Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOÏSHALL Gemeenteraad van Alkmaar. Jladionieuws HeuUleloa Honden) ri/i en dertigste Jaargang. VRIJDAG 17 NOVEMBER I AVONDVERGADERING. No. 272 1933 GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Zaterdag 18 November. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10 3524. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, Motala 19.2024. Zaterdag 18 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 10.— VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arfbeiders in de Conti nubedrijven: Ad Bouwmeester, voordracht. De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. Gramofoon- Elaten. Dr. W. Banning, causerie en Cor teyn, orgel. 12.De Flierefluiters o.l.v. J v d. Horst m. m. v. J. Burns, zang en gra mofoonplaten. 1.2.VARA-kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 3.Causerie door E Cruys Voorberg. 3.20 Gramofoonplaten. 3.40 Filmkwartiertje M. Sluyser. 4 Kin derkoor „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher m. m. v. J. Kickhefer, piano. 4.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.Jack Bee and the Blue Bees. 6.02 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.45 Voor het platteland. 7.15 Walsen-concert door het VARA orkest o.l.v. H. de Groot. 7.55 SOS-berichten. 8.Cau serie door A. B. Kleerekoper. 8.20 VARA- orkest o l.v. Hugo de Groot. 9.Vaz Dias en VARA-Varia. 9.15 „De booze buurvrouw" ©t „Dat was ik", operette in 1 bedrijf van J. B Klerr, m. m. v. solisten en Utr. Sted. orkest o.l.v. P. Tiggers 10.15 Causerie J W. Lebon. 10.30 Utr. Sted. orkest o.l.v. Piet Tiggers 11.12.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en lü.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert en gramofoonplaten. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.— Mondorgel-muziek en gra mofoonplaten. 4.30 Cursus. 5.Gramo foonplaten 5.15 Cursus 5.30 Schlagermu ziek. 6.20 Lezing. 6.45 Schlagermuziek 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 7 45 Cau- -6erie. 8.Bonte Avond m. m. v. orkest en solisten. Ca. 8 30 en 10.30 Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05—11 20 Cau- sene. 12 20 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Com modore Grand orkest o.l.v. J Muscant. 2.40 Gramofoonplaten. 3.20 Orgelspel H. Ram- 6av. 3.50 Schotscb Studio-orkest o.l.v G Daines m. m v. J. Tainsh. tenor. 4 50 Vau deville. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Spcrtpraatie. 7.05 WeKh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7 50 ,.In Town tonight", reportage 8.20 Variété-programma. 9.20 Nieuws en sportberichten. O 55 BBC.-orkest o.l.v 1 Lewis m. m. v. A. Broadfmrst, alt. 10.55 Voordracht 11.—P 20 Ambrcse en zijn Embassv Club orkes' Parijs Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9.50 Orkestcoi eert o.l.v. Gau- bert. 12.20—2.20, 7.05—7.40 Gramofoonpl. 8.20 Onafhankelijkheidsherdenking van Let land. 9.20 Zangvoordracht. Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 1.20 Gramofoonpl. 2 20—4.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 7.20 Viool- en Cemba'o-recftal 7.50 Reportage. 8 20—11.20 Bonte Avond m. m. v. orkest, so listen en instrumentaal kwartet. Langenberg, 473 M. 5.25 en 6.35 Gramo foonplaten. 11 20 Orkestconcert o.l.v Cas- par. 3.20 Omroeporkest o.l.v. Kühn. 4.20 Omroeporkest m. m. v solisten o.l.v. W. Würges 6.20 Rheinische- Narrenschiff". spel o.l.v. Kandner (Rijkszending). 7.30 Gevarieerd programma. 10.Gramofoonpl 10 20 en 11.20—12 20 Concert. Rome, 441 M. 7.35 Vocale duetten door sopranen en bas. 8 20 Opera-uitzending. