Alkmaarsche Courant. van KRUSCHEN. Honderd «]i en dertigste Jaargang. VRIJDAG 17 NOVEMBER DE GEWOONTE- EN ZEDELIJKS- MISDRIJVEN. De nieuwe Duitsche wel. Tegen gevaarlijke gewoonte misdadigers. Hef vlootpersoneel sedert 1914. DE VERKIEZINGEN IN SPANJE. Fascistische betooging? STELLAGE INGESTORT TE CHEMNITZ. 6 gewonden en 1 doode. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN NADIR KHAN. GRATIS PROEF-AANBOD No 272 1933 ^Buitenland AMERIKA ZAL DE SOVJET-UNIE ERKENNEN. Volledige AmerikaanschRus sische overeenstemming. President Roosevelt en commissaris van buitenlandsche zaken Litwinow hebben gister avond een overeenkomst bereikt waardoor thans alle tot dusverre nog hangende kwesties werden omvat. De wederzijdsche delegaties werken op het oogenblik een ontwerp-verdrag uit, dat waarschijnlijk door beide partijen zal worden goedgekeurd. Nog gisteravond laat zal in het Witte Huis een verdere bespreking wor den gehouden. Een officieel communiqué zal spoedig worden gepubliceerd. Compromis in RussischAme- rikaansche onderhandelingen. In politieke kringen verluidt, dat president Koosevelt en de Russische Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinov, op in alle aan de orde geweest zijnde kwesties, met uit zondering van het schuldenvraagstuk, een compromis hebben bereikt, In officieele kringen hoopt men, dat ook de kwestie der schulden binnen de volgende 24 uren zal worden geregeld, terwijl de onder handelingen anders mogelijk zullen worden voortgezet te Warmsprings in den Staat Geor- gia, waar Roosevelt van vandaag af veertien dagen zal doorbrengen. De erkenning de jure van Sovjet Rusland door de Vereenigde Staten zal waarschijnlijk plaats vinden direct na de regeling van de schuldenkwestie. De monetaire maatregelen van Roosevelt. Algemeen is men thans van opvatting, dat de door president Roosevelt ingevoerde politiek van monetaire maatregelen het doel gemist heeft, doch terzelfdertijd een zeer gevaarlijken toestand heeft doen ontstaan. Voor het eerst sinds langen tijd misschien is Amerika gegrepen door een collectieve en diepe ongerustheid. Er is een ernstige kloof ontstaan tusschen de raadgevers van de president en de massa des volks. Men constateert, dat, ontsnappende aan de controle van het Witte Huis, de dollar in versneld tempo daalt, niettegenstaande de goudprijs die heden door Washington werd vastgesteld niet veranderd is. Men vreest zelfs, dat de N.R.A. een volledig echec is geworden en dat de inflatie dreigend wordt. In leidende kringen vreest men daartegenover weer, dat de regeering meegesleept wordt tot het nemen van radicale maatregelen, als het opheffen van het particulier initiatief en het winstsysteem. De vaststelling van het goud gehalte van den dollar. Na een onderhoud tusschen Roosevelt en den democratischen senator uit Ohio Bulkley, ver klaarde deze laatste, dat hij verwachtte, dat het goudgehalte van den dollar zou worden vastgelegd na de periode van het thans loo- pende experiment, maar dat hij het einde van deze periode nog niet zag. De senator voegde hieraan toe, dat hij even eens een stabilisatie van den munt verwachtte in de nabije toekomst, doch niet nauwkeurig kon zeggen wanneer dit zou zijn. In zijn toelichting op de nieuwe strafwet tegen gevaarlijke misdadigers zeide minister dr. Guertener o.a., dat de maatregelen der castratie geen obligatoir voorschrift was. De ■wet zal met kracht, maar ook met mate wor den toegepast. Inzake de kwestie hoeveel gewoontemisda digers naar schatting onder ae nieuwe straf bepalingen zouden vallen, antwoordde de minister, dat volgens verschillende bereke ningen twee