Amstwdamsche JUiêCicaües SBüutmCand £aatste Actiefilm HINDERWET. EPNSTIGE ONTPLOFFING. Groote schade aan tal van huizen; een man met gebroken halswervel. VERKEERSONGEVALLEN aan van Dinsdag 14 November 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de N. V. De Winter's Koek- en Banketfabriek „De Volharding"', alhier, om vergnnning tot het nitbreiden van hrar fabriek doof het bijplaatsen van een oliestookinrichtlnq op de bestaande heete-lncht-oven, benevens een electro- motor van X P.K., voor het in werking stellen van een oliepomp, in het perceel LAAT nr. 111 en HOFSTRAAT nr. 4. Bezwaren tegen deze uitbreiding kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondeling op DINSDAG 28 NOVEMBER as., voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen "óór gemel- den dag kunnen de verzoeker en hij, dio bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van dc ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 14 November 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van B. KOOMEN, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van een slagerwerkplaats, door bijplaatsing van een lage-druk stoomontwik- kelaar ten behoeve van kookketels, in het perceel Krebbesteeg nr. 3. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG, 28 No vember a.s., voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft inge bracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 14 November 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Vanmorgen om kwart over 7 heeft een ontploffing plaats gehad in het ketelhuis der N. V. Goudsche Kleederbleekerij, gelegen aan de Groene Hilledijk 5557 te Rotterdam. Het nieuwe ketelhuis van de wasscherij werd in een ruïne her schapen, evenals het oude dito. Voorts werden de oude en de nieuwe wasscherij ernstig beschadigd. Op het moment van de ontploffing bevonden zich vier mannen in de wasscherij, waaronder de machinist, die den ketel juist had opge stookt. Wonder boven wonder zijn alle vier ongedeerd uit de ruïne te voorschijn gekomen. Op de binnenplaats stond een vrachtauto, waaruit juist de chauffeur, de heer L. Nijmans, stapte op het mo ment, dat de ontploffing plaats greep. De auto werd omver geworpen en de chauf feur werd opgenomen en kwam in een ijzeren bak terecht. Met een gebroken halswervel is de man naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Door de ontploffing werd groote scha de aangericht aan de nabijgelegen hui zen. De gevel van de oude wasscherij werd geheel weggeslagen, ook de nieuwe wasscherij liep veel schade op. Een 15-tal huizen en vier winkelhuizen te genover de wasscherij kregen eveneens veel schade. De stukken puin kwamen ook terecht tegen huizen gelegen in deze buurt. Ook hier werden ruiten en daken beschadigd. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend Voor zoover bekend was alles in orde. De ketel die 15 jaar oud was, was nog in Augustus gekeurd. MISDRIJF? Zaterdag is het 17-jarige meisje C. v. V., inwonende bij haar moeder en stiefvader te Lopik (Utr.) dood voor haar bed gevonden. In verband daarmede heeft men den 36- jarigen gehuwden landbouwer J. J. de G., wonende aldaar, aangehouden. Na door den burgemeester te zijn ver hoord, is hij opgesloten. VERDUISTERING VAN 5000. Verschillende vereenigingen de dupe. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich aangemeld een man, die ten nadeele van ver schillende vereenigingen te Leeuwarden en elders te zatnen een bedrag van circa 5000 heeft verduisterd. De politie heeft hem ter beschikking van de justitie gesteld VERZOEKEN VAN DEN KAPPERSBOND AAN DE REUtERING. De Nedenandsche Kappersbond heeft een adres gezoncen aan den minister van sociale zaken, waarin hij wijst up de funeste ge volgen, d'e de malaise ook voor het kappers- bedrijf heeft. Adressant dringt er op aan te bevorderen: a. dat de landsgrenzen worden gesloten voor vreemde arbeidskrachten; b. dat er kome een wettelijk verplichte regeling van hef vakonderwijs en leerling regeling; c. dat maatregelen worden getroffen om te beletten dat door iedei die zich daarvoor maar presenteen onderricht gegeven kan worden in het kappersvak; d. dat het recht, zich te vestigen als kap perspatroon, afhankelijk wordi gesteld primo