DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het JUulement Dagelifósch Oueczkht De Fransche buitenlandsche politiek. Buitenland Ho. 270 Woensdag 15 November 1933 135e Jaargang Paul Boncour heeft gisteren gesproken over de ontwapeningshwestie, de verhouding van Frankrijk tot den Volkenbond en de toekomst der Duitsch-Fransche betrekkingen. Groote meerderheid voor Sarraut. eenigen weg, welke zou kunnen lei ZITTING VAN HET RIJKSKABINET IN DUITSCHLAND. Het verdere ver'ooo. HET ENGETCCHE VIOOTBOUW- PROGRAM. Wat vandaag de aandacht trekt Verklaring van Thomas over Ierland. DE SPANNING IN OOSTENRIJK. De activiteit der Nazi's word) niets minder. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos**iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 14 November 1933 De geheele vergadering der Tweede Kamer van hedenmiddag is gewijd ge weest aan replieken in verband met Ie aigemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting voor 1934 en ze ziju nog niet ten einde gebracht. Morgen komen nog meer leden in het vuur, waarna de Regeering het antwoord niet schuldig mag blijven. Wij meenen wel eemgszins in den geest onzer lezers te handelen door een behoorl'jke beknoptheid in acht te nemen, zullen niettemin trachten be langrijke punten daarbij niet onvermeld te laten. De rij der sprekers werd geopend door den leider der R. K. fractie, prof. Aai- berse. die op zijn gewone rustige, haast t rustige wijze de Regeering op som mige punten de les las. Zoo waarschuw de bi, in het bijzonder naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Luitsehlanj, voor het fascisme. Hij be treurde het, dat de Regeering de instel ling van een rijkskinderfonds afwijst, maar als tijdelijk palliatief gaf hij in overweging de reeds bestaande bedrijfs fondsen ook voor de ongeorganiseerden verplichtend te stellen. Wat aangaat de verardering van „actie" in „agitatie" ten aanzien van de houding der ambte naren, spr hoopt er het beste van doch het principieele onderscheid zal altijd moeilijk zijn uit te maken Hij waar schuwde, evenals de heer Fleskens. te gen de handhaving der 20 opcenten op de suiker. De volgende spr., de heer Kersten (stger) haalde zijn oude paarden weer van stalverzet tegen de openbare leer zalen, tegen de sociale verzekeringen en tegen de drooglegging van de Zuider zee, waarbij hij nu voegde zijn ergernis over de afslachting van vee en de ver nietiging van tuin- en landbouwproduc ten. De leider der s d a.p.-fractie, de heer A'barda, hield vol, dat er kleine kentee- kenen zijn van opleving, en 'nam daar om de regeeringsmaatregelen tot steun der bevolking slechts matig goed op Hij was nög steeds overtuigd, da* men best de crisislasten kon helpen bestrij den door middel van een leening De s d a p is wel bereid mee te doen aan een Grondwetsherziening maar zij moet in democratische richting gaan en daarop bestaat onder de huidige om standigheden geen kans. De spr kantte zich in het bijzonder tegen den aan drang van de heeren Schouten, Cierema en ook tot zekere hoogte Joekes tot de Regeering om haar gezag te doen gol den Terwijl de Regeering met name De fensie, krachtig te keer gaat tegen s d a p. en het N.V.Vtreedt zij partijdi-, lijd zaam op tegenover de fascistische be weging Tegenover de partij van den heer Mussert is zij vol tegemoetkoming terwijl de NSB toch slechts eer. copie is van de Nazi-beweging in Tuitschland. Zij geeft er als het ware een rijksboter- merk aan. De heer Albarda besloot rnet een perocatie over de schoone toekomst, welke voor het socialisme is weggelegd De heer Lingbeek (herv -ger zette uit een, dat Nederland ter wille vai zijn e- houd protestantse!) diende bestuurd te worden. De heer Westerman (natherst ont kende ret revolutionnair karakter van nationalistische of fascistische organi saties en zette vervolgens uiteen, aat^ de Regeering op verkeerde wijze bezu'nigt: zij moet het hakmes ter hand nemen voor een radicaler methode van bezui niging. Als woordvoerder der antirevolution- nairen betuigde de heer Schouten in stemming met de rede van minister Colijn. Alleen had hij geen vrede met de zachtmoedige wijze, waarop de fascis ten, die een macht in den staat willen worden, worden behandeld. De heer Schouten duidde het minister Oud ee.nigszins ten kwade, dat hij bij de re