J^iiitenlaiid fBinnmland HITLER-PROPAGANDA IN HOLLAND. S.A. marinestormban naar Rotterdam. BANKET VOOR LITWINOF. Als afscheid van iToosevelt. Ophitsing per vliegtuig. VRIJZINNIG DEMOCRATEN BOND. Algemeene vergadering. BRANDEN. verkeersongevallen Het Hamburger Tageblatt meldt, dit S A. mannen van de marinestormban Altona met het jacht „Deutschland van Cuxhafen uit ren reis om de wereld zijn aangevangen. De „Deutschland" is 13 M lang De tocht zal ongeveer 2 jaren duren De beteekenis van dezen tocht zal zijn de in het buitenland wonende Duitschers, zoomede de buitenlanders zelf op de hoogte stellen van „het Duitschland van Adolf Hitier". De wereldreizigers hebben te dien einde filmmateriaal en gramofoonpla- ten aan boord De eigenlijke practisc'ie werkzaamheid bestaat evenwel uit de verspreiding van de „N.S. Weitpost welke door het HAiburger Tageb.att wordt uitgegeven. Bijna alle belangrijke buitenlandsche havensteden zullen worden aangedaan. De tocht gaat eerst via Rotterdam naar Piymouth en vandaar verder via Spanje naar de Middeliandsche Zee. DR. SCHACHT OVER VALUTA- POLITIEK. Een belangrijke rede. Rijksbankpresident dr. Schacht heeft giste ren te Wuppertal voor vertegenwoordigers van de kamers van koophandel en industrie en van de ijzer- en metaalwarenindustrie een redevoering uitgesproken, waarin hij er o.a op wees, dat een gezonde uitvoer nog steeds voor Duitschland een levensnoodzakelijkheid was. Duitschland is geen eiland in de wereld en een volk van 65 millioen kan zich cultu reel niet verder ontwikkelen zonder zich in te voegen in de wereld. Vaak wordt in het openbaar de kwestie be sproken de Duitsche valuta vast te knoopen aan het lot van het pond sterling. Duitsch land kan echter nooit een valutapolitiek voe ren, die door de bank van Engeland wordt gemaakt. Het is ook onmogelijk een schommelende valuta aan te nemen zonder daardoor krachten vrij te maken, die men niet meer kan bezweren. Duitschland heeft de conse quenties van de ruïneering van een inflatie eenmaal doorgemaakt en dit feit dwingt uit staatspolitieke motieven iedere gedachte aan een inflatie of een schommelende valuta on middellijk met alle duidelijkheid af te wijzen. De noodzakelijke hervorming van de econo mie kan niet geschieden vanuit de valuta zon der een in zijn gevolgen niet te overzien ver leggen van krachten. Natuurlijk is echter, dat ook de rijksbank de uitvoerindustrie, welker groote volkseconomische beteekenis niemand voorbij ziet, wil en moet helpen. Daarbij kan zij de medewerking van het bui tenland niet afraden. Voor het buitenland moet ook verder principe blijven, dat Duitsch land niet voldoende kan betalen, wanneer de buitenlandsche markten niet voldoende Duit sche goederen opnemen. Tot de Duitsche exportfabrikanten en exporthandelaars moet de vermaning gericht worden, dat niei door ongedisciplineerdheid de gegeven mogelijkheden mogen worden be dorven door de middelen tot bevordering van den uitvoer te gebruiken voor een dumpings- uitvoer. Als ono.nMootelijk principe zal de riikshank bij verdere maatregelen het prin cipe beschouwen, dat een vaste valuta een der pilaren is, waarop een gezonde economie wordt opgebouwd Zij gelood daarmede ook juist de uitvoerindustrie te dienen, want de Duitsche valutapolitiek heeft het aanzien van Dm>rh1and in het buitenland belangrijk ver beterd Het crediet is er door hersteld en Duitschland staat thans ook economisch in de oogen der wereld weer als gevestigde natie. HET GRENSINCIDENT. Op de Duitsch-Oostenrijksche grens. Inzake het neerschieten van een Duitsch rijksweersoldaat door een Oostenrijksche grenspatrouille wordt van bevoegde zijde medegedeeld: De in opdracht van het Wehrkreiskommando te München ingestelde gerechtelijke commissie, bestaande uit den Oberstaatsanwalt van Traunstein en twee officieren, waarbij zich gevoegd heeft het be stuur van het Bzirskamt van Traunstein heeft na een diepgaand onderzoek het vol gende geconstateerd: 1 De schutter Schuhmacher (de gedoode) is op beslist rijksduitschen grond aan deze zijde van de grens van een afstand van min stens 800 M neergeschoten. 