Alkmaarsciie Courant. A1A reinigt vlugger, beter, MOORD OP ABBOTSHALL De verkiezingen in Spanje. Veel meer en voor Illlliuei geld. Jtadiouieuws ieuiUeicn ïBuilenlaitd haqeüjksch OoectudU Weet U, waarom elke huisvrouw ATA steeds met dank vermeldt ATA5" schuurt en reinigt alles Monaero rt/i en dertigste Jaargang. MAANDAG 20 NOVEMBER Doordat extreme richtingen aan invloed winnen, is het zeer de vraag, of het radicale regime thans nog houdbaar is. VERSCHUIVING NAAR RECHTS? No- 274 1933 Dinsdag 21 November. Hilversum, 296 M. (AVRO-uitzending). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Otto Hendriks. 11.Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand 11.30 Vervolg concert. 12.30—2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.30 Vervolg concert. 3.— Knipcursus. 4 Vioolrecital door Prof. S. Frydberg. Aan den vleugel: mevr. S. Loopuit—Roeper. 4.30 Radio-kinder-koorzang o l.v. J. Hamel. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO door Ds. B. J. Aris. 6.Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 7— Dr M. Th. Hil len: Waarvan stammen onze woorden. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9 „Caesar en Cleopatra", van G. B. Shaw. Vert.: W. Vogt. Regie: Kommer Kleyn. (Vierde bedrijf). 10.10 Kovacs Lajos en zijn orkest en verslag van de Zesdaagsche te Amsterdam door H. Hollander. 11.— Vaz Dias. 11.1012Gramofoonmuziek en verslag van de Zesdaagsche te Amster dam door H. Hollander. Huizen, 1875 M. (8.-8.— KRO, 8.— 11.30NCRV, 4.—5.10 HIRO). 8.-9.15 en 10Gramofoonplaten 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.20 Vrouwenuurtje. 3.Cursus. 4. HIRO. 5.10 Schlagermuziek. 6.Lezing. 6.15 Vervolg concert. 6.40 Esperantoles 715 Causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.Chr. Zangvereeniging „Ben- nebroek", o.l.v. H. J. Arisz 9.— Ouderuur tje door A. J. Drewes. 9.30 Tambours- en Pijpercorps „Jubel", o.l.v. C. J. Schotel. Ca. 10.10 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Kookpraatje. 11.20—11.40 Lezing. 12.20 Orgelspel R. New. 12 50 Gramofoonplaten. 1.50 Midi. Studio-orkest o.l.v. F. Cantell. 2 20 Voor de scholen. 2.50 Muzikale causerie. 3.55 Fran- 6che les 4.25 Causerie. 4.50 Concert door het Grinke-Trio m. m. v. H Campbell, bari ton. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Mozart's pianosonates door E. Isaacs. 7.10 ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S. 13 Zoo had zij gedaan; maar Anthony was Op dubbele wijze verrast over wat hij vond. want waarom zou, bij dit droge weer, de afdruk van haar voet daar zijn? En nu hij daar was, waarom zou hij er uit zien als een vinger-afdruk, honderd maal vergroot? Hij krabde op zijn hoofd. Dit was inder daad een gek geval. Misschien was hij op een dwaalspoor. Toch, 't was beter, dat hij er mee doorging. Oit alles kon te maken hebben mei het geval. Hij onderzocht den voetafdruk nog meer van nabij. Nu begreep hij "t. De afdruk was zichtbaar gebleven, omdat de vreemde zool van deze vreemde schoen nat en modderig geweest was. In een week had het niet gere gend Waarom was de schoen nat? En waar om hij keek er aandachtig naar waren er geen meerdere derge.ijke afdrukken op de tegelsteenen van het pad? Ah, ja; dat zou zijn, omdat bij gewoon loopen of rennen de vreemde schoenen niet hard genoeg drukten en dus slechts een natte plek achterlieten, welke spoedig opdroogde. Terwijl, bij het drukken van de voetzool tegen dien rand van het bloemperk, veel meer kracht moest gebruikt worden om het evenwicht te bewa ren voldoende kracht om natte klei-achti Duitsche causerie. 7 40 Radio Militair Or kest o.l.v. B. W. O Donnell m. m. v. J. Far- rington. bas-abriton. 8.50 Lezing. 9 20 Ber 9.40 BBC-orkest o.l.v. J. Lewis, m. m. v. G. Garside, alt. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 en 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Orkestconcert o.l.v. H. Plussigne. 1.50, 7.40 en 8 20 Gra mofoonplaten. 