Uitgebrachte stemmen: 42 969 562, waarvan Vationaal-socialisten 39 621 430 (92.2 Ongeldig: 3 348.125 (7 8 REFERENDUM: Uitgebrachte stemmen: 43 425 529, waarvan Ja: 40 583.430 (93.5 Neen: 2 052 120 (4 7 Ongeldg: 789 999 (1 8 Het aantal stemgerechtigden bedroeg 4r 106.168 Op 5 Maart j.1. bedroeg het aantal stemgerechtigde kiezers voor den Rijks dag 44 685764, waarvan waren opge komen 39 655 029 of 88 7 Hiervan er- wierven de nationaal-socialisten 17 277 180 stemmen, gelijk aan ca 43 3 Bi'" deze stemming zijn. voor zoover thans bekend .95 der kiezers opge komen. van wie 90 vóór het Hitier- bewind stemden. De vraag, die beantwoord moest wor den en waarvoor het referendum gesteld was .luidde: „Keurt gij, Duitsche man, en gij, Duitsche vrouw, de politiek van uw rijksregeering goed en zijt ge bereid te verklaren, dat deze de uitdrukking van uw eigen opvatting en van uw eigen wil is en u plechtig daarvoor ui» te spreken? Wat de Rijksdagverkiezingen betreft, er is slechts één lijst ingediend, nl. die der Nat Socialistische Duitsche Arbei- d Hoewel* er den geheelen dag eerdruk te van belang in net gehele rijk was waar te nemen, ontbrak toe a e pan ning doordat alle andere politieke par tijen'dan de N.SDAP volkomen uitge schakeld waren De stemming in het Ki|k Tot het middaguur ^den in jele plaatsen reeds 70 en meer der iezers tot nu toe ontvangen bericht s nergens tot Incidenten gekojoea it Te Berlijn vertoonde dezedag u:iter lijk een geweldige verandering et 30 Januari In de straten ziet men geen optochten en debatingclub straat is het Ueberfallcommando's Op tr„ncnaran mettemin zeer druk Groote transparan ten zijn overal op pleinen en "fiT-P uur was bet druk bij de b"?,.S Minister, stemden btt rn het café ..Furst Bisniarck in de - .eg strasse. Reeds van uu wachten. fotografen en ,llm0'"rrÏÏ" eer.pretdde zich in de buurt De raai |nkaa| een ooggetuigenverslag. I" Rijkst) werd door velen gestemd om J _P dent en de ministers te kun"f Sukele ministers, om de ter voor Verkeerswezen, Eltz nach, en de Pruisische minister van Jus titie, Kerrl, stemden in de Taubenstras- se. Ook hier bestond groote belangstel ling In de Wilhelmstrasse stonden voor de Rijkskansela.-ij urenlang honderden menschen om den Rijkspresident en den Rijkskanselier te zien Nog in den ochtend was de toeloop bij d„ stembureaux grooter dan ooit. In de straten zag men tienduizenden In ve,e gevallen trokken de bewoners van hui zen in gesloten formaties naar de stem bureaux. Er werd ook aan de achter zijde der huizen gevlagd Tijdens ke ktijd nam ie belangstelling tijdelijk af. In groote orde en rust werd gestemd. i»e politie, welke vroeger van 48 tot 72 uren achtereen in „höchster Alarmbe- reitschaft", is nu niet op straat te zien. Te Weimar verschenen de oorlogsin validen direct na de opening van het stemlokaal in gesloten formatie. Hun werd voorrang verleend. In het dorpje Knopp bij Zweibruecken werd het stembureau om 11 uur ge opend. Om 11 uur 20 hadden alle stem gerechtigden zich evenwel reeds van hun taak gekweten, zoodat het lokaal kon worden gesloten. In het gebied van Hamburg werden van 12 uur tot 12 uur 10 alle kerkkl >k- ken geluid om de volksgenooten te her inneren aan hun plicht. Een oproep van Hitier Nadat president Hindenburg in een Zaterdagavond gehouden radiorede het volk had opgewekt als één man «chter het huidige regime te staan, heeft H!tïer hedenochtend de volgende oproep tot het Duitsche voik gericht: „Duitsche Volksgenooten. Vijftien jaar lang heb ik. vervuld .an een onverwoestbaar vertrouwen in de eer