fllkmaarsche Courant. 1Buitenland Qememiemdea ^Binnenland Honderü nu en dertigsft jaargang. WOENSDAG 15 NOVEMBER NATIONAAL SOCIALISTISCHE MUZIKANTEN OP BEZOEK. EEN INTERESSANT ARTIKEL IN DE „GERWANIA". OFFICIER VAN DEN TOWER HEEFT BEKEND. Twiifel geopperd in het Lagerhuis No 270 1933 HENDERSON TE GENEVE. In dt wandelgangen van h-et VoUtenbonds- gebouw waar de besprekingen worden ge voerd betreftende ontwapening, werd de president dei Conferentie. Arthur Henderson, met vragen bestormd. Deze vragen hadden betrekking op de ernstige situatie der confe rentie. Henderson zal niet voor onbepaalden tijd te Genève kunnen blijven onder deze om standigheden en, tenzij een resolutie zal wor den aangenomen die cenige voortgang zou kunnen teweeg brengen, zal er voor hem geen ai.der alternatief overblijven dan zich ter beschikking te stellen van den Volkenbonds- MÓ. Uit München is te Cremona in Italië aan gekomen een nationaal socialistisch muziek corps, dat een tourneé zal .naken door Ita- Het orkest bestaat uit 90 personen. Onder het opschrift „Hoe stemde het katholieke deel des volks", publiceert de „Germania" in Duitschland een artikel, waarin om. geschreven wordt: Zelfs bij een v'uchtig overzich* springt het feit in het oog, dat de kieskringen met een katholieke bevol kingsmeerderheid, dus vooral het Zuiden, het Westen en Silez e. nog geslotener dan de overige kieskringen voor de NSDAP hebben gestemd. Hierop zijn s'echts enkele uitzon deringen, zooa's Keu'en en Aken. Dit resul taat schiint belangrijk genoeg om te worden onthouden, daar het bewijst, dat de katholie ke bevolking vol vertrouwen de verzoenende hand heeft aangenomen, die Hitier haar voor de verkiezingen heeft aangeboden He' is een indrukwekkend' demonstratie voor haar geloof aan het nakomen der beloften en overeenkomsten van re'igieuzen »n rulturee- len aard en van haar vertnuwen op de ge- li'kwaardige en rechHgeiijke behandeling door regeering en partij. De financieele onderstaatssecretaris van oorlog, Duff Cooper, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat luitenant Bailev Stewart, de officier van den Tower, kort na zijn veroordeeling een volledige bekentenis heeft afgelegd. Deze mededeeling geschiedde in antwoord op een vraag van het lid McGovern, die vroeg, of het ministerie bereid was de kwestie der bewijsvoering in de affaire over te leg gen aan een juridische commissie van leden van het Lagerhuis. Duff Cooper zeide, dat het hem niet bekend was, dat er zich nieuwe gezichtspunten hadden voorgedaan. McGovern vroeg vervo'c-ens, of het hem hekend was, dat vier generaals, negen kolo nels en fil andere officieren reeds een docu ment hadden onderteekend, waarin zij uiting geven aan hun overtuiging, dat luitenant Bailev Stewart onschuldig was en dat Bailey Stewart absoluut heeft ontkend, dat hij een bekentenis heeft afgelegd en nog steeds zijn onschuld volhoudt Het antwoord hierop luidde: „Mij is hiervan niets bekend" Op de vraag, of de financieele onderstaats secretaris een schriftelrke bekentenis kan voorleggen, onderteekend door luitenant Bailev Stewart. werd geantwoord, dat het niet in het openbaar belang was zulks te doen McGovern toonde zich over deze kwes tie niet bevredigd en kondigdt aan, dat hij de aangelegenheid zoo spoedig mogelijk op nieuw in het L agerhuis te berde zou bren- Huis gezonden, doch tot dusverre heeft de regeering er nog geen enkele aandacht aar. gewijd. MUSSOLINI OVER DE CRISIS. Gistermiddag heeft Mussolini in den Natio- nalen Raad der Corporaties zijn aangekon digde redevoering gehouden, waarin hij de