normale gevagenissen voldoen de zouden zijn om voor het geheele Duitsche rijk het gros der gewoontemisdadigers oo te nemen. Hun aantal ligt ongeveer tusschen 800 en 1000. De thans ingevoerde maat regelen aldus de minister zullen in twee tot drie jaar merkbaar wordon en men kan met beslistheid zeggen, dat de crimina liteit een buitengewone vermindering te zien zal geven. Tegenover vertegenwoordigers van de pers heeft de Rijksminister van Justitie, Dr Guertner, mededeelingen gedaan over de n.euwe Rijkswet voor gevaarlijke gewoonte misdadigers en betreffende de maatregelen tot verzekering van de veiligheid en verbete ring. De Rijksreeeering heeft besloten bizon der scherpe maatregelen te nemen in den strijd tegen de misdadigers. Dezen strijd zai de wet tegen gevaarlijke gewoontemisdadi gers en de maatregelen tot verbetering direct met alle energie aanvatten. De autoriteit van den staat te verhoogen tegenover de misda digers en de strafrechtspleging sterkere en meer effectieve wapenen ter beschikking te stellen is de leidende gedachte van deze wet. De wet neemt den striid tegen de misdadi gers op tweevoudige wijze op: door nieuwe strafvoorschriften en door de invoering van maatregelen ter beveiliging en verbetering Van de strafvoorschriften zijn drie bizonder belangrijk: zij bedreigen gevaarlijke ge woontemisdadigers met tuchthuisstraffen to' maximum 15 jaren; reeds het bezit van in brekerswerktuigen bij misdadigers, die reeds een vonnis te hunnen laste hebben, wordt strafbaar verklaard, terwijl de straffen tegen souteneurs worden verscherpt. Begaat iemand na reeds twee malen te zijn bestraft een nieuwe misdaad en blijkt, dat hij een ge vaarlijke gewoontemisdadiger is. dan moet de rechtbank hem straffen met ten hoogste vijf jaren tuchthuisstraf en wanneer de nieuwe daad reeds een misdaad is tot ten hoogste 15 jaren tuchthuisstraf. Het tweede straf voorschrift is gericht tegen beroepsmisdadigers tegen den eigen dom. in het bizonder tegen souteneurs. HET LAATSTE REDMIDDEL. Hebt U een japon, een tafelkleed of iets dergelijks, waarmee een ongelukje is gebeurd en twijfelt U of er nog iets van terecht komt? Hebt U het al met 1. 2. 3. geprobeerd? De resultaten die andere huisvrouwen ermee bereiken zijn zoo bijzonder goed, dat U het beslist moet probeeren. I- 2. 3. Hollandsch zelfwerkend waschmiddel kost 17 cent per groot pak, 5 cent goedkooper zelfs dan de buitenlandsche merken. Geesteszieken en geestelijk minderwaardi gen, die een handeling, welke strafbaar is hebben begaan in den toestand van ontoe rekeningsvatbaarheid of verminderde toe rekenbaarheid, kunnen bij bepaling van den strafrechter in het vervolg voor onbepaalden tijd naar een inrichting worden overge bracht, indien de openbare veiligheid zulks vereischt Alcoholisten of personen die be dwelmende middelen gebruiken en als gevolg van dat gebruik misdaden hebben begaan kunnen voor den duur van maximum twee jaren naar een inrichting of opvoedingsge sticht worden overgebracht. Landloopers. leegloopers, arbeidsschuwen, die ten laste zijn van de openbare instanties en derg. aso ciale elementen kunnen naar een werkhuis worden overgebracht. Gewoontemisdadigers kunnen eventueel levenslang in verzekerde bewaring worden gesteld. Tegen gevaarlijke misdadigers tegen de zeden kan de rechter castratie bevelen. OPHITSING VAN „PETIT PARISIEN". Berlijn weet van niets. Officieel wordt medegedeeld: „Petit Parisien" publiceert een z.g.n. instructie over Duitsche buitenlandsche politieke oogmerken, welke naar alle vertegenwoordigingen in het buiten land zou zijn gezonden door een propaganda- instantie te