Alkmaarsche Courant. D^B B ELMyjkN Duitsch motorschip vergaan! lBuitenland £and: en Juinèouw J&itwetdand. üonflert vifl en dertigste Jaargang. HAANDAG 20 NOVEMBER HET RIJKSDAGPROCES. Het slot van Zaterdag. Het politieke deel vai het proces. DERTIL KRIJGT 5 JAAR ZWARE KERKERSTRAF. De man, die een aanslag op Dollfuss pleegde. DRIE WEKEN VACANTIE VOOR DEN DUITSCHEN ARBEIDER? Plan van Hitier. OPZIENBARENDE JUSTITIEELE MAATREGEL. JOURNALIST SPOORLOOS VERDWENEN. Een interview met Hitier. OUDKARSPEL. TEXEL ZUIDSCH ARWOUDE. OTERLEEK. SCHERMERHORN. Tien man omgekomen, Zes uren in open boot gezwalkt op woeste 2ee! No. 274 1933 Na de middagpauze van Zaterdag werd het verhoor van getuige Dittbaender beëin- digd. Dan stelt de vertegenwoordiger van Dr. Sack, Dr. Pelkmann, voor, getuige Grothe te vervolgen wegens meineed Dit wordt door dr. Werner afgewezen. Ook de volgende getuige, Franz Koch, was vroeger werkzaam bij Roode Hulp en wel van 1929 tot 1933. Hij verklaart, dat getui ge Grothe functionnaris bij de Roode Hulp is geweest. De Bulgaarsche beklaagden heeft hij nooit gezien. Getuige Maschke spreekt uitvoeriger over de organisatie van de Roode Hulp. De drie Eulgaarsche communisten geeft hij voor niet te kennen. Tegenover de steeds weer door Popof ge- uitte bewering, dat Grothe cartotheekleider is geweest in de centrale van de Roode Hulp stelt de proc.-generaal de woordelijke verkla ring van Grothe, waaruit blijkt, dat Grothe cartotheekleider in zijn district is geweest en zich slechts om bepaalde redenen enkele malen naar den centrale heeft begeven. Daarmede is het getuigenverhoor in hoofd zaak afgeloopen. President: Het deel der behandeling, dat, zooals van tevoren bedoeld was, te Berlijn heeft plaats gehad, is thans beëindigd op eenige getuigenverhooren na, die nop te Leipzig moeten geschieden. De verdere be handeling zal wederplaats hebben te Leipzig en wel Donderdag 23 November, des mor gens te half tien. Met deze mededeel ing verklaart dr. Buen- ger de zitting gesloten. In de eerstvolgende zitting van het Rijks gerechtshof zullen eerst nog de getuigen ge hoord worden, die te Berlijn niet aan het woord zijn gekomen. Daarna zal waarschijn lijk de bespreking van het politieke deel vol gen met het hooren van een lange reeks ver dere getuigen. De politieke behandeling zal waarschijn lijk Zaterdag 25 Nov. beginnen. Van de zijde van den proc.-generaal zijn tot dusverre 37 getuigen voor dat deel gedagvaard. De be handeling van dit deel zal ongeveer 14 da gen in beslag nemen. Het verhoor van verdachte Dertil begon met een vaststelling van zijn levensloop. Op de vraag waarom hij ontslag gevraagd had uit den militairen dienst antwoordde Dertil dat het hem onder de bestaande politieke ver houdingen onmogelijk was verder te dienen. Daarna werden vragen gesteld over de be trekkingen tusschen Dertil en zijn helpers, in het bijzonder zijn stiefvader dr. Günther. Hierover wist verdachte niets meer mede te deelen dan reeds bekend is. Tenslotte gaf Dertil verslag van wat hij achtereenvolgens gedaan had op den dag van den aanslag. De vijf jaar vrijheidsstraf wordt in een kerker onder streng regiem doo-gebracht met alle drie maanden een dag vasten en opslui ting in het donker. Zaterdagmiddag is het kleine convent van 'het Duitsche Arbeidsfront bijeengekomen Dr. Ley deed mededeeling van het vooi- nemen van den Rijkskanselier om de vacantie der arbeiders uit te breiden. Het moet moge lijk gemaakt worden dat een 40-jarig Duit scher, die het geheele jaar werkt, drie weken vacantie