DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wasscherij S. KROM N.Y. UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD. Uw waschgoed kraakhelder. 20 ct. per K.G. No. 276 Woensdag 22 November 1933 135e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt Tel. 1523 (3 lijnen). Platte goed keurig gemangeld AARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementspriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc»" door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aao de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos^iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat nit drie bladen. III. (Slot). De eigenaar van een Fordje wordt op een broodje met kaas, die van een Chevrolet op een paar spiegeleieren en die van een Rolls Royce op een lunch van drie kwartier getaxeerd. Na lang beraad het was al laat besloot de Raad op c'e Laat. men laat het De mededeeling, dat Alkmaar het vorig jaar 123 tonnen heeft verlorent is in den Raad heel rustig opgenomen, omdat niet de wethouder van financiën, maar zijn collega van de reiniging het verteld heeft. Het parkeervraagstuk is in Alkmaar altijd een lastige kwestie geweest. De gemeente is geen dorp waar de veldwachter een auto des noods den geheelen dag op den openbaren weg laat staan en ook geen groote stad waar men hier en daar gemeentelijke parkeerterrei nen kan vinden waar geunilormde en verant woordelijke wachters een bewijsje afgeven en den wagen in de rij zetten. Er is hier een tweeslachtige toestand, die het verkeer niet ten goede komt en als het al leen aan de politie zou liggen, dan was daar aan al lang een einde gemaakt. In een stad ifiet een zoo druk verkeer als Alkmaar de laatste jaren gekregen heeft, behoort de be trekkelijk smalle hoofdstraat die destijds juist ten behoeve van het verkeer verbreed is geworden op de spitsuren niet vol parkee- rende auto's te staan. Die hooren daar min der dan ergens anders en het blijkt meerma len, dat het verkeer er een belangrijke belem mering door ondervindt. Het allereenvoudigste zou dus zijn om ze daar te verbieden, maar dan komt men weer in conflict met diverse winkeliers, die er bij zonder prijs op stellen, dat de klanten tot voor den winkel kunnen rijden en rustig hun bestellingen doen terwijl de wagen voor d» deur blijft wachten. Natuurlijk is daar op zichzelf niets tegen, maar de ondervinding heeft geleerd, dat er van die regeling een schromelijk misbruik wordt gemaakt. Wij hebben van een winke lier ook wel eens de klacht gehoord, dat hij al den heelen dag een bakbeest van een auto voor zijn deur had. Het was best mogelijk, dat er een klant in gezeten had, maar dan was dat toch geen klant van hem maar van zijn buurman geweest. Sommige boeren heb ben de onhebbelijke gewoonte hun auto niet voor het huis te zetten waar zij naar binnen gaan, maar voor het huis van een buurman en vooral als het dan een oude Ford of een vrachtauto is, zal men begrijpen, dat zoo'n buurman er niet altijd gelukkig mee gemaakt wordt. Het gebeurt meermalen, dat er voor den een of anderen winkel een groote auto ver schijnt waaruit zich een geheele familie wringt, die de beenen na de lange reis eens lekker uitrekt en dan op stap gaat. Tegen den avond komt de familie weer opdagen en Joost mag weten waar ze in dien tijd geweest is. Maar de Langestraat is op een druk punt den geheelen dag versperd geweest en een winkelier heeft van 's morgens tot 's avonds op een voorhistorischen wagen mogen kijken. Daasmee is het verkeer niet gebaat en ook de winkelier niet en de groote moeilijkheid is nu, een regeling te treffen waardoor aan beide zijden eenige concessies gedaan kunnen worden. Men heeft thans reeds vastgesteld, dat iedere klant voor een winkel in een half uur tijds een verlanglijstje vol boodschappen kan afwerken en de politie heeft dus opdracht gekregen om