Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOTSHALL Jladicnieuws VRIJZINNIG-DEM. BOND. !hui£letm flonoero n/i en dertigsft Jaargang. MAANDAG 27 NOVEMBER Binnenland Jaarvergadering te Groningen; rede voeringen van de ministers Oud en Marchant. Mr. JOEKES OVER HET FASCISME. Geautoriseerde vertaling door H. A C. S. OP GOEDE ZEEP STAAT D^BBELM^N No. 280 1933 Dinsdag 28 November Hilversum, 296 M.^ (AVRO-uitzending). 8Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 1015 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert door B. W. Schipper Jr. m m. v. Victoria Binnendijk, alt. 11.Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoon platen. 2 30 Vervolg concert. 3.Knipcur sus. 4.— Zang door H. Kaiser, aan den vleugel J. Koetsier. 4.30 Radio-kinderkoor zang o.l.v. J. Hamel. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO door ds. B. J. Aris. 6.Gramofoonplaten. 7.— Cau serie over het postzegelverzamelen door E. König. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Engel- sche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Cau serie door Majoor F. J. Buiterman van het Leger des Heils. 8.20 Uit het geb. voor K. W. te den Haag: Kovacs Lajos en zijn or kest m. m. v. de Fidelo Singers. 9.15 Gramo foonplaten. 9.30 Chansons door Yvette Guil- bert. 9 50 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. tn. v. W Strienz, bas. 11.Vaz Dias. 11.10 —12.Dansmuziek door John van Brück and his Boys. Huizen1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 915 en 10Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Sextetconcert en gramofoon platen. 2.Vrouwenuur. 3.4.Mode cursus. 4.15 Gramofoonplaten. 4 30 Orkest concert m. m. v. zangsolist. 6.40 Esperanto- les 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonplaten 7.45 Causerie. 8Gramofoonplaten en Vaz Dias. 8 15 Oratoriumconcert en gramofoon platen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 11.12.Schlagermuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Kookpraatje. 11.2011.40 Causerie. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Gramofoonplaten. 1.50 Midi. Studio-orkest o.l.v. F. Cantell. 2.20 Voor de scholen. 2.50 Muzikale causerie. 3.55 Fran- sdie les 4.25 Causerie. 4 50 Concert. M. Tann—Williams, alt en het New English Trio. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen van Berlioz door K. Winter, so praan. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Het Gershom Parkington Kwintet m. m. v. H. Taylor mezzosopraan. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 Concert door F. Ranalow, bariton en F. van Arnaud, piano. 10.45 Voordracht. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8 05, 12.20 en 7 40 Gramofoonpl. 8.20 Gevar. program ma m. m. v. Maud Gipsy, imit trice en Edi en Jean, zangduo. 9.50 Mayamba en zijn orkest. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.-4.— Omroep orkest o.l.v. L. Gröndahl. 7.20 Feestuitzen- ding van K. F- U. K. 8.30 Gramofoonpl 8 50 Reportage. 9.35 Italiaansche muziek o.l.v. F. Mahler. 10.20—11.50 Dansmuziek uit rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.30 Gramofoonplaten. 11.20 Omroepkleinorkest o.l v. Seyfert. 12.55 Gramofoonplaten. 3.20 Solistenconcert en gramofoonplaten. 7.30 Omroepdansorkest o.l.v. Kühn. 1005 Gra mofoonplaten. 10.20 Süragorkest o.l.v. Gör- lich. Rome, 441 M. 8.05 Gevar. concert. 8.50 Radiotooneel. Brussel, 338 en 508 M. 338 M 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o l.v. Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. o.l.v. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 9.35—10^20 Omroeporkest o.l.v. André. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans en piano recital. 1.30 Gramofoonn'aten. 5.20 Omroep orkest o l.v André. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Om roeporkest o.l.v. André. 9.20 Symphoniecon cert o.l.v Kumps. 1005—1020 Liederen van G. Fauré. Deulschlandsender, 1635 M. 6 20 Rijks zending „Der ewige Bautr'hoorspel van J M. Bauer. 7.20 Lezing. 7.35 Populair concert 8.30 Gevar programma. 9 20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Concert uit Hamburg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 28 November. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daven try 10.5011 40, Lond. Reg. 12.20—13.35, Horth Rega 13.35—14.20, Midi. Reg. 14.20 15.20, Lond. Rega 15.2016.40, Daven try 16.40—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, War schau 19.20—24.—. Het middenstandsvraagstuk. Op de Zaterdag te Groningen gehouden jaarvergadering van den vrijz.-dem. bond kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur inzake het middenstandsvraag stuk. Dit voorstel luidde aldus. a. De algemeene vergadering besluite tot vaststelling van het volgende program van actie ten aanzien van het Middenstands- vraagstuk 1. Verbetering van de bestaansvoorwaar den van den middenstand. 2. Versterking van de organisatie van den middenstand en van hare beteekenis, mede door zooveel mogelijk de voorbereiding »n uitvoering van wetgeving betreffende de mid- denstandsbedrijven te leggen in handen der organisaties. 3. Organisatie van een goeden economi- schen voorlichtingsdienst voor den midden stand. 4. Belemmering van ongebreidelde oprich ting van nieuwe middenstandsondernemin gen en warenhuizen door het stellen van eischen waaraan onderneming en onderne mer moet worden voldaan, voor vestiging in bepaalde takken van nijverheid en iiandel, opdat het getal ondernemingen aan de be hoefte wordt aangepast. 5. Bevordering van den bona-fide handel door beteugeling en bestrijding van euvelen en uitwassen. Verbod van onware ree1»™». ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD 19' „Inderdaad," zeide Anthony, „hoe meent ge?" „Uw voorzichtigheid, broeder, is prij zenswaard, maar ik geloof, dat u begrijpt, wat ik bedoel. Chefdetective-inspecteur Boyd, of wat hij mag zijn, W. B. Boyd, van Scotland Vard's afdeeling voor Opsporing van Misdadigers gezegend zij zijn slaap muts lijdt aan den waan, dat ik, te weten Archibald enz. Deacon, de man ben, die John Hoode doodde. U kunt mij volgen?'' Anthony trok zijn wenkbrauwen op. „Hoe veel weet u, vraag ik mij met verbazing af?" „Dat hangt heelemaal af van uw bedoe ling. Als u vraagt of ik er iets van weet. hoe de chef er toe kwam, dan antwoord ik „niets". Maar als u bedoelt, hoeveel ik weet van Scotland Yard's verdenking jegens mij, dan is dat een andere geschiednis." „Nummer twee is bedoeld," zei Anthony. „Brand los." „Kameraad Boyd" zeide s ecretaris, „is een hardnekkige en onvermoeide slimmerd, en hij heeft enkele gekke dingen gevonden. Maar wat hij niet goed ziet is, dat zij al leen maar gek zijn er niet meer. Ten eerste sprak ik hem niet tegen dat was idioot Regeling van het uitverkoopwezen. Verbod niet alleen van concurrentiemethoden, welke oneerlijk zijn, doch ook van die handelingen, welke uit een oogpunt van geordend econo misch verkeer ontoelaatbaar zijn. 6. Wettelijke regeling van het afbetalings contract. 7. Beteugeling van het cadeaustelsel, zoo danig, dat de voor den middenstand en de verbruikers nadeelige gevolgen daarvan wor den tegengegaan. 8. Wijziging der winkelsluitingswet, waar door voor middenstandsbedrijven schadelijke gevolgen worden weggenomen. 9. Regeling van marktwezen en venterswe- zen, met inachtneming der belangen der daarbij betrokkenen. 