van het Duitsche volk en geloovend aan zijn toekomst, voor die toekomst gestreden. Thans dank ik de millioenen volksgenooten uit het overvol gemoed voor de in de geschiedenis eenige uit spraak, ten gunste van een werkelijke vredesliefde, doch eveneens voor onze eer en onze eeuwige gelijke rechten Mijn medewerkers en ik willen echter, daardoor opnieuw gesterkt onverdroten onze plichten blijven vervullen". In een oproep aan de N. S. D. A P zegt Hitier: „Nationaal socialisten, partijgenoo- ten, een onvergelijkelijke overwinning is bevochten, het Duitsche volk dankt u in de eerste plaats voor uw altijd geloo- vende trouw, u nimmer verzwakkenden arbeid Mannen van onze organisaties van SA, SS en S.T. gij hebt gesteund door de activiteit van onze jeugd onze vrouwen, tallooze partijgenooten en onze pers in vier weken tijd iets reusachtigs gepresteerd De -veergalooze grootte van onze overwinning is voor u allen de grootste dank De redding var het Va derland zal echter eens uw dank zijn.' Hoe Berlijn stemde Van de 2663 stembureaux in Berlijn trok dat in het restaurant „Zum Für- sten Bismarck" in de Jagerstrasse, de meeste belangstelling, omdat Jaar de verschillende regeeringspersonen hun stem zouden uitbrengen De eerste, die er verscheen was mi nister Göbbels ,die hartelijk werd toege juicht toen kwam president vou Hin de iburg, vergezeld van staatssecretaris Meissner De president begroette een aantal oorlogsinvaliden, die zien in rol stoelen daarheen hadden begeven, en nam van eenige kindertjes een bloemen hulde in ontvangst. Na, als kiezer 982, zijn stem te hebben uitgebracht, verliet d»' president met een helder „goeden morgen" het stemlokaal. Hij werd ge volgd door zijn schoondochter, de vrouw van kolonel von Hindenburg, die als officier der rijksweer niet aan de stem ming mag deelnemen Van de ,'at®r verschijnende personen noemt 't W olff- bureau nog den minister van Buiten landsche Zaken, von Neurath, V1C€~ kanselier von Papen, minister Göring, ea De rijkskanselier stemde in j-te mensstadt en niet, zooals gebruiKe ij in de Jagerstrasse. H. In Potsdam trokken de ledeni van de ex-keizerlijke familie de aanda prinsen Eitel-Friedrich. A"^u> en de ex kroonprins bruten daar hun stem uit. Evenals in Berlijn trokken oorlogsinvaliden door de straten, die biljetten meedroegen, waarop stond: .Duitschers. hebt gij al gestemd? Zoo niet, dan zijn onze offers nutteloos." Over de stemmingen in de verschil lende districten meldt men dat in het Joodsche ziekenhuis in Wedding 120 stemmen werden uitgebracht, waarvan 70 voor de nationaal-socialisten en 50 ongeldig- In het concentratiekamp Usthofen bij Frankfort a. d. Main wer den 88 stemmen uitgebracht, waarvan 78 met „Ja". In het concentratiekamp!! In h«t concentratie-kamp Branden burg werden voor de rijksdag-verkie-. zing 1037 stemmen uitgebracht, waarvan 1006 voor de N.S.D A P. en 31 ongeldig. Bij het referendum werden 1036 stem men uitgebracht, waarvan 1024 met „ja" en 12 met „neen". In het concentratie-kamp Oranienburg stemden van de 517 stemgerechtigden er 301 voor de N.S.D.A P., terwijl 76 stemmen ongeldig waren. Bij het referendum antwoordden 330 met „ja' en 33 met „neen". De deelneming aan de verkiezingen was overal zeer groot. In Oost-Pruisen bad om 12 uur reeds 75 procent der be volking gestemd, in het district Lünen- burg ging de geheele bevolking naar de stembus, evenals in Ludwigshafen, München en Augsburg. In Keulen was de belangstelling zoo groot, dat de kie zers soms anderhalf uur in de ry moes ten staan, alvorens zij het stemhokje