Berlijn. Deze z.g.n. instructies dragen zoo duidelijk het stempel van fantasie, dat een dementi, dat hiermede in allen vorm en in iedere richting wordt gegeven, voor een eenigszins critischen lezer ternauwernood nood zakelijk schijnt. Het blad is blijkbaar ook zelf zoo weinig .eker van zijn sensationeele mede- deeling, dat het zijn lezers voorbereidt ceen te verwachten dementi. Het is overigens te betreuren, dat juist met het oog op de ontwik keling van Zondag een veel verspreid Frans h blad zich overgeeft aan een dergelijke bron vergiftiging. DE FRANSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Nieuwe reorganisaties. De Fransche kamer heeft gisteren den wet betreffende de organisatie van de luchtstrijd krachten na korte debatten aangenomen. De minister voor luchtvaart wees er op, dat deze wet tot stand heeft kunnen komen, dank zij de samenwerking tusschen luchtvloot en marine, welke laatste een deel van haar cre- dieten had afgestaan voor de ontwikkeling van de luchtvloot. Spr. had het geprefereerd, wan neer de geheele luchtvloot centraal had kun nen worden gereorganiseerd, maar het is reeds een genoegdoening, dat de belangstelling voor de luchtvloot algemeen toegenomen is. DE VLOOTBEMANNINGEN. In Engeland. Op een vraag in het Lagerhuis betreffende de wijzigingen, sedert 1914 aangebracht in de effectieven van de Britsche, Amerikaansche en Japansche vloot, deelde de Eerste Lord der Admiraliteit mede, dat de Amerikaansche ver hoogd waren met 39.700 man, de Japansche met 40.000 man en de Engelsche verminderd met 55.400 man. In antwoord op een desbetreffende in het Lagerhuis gestelde vraag deelde de eerste Lord voor de Admiraliteit mede, dat de Amerikaansche marine 39.700 en de Japan sche marine 40.000 man sterker is dan in het jaar 1914, terwijl het personeel van de En gelsche vloot sedert 1914 met 55.400 mar. is verminderd. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT. 24 socialisten gedood. In de buurt van Huercal in de provincie Granada is een autobus, waarmede 24 socialis ten van een verkiezingsvergadering huiswaarts keerden, in een bocht van den weg in een af grond gestort. Alle 24 personen werden gedood. Het verluidt, dat de Spaansche fascisten as. Zondag ter gelegenheid van de verkie zingen hun eerste straatbetooging zullen houden 10.090 met revolvers en gummistok ken bewapende demonstranten zouden op de been worden gebracht. Gistermiddag om 4 uur is in Hartmanns- dorf bij het fabrieksgebouw van de firma F. Beemann een ongeveer 8 M lange en 12 M hooge stellage ingestort, waarbij de er op werkzame arbeiders naar beneden vielen. Zes hunner werden gewond. Een hunner over leed. Plechtig bijgezet. De bijzetting van het stoffelijk overschot van den vermoorden koning van Afgha nistan, Nadir Khan, heeft volgens te Londen ontvangen berichten te Kaboel met groote plechtigheid plaats gehad. De kist was ge huld in de Afghaansche nationale vlag en werd na een godsdienstoefening in de ld ga n moskee overgebracht aar de koninklijke be graafplaats op den Maransjang-heuvel. Aan het graf werden militaire eerbewijzen ge bracht. De vertegenwoordigers van vreem mogendheden legden kransen DE FASCISTISCHE BEWEGING IN JAPAN. Weg met Salto. In den laatste® tijd is de activiteit van de Japansche fascistische organisaties verdubbeld onder de leuze „b* eg met de regeering-Safto". In Tokio, Asaka en andere groote centra heb ben de fascisten betoogingen gehouden. Volgens een bericht van het telegraafagentschap Demp Tsoesin heeft een vergadering van de fascisti sche organisatie Meirinkaya, welke vergadering gepresideerd werd door generaal