10. Regeling der rechtspositie van reizigers en agenten. En besluite het werkprogram in dezen geest aan te vullen. b. in paragraaf 4 van het Werkprogram sub. 4 inplaats van „Bevordering der Coö peratie" te lezen: '.erkenning van de waarde der coöperatie; wat betreft de verbruikscoö peratie, voorzoover zij strekt tot bescherming der belangen van de verbruikers". Het voorstel sub b werd door het hoofd bestuur aangehouden tot de volgende verga dering. Eenige amendementen werden toegelicht, waarvan een van de afd. Amsterdam en een van de afd. Bloemendaal van vrijwel dezelf de strekking. Zij werden eenigszins anders geredigeerd door het hoofdbestuur overgeno men en als punt 11 aan het program toege- van mij toen het duidelijk was, dat ik in mijn kamer geweest was gisteravond van tien uur af tot ze den baas in zijn studeer kamer dood vonden. Ik sprak hem niet tegen, omdat de vergissing mij scheen te zullen ver lossen uit een zeer compromitteerende posi tie. U moet weten, dat ik omstreeks kwart ovef tien mijn kamer verliet, naar beneden ging, de voordeur uit, en van een prettige wandeling in mijn eentje genoot. Toen ik te rugkwam, vond ik de geheele vervloekte plaats in beroering, want de moord was juist ontdekt. Er was zulk een algemeene herrie, dat niemand mij opmerkte, tot ik al binnen was! Mijn wat is de officieele term daarvoormijn „achterhouden van de waarheid" gaf Boyd draad nummer een. Draad nummer twee was het geld. En het geld was het, dat mij deed grijpen naar een alibi, toen het mij op een presenteerblaadje werd aangeboden het alibi, bedoel ik. U begrijpt, 't was zoo verduiveld lam die ge schiedenis, en ik liet dien ouden bloedhond Boyd zichzelf in de war brengen, omdat ik tijd noodig had om te denken. Het zit zoo: de baas en ik waren werkelijk goede vrien den hij was een verdomd goede kerel hoewel wij wel een tegen elkaar bromden, en ik geloof, dat de arme oude man werke lijk aan mij gehecht was; in ieder geval be wees dat geld het. Hij was een erg zuinige Schot, zooals u weet, maar hij had buien van buitengewone royaliteit. Ik vertel eeni ge dagen geleden ben vergeten, hoe t er op kwam dat ik Woensdag jarig was. u gisteravond, of beter gezegd «ister"jldd^ om vijf uur toen ik hem enkele jukken bracht in ziin studeerkamer, wensch e ij voegd: Bevordering van de gemakkei iikheid der procedure t.a.v. de incasseering van klei ne vorderingen. De secretaris, de heer mr. L. G van Dam, lichtte hierna de verschillende punten van het program toe. Spr. betwistte dat in Duitsch- iand de warenhuizen zijn verboden. Men is daarvan reeds teruggekomen. Opheiting van de warenhuizen ir. ons land zou slechte eco nomische gevolgen hebben. Groote moeilijk heden voor den middenstand levert üe op richting van nieuwe middenstandsonderne mingen. Spr wees op het vee; ;e groot aantal kleine winkeliers in vele plaatsen, d e nauwe lijks een bestaan vinden en het aldoor groeiend aantal groentenventers, die met el kaar wisselen, omdat de meesten verdwijnen zonder den grossier te hebben betaald, doch direct weer door anderen worden vervangen. Dat berokkent een enorme schade aan den bona fide handel. Het hoofdbestuur wil het getal ondernemingen zien aangepast aan de behoefte en daarom moet men hygiënische en welstandseischen stellen aan de oprichters van dergelijke kleine ondernemingen. De wet- Aalberse is voor de bescherming van alle uitwassen en euvelen in den middenstand niet voldoende. Het hoofdbestuur wil bevorderen den bona fide handel en den strijd aanbin den tegen onware reclame en oneerlijke con currentie, waarbij men de koopers door z.g koopjes feitelijk te dure „koopjes" bezorgd. Het hoofdbestuur staat op het standpunt, dat de middenstand evenals alle andere groepen, recht heeft op brood. Spr deelde nog mede, dat het hoofdbestuur kan overnemen de door Zwolle gewenschte aanvulling als punt 12: streven naar gemakkelijk