Agenda PURÖL er op ^Binnenland Jiunst en W etenschap Jexoneel Stad en Om 2üeetêecicfu VERKEERSONGEVALLEN Heft verzacht en geneest BRANDEN. S t ee 1 ij k Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., hedenavond half 8, Mexicaan- sche liefde (dram.), hoofdrollen Evelyn Brent, Conrad Nagel en Charles Bickford Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, hedenavond half 8, hoofd nummer Nu komt 't er op aan (rom hoofd rol Hans Albers. Toegang elke leeftijd. Cinema Americain, hedenavond half 8, hoofdnummer Golddiggers (revue). Toegang boven 18 jaar. Donderdag 16 November. 8 uur, Harmonie, uitvoering Bilderdijk 8 uur, Rustende Jager te Bergen, opvoe ring blijspel De Mallemolen door het Groot- Ned. Tooneel voor den Berger Kunstkring 8 uur, chr. school Doelenstraat, vereen v d. chr. handeldr en industr. middenstand <-ede M. de Keizer. Vrijdag 17 November. Harmonie, propaganda-kunstavond Na- rorgvereeniging. Zaterdag 18 November. 8 uur, Harmonie, Dualmeet Turnkring A en O. W. F. Turnkring. Zondag 19 November. 't Gulden Vlies, opvoering blijspel „Maar 'n droom". Maandag 20 Noïémber. 8 uur, De Unie, vergadering Ijsbaan Hei- loo. VRIJDENKERS-VEREENIGING „DE DAGERAAD Voor militairen verboden. Aan alle militairen is verboden zich aan te sluiten bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan de Vrijdenkers-vereeniging De Dageraad. In verband hiermede is uiteraard eveneens verboden deel te nemen aan open bare of andere vergaderingen van bovenge noemde vereeniging. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisteravond om 9 uur is op heeterdaad be trapt de 26-jarige P., die zich door middel van overklimming toegang had verschaft tot de melkfabriek, gevestigd aan de Spaarnwouder- straat te Haarlem. Buiten stond zijn 22-jarige kameraad v. d. A., die hem geholpen heeft bij het overklimmen. Beiden zijn in arrest gesteld. VERVOERVERGUNNINGEN BOTER. De erisis-zuivelcentrale deelt mede, dat de prijs van de vervoervergunningen van buiten- landsche boter met ingang van heden nad r is vastgesteld op 1.10 per K.G. VOORLICHTING CRISISMAATREGELEN. Naar ons ter oore komt, wordt aan het land- bouw-crisisbureau van het departement van economische zaken een nieuwe afdeeling ge vormd, welke tot taak heeft de politie en justitie voor te lichten omtrent den juisten in houd en beteekenis der verschillende crisis bepalingen en crisismaatregelen. Deze voor lichtingsdienst zal ook zorg dragen, dat de justitieele autoriteiten tijdig op de hoogte zijn van verschillende nieuwe maatregelen, zoo noodig voorzien van een toelichting. De werk zaamheden zullen door eenige juristen worden verricht. DISTRIBUTIE RUNDVLEESCH IN BLIK. Op 4 December a.s zal een aanvang worden gemaakt met de distributie van rundvleesch in blik, door de crisis-rundvee-centrale. DE RATTENVANGER VAN "GIETHOORN. De ratten bleven meester van hel terrein. Men schrijft uit Giethoorn aan di N. R. Crt.: Nadat de geneeskundige inspecteur voor de volksgezondheid te Utrecht in Giethoorn een lezing had gehouden over de bestrijding der ratten, in verband met de ziekte van Weil, be sloot een landbouwer in deze gemeente met behulp van een buurjongen in zijn boerderij en rattenjacht te organiseeren. De jongen zou de ratten opjagen naar den baas, die met een hooi vork gewapend, gereed stond voor de execu ties. De in doodsangst verkeerende dieren keer den zich echter in massa tegen hun belager, dien zij van alle kanten besprongen in wiens broekspijpen zij een schuilplaats zochten. Onder deze omstandigheden was de lust op rattenverdelging weldra verdwenen. De ratten 'leven meester van het terrein. WERKLOOSHEID. Wel gestegen sinds het laatst van Augustus, maar niet zooveel als in normale jaren. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede dat de werkloosheid onder de 600.000 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen in de week 23 m. 28 October 1933 heeft bedragen 24.8 pet. In de overeenkomstige week van het 'aar 1932 bedroeg de werkloos heid 26 8 pet Sinds het laatst van Augustus 1933. toen de werkloosheid 23.6 pet. bedroeg, is zij met 12 pet. gestegen. Deze stijging is minder dan in normale tijdsomstandigheden in dit ge deelte va*» het jaai gewoonlijk valt waar te nemen Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 October 1933 in totaal 323.06'? werkzoekenden ingeschreven, waaronder 307.334 mannen. In totaal waren werkloos 298.298 personen, waaronder 287 615 mannen Op 14 October 1933 bedroeg het aantal in geschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeids bemiddeling 316.134. Hiervan waren werir loos 291.394 personen, waaronder 280.877 mannen- Het totaal aantal werkzoekenden is der- haive sedert 14 October 1933 toegenomen met 6933, bet aantal werkloozen niet 6904. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. 25-jarig bestaan. In de met palmen versierde Ridderzaal te Den Haag is hedenochtend het tweedaagsche congres ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Nederlandsehe vereeniging voor armenzorg en weldadigheid begonnen onder voorzitterschap van mr. A. J. A. A. baron van Heemstra. Vele autoriteiten waren aanwezig. Na de opening door minitser de Wilde werden diverse redevoeringen gehou den. CREDIFT VAN f 75.000 VOOR DE REEDERS GEOPEND. Engelsche walharing uit de markt. De minister van economische zaken heeft gisteren het volgende bepaald: Ten behoeve van de reeders van haring- drijfnetvisschersvaartuigen wordt, teneinde een gedeelte van de Engelsche walharing uit de markt te nemen en tijdelijk op te slaan, en daardoor een te sterke prijsdaling te voor- komen, uit het Landbouw-crisisfonds. aan de stichting voor de Nederiandsche haringvis- scherij, gevestigd te s-Giavenhage. ten be hoeve van deze reeders. onder nader door den minister bij overeenkomst vast te stellen voorwaarden, een crediet geopend van 750.000. Voor het bekomen va ncrediet uit boven gemeld bedrag komen slechts die reeders in aanmerking, die aangesloten zijn bij ge noemde stichting. De aanvoer van haring (pekel- en steur- haring) in Nederland is verboden buiten het tijdvak, aanvangende 15 November 1933 en eindigende op een nader door den minister te bepalen datum. BRANDSTICHTING, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE, MEINEED, BEDRIEGELIJKE BANKRBEUK EN POGING TOT OPLICHTING. Een schoenfabrikant uit Kaatsheu vel, zijn zoon en een zaakwaarne mer te Rotterdam gearresteerd. Te Rotterdam zijn de 51-jarige schoenen fabrikant J. M. S., zijn 19-jarige zoon F. G. S. en de zaakwaarnemer B. M. aangehou den, als verdacht van brandstichting, valsch- heid in geschrifte, meineed, bedriegelijke bankbreuk en poging tot oplichting, subsi- dair van medeplichtigheid aan een of meer van deze delicten. Vrijdagavond is de Rotterdamsche politie erachter gekomen, dat te Rotterdam op een vrij verdachte wijze leer te koop werd ge boden en dat dit leer lag opgeslagen op èen zolderkamertje van een klokke-kast-maker in de Oléanderstraat. Deze klokke-kast-maker vertelde desgevraagd, dat hij de partij leer, welke circa ruim 4000 vierkante voet groot was, in bewaring