DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY ODOL-tand pasta DE STERRENHEMEL 15—22 NOVEMBER 1933 20 h MT. ZUID - dagelijks gebruikt - voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. Sttr -/. 3" grootte, o/ Viri—r Ster 2" grootte. Ster fgr. ZZ- Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij hee Bureau Vt Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 €)eebsiekv. VOLLE MAHJ LMTSrE KW3Ü1ER NIEUVE HMN Sterretijd 23 h 38 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. VENUS MARS JUPITBB CD SATUCKUS Het eerste Kwartier van 21 Nov. vindt men nog juist aan den Westrand der kaart 15 en 16 Nov. zijn de Leoniden (val lende sterren) nog waar te nemen. de Alkmaarsche industrie hierdoor bevor derd wordt. Als een nieuw snufje wordt nog een pan gedemonstreerd die een geheel nieuwe con structie heeft. Uit dit alles blijkt, dat er in de groote zaal wel „voor elck wat wils' is, en de groote verscheidenheid bijna in één keer niet kan worden bekeken. De kleine zaal moet men echter ook niet overslaan, want als bijzondere attractie zijn daar nu eens cacteén geëxposeerd, die door de leden zelf zijn ingezonden, en een kijkje overwaard zijn. Een deskundige jury, be staande uit mevrouw Keijman, de heer Hoek en de heer Maschhaupt zal de 2 mooist ge- groeiden een prijs toekennen. Een extra-ver melding verdient een lid, dat 20 mooie plan ten zond en de heer van der Stok, die een prachtige verzameling ter opluistering gaf. Verder staat in deze zaal een piano met muziek van de methode Klavar-skribo, en toont de heer Pot deze nieuwe method om piano te leeren spelen. De heer van Willigen, Metiusgracht, heeft een mooie verzameling lijsten en platen en de Rotterdamsche corsetten-centrale vert.gen- woordigd in Alkmaar, toont mooi maatwerk, voor ieder figuur. De bekende Hero-fabriek heeft tenslotte haar Perl-buffet gezonden en laat o.a. een nieuwe tomaten-soep keuren en den inhoud van diverse heerlijke blikjes. Als men nu tenslotte nog weet, dat heden avond een cactus-markt wordt gehouden, waar men stekjes met elkaar kan wisselen en Woensdagmorgen bij uitstek een zeer rustige morgen is voor hen, die dit graag wenschen en Woensdagavond de prijsuitreiking plaats heeft, dan zullen ongetwijfeld weer zeer ve len een bezoek aan deze tentoonstelling gaan brengen, die naast de gezellige sfeer, die er altijd heerscht, weer veel te zien en te leeren geeft. CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND. Propagan da-vergadering in Waakt en Bidt. Gisteravond werd in het Gebouw Waakt en Bidt een propaganda verga dering gehouden voor vakorganisatie op christelijken grondslag, welke bij eenkomst was belegd door den Christe- lijken Besturenbond alhier. De zaal was behoorlijk bezet. Ook verschillende dames waren aanwezig. De vergadering werd geopend met ge- meenschappelijken zang van Psalm 68 vers 14, waarna de voorzitter, de heer P. Pier s ma, president van den Chr. Besturenbond, voorging in gebed, en vervolgens las Psalm 116. In zijn daarna uitgesproken openings- v. oord riep de voorzitter allereerst den aanwezigen een welkom '.oe, waarna hij als doel der vergadering aangaf: het versterken der gelederen van de christe lijke vakbeweging en het elkaar steunen, de oogen op God gericht, in den strijd onzer dagen. Op sprekers verzoek werd nog gedon gen Ps 89 1 en 7, waarna als eerste spreker bet woord kreeg de heer H. A m e 1 i n k, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond en lid der Tweede Kamer, over het onderworp Een nieuw front. November is de propagandamaand der chr. vakbeweging, zoo ving