konden betreden. Wat Frankrijk zegt. De Parijsche pers bespreekt uitvoerig het resultaat van de Duitsche verkiezing en van de volksstemming en wijst voor al op de betrekkelijke waarde van den inderdaad op het eerste gezicht over weldigende uitslag, gezien den druk, die met alle mogeliike middelen is uitge oefend op het kiezerscorps. Des te bewonderenswaardigers achten verschillende bladen den moed van de 2 millioen kiezers, die zich door even- tueele terreur bedreiging niet hebben laten afschrikken en tegen durfden stemmen. Göbbels over het behaalde succes. Toen de uitslag der verkiezingen vast stond heeft de rijkspropagandaleider, rijksminister dr. Göbbels, zijn directe medewerkers uit de rijkspropaganda leiding en het rijksministerie voor volks voorlichting en propaganda bijeen ge roepen om hun zijn dank te brengen voor het gepresteerde werk Dr Göbbels zeide in het bijzonder dank aan de ge heele Duitsche pers, die in dezen verkie zingsstrijd veel heeft goedgemaakt waarvoor de nat. soc. haar in voorbije tijden der oppositie bittere verwijten hebben moeten maken. Ook de Duitsche radio zeide de minister dank, evenals de landelijke propagandabureaux; den sprekers en propagandaleiders der par tij en verder ieder partijgenoot die in dezen verkiezingsstrijd in moeilijk klein werk, met overgave en offervaardigheid onvermoeid heeft medegewerkt. Ten slotte echter zeide dr. Göbbels vooral het Duitsche volk zelf dank, dat de re- geering-Adolf Hitier een ongehoord be wijs van vertrouwen heeft gegeven, een bewijs van vertrouwen, dat een zeer g-uote verplichting voor de partij betee- kent Wij gevoelen, aldus verklaarde de minister als een groot geluk, dit volk te kunnen dienen en latere geslachten zul len ons moeten oenijden om onzen tijd Het Duitsche volk heeft in deze verkie zing met een eensgezindheid, die nog voor enkele maanden niemand voor mogelijk zou hebben gehouden, bewezen dat het achter Adolf Hitier en zijn regee ring staat. Wat wij bereikt hebben, dan ken wij aan de duidelijke leiding van den volkskanselier Adolf Hitier. aan de consekwente arbeid van zijn regeering en den vlijt van alle medewerkers aan den Duitschen opbouw. Onze strijd gaat verder. Wij denken er niet aan op onze lauweren te gaan rusten. Deze verkiezingsuitslag met zijn grandioos resultaat zal het begin zijn niet alleen van een nieuwe binnen- landsch politieke ontwikkeling, maar zal ook nieuwe buitenlandsch politieke perspectieven openen. Na de rede van den rijkspropaganda leider en rijksminister sprak staats secretaris Funk een woord van dank tot dr. Göbbels, waarbij hij zeide. dat de ontzaggelijke propagandaprestaties van deze verkiezing slechts mogelijk geweest zijn onder de doelbewuste leiding van een minister die alle krachten aan het werk gezet heeft om door zijn ministerie in voortdurend contact met het volk de groote taak van de nationaal sccialisti sche revolutie dag aan dag nader tot dit volk te brengen»' te verklaren en ieder afzoiderlijk Duitscher voor deze doeleinden in vuur te zetten. Engeland vindt het een pracht- resultaat. De Times schrijft, dat er geen twijfel .an bestaan, of de meerderheid van het Duitsche volk is vrijwillig naar de stembus gegaan om haar stem uit te brengen voor vrede, eer en gelijkberech tigdheid. Duitschland heeft met zijn stem de politiek van het uittreden uit den Volkenbond en uit de ontwapenings conferentie bekrachtigd en de nationaal socialistische regeering in haar positie gesterkt. Het buitenland had thans te doen met een volkomen nationaal so cialistisch