8.50 „Le prophéte", opera van Meyerbeer, m. m. v. orkest, koor en solisten o.l v. Cohen. Kalundberg, 1153 M. 11.20—12 Con cert uit rest. „Wivex". 2 20—4.20 Omroep orkest o.l.v. Gröndahl. 7.20 Koorconcert o l.v. C. Kofod. 7.40 Hoorspel. 8.15 Viool recital M. Hansne. 8.30 Gramofoonplaten. 8.40 Reportage. 9.25 Foransche muziek o.l.v. E Reesen. 10.1511.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 473 M. 5 25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Concert o.l.v G Schumacher. 2.05 Kamermuziek. 3.20 Kamermuziek op oude instrumenten. 4.40 Harmonica- en cithermuziek. 6.20 Heden- daagsche Westduitsche muziek door het Om roeporkest en solisten o.l.v. Breuer. 8.20 Blaasconcert o.l.v. Hanker. 10.05 Gramo foonplaten. 10.20 „Spass beiseite", gramo foonplaten. Rome, 441 M. 7.50 „Tristan und Isolde", opera van Wagner. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 en 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Svmphoniecon- cert o.l.v. Kumps 6 50 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot, m. m. v. H. Di- dama, tenor. 508 M 12.20 en 1.30 Gramo foonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Solistenconcert 8.20 Selectie uit BizcFs „Parekvisschers". 10 05 Gramofoonplaten. Deutschlandsender. 1635 M. 6.20 Rijks zending: Nieuwe Westduitsche muziek. 7 20 Lezing. 7.25 „Der Barbier von Bagdad", opera van Cornelius. 9.20 Berichten. Sport- praatje, weerbe icht. 10.2011 20 Populair concert uit Stuttgart. GEMEENTEI IJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 21 November. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10 50-11.40, Lcnd. Reg 12.20—13.35, North Reg. 13.35—14.20,\Midl Reg. 14.20 15.20, Lond. Rega 15.20—16.50, Daven try 16.50—24 Lijn 4: Langenberg 10.3515.20, Leipzig 15.20—19.20, Parijs 19 40—24.—. ge aarde af te drukken in een patroon van die vreemde zool. Maar hoe de vochtigheid te verklaren? Hij had dat nog niet kunnen vaststellen Op eens bracht zijn geest de eigenaardigheid van dien afdruk in verband met het water. Een sandaal met een gevlochten zool. Wan neer werd die gebruikt? Wel, bij 't baden. Nu lachte Anthony luid. „Speurhond, je overtreft jezelf!" mompelde hij. „Een minis ter vermoord door een badende schoone alleen niet aan zee! Roodborstje's moorde naar niet Sperwer, zooals eerst geloofd werd maar 'n zekere Kwikstaart! Gethryn, je bent zwakhoofdig. Neem je toevlucht tot een haak werkje." Hij liep naar de veranda-deur. Halfweg hield hij opeens stil. Hij had de rivier ver geten? Maar het idee was bespottelijk. Maar bij slot van rekening wel, hij zou er tien minuten aan geven, in ieder geval. Nu, om te beginnen aangenomen, dat de vrouw hier was gekomen uit de rivier en het noo- dig gevonden had (wonderlijk schepsel) daarheen terug te keeren wilde hij haar meest-waarschijnlijken weg onderzoeken en volgen. Indien hij binnen vijf minuten niet meer teekenen van haar vond, zou hij er mee ophouden. Na een oogenblik van berekening ging hij er op los, liep door het gat in de taxisheg, langs de grashelling naar beneden en vervolgens door den rozentuin, aan welks overkant een pergola begon. Bij den ingang van de pergola vond hu aan den doornigen tak van de klimroos, dit van den eersten boog afhing, vier lange zwarte haren. Anthony onderdrukte zijn opwinding Misschien waren ze niet» dacht hij, van het zijn op sociaal gebied. Men verklaart dat nu op deze wijze dat Spanje zoo arm is, dat een verbetering van de posi tie der arbeiders tot een peil, dat de toestanden m andere est-Europeesche landen eeniszins benaderen zou, een voudig onmogelijk is. Daarpnee is echter de ontevredenheid niet weggepraat, want eerst is de verwachting gewekt, dat de republiek wel in staat zou zijn den so cialen toestand te verbeteren en een re deneering van „het blijkt te duur" heeft niet veel indruk gemaakt. Anderzijds zijn er wel vele pogingen gedaan om verandering te brengen dat wil zeggen men heeft uiterlijke vormen van sociale voorzieningen geschapen (commissies tot regeling van arbeids geschillen