geling van de uitkeerinssen aan de ge meenten niet meer individualiseerend wilde te werk eaan Daardoor wordm de gemeenten dia inderdaad in den grootsten nood verkeeren, juist het slechtst eeholpen Dat de heer Albarda thans van geen grondwetsherziening weten, omdat hij de houding der w vrijzinnig-democraten reactionnair achtte, noemde hij ongemotiveeru voor- a' nu er bij de sociaal-democraten een zwenking valt waar te nemen Aan het slot zijner rede heeft de spreker weer een krachtig geluid doen hooren om de regeering op het hart te drukken toch vooral het gezag hoog te houden tegen over de s.d a p ter bescherming van de gemeente'iike autonomie De heer Bierema (lib) ontkende over den heer Albarda, dat hij er bij de Regeering op aangedrongen had open bare demonstraties in het algemeen tegen te gaan Hij zette vervolgens uit een, dat hij devaluatie niet zoo'n ge vaarlijke methode vond als de Regee ring Engeland heeft van zijn gewijzigde monetaire politiek toch wel gunstige gevolgen ondervonden .terwijl de hand having van den gouden standaard voor ons niet zonder gevaar is De Regeering wil ni' de werkeloosheid bestrijden door het ondernemen van nieuw? groote werken. Dat is tot op zekere hoogte te waardeeren, maar we geraken daarmede niet uit onzen zorgvollen toestand, welke hij nader uiteenzette. De houding der Regeering tegenover de ambtenaren aanvaaidde lij, maar hij meende zelfs, dat het niet noodig was geweest het woord „actie" door „agitatie" te ver vangen. Intusschen begrijpt hij minder goed het optreden der Regeering tegen c'en „Dageraad" evenmin als e welwil lende houding tegenover de combinatie- Mussert Nadat de heer van Houten (chr.-dem weer eens zijn tl eorieën had d- er. hoo ren, waarbij hii weder aandrong op een uitkeering in eens aan de behoeftige landarbeiders en klaagd over de cumu latie. heeft de woordvoerder der vrijzin nig-democraten. de heer Joekes, zich zeer welwillend over het regeeringsbe- leid uitgelaten. Bij deze gelegenheid stelde hij in verband met de belecdigen- de rede van den heer Roestam (heden niet aanwezig), de vraag, of het niet noodig zou zijn, dat er krachtiger werd opgetreden tegen een dergelijke op ruiende houding van een lid der Kamer Naar aanleiding van de uitsluiting van leden van het N. V. V. bij Defensie wees de heer Joekes er op, dat zeer vele aangeslotenen niet behooren tot de s.d. a.p Maar nu men eenmaal zoove- gaat, moet ook de hee- Mussert op de verbo den lijst. Wanneer zulks .niet geschiedt, krijgt men den indruk, dat invloedrijke persoien hun bescherming aan die be weging verleenen! Nadat de heeren Vervoorn (plattel.) en Sneevliet (rev.-soc.) hadden gespro ken zonder iets anders te vertellen als in eerste termijn, werd de vergadering tot des avonds verdaagd Dan zullen al- gemeene beschouwingen over het hoofd stuk Defensie worden gehouden, terwijl morgenmiddag de replieken, welke he den /zijn begonnen, zullen worden voort gezet. We zullen nog eenige sprekers mogen aanhooren alvorens minister Colijn weder aan het woord komt. De Fransche Kamer heeft zich gisttren tot laat in den nacht bezig gehouden met de debatten over de buitenlandsche politiek. Hierbij is vooral naar voren gekomen de rede van den minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour. die daarin uitvoerig mede deelde, wat zijn doel was: uiting te geven aan zijn bezorgdheid over de internationale gebeurtenissen van den laatsten tijd. Daarbij had Paul Boncour speciaal op het oog den tostand in Duitschland, waar de „nationale revolutie" de Fransche toenaderingspolitiek heeft vernietigd. Van we'ken aard de verzekeringen ook zijn aldus Paul Boncour welke aan de an dere zijde van den Rijn in den zin van be reidheid tot vrede zijn gegeven de con ceptie, welke thans de Duitsche buitenland sche politiek beheerscht, vooral de grenzen- looze verheerlijking van het nationale ge voel, schept gevaren, waartegen de nabuur volken niets anders kunnen doen dan zich bij tijds te beveiligen. Dat mag evenwel niet verhinderen ieder tastbaar en nieuw voorstel, dat mocht worden ingediend, te onderzoeken De interoellaties aangaande de Duitsche herbewapening besprekend, maakte Paul Boncour eenige reserves nopens de door de voVige sprekers genoemde-cijfers, doch hij verklaarde, dat Duitschlard onbetwistbaar