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12 20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 130 Omroeporkest o.l v. Walpot. 5 20 Sympho nieconcert o.l.v. Meulemans. 6 20 lazzmu ziek. 7.20 Gramofoonplaten 8.20 „Madame Butterfly", opera van G. Puccini. 508 M 12.20 Omroeporkest o.l.v. K. Walpot. 130 Svmphonieconcert o.l.v. Meulemans. 520 Dansmuziek. 6 35 Sonatenroncert. 7 20 Gra mofoonplaten. 8.20 Pianoduetten door J Wiener en C. Doucet. 9.20—10.20 Omroep orkest o.l.v. Karei Walpot. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 7 25 .Burchen heraus", groote Studenten avond. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Repor tage v d. Zesdaagsche te Berlijn. 10.30— 11 20 De Beiersche Funkschrammeln spelen (Uit Müorhen). Een Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A C. S. - 11 Zij wachten. Er kwam geen slag meer. Anthony was verrukt. „Daar heb je het, Boyd! Grootpapa laat twaalf zien en zegt één. Daar heb je nog een streng voor den strop, dien je bezig bent voor den moorde naar te maken. Miss Hoode kwam hier om 11.10 binnen en vond den moord gepleegd, den moordenaar vertrokken. Nu is het uur nagenoeg vastgesteld. Hij was hier niet om 11.10, maar hij was hier na elf, want, om die klok van slag te brengen, moet de moorde naar de wijzers teruggezet hebben, nadat het uur elf uur was het geslagen had Als hij het gedaan had vóór dat de klok ging slaan, zou de oude heer geen leugens vertel len, zooals hij nu doet." Boyd's gelaatsuitdrukking was een mengsel van opgetogenheid en twijfel. „Ik vermoed, dat het juist is, sir", zei hij. „Wat dat slaan betreft, bedoel ik. Ja, natuurlijk is het dat; ik was een oogenblik beduusd, om zoo te zeggen. Ik kon niet berekenen, welke fout zou te voorschijn komen." „Het lijkt mij", zei Anthony, „dat de reden, waarom hij deze uitgewerkte scène van een vechtpartij in elkaar zette, alken was om de klok te kunnen laten stil staan tengevolge van schijnbaar natuurlijke oor (Vervolg.) Voorts herinnerde spr. aan het interview dat hij met de dagbladen had en oordeelde zich met wethouder Abrahams van Amster dam in goed gezelschap. Serieus kan niet worden verdedigd om, wanneer men over 4 jaar de ambtenaren 20 moet korten, reeds nu met 5 het volgend jaar met 10, het 3e jaar 15 en het 4de jaar 20 pCt. te nemen. De heer H oij t i n k: Je moet maar niet hebben. Weth. W e s t e r h o f was niet bang voor een regeeringscrisis en oordeelde, dat voor 10 millioen de minister de portefeuille kwestie niet zal 3tellen. Wat de regeering doet is wel gedaan oordeelde spr. geen juist standpunt, dit is voor den minister van fi nanciën te gemakkelijk. Het gaat niet aan maar steeds meer lasten op de gemeenten te leggen en aan den anderen kant te zeggen, als bij de café- en restauranthouders, „laat ze minder betalen". In verband met de naam- looze aanvallen, door advertentiebladen die aan politiek doen, verklaarde spr., dat hij in het college gezegd heeft, wij hebben geen reden een enkel cijfer te verzwijgen, en daar om heeft spr. rijen van cijfers aan de dag bladen gegeven uit het verleden, heden en de toekomst. Hij verwees naar die cijfers en stelde in het licht wat in de ongunstigste re geling van het rijk gedekt moet worden. Als de korting uit de gemeentefondsbelas ting komt, dan zal een regeling nog mo gelijk zijn. Het boschplan bespaart 35000 aan werkloozenuitkeering. Hoogstens wordt het overschot van dit jaar kleiner en raak het dus een later jaar. Voorts oordeelde spr. dat door de