Duitschland. De „Daily Express" schrijft dat nog nooit in de geschiedenis een volk zich de politiek van zijn leider op zoo vo' e- dige wijze tot zijn eigen politiek heeft gemaakt, dat geen land ooit een meer derheid van 90 zou kunnen bereiken. BRIANDMONUMENT INGEWIJD. Door den nieuwen premier Sarraut. Te Pacy-sur-Eure, de geboorteplaats van den vroegeren Franschen minister van bui- tenlandsche zaken, Briand, heeft Zaterdag in tegenwoordigheid van den minister-president en bijna alle leden der regeering de inwij ding van een Briand-monument plaats ge had. Sarraut legde bij deze gelegenheid den nadruk op het werk van Briand gedurende en na den oorlog. CHINA BREIDT ZIJN VLOOT UIT. De Chineesche regeering heeft de eerste credieten goedgekeurd voor den bouw van pantserkruisers met een totale tonnemaat van 150.000 ton. De schepen zullen in Ame rika worden gebouwd. CONFLICT DUITSCHLAND— VATICAAN? Over een rede van Göring. Naar te Rome verluidt zal de Heilige Stoel een protest indienen bij de Duitsche rijksre geering in verband met de verkiezingsrede voering van Goering, waarin hij de katholie ken „zwarte mollen" noemde, er aan toevoe gende, dat de katholieke ambtsbekleeders in Duitschland gedurende veertien jaren de „de preekstoel en biechtstoel gebruikt hadden ter uitoefening van pressie, waar dit slechts mogelijk was". Deze rede. <Jie door de radio werd uitgezonden, zou gehoord zijn door le den van het pauselijk hof, die onmiddellijk dienaangaande rapport uitbrachtten aan den paus. Deze heeft daarop staatssecretaris Pa- celli bij zich ontboden, met wien hij ruim een half uur onder vier oogen confereerde In verband hiermede wordt er op gewezen, dat bij zijn bezoek aan Rome reeds een audiëntie bij den Paus aan Goering was ge weigerd. DE WAPENSTILSTANDS HERDENKING. Communisten veroorzaken incidenten. In geheel Engeland hebben Zaterdag her denkingen van den wapenstilstand plaats gehad. Te elf uur 's morgens werd de gebrui kelijke stilte van twee minuten in acht geno men. Hier en daar vonden incidenten plaats, die te Oxford en te Cambridge het ernstigst wa ren. Studenten, die lid zijn van de communis tische Nooit-meer-oorlog beweging, hielden een betooging en verstoorden de stilte, zoo dat het tot botsingen kwam met andere stu denten, die de communisten bekogelden met eieren, tomaten, bedorven visch enz. De po litie maakte van den gummistok gebruik T; Het geheele Duitsche volk st3mt „Ja". (Dag. Overzicht). Conflict tusschen Vaticaan en de Duitsche regeering? (Buitenland). De toestand op Cuba (Buitenland) Soc. Dem betoogingen te Weenen (Buitenland). De Valera in actie. (Buitenland). Gisteravond heeft de heele provin cie Groningen van b tot 7 uur in donker gezeten door een storing in het prov. electr. bedrfijf (Binnen land). De bij Egond gestrande logger is Zaterdagavond weer vlot gekomen. (Provincie). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). Zie verder eventueel Laatste Be richten. het vraagstuk van het reglement der produ centencorporaties in den loop van deze maand zal worden bestudeerd en opgelost. Er zullen in Italië een veertigtal corporaties worden gevormd, gegroepeerd naar den aard van het voortgebrachte artikel. Tevens wordt verklaard, dat het duidelijk is, dat, als alle wetgevende bevoegdheden zijn overgedragen aan den nationalen raad van corporaties, de beteekenis van de Kamer van Afgevaardig den heel wat minder zal worden. Derhalve zijn weldra, indien niet onmiddellijk, wijzi gingen te verwachten DE TOESTAND OP CUBA. Nog erg onrustig. De vuurgevechten te Havanna