Agenda ST. NICOLAAS-CADEAUX. FIRMA FINKENSIEPER. HET EN6ELSCHE PARLEMENT GEOPEND. fxüoUiciaat ïlteuaw £aatste Aecichten Weec&edcht Stad en Omgeving. vrouwenbond. HEILOO. KOEDIJK. AKERSLOOT. NOORDSCHARWOUDE. ZIJPE. Belangrijke rede van den koning- Onze minister van onderwijs,kunsi^ wetenschappen is belast met da van dit besluit Stedelijk Museum, ingan Breedstraat, eiken werkdag van tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum oer Paniek in den dierentuin (rom.), hoofd rollen Loretta Young en Gene Raymond. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Op het oorlogspad (wild-westfilm). Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De weg naar het hart (hum.), hoofdrollen Hermann Thimig en Fritz Kampers. Toe gang elke leeftijd. Dinsdag 21 November. 2.30—5 en 7—10 uur in Waakt en Bidt zendingabazar vanwege den Christen jonge 8 uur, Harmonie, optreden van de Fliere fluiters, refrelnzang Albert de Boolj. 1Voensdag 22 November. 2.30—5 en 7—10 uur in Waakt en Bidt tendingsbazar vanwege den Christen jonge vrouwenbond. Donderdag 23 November. 8 uur, Gulden Vlies, opvoering van „Om fn het leven te slagen" dooi Ulvadero. Vrijdag 24 November. 8 uur, de Rustende Jager te Bergen, Ont wikkelingsavond, spreker mr. A. Herzberg; onderwerp Het Joodsche vraagstuk; anti-se- mitisme, oorzaak en wezen. Voor den Katholieken Kring trad Maan dagavond op de heer Joh. Smidt en Tula Smidt—de Vista met een transformatiespel en voordrachten. Het bezoek was bijzonder groot. In het Brunogebouw werd Zondagavond een uitvoering gegeven van het r.k. fanfare corps „St. Cecilla", directeur de heer Kuijs uit Castricum. In de pauze en na het concert gaven de heeren P. Kuijs Jr. en J. Liefting Bzn. eenige voordrachten. Het bezoek was niet zoo groot als bij andere uitvoeringen. In de zaal van den heer Roozing waren Maandagavond een groot aantal personen, in hoofdzaak soc.-dem. vrouwen en mannen, bijeengekomen om te luisteren naar de rede van de heeren Bulens uit Alkmaar en Wortel uit Hilversum. De heer Bulens hield een mooie rede, waarin hij de drie punten: Wat is oorlog? Wat zijn ae oorzaken En wat kunnen we er tegen doen? van zijn standpunt belichtte. De oorlog is zoo oud als de menschheid. Ook in de dierenwereld wordt een oorlog op leven en dood gevoerd. En altijd is het een strijd waai bij de zwakkere het tegen den sterke moet af leggen. Spr, toonde dat zeer uitvoerig aan. De moaerne oorlog wordt heel anders ge voerd dan in de grijze oudheid. Spr. toonde aan hoe geraffineerd een gasoorlog en nog erger een bacteriën-oorlog zal zijn. De oor zaak is het kapitalistisch stelsel, geld verdie nen en de zwakkere opofferen aan willekeur, want met geld spr. toonde dat zeer uit voerig aan is alles te bereiken. Wij anti-oorlogsmenschen, zullen alles doen om den oorlog te voorkomen en zoo mo gelijk onmogelijk te maken. Daarvoor is noo dig een hecht aaneengesloten leger van vrou wen en mannen, die het heilig goed dat ze moeizaam hebben opgebouwd, zullen verde digen en bewaren. (Applaus.) De heer Wortel sprak over het fascistische vraagstuk. Spreker constateerde, dat er in het begin toen het fascisme in Italië baan be gon te breken men er de spot mee dreef in onze kringen. Intusschen hebben we geleerd, dat men daarover niet zoo licht moet denken. Italië en Duitschland hebben ons zóóveel geleerd, dat het ons tot nadenken moet stem men. Ook in ons land breekt het fascisme baan. Mussert heeft verklaard dat er in ons land een 20.000 personen zijn die het nat- soc. aanhangen. Hoe zal in ons land het fas cisme zich