bepalingen tot verdeeling der arbeidsmarkt). Het eenige resultaat is geweest, dat de ondernemers en de ge meenschap op nieuwe kosten werden ge jaagd zonder dat de positie der arbei ders werkelijk verbeterde. Hetzelfde geschiedde ten aanzien van ue boeren. \N etten op de onteigening zijn aangenomen, die de grootgrondbezitters er toe brachten hun bedreigd bezit (nog meer) te verwaarloozen, zoodat de wer keloosheid toenam. Een kleinen boeren stand scheppen, daarin is men echter nooit geslaagd. Zoodoende is de ontevredenheid over al: bij de geloovige katholieken en de ongeloovige socialisten, bij patroons en arbeiders, landbezitters en boerenarbei ders. De verkiezingen. Op den duur werd deze toestand on houdbaar en zoodoende is Spanje nu na enkele Kabinetscrises tot algemeene verkiezingen gekomen, de president doet een beroep op het volk. Zoolang is dit beroep uitgesteld, dat de spanning zeer groot geworden is en men me' grond vrees koestert voor heftige uitbarstin gen. President Zamora, de premier Bar- ries, streven er naar en hopen er op de radicale burgerlijke republiek te behou den. Zij weten echter, dat de teleurstel lingen van dé laatste twee jaren groote deelen des volks vatbaar hebben ge maakt voor nieuwe stroomngen: com munisme en fascisme Barrios keert zich tegen beide. De vraag, die bij de ver kiezingen van gisteren en de herstem ming over veertien dagen beantwoord moet worden is ,of het mogelijk zal zijn het bestaande regime te handhaven. Extremisme in de kinder schoenen. Wanneer we hier communisme en fascisme als alternatieven tellen voor het radicale regime moeten we onmid dellijk opmerken, dat beide in de kinder schoenen staan. Het communisme van Moskou is als georganiseerde beweging zwak Maar er is een sterke stroom van socialisten in communistische richting. De hoofdre dacteur van de socialistische El Heral- do zond onlangs een open brief aan de pers, waarin hij verklaarde, dat t ij zijn functie neerlegde, omdat hij de demo cratie even oudA-wetsch vond als de crenoline. „Het Russische experiment (zoo schreef hij verder), de gebeurtenis sen in Italië en Duitschland hebben de zelfde hoofd. Maar in ieder geval was het moedgevend. Het klopte wel. In het donker hollend, en in paniek, had zij niet laag ge noeg gebukt. Hij kon in zijn verbeelding haar zien rukken om haar haar los te krij gen. Goed, hij zou doorgaan. Maar dat dwa ze idee van een zwemmende vrouw kon toch niet waar zijn! Aan het andere eind van de pergola kwam hij uit op een grasveld, met in het mid den een kleine, springende fontein. Een kie zelpad, waarlangs, naar hij zich herinnerde hij naar het huis toe geloopen was, liep rechts van het gras naar beneden naar het hek aan den rivierkant, waardoor hij was binnen gekomen. Hij stond stil om de situ atie te oevrzien; besliste dan, dat iemand in een ren naar het hek het gras zou overste ken, hij vond de bevestiging. Rond 't ondie pe bassin van de fontein was een kring van nat gras, waarvan het diepe groen een con trast vormde met de verschoten kleur van de rest. Aan den rand van de smaragden oase waren twee induidelijke afdrukken van de sandaal en haar draagster, en weer lange modderschrammen, waar het gras openge reten was, zoodat de bodem er onder zicht baar werd. Iets verder, maar nog binnen den kring, waren twee diepere, ronde afdruk ken; nog iets verder, juist waar het natte gras ophield, was nog een lange smeer. Anthony stelde de diagnose vast: uitglij den. wankelen en vallen. Niet meer zoekend naar andere aanwijzingen hij had er ge noeg haastte hij zich naar het hek. Aan den anderen kant daarvan, op het pad, dat liep langs de ruischende dwergrivier, aar zelde hij, om zich heen ziende. Weer twijfel de hij. Vv as het waarschijnlijk, dat iemand Fransche revolutie achteruit gediongen. Alleen wij provinciale Spanjaarden heb ben de democratie als een nieuwigheid aanvaarl. Regeering voor het volk door het volk is nonsens. Heden ten dage is de keus tusschen Moskou en Berlijn. De