krijgt. Dr. Ley kondigde verder aan, dat het Ar beidsfront binnenkort van publiekrechtelijk karakter zal krijgen. Onderwerp van bespre king waren verder de 40-urige werkweek, de verhindering van den uitvoer van „Duit- schen uitvindersgeest", het probleem „mensch en machine" enz. De verscheidenheid van sociale verzekerin gen moet verdwijnen. Een aantal leiders van het front werkt een nieuwe sociale orde oing uit. I Het openbare ministerie in Polen heeft de politie-autoriteiten opdracht gegeven, allen in het proces te BrestLitowsk veroordeelden algevaardigden der oppositiepartijen van links en centrum een dagvaarding voor het onder gaan der strat te doen toekomen. Wie geen gehoor geeft aan deze dagvaarding, zal met den sterken arm naar de gevangenis worden over gebracht. Het betreft hier 10 afgevaardigden, onder wie de vroegere minister-president Wi- tos en de bekende socialistische afgevaardigde Liebermann. In politieke kringen heeft het bevel van het openbaar ministerie groot opzien gewekt, daar men amnestie had verwacht. De Canadeesche journalist Lukin Johnston, die Londensch correspondent is van de „Soulham Paper of Canadais op de terugreis van Duitsehlaud naar Engeland spoorloos ver dwenen van boord van- het Engelsche stoom schip Prague, dat den dienst onderhoudt tus schen Hoek van Holland en Harwich. Hij werd de laatste maal gezien op Zaterdagmiddag om half drie dc ir den steward van het schip, doch bij aankomst van het schip te Harwich was hij nergens te vinden. Men neemt voorloopig aan, dat hij in een aanval van duizeligheid over boord is gevallen. Zooals een collega van Johnston mededeelde, heeft deze in de afgeloopen week met Hitier een interview gehad over belangrijke politieke kwesties. Bij deze bijeenkomst is gebleken, dat het Canadeesche regiment, waarbij Johnston tijdens den oorlog heeft gediend, te Bapaume en Armentières heeft gestreden tegen het Duit sche legercorps, waartoe Hitier behoorde. Hit- Ier en Johnston hebben toen oorlogsherinnerin gen uitgewisseld. flcoouiciaat Tlieuws Vergadering van de ijsclub „Volharding ten huize van den heer Vis op Dinsdag 15 Nov. Mr. C. Eecen opende de vergadering. Dat geen der leden, doch alleen bestuur en commis sarissen aanwezig zijn, zal spreker niet als een gebrek aan belangstelling maar als een bewijs van vertrouwen in het bestuur beschouwen. Winterverslag 1932-33. Er is getracht om de beschikking te krijgen over meer land om dit te laten onderloopen. Dit plan bleek echter niet voor uitvoering vat baar. Gememoreerd werd de ontvangst van de rij ders Langedijk en van Zijl uit Davos. Gehouden was een wedstrijd om het kampi oenschap van Langendijk. Kampioen werd we derom de heer J. Langedijk. Ook werden wedstrijden gehouden voor schoolkinderen, en in het hardprikken en schoonrijden. De eerste nationale wedstrijd in Nederland voor dames werd op de banen van „Volhar ding" gehouden. Door het kranige rijden van Langedijk in verschillende plaatsen van ons land, werd deze nog eens door den schaatsenrijdersbond uitge zonden, en vertrok deze per vliegmachine naar Oslo. Het aantal leden bedraagt 380. Voor droge training werd weer het gymnastieklokaal van de O. L. school gebruikt. Leider de heer D. Nap. De commissie voor watersport heeft nuttig werk gedaan. Voor de op te richten zwemclub hebben zich reeds vele leden opgegeven. Af gewacht moet nog worden het bacteriologisch onderzoek van het water. De voorzitter dankt den samensteller. Het financieel verslag geeft aan: in ontvang 1198.9854. met inbegrip bedrag