verder ontwikkelen? We weten het niet. Veel hangt af van omstandigheden die we niet vooruit kunnen zien. Wat wel vast staat is, dat bet fascisme ook in ons land de zelfde terreur zou uitoefenen als het daartoe in staat was. En hoe staan wij daar tegenover? Het fas eisme moet een tot de tanden gewapend leger van mannen en vrouwen tegenover zich vin den, dat bereid is het heilig en moeizaam op gebouwde organisatie te verdedigen. Maar dan moeten we ruggegraat toonen en den vijand niet te licht achten. Pal staan als een man (vrouw) om onze heilige rechten te verdedigen. (Applaus.) Daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan 3 personen gebruik maakten. Na afloop werd een afdeeling van de Anti Oorlogsliga opgericht. *Voor den cursus van eerste hulp bi. Ongelukken, onder leiding van dokter den Hartog, hebben zich 18 heeren en 15 dames opgegeven. De lessen zullen ge houden worden in de consitoriekamer en zuilen de volgende week aanvangen De arbeider J. B. alhier liet dezer dagen na beëindiging van zijn dagtaak zijn jas in een schuit in de Achtersloot liggen. Toen hij den volgenden morgen terug kwam was de ias evenals een thermoflesch verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Het gemeentelijk pontveer over 't Gr. N - H. Kanaal alhier is bij de laatst gehouden verpachting gegund aan W. Tijmes alhier voor 1378 per jaar. Een groote aak, die vanaf het kunshnest gebouw achteruit werd gesleept om bij het fat van de meer te zwenken, waar ruimte is, wam door den sterken Noordoostenwind dwars in het kanaal te liggen en bracht nog averij te weeg aan den aan den steiger lig gende Deenschen vischmotor. De schipper had het ongeluk met twee vingers tusschen beide schepen bekneld te raken, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen Door het Witte Kruis afd. Akersloot zal op een terrein aan den Raadhuisweg van de gemeente gekocht een nieuw magazijn voor verplegingsartikelen worden gebouwd, daar het oude gebouw te klein wordt. Met de voorbereidende werkzaamheden zooals ophoogen van terrein en demping van de sloot, is een aanvang gemaakt. Een reis naar lndil. Maandagavond werd in café „De Burg" een lichtbeelaenavond gehouden door den heer C. ten Bruggencate van Heiloo ten bate van het plaatselijk crisicomité. Oenoemde ïeer is hier geen onbekende, zoodat het niet te verwonderen was, dat een flink publiek aanwezig was om getuige te zijn van „Een reis naar Indië" met het passagierschip de Johan van Oldebarneveldt. In gedachten hebben wij de reis vanaf Amsterdam meegemaakt, onderweg verschil- ende lande naangedaan, om tenslotte veilig en wel in Batavia aan te komen. De beelden van de diverse tafreelen waren zeer mooi en duidelijk en de heer ten Brug gencate wist door zijn aangename manier van vertellen de aanwezigen zeer te boeien 's Middags werd een voorstelling gegeven voor de leerlingen van de drie scholen, waarvan er ongeveer een 250 aanwezig wa ren, die ook zeer genoten hebben van deze leerzame voorstelling. Een woord van dank aan den heer ten Bruggencate is hier wel op zijn olaats en wij gelooven wel, dat het plaatselijk crisiscomité op een goed geslaagden avond kan terug zien. Toen een drietal arbeiders, die werkzaam zijn aan den nieuwen weg door het Geest- merambacht, zich Maandagnamiddag per roeiboot huiswaarts begaven, een andere boot lieten passeeren en daarbij met een roeispaan afduwden, kantelde het bootje met gevolg dat zij in het water vielen. Gelukkig wisten zij op het droge te komen, zoodat erger werd voorkomen. PETTEN. Met ingang van 1 Januari 1934 zijn vader