werkverschaffing de post werkloozenuitkeering verlaagd kan worden met 80.000 en hij zegde toe daarvoor de plenaire zitting van het M. H. bijeen te zul len roepen. De 42000 en 37500 mindere uitkeering van het rijk voor werkloozenuit keering en uitkeering gemeentefonds kunnen dus gedekt worden. De begrooting moet nu behandeld worden, zelfs al keuren Ged. St. het boschplan niet goed. De regeering stelt prijs op productieve arbeidsobjecten en de kans voor het boschplan is groot. Spr. oor deelde er alle reden voor om de begrooting wel te behandelen. De mogelijke tekorten kunnen worden opgevangen. Slechts Arn hem, Lonneker, Enschede en Leiden besloten de begrooting niet te behandelen. De voorzitter begreep, dat er moei lijkheden zijn. In de groote gemeenten laat men de behandeling van de begrooting door gaan en spr. steunde het voorstel van den wethouder om de begrooting wel te behande len. Weth. Westerhof zeide nog, dat men niet kan blijven wachten op de dagelijksche verrassingen. De heer H o ij t i n k had den indruk ge kregen, dat de begrooting ruimte genoeg laat om de tegenvallers op te vangen. Weth. Westerhof wees nog eens op het boschplan en het Bleekerslootplan die be zuiniging zullen geven aan werkloozenuit- keeringen. Wordt het Bleekerslootplan niet uitgevoerd, dan wil spr. opmerken, dat niet vaststaat dat bij de uitkeering van het ge meentefonds gekort zal worden. De heer G o v e r s steunde het voorstel- Keesom, omdat de rekening nog niet is be handeld. Wethouder Westerhof merkte op, dat dit niets met de behandeling van de begroo ting te maken heeft. De heer K e e s o m was van oordeel, dat wethouder Westerhof ontzettend optimis tisch is. Daarvan gaf hij ook blijk toen hij in 1928 geïnterviewd werd door de Alkmaar sche Courant over verlaging van de uitkee ring uit het gemeentefonds. Toch is die korting gekomen. Spr. meent, dat rekening met de nieuwe korting, moet gehouden wor den. Een zeeman in de haven vaart, als het mistig is, pas uit, als de mist is opgeklaard. De motie van den heer Keesom werd hier op verworpen mei 11 tegen 9 stemmen. Vóór mej Carel§ en de heeren Ringers, Vo gelaar, Geels. Govers, Stoutjesdijk, mr. Lan- geveld, Hoytink en Keesom. De voorzitter zei nog, dat hij zal be- sf>oedigen, dat een suppletoire begrooting nog onder zijn leiding in den raad zal komen. De heer Govers had het nog nimmer be leefd, dat een begrooting behandeld werd. voor de rekening was vastgesteld. Spr achtte de begrooting te mooi opgezet en vroeg zich af. of bet wel waar is. Voorts oordeelde hij. dat getracht moet worden af te komen van de gelden voor het kanalen- plan. Hij bepleitte een uitgang van de Nieuwesloot door het oude ziekenhuis terrein, wees op den Schennerweg en oor deelde, dat er tal van werken uit gevoerd kunnen worden en zeide. dat hij zich uit de commissie voor concentratie voor de be drijven zal terugtrekken. De heer Vogelaar had zich voorge nomen om geen enkele opmerking te bespre ken buiten het financieele vraagstuk. Er zijn echter een paar opmerkingen Wat betreft de oppositie en de pers kwam hem in de gedachte, dat de mensch een gecompliceerd wezen is. Voor een paar maanden protesteerde men tegen fascisme en terreur, doch uit de op merkingen over de oppositie blijkt, dat men een klein beetje oppositie wel wil. De oppo sitie behoort van de baan en de pers behoort alleen het college te loven. De oppositie wil zich echter niet laten gelijkschakelen. Waar om veroorlooft men zich de weelde van een oppositie, als die oppositie de voorstellen niet mag bestrijden? Wij