middenstandscre- diet, met kleine redactiewijziging echter. Het geamendeerde voorstel van het hoofd bestuur werd daarna aangenomen mef uit schakeling van punt 4 en het vraagstuk der coöperatie. Slechts drie der aanwezige afge vaardigden verklaarden zich tegen. Verbod van particuliere wapen- fabricage. De voorstellen van de afd. Gouda en Dor drecht tot het beramen van zooveel mogelijk Een Japansch Bruidje in haar buitengewoon mooie bruidskleedij. Om trent haar woning, zeden en gebruiken en tal van feesten en plechtigheden vindt U een rijk- dom aan gegevens in het nieuwe Dobbelman- album „Japan". Begin met dit album vandaag nog voor F. 1.— te koopen en plak er dan dadelijk de plaatjes in, die U bij Dobbelman's zeepen verpakt vindt. Dat voorkomt later onnoodig zoekraken en vuil worden. Dobbelman's album „Japan" is het eerste vol ledige Nederlandsche boek, dat over Japan verschijnt Een boek, waaraan U iets „hebt". Een werk, dat U volledig inlicht omtrent een land, dat een belangrijke rol vervult op het wereldtooneel I De plaatjes vindt U verpakt bij alle Dobbelman's zeepen, bij Coco-roso, Lente bloemen. Anker-Waschzeep, Lygia, Perla, Karne- melkzeep, enz. U is natuurlijk vast gebruiker, want U weet: mij toe dat ik den dag van gisteren nog dik wijls mocht beleven, maakte excuses, dat hij de plechtigheid vergeten had, en schoof een enveloppe in mijn zak: in die enveloppe wa ren tien ritselende papiertjes van tien pond alle mooi em nieuw en een beetje gekreukeld Natuurlijk sputterde (ik tegen, maar hij wou er niets van hooren. Neen, mijn jongen zei hij, „je houdt ze. le'moet een ouden heer als mij laten doen, wat ik wil." Dus krabde ik eens door mijn haarbos en bedankte plechtig. Vond, dat het verduiveld netjes van hem was, dat begrijpt u Toen ik er van door wou gaan, hield hij mii tegen kuchte en hum-humde en keek verlegen. „Deacon", zeide hij, „um-e-um- oraat met niemand over dit cadeautje, met niemand, beloof je me dat?*; Als u 't liever hebt zal ik 't niet doen zei ik. Hij grijnsde zoo'n beetje en mompelde wat. Maar ik be: „reep hem best. Hij bedoelde zijn zuster. Zij is een van die heilige furies, die toch zoo kwaad niet zijn. Ik heb altijd gemerkt, dat zij de portemonnaie met een stevige Joodsche vuist vasthield. Misschien daarom gaf hij mij geen cheque." Anthony nam zijn sigaar uit zijn mond En Boyd", zeide hij, „vindt uit, dat Hoode Hit geld in huis heeft, stelt een onderzoek in, en vindt het, in uw boordendoos, die ef uit ziet als een slim bedachte plaats om 't te ver stoppen, maar in werkelijkheid een toevallige brandkast was. Hij ontdekt ook, dat u niet in uw kamer waart, gisteravond, al dien tijd, waarvan u hem in de meeening had gebracht, dat u er waarts, en dat u het huis binnen kwaamt waarschijnlijk door de veranda deur juist nadat het ljjk gevonden was. maatregelen om de particuliere wapenin dustrie in Nederalnd te belasten of te verbie den gaven mr. Joekes, voorzitter van de vrijz.-dem. kamerfractie, aanleiding tot toe lichting van het prae-advies van het hoofd bestuur. Spr. deelde mede, dat een commissie, waarin zitting hebben een sociaal-democraat, een officier, een ambtenaar en spr., met een secretaris een rapport omtrent de particuliere wapenfabricage hebben samengesteld. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat het niet mogelijk is te komen tot afdoening van dit vraagstuk zoolang de verschillende sta ten t.a.v. de bewapening niet tot overeenstem ming zijn gekomen. Verbod van de particu liere wapenfabricage zou dan de staten er toe dwingen zelf die fabricage ter hand te nemen. Voor kleine landen zou dit een onmo gelijkheid zijn en zij zouden bij andere lan den moeten koopen. Spr. wijst op de minder gewenschte politieke gevolgen daarvan. De commissie meent, dat slechts de toepassing van een controlesysteem mogelijk zal zijn. Met het oog op dit alles heeft het hoofdbe stuur in overweging gegeven aan de Kamer fractie over te laten, op welke wijze zij het beste meent in de door de afd. Dordrecht be doelde richting werkzaam te zijn. Mr. Joekes over den algemeenen politieken toestand. In de avondvergadering, die door ongeveer duizend belangstellenden bezocht werd, heeft de voorzitter van de 2e Kamer-fractie, mr. A. M. Joekes, over den algemeenen politieken toestand gesproken, waarbij hij o.a. het vol gende inzake het fascisme opmerkte: De vrijzinnig-democraten hebben, sinds het bestaan der partij de gedachte der samenhoo- righeid en de daaruit •voortvloeiende ver plichting om acht te slaan op de nooden en behoeften, geestelijk en materieel, van de heele volksgemeenschap, met overtuiging voorgestaan. Nochtans komt thans de nationaal-socialis- tische beweging met de vooropstelling van de solidariteit van alle bevolkingsklassen en andere gedachten, als krachtig staatsbestuur, zelfrespect van de natie, tucht en orde, hls waren deze gloednieuw, terwijl slechts nieuw is de overdrijving naar buitenlandsch model van deze normale begrippen. Nieuw zijn ook de methoden, die de heeren aanprijzen ter verkrijging van hetgeen zij onder tucht en orde verstaan. Zij doen de lichtstralen van hun financieele fantasieën spelen tegen den achtergrond van een door klassenhaat en kapitalistisch wan beheer verduisterden hemel, zoodat de licht stralen een regenboog te voorschijn tooveren, die de poort schijnt, waardoor de goedgeloo- vige nationaal-socialistische gemeente na tuurlijk in rijen van vier en met soldaten-pas slechts heeft te marcheeren om ongehin derd het beloofde land van vrede en geluk der zich zelf respecteerende natie te bereiken. Voor wie daardoor nog onvoldoende „be geesterd" wordt, kan de leuze van den cor poratieven staat als aantrekkelijkheid dienen. Wat daaronder is te verstaan, schijnt den heeren van den N.S.B. zelf nog niet duidelijk voor oogen te staan. Er kan onder worden verstaan regelingsbevoegdheid en volledige zeggenschap over eigen belangen van de ge organiseerde bedrijven of bedrijfsgroepen, die in de maatschappij werkzaam zijn. Er kan ook onder worden verstaan een er kenning en regeling van de bedrijfscorpora- ties, die echter als in Italië volkomen onder geschikt zijn aan het staatsgezag. Hij is dan meer schijn dan wezen. Er kan tenslotte onder worden verstaan het betrekken van de organisaties van het be drijfsleven in de voorbereiding en toepassing, zoo mogelijk ook in de verdere uitwerking van regelingen op die bedrijven betrekking hebbende. In dat geval zijn wij in Nederland in die richting sinds jaren werkzaam, getuige de instelling van den Hoogen Raad van Ar beid, de vaststelling van de bedrijfsraden- wet en de wijze, waarop verschillende crisis- regelingen worden voorbereid en uitgevoerd. Bij gebreke van nadere aanduiding hetgeen de N.S.B. zich als inhoud denkt van den kleu- rigen bol, die door hen corporatieven staat wordt genoemd, dringt zich de vergelijking op van dezen bol met een in zon glanzende zeepbel. Rede van minister Oud. De minister van financiën, mr. P. J. Oud, besprak vervolgens uitvoerig de bemoeiingen van de overheid in het productieproces en den algemeenen financieelen toestand. Het behoeft niet te verwonderen zoo merkt spr. op dat de drang naar het nieu we zich in onzen tijd met zoo ongekende he vigheid openbaart. Slechte economische toe standen werken critiek op het bestaande, cri- tiek op de regeering vooral, in de hand. Het is niet zoo heel moeilijk in tijden als de tegen woordige geheele drommen van ontevredenen Hij bekijkt u en brengt uw in het oog loopen- de