socialistische partij is in tweeën geval len. De sterkste groep heeft haai leider in4Caballero, die openlijk aanspoort tot burgeroorlog en dictatuur vai het pro letariaat ingeval de verkieziaeei een succes voor rechts zouden worden. Het fascisme is in Spanje geen ge fundeerde geestelijke beweing. Het is anti-marxisme. verzet tegen de anti- clericalen, anti-semitisme, streven tot bescherming van het privaat bezit, ver langen naar den sterken man. Er is geen eenheid, er zijn tal van nuansec. Gil Robles, de leider der ..Populaire actie" heeft de meeste anti-marxisten ver- eenigd in de Ceda (confederatie de rau- tonome rechterzijde). Maar op het laat ste oogenblik is Don José Antoni Primo de Rivera (de zoon van den vroegeren dictator met een nieuwe fascistische partij voor den dag gekomen. Kiezers en partijen. Wanneer de verwachting juist blijkt, dat de verkiezingen in Spanje een ver schuiving naar rechts brengen, dan is dat 'n verschuiving naar partijen, die zoeken, naar nieuwe vormen en daarbij het oog gericht' houden op wat zich el- HET AMERIKAANSCH-RUSSISCHE ACCOORD. Een non-agressieoact? Naar in politieke kringen verluidt, heeft Roo- sevelt in ruil voor concessies der Sovjet- regeering toegestemd in het sluiten van een AmerikaanschRussisch non-agressiepact. De briefwisseling tusschen Roosevelt en Litwinoff bevat weliswaar geen aanwijzingen voor een dergelijk pact, maar naar de meening van het staatsdepartement is de verplichting van beide partijen om de vorming van tegen den mede contractant gerichte gewapende organisaties niet te dulden, toepasselijk op leger en vloot en daarmede gelijk aan een non-agressiepact. Litwinoff verklaarde, dat een gewapend con flict tusschen Amerika an Rusland Weliswaar onwaarschijnlijk is, maar dat toch de directe invloed van een AmerikaanschRussisch non agressiepact zou bijdragen tot het handhaven van den vrede. Men brengt deze uiting van Lit winoff in verband met de situatie in het Verre Oosten. Bevestiging van Russische zijde. Het commissariaat van buitenlandsche zaken bevestigt, dat na den terugkeer van Litwinoff onderhandelingen gevoerd zullen worden over het sluiten van een RussischAmerikaansch non-agressiepact. Men is te Moskou van mee ning, dat deze onderhandelingen zoo snel mo gelijk ten einde moeten worden gevoerd, cpdat de toestand in het Verre Oosten wordt opge helderd. Van Russische zijde zullen de bespre kingen door Litwinoff gevoerd worden. Amerika's economische verwachtingen. In sommige Amerikaansche handelskringen wordt de jaarlijksche omzet van den te er- wachten handel met Rusland geschat op 200 millioen dollar. De Amerikaansche katoen- en de Marle 's nachts kon overzwemmen? Dat was het beslist niet. In de eerste plaats was er ongeveer 300 Meter stroomafwaarts rechts van hem een volmaakt goede brug, die de twee helften van het dorp Marling ver bond. In de tweede plaats leek de Marle ofschoon daar geen twintig meter breed, heelemaal niet gemakkelijk over te zwemmen zelfs voor een man. Terwijl zij altijd ont- stuimig was, was zij op het oogenblik wer kelijk gevaarlijk, gezwollen als zij was door de maanden van zwaren regen, die vooraf gegaan waren aan deze het record-breken de droge Augustusmaand. „Neen!" zei Anthony luid. „Ik ben gek, dat is het. Maar toch, dit zijn badschoenen. En vertelde ik niet juist aan Boyd, dat h:j fout deed door het geval niet te behandelen als het bloederigste detectiververhaal Hij stond over de rivier te kijken. Als hij maar een passende reden kon vinden. F.r kwam een in hem op. Hij lachte grom, maar het intrigeerde hem. Het intrigeerde hem erg Er was een huis, maar één huis, aan den overkant. Het was misschien vijf-en-twintig meter verder stroomopwaarts, dan het hek, waarbii hij stond. Veronderstel, dat iemand uit dat huis vlug Abbotshall wilde bereiken, zóó vlug, dat hij geen tijd had voor de 1/4 mijl aan eiken kant van de rivier, ingeval hij van de brug gebruik maakte. Dit aangenomen, was er een reden voor