had gekregen van den zaakwaarnemer B. M., die nu eens te Rot terdam dan weer in den Haag, soms te Vlissingen, soms te Gent en een enkelen keer in Brugge woont. De partij was, zoo zeide hij voorts, door een besteldienst per bakfiets gebracht, maar hij wist niet waarvandaan. Via den besteldienst kwam de politie er al spoedig achter, dat het leer was afgehaald uit een pakhuis aan de Mauritsstraat en Zaterdagmorgen werd in dit pakhuis een inval gedaan. Men vond daar in de eerste plaats een groot aantal doozen met schoen-iournituren, leer en een groot gedeelte van de boekhou ding van een schoenenfabriek te Kaatsheu vel, welke in staat van faillissement verkeert en welke fabriek dezen zomer totaal is afge brand. In het pakhuis stond voorts een kapstok en bij wijze van kapstokkleed waren wat kranten opgehangen. Achter deze kranten vond de politie een actentasch, welke de vol ledige correspondentie bleek te bevatten tus schen den zaakwaarnemer B. M. en den di recteur van die fabriek, den 51-jarigen J. M S. en diens zoon, den 19-jarigen F. G. S. In deze brieven kwamen uitdrukkingen voor als: „kom, als het donker is, als de zaak uitkomt, is ons leed niet te overzien" en uit die correspondentie bleek voorts, dat de 3 mannen den brand in de fabriek zorgvuldig hadden voorbereid, teneinde aan de assurau- tiepenningen te komen. Naar aanleiding van een en ander werd de oude S. nog Zaterdag aangehouden en Maandagmorgen kon men de hand leggen op den zoon. Aanvankelijk ontkenden beiden pertinent, maar toen men hun fragmenten uit de correspondentie ging voorlezen, vielen zij al spoedig door de mand en bekende de brandstichting, het wegvoeren van de goe deren, het opmaken van valsche schuldbeken tenissen. enz. Gistermorgen is de Rotterdamsche politie erin geslaagd den zaakwaarnemer B. M te deze: s;rde op te sporen. Hij is eveneens aan gehouden. Vandaag worden de drie verdachten op transport gesteld naar 's-Hertogenbosch, waar zal worden uitgezocht, hoe groot ieders aandeel in dezen reeds van malversaties is. Ongeluk bij Overschie Op den nieuwen rijksweg onder Delft heeft gisteravond wederom een vrij ernstig onge val plaats gehad. Omstreeks acht uur reed een auto, komende uit de richting Den Haag, in volle vaart tegen een met een paard be spannen wagen, geladen met steenen beeld jes, en bestuurd door den heer v. d. V. uit Rijswijk. De automobilist, wiens naam niet bekend is geworden, had door de duisternis, die, zooals men weet, op dezen weg heerscht den voor hem uit rijdenden wagen blijkbaar niet opgemerkt zegt de Tel., met het gevolg, dat de wagen van den beeldjeskoopman werd gegerpen en in een langs den weg loopende sloot werd geslingerd. Het auto-ongeval te Niezijl. Op 8 November j.1. heeft te Niezijl een auto-ongeval plaats gehad, waarbij een da- me en haar dertienjarig dochtertje werden gedood In verband met dit ongeval werd gemeld, dat de bestuurder van den auto, de heer G. Vennema, uit Leeuwarden, door het licht van een uit tegenovergestelde richting komenden auto was verblind en dat hij later op deze verklaring zou zijn teruggekomen Naar thans blijkt was deze voorstelling van zaken onjuist. De heer Vennema heeft nim mer, noch tegenover de politie, noch tegen over de marechaussees beweerd dat hij ver blind was geworden door een naderenden auto. zoodat van een herroeping van een der gelijke verklaring evenmin sprake kan zijn. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Onverantwoordelijk passeeren. In den vooravond heeft gister op den rijks straatweg Amsterdam—Utrecht onder Dui vendrecht een ernstig ongeval plaats gehad Twee uit tegenovergestelde richting komen de auto's wilden elkaar passeeren. toen op het laatste oogenblik een motorrijder, komen de uit de richting Utrecht nog tusschen beide wagens wilde doorrijden. Dit gelukte niet. met het noodlottig gevolg, dat de motor rijder, een inwoner uit Amsterdam, door een der auto's werd gegrepen, tegen den grond geworpen en zeer ernstig gewond. Het slachtoffer werd naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Moeder en kind door de dram aan gereden. Omstreeks 7 uur gisteravond wandelde de vrouw van den arbeider A. Stolk te Spij- kenisse met haar twee kinderen naast de trambaan van de Rotterdamsche Stoom tramweg Maatschappij. Op een gegeven moment naderde een auto, waardoor de vrouw wilde uitwijken en op de trambaan ging loopen. Juist naderde de motortram, die haar van achter aanreed. De vrouw en een der kinderen van 3 jaar kwamen te val len en werden door de motortram eenige meters meegesleurd, waarna de machinist er in slaagde de tram tot stilstand te brengen. Vrouw S. werd licht gewond, doch haar 3- jarig kind kwam er minder goed af. De klei ne werd zeer ernstig gewond opgenomen Voor het leven wordt gevreesd. Kind door auto doodgereden. Gistermiddag is de 5-jarige L. A. Spiering uit de Hudsonstraat te Rotterdam bij het over steken van den rijweg onder een vrachtauto geraakt. Het kind kreeg zware inwendige kneuzingen en is kort daarna aan de gevolgen overleden, Kinderen en lucifers. De boerderij „De Hefboom" aan den Mid delweg te Anna-Paulowna, bewoond door P. Konijn, is afgebrand. Het vee kon worden gered. De oorzaak van den brand moet wor den gezocht in het spelen van kinderen met lucifers. DE GESTOLEN REMBRANDT. Een verdachte gearresteerd. Reuter meldt uit Stockholm dat de Duitsche metaalbewerker Blaich is gearresteerd, die er van verdacht wordt, betrokken te zijn bij den diefstal van Rembrandt's „Jeremias". De politie is er thans ook in geslaagd, de hand te leggen op het schilderij. Het doek werd teruggevonden onder een stapel takken in een bosch Dij Stockholm Naar de gearresteerde bij zijn verhoor aan de politie verklaarde, heeft hij bij de inbraak geen medeplichtigen gehad. Daarentegen houdt de politie vast aan haai meening. dat Blaich de daad heeft ge pleegd samen met een Pool, een zekeren Voizik, dien men reeds op het spoor is. Bij de arrestatie van den Duitscher, die zich hevig verzette, zagen de politieagenten zich genoodzaakt van hun revolvers gebruik te maken. De gearresteerde, die 35 jaar oud is, be vindt zich pas sinds Juli j.1. in Zweden. Blaich verklaarde, dat ijh deskundige op het gebied van edele metalen is, terwijl de Pool kunstkenner zou zijn en de Rembrandt mee zou hebben genomen. BERGEN. Mocht verleden week Bergen's Mannenkoor onder leiding van den dirigent Karei Böhne op een zangwedstrijd te Schiedam in de tweede afdeeling mannenkoren met het hoogst aantal punten een eersten prijs be halen, wat al een mooi succes is, dat succes is nog belangrijker geworden door de later ontvangen mededeeling, dat bet koor, na het uitkomen van de eere-afdeeling en de afd. Uitmuntendheid (mannenkoren) met een winst van 12 punten no. 1 gebleven is. Hierdoor komt het in het bezit van een beker en van de medaille, door Z. K H. Prins Hendrik beschikbaar gesteld. A. K. VEERTIG JARIG TOONEELJUBILEUM VAN JAN MUSCH. Huldiging in de Amsterdamsche Stadsschouwburg. Met de premiere van Hans Sassman s tragie-komisch spel „Brand in de stad" heeft Jan Musch gisteravond voor een nagenoeg volle zaal in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg zijn veertig jarig jubileum gevierd. Toen het ap plaus na het laatste bedrijf was verstor ven en het doek opnieuw omhoog ging, .