kracht in verband met de groeven in Hoode's schedel. Hij ziet de titanische lengte van uw beenen en overweegt, dat u de eenige persoon in het huis bent, in staat om door het open studeerkamer-raam te stappen zon der sporen achter te laten op het bloemperk. Hij maakt een sommetje, en de oplossing is: X is gelijk aan den moordenaar, en Archibalt Deacon is gelijk aan X. Dat is 't, wat u be grijpt, is 't niet zoo?" „U hebt 't heelemaal gesnapt, oude jon gen! Quel lucidité!" „Maar dat is niet alles," zei Anthony, die dacht aan de vingerafdrukken en aan ziijn belofte, aan Boyd gedaan. „Er is, vrees ik, meer." Hij trok aan zijn sigaar. „A propos, u deed het niet?" „Neen", zeide Deacon, en lachte. Anthony glimlachte. „Ik zou 't niet ge loofd hebben als u ja gezegd hadt. Kunt u mij soms niet op weg helpen? Hebt u zelf geen verdenking? Ik heb een hoop gegevens, maar niets om ze aan op te hangen." „De oplossing, oude jongen, is een puzzle Alleen maar vermoedens. Maar wat zijn die gegevens? Hebt u iets nieuws gevonden?" „O, wel, u begrijpt Anthony maakte vage bewegingen met zijn handen. „Moge lijk wel, mogelijk niet, als u maj begrijpt. Ik bedoel, je weet het nooit!" Deacon glimlachte „Kameraad!" zei hij. ,,'t Is mijn verdiende loon. Zoo ben ik nu een maal. Vervloekt beroerd. Maar u moet toe geven dat ik er belang bij heb." „Dat doe ik," zeide Anthony; dan opeens boog hij zich voorover. „Hebt u mij alles ver; teld, wat u weet?" vroeg hij. „En zult u mij achter zich te krijgen, wanneer men zich te gen de regeering richt. Er is niets nieuws onder de zon. Tot in de gebezigde terminolo gie is er vaak letterlijke overeenstemming tus- schen wat de nationaal-socialisten thans en de socialisten en communisten vroeger en nu beweren. Regeeren is vooral in deze dagen moeilijk en onaangenaam werk. Onaange naam, omdat het bijna altijd afbreken is. Een afbraak, waarvan de noodzaak door velen dikwijls zoo moeilijk wordt ingezien. Ik vraag hier vooral aandacht voor den noodtoestand onzer staatsfinanciën. Nood toestand is hier zeker geen overdreven woord. Was ooit het te overbruggen tekort zoo groot in Nederland, als op de begrooting voor 1934, toen een bedrag van niet minder dan 190 millioen gevonden moest worden? Met kleine middelen viel hier niet te werken. On barmhartig moest het mes erin. Ook bleef be lastingverzwaring en een groote belas tingverzwaring onvermijdelijk. Het groot® probleem was daarbij de recht vaardigheid te betrachten. Niemand weet beter dan de minister van financiën, hoeveel moeite het velen kost de hooge heffingen op te brengen. Men kan op dezen weg niet heel veel verder gaan. In dezen crisistijd laat de inkomstenbelasting ons volkomen in den steek. Haar opbrengst daalde in weinig jaren met ongeveer de helft. En met de meeste andere belastingen ging het niet beter. Zoo moesten wij onze toevlucht wel nemen tot de verbruiksheffingen. Straks zal de omzetbelas ting, wat haar opbrengst betreft, de belang rijkste rol gaan vervullen. Iedere belasting- verzwaring is in dezen tijd, nu de productie kosten naar beneden moeten, een groot kwaad, wij moeten daarom met onze uitgaven terug. De werkloosheid legt als belangrijkste crisis-uitgave de zwaarste lasten op ons budget. Wij hebben ons voor de financiering der crisisuitgaven zelf reeds in de schulden gestoken. Er zijn er, die dit niet erg vinden. Zij roe pen mij toe: maak het u toch zoo moeilijk niet. Waarom zoudt gij voor een deel van uw crisisuitgaven niet blijven leenen. Het zou onverantwoord zijn naar hun stem te luiste ren. Zij zien voorbij, dat niemand weet, hoe lang deze toestand nog zal duren. Het hooge woord moet er uit: Onze crisisuitgaven zijn gewone uitgaven geworden. Dit geldt voor het rijk zoowel als voor de