en moeder Wiese benoemd tot herbergoudera in de nieuwe jeugdherberg „de Zevensprong" te Petten, die omstreeks Kerstmis geopend zal worden. Tot voorzitter der tuinbouwvereenlging „de Rijp en Omstreken" werd benoemd de heer J. Maarse, vacature A. de Boerj. tot secretaris penningmeester de heer P. Roemer Jbzn., vaca ture A. Roelofs. Het mond- en klauwzeer alhier neemt ge stadig af. Dagelijks worden gevallen van ge nezing aangegeven. In de afgeloopen week zijn slechts twee nieuwe ge\ allen geconstateerd. SCHERMERHORN. Voor de Tuinbouwvereeniging hield de heer Balk uit Amsterdam als vertegenwoor diger van de N.V. Vereenigde Kali-maat schappij een lezing over het gebruik van kunstmest en wel speciaal over de kalibemes ting. Op duidelijke wijze gaf spr, aan, dat voor de verschillende gewassen eene volledi ge kunstmestbemesting noodzakelijk is. De «zing werd verduidelijkt door lichtbeelden. Op doek werden gebracht de mijnen, 't werk daarin, het vervoer van de kali naar de fa briek enz. Het geheel was voor onze tuinders een leerzame avond. SCHAGFN. De heer G. van Wakeren, die door de opheffing van de tram Schagen-Warmenhui zen was overgeplaatst naar Zijdewind, is thans overgeplaatst naar Amersfoort. Spr. zeide, dat een O.S.P.-er, die met hem in debat geweest was, gezegd had, dat de werkgever probeert voor zooveel mogelijk ar beid, zoo weinig mogelijk te geven, masr dat de arbeider daartegenover probeert zooveel mogelijk te verdienen, en zoo weinig mogelijk te aoen. Hier moeten we tegen in gaan, we moeten samenwerken. Het is noodzakelijk, dat de democratie wordt behouden en uitgebouwd. We moeten in dezen tijd 'n regeering hebben met veel ge zag en groote macht, maar daarvoor is noo- dig, dat ze steunt op het volk. Eén van de grootste verschillen tusschen de nationaal-socialisten en ons is, dat wij vrij willen zijn. Wij willen vrije critiek, als het ordelijk blijft. De N.S.B .wil een staat, waar in men iemand met een afwijkende meening het zwijgen kan opleggen. Dit gaat in tegen één van onze groote volkstradities, de vrij heid. Spr. wilde nog één punt noemen uit het program der.N.S.B., dat van veel belang is voor de jongeren. Dit punt betreft direct Vlaanderen, doch indirect de vrede. De N.S.B. wilde het Vlaamsch sprekende [edeelte van België bij Nederland voegen Jit beteekende in de eerste plaats oorlog. In de tweede plaats is het economisch noodlot tig voor ons land, want dan krijgen wij Ant werpen en dan kan men die stad zijn kortere verbinding met den Rijn moeilijk weigeren en die zou noodlottig zijn voor Rotterdam :r, dan zou er bij ons lang gevoegd worden een landbouwstreek zonder het achterland Ten slotte spoorde spr. de jongeren aan om zich om de groote vraagstukken goed on der oogen te zien aan te sluiten bij de V. D. J. O. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door het muziekclubje door den ïumorist P, Cloeck. De avond werd met een gezellig bal be sloten. HEERHUGOWAARD. Zondagavond hield de Vrijzinnig Democra tische Jongeren Organisatie een bijeenkomst in het lokaal van den heer Rus, Na opening door den heer M. Blauw gaf het muziekclubje onder leiding van den heer P. de Geus, dat op dezen avond weer medewerking verleende, eenige nummers, Begonnen werd met het bondslied, dat door het publiek werd meegezongen. Vervolgens gaf de heer E. van Kooien, hoofd bestuurslid van de V. D, J. V. eenige intichtin gen over het doel en de manier van werken van de vereeniging. Hierna was het woord aan Mr. L G. van Dam uit Haarlem, die sprak over het onderwerp „Vrijzinnig Democratie of