oordeelden het radiodistributiebedrijf riskant en slecht voor bereid. Nu blijkt reeds, dat 10000 minder kan worden afgeschreven. Voorts hebben wij ons verzet tegen de open bad- en zweminrichting en een hooger college stelde ons in het gelijk. Voorts ver zette spr. zich tegen de onderwijsregeling, omdat hij oordeelde dat men verder moest gaan met de bezuiniging. Spr. wil elke verrassing voorkomen en de feiten leeren dat dit verstandig is geweest. Voorts wordt ons verweten, dat wij drijven naar verhooging van de uitgaven door een neu trale school te stichten. Spr. vroeg wanneer hij dit heeft gewild. Wel heeft spr. steeds de wet willen toepassen, al is deze niet, zoo als hij die wenscht en hij zal zich steeds op de wet blijven instellen. Nooit heeft hij voorts het Radiobedrijf be moeilijkt en hij kan zich er niet mede veree nigen, dat dit de geheele oppositie verweten wordt. Hoe de soc.-dem. hun houding bij de ont vangst van prinses Juliana en het uitsteken van de vlaggen willen verdedigen, laat hem koud. Het duurt altijd lang eer hier bij de soc.-dem. de inzichten van de hoogere regio nen doordringen. Spr. wees er op, dat steeds ontvangsten ten stadhuize door het college geschieden. Spr. vroeg waarom dit bij de ontvangst van prinses Juliana niet geschied de. Is de meerderheid in het college voor de minderheid gezwicht. De v o o r z i 11 e r: Wij vonden het zoo be langrijk, dat de raad ontving. De heer Vogelaar betoogde voorts, dat rekening gehouden moet worden met de kor ting uit het gemeentefonds. Spr. was over tuigd, dat het wetsontwerp wordt aangeno men. Dit blijkt reeds uit de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting. Wij die nen bij Ged. Staten een begrooting in waar in nog de volle rijksuitkeering aan de werk loozen voorkomt en er is veel kans, dat Ged Staten rekening houden met de regeerings- circulaire. Wij zijn minderheidspartij, maar wij geven geen oppositie door dik en dun. Wij waren tegen het radiobedrijf en de zweminrich ting. Ged. Staten hebben de zweminrichting afgestemd en dus ook gezien, dat het een strop voor de gemeente zou worden. Spr. fractie krijgt dikwijls het idee, dat de soc.-dem. gevoegelijk in het college de over hand hebben. Wanneer wij stemmen voor verslechteringen dan doen wij dat om de staatsfinanciën in evenwicht te brengen. Wij willen niet altijd bukken voor de ellende van de werkloosheid en zullen ons ook in dit op zicht aan de regeering houden, al is het voor ons een harde noot, dat daardoor de auto nomie verloren gaat. Wij handelen echter in het algemeen belang. Wat de 'ontvangst van de prinses betreft, spr. verheugd zich over de houding bij de soc.-dem., doch zou het loyaal van het college hebben gevonden, wanneer ook de leden bezield met anti-monarchie op het stedelijk feest de prinses hadden ontvan gen. Den voorzitter bracht spr. dank voor de wijze waarop hij den dag tot een schoone dag had gemaakt en hij uitte den wensch, dat men dichter bij elkander zou komen op dit gebied. Ook hij oordeelde het beter de debatten over de begrooting tot de behandeling van de suppletoire uit te stellen. Het radio distributiebedrijf blijft hij niet gelukkig ach ten. Voorts oordeelde spr., dat 't verstandig is om het standpunt in te nemen „wij hebben het heft in handen en men moet ons maar volgen". Laat men zich tot ons wenden uit andere kringen zei de wethouder. Dat is zaken. Maar waarom, toen hij de klok had laten stilstaan, verzette hij haar? Twee rede nen komen in zijn gedachten. De eene is, dat hij alleen wilde, dat het leek