DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY RE genDIcht - eenzelfde loyaliteit aan den dag legt, betwij felde spr. zeer. Spr. achtte de begrooting wel reëel, in tegen stelling met wat er wel van gezegd is. De ontwikkeling van de werkloozen had spr.'s aandacht. Hij achtte de werkloosheid een geesel en had deernis met hen die in ge dwongen ledigheid gaan. Hij betreurde het, dat de werkloozen n:et zooveel deelnemen als verwacht mocht worden aan de cursussen, die tot hun ontwikkeling werden opgericht, en hij wees hierbij op de dezen zomer gehouden ten toonstelling van werkstukken van werkloozen. Het aantal deelnemers had volgens de leiders veel grooter kunnen en moeten zijn. Spr. vroeg naar een en ander een onderzoek in te stel len, ook al om te maken dat de werkloozen straks, als de tijden verbeterd zijn, niet ar- beidsschuw zijn geworden. Het in het werk houden als tijdelijk schrijver ten stadhuize van dezelfde personen meende spr. te moeten afkeuren, omdat zooveel ande ren ook wel eens willen worden te werk gesteld. De post presentiegeld voor de raadsleden zou wel teruggebracht kunnen worden van 2700 tot 2000, meende spr., omdat het wel goed zou zijn, als de raad zelf een voorbeeld gaf in bezuiniging. Een voorstel daartoe zou spr. niet doen, omdat hij hoopte dat de raad desondanks wel een besluit als bedoeld zou nemen. Wat het vérhuren van schoollokalen voor andere doeleinden betreft, meende spr,, dat de daarvoor gevraagde huur te laag is gesteld. Op het werk van den Armenraad wordt meermalen critiek uitgeoefend. Spr. was van meening, dat er werk wordt verricht wat met den naam „monnikenwerk" mocht worden be titeld (het bijhouden van zekere kaarten). En wie betaalt het orgaan van den Armenraad? De radiodistributie deed spr. opmerken, dat hij dezer dagen had gehoord van daarbij werk zame personen, dat die distributie „niks" was. Spr. ried aan te zorgen, dat zulke uitlatingen van eigen personeel voortaan uitblijven. (De aanvankelijk weggebleven raads leden kwamen binnen). De bestrating van verschillende wegen werd door spr. erbarmelijk genoemd, de omgeving van het postkantoor schreeuwt om verbetering. Bij de r.k. fractie bestaat de vrees, dat B. en W. ten aanzien van de financiën in de toe komst te optimistisch gestemd zijn. Spr. con stateerde dat de wethouder van financiën weet, dat de korting op de uitkeering van het rijk 40 000 zal bedragen en toch neemt hij geen maatregelen daartegen. De werkloos beid neemt steeds toe, de druk der omstandig heden op de verarmende bevolking wordt erger en toch weten we nog niets van rijks subsidie. Allerlei omstandigheden (vorst b.v.) kunnen de begrooting telkens weer in de war sturen en aangezien de noodige goedkeurng uit Den Haag van de werkverschaffinfplannen nog wel voor verschillende dezer werken wat kan uitblijven, vond spr. het vreemd dat B. en W. de begrooting indienden met een post van naar spr. berekende slechts 4000 voor on voorziene uitgaven. Wat de belastingen aangaat, zei spr. dat de r.k. fractie nimmer in verhooging van de hef. fjng van werkloozen enz. zal toestemmen, zoo lang de salarissen van het personeel der ge meente nog onaangetast zijn gebleven, wi zijn nu zoover, dat handhaving dezer uitgaven op hetzelfde peil niet meer is te verdedigen. Den optimistischen kijk op de gemeente- financiën kon spr. niet deelen en hij noodigde den wethouder van financiën uit met het samenstellen van de t&ch noodige suppletoire begrooting rekening te houden met den wenk der r.