-tonden op het tooneel, waarop tal van bloemstukken prijkten, de verschillende sprekers met de leden van het huldi gingscomité en de spelers opgesteld, terwijl dadelijk daarop Jan Musch door mevr. Else Mauhs werd binnengeleid onder een daverende ovatie van het publiek Als eerste spreker trad naar voren de Amsterdamsche wethouder voor de Kunstzaken, Walraven Boissevain, die Jan Musch huldigde en hem een groote krans aanbood namens het Amster damsche gemeentebestuur Namens het huldigingscomité bood de heer Klijnveld .den jubilaris een en veloppe met inhoud aan Prof. van Dam voerde het woord na mens de vereeniging Spanje-Spaansch Amerika en dankte Musch o.a omdat hij het is geweest ,die het Spaansche drama in Nederland had gebracht en een onvergetelijke vertolking van het beste werk van Benevento had gegeven. Spr. huldigde Jan Musch tevens namens de Ned. Tooneel Unie voor welke ver eeniging hij een krans aanbood. De praeses van het Amst. Studenten Corps zei in een korte speech, dat hoe wel een kater voor de studenten geen on bekende was deze zelden wijsheid ver toonde, zoodat de studenten voor „De Wijze Kater" zooals die door Musch wordt uitgebeeld hun groote bewonde ring koesteren. Verder werd nog het woord gevoerd door een vertegenwoordigster van de Amst. Vrouwelijke Studenten Vereeni ging, door mevr. Pos- van Amerongen namens den Amst Kunstkring Voor Allen", door den praeses ven de U S A. en namens de collega's van de tooneel- g-oep „Het Masker" door Ko Arnoldi Nadat tal van telegrammen van col lega's en vrienden waren voorgelezen, dank' Jan Musch met een kort woord en reikte onder daverend applaus van het uubliek over het voetlicht de hand aan zijn ouden vriend Buziau, den in middels eveneens op de planken tot roem eekomen revue-artist, d'e hpt ju bileum van ziin vroesreren schno'mak- ker op de eerste rij van de stalles bij woonde LUXE-AUTO GESTOLEN Hedennacht is de luxe-auto, Chrevolet no G 4835, toebehoorende aan den heer P. de Wit, ontvreemd uit de autogarage aan de Pr. Hendrikkade te Broek op Langendijk. De dieven hebben zich door middel van verbre king van het nachtslot aan de achterzijde toe gang verschaft, waardoor zij de voordeur van binnen konden openen en zoo den weg vrij hadden. De daders zijn onbekend. EEN VOORDRACHTAVOND. Het Tooneelgezelschap „De Jonge Spelers" uit Amsterdam zal op 20 Dec. a.s. voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een voordracht geven uit „Cultuur op den Brand stapel". Er worden fragmenten uit de wer ken van diverse bekende schrijvers voorge dragen. Hevr. Hekket-van Eijsden zal zingen. FAILISSEMENTEN. Verklaard in staat van faillissement: le. P. de Zeeuw, Stationsstraat 61 Alk maar, met benoeming van mr. Krabbe tot rechter-commissaris en mr. Schenkeveld tot curator; 2e. K. Wester, aannemer te Sint Pancras, met benoeming van mr. Ledeboer tot rechter commissaris en mr. Winkel tot curator. SCHAPENDIEFSTAL OP TEXEL. Dinsdagnacht hebben een paar perso nen een tweetal schapen, toebehoorende aan den heer Dalmeijer, uit de weide ontvreemd. De politie, blijkbaar van dit voornemen op de hoogte gesteld, achtervolgde het tweetal met hun buit. Zich ontdekt ziende wilden de die ven de vlucht nemen, doch de politie kreeg een hunner, een zekeren S. W., te pakken. De andere was ontkomen en is tot heden nog niet gevat. W., die weigert