DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche militaire luchtvaart Uit hei JUicCement T)xiqeUiksch 0veezicht ,3Buitmiand. Donderdag 30 November 1933 Minister Londonderry spreekt in het Hooger- huis over de bewapening in de lucht en ver gelijkt de luchtmacht der verschillende landen. GEEN WEDLOOP IN DE BEWAPENING. Wat vandaag de aandacht trekt Ontvangen Nieuwe collectie Italiaansche Kunstnijverheid Houtwaren en Aardewerk. Fa. v. d. Horst, Langestr. 21. PRINS IN CONCENTRATIE KAMP. Wegens nazi-propaganda in Oostenrijk. GROOTE SPANNING IN PRINCESS ANNE. AARS CHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementspriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aao de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. No. 283 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 29 November 1933 De Begrooting van Sociale Zaken heeft de stof van bespreking geleverd voor de avondvergadering, welke gister de Tweede Kamer tot 2 uur in den nacht heeft gehouden. Zij is niet afgehandeld, maar men is er toch een goed eind mede opgeschoten, dank zij de omstandigheid, dat er, behoudens een enkele opmerking geen algemeene beschouwingen jijn ge houden. Uit dèn aard der zaak zijn er niet veel nieuwe gezichtspunten te berde ge bracht en wij behoeven onzen lezers wel niet te verzekeren, dat Minister Slote- maker de Bruine uiterst sober in zijn beloften was, moest zijn. Om slechts enkele punten te noemen: wettelijke regeling van den arbeidstijd bij den landbouw, o.a. door den heer Hiemstra (s d a p.) voor de zooveelste maal aanbevolen, is in deze zware tijden iets onmogelijks. We zullen er dus het volgend jaar weer een pleidooi voor moeten aanhooren. Dan de 40-urige arbeidsweek, door zeer velen aangeprezen, is zeer terecht door den heer Amelink (a r en anderen be streden. De verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten, door den heer Loerakker (r.kden heer Kupers (s.da.p.) enz. wenschelijk geheeten, werd van verschillende zijden ontraden en door minister Slotemaker de Bruine als praktisch onuitvoerbaar afgewezen Het Internationaal Arbeidsbureau te Genève is door den heer Van Kempen (lib.) onder de oogen gezien en hij heeft zoowel de samenstelling van de Neder- landsche delegatie als de werkwijze van het bureau afgekeurd. Minister Slote maker heeft het daartegenover in be scherming genomen, uiteenzettend, dat hfet bureau goed werk kan verrichten, vooral nu de economische conferentie is mislukt. Naar aanleiding van opmerkingen van tnej. Groeneweg (s.d a.p.) die onder meer beweerde, dat er wel meisjes bereid zijn om als dienstbode werkzaam te zijn, maar dat zij door de wet moeten be schermd worden, heeft de minister ge zegd, dat hij er niets op tegen heeft, dat vrouwelijke werkkrachten uit de fabrie ken worden geweerd, maar over een wet op dit punt zweeg hij terecht. De minister heeft verder o.a. mede gedeeld, dat er een wet op komst is welke de Veiligheidswet van toepassing verklaart op den landbouw. Aan een wet op de 40-urige arbeidsweek denkt hij niet, even weinig als aan een wet v-elke een leeftijdsgrens voor den ar beider aangeeft. Het slot van den avond is gevormd tloor uitvoerige beschouwingen over de Arbeidsverzekering, waarbij de hepr Kupers (s.d.a.p.) de vrijwillige verzeke ring een mislukking heette, de heer Vos (lib drong aan op vereenvoudiging van de inrichting der verzekerings vetten, de heer Zandt (st.ger.) de sociale verze kering een aanfluiting heette en een paar leden gesproken hebben over de mogelijkheid om de fondsvorming, wel ke thans grondslag uitmaakt van de sociale verzekering, te vervangen door het omslagstelsel. Minister Slotemaker zal deze punten in de vergadering van Donderdagavond behandelen. Een groot gedeelte van de vergadering van hedenmiddag heeft de Tweede Ka mer besteed aan de afdeeling Handel en Nijverheid van de Begrooting 'an Eco nomische Zaken. De spreekliefde was buitengewoon. Hebben we niet misge- teld, dan hebben wij moeten luisteren naar vijftien sprekers, 11 voor dat mi- i ister Verschuur aan het woord kwam. Veel en velerlei is daarbij te berde ge bracht, doch wij meenen onzen lezers geen ondienst te bewijzen door ons in hoofdzaak te bepalen tot wedergave van wat de Minister in het midden heeft ge bracht. Minister Verschuur, een vlot en aan genaam spreker, heeft in zijn re le de opmerkingen van de leden, die hun hart hadden