-k. fractie. Een verklaring, De Voorzitter onderbrak de besprekin gen met te zeggen dat er in den middag iets ernstigs was gebeurd, n.L het heengaan van eenige raadsleden, waarvan hij toen niet de juiste reden had begrepen. Pas veel later was hem duidelijk geworden, wat er eigenlijk aan de hand was. Spr. memoreerde dan de motie-Keesom, wel ker verwerping hem aanleiding was te meenen, dat dit meebracht behandeling der begrooting zooals zij was ingediend, terwijl de heeren Vogelaar c.s. meenden dat met deze verwer ping was goedgevonden de behandeling van de begrooting te doen plaats hebben ook met inachtneming van wat bij de indiening ervan niet werd voorzien. Spr. verheugde zich erover dat de heeren terug gekomen waren en hij was ervan over tuigd, dat de heele raad zoo zou doen. We tende, dat de oppositie in spr.'s opvatting van de verwerping der motie een beknotting van de rechten van den raad zou zien, stelde spr voor bij de behandeling der begrooting geen enkel punt uit te sluiten. Dit voorstel werd door alle leden goedge vonden. De heer Vogelaar constateerde dat de heer Venneker toch ook had gesproken over iets wat niet in de begrooting stond. Overigens was ook door anderen in de middagzitting over iets buiten de begrooting gesproken, terwijl dit bij de behandeling der begrooting niet zou wor den toegelaten. Intusschen was spr. verheugd dat het incident was bijgelegd. Spr. kwam hierna tot zijn begrootings beschouwingen. Sprekende over de ont vangsten, zei hij, dat de korting op de uitkee ring der gemeentefondsbelasting wel vast staat Spr. wenschte, dat rekening wordt gehouden met de in te voeren omzetbelasting. Tot hiertoe is het stelsel gevolgd om niet heelemaal aan te spreken de winsten der be drijven over het jaar waarvoor de begrooting dient en dat is een goede gewoonte geweest, waarmee we nu gaan breken, wat spr. jammer vond. Is het college nog van meening, dat verdere bezuiniging in de uitgaven niet noodig is? vroeg spr., en hij meende, dat een bevestigend ant woord onjuist zou zijn. Beter noemde spr. de houding van Amsterdam en Haarlem tegenover hetgeen te wachten kan staan. De wethouder zegt nu wel, dal we rekenen moeten alleen met wat thans is, maar spr. meende dat hetgeen de wethouder verwacht van het boschplan, niet zoo zeker is als de korting op de rijksuitkee ring. Als het boschplan niet wordt goedge keurd, zal er veel meer aan werkverschaffing moeten worden uitgegeven dan thans verwacht wordt. Er zijn bij het openbaar onderwijs twee boventallige onderwijzers, hoe zal dat zijn bij het bijzonder onderwijs? Wij hebben een post op de begrooting, die nu al te laag is Beter ware geweest, reeds in Juli 1933 de noodige maatregelen te nemen. De rentebijschrijving op de gronden werd door spr. bercitiseerd. Of zij een goede poli tiek is be'wijfeide hij. Het onttrekken van 15000 aan het fonds voor bijzondere doeleinden gaf spr. aan leiding te w'jzen op een waai schuwing aan Ged Staten vai. h:.oger hand om te zorgen, dat er niet geteerd word? op de reserves. Gedeputeerde Staten doen het zelf niet voor wat de provinciale uitgaven betreft en zou den zij het nu wel toelaten voor een gemeente? Spr. berekende het bedrag voor onvoor ziene uitgaven op f 11000 en hij wees hier bij op een uitlating van B. en w. van ver leden jaar. dat 17000 voor deze post voor een moeilijk jaar als 1933 noodzakelijk zou zijn. Spr. was overtuigd, dat verhooging van den post noodzakelijk geacht mag worden Zou aan te nemen zijn, dat na 1932 de in komens van heel veel menschen niet gedaald zijn? Wethouder Westerhof viel in de rede met te zeggen, dat, gezien de door den in specteur der belastingen verstrekte gegevens, de bedragen zeer voorzichtig zijn geraamd. De heer Vogelaar vervolgde, dat wij slechts hebben de bedrijven om uit te putten. :3e politiek om maar steeds meer daaruit te halen, noemde spr. onjuist, en overeenko mend