dagorde tot de stichting der vakcorporaties toelichtte. Om te beginnen herinnerde Musso lini er aan. dat hij verleden jaar October zich veelal heeft afgevraagd of de economische crisis periodiek, d.w.z. normaal is, of een crisis van het systeem. Thans kan hij ant woorden, dat de crisis zoo diep in het systeem is binnengedrongen, dat zij een cri sis van het systeem is geworden. Het gaat hier niet meer om een tijdelijke verwonding, doch om een constitutionneele ziekte. Vervol gens besprak Mussolini uitvoerig de geschie denis en de ontwikkeling van het kapitalisme De crisis is Europeesch en zeer typisch Europeesch. Europa is niet meer het conti nent, dat aan het hoofd der menschelijke cul tuur staat. Japan schrijdt voorwaarts. De Volkenbond heeft zijn geheele beteekenis ver loren. Zijn principes klinken heel mooi, maar in de practijk hebben zij zich als absurd be wezen, Locarno heeft niets meer te maken met ontwapening. Om het pact van vier heerscht een groot zwijgen. Niemand spreeki er over, maar alleen denken sommigen eraan, 't Vraagstuk van 't Italiaansche bedrijfsleven besprekend zeide Mussolini, dat Italië noch een kapitalistisch land kan zijn. noch wil ziin. Mus«o'ini zHte aan de hand van cijfers uiteen, dat Italië een landbouwvolk moet b'iiven. Omtrent de toekomst van de Kamer van Af<revaardigden zeide Mussolini, dat zij vol gens het oude systeem zal worden gekozen, doch dan zelf zal moeten beslissen over haar lot en haar overgang in het corporativisme. 18 MENSCHEN DOOR HAAIEN VERSLONDEN. 18 personen werden in de Braziliaansche haven Maranhao door een vreeselijk lot ge troffen, toen zij in een kleine boot van een zeeschip naar land werden gebracht De boot sloeg plotseling om en de twintig opvaren den geraakten te water. Achttien hunner werden direct door haaien gegrepen en ver slonden. Slechts twee personen konden wor den gered. NIEUW MINISTERIE IN ROEMENIE. De nieuwe Roemeen*,che regeering is Dinsdagmiddag ten paleize door koning Carol beëedigd. De ministerlijst ziet er als volgt uit Minister-President. Duca Buitenl. 7aken: Titociescoe Justitie: Antonescoe Oorlog: Generaal Oeika Legerzaken Generaal Anghelescoe Industrie: Tartarescoe Arbeid en Volksgezondheid: Franatowitsi Financiën: Dino Bratianoe Verkeerswezen: Dimitiioe Landbouw: Sassoe Onderwijs: Agnescoe DE PASTOOR, DIE DE KLOK NIET MOCHT LUIDEN. De pastoor in het dorp Serrantes (Fr.) is in hechtenis genomen en 30 uur gevangen ge houden, omdat hij tegen het verbod van den burgemeester de kerkklok geluid heeft De provinciale regeering heeft thans den bur gemeester geschorst en een aanklacht is te gen hem ingediend wegens onwettige gevan genhouding. OUDE NIEDORP. gen. De moeder van luitenant Bailey Stewar: verklaarde in verband met het bericht, dat haar zoon bekend zou hebben, dat dit een leugen was. GEEN VROUWENKIESRECHT In Frankrijk Met 175 tegen 118 stemmen heeft de senaat een voorstel verworpen om het toekennen van kiesrecht aan vrouwen op de agenda te >laatsen. JOURNALIST VERBANNEN NAAR LIPARI. De journalist en schrijver Curzio Suckert Malaparte die begin October te Rome is ge arresteerd na anti-fascistisch betoogingen is veroordeeld tot verbanning naar het eiland Lipari voor den duur van 5 jaar. DE ONDERHANDELINGEN MET LITWINOW. Opkomend verzet. Er begint in den lande verzet op te komen tegen de erkenning van Sovjet-Rusland, welk verzet voornamelijk onder leiding staat van Fish, afgevaardigde van New-York, die een uitgesproken tegenstander is van de z.g. Ame- rikaansche Alliantie, bestaande uit 1500 pa triottische en godsdienstige