Nationaal Sooialis me", Spr. wees er op dat deze tijd voor de jonge ren van veel belang is. Ze moeten zich organi- seeren, om zich rekenschap te geven van wat er om hen heen gebeurt, Er zijn op het oogenblik groote vraagstukken, waar vooral de jongeren het slachtoffer van worden. Ten eerste de werkloosheid, hierdoor kunnen velen niet aan den slag komen. Ze krijgen geen kans om te toonen, wat ze kunnen doen. Dan is er het vredesvraagstuk, dat voor de jongeren van nog meer belang is dan voor de ouderen. Hun heele toekomst wordt door den oorlog vernietigd. Als se terugkomen dan is het in een maatschappi; zonder orde. Daarom moeten de jongeren deel nemen aan de politiek. Onze jongeren willen de werkloosheid en den oorlog afwenden. Ze zijn daarbij echter afkeerig van partijgekrakeel. De V. D. B. wil dit op het oogenblik ook niet In verband hiermee wees spr. op de beide vrij' zinnig democratische ministers, die veel beslui ten nemen waar ze eigenlijk zelf tegen zijn maar die ze moeten nemen om inflatie te voor komen. De nationale gedachte moet ook nu weer boven de nationale geschillen gaan. De V. D. J. V. streeft naar sociale rechtvaardig heid. Hiervoor is noodig bescherming van de economisch zwakkeren. Hier moeten we allen tezamen offers brengen. Hier ligt een actieve taak voor de overheid Hier staan wij vrijzinnig democraten tegenover de liberalen, die van overheidsinmenging hierbij niet willen weten Maar ook moeten we ons keeren tegen den klassestrijd, die in dezen tijd nog meer een ramp is dan andera. (Ongecorrigeerd.) EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal ter openbar» ver gadering worden bijeen geroepen tegen Dinsdag 28 November as., des avonds te half 9, ter afdoening van eenige wets ontwerpen van eenvoudigen aard. OUDE VROUW AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Gistermiddag is de 84-jarige vrouw J. Vroolijk—gei>. Goverts in haar wosing aan de Drie Vriendenstraat te Rotterdam te dicht bij de kachel gekomen, waardoor haar klee- ren vlam vatten. In eln minimum van tijd stond zij in lichterlaaie. Öp haar hulpge roep kwamen buren toesnellen, die de vlam men wisten te dooven, De oude vrouw be vond zich thuis met haar blinden echtgenoot, teen het ongeluk gebeurde. Met ernstige brandwonden is het slachtoffer naas het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij vannacht is overleden. te stellen, het mogelijk zei vinden definitieve voorstellen te doen, teneinde deze in de a.a. zitting aan het parlement voor te leggen. „Ik ben mij zeer bewust van den last der verantwoordelijkheid welke drukt op allen, wier plicht het is te leiden of beslissingen te nemen inzake den vorm van de toekomstige regeering van mijn Indisch rijk en ik spreek de bede uit, dat wijsheid hun oordeel moge lei den". In het verdere gedeelte van zijn rede zeide de Koning, dat het afgeloopen jaar door een gestadig toenemen van het vertrouwen in de vooruitzichten van den Britschen handel en industrie eenige opleving vertoonde. De Koning zeide, dat de regeering het voornemen heeft haar pogingen voort te zetten, gunstige omstan digheden voor den uitvoerhandel te scheppen, door onderhandelingen over handelsverdragen. Met betrekking tot de omvangrijke maatrege len, om de werkloosheidsverzekering op ge zonden en permanenten grondslag te vestigen en een nieuw systeem voor steunverleening aan werkloozen vallende buiten de werkloosheids verzekering, vast te stellen, zeide de Koning, dat het parlement zal worden uitgenoodigd spoedig hierover zijn oordeel te geven. De pastoor A. G. M. van