met het opteren van reserves. De ge meente komt er dus financieel minder sterk voor te staan. Als we nu aan het eind der crisis waren, zcu dit misschien nog niet zoo erg zijn, maar spr. zag het eind nóg niet, in tegendeel, z i. zullen de komende jaren nog tot de ergste behoc-ren. De bedrijfsbegrootingen zullen in 1934 wel te maken krijgen met de omzetbelasting; de vraag moet worden gesteld, of de bedrij ven de daarvoor genoemde bedragen zullen betalen, dan wel of afwenteling zal plaats rebben op de afnemers. In het eerste geval zal het sluitend maken van de begrooting nog moeilijker worden dan noi reeds het geval is. Zonder een beslissing over de vraag van betaling der omzetbelasting kan niet worden beslist over verlaging van het elec- triciteitstarief. Hoe denkt de wethouder het tekort op de uitgaven van Maatschappelijk Hulpbetoon te dekken? Spr. vermoedde: met den meevaller op de belasting, maar dat zou z.i. toch niet juist zijn, omdat daarover reeds anders wordt beschikt, en het bedrag zou dus twee maal worden uitgegeven. Spr vreesde een korting op de ontvangsten van het rijk voor de crisisuitgaven en daar door zal het sluitend maken van de begroo ting voor 1935 nog w»er moeilijker worden Een en ander moest volgens spr 'eiden tot verdere bezuiniging, die ock betrekking zal moeten hebben op de subsidies Het gaat z niet aan, dat 1765 wordt uitgetrokken voor een kinderbewaarplaats die gesloten is. Verschillend' subsidies zijn nog niet ver minderd. Spr. zou de verschillende subsidies willen splitsen in twee groepen, waarvan één die organisaties omvat wier werk bij opheffing terstond door de gemeente zou moeten wor den overgenomen. Aan deze zou de subsidie moeten blijven uitgekeerd. Voor de overige vereenigingen zou spr. elke subsidie willen schrappen. De salarissen van het gemeentepersoneel komen daarna aan de beurt. Goedkeuring van de begrooting mag niet plaats hebben voor en aleer de gemeente alles heeft gedaan om haar op normale wijze sluitend te krijgen. Spr. deed een beroep op de eendrachtige samenwerking van den raad, daarbij voorop stellende dat er middelen voor werkloozen beschikbaar moeten worden gehouden. Be zuiniging op andere punten is daartoe noodw. De heer Sietsma sloot zich bij den op roep tot samenwerking aan en vroeg van en W. om de meening van de oppositie niet te negeeren. De heer Westerhof: Is het geoor loofd bewijzen te vragen? De heer Sietsma: Ik heb ze nu niet bij mij. De heer Westerhof: Straks bij de tweede instantie misschien? De heer Sietsma zegde dit toe en ver volgde dan zijn beschouwingen, vragende o B. en W. nog het kanalenplan urgent ach ten, nu het verkeer meer en meer langs den weg gaat. Niet juist noemde spr. het, dat de raad gebonden zou zijn door het ééns geno men besluit. Voorts vroeg spr. een antwoord op de vraag hoever de zaak is gevorderd van het pogen om te komen tot het inrichten van een vliegveld. Hoe denken B. en W. over de vraag van rijwielvergoeding voor ambtenaren, welke vraag zij blijkens de Memorie van Antwoord onder de oogen zouden zien? De huisvesting van de politie deed spr vragen of het strikt noodzakelijk is een an- der politiebureau in te richten, zulks in ver band met de mededeeling van B. en W. dat zij alleen de meest noodige uitgaven zouden willen doen. Na geadviseerd te hebben voor parkeer- gelegenheden eens te gaan zien in Den Haag, vroeg spr. aandacht voor een goeden gezondheidsdienst ten behoeve van de school gaande jeugd, ook met 't oog op de mogelijk heid van besmetting door onderwijzend per soneel. Spr. drong voorts aan op het maken van een tunnel aan den Bergerweg. De rentevergoeding aan de bijzondere scholen vond spr. te hoog (zes procent) en hij