van een staatsexamen en secundo van het aantal inwoners van een bepaalde gemeente, waar men zich wenscht te vestigen; e. dat er een staatscommissie worde be noemd. waarin opgenomen worden verte genwoordigers van den Nederlandschci Kappersbond. welke commissie tot taak heeft na onderzjek al die maatregelen voor de regeering te ontwerpen die noodig zijn om den kappersstand voor ondergang te be hoeden. INBREKERS VERRAST. Toen de 14-jarige zoon van een der fir manten de Boer, sloopers te Oostzaan, zich gisteravond naar het kantoorgebouw aan den Oostzaandijk begaf, en aldaar aanko mende de electriscbe verlichting ontstak, zag hij twee vreemde personen voor zich staan, die hem met een revolver bedreigden. Na hulpgeroep holde de jongen weg en waar schuwde omwonenden. De inbrekers wisten te ontvluchten, doch door het spoedig aan wezig zijn van rijks- en gemeentepolitie uit Landsmeer wist men weldra één hunner te arresteeren. Na een verhoor is komen vast te staan, dat de daders het kantoor met een val- schen sleutel zijn binnengekomen. Zij hadden reeds alles overhoop gehaald. Zelfs de brandkast was gekanteld, doch door de ver schijning van den jongen wer-en de daders in hun werk gestoord Het onderzoek duurt voort. DE STAKING BIJ DE SPHINX. Gister zijn de opzichters of ploegbazen, behalve twee, aan wie schriftelijk ontslag is aangezegd, in de fabrieken gekomen; zij heb ben echter niet geweckt. Zij zullen Dinsdag beslissen, waarmede de directie genoegen nam. Gaan zij Dinsdag niet aan het werk, hoe ook de besprekingen Maandagavond te Tilburg uitvallen, dan worden zij ont slagen. DE „CHRISTIAAN HUYGENS" HEEFT VERTRAGING. De boottrein komt nu Donderdag. Van de zijde der stoomvaartmaatschappij „Nederland" deelt men ons mede, dat het motorschip „Christiaan Huygens" op de thuisreis van Indië naar Nederland 24 uur vertraging heeft. Het schip wordt dus niet morgenochtend, doch Woensdagmorgen te Genua verwacht. De aansluitende boottrein zal dus Donderdag a.s. hier te lande arri- veeren. Nederlander in Duitschland Verongelukt. Te Uerdingen bij Crefeld is een groente wagen uit Venlo, toebehoorende aan den heer Koeren, van achteren aangereden door een bestelwagen uit Dusseldorf. De zoon van den heer Koeren, die op den bok gezeten was, werd over den weg geslingerd en be kwam een dubbele schedelbreuk. De jongen is enkele oogenblikken na het ongeval aan de gevolgen overleden. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Een oude man onder een auto. Zaterdagavond wilde op het Westplein te Den Helder de heer F. Visser, gepens. amb tenaar van de posterijen, het plein overste ken en merkte niet, dat een auto den hoek om kwam, waarschijnlijk doordat hij voor den regen zijn parapluie vrij laag heeft ge houden. Een aanrijding volgde en de heer Visser werd tegen den grond geslingerd. Per ziekenauto naar het Marinehospitaal ver voerd, is hij daar denzelfden avond over leden. Wandelaars aangereden; een doode. Op den Utrechtschen weg is Zondagmid dag onder Zeist de heer van Eek, die daar met zijn verloofde aan het wandelen was, door een auto, bestuurd door jhr. v. V., aan gereden en op slag gedood. De bestuurder van den auto zou in hooge mate onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. Hij is door de politie in arrest genomen. Op zijn auto is beslag gelegd. Het stoffelijk over schot vat. het slachtoffer is naar het zieken huis te Zeist gebracht. Aan de gevolgen overleden. Ir. Niggemeyer, die Vrijdag bij" het schoon maken van de voorruit van zijn auto in de buurt van Eindhoven tengevolge van een aanrijding door een anderen auto van de treeplank viel en daarbij een schedelbreuk opliep, is aan de gevolgen daarvan overle den. Van N. was 36 jaar en gehuwd. HET ZINKEN VAN DE „SPAARNESTROOM" GEHEEL OPGEHELDERD. De volledige bekentenis van de gebroeders D., schipper en stuurman en beiden eigenaars van de „Spaarnestroom", dat zij wel schul dig zijn aan het opzettelijk tot zinken brengen van dezen stoomtrawler, heeft met één slag een einde gemaakt aan den twijfel, die dien aangaande in sommige kringen nog bestond en van bepaalde zijde, al dan niet met bijbe doelingen, werd gevoed. De verklaringen, eigener beweging door den medeplichtigen machinist