spr. aan, met vergaderingen als deze in tal van plaat se:. des lands, totaal 171 bijeenkomrten in twee weken. Niet alleen en zelfs niet ir. de eerste plaats is het doel nieuwe leden te werven, maar het hoofddoel is het elkaar trouw beloven in deze vakbe weging; wij hebben dus eigenlijk zooiets als een mobilisatie-vergadering. Onze strijd is een geestelijke strijd, gaande niet alleen tegen de oude vijan den: bet liberalisme en het marxisme, maar ook tegen den nieuwen vijand: het facisme of nationalisme. Het is dus minder een nieuw dan wel een verbreed front waarover onze strijd zich uit strekt Spi. constateerde, dat het marxisme, hetwelk kort na den oorlog alles scheen te zullen overwinnen, danig aan het tanen is, ofschoon het in Rusland zich heet te kunnen uitleven Evenwel mag gezegd worden, dat het daar opgekomen staatssocialisme veel erger misdaden bedrijft dan ooit aan het westersche kapitalisme zijn toegeschreven. Het nationaal-socialisme, dat in ver schillende landen (b v Italië en Duitsch land) ten zeerste toeneemt, ia een ge duchte tegenstander van de christelijke wereldbeschouwing, omdat het, evenals het liberalisme en het marxisme, op komt uit den mensch, zonder rekenschap te houden met God. Zooals ieder, die God verlaat, zich een afgod maakt (in Italië is het de staat, in Duitschland het Germaansche ras, dat ten troon moet worden verheven) zoo is het ook met het fascisme of nationaal-socialisme. Het beschouwt de macht als het hoogste en daarom als re c h tEn dit nu is in strijd met het christendom, dat het juist opneemt voor het zwakke en verdrukte. Een moord in dienst van het nat.-socia lisme wordt in Duitschland beschouwd als een goede daad. Met leugens gaat het evenzoo. Met een paar voorbeelden toonde spr. een en ander aan, waaruit bleek, dat men zich daar te lande een afgod heeft gemaakt van het Germaan sche ras, zelfs de godsdienst is er aan ondergeschikt gemaakt: hij mag bestaan slechts zoolang de staat niet in gevaar wordt gebracht. Er mag dus niet worden gewezen op verkeerde dingen, bedreven door de leiders des volks. Van gods- uienstvrijheid is dus geen sprake meer, de kerk wordt dienstbaar gemaakt aan het fascisme. Het gevaar, dat ons van Duitschen kant bedreigt, is groot, zei spr., en nu mag men zeggen, dat het program van ir. Mussert nationaal-socialisme met een Nederlandsch karakter nastreeft, spr. betoogde, dat ook dat program de godsdienstvrijheid aantast. Hij geloofde wel degelijk, dat ir. Mussert, mocht zijn beginsel eenmaal zegevieren, zeer zeker zou zorgen voor één staatsonderwijs, met uitschakeling van de chr. scholen. Als christenen hebben wij ons te ver zetten tegen elke politiek, die niet ge grond is op de goddelijke beginselen Onbegrijpelijk vond spr. het, dat er hier te lande nog christenen zijn, die worden aangetrokken door het nationaal-socia lisme. Wijzende op Duitschland, zette spr uiteen, dat de jeugd wordt opgevoed in fascistischen geest en de organisaties en de pers zijn gebracht onder nat.-socialis- tisch regiem. De aldus geredigeerde bladen publi ceeren berichten, als zou de Nederland- sche vakbeweging door corruptie enz spoedig zou instorten en het Duitsche volk leest en gelooft dat, omdat het niet mag worden tegengesproken. Een een heid als welke in Duitschland heerscht is de eenheid van het kerkhof en zoudt gij die hier wenschen? Wij hebben de nationale gedachte reeds beleefd, zei spr., nog vóór de eer ste fascist in ons land geboren was. En toen wij den strijd streden tegen het marxisme, hadden wij daarbij geen steun van het fascisme noodig, neen, wij heb ben