informeerde of het niet mogelijk is tot ver laging te komen De boventallige onderwij zers zou spr. willen ontslaan en bij de be sturen der bijzondere scholen willen aandrin gen eenzelfde besluit te nemen. In verband met het terugloopen van het aantal abonnementen op de radiodistributie vroeg spr. of wel voldoende reclame voor dit bedrijf wordt gemaakt. Als dit gebeurt en voldoende soepeliieid in de toepassing der voorschriften wordt verzekerd, zal het aantal aangeslotenen wel stijgen. Mej. C a r e 1 s vroeg de scholen, waar veel gebruik wordt gemaakt van electriciteit (avondschool voor nijverheidsonderwijs en huishoudschool) in de gelegenheid te stellen te profiteeren van vast recht. Betere verlichting vroeg spreekster o-p ver killende wegen (o.a. Bergerweg bij de ambachtsschool) ter verhooging van de vei ligheid. Eenzelfde aanleidirig had spreekster voor het aandringen op meer politietoezicht bij het uitgaan van de bars. Bij inzamelingen met lijsten, waarvoor de politie goedkeuring moet gé yen, zou spreek ster gaarne willen, dat de ijaam van de ver eniging of de zaak waaryopr ingezameld wordt, duidelijk worde 'vermeld, zulks om te voorkomen dat menschen, geven voor iets dat ze niet financieel bedoelen te steunen. Voor de vereeniging Huisverzorging vroeg spreekster hoogere subsidie om te voorkomen dat het werk moet worden stopgezet De salarieeringen aan het bureau van So ciale Zaken en aan dat van den Armenraad vond spr. in het oogvallend ongelijk en zij vroeg verbetering in deze. De heer H o ij t i n k vond den kijk van het college op den toestand te optimistisch, het verschuift de moeilijkheden te veel naar de toekomst. P Het onderhoud van straten, pleinen, ge bouwen enz. noemde spr onvoldoende, het lijkt op verwaarloozing. In 'de laatste drie ja ren is daarop 120.006 bezuinigd en dit zal zich in de toekomst Wrèkeri. B. en W. moeten zich aanpassen aan de veranderde toestanden en daarom vroeg spr. hoe zij dachten over verlaging van de sala rissen van het gemeentepersoneel en van subsidies. Tenslotte drong spr. aan op een onderzoek of geen verlaging mogelijk is van de uitga ven voor verpleging van armlastige krank zinnigen. De heer W o 1 d en dorp vond het ant woord van B. en W. op de bemerking inzake het kanalenplan (in de Mem. van Antw.) wel wat slap en vroeg in verband hiermee terug te komen op een besluit tot het leggen van een nieuwen weg in plaats van verbete ring van den bestaanden Schermerweg. Voor gemeente-ambtenaren met een be hoorlijk salaris vond spr. een rijwiel toelage niet noodig. Spr. drong aan op betere huisvesting van de politie, wat zijn vootkeur heeft boven het uitgeven van telkens weer nieuwe bedragen voor onderhoud van een voor het huisvesten van de politie totaal onvoldoende gebouw Spr. meende dat het indertijd ingediende plan van bouw van een hieuw politiebureau aan de Principestraat wel uitgevoerd kan wodren voor heel wat Tageren prijs dan aan vankelijk genoemd werd. Het politietoezicht op de bars is niet vol doende. De rioleering aan den Schermerweg Is ab soluut een wantoestand, bij flinken regen is het trottoir niet te herkéftfien. In verband hiermede wees spr. ook op den toestand aan de vlotbrug, waar nog altijd het pontje vaart. Spr. gaf de verzekering, dat bij de scholen met 1 Jan. a.s. het aantal boventallige on derwijzers tot Het minimam is ingekrompen, terwijl men hoopt in: 1085 zoover te komen, dat ook de dan nog aanwezigen zullen kun nen worden ontslagen. De commissie Van onderzoek naar de mo gelijkheid van samensmelting van bedrijven mist op het oogenblik een voorzitter en spr. zou bij den heer Govers willen aandringen op terugneming van zijn ontslagaanvrage, ingediend uit baloordigheid