van auto's die meer dan een half uur in onze hoofdstraat het verkeer be lemmeren, de eigenaars op te sporen en te maken, dat zij zoo spoedig mogelijk weer ver dwijnen. Blijkt de eigenaar in een café te zitten dan wordt de kwestie wat moeilijker want er zijn menschen, die vlug en die langzaam eten en het is nu eenmaal niet prettig bij het dessert van tafel gehaald en weggestuurd te \yorden Daarom wordt er bij de auto's, die restau rateurs voor hun deur krijgen wel eens een oogje dicht geknepen, hoewel de vermelding hiervan natuurlijk geenszins tot gevolg mag hebben, dat men voortaan zijn wagen expres voor de deur van een café laat parkeeren Een politie-agent is een denkend wezen en hij zal ook aan het jaartal en het type van dtn auto wel kunnen zien of diens eigenaar een broodje met kaas of een menu a la carte be steld heeft en het wordt dan verder aan zijn prudentie overgelaten ongeveer te bepalen wanneer de automobilist voldoende tijd aan lijn lunch besteed heeft. Zoo is nu eenmaal het éompromis-besluit, maar wij kunnen geenszins zeggen, dat het ons erg bevredigt. Op den duur zal een der gelijke regeling toch niet stand kunnen hou den en naarmate het verkeer drukker wordt, zal men meer en meer gaan begrijpen, dat het stallen van auto's in de binnenstad on gewenscht is. Wie een schouwburg of een bioscoop bezoekt, zal de openbare straat niet als parkeerplaats mogen gebruiken en de af standen zijn hier niet zoo groot, dat er be zwaar tegen gemaakt kan worden als de automobi ist verplicht wordt zijn wagen op een der daarvoor aan te wijzen terreinen te zetten Tot dusver is het parkeerterrein bij de Groote Kerk het eenige, dat een min of meer officieelen wachter heeft, maar de heer Van de Vall heeft er op aangedrongen en de burgemeester schijnt daarvoor ook wel iets te gevoelen om deze parkeergelegenheden uit te breiden en bv. het terrein van het oude Stadsziekenhuis daarvoor te bestemmen. Dit zouden dan gedwongen parkeerterreinen met min of meer officieele bewakers worden en op drukke marktdagen zal men dan b.v. nog „evengoed", zooals men dat in Alkmaar zegt, van parkeerterreinen als het Hofplein en de Steenenbrug gebruik kunnen maken. Vast staat, dat het langzamerhand die richting uit moet en dat men moet leeren begrijpen, dat het verkeer een kwestie van algemeen belang is en dat het particuliere belang van sommige winkeliers daaraan ondergeschikt gemaakt zal moeten worden. Het bar-vraagstuk werd thans, wonderlijk genoeg, niet door den heer Woldendorp maar door mejuffrouw Carels aangesneden. Het is bij het uitgaan van deze bars ge woonlijk een Janboel heeft ons vroede moeder gezegd en het eenige waarover wij ons ver bazen is, waarom juist zij dat zco precies heeft kunnen constateeren. In allen gevallen was het een Janboel en de heer Woldendorp, die een onbevoegde op zijn speciale jachtterrein ontdekte, heeft zich gehaast dat ook van deskundige zijde te ver zekeren. Het schijnt, dat het afscheid nemen om twaalf uur 's nachts velen bar-bezoekers groote moeite kost. De kastelein gaat sluiten, Wein und Weib worden den bezoekers afge nomen en dan blijft er alleen nog maar het Gesang over, dat de kastelein natuurlijk niet verhinderen kan, wanneer het althans niet in zijn localiteit ten gehoore gebracht wordt. Zoo nu en dan zijn er ook nog eenige mee- ningsverschillen over de betalingskwestie of moet er een ruzie uitgevochten worden, die door tactvol optreden van den waard to' het sluitingsuur was uitgesteld omdat de open bare straat voor vechtersbazen veel meer ge legenheid geeft hun bijzondere capaciteiten te vertoonen. Dat alles maakt, dat een bar nu eenmaal niet zoo rustig uitgaat als de catechisatie van de Gereformeerde gemeente en zoowel juffrouw Carels als de heer Woldendorp heb ben te dien aanzien wat grootere activiteit van de politie gevraagd wat de burgemeester