zijn bewapening heeft bespoedigd. Het is dus niet te verwonderen, wanneer de naburen verontrust zijn. Paul Bonmur beantwoordde vervolgens de vraag, wat Frankrijk met het oog op dit feit heeft gedaan en wat het van plan is te doen. In de eerste plaats schetste hii de bemoeiingen van Frankrijk ter Ont wapeningsconferentie en verklaarde hij. dat men zich in Frankrijk bezwaard had gevoeld wegens de Fransche bereidheid te ontwape nen Wanneer men evenwel heelemaal geen concessies heeft willen doen. zou men er niet eerst naar toe hebben behoeven te gaan Welke re^eering evenwel heeR zich kunnen verzetten tegen het bijeenkomen der Ont wapeningsconferentie. waarvan alle volkan een nieuwe veiligheid verwachtten? De vei ligheid vloeit voort uit de verhouding dei krachten. Wanneer Duitschland bewapent, wat zal er dan terecht komen van de marge der superioriteit van Frankrijk? Wanneer Frankrijk bewapent, zou Frankrijk ook moe ten bewapenen en dat zou leiden tot een wed loop in bewapening. Men heeft moeten kie zen tusschen een polit'ek van geweld en een politiek van samenwerking. Frankrijk heelt gekozen, maar het wil, dat de samenwerking, waaraan het zoo veel offers heeft gebracht, niet slechts een leeg woord blijft. De vrede moet door bepaalde garanties verzekerd zijn. Artikel 213 (Investigatie-arti- kei) van het verdrag van Versailles kan niet het voordeel van een algemeene ontwape ningsconventie vervangen. Paul Boncour wees vervolgens op de moeilijkheden welke een beroep op dit artikel zou teweeg brengerr Hij verheelt zich niet. dat hii een derge 1 'oeroeo ondoelmatig acht. omdat de meening der andere mogendheden rr niet zou volgen oo dezen weg F ,J1 blijft door op te kómen voor de vo - der ontwapeningsconferentie overeenstemming der mogendheden. De Fransche vertegenwoordigers hebben de in stelling van controle geëischt a's voorwaar de voor alle door Frankrijk toe te stane ont wapèningsbepalingen. Men heeft critiek ge oefend op' 't afzien van den eisch naar weder- zijdsche steun. Indien evenwel de openbare meening der wereld in feite rijn zou zijn ge weest voor de organisatie van een interna tionale strijdmacht in dienst van den Vol kenbond dan zou men bezwaard zijn gebleven voor zekere versagers, die zijn crediet hebben geschokt. Frankrijk zou de grootste fout be gaan door niet alles te doen, wat de veilig heid door de ontwapeningsconferentie ga randeert. Thans is de politiek der pacten van belang, vooral het pact van Locarno dat ge heel van kracht blijft evenals de daarmede samenhangende garanties, welker effectivi teit Paul Boncour in het bizonder onder streepte. Paul Boncour herinnert er aan, da: Engeland ter wille van de neutraliteit van België in den oorlog is gegaan In het verdere verloop verdedigde Paui Boncour de overeenkomst der Vier mogend heden tegen de verwijten door o.m. te wijzen oo de verbetering der Italiaansch-Fransche betrekkingen. Hij wees er op, dat Frankrijk de beteekenis van het Donauprobleem erkent en hij herinnerde aan het Fransche en Ita- liaansche memoranda, die de elementen bt- vatten voor een werkelijke oplossing. In over eenstemming met Italië en Joego Slavie be schouwt Frankrijk de onafhankelijkheid van Oostenrijk een essentieel element voor de balans in Midden-Eurooa. De verbetering der betrekkingen met Rusland besprekend, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat alles in het werk wordt gesteld om het met Rusland onderteekende pact uit te breiden In dit verband sprak hij de hoop uit dat de financieele en economische kwes ties welke al zoo lang tusscheb beide landen open zijn gebleven, spoedig zullen kunnen worden geregeld De samenwerking zal even wel direct tot uiting komen door het uitwis- se'en van technische missies Vervolgens verklaarde Paul Boncour de bereidheid met Duitschland te onderhande- ^"Het slot van zijn redevoering was gewijd aan de Saarkwestie. Tusschen Frankrijk en Duitschland zal men zich moeten onderhou- de over de Saarkwestie. Doch Frankrijk ge voelt zich niet gerechtigd een conventie te negeeren, welke een volk het recht geeft o, zelfbestemming. Het Saargebied is afhanke- S wn den Volkenbond. Wie kan maatrege len nemen tegen zekere daden? De rege ringscommissie en de Volkenbondsraad. De rol dér Fransche regeering bestaat in de be scherming