zijn medeplichti ge te noemen, is naar Alkmaar vervoerd om daar in arrest gesteld te worden. Van andere zijde vernemen wij over dezen diefstal nog het volgende: Door den rijksveldwachter op Texel is de 50-jarige arbeider W. gearresteerd, die be kende uit de weide van den landbouwer A. D te Oudeschild twee schapen te hebben wegge haald. Naar W. verklaarde, wilde hij de schapen verkoopen, waartoe zich iemand bij hem zou vervoegen op een weg in de nabijheid van het weiland van D. gelegen. Toen hij aldaar een poosje had gewacht kwam niet de kooper, doch de eigenaar der schapen opdagen. Kort daarop kwam boven dien nog een rijksveldwachter ter plaatse, die W. arresteerde. VERKIEZING HOOGHEEMRAADSCHAP. De officieuze uitslag voor de verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingelanden- plaatsvervangers in het district Alkmaar is, dat voor hoofdingelanden gekozen zijn de heeren G. Haremaker. Koog a. d. Zaan, can- didaat van de Algemeene Kiesvereeniging, H. Klaver, Alkmaar en C. Kramer Glijnes, Slompetoren, candidaten van de verbonden poiitieke partijen. Tot hoofdingelanden-plaatsvervanger ge kozen de heer J. J. de Boer. Assendelft, can- didaat van de politieke partijen en herstem ming tusschen de heeren A. Burger, candi- daat van de Kiesvereeniging en J. H. Lan gendijk, candidaat politieke partijen en jhr. H. v. Foreest. candidaat Kiesvereeniging en J. Ringers, politieke partijen. District Helder: Gekozen tot hoofdingelanden Jb. Jim- mink, Barsingerhorn, candidaat Kiesvereeni ging, G. v. d. Sluis, candidaat politieke par tijen. Herstemming tusschen de heer P. Tromp Sr, oolitieke partijen en P. Zeeman, politieke partijen. Hoofdingelanden plaatsvervangers gekozen P. Blauwboer, J de Veer en P. J. Waiboer, candidaten van de politieke partijen. Bij het afdrukken van dit nummer was de uitslag van de verkiezing in de districten Hoorn en Purmerend nog niet bekend. BRANDWEERHULDE TE HEILOO. Een treffende plechtigheid. Zooals we reeds eerder in ons blad hebben gemeld, zou aan de broeders van de St. Wil- febrodusstichting te Heiloo door het hoofd bestuur van de Kon. Brandweervereniging naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 November. Medegedeeld dooi het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772 9 mM. te Happaranda. Laagste barometerstand 745.8 mM. te La Coruna. Verwachting, geldig tot den avond van 17 November: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Noordoostelijke wind; nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag Weeroverzicht. De diepe depressie, die gisteren bij Schot, land lag, trok naar de Golf van Biscaye en werd veel minder diep. De sterke stijging van den druk in het noordwesten deed tot in Ier. land en Schotland den barometer snel stij gen, zoodat zich in het noordwesten een even machtig gebied van hoogen luchtdruk vorm- de als het stationnaire in het noordwesten en dat zich over de Noorsche zee met het andere zal gaan vereenigen. Onder deze omstandig, heden waaien over het geheele gebied tus- schen den 52sten en öOsten breedtegraad Oostelijke winden, die koude vochtige lucht aanvoeren, waardoor de neiging tot het vor- men van mist en later wolken met plaatse lijke zwaren neerslag in deze zóne aanhoudt, In Lap- en Finland bliift de vorst matig tot zwaar. In het Poolgebied komt nog geen noemenswaardige vorst voor. Voor onze om- geving is niet veel verandering van het weer type te verwachten. het diploma voor dacL-n van moed, beleid en zelfopoffering, in verband met den op Eer sten Kerstnacht 1932 uitgebroken