2. De Ski-leerlingenploeg, waarbij Schuhmacher behoorde en die uit 23 man be stond was ongewapend. 3 De opening van het vuur geschiedde zonder voorafgegane woordenwisseling en zonder toeroepen van den kant der Oosten rijkers, waarvan vastgesteld is, dat het drie Heimwehrmannen zijn. Nu het resultaat van het officieel onder zoek ontvangen is, zal de rijksregeering de noodige stappen bii de Oostenrijksche regee ring doen DE CHEFREDACTEUR VAN DEN PETIT PAR1SIEN. Beschuldigingen van de „Boersenzeitung". De „Boersenzeitung" publiceert een be richt uit Parijs, waarin Eli Bois, de chefre dacteur van den Petit Parisien, welk blad onthullingen publiceert over de Duitsche p opaganda in het buitenland, van omkoop baarheid wordt beschuldigd, hetgeen in Pa nische kringen reeds lang bekend zijn zou. Het blad vermeldt, dat bij een enquête over verschillende corruptieverschijnselen, die door den toenmaligen premier Laval werd ingesteld gebleken is, dat Eli Bois maande- lijksche omkoopgelden ten ige van 30 000 francs heeft aangenomen. De eige naar van den Petit Parisien heeft alaus het blad hier geen aanstoot aan genomen en is met hem blijven samenwerken Verder vrmeldt de „Boersenzeitung", dat Eli Bois, gelijk eveneens geen geheim is in Parijsche kringen, in nauw contact staat met den ge- vluchten Duitschen communistenleider Wil ly Munzenberg, dien hij hij de uitgave van het opruiingstiidschrift Die Aktion" met raad en daad ondersteunt. ROOSEVELT VERKLAART: GEEN VERANDERING IN VALUTAPOLITIEK President Roosevelt heeft in antwoord op talrijke tegen hem gerichte aanvallen met den meesten nadruk verklaart, in Warm- springs in Georgië, dat hij op het oogenblik geenerlei wijziging van zijn valutapolitiek voornemens is. De presider t weigert zijn standpunt te bepalen tot de afzonderlijke aanvallen. ERNSTIGE BRANDSTICHTING TE NICE. Het mooiste hotel vernield. Een der grootste hotels in Nice, Le palais de la Méditerrannée op de Promenade des Anglais is gistermiddag een prooi der vlam men geworden. Tegen een uur bemerkte men groote rookwolken boven de groote eetzaal en nog voordat de brandweer kon ingrijpen, hadden de vlamrtien zich reeds medegedeeld aan de schouwburgzaal en de speelzaal. De brandweer heeft slechts den gevel kunnen be houden. Het interieur is geheel verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt evenwel dat kwaadwilligheid in het spel is. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het hotel zou de volgende week worden heropend voor het winterseizoen. Bijzonderheden. Hét te Nice door brand vernielde palais de la Méditerrar.née gold als een der schoonste „palact -hotels" ter wereld. De bouw had meer dan 70 millioen franken gekost en de Amerikaansche miljardair Frank Jay Could behoorde tot de financiers. De brand schijnt te zijn ontstaan op de eerste etage. Het meisje, dat de brand heeft ontdekt is op de trap een jongen man tegen gekomen en toen zij op de eerste etage aan kwam, zag zi; dat >.en gordijn in brand stond. Zij liep snel naar beneden waar zij den di recteur. die iuist zal te eten, waarschuwde. Intusschen hadden ook twee politieagenten den brand ontdekt. Zij alarmeerden de brandweer. De eerste wagen van de brand weer botste op weg naar den brand tegen een vrachtauto. Drie brandweerlieden werden licht gewond. Hei