natuurlijk volgaarne beloofd heeft. Overigens was de heer Woldendorp zeer dankbaar voor het onlangs genomen besluit waardoor vrouwelijke bar-keliners zooveel mogelijk geweerd werden en constateerde hij aan de hand van zijn statistieken, dat dien tengevolge al meer bar-onderncmers onze ge meente hebben verlaten dan het'aantal dat B. en W. in hun Memorie van Antwoord op de begrooting gepubliceerd hebben. Nog wat strenger toezicht, wat meer be perkende bepalingen en de geheele bar-be- weging zal uit onze gemeente verdwenen zijn. Van de bar-kasteleins naar de caféhouders is natuuriijk een groote stap, maar waar beiden gelijksoortige belangen hebben, is het hier toch wel het geschikte punt om te vertellen, dat ook zij in de begrootingsbeschouwingen niet onvermeld zijn gebleven. Er is een tijd geweest, dat een caféhouder hier niet als een middenstander maar als een gevaarlijk lid van onze samenleving beschouwd werd. Door zijn bemiddeling toch warden weekloonen in sterken drank omgezet, huis gezinnen ongelukkig gemaakt en de cellen van het politiebureau voortdurend van nieuwe be woners voorzien. Er is dan ook een tijd ge weest, dat geen bepalingen streng genoeg waren om deze a-sociale schepselen het leven onmogelijk te maken, maar men heeft de laatste jaren gelukkig ingezien, dat café's niet altijd holen van drank en misdaad be hoeven te zijn, dat zij in onze samenleving nu eenmaai onmisbaar zijn en dat een fide caféhouder een doodgewone midden stander is, die evenals zijn buurman de krui denier of de manufacturier de grootst»- moeite heeft om in den vloed van be astingen het hoofd boven water te kunnen houden. De heer Geels is een bekend fabrikant van tal van artikelen, die in flesschen verpakt met kleurige etiketten een schilderachtig ge heel kunnen vjrmen Het kemt dus meer dan andere raadsleden met caféhouders in con tact en is daardoor beter van den nood van deze middenstanders op de hoogte dan zijn Edelachtbare collega's Waarom, zoo vroeg hij, mag bij de personeele belasting een win kelruimte onbelast blijven, maar moet de caféhouder de geheele vloeroppervlakte naar hetzelfde tarief betalen als de particulier, die er voor eigen genoegen een billard-zaa of een bal-zaal op nahoudt? Dat is niet billijk en wethouder Westerhof vond net evenmin billijk, maar vertelde, dat dit nu juist »*en van de dingen was, die het Rijk voortaan ter re geling aan de gemeenten heeft overgelaten Het Rijk kort de gemeenten maar geeft haar tegelijkertijd vrijheid nu ook de lasten van de caféhouders te verlichten, met het eenige ge volg, dat de gemeente aan beide kanten een verlies krijgt. Wat de caféhouders vragen, zeide de heer Westerhof, zal de gemeente op 14.000 te staan komen, maar de heer Geels, die niet al leen fabrikant maar ook koopman is, begreep, dat een half ei beter dan een leege dop was en stelde voor in allen gevalle te bepalen, dat voortaan maar twee-derde van den aanslag zou worden geheven zoodat de gezamenlijke caféhouders dan 7000 belasting minder zullen betalen. Veel succes heeft de heer Geels met zijn voorstellen in den Raad gewoonlijk niet, maar de billijkheid van hét verzoek, lag er zoo dik bovenop, dat alle raadsleden ze dui delijk konden constateeren, waarom de wet houder de toezegging gedaan heeft, dat in al len gevalle vóór 1 Januari te dien aanzien een beslissing zal worden genomen. Wij weten niet of de heer Westerhof ooit in een café komt, maar zouden alle kasteleins aanraden hem bij een eventueel bezoek vóór 1 Januari met de grootste voorkomendheid te behandelen en er op toe te zien, dat hij de volle maat krijgt van wat hij besteld heeft. Hoe meer de wethouder tot de overtuiging zal komen, dat een caféhouder een beminnelijk en ongevaar lijk mensch is, des te meer kans is er, dat hij de hand eens over zijn hart zal strijken en de inkomstenpost van onze