de klassenstrijd-gedachte reeds te ruggedrongen nog eer er in ons land één fascist was. En moeten wij nu niet bezield worden met nieuwen wil om ook den nieuwen vijand, het fascisme, te bestrijden? Het chr. beginsel is ook nu nog het eenige, dat ons volk en de heele wereld kan redden. Een woord van ds. Warners. Na een korte pauze, welke werd afge wisseld door solo-zang, begeleid door piano- en vioolmuziek, sprak ds. War ners, een der herv. predikanten hier ter stede, een opwekkend woord. Hij uitte zijn vreugde over het con tact, dat er bestaat tusschen de kerk van Jezus Christus en de chr vakbeweging. Het gaat om eensgezindheid, mogelijk door hetzelfde geloof. Men wachte zich ervoor de vakbeweging te stellen in de plaats van het levende woord van Christus Niet om den belangenstrijd zijn wij bij elkaar, maar om elkanders lasten te dragen om Jezus' wil. Absoluut noodzakelijk is het dragen van het eigen pak waarmee we staan in het midden van de kerk, want het is in laatste in stantie het eigen zondepak, het eigen egoïsme, dat bij Jezus moet worden ge bracht alvorens wij elkanders lasten kunnen dragen en doordrongen kunnen worden van de belangen der chr. vakbe- weging. De oude striid. De heer A. C. Vreugden hil, hoofdbestuurder van den Chr. Bond van technici sprak over het onderwerp: „De oi'de strijd." Hij sloot zich geheel aan bij de rede van den heer Amelink, waar deze sprak van een breeder geworden front, waar op de strijd moet worden gevoerd. Als wij dien strijd goed zullen willen voeren, dienen wij hem eerst goed te kennen, m. a. w. den geestel ijken ach tergrond van het fascisme hebben nage spoord. Spr. ging daartoe allereerst na hoe het fascisme zich heeft doen kennen in Italië, waar het niet anders is dan de uitwerking van de visie, die Mussolini op het leven heeft en welke is aange kweekt door zijn leermeesters. Spr. ging het leven van Mussolini na, waarin het socialisme en anarchisme eet. grooten invloed hadden en waarvoor hij in Zwitserland zelfs in de gevange nis werd geworpen. Daar leerde hij in zien dat hij wel degelijk een vaderland had en geleidelijk naderde Mussolini tot het fascisme. Vooral geschiedde dit onder den invloed van zijn leermeester Pareto in Lausanne, die in zijn wereld beschouwing niet rekende roet God, maar alleen uitging van de macht en den machtsstaat, gegrondvest, niet zooals de rechtsstaat op het rationalisme, maar op het ir-rationalisme, met aan het hoofd één machthebber. In Frankrijk had Mussolini als leermeester Sorel, die hem nog verder bracht op den weg naar 't fascisme. De leer van Nietschze, Marx en Lenin deden de rest. Het fascisme in Duitschland staat ge heel onder leiding van Adolf Hitier en het verschilt in wezen niet veel van het Italiaansche fascisme, al heet het na tionaal-socialisme. Maar het is consa- kwenter omdat het zich vastklampt aan één ras, het Germaansche, en al het andere daaraan ondergeschikt maakt, ook den godsdienst. Spr. merkte in dit verband op, dat oa de Duitsche schrij ver Rosenberg verschillen 3 hoofdstuk ken uit den bijbel beleedigingen van het Duitsche ras noemt, omdat zij gewagen van het joodsche ras. Komende tot de Nederlandsche natio- naal-socialistische beweging, zei spr., dat zij, hoewel zij zich gematigd voor doet, toch gevaarlijk is, ook al omdat zij zegt nooit te zullen toestaan, dat de gods dienst wordt misbruikt voor nationale doeleinden. In haar program-boekje legt de N. S. B. daarop haar eigen ideaal uit, dat, hoewel in sommige op zichten strijdig met Mussolini's fascis me, toch weer diens leer van de staats macht aanhangt. Van