alsof de moord gebeurd was op een ander uur als het werke lijk was. Dat is nog al zwak, en ik geef de voorkeur aan mijn tweede idee. Dit: dat het uur, waarop hij de wijzers zette, een beteeke- nis heeft en niet alleen een toevallige zet is Met andere woorden: hij zette het ding op 10.45, omdat hij een aardig, goed alibi had voor dien tijd. Oordeelend naar de rest van zijn werk is hij een man met hersens en het zou een mooie bescherming voor hem ge weest zijn, als hij maar niet die fout had gemaakt ten opzichte van het slaan." „Allemaal doen ze vroeg of laat, stommi teiten, sir. Zoo krijgen wij hen te pakken, over het algemeen." „Dat weet ik". Anthony's toon was minder zeker dan een oogenblik tevoren. „Niettegen staande dat is het een verduiveld onnoozele fout. Schijnt niet te kloppen. Ik had betere dingen van hem verwacht." „O, ik weet het niet, sir. Hij was misschien opgewonden, zooals men dit noemt op het oogenblik, dat hij bijna klaar was." Anthony haalde zijn schouders op- „Ja, llc vermoed, 'dat je gelijk hebt. Intusscnen, Boyd, vertel mij eens Hoe kwam het, dat miss Hoode naar beneden ging om tien mi nuten over elf? Ik dacht, dat men t er voor hield, dat zij was gaan slapen na da SP!Zoover ik weet - ik benno£ nietir.staat geweest haar te spreken, sir J naar beneden om te telefoneeren niet op deze, maar die in de hall over iets, wat ze overdag vergeten had. Toen ze daarmede klaar was, moet ze het noodig gevonden hebben haar broer te spreken. Waarschijnlijk over datzelfde van de telefoon. Dat is alles sir." ,,'t Is zóó gebrekkig", zei Anthony, „dat het misschien wel waar is." Vervolgens, na een pauze: „Ik geloof, dat ik zoo ongeveer genoeg heb van dit graf. Wat ga jij nu eersl doen, Boyd? Ik voel voor den tuin Hij stap te naar de deur. „Zij verzwakt de slotsom van mijn redeneering, als je nog gelooft in den geheimzinnigen buitenstaander." Boyd volgde door de hall, door de veran da en de treden af, welke van het betegelde pad achter het huis naar dit grasveld brengen. Anthony ging zitten op een houten bank geplaatst in de schaduw van een grooteu boom. Hij toonde weinig lust tot discussie: Maar Boyd was hardnekkig. „Weet sir," zeide hij, u hebt het aan het verkeerde eind met wat u zegt over „iemand van bin nen." U zoudt het met mij eens zijn, indien u lang genoeg hier waart geweest en nauw keurig hadt kunnen nagaan welk bewijsma teriaal er is, en in de gelegenheid waart ge weest om al de menschen te zien en te spre ken inplaats van vhichtib en als het ware tweedehands." Anthony keek hem aan. „Daar is zeker wat in. Boyd. Maar er is heel wat noodig om mij van gedachten te veranderen. Denk er om, mijn voorkeur voor den „iemand van sympathiek en men moet bedenken, dat er an deren zijn dan werkloozen. De voorzichtige renteniers worden door de pachtwet getrof fen en dit zijn niet de adellijke hanzen. Spr. waarschuwde er voor te veel de be langen van een groep te zien, zonder voor an deren op te willen treden, en bestreed, dat hij niet voelt voor de nooden der werkloozen Als hij de begrooting onaannemelijk vindt dan doet hij dat omdat z.L geen rekening is gehouden met wat onafwendbaar is. In dezen tijd moet er samenwerking komen tusschen de verschillende partijen en spr fractie is daar voor. Wij stellen een begrooting vast met on juiste cijfers. Een incident. Devoorzitter geloofde, dat de heer Vogelaar terug greep in het straks gevoerde debat. De raad had bij meerderheid beslist, dat de begrooting zou worden behandeld, rekening houdende met feiten, die thans vaststaan. Over