begrooting met een bedrag van 7000 zal willen verminderen. De kwestie van den Schermerweg heeft voornamelijk de heeren Govers en Wolden dorp tot groote activiteit geprikkeld, wat natuurlijk tot oorzaak heeft, dat beide heeren dagelijks dien weg te bewandelen en dus het beste over den toestand ter plaatse kunnen oordeelen. Inderdaad is de Sëhermerweg al tijd het stiefkind van den wethouder van Pu blieke Werken geweest. Zij is aan de eene zijde door een onmogelijke vlotbrug afgeslo ten en de stedeling, die er toevallig wezen moet of die het ongeluk heeft er een huis te bezitten, heeft de grootste moeite om er te ko men. Is men eenmaal op dezen ongeluksweg dan blijkt hoe treurig hij er uitziet. Steenen als kinaerhoofdjes vormen het plaveisel,er zijn onbruikbare trottoirs, die zoo nu en dan door het water onzichtbaar zijn, er is een rijwiel pad, die door auto's niet bereden mag wor den maar de weg is zoo smal, dat bij het passeeren van voertuigen noodgedwongen van dat pad gebruik moet worden gemaakt Waarom, zoo vroegen deze raadsleden, wordt de weg eindelijk niet eens grondig verbeterd en waarom wordt hij niet verbreed nu door het wegnemen van de tramrails daarvoor een bijzonder gunstige gelegenheid bestaat. Er zal, dat staat wel vast, op den duur een nieuwe weg komen, maar het staat evenzeer vast, dat deze nog wel tien jaar op zich kan iaten wachten. Al die jaren zal de Schermer- weg de eenige toegangsweg voor de richting Schermeer—Beemster zijn en het verkeer zal steeds drukker worden nu de Provincie den nieuwen weg door den Schermeer gereed heeft en ook een verbreeden Provincialen weg iangs het Noord-Hollandsch kanaal tot West Graftdijk tot stand heeft gebracht. Doe nu eindelijk eens,wat aan dezen straat weg, hebben de heeren Govers en Wolden dorp uitgeroepen, het is een jaarlijks terug- keerend hulpgeroep en Wethouder Klaver was er ditmaal zoo door bewogen, dat hij beloofd heeft, dat hij een en ander eens zou onderzoeken. Leeken in de gemeentepolitiek zouden door een dergelijk antwoord meer dan bevredigd geweest zijn, maar de heeren Govers en Woldendorp kennen de gebruike lijke termen en zijn dus nog allesbehahe ge rust, dat dit wethouderlijk onderzoek ook tot de noodige verbeteringen zal leiden. Er waren trouwens heel wat klachten over den toestand van diverse straten en men was vrij algemeen van meening, dat het verwaar loosde onderhoud der laatste jaren de ge meente in alle opzichten duur te staan zal komen. De heer Venneker heeft daarbij nog eens nadrukkelijk op de bestrating bij het post kantoor gewezen, waar de toestand van dien aard is. dat niet-ingewijden er 's avonds armen en beenen kunnen breken. Wannee: een vreemdeling den weg naar het Postkan toor vraagt kan men vooral als hij geen Hollandsch spreekt gerust een half uur nemen voor de moeite om hem uit te leggei hoe hij moet loopen om dat gebouw te kunnen vinden en weer een half uur later komt men den zoeker dan gewoonlijk op de Heul of in de Geest tegen terwijl hij zijn prentbriefkaar ten nog altijd in de hand heeft. Gelukkig bleek de wethouder hier wat meer gedecideerd in zijn verzekering, dat hij den toestand ter plaatse eens ernstig zal be kijken, zoodat er alle kans bestaat, dat hier althans binnen afzienbaren tijd eenige verbe tering zal komen Lang is er gesproken over de vraag of de zoogenaamde Sint Nico'aasmarkt, aie bij wijze van proef op de Laat is gehouden, daar definitief zal kunnen blijven. De kleine markt kooplieden, die alleen Alkmaarders mogen zijn, hadden daarom verzocht en de directeur van het Marktwezen had een gunstig advies gegeven, maar de middenstandsorganisaties hadden juist weer verzocht deze scharrelaars naar de Nieuwe Sloot te verwijzen omdat zij er eigenlijk een soort vliegende winkels op nahouden en daarmede de gezeten winkeliers zouden beconcurreeren. De heer Keijsper, die