groepen, die strijd voeren tegen het communisme. Hersey, de voorzitter der alliantie, voormalig majoor generaal heeft het openen van een campagne tegen de erkenning van Sovjet-Rusland aan gekondigd, we ke campagne zou worden ge houden door wekelijksche radioredevoeringen met het doel de publieke opinie te bewerken om zoodoende ratificatie door den senaat van erkenning van Sovjet-Rusland te voorkomen. Fish zal als eerste voor de radio spreken. Hij zal gevolgd worden door Hayes, comman dant van het nationale Amerikaansche le gioen. Volgens den secretaris der alliantie zijn duizenden protesten reeds naar het Witte De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond te 8 u-e in openbare voltallige vergadering bijeen. Op voorstel van B. en W. werd vastge- s.jla een besluit, waarbij dit co'.lege ge machtigd werd om gedurende eer. tijd vak van 5 jaren onderhands te verhuren een onlangs door de gemeente aange kocht huirje met erf te Oude-Niedorp voor een huurprijs, wetke ruot lager mag zijn dan 50 ets per week. Een voorstel tot het aangaan eener regeling met de gemeente Alkmaar omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Oule- Niedorp tot de scholen voor lager onder wijs in de gemeente Alkmaar, wer 1 zonder discussie aangenomen Eveneens een voorstel om gedurende het tijdvak 15 Nov tot 1 Maart a s. de vervoerkosten per trein van Noordscharwoude naar Alkmaar en terug van een tweetal leer lingen uit de gemeente, die de ambachts school te Alkmaar bezoeken, voor reke ning der gemeente te nemen. Hierna werd vastgesteld ^en supple- toire begrooting voor het dienstjaar 19-33. Een voorstel tot het aangaan van een of meer vaste geldleeningen tot een ge zamenlijk bedrag van 2600 tot dekking der kosten van aanzouw van een spreek kamer aan en het aanbrengen van eeni- ge veranderingen in het woonhuis, be woond door den geneesheer, werd na toelichting door den voorzitter en na eenige discussie zonder hoofdei'jke stemming aangenomen. Hierna kwam in bespreking een voor stel tot vaststelling van normen voor steunverleening aan werklooze arbei ders: uitgetrokken werkloozen voor zoo- vei gehuwd of kostwinner 9 per week, benevens 50 ets per gezinslid boven een aantal van twee tot een maximum van 5 personen; kostgangers in deze catego rie 4 per week; reglementair noe niet rechthebbende werkloozen, dubbel-uit- getrokken en ongeorganseerde werk oo- zen 7.50 per week, benevens 5b ct per gezinslid boven de twee tot een ma*_ mum van 5 personen; kostganger deze categorie 3 per week De voorzitter wees er op. dat deze nor men uitgaan boven die, welke gen jare hebben gegolden. De zijn of de minister zich er mee za* kun nen vereenigen. De heer Kolkman stelde voor, den ge zinstoeslag te verleenen tot een onbe paald aantal. De voorzitter achtte een limiet ge- wenscht en stelde voor het aantal te be palen op 8. De raad vereenigde zich hiermede zonder hoofdelijke stemming Zonder bespreking werd aangenomen een voorstel tot wijzjging der onlangs vastgestelde nieuwe verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerl. stand, welke wijzigingen werden voorgeste'd naar aanleiding van desbetreffende op merkingen van Ged. Staten, die de Kroon omtrent belastingverordeningen moeten adviseeren. Eveneens werd vastgesteld een nieuwe verordening op een heffing van tooneel- vertooningen en andere vermakelijk heden, zoomede een invorderingsveror dening Een voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing van vergunningsrecht voor den verkoop van s-erken drank in het klein en tot vast stelling eener verordening op de invor