den Oord te Schermerhorn is benoemd tot pastoor te Ur- sem. Slechts 2 jaar is de heer van den Oord in deze parochie werkzaam geweest. Tot notabelen der Ned. Herv, Gemeente te Nieuwe-Niedorp zijn herkozen de heeren P. Pluister en C. Rutsen, Tot notabelen der Ned, Herv. Gemeente te den Burg zijn herbenoemd de heeren J. Kikkert Nz., J, Kortenhoeve en P. Oele. Schoolfees'. De Commissie voor het jaarlijksche r hool- feest te Egmond-Binnen hield deze week haar eindvergadering. Uit het verslag van den pen. ningmeester bleek, dat er dit jaar een klein nadeelig saldo was. Tot nieuwe leden in da Commissie werden benoemd de heeren C. Bal- tus en P. Ligthart. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE, Toch voortzetting? Volgens een telegram uit Genève aan de Agence Economique Financière heb- ben de besprekingen te Genèv-» tot eenq zekere ontspanning geleid. Men schijnt een nieuwe formule te hebben gevonden om de ontwapeningsconferentie volgens een nieuw plan voort te zetten. Hen der* son is voornemens in het begin van December te San-Remo de vertegenwoor- NED. HERV. GEM. TE ALKMAAR. Het provinciaal kerkbestuur van Noord holland heeft de heeren N. v. d. Poll en F. Roderwijn uit Alkmaar tegenover het classi caal bestuur van Alkmaar in het gelijk ge steld, zoodat door het kiescollege der herv. gem. te Alkmaar thans ook de candi- daten van de confessioneele kiesvereeniging op het grostal zullen moeten worden ge plaatst, voor de vacature wegens het vertrek van ds. Henri J. Hak naar Arnhem. Op de groslijst zullen nu uitsluitend predikanten van geref. bonds en van confessioneele rich ting voorkomen. DE KERKELIJKE VERKIEZINGEN IN DE WIERINGERMEER. Door de reihtzinnigen protest aangeteekend. Bij de onlangs gehouden verkiezingen te SIootdorp-Middenmeer behaalden de vrijzin nigen met enkele stemmen de overwinning. Thans is door rechtzinnigen tegen atle drie gehouden stemmingen protest aangeteekend bij de betrokken besturen. De eerste stemmmg gold de samenstelling van den kerkeraad; tegen deze stemming pro- testeert men, omda'. hieraan één persoon zou hebben deelgenomen, wiens woonplaats niet meer in de gemeente was, of tijdelijk elders was; deze persoon zou dus van de kiezerslijst afgevoerd hebben moeten zijn. Mocht dit be zwaar door het Provinciaal Kerkbestuur ge- dlgers van Frankrijk, England, jje Ver- eenigde Staten, Rusland, Italië, Polen, de Kieine Entente, België en Duitschland bijeen te roepen. Docr het feit, da Hen. derson het initiatief tot deze conferentie neemt, schijnt een voldoende verbinding met de ontwapeningsconferentie te ,.ijn geschapen. Met dit plan zullen de onder scheidene kanselarijen zich in de eerst volgende dagen bezig houden, Het denkbeeld zal eerst een tastbaren vorm aannemen, wanneer alle regeeringen het ermee eens zijn. De regeering te Wash ington heeft reeds laten weten, dat zij bereid is aan deze conferentie deel te nemen, wan neer ook Tokio en Moskou zich laten verte genwoordigen. De derde zitting van het huidige parlement ii heden op plechtige wijze door den koning ge opend. In de troonrede, welke de Koning ter opening van de nieuwe zitting van het parle ment uitsprak, behandelde hij opnieuw het vraagstuk der ontwapening. De Koning ver klaarde: „Het hoofddoel van mijn regeering in inter nationale aangelegenheden is, door alle haar ten dienste staande middelen den vrede in de wereld te bevorderen en sterker te maken. Met dit doel voor oogen zal mijn regeering voort, gaan samen te werken met andere regeeringen om te trachten een bevredigende oplossing te verkrijgen