Tanaka, een resolutie aangenomen, waarin het aftreden van de regeering Saïto wordt geiischt, aangezien de regeering niet in staat is geweest in den loop van anderhalf jaar de moeilijkheden te overwinnen, die zich aan het land hebben voor gedaan en daarmede het vertrouwen van de bevolking heeft verloren. Opstand op Formosa? Het telegraafagentschap Sjimboen Rengo meldt, dat 15 November j.1. groepen inwoners van Formosa het politiebureau te Sjinboero hebben overvallen, alwaar zij zich meester maakten van de aanwezige wapenen en muni tie, na een agent van politie te hebben gedood. Een detachement politie is derwaarts gezonden, daar men bevreesd is, dat deze aanval op het politieposthuis het teeken vormt voor een opstandige beweging. £ancU m JuiHêouto KENNEMERLAND. 'In het begin der vorige week waren nog steeds zomerproducten in «oorraad, maar nu de groote aanvoer van elders zoo goed als stop is gezet, zijn de zo merproducten ook verdwenen, behalve de kleine partijtjes uit de omgeving. Zachtjes aan zijn we weer op winter- producten aangewezen, daar de kleine partijtjes uit de kassen in het markt- beeld geen rol spelen. In de laatste week is de aanvoer van kool heel groot en het is vooral de boerenkool waarvan de aanvoer de prijs zóó drukte, dat de prijs varieerde van 0.10 k f 0.20 per kist. De aanvoer van diverse koolsoorten wisselende van 1.50 tot 3 50 per 100 stuks. Bloemkool wordt schaarscher aangevoerd en het is opmerkelijk hoe goed de kwaliteit nog is en dat in No vember. De prijzen waren dan ook vrij goed, nl. 8.50 4/13 per 100 stuks. Bij een groote aanvoer van spruiten bleef de handel levendig en hoewel de kwaliteit en sorteering heel wat uiteen liep waren de prijzen bevredigend, n.1. 8 a 15 per 100 K G De aanvoer van andijvie staat nog steeds op peil. Wel te verstaan om dezen tijd van 't jaar. De kwaliteit is grootendeels heel goed, maar deson danks bleef de prijs laag. de noteering was 010 0.30 per kist. Bospeen, die enkele weken niet erg gewild was werd beter afgenomen. Naar het ons toelijkt was de kwaliteit de laatste weken wat beter De prijzen bewogen zich om de 5.50 8 per 100 bos. Met spinazie is het zoo goed als afgeloopen doch die goede kwaliteit aanbood kreeg een hoo ge prijs. Groote kisten golden 0 85 110, kleine kisten 0 40 k 0.65 De handel in tomaten w as levendiger Goede kwaliteit vond gretig afnemers. Uit de prijzen 0.06 0.25 per K G. blijkt duidelijk het groot verschil in kwaliteit. Sla uit de natuur kijkt men niet meer aan. Daarentegen gold het g'asproduct hoog en wel 4 50 k 7 50 per 100 stuks. Spercieboonen en snijboonen uit de natuur hebben afgedaan, doch het glas product is gewild. We noteerden voor dikke dubbele) boonen 45 k f 52. Raapstelen en radijs waren gewild, hoewel de prijs wel een ietsje hooger kor, de noteeringen waren 2 k f 3 per 100 bos. De gecombineerde schorsenee renveiling, waar 27000 K.G. werd aan gevoerd gaf een stugge handei te zien. Veel werd opgehouden en wat verkocht werd gold 7.20 k 8 50 per 100 K G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. CREDIETVERLEENING BLOEM- BOLLENBEDRIJF. De r.-k. Patroonsbond in het bloem- bollenbedrijf van den L. T. B heeft een telegram aan den minister van econ zaken verzonden, waarin een spoedige en gunstige beslissing terzake crediet- verleening aan het bloembollenbedrijf gevraagd wordt. TEELTBEPERKING IN DEN TUINBOUW. De regeeringscommissie voor den tuinbouw heeft een plan tot teeltbeper king opgesteld Het ligt in de bedoeling d«ze inkrimping te verkrijgen door een naar de bedrijfsgrootte progres. ieve ver mindering van de in 1933 met warmoe- zeriigewassen beteelde oppervlakten. Jzoouicioxd Hieuw* HEILOO. «De heer J Bakker Hzn sinds 1928 voorzitter van de L E.T.T. heeft zijn ont slag ingediend. Het is een groot verlies voor de vereeniging. 