de circulaires dient men nu niet te debatteeren. Het is mogelijk, dat nog meer circulaires komen, die nog dieper zullen ingrijpen. De heer Vogelaar: U geeft hiermede te kennen, dat behandeling niets te beteeke- nen heeft. Devoorzitter: Dat is voor 9/10 juist, maar er blijft nog veel te behandelen, waarop de circulaires geen invloed kunnen hebben. De heer Vogelaar: Dan kunnen we wel naar huis gaan. (Beweging.) De heer Ringers zeide nog, dit geen wijze van doen te vinden om een begrooting te behandelen. De heeren Ringers, Vogelaar,. Ho ij tink, Govers en Sietsma verlieten de zaal. Devoorzitter:De behandeling van de begrooitng verliest hierdoor veel van ziin waarde. Het belangrijkste debat komt straks bij de behandeling van de suppletoire begroo ting. Dit wil niet zeggen, dat het alle waarde verliest om het 1/10 deel te behandelen. Er staan tallooze voorstellen, die niet gewijzigd zullen worden. En het is dus wel van waar de om die te behandelen. Spr. stelde er dus prijs op, met de oppositie in den raad, wier meening men niet heeft leeren kennen, daar over van gedachten te wisselen. Uit het voor- Ioopig verslag blijkt, dat er tallooze punten zijn, waarbij de oppositie kan zeggen: „Wij vinden wijziging gewenscht". Als voorbeeld noemde spr. de subsidies. De heer K e ij s p e r heeft het ook zóó verstaan, dat de suppletoire begrooting het stuk is en de begrooting de proloog. Het zwaartepunt zal komen te liggen bij de sup pletoire begrooting. „In onze kringen", al dus spr., „is men accoord gegaan met de be handeling van de begrooting om wettelijk de machine niet vast te laten loopen." Devoorzitter was het daarmee vol komen eens. Mr. Langeveld zeide, dat hoewel zijn fractieleider de zaal verlaten heeft, hij zich toch aan de afspraak zal houden om enkele opmerkingen te maken. Bij interruptie hoorde spr. van den wethouder, dat het een dooie boel zou worden, zonder oppositie Voor de meerderheid beteekent dit, dat deze een dooie boel vormt. Spr. behoefde zich dit niet aan te trekken, aangezien hij tot de op positie behoort. Spr. is van meening, in na volging van zijn fractieleider, dat de oppo sitie den moed er maar moet in houden. Den tegenstanders zal het wel genoegen doen, dat een deel van de oppositie is ver trokken. Geroep: Neen, neen. Wethouder Westerhof: Wij betreuren dit. Mr. Langeveld vond het ook betreu renswaardig, dat de oppositie in zoo weinige getale aanwezig is. Enkele opmerkingen in het verslag zijn van spr. fractie afkomstig en daaruit is de motie van den heer Keesom geboren, die verworpen is. Deze zaak is dus van de baan en spr. zal dus alleen volstaan met de opmerking, dat van zijn fractie af komstig is de meening. dat het, gezien te ver wachten wijzigingen, beter is, de begrooting terug te nemen. Spr. wenschte nog een enkel woord te zeg gen over de oppositie. Hij heeft dit woord meer hooren gebruiken, doch z. i. moet men begrijpen, wat de taak is van de oppositie De voorzitter had begrepen, dat de heeren waren vertrokken, omdat zij meenden, dat hun den mond werd gesnoerd. Mr Langeveld: Dat is het niet. Men oordeelde dat de behandeling geen doel had De voorzitter oordeelde, dat de woorden van mr. Langeveld het beste bewijs waren van het tegendeel. Spr. oordeelde, dat verschillende vragen uit het voorloopig ver slag besproken dienden te worden, o.a. de be grootingen van alle bedrijven. binnen" is niet een overtuiging. Maar het is mijn fantasie, en een sterke!" Boyd zocht in zijn borstzak. „Kijk dit dan eens nauwkeurig in, sir". Hij stak hem een paar opgevouden velletjes papier toe. „Ik schreef dat op voordat u hier vanmorgen waart. Het u duidelijker vertellen, wat ik be doel, dan ik 't kan door praten. En ik gaf tevoren alleen maar in algemeene trekken de situatie. Anthony spreidde de bladen uit en las: Samenvatting van afgenomen verhoor. 