K. afgelegd, zijn thans on'omstootelijk juist gebleken, al dus Het Volk, en ook de tweede machinist B., die tot het ondergaan van een straf in Veen huizen vertoefde, had zijn aandeel in deze geruchtmakende zaak reeds toegegeven. Te genover het bewijsmateriaal dat zich over stelpend had opgestapeld, was langer volhou den van schipper en stuurman, dat met den trawler een ongeluk en niets anders was ge beurd, trouwens niet wel mogelijk. De een na den ander vielen de gebroeders D. dan ook door de mand. Zij gaven ten slotte toe, dal zij, feitelijk uit wanhoop, omdat zij bij het koopen van den trawler bedrogen waren en terecht vreesden, dat de verzekering bij con troleering van de schuit geen cent zou uitbe talen, als eenig redmiddel, om van hun uitge zette geld althans het grootste deel terug te krijgen, het geheel verdwijnen van den traw ler hebben gezien. Nu dit misdrijf niet, zoo als zij dachten, verborgen kon blijven, voelen de gebroeders D., dat zij zich wel is waar aan een ernstig strafbaar feit hebben schul dig gemaakt, maar zij voelen zich, blijkens hun uitingen tijdens hun verhoor, óók ten volle slachtoffers. Slachtoffers namelijk van de leiden, die hun dezen trawler ver boven de werkelijke waarde en in zulk een staal hebben verkocht. Van een ketel-ontploffing, met als eerste gevolg daarvan een opstijgende vuurzuil en als tweede gevolg het zinken van den trawler, is dan ook geen sprake geweest. Alleen de carbidlamp in de machinekamer is, toen de schuit reeds zinkende was, uit elkaar ge sprongen. Dat gaf heel even een lichtschijn en toen was het weer dichte duisternis. De Katwijker logger, die de opvarenden van de „Spaarnestroom" uit de vlet heeft overgenomen, wilde nog naar den trawler toe om hem te sleepen. En zelfs wilde de schipper van dezen logger met zijn equipage nog aan boord gaan óm de gevangen visch van de „Spaarnestroom" te halen. Maar schipper D. heeft hem daarvan weten te weerhouden. „Ga er niet naar toe zeide hij want de ketel staat op springen". Eenigen tijd later zag men de lichtflits van de uit elkaar spattende carbidlamp en kort daarop zonk de „Spaarnesroom". Aanvankelijk geloofde de schipper van den Katwijker, dat de ketel op springen stond, maar nadien twijfelde hij toch aan die moge lijkheid, want deze ervaren schipper had be merkt, dat de trawler niet eens voldoende stoom op had gehad om de stoomfluit als nood-alarm te bezigen. De opvarenden van de „Spaarnestroom"" hadden de aandacht van den Katwijker getrokken door het af schieten van een vuurpijl In vier cellen van het Haarlemsche Huis van Bewaring zitten thans vier mannen, waarvan drie vaders van gezinnen zijn. En één van hen, stuurman Dheeft het met bit terheid uitgesproken: „We hebben het ge daan, maar eigenlijk moeten wij hier niet zit ten, maar hij". Wien stuurman D. met dien „hij" bedoelt, weet de justitie heel goed Het genoemde blad meldt voorts nog, dat de heer Parlevliet de 42 jaren oude „Uranda" voor slechts 3000 heeft gekocht en dezen trawler als „Spaarnestroom" aan de gebroe ders D. Weer heeft verkocht voor 16.000. Hiervan kreeg de reedersfirma contant 5000 en voor de resteerende 11.000 werden hypo theken gesloten. Twee h potheken, een van 2000 en een van 3000 sloten de broers D af door bemiddeling van notarissen te Alk maar en te Bergen en de reedersfirma Parle vliet verleende zelf een hypotheek groot 6000. INBRAAK TE HENGELO. In den afgeloopen nacht is door onbekende personen ingebroken in de manufacturenwin kel van de gebr. Oostvogel. Er zijn een twee tal costuums ontvreemd. Op het trottoir voor den winkel is een schoen gevonden. (Ongecorrigeerd.) TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aangevangen werd met de replieken in zake de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting 1934. De heer Aalberse waarschuwde tegen over dreven optimisme in den nuchteren zin van ons volk wat het fascisme betreft. Spr. was teleurgesteld door de afwijzing door de regee ring van een rijkskinderfonds. Het is spr. nog niet duidelijk waarom de nat.