Boerenleen bank in totaal 2077.14. Uitgaven 1552.67. Saldo 518.07. Kasgeld 6.40. Totaal 524.47. Het saldo is aanzienlijk teruggeloopen. De eigendommen zijn echter uitgebreid. De noodige zuinigheid zal betracht moeten worden. Tot nieuw lid der kascommissie aftredend de heer Dekker werd benoemd de heer Jb. de Boer. Reglementsherziening. Het bestuur stelde voor het reglement zoo danig te wijzigen, dat dit met één lid kan wor den uitgebreid, dit in verband me de training. Het bestuur zou er prijs op stellen dat de trai ner, de heer Nap, in het bestuur werd gel .zen. De band tusschen de trainer en „Volharding" wordt dan hechter. Aldus besloten. Bestuursverkiezing. Gekozen werden de aftredende heeren van Loo, van Zijl, Tauber, A. Bakker en P. Nau. Verkiezing commissarissen. Gekozen de heeren J, Kos, A. Looyer, H. Maller, C. Langedijk, C. Vis. Vacature P. Kok. Gekozen A. Kooij. De aftredende hoofdcommissaris, de heer K. Dekker, werd herkozen. B estuursmededeelingen. Aangeschaft zijn 3 chronometers. Besloten is dat diegenen die zich in den win tertijd opgeven, en de werkzaamheden reeds zijn begonnen, dubbele contributie moeten betalen. Tegen dezen maatregel kwamen entccle be zwaren. Volgens reglement kan het bestuur echter uitzonderingen maken, zoodat verdere bezwaren vervallen De eventuëel te stichten zwemgelegenheid zal tegen den Waarddijk komen. Financieel is de zaak vrijwel in orde. Gehoopt wordt dat vle zwemvereeniging er het volgend jaar zal zijn. De heer Kostelijk vroeg of het financiëele van „Volharding" en de Zwemclub uit elkaar wor den gehouden. De voorzitter wil de financiën gescheiden houden. De heer P. Wijn: dat is niet mogelijk, en dit was voor mij een bezwaar. De heer van Loo was niet bang dat de zwem vereeniging een tekort zal krijgen. De voorzitter geloofde dat de zwemvereeni ging zeer zeker op zal gaan. Er hebben zich reeds een 200 leden opgegeven. De heeren Wijn en Kostelijk waren niet zoo optimistisch. De voorzitter: Op de algemeene vergadering zal alles uiteengezet en besproken worden. De heer Kostelijk dacht, dat als de zwem vereeniging te kort mocht komen, de gemeente wel eens anders tegenover de subsidie zou ko men te staan. De voorzitter dacht dat „Volharding" zonder gemeente-subsidie en met de regeling daaraan verbonden, beter af zou wezen. Aangevraagd kampioen hardrijden Noord holland. Het bestuur stelde voor de bijdrage aan het trainingsfonds terug te brengen tot 50. Tot afgevaardigden voor den Schaatsen rijdersbond werden benoemd de heeren A. Timmerman en Van Loo. Rondvraag. De heer A. Swager vroeg waarom de namen der aftredenden niet op het convocaat voor komen. De voorzitter zeide dat dit het volgend jaar zal gebeuren. De heer P. Nau vroeg naar de trainings- kaarten. De voorzitter zeide dat hier een zeker bedrag voor betaald moet worden. De heer P Nau vond dit een verkeerde me thode Op de andere banen ziet men de hard rijders graag. De heer van Loo: Het is gedaan voor con- tróle, anders rijdt een ieder op de binnenbaan. De heer Nap stelde voor om aan diegenen die hiervoor in aanmerking komen, de kaarten gra tis te verstrekken. Het voorstel-Nap werd aangenomen. De heer Nap vroeg of andere ijsclubs ook aan het trainingsfonds bijdragen. De voorzitter: Dat is wel het geval. De heer Nap sprak er zijn verwondering over uit dat er geen leden op deze algemeene ver gadering aanwezig zijn, en vroeg of er niets aan te doen is. De voorzitter dacht van niet. De heer van Loo zeide, dat er op den trai ningsavond jongens zijn die geen lid van