over het verdwij nen van de stukken. Spr. drong aan op betere huisvesting van Consultatiebureau, waardoor die vereeni ging en Kindervoeding en de werkloozen al len zouden worden geholpen. De heer Van de Va 11 constateerde dat eenerzijds aan B. en W.J wordt verweten, dat zij te veel hooi op de vork nemen en ander zijds daT zij te weinig doen. -Speciaal op het beleid van den wethóuder van financiën komt veel critiek. Spr. wees hierbij op uitin gen in een bepaald blad, waarin in het Friesch stond: „het is met zeggen niet goed te maken". Spr. zou den raad willen geven: „doe je plicht en laat de menschen kletsen". Spr. gaf een opsomming van wat de raads- meerderheid heeft tot stand.kunnen brengen: betere volkshuisvesting,, verbreeding van de Krebbesteeg, bouw van een zusterhuis en ze- nuwpaviljoen (nog niet verwezenlijkt, maar dit ligt niet aan B en W.), verbetering Hoeverweg en dan noemde hij nog het pas aangenomen parkplan apn den Bergerweg Verdere plannen moeten worden verscho ven tot later; zelfs idealisten als de soe.-dem moeten rekening houden met het mogelijke. De oppositie heeft met haar felle critiek niet veel kunnen bereiken, zij kwam met plan nen welke, als zij waren aangenomen, de ge meente voor groote uitgaven zouden hebben gesteld. In het negatieve was de oppositie zeer sterk, maar spr. vlas zeer nieuwsgierig naar wat zij aan positiefs de bevolking zou willen voorleggen. het vervoer van tuinbouwproducten^ Voor voor toch aanvankelijk de kanalen' waren. Zeis uit Leipfiig komt men naar Limmen om bollen te halen, die t ?Ut° toe ger trein werden vervoerd. ,r,f nu Jammer vond spr. het, dat de heer Voge laar afkeurde de wijze waarop de soc.-dem. hadden gereageerd op de uitnoodiging om deel te hemen aan het feest van 8 October. Of er een kentering zou zijn in de meening van de soc.-dem. zou spr. voorloopig nog buiten beschouwing willen laten, in afwach ting van wat de ingestelde reorganisatie commissie zal uitvoeren. Overigens wilde spr. vastleggen dat de socialisten ten opzichte van het koninklijke huis in burgerlijke be leefdheid niet willen te kort komen. Het zou het koninklijk huis ten goede komen als het wat minder bij allerlei gelegenheden naar voren werd geschoven. De wiize waarop de koninklijke familie in Engeiand en België leeft, verdient aandacht. Spr. meende, dat de raad de zaak, die gere geld zou worden door de „commissie-Govers" tot een goed einde zal moeten brengen, al is het nu ook geen „commissie-Govers" meer. Ten aanzien van het „plakken" in verkie zingsdagen zei spr., dat het aanleiding moet geven tot 't nemen van maatregelen, die zullen voorkomen, dat zooiets zich nog eens zou voordoen. Dat is een kwestie die boven de partijen staat. De parkeergelegenheden voor auto's moe ten zooveel mogelijk uit het centrum der stad worden verwijderd, naar een terrein zoo dicht mogelijk daarbij gelegen, nl. het oude ziekenhuisterrein Het verkeer onzer dagen, dat nog steeds toeneemt, laat het parkeeren der „haast-wagens" in de straten niet meer toe. Het onderhoud van singels en wegen had spr.'s volle waardeering en hij juichte toe de verfraaiing an den Hout en het plaatsen van gebouwen met allerlei dieren aldaar (apen, beren, enz.) waardoor een attractie te meer is ontstaan voor bezoek van buiten. Op den Keuringsdienst voor Waren is veel bezuinigd, spr. vreesde ten koste van het belangrijke werk van den buitendienst Drie verdienstelijke ambtenaren zullen daar toe moeten worden ontslagen. Kunnen zij niet naar een anderen tak van dienst worden overgebracht? De verkeersmoeilijkheden aan den Berger weg zijn naar sprekers meening niet zoo groot als algemeen wordt geklaagd; hij had nog nooit langer dan 10 minuien moeten wachten, wat nog maar weinig is vergele ken bij wat hij ondervond te Amsterdam en Eindhoven. Zouden wij verstandig doen om zooveel over een tunnel te spreken (met daar aan vastzittende een half millioen), maar zorden wii niet beter doen "-et af te warh'en wat het rijk en de provincie wi'len met den Kennemerstraatweg en den He'derscheveo'? De heer Bakker sprak over de samen werking der soc.