dering dier belasting, werd zonder ds- cussie aanvaard. Een prae-advies van B en W. omtrent een adres van de afd Schagen en om streken van den Nederl. bond van kof- fie-huis-restauranthouders en -slijters, houdende verzoek om de perceelen of perceelsgedeelten uitsluitend dienende tot de uitoefening van het bedrijf van deii houder gelijk te stellen met loge menten of winkels of met perceelen of perceelsgedeelten, die gemeubileerd worden verhuurd een en ander ten aan zien van hun huurwaarde-personeel© belasting, gaf den heer G. de Hee- aan leiding een voorstel van verdere strek king in te doenen dan door B en W. werd voorgesteld. Het college stelde voor, bedoelde bedrijfslocaliteiten fcafé's e d.) voor 2/2 ten aanzien van een huur waarde te belasten, zoodat deze lokali teiten dan gelijk gesteld zijn met per ceelen die gemeubileerd worden ver huurd. Het voorstel-de Heer (1/3 belasten) word verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Hierna volgde een discussie tusschen den voorzitter en den wethouder van Zoor.en omtrent een voorstel van de meerderheid van B en W. tot aan ulling van het ambtenarenreglement. Dit voor stel bedoelde het mogelijk maker, dat aan revolutionnaire gezinde ambtenaren eervol ontslag kan worden verleend. V~orts strekte het voorstel, den ambte naren te verbieden andere vlaggen uit te steken dan nationale- of oranjevlag gen en andere insignes e.d. te dragen dan die welke van gemeenteweg zijn "^/strekt, voorgeschreven of toegelaten of andere uniformstukken te dragen. Het voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Hierna werd besloten tot onderhand- sche verpachting van eenige perceelen bouwland aan N. de Jong te Heerhugo- waard. De pacht zal eindigen Nov. 1934. Zonder bespreking vereenigde de Raad zich met het voorstel tot toeken- ning van extra-contributie aan de com missie uit de 50 Westfriesche gemeente besturen. Tot niet ambtelijk lid der schattings commissie voor de rijksinkomstenbe lasting werd met op een na algemeene stemmen benoemd J. Wit Jr. Na ampele discussie werd met 4 tegen 3 stemmen besloten het raadsbesluit van 27 Februari J.I. tot uitbreiding der straatverlichting in te trekken uit over weging, dat de gemeente tegenover het Rijk, van wie het financieel goeddeels afhangt, niet verantwoord is, indien in deze tijden tot uitbreiding wordt over gegaan. Hierna werd overgegaan tot benoe ming van een wethouder. De heer van Zoonen was nog steeds tijdelijk wethou der. Een vaste benoeming werd uitge steld, omdat een vacature in den raad bestond. Tot stemming overgaande, werd de heer van Zoonen (s.d a.pmet 6 stemmen benoemd; één briefje was blanco. Een voorstel van B. en W. tot toeken ning van een voorschot ingevolge de landarbeiderswet aan C. Jong Jzn. werd zonder bespreking aangenomen. Even eens een voorstel tot wijzigingen van eenige suppl. begrootingen 1932, waar omtrent Ged Staten eeniee kleine op- me r k i n ge n hebben^gemaakt Arrestaties op Midden-Java. De voorzitter van de afdeeling der P. I. in Klaten, Raden Hadisiswojo, is in preventieve hechtenis gesteld wegens het verspreiden van verboden geschrif ten, o.a. bestaande uit brochures van de hand van ir. Soekarno. STEUN AAN BOOMKWEEKERS. Spoedige behandeling der krediet aanvragen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Vervoorn betreffende het nemen van maatregelen tot spoedige uitbetaling der van regeeringswege verleende kredieten ten be hoeve van boomkweekers, heeft de minister van economische zaken geantwoord, dat thans reeds zooveel mogelijk spoed wordt be tracht, en hij bereid is spoedige behandeling der kredietaanvragen zooveel mogelijk te be vorderen. „DE MOEDER" VERBODEN DOOR RADIO-CONTROLE. De uitzending van Maxim Gorki's „De moeder", in een tooneelbewerking van Bert Brecht, met muziek van Eisler, die Dinsdag avond door de V.A.R.A. zou worden ver zorgd, is, naar het Volk meldt, door de Raaio-controle-eommissie verboden. 