voor een dergelijk adres niet verantwoordelijk gesteld wilde worden en ook van meening was, dat zijn mede-middenstanders, die ook beperkende be palingen voor deelname aan deze markt had den g-vraagd, eigenlijk twee kwesties door elkaar haalden, zou desniettemin deze kleine kooolieden liever naar de N'.euwesloot of naar wijlen de Krebbesteeg willen verwijzen, maar Wethouder Van Slingerland toonde zich een democraat door voor deze lilliput ters onder den middenstand een, zooals men dat in Alkmaar noemt, „warme" lans te bre ken. Hij vond het een eigenaardig verschijn sel, dat de middenstand eerst niets van de Zaterdagavondmarkt had willen weten en verschillende winkeliers later alle moeite ge daan hadden om deze markt voor hun straat te veroveren, wat het beste bewijs was. dat waar het volk komt ook de nering bloeit Zouden wij nu, aldus de wethouder, de aller kleinsten- en allerzwakste van de midden standsbroeders verhinderen voor den Sint Nicolaas wat goedkoop speelgoed aan den man te brengen? Zou het zoo erg zijn als eerf man, die <ot dusver prentenboekjes verkocht heeft, thans ook wat poppen in zijn stalletje etaleert; zouden wij niet juist door een der gelijke goedkoope markt ook de armen ge legenheid geven wat aan hun kinderen te kunnen schenken en zouden er bovendien niet wat menschen van buiten komen om van deze markt te profiteeren en daardoor de kleine kooplieden ook eens een extra voor deeltje te bezorgen? Banketbakker Kokkes zoo heeft hij met verheffing van stem uitge roepen, zal er geen taartje minder door ver- koonen. wat natuurlijk geenszins zegg°r. wilde, dat juist deze banketbakker tegen het houden van de markt zou geprotesteerd hebben. De wethouder gaf de pertinente ver zekering, dat er ten strengste tegen gewaakt zal worden, dat anderen dan Alkmaarders hier hun waren presenteeren en daar de ge heele markt het vorig jaar uit veertien kraampjes bestaan heeft, hebben ook wij zoo'n stil vermoeden, dat de middenstand deze concurrentie in verloop van tijd wel weer te boven zal kunnen komen. Met de stemmen van de heeren Langeveld. Keiisper, Geels. Govers, Stoutiesdiik, Keesoni en Venneker tegen, heeft de Raad na een langdurige discussie besloten de Sint Nico- laasmarkt definitief naar de Laat te ver plaatsen. Wij hebben, na de voornaamste gebeurt? nissen bij de behandeling der begrooting te hebben gememoreerd, ten slotte nog wat kleingoed overgehouden, waaraan wij in verband met onze plaatsruimte nog slechts enkele korte besprekingen kunnen wijden. Laten wij dan allereerst dankbaar consta teeren, dat het radio-distributiebedrijf al thans volgens voorspellingen van den be trokken wethouder een goede toekomst tegemoet gaat. Met Januari zijn alle brand weerlieden op de vrije lijn aangesloten en zal er dus een belangrijke verbetering in den oproep komen en met ingang van 1 Mei hoopt de heer Bonsema alle aangeslotenen de keuze van vier stations te hebben gege ven. Zou de Raad zoo vriendelijk willen zijn, nog 2000 voor het bedrijf beschikbaar te stellen, dan zou men Huizen en Hilversum volkomen storingvrij per telefoon kunnen opvangen, maar ook zonder dat is het we! zeker, dat de Alkmaarsche technici er in ge slaagd zijn de ontvangst zou zuiver moge lijk te maken. Het bedrijf gaat. zooals ge zegd, een goede toekomst tegemoet en zal waarschijnlijk het crediet van den Raad niet noodig hebben. Zoodra alle aansluitingen gereed zijn, begint de wethouder reclame te maken en bij advertenties welke de voordee- len van Alkmaar als woonstad aanbevelen, zal dan waarschijnlijk ook vermeld worden, dat de gemeentelijke radio hier zóó duidelijk is, dat men het voorbijtrekken van een regi ment cavalarie meent te hooren als er in Hilversum een doodgewone vlieg over de microfoon loopt. De Armenraad is ditmaal duchtig onder de loupe genomen De heer Venneker be weerde, dat daar