-dem. en r.k. in den raad, ter sprake gebracht bij het afdtelingsonder- zoek. Het was de heer Hoijtink, die te kennen gaf dat de samenwerkende fracties niet in staat waren tot salarisverlaging. Spr. ontzegde den Vrijheidsbond het récht om aan te dringen op eensgezindhe d en sa menwerking, aangezien het juist die fractu is, die zich niet neerlegde bij meerderheidsbe sluiten en zoodoende samenwerking onmoge lijk maakte. Den aandrang tot meevieren van het 8 Oct. feest vond spr. niet juist, want men weet, dat de soc.-dem. zullen afwijzen, omdat de orga nisatoren er een Oranjefeest van maken in plaats van een stadsfeest. Wil en zij er een stadsfeest van maken dan zullen de socialis ten aan hun zijde staan. Van onbeleefdheid der soc.-dem. tegenover het koningshuis geen sprake. De heer Keesom vroeg of de begrooting ten aanzien van de ontvangsten niet te hoog is opgezet. De tantièmebelasting werd vooi 1933 voorzichtig geraamd op 10.000 en is thans gesteld op 15.000, hoewel de inspec teur meende voor 1934 nog geen cijfers te kunnen geven. Over de opbrengst van de opcenten op het gemeentefonds kan volgens den inspecteur nog niets worden gezegd en toch p aaisen B en W. haar even hoog als in 1933. Spr. vond dit niet voorzichtig. Het schoolgeld is volgens spr. ook te hoog geraamd. De post voor onvoorzien vond spr. te laag voor dezen tijd, vooral omdat er 35 000 ai gaat voor improductieve werkverschaffing Men had dat bedrag beter onder een anderen post kunnen opnemen. Weth. Westerhof had daartegen geen bezwaar, het was een erfenis die h;: had ge vonden. De heer Keesom: U hadt die moeten aanvaarden onder het voorecht van boedel beschrijving. Inzake de rentebijschrijving drong spr. aan op voorzichtigheid, omdat hierbij de hertaxa tie ter sprake komt. De uitvoering van het kanalenplan vond De voorziening in het verkeer aan den R gerweg achtte spr. een streekbelang tot oplossing ook Bergen e.a. gemeenten hehrH? mee te werken. WOea Het onderhoud van straten en pleinen in de naaste toekomst belangrijke offers v gen. ra* De heer Geels was het ermee eens a de huidige tijdsomstandigheden niet te' orv? mistisch mogen worden bekeken. Hij merkte op, dat de gemeentebedriiv». wel onuitputtelijk schijnen in het leveren v bijdragen aan de gemeentekas. Ten aanzie van het electriciteitsbedrijf vooral wilde snr waarschuwen tegen een teveel uithalen dor* de gemeente. Het gaat een interen van de re. serve worden. Over de expansie van het b* drijf was spr. niet erg optimistisch; het aa? tal K-W.U. wordt door B. en W. 400000 lal geraamd en zij willen het tarief met eer! verlagen, en desondanks rekenen zij n<2 op een hoog saldo voor de gemeente me» nog dan verieden jaar. Van de gasfabriek nam de gemeente in drie jaren tijds 37.000 méér dan 1931 Spr. waarschuwde, dat in de toekomst der. gelijke bijdragen aan de gemeente niet zullen kunnéh worden gegeven en dat zulks zal ten vastloopen. Ten aanzien van het grondbedrijf merkt» spr. op, dat twee maal zooveel wordt gi raamd als winst dan voorheen, in verband waarmee spr. de rentebijschrijving ter sprake bracht, waardoor de boekwaarde verhoogd wordt. Hoe moet dat, als de hertaxatie een lager bedrag aanwijst? Spr. wees no. ger cent van de voorstel g op de adressen tot afwijzing llen van B. en W. ten aanzien van de