een principieel verschil met het fascisme in Italië en Duitschland is geen sprake en ook in ons land zou, kreeg de N. S. B de macht in handen, veel vernietigd wor den wat tot heden als recht geldt. Verkeerd is, dat de fascisten, gebruik makend van dat recht, vergaderingen beleggen waar zij tegen de regeering ageeren en voorts dat zij de drukpers vrijheid met hetzelfde doel misbruiken en dat zij dan zegen, dat de democratie te ver is doorgevoerd,; m. a. w.: als zij op deze wijze aan de macht zouden zijn gekomen, zullen ztf al die rechten en vrijheden intrekken.y Spr. stelde vast, dat alle zoeken naar macht een uitvloëiséf is van den ouden strijd, die al bestaat sinds de eerste zonde werd bedreven, een strijd om het verloren paradijs, dat door de socialis ten werd gezocht in den dictatuurstaat en door de fascisten in den totaalstaat. Wij voeren den strijd tegen die rich tingen en tegen het liberalisme alleen met Gods woord, omdat slechts daarjp de ware maatschappij kan worden op gebouwd. Ons levend christendom moet voor de maatschappij het zoutend zout worden, het moet de maatschappij be- invloeden met de idee, dat alleen Christus' leer alle tegenstellingen kan verzoenen. De strijd wordt steeds zwaarder, nieu we keurkorpsen moeten worden ge vormd tegen het heilgeroep der over zijde. Ons lied mag niet verstommen, de vaar. moet hoog worden opgericht, in den naam van God, die ons sterken zal in den strijd nu en overal Slotwoord. Ds. von Meyenfeldt, gerefpre dikant hier ter stede, sprak een slot woord, waarin hij er den nadruk op legde, dat het chr beginsel ook in onze dagen moet worden gesteld tegenover de stroomingen van dezen tijd. Spr dacht aan het visioen van Johanne« in dc Openbaringen, waarin sprake is van twee getuigen, die een belangrijke rol spelen in de vragen van den dag. Deze getuigen zullen er te allen tijde zijn en spr. haalde daaruit de les van God, dat wij zelf moeten meewerken aan de komst van Zijn Koninkrijk. Men denke niet fatalistisch, dat alles toch zal gebeuren zooals God wil, want dan zouden wij niet zijn als de getuigen uit het visoen van Johanr.es. Zonder geloof en zonder getuigen zal God Zijn wil niet kenbaar maken. Het werken voor God is geen strijd voor een verloren zaak, maar voor een Ko ninkrijk van gerechtigheid op een nieu we aarde. De heer Plerima bracht allen spre kers en de musici dank voor hun mede werking aan het welslagen van den avond, waarna de bijeenkomst werd besloten met het zingen van den Avond zang. De heer Amelink ging voor in dankzegging. LIGA-AVOND. Zaterdagavond hield de afdeeling Alkmaar van de Internationale Socialis tische Anti-Oorlogs Liga een avond ter herdenking van den wapenstilstands dag. De heer Bulens opende de bijeen komst met een woord van welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal de menschen, die met ons den Wa penstilstandsdag willen herdenken, niet kan bevatten. Wij willen de dooden herdenken, maar niet met groot wapen- vertoon, wij willen een opstandig woord laten hooren en zorg dragen dat een nieuwe oorlog niet meer mogelijk zal zijn. Hierna droeg mevr. v. d. VeenWilson eenige anti-oorlogsgedichten voor, welke onder ademlooze stilte werden aange hoord. Het woord was daarna aan den heer Wortel, lid van het uitvoerend bestuur, die er op wees, dat de afkeer van den oorlog groeiende is, ook in Christelijk milieu, zij het dan ook wat laat. De woorden „Oorlog aan den oorlog" zijn geen ijdele klanken meer. Spreker wees dan op de rationalisatie in het oorlogsbedrijf, de vernietigende kracht, waartoe de wetenschap het oor logsbedrijf