-soc. bond niet op de zwarte lijst is ge plaatst en de ander fascistische organisaties wel. Spr. waarschuwde de regeering voor haar plannen inzake de_suikeraccijns. Voorts re kende spreker op een betere regeling van den kinderaftrek ten behoeve van groote gezin nen. De heer Kersten"betoogde, dat de calvinis ten van tegenwoordig door Roomsch zuurde sem doortrokken zijn. De regeering neme het standpunt der hervorming in. Het levens peil moet voorts worden verlaagd. Op de be drijven drukken te zware lasten. Spr. achtte het afmaken van drachtig vee in strijd met God's wet TELEFOONCELLEN IN ALKMAAR. Het hoofd van het Telefoondistrict Alkmaar maakt bekend, dat op het 2e perron van het spoorwegstation en op het stationsplein alhier telefooncellen zijn geplaatst. Tegelijk met deze plaat sing is de openbare spreekgelegenheid in de hal van het stationsgebouw buiten dienst gesteld. De cellen zijn onafgebroken voor het geheele telefoonverkeer opengesteld. Be taling van de verschuldigde gelden ge schiedt door het inwerpen van uit sluitend gave dubbeltjes in het aan wezige incasseerapparaat. Gen dubbel tjes zijn in te werpen vóór de telefoniste dit vraagt. Geschiedt dit wel, dan kan de telefoniste zich hiervan niet overtui gen en is de betaling ongeldig. BRANDWEERHULDE TE HEILOO. Morgenmiddag om 2 uur zal door een deputatie van de Koninklijke Brand- weervereeniging, in tegenwoordigheid van brandweerlieden uit Alkmaar aan de Eerwaarde overste en broeders van de St. Willebrordus-stichting te Heiloo het diploma met kruis worden uitge reikt voor daden van moed en zelfop offering betoond bij den brand op Eersten Kerstnacht 1932. OVERTREDING LOTERIJWET. De Haagsche rechtbank wees heden vonnis in de zaak tegen J. H. en W. B., directeuren der N. V. de Lichtstraal, die in hooger beroep hebben terecht gestaan van een vonnis van den kantonrechter, waarbij zij ieder ter zake van overtre ding van de loterijwet zijn veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De recht bank bevestigde dit vonnis. VERDUISTERING IN DIENSTBETREKKING. Oud-wethouder van Den Helder veroordeeld door het Amsterdamsch gerechtshof. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de strafzaak tegen een 50- jarigen oud-wethouder van Den Helder, die door de Alkmaarsche rechtbank wegens ver- d'€nstbetrekking was veroor- eeld tot onderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van zeven maanden voorarrest. Verdachte zou als penningmeester van den destijds bestaanden bond van korporaals bij de Kon. Ned. Marine, welke organisatie later is vereenigd met den bond van minder marinepersoneel, in het tijdvak yan Januari 1923 tot Augustus 1931, verschillende gelds bedragen, tezamen ruim 18.700, hebben verduisterd. Het hof heeft, met vernietiging van het vonnis der Alkmaarsche rechtbank, het ten laste gelegde bewezen verklaard en verdach te, in aanmerking nemende den ernst van het gepleegde feit en de omstandigheden waaronder het is begaan, wederom eveneens één jaar en zes maartden gevangenisstraf op gelegd, met aftrek van zes maanden voor arrest. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der rechtbank gevorderd. MERKWAARDIGE RAADSVERGA DERING TE BARNEVELD. Een der raadsleden was door de justitie opgepikt. Vanmorgen is de heer A. F., raadslid van de gemeente Barneveld, voor den officier van justitie te Utrecht geleid, als verdacht van brandstichting. De op van morgen staande vergadering van den raad is niet doorgegaan. Toen de voor zitter op de gebruikelijke wijze de ver gadering had geopend, vroeg, vóór met de afwerking van de agenda een aan vang kon worden gemaakt, het oudste lid van den raad, de heer Sandbergen (a.-r.), het woord tot het indienen van het volgende voorstel: Naar aanleiding van de omstandigheid, dat een van de leden van onzen raad gisteravond van zijn vrijheid is beroofd, en gevankelijk is weggevoerd, stel ik den raad voor deze vergadering voorloopig te schorsen, zon der evenwel iets betreffende de schuld of de onschuld van het betrokken lid, den heer F., te willen zeggen. De stemmen staakten over dit voor stel. Reglementair zou dus in een vol gende vergadering over dit voorstel be slist moeten worden. In dit geval zou dit natuurlijk slechts een paskwil zijn ge weest, omdat dan toch de vergadering was doorgegaan. Na eenige discussie deelde de voorzitter ten slotte mee, dat de vergadering tot Vrijdag a.s. verdaagd wordt. EEN