personeele belasting op de café's en hotelbcdrijven. Men moet niet uit het oog ver liezen, dat ook voor deze de tijden zwaar zijn en daarom billijkheid tegenover hen be trachten. In naam hiervan vroeg spr. tege. moetkoming van den bestaanden ongewensch- ten toestand. De heer K e ij s p e r sprak over. de houding van de pers, besproken in de Memorie van Antwoord. Het had spr. gegriefd, dat in«. ker deel van de pers was gesproken van hef maken van een soort stemmenjacht om een bepaald voorstel er door te krijgen. Derge lijke opmerkingen maken het moeilijk om (e gelooven aan de objectiviteit van de pers. Invoering van het taxiebedrijf is niettekee- ren. Geef den menschen kans op uitbreiding van hun bedrijf Vele auto's in smalle win kelstraten is verkeerd. Men behoeft parkeer wachters niet te salarieeren, te meer omdat de genuente ten opzichte van ae «station- neerde auto's geen verantwoordelijkheid op zich kan nemen. We zullen niet ïang kunnen doorgaan met verwaarloozing van straten <-n pleinen. Wat betreft de personeele belasting voor café's en koffiehuizen dient men bet recht der caféhouders te erkennen. Het Rijk laat de regeling aan de gemeenten over. Het is billijk aan de wenschen der caféhouders te gemoet te komen. Er is hier wel iets goed te maken. Het antwoord van het college ten aanzien vèin de eios.'ts is onvoldoende. Het is allereerst een zaak van particulier initia tief. Op het archief kan zeker bezuinigd wor den Er is een verzoek van het Rotterdamse/! Hofstadtooneel om subsidie. Spr. geloofde niet dai net juist is dat ver- zoek uit te schake en, het is verkeerd het be drag, dat voor toonee',uivoeringen is uitge trokken, toe te kennen aan één vereeniging Spr zou het jamnrer vinden als dit punt van de begrooting verdween. Instemming betuigde spr. met de gemaakte opmerking, dat het tunnelvraagstuk moet worden gezien ais een streekbeiang, het is voor Alkmaar alléén niet op te lossen. Spr. was het eens met den voorzitter zijner fraciie dat de wethouder van financiën wel wat schuchter was met de toezegging van een supp'.eto're begrxiting, want deze zal moeten komen. Spr. had liever een veel grooter bedrag voor onvoorziene uitgaven gez en dan nu geraamd is. Spr. merkte op, dat, ais het waar is dat Maatschappelijk Hulpbetoon door het bosch plan een voordeel zou hebben van 42.000, dit bedrag een mooie bate zou zijn voor een volgend jaar, het zou niet verstandig zijn dat geld nu maar cp te maken. Spr. zou zich er tegen verzetten, als op in te dienen suppletoire begrooting de per' soaeele be'asting zou voorkomen. Weth. Westerhof interrumpeerde, 0» hij gezegd had geen enkele bijdrage te zujk® verzuimen, ook n et loonsverlaging, W01 zij noodig zou mogen zijn. De heer R i n g e r s bracht het tunnelp'a nog eens ter sprake. De spoorwegovergang vormt een ernstig verkeersobstakel, dat i°° gauw mogelijk dient te worden opgerui® De indertijd opgemaakte begrooting van half millioen vond spr. voor dezen t']d hoog. Maar bovendien, als men eenmaal a de conferentietafel zit, moet alles daan, om de toegangswegen tot de staa_ 2j<. Daar zag hij hoe drie hem onbekende snuiters a°°a I?^ar °Peens in zijn wagen meereden. Hij stopte dadelijk, toeterde heel hard om de aandacht van de ^„cere au.t0'sJtJe trekken en liep naar achteren. „Help hooft ee^ir atl ®7' zei Wo"Wan8. ..dat heerschap hier heeft niks m myn auto te maken". 258. „Mijn auto?" vroeg de chauffeur, „mijn Sinds wanneer is deze wagen de auto van m Staartchinees?" „Als je gaat schelden op mijn vri kan je van mij een „Houdt hem, houdt°eDH,an da pen Simmy en Wo-Wang, want de kerel wilde vau ruzie gebruik maken om te ontsnappen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6