30 000 VREEMDELINGEN TE AMSTERDAM. Te Amsterdam zijn thans meer dan 30 000 vreemdelingen gevestigd, waar van ruim 19000 Duitschers, te weten 14 000 vrouwen, meest dienstboden, en 5350 mannen, meest met hun gezinnen. In verband hiermede is de kwestie van de huisvesting en van de woningmarkt in het algemeen accuut geworden DE BEGROOTING VOOR HET STAATSBEDRIJF DER PTT Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer inzake de begrooting van het staats bedrijf der P.T T. voor 1934 is het vol gende ontleend: Het autom-tiseeringsplan zal vermoe delijk eind 1946 kunnen zijn voltooid. De in elk jaar benoodigde uitgaven wor den voor het 14-jarig tijdvak 1933—1946 op gemiddeld 9.000 000 geraamd. De totale uitgaven zullen dus rond 130 000 000 bedragen. Indien de auto matiseering van het interlokaal telefoon verkeer achterwege werd gelaten, zou over datzelfde tijdvak 11000 000 mn- der benoodigd zijn en zou dus met de normale uitbreidings- en vernieuwings werkzaamheden tot en met 1946 bijna 120 000 000 zijn gemoeicj. Tegenover de hoogere uitgaven kan evenwel or het tijdstip der voltooiing van het automati- seeringsplan in zijn geheel een bespa ring op de exploitatiekosten van rond 6 500.000 worden geraamd. Deze besparing komt 1" de uitvoering geleidelijk tot uiting: zij zal tijdens de uitvoering reeds ruimschoots opwegen tegen de lasten verbonden aan de hoo gere kapitaalsuitgave. DE KELLNERS VINDEN HUN WERK IIJD TE LANG. De Ned. r.-k. Bond van hotel-,, café- en restaurant-geëmploweerden St. Antho- nius heeft aan den minister va:i sociale zaken een adres gericht, waarin de veie pogingen van deze groep personeel, ge daan om ook op haar de arbeidswet te doen toepassen, worden gememoreerd Er wordt op gewezen, dat de arbeids week in dit bedrijf nog steeds 70 uren bedraagt, waardoor het personeel licha melijk en geestelijk zeer te lijden heeft. Bij den minister wordt er op aangedron gen, de toepassing der Arbeidswet op dit bedrijf nog dit jaa'- te verwezenlijken. DE MINISTER EN DE RADIO REGELINGEN. POSTZEGELS VOOR HET NAT. CRISISCOMITE. Heden wordt in het Staatsblad een K B gepubliceerd inzake uitgifte van bijzondere postzegels. Daarin wordt be paald, dat gedurende één door den minister van binnenlandsche zaken te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van het N. C. C. bijzondere post zegels verkrijgbaar worden gesteld. Deze zegels worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 5 en 6 ets. Zij worden verkocht met een door de mi nister te bepalen toeslag boven de frankeerwaarde. TEGEN NATIONALISTISCHE POLITIEK. Aneta seint aan het Hbld.: De politie te Medan heeft Zondag een vergadering ontbonden van de P.M.L De voorzitter van de plaatselijke afdeeling zeide op een gegeven moment de vol gende woorden: „De Islam voelt niet voor bloedvergieten wanneer de tijd daarvoor nog niet gekomen is". Toen hem vervolgens door de politie het woord werd ontnomen ontstond een luid gejoel, waarna men zich genoodzaakt zag de vergadering te ontbinden. In de Memorie van Antwoord op het Voo rloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de radio-regelingen zegt de mi nister dat de regeling van den omroep in Nederland niet in alle opzichten be