de ijs- club zijn. Misschien kan de trainer hier iets aan doen. Daarna sluiting. Vrijdagavond werd een vergadering ge houden van de Alg. Tex. Midaenstandsver- eeniging die door zeer vele personen van alle deelen van Texel werd bijgewoond. De besprekingen, die gehouden werden, betroffen in hoofdzaak, 't vragen van een ventverbod voor kooplieden van elders. Wethouder Parjevliet deelde in de verga dering mede, dat het gemeentebestuur wel veel gevoelt voor een beperking van ventver gunningen doch niet voor het geven van een defintief ventverbod zou zijn. Door aan per sonen, in deze gemeente woonachtig, markt- abonnementen, met reductie hierop te ver schaffen meenden B. en W. den handel van personen buiten onze gemeente gevestigd, sterk te beperken. Besloten werd pogingen in het werk te stellen opdat ook gedurende den winter, den laatsten bootdienst weer ingevoerd worde. Nadat nog uit de vergadering het voorstel gedaan was, om te trachten den prijs der ta baksvergunningen verminderd te krijgen, welke poging volgens den voorzitter niet veel succes zou hebben, werd de vergadering ge sloten. Gedurende den afgeloopen zomer is ge bleken dat de vreemdelingen steeds in groo- ter getale naar Den Hoorn trokken en dit nette dorp met zijn buitengewoon gunstige 'jgging nabij de duinen steeds meer een ge liefkoosd oord voor badgasten wordt. De be woners van den Hoorn, begrijpende, dat een krachtige propaganda Den Hoorn tot een ge liefd vacantieoord zou maken, hebben deze week een vereeniging voor Vreemdelingenver keer opgericht, met reeds bijna 40 leden. Tot voorloopig bestuur is aangesteld de heer P. B. Riteco voorzitter en de heeren J. Lap, Y. Lap, A. Slech en D. Drijver tot leden. De afd. van de S.D.A.P. vergaderde de zer dagen in het gewone lokaal. Medege deeld werd, dat in de federatievergadering is besloten, het 30-jarig bestaan van de afaee- ling op eenigszins feestelijke wijze te herden ken. Voor dezij avond zijn als sprekers uitge- noodigd de heeren P. Zeeman en J. Wester hof te Alkmaar, terwijl de avond verder zal worden gevuld met muziek en het opvoeren van een tooneelstukje door de Arbeiderstoo- neelvereeniging. Voor de te Alkmaar te hou den gewestelijke vergadering werd als afge vaardigde de heer P. Gutter benoemd, als plaatsvervanger de heer B. van der Wal. Na eenige mededeelingen over het orgaan Vrij heid, Arbeid, Brood, wat een flinke versprei ding heeft over den Langendijk, volgde slui ting. Uit een schuurtje, staande op het land, buiten de kom van het dorp, zijn een zestal kippen ontvreemd. Door verbreking van het slot, heeft men zich toegang weten te ver schaffen. Van de dader (s) geen spoor. In memoriam A. B. Hermes. Vrijdagmiddag 18 November is na een langdurige ziekte overleden de heer Adri- anus Bernardus Hermes. De overledene was vanaf de oprichting der parochie lid van het r.-k. kerkbestuur. Vóór de oprichting hiervan was hij lid van het r.-k. armbestuur te Beemster, welke functie hij ongeveer 25 jaar lang heeft be kleed. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat in den tuin van den heer S Ple vier, bij het electrisch gemaal in de Scher mer de aardbeien bloeien, terwijl aan één der planten een groote, geheele rijpe aardbei was. LANGENDIJK. Men schrijft ons: Meldden we onlangs, dat ernstige pogin gen werden gedaan, om te komen tot een groote, landelijke organisatie van tuinders en wel in verband met de oprichting van een Tuindersbond in Zuid-Holland en de uitge sproken wenschelijkheid van den Neutralen bond in Noordholland, om de