'Door de gezamenlijke vergunning en verlofhouders is een adres aan den raad gericht om herschatting van hun lokaliteiten. Thans wordt het geheele huis geschat als „zaak" en daarin wenscht men verandering. 'De heer A. Roest, sinds verleden jaar voorzitter van de V. V. V., heïft zijn ontslag ingediend Zijn drukke werk zaamheden kunnen niet samen gaan met de eveneens drukke functie van voorzitter der V.V.V. HOORN, 'Dinsdag en Woensdag is alhier de groote najaarsveemarkt gehouden. Op den eersten dag was hoofdzakelijk jong vee aangevoerd. Woensdagmorgen vroeg begon echter de groote aanvoer. Den eersten dag bedroeg deze 1236 stuks; Woensdag 2431 stuks. Opgemerkt werd dat de aanvoer van het mond- en klauwzeer niet veel te lijden heeft gehad. Het viel op, dat vele beesten over 't algemeen schraal waren gevoed. In doorsnee was er zeer veel belang stelling, ook va buiten, waaronder o m van „Vee-export" te Utrecht Over 't algemeen was de handel op de markt goed te noemen. Vooral was er een levendige handel in stierkalveren, al waren de prijzen nog steeds laag. De volgende prijzen werden besteed: Kalfkoeien 150230, varen of gelde koeien 140250, stieren 50—200, pinken 60150, graskalveren 40 tot 70. De uitslag van de keuring onder lei ding van den Bond van Rundveefokver- eenigringen luidt als volgt: Rubriek L Stierkalveren, geboren vóór 20 Februari 1933: le pr Henrit 3, eig. P. Konijn te Venhuizen; 2e pr. Jan Meine 2, eig. J. Ruyter te Beemster; 3e pr. Christina's Meine, eig. D. Ruyter te Nibbixwoud; eerv. verm. Annle's Abra ham, eig. W. Nobel Dz. te Bobeldijk Rubriek II, Stierkc.lveren, geboren 20 Februari of later: eerv. verm Rosa's Meine, eig G. Koster te Schellinkhout; 2a Henriot 3, eig. R. L. Waiboer te Anna- Paulowna; lb Frans v. Grietje 122, eig. P. Konijn te Venhuizen; la Trijntje's Henriot, eig. Jb. J. Bakker te Venhui zen; ld Jansje's Henriot, eig. G. Vis in Zn. te Venhuizen; 2b Roosje's Meine, eig J. Goesinnen te Hem; ee»-v. verm Bakkertje's Verwachting, eig. C Slag ter Jz. te Bobeldijk; 2d Frans v. Aaltje 8. eig. H. Hoornsman te Koegras; 2e Meine Cor, eig. W. Kool te Hauwert; 1c Meine Riek, eig. W. Kool te Hauwert. Rubriek III, kuikalveren: 3c Jet 15, eig. J Koster te Wognum; lc Bakker 15, eig. K. Ham te Schellinkhout; 2c Bakker 14, eig. K. Ham te Schellinkhout; 2b Marie 16, eig. W. Kool te Hauwert; 3b Vel 18, eig. G n. Dekker te Ooster- Blokker: lb Trien 4, eig K Koster te Midwoud. Rubriek IV. hokkelingen: Zwartkop Dirkje 22, eig. G Koster te Schel linkhout: 2c Trien 4. eig A. Zilver te Wester-Blokker; le Josephine 7, eig J. E J. Kramer te Burgerbrug. Bij de gister gehouden verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westfriesland werden candi- daat gesteld: Voor de afdeeling grootbedrijf: H. J. Avis te Midwoud, A. Peereboom te Ilpendam, P. Pijper te Hoom, J. Schardam te Edam, allen aftredend. Voor de afdeeling kleinbedrijf: Joh. Ban ning te Edam, J. van der Lee te Medemblik, G. de Wolf te Purmerend, Jb. Zwaan te Enkhuizen, allen aftredend en de heer C. Ham te Schellink-hout (laatstgenoemde is ge steld ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den hver P. de Boer Czn. te Blokker). Daar het aantal gestelde candidaten even groot was als dat der te vervullen plaatsen, verklaarde het hoofdstembureau de genoemde candidaten als gekozen. OUDE NIFDORP. In het onderling vetfonds te Zijdewind waren over de maanden September en Oc tober 