gevolg hiervan was dat de brandweer met vertraging ter plaatse kwam. Toen ten slotte drie andere wagens aankwamen, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan de geheele eerste verdieping. De vlammen sloegen uit de ramen naar bui ten. Een ontzaglijke menigte sloeg het blus- schingswerk dat drie uren duurde, gade. De materieeie schade is nog niet te o verzien De eerste etage is bijna geheel uitgebrand, doch ook aan de rest van het gebouw is ontzag lijke schade aangericht. In het Astoria hotel te Washington heeft de Russisch Amerikaansche ka mer van koophandel den Ru-sDchen volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, voor zijn vertrek een banket aangeboden, waaraan 2?00 voor aanstaande personen deelnamen Aan tafel hield Litwinof een rede, waarin hij oa. zeide, dat de Amerikaansch-Russi- sche overeenstemming, de beste garan tie voor den vrede was. Litwinof scheept zich heden in aan boord van het Itatiaansche s.s. „Conté Di Savoia", waarmet hij naar Ger.ua vertrekt CHAUTEMPS KABINETS FORMATEUR? Omdat Herriot nog te zwak is. De Fransche regeeringscrisis zal vanmid dag waarschijnlijk haar voorloopig einde vinden In wel ingelichte kringen verwacht men met zekerheid, dat de president nog in den loop van den ochtend, den man dien hij met de vorming van het nieuwe kabinet zal belasten, op het Elyssee zal ontvangen. Men twijfelt er niet aan, of dit zal oud minister president Herriot zijn. Het schijnt echter eveneens vrij vast te staan, dat Herriot dit aanbod zal afwijzen en zal voorstellen den tegenwoordigen minister van binnenland- sche zaken Chautemps met de leiding der ko mende regeering te belasten. Herriot's ge zondheidstoestand is klaarblijkelijk nog niei zoover hersteld, dat hij de zware verplichtin gen, die verbonden zijn aan de leiding van een regeering op zich durft nemen. Ander zijds schijnt men echter geen onjuiste veron derstelling te maken, wanneer men aan neemt, dat de president der radicaal socia listische partij zijn uur nog niet gekomen acht. Een bijzondere rol speelt hierbij mis schien wel de kwestie van de Amerikaansche schuldenregeling, die per 15 December as opnieuw acuut wordt. De vraag, welke regeering de nieuwe mi nister-president, d.w.z. Chautemps zal samen stellen is op papier reeds opgelost. Alge meen verwacht men. dat hij geen poging tot cnocentratie zal doen, doch een kartel- regeering zal samtnsteHeg, waarin ook de neosocialisten vertegenwoordigd zullen zijn en die van te voren over een vast staand pro gram met de knksche partijen in de kamer tot overeenstemming zal trachten te komen De juistheid hiervan wordt bevestigd door een fractievergadering, die de radicaal-socia listen gistermiddag met de neo-socialisten hielden en in het verloop waarvan de leider der neo-socialisten, Renaudel, wees op d° noodzakelijkheid van een regeering der ver- eenigde linksche patrijen, die van de socia listische fractie onder leiding van Leon Blum moest reiken tot de radicale linkschen. Nadat de neo-sacialisten de vergadering hadden ver laten, verklaarde de radicaal socialisten zich met bijna algemeene stemmen accoord met de verklaring van Renaudel, en besloten, dat de vorming van een uitgesproken linksche regee ring zal worden '«"*«-oresteld Gistermiddag werden boven verschillende deelen van Parijs door een zeer hoog vlie gend toestel strooibiljetten uitgeworpen, waain de bevolking werd gewezen op de in eenstorting van het parlementaire systeem in Frai krijk Het is niet gelukt den bedrijver van df-ztn porpaganda op het spoor te ko men Te Groningen wordt heden en morgen de algemeene vergadering gehouden van den Vrijzinnig Democraten Bond. Door den heer mr. W. H. M. Werker wer den de vertegenwoordigers