propaganda voor het winnen van leden en het stichten van afdeelingen overal te voeren, waar kans van slagen was, thans kan worden meege deeld, dat deze pogingen nu in een stadium zijn gekomen, waarin een uitspraak van de leden zal worden gevraagd. De hoofdbesturen van den Neutralen bond en Nederl. Tuindersbond hebben voor een mogelijke fusie reeds een en ander be sproken. Alle*eerst staat men er in Zuidhol land op, dat de naam Neutrale bond zal ver vallen en dat, bij samensmelting, de organi satie zal heeten Algemeene Nederlandsche Tuindersbond. De organisatie in Zuidholland staat scherper tegenover de politiek dan die in Noordholland. Hier wenscht men samen werking met de politieke partijen en als zoo danig komt de politiek er meermalen ter sprake. Voorkeur van een deel der vergadering voor een bepaalde politiek partij is dan ook wel eens in de discussies te beluisteren. In Zuidholland is het in den korten tijd van het bestaan van den Tuindersbond gebleken, dat zelfs bespreking over politiek daar contraban de is. Of de Noordhollandsche tuinders een afzijdig blijven van de politiek bij hun bespre kingen over maatregelen tot verbetering van hun toestand zoo doctrinair opvatten, wil len we betwijfelen en in den naam Neutrale bond hebben ze slechts willen leggen de mee ning, dat aan geen enkele politieke partij voorkeur wordt gegeven. De hier bestaande Neutrale bond sluit ook de boeren- en landbouwers in, de organisatie in Zuidholland wenscht alleen de belangen der tuinders te behartigen. Bij samensmelting Japansch Tooneelspeler. Het Japansche tooneelspel is heel anders dan bij ons: de stukken zijn vaak heel oud, zoodat iedereen ze kent, ze duren dikwijls ontzettend lang. Maar het publiek leett volop meel In het nieuwe album „Japan'' van de firma Dobbelman Nijmegen staan heel veel interessante dingen over het Japansche tooneel. De moeite waard er kennis van te nemen Koop het boek voor F 1 - en spaar de plaatjes die U bij de zeep krijgt. Bij Lentebloemen, Coco-roso, Lygia Perla, Karnemelkzeep, enz. U is natuurlijk vast ge bruiker, want U weet: OP GOEDE ZEEP STAAT zou het dus moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, ook de eersten als lid te behouden. Ook dit is een moeilijkheid, die niet maar met een hand-omdraaien is op te lossen. Een ander punt, dat een beletsel voor een fusie kan vormen, is de verdeeling van het aantal hoofdbestuurszetels over de verschil lende provincies. Zuidholland wil dat aantal verdeelen in verhouding tot de omzetten der veilingen in de diverse provincies, Noordhol land voelt er meer voor, zijn we goed inge licht, om de verdeeling te doen geschieden op grond van het aantal leden. Men zou hier kunnen spreken van een voorkeur voor pluto cratie in Zuidholland tegenover een voor de mocratie in Noordholland De zaak der samensmelting der tuinders organisaties op neutralen grondslag is nog lang geen besliste. Gaat de Neutrale bond tot fusie over, dan zal hij veel water in den wijn moeten doen en zal hij een deel van zijn eigen karakter inboeten. Van uitbreiding zal geen sprake meer zijn, als hij op zich zelf blijft staan en de voordeelen, die een groote sterke organisatie biedt boven enkele afzon derlijke kleine, zul'en worden gemist. Ge scheiden opmarcheeren en vereerd slagen, kan hier echter ook toepassing vinden. Binnenkort zal aan de leden een uitspraak worden gevraagd over deze kwestie, die in de kringen van den Neutralen bond groote be langstelling wekt. BROEK OP LANGENDIJK Vrijdagmorgen werd de !2e en laatste droge