vredigend kan «"orden genoemd. Amb telijke overweging van de vraag, waar aan dit is toe te schrijven, heeft hem aanvankelijk tot de overtuiging ge bracht, dat dit onbevredigende niet in de voornaamste plaats een gevolg is van de beginselen, waarop do regeling is gebonuwd, doch dat het gemis aan samenwerking tusschen de omroepver- eenigir.gen het treffen van menigen goeden maatregel tegen houdt. De mi nister is van meening, dat de omroep organisaties de radiovraagstuk'ton te veel zien als een vereenigingsbelang en n;ot als een belang van het geheele volk; voorts dat de beteek<nis van den radio-omroep zoo groot is geworden, dat d«» regecring zich niet kan onttrekken aan het geven van leiding en dat zij op bepaalde onderdeelen en binnen het ka der van hetgeen historisch is tot stand gekomen, de eindbeslissing in handen moet hebben. Regeling van den zendtijd Wat de regeling van den zendtijd be treft, de minister heeft dit onderwerp in ernstige studie genomen; binnenkort hoopt hij zijn standpunt te bepalen. Voor het oogenblik moet hij zich onthouden nader op dit onderwerp .n te gaan. Wol stelt hij voorop, dat met betrekking tot hetgeen voor uitzending kan worden toe- ge'atcn. vooral in de huidige tijdsom standigheden de wettelijke bepalingen zeer streng moeten worden toegepast. De regeering mag niet dulden, dat van den zendtijd misbruik wordt gemaakt om evolutie te prediken, andersdenken den in hun heiligste gevoelens te belee- digen, het gezag belachelijk te maken, de vriendschappelijke betrekkingen met andere landen in gevaar te brengen, enz Minister van Binnenlandsche Za ken krijgt boven de controlecommis sie de eindbeslissing. Tot nu toe ligt de beslissing in wat oorbaar moet worden geacht, uitsluitend in handen van de -radio-omoep-c -n- trole-commissie zonder dat een beroeps instantie is aangewezen. In overeen stemming met adviezen van radioraad en controle-commissie is thans een re geling ontworpen, welke reeds in een ver gevorderd stadium van voorberei ding is, waarbij in deze lacune -wordt voorzien en de minister van binnen landsche zaken als de eindbeslissing- gevende instantie wordt aangewezen, doordat hem de bevoegdheid worlt ge geven zoo noodig besluiten van de radio- contröle-commissie te vernietigen met inachtneming van de in het radioregle ment gestelde normen. Een tweede stap behoort te zijn ver scherping van de eischen welke de con- tróle stelt. Deze moet er allereerst toe leiden om de uitzending van tegen-natio- nale voortdurend herhaalde uitingen als de Internationale te verbieden. In deze richting zijn en worden reeds de noodige maatregelen getroffen. Voorts zal enke len omroepvereenigingen aan het ver stand gebracht moeten worden dat zij zich binnen de perken van de wettelijk gestelde regelen hebben te houden op straffe van anders eerst voor "en be paalden termijn en bij herhaling voor goed te worden uitgesloten. Bovenbedoelde maatregelen beooeen geenszins de vrijheid van meenines- uiting aan banden te leggen, doch wel om voor goed een einde te maken aan uitzendingen welke met het oog op de wettelijk gestelde normen, bij een stren ge doch rechtvaardige toepassing daar van ontoelaatbaar moeten worden ge acht De minister behoudt zich de bepaling van zijn definitief standpunt ten aan zien van politieke uitzendingen nog voor. De minister is niet van meening dat de radio-omroep-contröle-commissie steeds willekeurige- bij de beoordeeline van den inhoud der programma's optreedt Dat de commissie voortdurend meer bezwaren inbrengt tegen uitzen Mngen, vooral van de Vara is een gevolg van bet