der Federaties en der afdeelingen welkom geheeten. Het is onder zeer bijzondere omstandighe den zegt mr. Werker in zijn openings woord van de bijeenkomst dat deze alge- meente vergadering van onzen bond plaats heeft. Spr. memoreerde het verlaten van hun bestuursplaatsen door de heeren Marchant en Oud, die een ministerszetel innamen. Uit dankbaarheid herdacht spr. het vele werk woor beiden gedaan tot opbouw van de partij. De veranderde situatie heeft allerminst medegebracht, dat er wijziging is gekomen in de politieke leiding van onzen bond, zei spr. Het feit, dat zij thans deel der regeering uitmaken, kan allerminst de beteekenis heb ben, dat zij niet meer zouden zijn onze lei ders. De beteekenis is een andere, en wel deze: dat onze politieke leiding zitting heeft genomen in de regeering van ons land, en daarvoor mede de verantwoordelijkheid draagt. De regeering, zooals die thans is gevormd, is niet meer eene, die alleen steunt op de rech terzijde. Aldus is er een einde gekomen aan de rechtsche coalitie-regeeringen, hetzij die parlementair of extra-parlementair waren. In het belang der democratie zou het zeer zeker ook geweest zijn, indien de s.d.a.p. had kunnen worden uitgenoodigd om in de regee ring zitting te nemen. Dat die uitnoodiging moest achterwege blijven, spreekt echter van zelf, indien men in het oog houdt de schok kende gebeurtenissen, die nog zoo kort vóór de regeeringsformatie hadden plaats gevon den en die op z'n zachtst uitgedrukt het twijfelachtig maakten, of het gezag, als het erop aankwam, op de s.d.a.p. kon rekenen. Ieder, die mede-arbeidt aan de vervulling der evolutionnaire levensbeschouwing, wordt thans bedreigd. Niet alleen door groepen, die roepen om een dictatuur van het proletariaat, maar ook door nieuwe bewegingen, die zich aandienen als te brengen iets geheel nieuws, die zeggen, te willen opruimen het h.i. ver molmde parlementaire stelsel, doch die in het wezen hierin samentreffen, dat zij verianeren den absoluten staat en daarmede den dic tator. De nationaal-soeialistische staat en de fas cistische staat die niet hetzelfde zijn, maar beide den absoluten staat verlangen zijn ieder op zich zelf een terugtred op den weg der evolutie. Doen wij niet beter, dien teruggang in ons land over te slaan en den weg der evolutie te blijven volgen? Spr. kan deze extremistisch-rechtsche be wegingen dan ook slechts zien als conjunc tuurverschijnselen, die gevolg zijn van de internationale débacle op het gebied van pro ductie, consumptie en geldwezen. Wij moeten, zei spr., die slechte conjunc tuur op andere wijze te boven komen. In ieder geval is de toestand nu en in de naaste toekomst zorgelijk en haast wanhopig. Zouden nu de twee voormannen onzer partij, wien een zetel in de te vormen regee ring werd aangeboden, zich verre hebben moeten houden van mee te spreken in het te- voeren beleid? Toen deze mannen die vraag aan den partijraad voorlegden, was het ant woord klaar en duidelijk. Zij moesten het aanbod niet afwijzen. Bezuiniging en nieuwe lasten zouden ook noodig zijn geweest als zij niet tot de regee ring waren toegetreden. De verkiezingen voor de Tweede Kamer, zoo ging spr. voort, hebben aan onze partij geen vooruitgang gebracht. Zij deelt dit lot met vele andere der oude partijen. Maar van een algemeene inzinking der vrijzinnig-demo cratie is geen sprake geweestdan zou die in zinking zich overal in den lande hebben moe ten vertoonen, en dat is lang niet het geval.' Het beginsel der vrijzinnig-democratie, dat in iedere nieuwe periode wederom gelijkma king der ontwikkelingsvoorwaarden eischt, is niet verouderd, het kan niet verouderen. Steeds treden er nieuwe belagers op, juist ook nu, in die bewegingen, die den absoluten staat met zijn leiders-principe voorstaan. Iedere nieuwe generatie spreekt een nieuwe taal, maar er zijn beginselen, die eeuwig zijn, en de jongeren, die het vrijzinnig-demo cratisch streven begrijpen, zullen het in de taal der jongeren tot hun tijdgenooten moe ten brengen. Voor mij, zoo besloot spr., is deze verga dering er eene van weemoedig afscheid. Maar ik heb de hoop en ik vertrouw erop, dat de jaren, die nu volgen, ons zullen geven een samenwerking van vrijz -dem. regeerings- mannen, vrijz.