harer staatsburgers, de beharti ging hunner economische belangen en het is de taak van Frankrijk de oprechtheid der volksstemming te garandeeren. De redevoering van Paul Boncour werd met bijval begroet. Ook Sarraut spreekt. Na het gesprokene door Paul Boncour heb ben verschillende afgevaardigden het woord gevoerd, die deels pro-, deels anti-Boncour waren, en daarna heeft de minister-president Sarraut nog een lange rede gehouden, waar in hij de Fransch-Duitsche kwestie besproken heeft en daarmee bijval oogstte bij de socia listen van de groep-Flandin Daarna werd een motie ingediend door de radicaal-socialis ten, die als volgt luidde: De Kamer geeft uiting aan de vredelieven de gevoelens van het land. Zij is trouw aan de principes van den Volkenbond, die be schouwd moet worden als hoeder van de vrij heid en het recht. De Kamer streeft er naar de vriendschappen van Frankrijk in stand te houden en uit te breiden. Zij valt de verkla ringen van de regeering bij en vertrouwt, dat zij zonder haar waakzaamheid op te geven een politiek zal volgen van internationale so lidariteit, hetgeen er toe moet dienen, allen volkeren gelijke veiligheid te waarborgen door het verwerkelijken van een gecontroleer de en gewaarborgde ontwapening. Léon Blum verklaarde namens de socialis ten, dat zijn partij vóór de regeering zou stemmen. Groote meerderheid voo Sarraut. Op voorstel van Flandin werd over de ra dicaal-socialistische motie in twee deelen ge stemd. Het eerste gedeelte van de motie tot en met de verklaring betreffende het in stand houden en uitbreiden van de vriendschappen van Frankrijk werd aangenomen 545 tegen 11 stemmen. Het tweede gedeelte vanaf het instem men met de verklaringen der regeering tot aan het einde werd,aangenomen met 395 tegen 194 stemmen. De daarop volgende stemming over de ge heele motie, waarop de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, gaf als resul taat 394 tegen 144 stemmen met 70 onthou dingen. In de gister gehouden zitting van het rijks kabinet bracht vice-kanselier v. Papen na mens het kabinet hulde aan rijkskanselier Hitier. Hij herinnerde aan den uitslag der Zondag gehouden verkiezingen en verklaar de, dat nog wel nooit in de geschiedenis de. naties een staatsman zoo'n mate van geloof en vertrouwen is geschonken. Het Duitsche volk heeft daarmede te kennen gegeven, dat het den zin der tiidvende heeft begrepen en vastbesloten is den leider cp zijn weg te vol gen. Uit histori. che perspectieven bes.houwd, zal de 12 November een keerpunt in de Duitsche geschiedenis zijn, omdat de nood zakelijkheid van een vreedzame nieuwe orde ning van Europa volgens de we* van recht en gerechtigheid thans in een beslissend sta dium is getreden De wereld ziet thans tegenovei zich een nafie. welke meer dan ooit vastbesloten is te striiden voor haar recht en voor den vrede en voor de web'aart van Europa. Wij we*en, dat gii, miïnheer de rijkskanse lier, het oude woord huldigt: „Nach dem Ciege blnde 4en he'm fester" In dezen zin is het kabinet gelukkig in dit uur te "m^en werken voor Duitschland onder de leiding van den generaal veHmaarschalk en van U Hitler bedankte de >den van het kabinet en daarenboven den ri'kspres'dent voor het ver trouwen, waarbii hii verklaarde da de aller zwaarste arbeid van 1W riikskabinet, de in- ntiJilke vorminn van het "o'k zelf thans s gelukt. De verdere werk?aambeden in het binnenland en naar buiten kunnen thans ge makkelijker en beter worden ter hand geno men. Vervolgens werd vice-kanselier v Papen benoemd tot gevolmachtigde der riiksregee- ring voor Saarkwesties. Voorts werden nog eenige wetsontwerpen afgehandeld, o m be tredende de schulden der gemeenten, de in trekking van de belasting op bronwateren en mousseerende wijnen Omtrent het verdere verloop van de zitting van het riikskabinet wordt nog medegedeeld, dat het kabinet de kwestie behandeld heeft van de dubbele inl orr=ten De desbetreffende principes opgesteld door de ri'ksministeries van arbeid en economische zaken werden goedgekeurd. Verder werd een wet aangeno men inzake priiskortingen, waardoor mis standen uit den weg moeten worden geruimd De ri'ksminister van justitie had drie wets ontwerpen ter tafel gebracht, aangaande be perking van eedaflegging hii strafprocessen, opheffing van misbruiken