bloembollenveiling genouden in het gebouw van de Langendijker Groenten Centrale. Voor contante betaling werd een korting van 3/4 pet per maand, tot aan M-i 1934 toegestaan. Het was c-en eenigszins bijzondere vei ling, want hetgeen geveild werd waren leverbare bollen, doch daar deze niet voor de inlevering aan de regeering in aanmer king kon'en komen werden ze verkocht on der het beding, dat ze niet voor binnen- landsche broei mochten worden gebruikt, of worden geëxporteerd. Alleen als plantgoed mogen ze dH6 worden aangewend. De bollen werden verkocht per mand. De aanvoer was pl.m. 70 manden, terwijl de volgende prijzen werden besteed: W. Copland f 0.70—f 1.80, Proserpine 1, Clara Butt 1, Artus f 0.30, Bartigon 1.30— f 2. Dana 2— 2.40, Murillo 2.40-3.40. Prof. Rou- wenhof 1.70, Prinses Elisabeth 1.50— 1.60, Prosperity 2.702.80, Superba f 0.50. alles per mand. La Tubpe Noire 0.15 per K.G. Een partijtje Narcissen kon niet worden verkocht, anders werd alles afgenomen. Volgende week kan worden begonnen met het inleveren van Narcissen. DE BIETENSTEUN EN HET AARDAPPELKWARTJE. De voorzitter der Coöp. Beetwortelsuiker fabriek „Dinteloord", de heer W. Kakebeeke, heeft in een hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landbouw Mij. verklaard, dat hij op grond der onderhandelingen tusschen de fabrieken en den minister de gegronde hoop heeft, dat de suikerbietensteun 9 per ton zal .bedragen en dat de helft binnenkort, de andere helft nog vóór 1 Januari zal wor den betaald. Het acrdappelenkwartje nog deze maand te wachten. De Haagsche correspondent van het Hbld meldde: We zijn in de gelegenheid te berichten, wanneer de uitkeering van het z.g. aard appelkwartje is te verwachten. Van bevoegde zijde vernamen wè nl., dat de uitkeering van het aardappelkwartje in ieder geval nog deze maand kan worden te gemoet gezien. Dat er vertraging in de uit keering is ontstaan, wordt door het departe ment wel erkend. Doch voor die vertraging is een aanvaardbaar excuus aan te voeren Sinds 13 Augustus jl. immers is het land bouwcrisisfonds ingesteld, waaruit sedet crisis-uitkeeringen worden gedaan. Tot dien datum geschiedden de uitkeerinn VÓ6r 's rijks schatkist, dus via het denarU-ml?!1 uit financiën Het is deze verandering ?a Va" bron, waaruit dc uitkeeringen worden daan, welke als oorzaak van de vertra" moet worden beschouwd. Deze verandering had allerlei admini<n tieve maatregelen tot gevolg en al wat d mede nog verder verband houdt. Het incuc uw vciuci vc.i.chu Iiounr. Het lana bouwcrisistonds staat fhanc echter gehe 1 pooten, om het eens dm'4"1"1- ---" - 0n en er is dan ook geen pooten, om het eens duidelijk uit te drukt °D en er is dan ook geen enkele belemmeS meer om de uitkeering nu nog te vertragen Gistermorgen is te Rotterdam aangekomJ het Duitsche stoomschip Egeria, afkomst^ uit Dantzig. s Aan boord bevonden zich de ernstkr zieke eerste-machir.ist van het Duits-& motorschip ..Kreuzsee" en het stoffelijk ovtr schot van den tweeden maHmist van hS schip. De Kreuzsee was Vrijdagavond om n uur ter hoogte van Borkum gekapseisd J? het kan als zeker worden aangenomen dat van de elf koppen tel'en de bemanning slechts de eerste machinist nog in leven is „Kreuzsee" bevond zich van HambuTg 0d weg naar Lonoen. "I Zaterdagochtend om vijf uur hoorde een matroos aan boord van de Egeria-' hulp. geroep. Men zocht met de lampen en ont- dekte toen op de zeer hooge stortzee zeer dicht bij het stoomschip een open boot met drie menschep er in. Deze boot lag aan stuurboord maar het was