gemeenten. Rijk en gemeenten beide moeten met hun uitgaven naar beneden. Een tegenstelling tusschen beide mag niet bestaan. Beide behartigen zij het algemeen belang. Taakverdeeling tus schen rijk en gemeenten is slechts een vraag van billijkheid en doelmatigheid. Spr. verklaarde zich nadrukkelijk vóór de handhaving van d~n gouden standaard. Tenslotte behandelde spr. de plaats van den v.d. bond in het politieke leven. Het landsbelang vordert thans zoo zei de spr. samenwerking in den besten zin van het woord. Samenwerking met volkomen behoud van eigen oeginselen, waarbij de zaken, die ons verdeeld houden, zooveel mo gelijk blijven rusten en alle kracht geconcen treerd wordt op datgene, dat ons vereenigt. Wat ons vereenigt is het streven, het hoofd te bieden aan de economische en financieel» moeilijkheden van dezen tijd, Nederland te bewaren voor geestel jke en zedelijke verwil dering, den demo«.ratischen regeeringsvonn te handhaven. Dat wij onze taak in het kabinet hebben durven aanvaarden, vond zijn grond in de vaste overtuiging, dat wij zouden worden ge steund door het vertrouwen van de partij. De band tusschen Kamerfractie en partij is on der leiding van Marchant steeds hechter ge worden. Ik ben er vast van overtuigd, dat de partij ons dat vertrouwen zal blijven schen ker.. Wij zijn onzen weg gegaan in het be wustzijn, dat wij deden wat onze plicht was. Dien plicht wil de vrijz. democratische partij ook thans vervullen. Minister Marchant spreekt. Minister mr. H. P. Marchant bracht hier na de kwestie van de deelneming van de v.d. aan de regeering naar voren. De eenige kans op redding van het parle mentaire stelsel, het eenige stelsel van actua liteit, dat den volksinvloed op het regeerbe- leid verzekert, kon de eendrachtige samen werking bieden van allen, van welk beginsel overigens ook, die het viervoudige gevaar wilden keeren. Om deze eendrcaht te berei ken was medewerking aan onze partij nood zakelijk. De partijraad zag met ons de zware verantwoordelijkheid, die ons zou drukken, indien wij door ons afzijdig te houden het vervullen van de eerste voorwaarde voor de handhaving van het parlementaire stelsel onmogelijk maakten. Toen reeds beseften wij, dat wij ons zagen geplaatst in een financieelen toestand, die velerlei harde maatregelen onvermijdelijk zou maken. alles vertellen, wat u niet weet, maar alleen slechts voelt?" Deacon gaf eerst na een minuut ongeveer antwoord. „Ik kan u niets meer, dan ik weet, vertellen", zei hij op 't laatst, langzaam. „En wat dat andere betreft, waar doelt u op? Meent u: of ik iemand bepaald verdenk van den moord!" Anthony knikte. „Juist." „Dan is het antwoord neen. Maar ik wil u vertellen, wat ik heel sterk voel, en dat is: dat het niet iemand is, die in het huis is." „Zoo, denkt u dat?" zei Anthony. „U be grijpt, ik heb dat al meer gehoord." Deacon ging overeind zitten. „O, en wat denkt u? Het tegendeel?" Anthony haalde, zonder te antwoorden, de schouders op. „Maar het is ongerijmd." zei de secretaris „Volmaakt onmogelijk, mijn beste kerel!" „Zou het dat zijn?" Anthony haalde zijn wenkbrauwen op. „Hebt u ooit detective verhalen gelezen, Deacon? Goede, bedoel ik. Gaborian bijvoorbeeld. Als u dat hebt, dar. zult u weten, dat 't „het" soms gevonden wordt in een stapel „onwaarschijnlijk- en onmogelijkheden." En een van mijn voor naamste steunpunten in het leven is mijn be proefde theorie, dat Verdichting is Waar heid. De moeilijkheid is, dat de verhaaltjes diwijls meer waar zijn dan de werkelijkheid En dat is juist 't punt, waar iemand de ver keerde richting inslaat, en soms even goed als de anderen het spoor kwijt raakt. Ik be gin te denken, dat ik dat hier zou kunnen gaan doen." (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5