hij adootatie en maatregelen tegen gevaarliike gewoontemis dadigers. Ten slotte nam het riikskabinet een wetsontwerp aan inzake bescherming van dieren, waarbii biizondere straffen voor vivi sectie worden ingesteld. Eenigszins gewijzigd. De Engelsche regeering heeft, naar de mi nister van marine, Sir Bolton Eyres gister middag in het Lagerhuis mededeelde beslo ten het Engelsche vlootbouwprogram voor het jaar 1933 te herzien. Na zeer zorgvuldi ge overwegingen en met groot leedwezen heeft de regeering besloten twee kruisers van een nieuw type van elk ongeveer 9000 ton De Fransc-ie buitenlandsche poli tiek. (Dag. Overzicht). Nieuw ministerie in Roemenië. (Buitenland.) Het rijksdagbrand-proces (Bui tenland.) Kabinetsraad in Duitschland (Buitenland.) Geen nobelprijs voor den vrede. (Kunst en Wetenschappen Groote schilderijendiefstal in Stockholm. (Kunst en Wetenschap pen.) Gaat Lindbergh in één ruk naar Amerika terug? (Luchtvaart Mussolini over de crisis (Buiten land Nieuwe bepalingen inzake radio zendtijd en de controle te wachten. (Binnenland Roofoverval te Oss. (Binnenland.) De regeering en de 1 Mei-viering te Zaandam; geen officieele gelijk stelling met een feestdag. (Binnen land Zie verder eventueel Laatste Be richten. met versterkte bewapening en een kruiser van het Arethusatype van 5200 ton in het program voor 1933 op te nemen. Het oorspronkelijke program bevat een kruiser van de Leander klasse van 7250 ton en drie kruisers van het Arethusatype bewa pend met geschut van 20 resp. 15 cM De bouw der twee kruisers van ieder 9000 ton blijft binnen het kader van het Londensche vlootverdrag en brengt waarschijnlijk geen verhooging der oorspronkelijke vastgestelde kosten meuc. De Engelsche regeefing zal* er evenwel ook verder naar streven door ge meenschappelijke overeenkomsten zoowel wat aantal der schepen van groote to.inage als ook wat betreft de maximumtonnage der in de toekomst te bouwen kruicers zooveel mo gelijk te beperken. In het Lagerhuis heeft de minister voor de Dominions gisteren een verklaring afgelegd over de houd ng der regeering van het Ver- eenigd Koninkrijk nopens de recente ontwik keling in den Ierschen Vrijstaat en in het bi zonder met het oog op de drie wetsontwerpen welke thans bij het Iersche parlement zijn in gediend ter amendeering van de constitutie van den Ierschen Vrijstaat. Thomas zeide: Deze wetgeving is in belangrijke mate in strijd met het verdrag van 1921 en heeft ten doel Ierland verder los te maken van het moederland De door de Valera gedane voor stellen, dat Ierland zou worden gemaakt tot een republiek met losse verbinding met Enge land, is voor Engeland veelal onaannemelijk. De werkzaamheid van de Valera zal tot re sultaat hebben, dat Ierland de vérgaande rechten zal verliezen, welke het geniet als vrij lid van het Britsche gemeentebestuur. Indien Ierland de opgelegde verantwoorde lijkheid van de hand wijst, kan het "r- wachten verder de toegestane privi te mogen genieten. Thomas voegde hieraan toe, dat het geschil Groot-Brittannie en Ierland betreft en buiten de Dominions omgaat. De .aatste maatregelen der regeering zijn blijkbaar nog niet voldoende geweest om de nat. soc. tot kalmte te dwingen. Zoo hebben zij in Innsbrück op verschillende plaatsen in de stad donderbussen geworpen, o.a. op Jiet dak van het gebouw der politie, waar een gat in het dak werd geslagen en verdere schade werd aangericht. Bovendien werden verscheidene ruiten vernield. Als tegenmaatregel is thans voor Inns brück en voor St. johann in Tirol een veror dening uitgevaardigd, dat de in de plaats bekende nat. soc. zich tusschen 13 en 22 uur minstens 5 maal, dus ongeveer om de twee uur bij de gendarmerie moeten melden. Naar eerst thans bekend wordt hebben de nat. soc. in Karnten des nachts in een aan tal plaatsen de klokken geluid, zonder dat de politie dit wist te verhinderen, toen de resu' taten der verkiezingen in Duitschland beker werden. FORD HEEFT SUCCES. Heropening fabrieken. De Ford fabrieken hebben gisteren bun reusachtig hoogovenbednjf heroj?end te Ri- ver. De hoogovens zijn 18 maanden buiten bedrijf geweest. De heropening van dit be drijf beteekent tevens de in gebruikneming van vier nevenbedrijven, die eveneens stil hebben gelegen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1