feit, dat deze vereeniging z'ch nog steed.i niet kan aanpassen bij de scher pere contröle, welke na de in bet radio reglement gegeven toelichting van de wettelijke normen, wordt toegepast. DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Schade f 100.000. Over de ontploffing in de stoomwasscherij der N.V. Goudsche Kleederbleekerij aan de Groene Hilledijk te Rotterdam, schrijft een correspondent van het Hbld. nog: Het was omstreeks kwart over zevenen, toen tientallen gezinnen, die nog in diepe rust verzonken waren, wakker schrokken door een hevige knal. In verscheidene huizen sprongen de ruiten, elders stortte een deel van het dak in, op weer andeer plaatsen werden menschen uit hun bedden gelicht en tegen den vloer gesmakt. Ook drongen hier en daar groote hoeveelheden modder tot op de tweede en derde verdieping en tot achter in de woningen door. In een oogwenk was de geheele Groene Hilledijk en een deel van de Beyerlandsche laan en de Polderlaan in rep en roer. Het fabrieksgebouw is voor een groot ge deelte vernield. Een der muren van het per- ceel, waarin de droogzolder gevestigd was, is totaal vernield en ingestort. Een groote ruïne is ontstaan. Een deel van de vloeren en zolderingen zijn in den val meegesleurd Ook het platte dak van een ander perceel, dat daaraan grensde en minder hoog was, is gedeeltelijk ingestort. De toestand werd nog verergerd, doordat een der waterleiding buizen stuk geslagen werd; een groote wa terstraal veroorzaakte op de binnenplaats een moddelpoel. stukken van de muren, die daarin terecht kwamen, deden de modder hu'zenhoog opspatten. Door de kracht van de ontploffing werden houten balken, steenen en ijzer weggeslin gerd, tot ver over de daken. In het perceel Beverlandsche laan 86 kreeg een 72-jarige weduwe een stuk steen tegen haar schouder, zoodat zij licht gewond werd Ergens anders kwam een stille terecht in een kinderledi- kantje. Gelukkig is het kind niet geraakt In een woning aan den Groenen Hilledijk zijn steenen op de ontbijttafel terechtgekomen. Het servies werd kort en klein geslagen, maar de menschen bleven ongedeerd. Een huis, dat naast de fabriek staat en waarvan de muren geheel zijn gescheurd, is ontruimd omdat gevaar voor instorting niet denkbeeldig is Tal van woningen in de naaste omgeving zijn voor een deel tijdelijk onbewoonbaar geworden. Dank zij het vroege uur is het gebleven bij een groote materieele schade. De directie van de Goudsche kleederblee kerij is verzekerd tegen bedrijfsschade. De schade wordt op tenminste 100000 ge schat. Deze verzekering tegen bedrijfsschade geldt ook voor de goederen van de cliënten, die de wasscherij onder handen had. Deze worden dus op geen enkele wijze benadeeld Men heeft onmiddellijk oogingen in hel werk gesteld om het bedrijf voort te zetten In een gedeelte van de fabriek, waar geen noemenswaardige verwoestingen zijn aange richt, werkte men reeds door. Voorts verlee nen andere wasscheriien tijdelijk hulp. Geen enkele arbeider is werkloos geworden. NIEUWE BEHANDELING VAN TUBERCULOSE. Uit Shelton in Connecticut wordt gemeld*. Dr Stephen Maker, een erkend autoriteit op het gebied van tuberculose, deecL naar de United Press meldt, in een voordracht, die door 1800 specialisten werd bijgewoond, mededeeling van een nieuwe tuberculose-be- handeling, waarbij de tubercelbaci! het aan zijn geeft aan een diplococcusachtige mi crobe welke een zuur afscheidt, dat voor zich zelf onschadelijk is. doch buitengewoon scha delijk voor de bacillen waaraan het wordt onttrokken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9