1.1. verzekerd respectievelijk 351 runde ren voor f 3Q261 en 355 runderen vooi 30576 De omslag voor beide maanden werd be paald op 0.30 per 100 verzekerd kapitaal. HENSBROEK. Onze tooneelvereeniging 't Viooltje heeft haar eerste uitvoeringen in dit seizoen gege ven en wel op Zondag 12 en Woensdag 15 November. Beide avonden was de groote zaal van café de Boer flink bezet, ofschoon we niet meer die volle zalen zien van voor enkele ja ren, waar de slechte tijdsomstandigheden wel niet vreemd aan zullen zijn. We verwach ten wel, dat als het de menschen wat beter gaat de uitvoeringen ook weer beter zullen worden bezocht. Opgevoerd werden Bergop waarts, tooneelspel in drie bedrijven en als nastukje werd opgevoerd De aardschok, blij spel in één bedrijf.. Bergopwaarts is een zwaar stuk waar heel wat in zit en dat van de spelers heel wat vraagt. Niet een uitge zonderd hebben allen het er schitterend afge bracht. De rollen zaten er vast in en er werd goed spel gegeven. Vooral de rol van den do- miné die vervuld werd door J. den Das en die van zijn vrouw Mérie, gespeeld door mej. Jani Leegwater, waren zwaar, maar werden schitterend weergegeven. Ook de moeder van den dominé, mej. A. Groot, en de ouderling Brongers, gespeeld door C. Overman, komt een woord van lof toe. Om het blijspel is hartelijk gelachen. Na afloop werd de heer K. Schuit, die onafgebroken 46 jaar aan de vereeniging is verbonden geweest, eerst als medespeler en later als lid van den rolverdee- lingscommissie, door den heer den Das toe gesproken en benoemd als.eerelid der veree niging. De heer Schuit dankte de vereeniging en hoopte nog lang voor de vereeniging werkzaam te mogen blijven, mede met het oog op het 60-jarig bestaan der vereeniging wat het volgend jaar plaats zal hebben. Het was een gezellige avond. SlOMPETOREN. Naar wij vernemen heeft mej. de wed Jb. Valk per 1 Jan a s. ontslag aangevraagd als kosteres der kerk, bode der diaconie en opzichteres der begraafplaats. Deze functies heeft zij ruim 28 jaar waargenomen. Hier mede heeft ze voor de laatste openbare func ties welke zij nog bekleedde bedankt, dit in verband met haar reeds gevorderden leeftijd Het kerkbestuur verliest aan haar een nauwgezette plichtsgetrouwe kosteres. Ook van haar taak als opzichteres der begraaf plaats had zij een hooge opvatting. Waar het noodig was stond zij verwanten der over ledenen met raad en daad bij. Dat zij, na haar werkzame leven nog maar zeer vele ja- Indien U Kruschen nog steeds niet gepro beerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld, waar door hef U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te ondervin den. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak k f 1.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Krnachen 4 f 1.60 en nog een aparten proef- flacon, welke voldoende ia voor ongeveer een week. Open eerit den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschonden. Breng dezen terug. Uw apothe ker of drogist is gemachtigd U uw heele uit gave 4 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemak kelijker? Let op dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de buitenverfakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt. ren, een welverdiende rust mag genieten on der de allerbeste omstandigheden. EGMONDBINNEN. Woensdag had alhier de verkiezing plaats van het Hoogheemraadschap voor hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats vervangers. et aantal stemgerechtigden was alhier 342. Op hoofdingelanden werden uitgebracht: G. Haremaker 30, H. Klaver 94, C. Kramer Glijnis 85, Mr. C. J. de Lange 23, A. Schroo- der 