van de gecompliceerde vraagstukken in verband met de ontwapening, teneinde een oplossing te verkrijgen, die voor allen aan vaardbaar ia en vruchtbare resultaten te berei ken bij de voortgezette werkzaamheden van de ontwapeningsconferentie. Mijn regeering heelt besloten het werk van internationale samenwerking in stand te houden door middel van den Volkenbond en op alle andere wijzen, die geschikt zijn de goede betrekkingen tus- sohen alle ataten en volken te bevorderen". Met betrekking tot de voorstellen inzake de grondwetsherziening in Indiê sprak de Koning de hoop Uit, dat de gemengde oommU.ie, welke het parlement verzocht zal worden opnieuw in grond bevonden worden, en omdat één stem beslissend was, een nieuwe stemming voor schrijven, dan heeft de rechtzinnige partij nog een kans. De tweede stemming betrof de instelling van een college van notabelen. Tegen deze stemming protesteert men op grond hiervan, dat het Classicaal Bestuur, doende wat des kerkeraads is, wel stappen kan doen tot aan stelling van kerkvoogden en notabelen (art. U regl. nieuwe gemeenten), maar dat dit niet insluit onmiddellijk tot een stemming over te gaan, zonder dat de leden der ge meente gelegenheid hebben gehad zich te be raden en uit te spreken over den vorm en be voegdheid der beheerscolleges, nóch over de vraag, wie daartoe stemgerechtigd zullen zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat de leden der nieuwe gemeente in zake de beheerscolle. ges de vrouwen b.v. van het stemrecht uit sluiten. De derde stemming betrof de kwestieker- keraad of stemgerechtigden. Tegen deze stemming protesteert men op grond van art. 7 Syn. regl. voor de kerkeraden, waar be paald wordt, dat deze zg. tien-jaarlijksche stemming geschieden zal door den nieuwen kerkeraad, binnen drie maanden na zijn be- vestiging. Het tweede en derde protest berusten dus op de gedachte, die in ae reglementen steun vindt, dat alles wat niet strikt noodzakelijk onder leiding van het classicaal bestuur ge schieden hoeft, gereserveerd blijft voor de ge. meente, hetzij kerkeraad of stemgerechtig den. BAZAR CHR. JONGE VROUWENBOND Hedenmiddag om kwart vóór drie heeft Ds. J H. Warners in het gebouw „Waakt en Bidt" d« zendingsbazar, uit gaande van Christelijke Jonge Vrouwen bond, geopend. De opbrengst var deze bazar is ten bate der Medische sending ir. de Minabassa. Over de bazar zelf zullen we morgen uitvoeriger mededeelingen doen. Morgenmiddag om 4 uur zal zuster S. M L. Schoch gpreken over het medische zendingswerk in de Minashasse, voor welke lezing een groote opkomst ver wacht wordt naar waarnemingen, verricht in den mor»„. van 21 November. gea Medegedeeld door het Kon. Nederl. M<-t Instituut te De Biidt, Hoogste barometerstand 778.7 mM u Riga. Laagste barometerstand 756.3 mM. fe Biarritz. Verwachting, geldig tot den avond van 22 November: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuidooste lijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt weinig of geen neerslag; lichte vorst des nachts; overdag weinig verandering in tem. peratuur. Weerover zicht. fl De hooge druk verplaatst zich naar de Finsche Golf, maar een uit het westen ko mend stijggebied heeft zich over de Britsche eilanden uitgebreid. De depressie over Franrijk is iets afgenomen, maar ujt hft noordwesten nadert weer een vrij diepe de pressie, die vermoedelijk naar de Golf van Biscaye zal trekken. Een zeer groot deel van Europa blijft dientengevolge onder den in vloed van de oostelijke strooming. Ofschoon in Duitschland en ons land de verwachte op- kalring