dit kapitein Webb-bedrijf De theorie was idioot, natuurlijk, maar waar om dan de verbeelding niet een oogenblik de leiding laten? Het feit, dat de vrouw een zoo goede zwemster was, wat zij wel moest zijn. maakte het waarschijnlijk, dat zij genoeg verstand ders als fascistisch heeft aanvediend. Meer mag men niet zeggen Overigens is de uitslag nog zeer on zeker. Door de eerste maal gaan bij alge meene verkiezingen de vrouwen naar de stembus (bij de gemeenteraadsverkie zingen deden ze reeds mee en toen brachten ze een vershuiving naar rechts). Van de 24 millioen inwoners hebben 12.942 575 kiesrecht. Hiervan zijn 6.232.08T» mannen en 6710489 vrouwen. De voornaamste partijen zijn: Vereenigde Rechterzijde (derechasl aan geduid als Ceda. waarin opgenomen Ac- cion popular (Gil Robles). Agrariërs en Traditionalisten. Raiicale groepen van het midden on der Lerroux en Azana. Socialisten onder Largo Caballero (links) en Julran Besteiro (rechts). Algemeene staking. De anarchie-syndicalistische vakver- eenigingen te Barcelona hebben gisteren de algemeene staking afgekondigd. Het geheele tram-, autobus-, ondergron Isch- en taxiverkeer ligt stil. Ook te Granada en te Palma d." Mal- lorca is de algemeene staking afgekon digd. De regeering heeft uitgebreide maat regelen genomen, opdat de verkiezingen van morgen zonder incidenten zullen verloopen. tarwebeurzen daarentegen reageeren in het ge heel niet op de erkenning, vooral waar Litwi- nof' verklaard heeft, dat Rusland geen Ameri kaansche tarwe noodig heeft. In andere krin gen heeft men veel hoop op Russische opdracb- te- voor de Amerikaansche zware industrie. In Congreskringen is een toenemend verzet tegen credieten aan Rusland te bespeuren. Wat Japan denkt. De Japansche openbare meening blijft rus tig op het bericht dat de diplomatieke betrek kingen tusschen Amerika en Sovjet Rusland zijn hervat. Asahi schrijft, dat het niet ge wettigd is te vreezen, dat het herstel der nor male betrekkingen tusschen Amerika en Sovjet Rusland beide landen zal aanmoedi gen hun Aziatische politiek te verstarren. Wij weten, dat het herstel der relaties tus schen Sovjet Rusland en Amerika een verbe tering is van abnormale betrekkingen. Zelfs wanneer Amerika en Sovjet Rusland een niet- aanvalspact sluiten, kan dit geen bedreiging beteekenen voor lapan. De Japansche Azia tische politiek is bedoeld om mede te werken aan den wereldvrede en Japan aarzelt niet samen te werken met eenig land, indien de wenschen van Japan overeenkomen met zulk een politiek. Nitsjilitsji verklaart dat de er kenning van Rusland den abnormalen toe stand in de internationale politiek aanzienlijk verbetert en dat beide landen hiermede moe ten worden gelukgewenscht. Litwinov heeft een meesterliike prestatie geleverd in inter nationaal politiek opzicht. NAZI'S ALS GIJZELAARS? In Oostenrijk. De „veiligheidsdirecteur" voor Tirol deelt in een bekenmaking mede, dat een reeks van leidende persoonlijkheden uit de nat.-soc. be- wesring ter beschikking is gesteld van de politie te innsbrück met de bepaling, dat bij aanslagen, zooals die in den laatsten tijd zoo veelvuldig hebben plaats gehad, zij zul len worden aangehouden met voorbehoud van een onderzoek aangaande hun eventueele medeplichtigheid. In verband ook met de aanslagen is vast gesteld, dat van af 18 November de huisdeu ren in Innsbrück des avonds te 7 uur gesloten moeten zijn. Overtreding kan worden ge straft met een boete van 200 Schelling. Tus schen 18 uur en 5 uur is het rijden met rij' wielen en motorrijwielen verboden. ROOSEVELT OVERWEEGT STABILISATIE VAN DEN DOLLAR. In de hoogste regeeringskringen verluidt, dat Roosevelt de stabilisatie van den dollar overweegt tegen 1 Januari 1934, d.w.z. nog voor het Congres weer bijeen zal komen. ENGELAND WIL BOUWEN. 