1. Miss Laura Hoode. Speelde kaart tot 10 uur met den overledene, sir A. D.-Cl en mevrouw Mainwaring. Ging toen naar bed. Werd in bed gezien om ongeveer 10.30 door Annie Holt, kamermeisje, tfie in de ka mer binnen geroepen werd om een bood schap aan te nemen, toen zij voorbij kwam op weg naar de vertrekken van het dienst personeel. Miss oode bedacht zich, om streeks 11.05, dat zij dringend telefoneeren moest. Etond op, ging naar beneden om te telefoneeren, bedacht zich toen, dat zij den overledene eerst wilde raadplegen. Ging de studeerkamer binnen om 11.10 en ontdekte het lijk. Aanteekeningen. In geen en deele een volledig alibi; maar het schijnt buiten kwes tie, dat deze dame er op eenigerlei wijze in is betrokken. Zij is door haar broeders dood is de war, en het is bekend, at zij een toege wijde zuster was. Zij waren dien dag, zoo als steeds, de beste vrienden. N.B. 't Blijkt onmogelijk, dat een vrouw deze misdaad gepleegd heeft, daar de kracht, Hij zag geen schaduw van redeliikheid in het vertrek, waar hij slechts verzocht een deel van het debat buiten beschouwing te laten. Weth. Westerhof heeft jaren lang tot de oppositie behoort omdat hij meende niet rehtvaardig behandeld te worden. Spr. was van oordeel, dat de voorzitter door de formuleering van zijn woorden de oppositie had geprikkeld. Z. i. had de voor zitter meer om de oppositie tegemoet te komen een breuk van 9/10 genoemd, wat betreft de pasten die later veranderd kunnen worden Deze breuk is echter te groot. Wanneer de oppositie gelijk krijgt, dan zouden de beide kortingen, die op de uitkeeringen van de ge meentefondsbelasting en die op de werkver schaffing, de uitkomsten van de begrooting wijzigen. De korting op de gemeentefondsbe lasting heeft de oppositie aanvaard. Ze was bekend in de afdeelingen en niemand heeft daartegen iets gezegd. De oppositie is dus geboren geworden uit de andere korting, die op de werkverschaf fing. Men zei: „Dat is geen wetsvoorstel, dat is een bevel". De Kamer kan echter nog zeggen, dat de korting meer of minder moet worden. Iedereen ziet, dat er bezuinigd moet worden. Z. i. heeft de oppositie de zaak ver keerd begrepen. Een zeer groot deel van de begrooting kan wel behandeld worden. Als de p>essimisten gelijk krijgen, dan zal er een tekort zijn van 40.000 en men kan dus uit zoeken, welke posten daardoor beïnvloed zullen worden. Dit kunnen ook de loonen zijn. Geen enkele partij staat op het stand punt, dat onder geen enkele omstandigheid de loonen niet omlaag mogen. Wij willen die loonen alleen zoo lang mogelijk beschermen. De heer K e ij s p e r: Wij hebben ze altijd beschermd. Weth. Westerhof: Wij zeggen: Als de sociale voorzieningen beperkt moeten wor den, dan zullen wij serieus over loonsverla ging moeten praten. Er mag in dezen tijd voor niemand een heilig huisje blijven. Spr. zou het op prijs stellen, als de oppo sitie straks terug kwam. In dezen tijd moe ten er geen kwesties zoo scherp gesteld wor den, dat er raadsfracties bij de behandeling vertrekken. Devoorzitter was dit met den heer Westerhof eens (Instemming bij den raad De heer K e ij s p e r stelde voor, om de vertrokken heeren te doen weten, dat de raad er prijs op stelde, dat zij de behandeling van de heeren straks terugkomen. De heer