brand worden uitgereikt. De groote conversatiezaal was geheel ge vuld met broeders, toen om 2 uur het Hoofd bestuur binnentrad in gezelschap van een Alkmaarsche brandweerdeputatie, w.o de heer Ringers, commandant van de brand weer hier ter stede. Als eerste spreker nam de heer K e e. man, waarnemend voorzitter van het hoofd bestuur der Kon. Brandweervereniging het woord, om allereerst de aandacht te vragen voor het feit, dat de commissaris van politie te 's Gravenhage, de heer van 't Sana, ver- hinderd was, als voorzitter het diploma uit te reiken. En thans komen we, aldus spr., tot het kardinale punt van dezen middag, dat ik even in korte trekken aan uw gedachten wil laten voorbij gaan. Op den Eersten Kerstnacht van het vorig jaar werd de wereld opgeschrikt door het schokkende bericht, dat in de St. Willebror- dus-stichting te Heiloo brand was uitgebro ken. De couranten meldden daarbij, dat de broeders bij dezen brand zeer verdienste/ijk werk hadden verricht en ook dit is de Kon. Brandweervereeniging niet ontgaan. Het bestuur heeft zich toen gewend tot den heer Ringers, die bij dezen brand zoo'n groote rol gespeeld heeft en deze heeft ons in een resumé over het aandeel, dat de broeders in de blussching hebben gehad, uitstekend voorgelicht. En, mijne heeren, hij was vol bewondering, wat de broeders hier tot stand hebben ge bracht. En al is het dit keer pas de 5e maal, sinds 1916, dat we het eere-diploma uitreiken, het is verdiend en daarom verheugen we ons, dat we het kunnen en zij het na veel moeite, mo gen uitreiken. U beschouwt het als een daad van plicht, zooals u dat ook beschouwt om de lijdende menschheid te helpen, tóch is dit een daad geweest van meer belang. Hier was het de moed, die u aanspoorde en u tot helden maakte. Al hebt u zelf geringschatting voor uw werk, het heeft toch respect en achting afgedwongen. Een commissie heeft dit alle» nauwkeurig onderzocht en tot het eindresul taat gekomen, dat als ééns een diploma moest worden uitgereikt, dat hier het geval »>u zijn. Een desillusie was het daarom voor ons, toen uw Overste ons influisterde, dat** dergelijke onderscheiding onvereenigN® was met uw opvattingen. Maar toch zijn we verder gegaan en veel moeite hebben we weten te bewerk»» dat we de onderscheiding mochten uitrei*®1 niet persoonlijk, coch voor u allen En o verheugde ons en daarom wensch ik u.uv ste, oprecht geluk met dit eerekruis, daar j de wensch uitsprekend, dat een derg'eU brand niet meer zal plaats hebben en uw leven dus verder vredig zal zij n Onder applaus spelde spr. toen Ov Jurianus het eerekruis op de borst, Wd"be. deze, namens alle broeders, zijn dan* tuigde voor deze onderscheiding en be dat het eere-diploma een waardige P zou krijgen. wn Hierna sprak dr. Barnhoorn nog jn dankwoord tot hen, die in de grootste bran. één uur tijds ruim 100 menschen uit dende gebouw gehaald hadden. 1 en tfat scheiding vonden we in den aanva 8 van wonderlijk, aldus spr., ?mc^a[.nienLrc Dat ons gedacht heeft aan iets tuzoii was toch onze plicht. Maar nu h onS stuur der Kon. BrandweeiwereenigmK nk. deze onderscheiding uitreikte, zij baar- j. Alkmaarsche De commandant van de A n0g Brandweer, de heer Ringers, v !vaardig* in een kort woord, dat hij de 1 e(en en heid van de broeders nooit zoti., er eindigde met de hoop uite F ge- nooit meer brand zou uitbre (jting- bouw als de St. WiUebrordus StjeM» Hierna werd een rondga{!f „„h0uw. wa a het inmiddels gfrestaurwrdeg^ mee deze treffende plech g wa*.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2