17 nieuwe oorlogsschepen. De Engelsche regeering zal, naar Sunday Graphic mededeelt, dezer dagen de inschrij ving aanbesteden van 17 nieuwe oorlogs schepen bij Engelsche scheepsbouwfirma's. De plannen betreffen drie kruisers, zes tor- pedobootjagers, 1 flottieljeleider, drie duik- booten en 2 kanonneerbooten. van water had om liever dan hulpeloos te worstelen, gebruik te maken van de acht- mijl-per-uur snelheid van den stroom. Zeker dus, zou zij, vóór zij zich te water begaf, op den terugweg, stroomopwaarts gehold zijn langs den oever tot een punt iets verder dan het huis, aan den overkant, waarheen zij wilde terugkeeren. Nog in zich zelf lachend, keerde Anthony naar links en wandelde stroomopwaarts, met zijn oogen de zachte klei aan den waterkant onderzoekend. Toen hij het huis aan den overkant ongeveer 40 Meter gepasseerd was. vond hij twee afdruk ken van een sandaal. Zij waren diep; de klei gaf een volmaakten afdruk. Hij was verbaasd, maar nog ongeloovig. Maar opeens, toen hij een oogenblik stond te turen in het donkere water slechts enkele centemeters lager dan zijn voeten, trof hem de glans van iets wits. Nieuwsgierig hurkte hij neer, trok zijn mouwen op en stak zijn hand in het water, tastend langs den rand, die uitstak van de zandbank, eenige centi meters beneden de oppervlakte. Zijn vingers vonden wat zij zochten. Hij richtte zich overeind en onderzocht zijn vondst. Een kleine linnen badschoen. Aan den bovenkant bengelde een gebroken stuk band. De zool was van touw. „Benjamin", zei Anthony tot zijn pijp. „Ik heb gelijk. En ik ben nooit in mijn leven zóó verrast geweest. Het lijkt mij, mijn jongen, alsof A. R Gethryn het bij het verkeerde eind kan gehad hebben en broeder Boyd bij het rechte. Waar blijft mijn „iemand van hd huis" nu?" Kapitein Webb was de eerste, die hel Kanaal (Engeland—Frankrijk) overzwom (Wordt vervolgd). Sinds twee en een half jaar is Spanje ©en republiek. Twee en een half jaar lang hebben de partijen, die ..angewezen waren om verbetering te brengen in de veelzins onhoudbare toestanden, waartoe de Spaansche monarchie met zijn dictator Primo de Rivera afgezakt was, elgegenheid gehad te toonen, wat zij konden Het waren de radicalen en de socialisten, die met deze zeer zware taak belast werden. Zij hebben het aangezicht van Spanje belangrijk ver anderd. Maar hun eigenlijke .aak heb ben zij niet vervuld Zij zijn er niet in geslaagd een nieuw, levenskrachtig Spanje te scheppen Te veel hebben zij zich laten leiden door hun doctrinaire opvattingen, te weinig door de werke lijke behoeften van het Spaansche volk Doctrinaire politiek. De leiders bij den republikeinschen staatsgreep leefden uit de grondbegin selen der Fransche revolutie. Felle anti- clericalen waren zij. In het verwijderen van den invloed der geestelijkheid uit het politieke leven hebben radicalen en socialisten hun kracht gezocht Onge twijfeld waren er hier misstanden in c- vprbeterine bfhrtot oude was werkelijk onhoudbaar gewor den. Maar in hun geloofsijver gingen de anti-cle:icalen zoover, dat zij de massa van het Spaansche volk niet meer met zich meenemen konden. Zij begonnen een regelrechten aanval op den invloed der Kerk op het volk. Na de scheiding van Kerk en Staat volgde de verbanning de Jezuïeten en in dit voorjaar de wet op de geestelijke orden, waarbij het ge heele vermogen der Kerk tot staats eigendom werd verklaard en waarbij de geestelijke orden van het beheer van commercieele ondernemingen werden uitgesloten en hun het geven van onder wijs werd verboden. Tenslotte werd het verplichte godsdienstonderwijs op de scholen afgeschaft. De strijd tegen overmatigen invloed der geestelijkheid in het openbare leven werd een strijd tegen de godsdienstige instellingen zelve. Dat heeft bitter ver zet gewekt. Geen voorziening in werkelijke behoeften. Niet alleen onder de katholieken heeft het radicaal-socialistische regime der Spaansche republiek verzet gewekt, ook onder de eigen volgelingen, die teleur gesteld zijn over de geringe vorderingen, die er in de ruim twee jaren gemaakt E Osternrtann Co's Mandei Mij.NY.AMmFabrieken te JulpHaas bu

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5