Bakker steunde dit voorstel namens zijn fractie en uitte den wensch, dat de heeren straks trugkomn. De voorzitter wilde trachten, dit tele fonisch te bereiken en stelde voor, om voort te gaan met de behandeling van de begroo ting. Verschillende stemmen be pleitten tijdelijke schorsching van de beraad slagingen Dit geschiedde. Na eenige oogenbükken werd de vergadering tot half 8 geschorst en mr. Langeveld afgevaardigd om namens den raad de betrokken heeren te bewegen, de avondvergadering weer bij te wonen. De tegen half 8 uitgeschreven avondzitting werd tegen 8 uur geopend. Afwezig waren toen nog de heeren Hoijtink, Ringers, Vogelaar, Govers en Sietsma. De voorzitter deelde mede, dat tijdens de schorsing de heer Vogelaar in een bespreking over de gerezen kwestie had toegezegd met de andere heeren te zullen komen. Voortzetting behandeling begrooting. De hr. Venneker (r.k.) meende, dat 't hier gaat als in de Tweede Kamer, dat men kan spreken van een begrooting die uit memorie- posten bestaat. Desondanks wenschte spr. eenige bemerkingen te maken, al zou hij dan ook geen uitvoerige politieke beschouwingen houden, zulks in antwoord op weieens geuite wenschen inzake het gebruik van den tijd in openbare colleges. Spr. constateerde, dat z. i. het huidige col lege zeer goed tegen zijn taak is opgewassen. Wat de r.k. aangaat, zei spr. dat zeer zeker de Staatspartij de teekenen des tijds verstaat. Ten aanzien van wat in het voorloopig ver slag staat over de houding van de pers, con stateerde spr. dat het N. H. D. opbouwende critiek uitoefent. Anders is het „met een ze kere courant", wier critiek over de r. k. fractie bij het zwembad spr. afkeurde. En wat een an der orgaan zei, vooral over den burgemeester en een wethouder, verdient groote afkeuring. Nog een ander orgaan werd door spr. gehekeld, omdat het verkeerde voorlichting gaf over de gemeentefinanciën. Spr. noemde dit kwajon- genswerk. Spr. citeerde wat mr. Koelma in zijn boekje schrijft over de houding der gemeente ten op zichte van de pers en hij constateerde dat het gemeentebestuur voldoet aan wat daar wen- schelijk wordt geoordeeld, maar of de pers ook noodig voor het toebrengen van slagen als welke oorzaak waren van den dood van den overledene, die van een buitengewoon sterken man moet zijn. 2 Mevrouw R. Mainwaring. Trok zich op denzelfden tijd als miss Hoode terug. Werd in bed gezien door haar kamenier, Elise Duboise, om 10.35. Werd uit diepen slaap gewekt door het kamermeisje, Annie Holt, na het vinden van het lijk van den overledene. 3. Elise Duboise. Dit meisje slaapt in een kamer, welke in verbinding staat met die van mevr. Mainwaring. De avond was heet, en de deur tusschen de beide kamers was ojoen gelaten. Mevrouw Mainwaring hoorde de kamenier in bed gaan omstreeks 10.40. Het kamermeisje moest haar wakker schudden. 4 Sir Digby-Coates. Ging naar boven, na het kaarten, naar eigen zitkamer (eerste verdieping, verbonden met slaapkamer) om te werken in afficieele stukken. Prikte briefje op de deur met het verzoek niet gestoord te worden, maar moest om de warmte de deur open laten. Werd gezien, vanaf de gang, tus schen het oogenblik, dat hij de kamer bin nenging en dat, waarop de moord ontdekt was, bij tusschenpoozen van gemiddeld een paar minuten door Martha Forrest (keuken meid), Annie Holt (kamermeisje), R. Bel- ford (huisknecht), Elise Duboise, Mabel Smith (tweede meisje) en Elsie Syme (tweede meisje) De tijd, waarop de moord moet ge pleegd zijn, valt daarbinnen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5