in eenige straten duren nog voort. Er zijn eenige sol daten en mariniers gedood of gewond. Op de daken der huizen zijn tal van lijken aange troffen. Vijftig slachtoffers konden nog niet worden geïdentificeerd. In de provincie Ma- tanzas is een opstand uitgebroken onder lei ding van Carlos de Armas. De geregelde troepen hebben den strijd met hem aange- bonden. Kalme Zondag. Het is gisteren veel kalmer in de stad. Men zag echter niemand op straat, uitgezon derd de militairen, die in auto's patrouillee ren, gereed het vuur te openen op de op daken en balkons verschanste partijgangers. Verscheidene huizen ziin door de aanhangers van de A.B.C.-organisatie, de z.g. abece- darios, met dynamiet opgeblazen De Chineesche consul generaal heeft de bescherming der troepen gevraagd voor zijn landgenooten, wier huizen geplunderd zijn. Ook in de loodsche wiik schijnt gevochten te zijn, waarbij vier Poolsche Joden den dood zouden hebben gevonden. Een nieuwe revolutionnaire be weging verwacht. Officieele kringen verklaren, dat de regee ring weet, dat een nieuwe opstand wordt voorbereid; zij is echter gereed om in te grij pen. De op het oogenblik heerschende rust aldus wordt verklaard. is slechts de stilte voor den storm. Het departement van binnenlandsche zaken ontkent het berich' volgens hetwelk Menocal de leiding zou heb ben genomen over een 5000-tal rebellen. Edinburgh hebben leden van dezelfde orga nisatie een tegen-demonstratie gehouden. Zij verstoorden de stilte door uitroepen en ook hier verrichtte de politie arrestaties. Te Lon den hebben eenige straatkooplui en commu nisten de stilte verstoord door gefluit of op andere wijze. Na afloop van de twee minu ten werden zij door de verontwaardigde me nigte afgeranseld. VIJFLING GEBOREN IN HONGARIJE. Alle babies gestorven, In het stedelijk ziekenhuis te Haja (Hon garije) heeft een boerin een vijfling ter we reld gebracht. Zooals men verwachtte, stierven de 5 ba- bies, ale meisjes, reeds eenige uren na de ge boorte. De toestand van de kraamvrouw, die zeer bedroefd is over den dood van haar kinde ren, is betrekkelijk bevredigend. GEWIJZIGD FASCISME IN ITALIË. Een artikel van MussolinL De „Annales" publiceert een artikel van Mussolini met den titel „Ik ga het fascisme hervormen''. Mussolini verklaart hierin, dat KRANSLEGGINO OP GRAF VAN MEVROUW GOERING. Op het oude kerkhof Lovoe bij het slov Drottiningholm is gistermiddag op het graf van de echtgenoote van Goering door den 81-jarigen professor Almquist, den laatsten overlevende van de Vega-expeditie een krans gelegd in de Zweedsche en Duitsche kleuren. Hij verklaarde, dat deze kranslegging een stil protest is tegen de grafschennis. ARISCH SPOORWEGPERSONEEL IN DUITSCHLAND. Reglementen gewijzigd. De personeelreglementen bij de Duit sche Rijksspoorwegen zijn in dien zin gewijzigd, dat personen van niet-arische afstamming en zij, die met een niet- arische vrouw gehuwd zijn, niet als spoorwegbeambte mogen worden aange steld. Zij, die met een niet-arische vrouw huwen, moeten ontslagen wor den. In dringende gevallen kan de direc teur-generaal uitzonderingen toestaan. Iedere spoorwegbeambte, die trouwen wil, moet bewijzen, dat zij a.s. vrouw van arische afkomst is. DE STEENKOLEN-MI 1NEN-STAKINO OPGEHEVEN. Uit Wilkerbarre in Pennsylvannië wordt gemeld, dat op een congres gisteren met al- gemeene stemmen werd besloten, de staking in de anthraciet-mijnen in het Luzerne- Lackawanna district, waarbij 40000 mijn werkers betrokken waren op te heffen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1