-dem. volksvertegenwoordigers en vrijz.-dem. partij, die ons in eendracht door moeilijke jaren zullen heenhelpen. Hierna ging de openbare vergadering over in een huishoudelijke waarin een groot aan tal voorstellen werden behandeld. Het jaar verslag vermeldt dat het aantal afdeelingen 219 bedraagt met 9947 leden. Het verslag brengt grooten dank aan mr. P. J. Oud, thans minister van financiën voor hetgeen hij gedurende 14 jaren als secretaris- penningmeester voor den Bond heeft gedaan. TEGEN MISBRUIK VAN GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. Op grond van art. 144 vierde lid der grondwet zal, naar minister de Wilde gistermiddag in de Tweede Kamer me- affrfa ee" wets°ntwerp worden inge ef»1!?.neinde misbruik van de ge meentelijke autonomie tegen te gaan. Ag Van dit wetsontwerp kan spoedig worden tegemoet gezien. DE OPHEFFING VAN RECHTBANKEN EN KANTONGERECHTEN. Met ingang van 1 Januari. Staatsblad no. 623 bevat een Kon. be sluit van 23 November 1933, waarbij is bepaald dat de wetten van 17 November (Stbl. no. 001, 602, 603, 604 en 605) hou dende nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtban ken en kantongerechten, behoorende tot de gerechtshoven te 's Hertogenbosch, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden, alsmede de wet van 17 No vember (Stbl. no. 606) houdende wette lijke bepalingen in verband met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten, in werking treden met ingang van 1 Januari 1934. Met ingang van dien datum houden de rechtbanken te Tiel en te Winschoten en verscheidene kantongerechten dus op te bestaan. DE OMZETBELASTING In het Staatsblad no. 591 is opgeno men een Kon. besluit van 14 November j.1., houdende bepaling van den dag van inwerkingtreding van de omzetbelas- tingwet. Deze is bepaald op 1 Jan. a s. INVOER VAN VEEKOEKEN GECONTINGENTEERD. Voor den tijd van zes maanden. Bij K. B. is de invoer van veekoeken voor den tijd van zes maanden gecontin- genteerd. Onder veekoeken vallen: lijnkoeken, raapkoeken, grondnotenkoeken, katoen- zaadkoeken, sesamkoeken, soyakoeken, cocoskoeken, palmpitkoeken en alle an dere soorten veekoeken. Onder koeken wordt verstaan koeken, al dan niet ge broken,, meel van koeken, schroot en schilvers, alles voor veevoeder. De contingenteeringsbepalingen gelden van 1 November 1933 tot 30 April 1934. Het percentage van den toegestanen in voer is vastgesteld op 100 van de hoe veelheid welke van ieder artikel gemid deld per zes maanden ingevoerd werd in het tijdvak 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1933. VEREENIGING TEGEN DE KWAKZALVERIJ. Een dezer dagen hield de Vereeniging tegen de kwakzalverij haar jaarvergade ring in het American-hotel te Amster dam. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen: mr. M. D. K. S. van Lier, rech ter in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. H. B. de Bruys Tack, ambtenaar O. M. te Alkmaar, en mr. J. J. Plugge, subst.