22, P. Slot A Pzn 68. Op hoofdingelanden plaatsvervangers: J. J. de Boer 87, A- Burger 31, Jhr. H. van Fo- reest 30, J. Kroonenberg 15, J. H. Langen- dijk 66, J. Ringers 73. Van onwaarde 4 op hoofdingelanden en 9 op hoofdingelanden-plaatsvervangers. Jledït\<zatien DE VVORMERVEERSCHE BR ANDSTICHTTNGS AFFAIRE. In de jaren 1930 en 1931 werden de gemoederen in het overigens rustige Wormerveer in opschudding gebracht door een rechtszaal, die thans een na sleep beleeft In December 1929 ontstond brand in de smederij van A de B. te Wormerveer. De brand was tamelijk onschuldig en werd weldra gebluscht De eigenaar van de smederij, de B., werd echter gearres teerd op vermoeden, den brand te heb ben gesticht. De Haarlemsche rechtbank sprak den man echter vrij, de officier, die zijn veroordeeling had gevraagd, ging in appèl bij het Hof te Amsterdam. Hier werd A. de B na een grondige be handeling der zaak en na het hooren van een aantal brandweerdeskundigen veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. De smid hield steeds pertinent zijn onschuld vol. De verdediger, mr. dr. Benno J. Stok vis, diende een verzoek tot gratie in, dat werd afgewezen Ook de pogingen ora revisie van het vonnis te krijgen strand den. De smid. hierin bijgestaan door zijn oom J. de Bliet het er echter niet bij. Zij produceerden een groot aantai re- questen, verzoekschriften aan den mi nisterraad verzonden een adres aan de koningin, kortom stelden alles in het werk om de onschuld van den smid, die intusschen zijn straf reeds heeft onder gaan, duidelijk te maken In vele geschriften waren zij weinig te spreken over de Wormerveersche politie en enkele brandweerdeskundigen, en om hun meeningen wonden zij geen doekjes. Voor de ramen van de smederij aan den Zaanweg etaleerden zij hun vloed van geschriften, waarin de voor het publiek gewenschte variatie werd gebracht Dit „show-venster dat des avonds door lichtbakken werd verlicht, mocht zich in de onverdeelde belang stelling van de dorpelingen verheugen. Den laatsten tijd waren de tentoongestel de pamfletten hoofdzakelijk gericht te gen den brandweersdeskundige H R. M die o.a. „een falsaris" werd genoemd. Gok de loco-burgemeester uit Wormer veer. P K kwam er minder goed af. Hij werd „een echte zoon van het corrupte Wormerveer" genoemd, terwijl hij voorts werd betiteld als „de ingenieur van den kouden grond, door wiens kven ééo draad van onbetrouwheid loopt". Een en ander was voor deze heeren aanleiding een klacht wegens beleedi* ring toe te passen, waarbij aarhouding te dienen bij de justitie te Haarlem. De pamfletten e. d werden in beslag geno men op last van den officier van justitie te Haarlem, terwijl een vervolging werd ingesteld wegens eenvoudige beleedi- ging tezamen en in vereeniging. Op het delict beleediging staat geen voorloopi- e hechtenis, doch in dit geval wenschte de officier art. 54 W. v. Strafvorde- ning toe te passen, waarbij aanhouding mogelijk is gesteld indien de openbare orde ernstig is aangerand en een groot gevaar is vóór herhaling of voortzetting van het feit. Gistermorgen werden oom en neef voorgeleid voor den rechter-commissa- ris, mr. E J. W. Top. Het zeer langdurig verhoor, dat meer dan 5 uur in beslag nam, werd bijge woond door mr. dr. B. J. Stokvis, die ook in deze zaak weder als verdediger van do verdachten zal optreden. De smid en ziin neef ontkenden den opzet te heb ben gehad om te beleedigen, zij beriepen zich op het algemeen belang van hun publicaties Zij hadden he' oogmerk ge had, om de oude brandstichtingszaak weer op het tapijt te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9