intrad, bleef in West-Duitschland en ons land tengevolge van toenemende wind kracht en de hooge temperatuur in de boven lucht de vorst nog uit. In Qost-Duitscbland is vrij strenge vorst ingetreden en ook in Midden-Scandinavië bleef de vorst streng. In Zuid-Frankrijk en Spanje viel zware regen, in Midden-Frankrijk is het windstil en mistig. Op de Britsche eilanden valt hij betrokken lucht hier en daar motregen, Bi] het verder opklaren van de bovenlucht is voor onze omgeving zeer lichte vorst des nachts, met zacht weer overdag te verwach ten. De bazar, die een prettlgen indruk maakt en waar tal van artikelen ten toon zijn gespreid, duurt nog slechts t.-t er. met morgen. DE NEUTRALE SCHOOL Door de juist dit jaar veran derde wetgeving inzake het Lager Onderwijs zal de neu trale school in Alkmaar niet tot stand kunnen komen. Ter gemeentesecretarie is heden afschrift van het volgende koninklijk besluit ontvan gen: •- WIJ W1LHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz. Beschikkende op het beroep, ingesteld door den raad der gemeente Alkmaar, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 10 Mei 1933, Nr. 150, tot ver nietiging van het besluit van dien raad van 19 Januari 1933, Nr. 14, houdende afwijzen de beschikking op het door het bestuur der Alkmaarsche Neutrale School vereenigmg, gevestigd te Alkmaar, overeenkomstig artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 ingediend verzoek om medewerking voor de stichting van eene bijzondere school voor gewoon la ger onderwijs aldaar; Den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, gehoord, adviezen van 20 September 1933, Nr. 509 en 18 Octo- ber 1933, Nr. 509/118; Op de voordracht van onzen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 2 November 1933, Nr. 15446, afdeeling lager onderwijs financieel; Overwegende: dat bij artikel 8, le lid v*n de wet van 4 Augustus 1933 (Staatsblad NT. 414) tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoe ring der Lager-Onderwijswet 1920, is paald, dat besluiten betreffende het «tichrcfl van schoolgebouwen voor lager ondlfii» ter uitvoering waarvan op 1 Juli 19$. aanbesteding nog niet heelt plaats vervallen bij het in werking treden vaë w1 w@t dat door dit wetsvoorschrift het besluit van Gedeputeerde Staten op 6 Augu tus 1933, tijdstip, waarop de laatstbedoe» wet in werking trad, is vervallen; dat door den gemachtigde van het 8CWj. bestuur in de openbare vergadering vso Afdeeling van den Raad van State, voorze Geschillen van Bestuur, waarin over o zaak verslag is uitgebracht, weliswaar te toogd, dat hier niet aanwezig is een betreflende het stichten van een wOOJ-m. bouw. wijl ten deze veeleer van de best baarstelüng van een bestaand gebouw sp zou zijn, doch dat op grond van het ver» met de desbetreffende bepalingen der i-as onderwijswet 1920 en de geschiedenis v»n totstandkoming van artikel 8 moet w geoordeeld, dat tot de bedoelde zijn te rekenen alle besluiten bctreffencm dewerking ingevolge artikel 72 der onderwijswet 1920 tot het stichten va school, voor zoover vóór het tijdstip v werkingtreding van de wet van iw bi; mocht zijn besloten, dat die medewe s wege van beschikbaarstelling van e t staand schoolgebouw zal plaats vinoe geen hier niet is geschied; dat mitsdien de bezwaren van «w" ge lant tegen dit teniet gegane besluit rzoeji deputeerde Staten niet meer voor in aanmerking komen; Gezien de genoemde wetten; Hebben goedgevonden en versta* den appellant niet-ontvankelij* ren in zijn beroep. t.„nateo 01

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2