-griffier bij de rechtbank te Rotter dam. Overwogen werden maatregelen om het publiek te beschermen tegen den zwendel met electrische toestellen en met radium-praeparaten. De reclame, die in de nieuwe spoorboekjes is opge nomen voor „radiwoll" werd afgekeurd, evenals die van het instituut Walraven te Rotterdam. JEUGDIGE DIEVEN. Zij hadden een heele serie diefstal len gepleegd. Dinsdagavond deed de directeur van de N. V. Haringpakkerijen te Rotterdam een rondgang door de fabriek. Toen hij bij het kantoor kwam, merkte hij, dat het licht werd uitgedraaid. Hij zag toen twee jongens, een 16-jarigen bankwer ker en een 15-jarigen leerling van een ambachtsschool. Ze hadden het kantoor overhoop gehaald en waren door het verbreken van tralies via een andere kamer in het kantoor gekomen. De twee jongelui werden in bewaring gesneld. Deze arrestatie blijkt een goede vangst geweest te zijn, want de jongens hebben samen met eenige andere kameraden een reeks inbraken met diefstal op hun geweten Zoo hebben zij in Maart 1932 in een school ingebroken en eenig geld ontvreemd, terwijl zij later weer in een andere school hebben ingebroken Ook hebben zij in 1932 bij de firma Hugo Stinnes in de Parklaan eveneens een inbraak gepleegd In October hebben zij bij een andere firma twintig gulden ontvreemd. Op 8 November hebben zij daar opnieuw 125 gestolen. Vervolgens hebben zij in het begin van die maand opnieuw ingebroken in een school, waar een bedrag van vijf gulden is vermist. Op 13 November hebben zij in een andere school nog eens 7.50 ontvreemd bij een inbraak. Een der twee jongens die thans aangehouden zijn heeft nog een jaar tuchthuisstraf te goed, de andere is naar het huis var bewaring overge bracht. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING. Het crisisfonds opgeheven. De eind stemming over de salarissen ver daagd. De Amsterdamsche gemeenteraad is gisteravond gekomen aan het einde van de algemeene beschouwingen voor het ontwerp gemeentebegrooting 1934. De besprekingen hebben hoofdzakelijk be staan in politieke beschouwingen en den financieelen toestand van de ge meente. Door B. en W. waren zeer in grijpende bezuinigingen voorgesteld De twee voornaamsten die hierbij in het de bat kwamen, waren de opheffing van het crisisfonds en de verlaging van loonen en salarissen van het gemeenteperso- neel. De s. d. a. p., die thans buiten het Dag. Bestuur van de gemeente staat, heeft ziih verzet tegen beide voorstellen. Het spreekt vanzelf dat de communisten er hun steun zeker niet aan zouden geven. Van de Middenstandspartij mocht men aanvankelijk aannemen, dat deze niet met de voorstellen van B. en W. zou meegaan. Gistermiddag heeft echter de heer Bruinsma de verklaring afgelegd, dat d middenstanders zoolang mogelijk dit college zouden steunen. Aan het einde van de algemeene bp schouwingen heeft de burgemeester een ernstig beroep gedaan op den Raad en op de s. d. a. p. in het bijzonder. Hii heeft er tof>n on gewezen, dat de twee peilers waarop deze begrooting rustte waren de opheffing van het crisisfonda en de verlaging der loonen en salarissen van het gemeentepersoneel. Wanneer een van deze twee peilers zou vallen, be. teekende dat de ineenstorting van de begrooting. Het gevolg zou zijn, dat men bij hooger bestuur op voorziening z0y moeten aandringen. Daarmee zou de ge. meente een groot deel van haar zelf3tan- digheid inboeten. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot opheffing van het crisisfonds werd aangenomen met 23 tegen 19 st Over het voorstel betreffende de kor ting op de loonen en salarissen werd groepsgewijze gestemd. Het gedeelte om over te gaan tot verlaging van de salarissen werd aangenomen met 23 tegen 20 stemmen. Alle verdere onder- deelen als herclassificatie van zekere groepen, opschorting van periodieke ver. hoogingen en wijziging in de werktijden aan de ziekenhuizen werden aangeno- men met 22 tegen 21 stemmen. Alleen werd verworpen een kindertoeslag, die zou geg-.en worden op zekere salaris, sen. Aan de orde was toen de eindstem." ming over de geheele Ioonvoordrachf. p." voorzitter deelde echter mede, dat B en W. zich wilden beraden en de vergade. ring geschorst werd tot Dinsdagmiddag Naar men wil, zou de katholieke raads!. fractie verklaard hebben, dat zij, nu dè kindertoeslag was gevallen, niet kon stemmen voor de loonvoordracht in zijr geheel. WERK VAN H. M. DE KONINGIN. Gisteravond werd in de tuinzaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam door den heer E. R D. van der S'haaf, voorzitter van de Ver. „St. Lucas", dè tentoonstelling „De Kunst in Nood", ge organiseerd door „St. Lucas" geopend. De baten van deze tentoonstelling komen geheel ten goede van de noodlijdende kunstenaars. Op de tentoonstelling „De Kunrt in Nood" wordt het boek onder dezen titel, dat in 6 deelen samengebonden in één band minimum 15 kost, in de vitrine geëxposeerd en bovendien de 24 losse bijdragen en de gesignaleerde teekenin- gen van de koningin. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. De afd. Bussum van de Ver, van huisvrouwen besluit geert cadeaux meer te aanvaarden. De afdeeling Bussum van de Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen, welke 1100 leden telt, heeft gisteren met algemeene stemmen besloten om van winkeliers geen aadeaux te aanvaarden. Bij de besprekingen is algemeene verontwaardiging over bet cadeaustelsel uitgesproken; men meende, dat thans door dezen maatregel duidelijk moet gemaakt worden, dat de huisvrouwen haar bekomst van dit systeem hebben en men hoopt dat het Bussumsche voorbeeld tot na volging zal leiden. Bussum is de eerste gemeente, waar een dergelijk besluit wordt genomen. Café afgebrand. Gisteravond omstreeks tien uur brak brand uit in het café, annex kruideniers winkel en handel in rijwielartikelen, van den heer Fr. Drenth te Finstërwolde (Gr.). Het pand brandde tot den grond toe af. De oorzaak is onbekend. Drie woningen te Hoogeveen afge brand. Te Hoogeveen zijn drie woningen, resp. bewoond door de gezinnen H. Booi Bre- mer, H. Vrijhoff en J. Reinders door brancl vernield. De oorzaak is vermoedelijk een defect in den schoorsteen van een der huizen- Drie koeien van den heer R. zijn in dt vlammen omgekomen. Aanrijding met doodelijken afloop. Gisteravond omstreeks half twaalf werd de 57-jarige Duitscher A. Waibe' uit Frankfort a. Main, tijdelijk wonend® in de Molensteeg te Rotterdam, bij M* oversteken op den Noordblaak door auto gegrepen. Met een schedelbreuk werd hij opgenomen in het ziekenhui® aan den Coolsingel, waar hij later i® overleden. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam wordt heden de v'ifentwintigste algemeene vergadering gehouden van dv Tucht-Unie, waarin tevens het 25 jarig bestaan der Unie werd gevierd. Te Enschede is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld o 44-jarige Q S terzake van opruiing, g®* p'eegd tijdens eene openbare vergade* r'Bg' in De Zaandamsche politie heeft i den afgeloopen nacht aangehouden tw Amsterdammers, n I. J. B en A P-. J* dacht schuldig te zijn aan een hede - nacht gepleegde inbraak bij de 'irIV Bekker en Verscheyen, handelaars koloniale waren. Te 's-Gravenhage is, 64 jaren oud. ac o-vji <x vru uagc J ja overleden luit.-generaal R B A. N. Quay. De minister van economische za e heeft de lijst van goederen genoemd het K B. van 4 Mei 1932 tot regeling va» den uitvoer naar België en Luxembu g» aangevuld met bevroren schapenvlees- B den juwelier in de Lange Panne1)- straat is een étalageruit door een steen i worpen. Uit den winkel is toen een aan ringen, kettingen en horloges gestolep.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12