monikkenwerk verricht De nacht van Dinsdag op Woens dag bracht op de Zesdaagsche een heftig incident: Braspenninx—van Kempen protesteerde tegen de jury, die hen ten onrechte een winstronde ontnam; later corrigeerde de jury de uitspraak Hedenmorgen leidden Pijnenburg Wals en Braspenninx—v Kempen. Op een ronde volgden de Franschen, de Italianen en de Duitschers. (Sport en Wedstrijden). Relletjes te Amsterdam. (Binnen land). Overleden ds. mr. J L. N. Zillinger Molenaar te Blijham (voorheen te Warmenhuizen). (Kerk en School). Tegen een man uit Amersfoort, die twee mannen had omgekocht om zijn vrouw te vermoorden, is vooi het gerechtshof te Amsterdam weder 2 jaar gev straf geëischt met aftrek prev. hechtenis (Rechtsz) Tegen den burgemeester van Grootschermer 200 boete of 60 da gen hechtenis geëischt wegens be- leedtging (Rechtszaken). Behandeling voor de Alkmaarsche rechtbank van de zaak tegen C v N. te Heiloo wegens verduistering (Rechtszaken). Zie verder eventueel Laatste Be richten. werd en ook Wethouder Westerhof was alles behalve over de instelling die hem veel te zelfstandig was te spreken. De burge meester en mej. Carels hebben daartegen over uiteengezet, dat dit instituut huns inziens nuttig werk verricht, al zou de burgemeester er tegen willen waken, dat de salarissen daar nog hooger worden op gevoerd. Er blijkt nu eenmaal tusschen Ar menraad en Maatschappelijk Hulpbetoon een zekeren afstand te moeten bestaan, die door de eerste niet overschreden mag worden en wij zouden vreezen, dat de Armenraad een zeer onzekere toekomst tegemoet gaat, als hij niet een Rijksinstelling was, waarover de gemtente niet naar willekeur zal kunnen be schikken. De adjunct-archivaris is evenmin gelukkig als hij bij de critiek van den heer Venneker ingelascht wordt. Trouwens ook de heer Bu- lens is geen bewonderaar van dezen function- naris, wien bovendien nog cumulatie van beroepen verweten wordt, waartegenover de burgemeester heeft uitgerekend, dat hij slechts halve betekkingen heeft, waarvan er dus twee nog maar één heele vormen. In allen gevalle wil de heer Bulens den klerk promotie laten maken ten ko6te van den adjunct-archivaris, die dan maar op wacht geld gesteld zal moeten worden, waarna een werklooze dan in de plaats van den klerk zal kunnen komen. Wat er met den anderen werklooze, die hier ook reeds eenige jaren zijn goede diensten verricht, zou moeten ge beuren, is onzeker, maar het staat wel vast, dat als de twee, die bij deze begrooting zoo vaak ter sprake zijn gekomen, om de promo tie of het ontslag moeten loten, degene, die het laagst aantal oogen heeft geworpen, het Edelachtbaar gezelschap allesbehalve dank baar zal wezen. De Kinderbewaarplaats zal voortaan vool het werk van zuigelingenbescherming ge bruikt worden, de werkloozen trekken naar de Nieuwe Doelen en de Kindervoeding wordt in de Handelsschool gehouden. Na deze eroote volksverhuizing zal de heer Woldendorp drie wenschen van zijn verlang lijstje kunnen schrappen. Het nieuwe politiebureau zal er vooreerst niet komen, omdat er geen geld voor is. Wor den de tijden wat rooskleuriger, dan zal aan architect Kropholler "evraagd worden een eenvoudig plan te maken en zullen de ar restanten voortaan in kamerties gehuisvest worden, waar zij een veel mooier uitzicht dan tot dusver kunnen krijgen. Er zal een commissie worden benoemd om de mogelijkheid van een vliegveld te onder zoeken en zij zal niet alleen uit hoogvliegers maar ook uit gewone raadsleden worden samengesteld. Mej. Carels heeft verzocht voortaan duide lijker te laten uitkomen, waarvoor een aan de deur gepresenteerde lijst moet dienen om daardoor te voorkomen, dat een katholiek zijn penningen bij vergissing voor de A.J.G of een gepensionneerde kapitein een bijdrage yoor het anti-militairisme ^al oiierea.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1