heeft weten op te werken en de groote winsten welke er voor de oor logsindustrie aan verbonden zijn. Een kleine kliek belanghebbenden beslist over het lot van millioenen menschen, en alles zal gedaan moeten worden om een oorlog te verhinderen. Geen oorlog is mogelijk zonder de arbeiders, en 't zal de taak der Liga zijn de massa te beïnvloeden, in 't bijzonder de arbeiders te wijzen op de ontzaggelijk groote ge varen van een nieuwen oorlog. Als de machten van S. D. A P. en N. V. V. bij een nieuwen oorlog falen, dan ligt er voor de Liga als 3e macht overal een taak om te trachten het moordspel te verhinderen. Hierna werd kort genauseerd, waarna een spreekkoor op het tooneel een indrukwekkend tableau het „Slagveld van van Collem, ten gehoore bracht. Vervolgens droeg mevr. v. d. Veen Wilson een gedeelte voor uit Andreas Latzko's „Menschen in den Oorlog", het gedeelte speciaal voor de vrouwen, waarin zoo hartroerend tot uitdrukking komt de groote schuld der vrouwen aan den oorlog, waarna de heer Bulens den goed geslaagden avond sluit met een krachtige opwekking zich aan te sluiten bij de Liga en zoodoende mede te wer ken aan de uitbanning van den oorlog. Schoutenstraat, de Hoogstraat, het Pavtri de Achterstraat en de Huigbrouwenil0pi ook zal worden toegepast voor de va. r Boschstraat. an d«n BAan artikel 164 der Algemeene verordening ware daarom toe te voeg<^" .m^kn/4 Atn /IA \/o.l rlnn D f_ Politie. verbod om de Van den Boschstrafr1 Noord naar Zuid te berijden met rij- en voer1 tuigen. Burgemeester en Wethouder hebw reeds een soortgelijke bepaling vastgesteM op grond van de Motor- en RijwielverortV ning. ue" B. en W. bieden den raad het fend besluit ter vaststelling aan. desbetref. WINKELSLUITINGS" VERORDENING. In bijlage nr. 138 schrijven B. en W In Uwe vergadering van 24 November 1932 is overweging toegezegd van het verzoek om in de winkelsluitingsveror dening afwijking toe te staan van de sluiting op Zondag en wel voor den Zon dag, voorafgaande aan den St Nicolaas- dag. De meerderheid onzer Commissie acht de inwilliging van dit verzoek alleszins gemotiveerd, gezien de groote belangen die hier voor den middenstand op het spel staan. Daarbij komt, dat het ook vóór de inwerkingtreding der winkel- sluitingswet in Alkmaar de gewoonte was om alle zaken op den Zondag vóór 6 December geopend te houden. De mogelijkheid, dat op dit punt een wettelijke voorziening zal plaats hebben, is aanwezig, maar het is niet waar^ schijnlijk, dat deze wijziging nog in 1933 haar beslag zal krijgen. De meerderheid der Commissie geeft den Raad daarom in overweging om te voldoen aan het verzoek van de Alk- maarsche Vereeniging voor den Handel, drijvenden en Industrieelen Midden stand en van de R. K. M'ddenstandsver- eeniging ..de Hanze", d.d. 15 November 1932, door in artikel 2 der winkelslui- tingsverordening me.le een afwijking der winkelsluitingswet vast te stellen voor den Zondag, voorafgaande aan 6 December. Een ontwerp-besluit wordt hiertoe ter vaststelling aangeboden. KASGELDLEENINGEN. In bijlage No. 141 schrijven B. en W.: De mogelijkheid bestaat, dat in 1934 tijde lijke geldleeningen zullen moeten worden ge sloten ter voorziening in de behoefte aan kas geld. Met het oog hierop verzoeken wij U ons evenals vorige jaren te machtigen deze kas- leeningen ten laste van het dienstjaar 1934 te sluiten tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000. In het ontwerp der gemeentebegrooting voor 1934 zijn onder de volgnummrs 671 en 673 de voor het ontvangen en aflossen van deze leeningen noodige posten opgenomen. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor het desbetreffende besluit te nemen. EENRICHTINGSVERKEER VAN DEN BOSCHSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 139; E>oor de verbreeding van de Van den Boschstraat doet zich de vraag voor, of het verkeer met rij- en voertuigen in deze straat, die 4.25 M. breed is, waarnaast aan weers rijden trottoirs van 1.50 M., onbeperkt moet worden toegelaten. Het verdient aanbeveling het rijden in deze straat in de richting van de Langestraat tegen te gaan, zoowel met het oog op de breedte van de nieuwe straat, welke niet voldoende is voor het tegenliggend verkeer, als ter voorkoming van verkeersop stoppingen in de Langestraat. Wij achten het daarom gewenscht, dat het éénrichtingsver keer, zooals dat tot dusver geldt voor de VERLENGING BEWONINGSTERMUN PERCEELEN SANDERSBUURT 9 EN LINDENLAAN 56. De termijn, waarbinnen de onbewoon baar verklaarde woningen Sandersbuurt 9 en Lindenlaan 56 moeten worden ont ruimd, loopt onderscheidenlijk 25 De cember en 9 December a.s. af. Van IJ. Blokker *e Heiloo en J. Panne keet te Alkmaar is het verzoek ingeko men om bedoelden ontruimingstermijn wederom te verlengen. Zoowel de woning Sandersbuurt, nr. 9, als de woning Lindenlaan, nr. 56, wor den slechts door één persoon bewoond. De bijzondere omstandighc len, waarin de bewoners van die perceelen verkee- ren, - wettigen naar onze meening een verlenging van den ontruim in gstermijn met een jaar. Daar bovendien op de wijze van de bewoning der woningen geen aanmerking te maken is. geven wij U in overweging op de ingediende ver zoekschriften, welke met het daarom trent door de Gezondheidscommissie, alhier, uitgebrachte advies bij de overige stukken ter inzage zijn gelegd, gunstig te beschikken. GARANTIE GELDLEENING IN VERBAND MET UITBREIDING BADHUIS. In bijlage No. 137 schrijven B. en W.: De afdeeling Alkmaar van de Moordhol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis heeft verzocht het bearag, waarvan de ge meente ingevolge Raadsbesluit van 10 Mei 1928, nr. 23, de rente en aflossing van de door de afdeeling ten behoeve van de ver bouwing en inrichting van het badhuis en de badmeesterswoning aan het Kweerenpad aangegane schuld, heeft gegarandeerd, met verhoogen. ingegane 3000 te De kosten van verbouwing hebben het oor spronkelijk geraamde bedrag van 15-OOjj met het eerderbedoelde bedrag van 3000 overschreden. De afdeeling heeft deze uitgave voorloops zelf gefinancierd, in afwachting van een schen haar en de Rijksverzekeringsbank treffen overeenkomst. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank bereid deze gelden te verstrekken, indien gemeente de rente en aflossing daarvan ga' randeert. j Op de gronden, vermeld in ons desbeu"! fend bij Uwe vergadering ingediend voorS a d.d. 3 Mei 1928 (bijlage nr. 54), geven n U in overweging het verzoek in te willige®, het bij het raadsbesluit van 10 Mei 19 nr. 23, sub II gestelde maximum bedrag va 15.000 met f 3 000 te verhoogn. 251. Zij grepen ieder een arm van meeneer Britman en rukten hem van den armen Professor af, die met een pijnlijk gezicht zijn baard in orde maakte. Wo- v\ ang s staart was van woede eens zoo dik geworden en Simmy stroopte zijn mouwen op en rolde met zijn oogen, dat ze rammelden. 252. De professor haastte zich den Engelschm te leggen, dat zijn vrienden hem slechts wiIden digen en natuurlijk niet begrepen hadden, w» ,g zijn geachte collega zoo heftig ontroerd was. k het alweer dik in orde, zei meneer Britman doo en klopte zijn pijp op Simmy's hoofd uit

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6