onmogelijk de boot langszij te komen, voordat deze aan bakboord was gekomen. Een uur lang werd er gemanoeuvreerd voor men het zoo ver had gekregen. Toen de reddingsboot langszij de Egeria lag greep een man de reeling"ran het stoomschip waarna men hem aan boord kon trekken. De golven sloegen daarop (iet bootje weg. Na een half uur had men de boot weer langszij. De tweede stuurman sprong in de roeiboot en wist daar nog een man uit te halen, die echter overleden bleek. De derde man, dien men aanvankelijk in de boot had gezien en die ook al overleden moet zijn geweest, was er uitgespoeld. De geredde is de eerste machinist van de Kreuzsee, Schwindt uit Bremerhaien. Het lijk. dat men aan boord van de Egeria nam, was van den tweeden machinist Kint uit Stadt-Münden. De eerste machinist kon ver tellen, dat Vrijdagavond om tien uur W motorschip gekapseisd is. Alles was in en kele minuten afgeloooen geweest Hijzeif had op het moment vin het omslaan in de kooi gelegen Hij en nog vijf andere mannen wisten in de boot te springen en zij zijn daarmee op zee blijven ronddrijven tot dat men 's morgens door de Egeria werd opgepikt. De vijf andere mannen van de Kreuzsee zijn intusschen om het leven gekomen en vier hunner zijn in de diepte verdwenen Zes uren iang hebben de mannen in de open boot op zee rondgezwalkt. De boot was al spoedig vri'wel volgeloopen. zoodat men nog slechts op de tank bleef drijven. Het was buitengewoon koud en de zee was zeer hol. Voortdurend sloegen groote golven over de boot heen en de mannen moesten zich met alle macht aan de roeibanken vast houden. Eén voor één zij. zij bezweken, bewusteloos geraakt en dan met de over komende golven weggeslagen. Alieen de eerste marhimst een mirtenge- woon sterke man. heeft kans gezien den strijd vol te houden en alleen hij werd nog levend door de Egeria aan boord genomen. Hij is ter verpleging opgenomen in ziekenhuis aan den Goolsingel te Rotterdam. Het stufeflijk overschot van den tweeden machinist is van boord van de Egeria ha aio en naar de begraafplaats Crooswn gebracht Er is nog net beoaald of net sto - felijk overschot te Rotterdam zal worden De- graven dan wel naai Duitschland zal wo den overgebracht. ECHTPAAR AANGEHOUDEN WEGENS BANKBBEUK. Op last van de justitie is te 's-GmajW aangehouden een boekhandelaar uit z verdacht van het onttrekken van een van 12.000 uit het faillissement van) echtgenoote. Ook de vrouw is gearrestee DEVIEZEN IN BESiAG OENOMER Bij een controle der beambten, g<*°Vn aan de grens te Venlo, werd aan».. £ji eer 72-jarige dar uit Düsseldorf, a voering van haar mantel een bedrag mark verborg, teneinde dit frauduleus la.ro binnen te «teren. n0. De dame is voorloopig in hechtenis 8 Gearresteerd werd ook een veekoopman Neurenberg, die in de zolen van ztj net. een bedrag van 28.000 mark ha gen. BEIDE BEENEN AFGEREDEN^ Zaterdagmiddag is het twa^'f,]atp Franekei van ds. Boogers uit Achlum, dat ^omen- op school gaat, toen hij op een b arfflfj< de goederentram wilde sjvringen, iscrespron' hij naar huis moest terugkeeren, gen en overreden. Beide hebben hel knaap afgereden. Twee d?ktor*"ri00pig ver slachtoffer in het tramstation vo jeveflS- bonden. De toestand van den knaap gevaarlijk. EEN SIGARENFABRIEK P^P^ing- In verband met de a"l,n..j. verhoo- In verband met de aangekou directie ging van den tabaksaccijns heet 0ebf der N.V K. L. ekJ, ingaag Bos te Ridderkerk besloten otn offlVattajde van Maandag al haar P^s ongeveer 90 man, te ontsla

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10