STROOPERSDRAMA. Bij het lichten van fuiken blindge- schoten. Vandaag werd voor de rechtbank te Utrecht de strafzaak behandeld tegen den 62-jarigen oud-rijksveldwachter, wonende te Warmond, verdacht van het v. d zijn schuld te wijten hebben W. zwaar lichamelijk letsel hni kregen. Op 14 Augustus van dit tge' speelde zich een drama af op de Ni« aar koopsche plassen in den polder k e koop-Noord, waarbij een jon£rprl'W* zwaar werd gewond en daardoor h licht in zijn beide oogen moet miss. De gepensionneerde majoor van a rijksveldwacht, een liefhebber van jap en visschen, merkte, dat herhaal deinv zijn fuiken werden gelicht. Hij loerd dikwijls op den dader, doch kon hem niet betrappen. Om een einde aan a* strooperij te maken, zoo luidt zijn einen lezing van het geval, richtte hij in d" buurt van zijn fuiken een stelling 0n waarin hij een jachtgeweer bevestigd, met een touw aan den trekker, welk touw verbonden was aan de fuiken Toen de jongeman van der W. met een roeiboot in de nabijheid van de fuiken kwam, ging plotseling het schot af. De jongen werd in het gezicht getroffen met het gevolg, dat hij thans geheel blind is. Nadat de dagvaarding was voorge- lezen, werd verdachte aan een verhoor onderworpen. Pres.: „Wat was nu het doel met het geweer?" Verd.: „Ik wilde de dieven verschrik. ken". Pres.: „Al is de getroffene ook een vischkooper, dan mag zooiets nóg niet voorkomen. Ik moet uit uw verklarin- gen dus opmaken, dat u ontkent hem te hebben willen raken. U wilde hem slechts aan het schrikken maken. U weet dat zeker? De getroffene zegt, dat u het geweer in uw handen had en op hem richtte en schoot". Verdachte ontkent dit alles met klem. Hierop is het woord aan den officier van justitie voor zijn requisitoir. Den opzet om te dooden acht spreker niet be wezen, doch een andere kwestie is het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. Verdachte heeft een uitstekenden staat van dienst achter zich. Hij bereikte den hoogsten rang en daarom is het dus te betreuren, dat hij thans voor dit feit terecht staat. Voorts voerde spr. nog als verzachtende omstandigheid aan, dat de getroffene in het Killetje is gekomen, waar verd. z'n fuiken stonden en hij daar zeker niet kwam met eerlijke be doelingen. Met deze omstandigheden rekening houdende, requireerde de otti- cier een gevangenisstraf van 8 maanden. Uitsnraak over 14 daeren. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden te: STAATSLEENINGEN. 5 NederI. 1932 4X 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert 1(XX Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D Reichsbank INDUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstzijde linie v. Berkels Patent Calvè l)ellt Cert Küchenm Ace. Nederl. Ford Afgesl. Philips Gloeil Gem (Jnilever INDUSTR1 OND. BU1TENL Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Betbleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker - t U S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito aclions MIJNBOUW Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr. Per lak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi lnterc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev Goudriaao Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabasb §Noteering per 50, 'Exdividend. tExclaim. Vorige koers Wfu 101»/, 1U0S/16 45 ■77, 457, 757, 2o 15»/, 567, 'Is li46/8 2321'. 8-7, 2V»/16 V7, Vs '9/l6 3', 2f 31 *V, '4% 153 72 50»/. ld 10.- 123 87, 11 3 142 1/37, 937s lüï/l 92»/. 386/, 306/, 27 lU/l8 •Vs •Vu 6'/s 67s 40 93 W» 9o 11,1/, 317, 14 687, 27s pl.m. 1.30 45 26 56 132 230-1 29 97, 197, 2'7/s 3i'. 678 149-50J 87, -37a 106/, 5Vw 926/8 9'i 1 V» 90 113 677, 278 pl.m. pl.m. pl.m. 1 45 2.00 2.15 III 1 75 26J-V, 26'/, WM-1 VS-'VIÓ 229- 0 2297, 229j-y. i - VU 19", 1487,-9 1437,4 149 ~—"e i - 1/5 57, 93 38 2.'A -V 967, - PROLONGATIE Vorige koer, WISSELKOERSEN pC». Heden ijjku KRSEN AMSTERDAM- New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel e Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm s NIET OFFICIEEL Vorige koers 7.93 59.16 9.707, 34.587, 48 02»/, 35 70 41 40 13.04 Koers op heden 2 uur 1.531/, 7 97 59 16 9/06/, 34,61 48.03 3- 55 41 - 40 00 13.04

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10