ge'ucht, samengevat maar ai- vorens in te gaan op de kritiek heeft hij er den nadruk op gelegd, dat ook al er kent de Regeering, dat erop velerlei ge bied ernstige nood heerscht, welke in superlatieven vorm onder zijn oogen is gebracht, men wel moet bedenken, dat ook de Rijksschatkist in nood ver keert, waardoor menige wensch onver vuld moet worden gelaten. Men fan nu eenmaal niet verder springen dan de polsstok lang is. De nood in de veenbedrijven, door een aantal sprekers uiteengezet ,is inderdaad zee* hoog, maar de middelen om daar aan op afdoende wijze tegemoet te komen, ontbreken. De Minister erkende, dat hij geen studie heeft .gemaakt van de toestanden in de Veenkoloniën, maar toch wilde hij vragen, of niet weieens met te zwarte kleuren wordt geschil derd Wil men ze helpen door in plaats van steenkolen turf voor te schrijven, dan verlieze men niet uit het oog, dat, wanneer men een 240 000"\on steenkolen minder in de industrie gebruikt en daarvoor turf bestemt, dit de toene ming der werkeloosheid in de mijn- districten met 200 man beteekent. 5<u wordt er aangeraden de dalgronden in de veenstreken in exploitatie te bren gen. Inderdaad een nuttig werk, maar waarmede tientallen jaren gemoeid zijn, terwijl het geld voor een dergelijk werk op langen adem niet beschikbaar is en men ten slotte niet weet, of het een ren- tegevend werk zal zijn, daar de dal gronden toch maar van middelmatige hoedanigheid zijn. De klachten over den toestand van de textielnijverheid in Twente beaamde de Minister van ganscher harte De oorzaak van den calamiteuzen toestand is ech ter te zoeken in de stagnatie van den export naar Indië. Eerste eisch is het dien te verbeteren en in Indië zou men mischien in die richting pogingen kun nen doen door contingenteering De zaak is thans in onderzoek, en de Minister hoopte later daaromtrent mededeelin- gen te kunnen doen. Ook de klompenmakers hebben reden tot klagen, maar verbetering van den export is z. i. het eenige middel om tot betere toestanden te komen. Voor con tingenteering gevoelde hij niet veel, omdat we daarmede in de eerste plaats België zouden treffen en dat is ook om andere redenen niet gewenscht. De nood van den Middenstand, door vele sprekers behandeld, is indeidaad zorgelijk. Daarvoor bestaan velerlei oorzaken, o.a. de crisistoestand, waarin heel de maatschappij verkeert. De heer Hellenberg Hubar (r.k.) heeft er evenwel niet ten onrechte op gewezen, dat ieder, die er lust toe gevoelt zich in de gele deren van den Middenstand kan scha ren. Dat is inderdaad uit een maatschap pelijk oogpunt niet gewenscht. Maar om nu dien stand af te sluiten, een nume rus clausus er voor in te voeren zou, hoe aanlokkelijk ook, niet gewenscht zijn, eerder gezegd, onmogelijk wezen. Men kan wel om den aandrang wat giringer te maken, de buitenlanders uitsiuiten, maar oj den duur is een vestigingsver bod toch niet door te voeren. Het denk beeld, door den heer Van der Put (r.k.) geopperd om een bedrijfsvergunning in te voeren lachte hem ook niet aan. Dat zou een soort van bedrijfsbelasting wor den, welke op de consumenten zou wor den verhaald. Wat betreft de klachten o er de Warenhuizen, kwam de Minis ter toch op voor de belangen der con sumenten. De klacht, dat de Regeering ni*t vol doende contact met den Middenstand zou zoeken wees hij af. Er worden van regeeringswege allerlei middelen over wogen. Over de bestrijding va het ca deaustelsel is een rapport van den Nij- verheidsraad in overweging. Maatrege len daartegen zullen echter buiten de mogelijke wijziging der Winkelsluitings wet worden overwogen. Ten opzichte van de klachten rakende de sigarenin- dustrie, deelde de Minister mede, dat zijn collega van Financiën overweegt een maatregel, waardoor het onmogelijk wordt gemaakt beneden den banderol- lenprijs te verknopen. De Rijnvaart wil de Regeering gaarne steunen en wanneer onze vloot bij de be vrachting in Duitschland wordt achter gesteld, zal daartegen worden opgeko men omdat dit in strijd zou zijn met de Mannheimer acte. Maar de Minister weigerde maatregelen tot o.a. door den heer Dis (st.ger.) gewenschte verplichte nacht- en Zondagsrust te nemen omdat dit economische nadeelen met zich zou brengen. Dergelijke belangen zijn slechts door internationaal overleg te regelen. Binnenkort is een voorstel tot wijzi ging van de Winkelsluitingswet te vvach ten, zoodat er geen noodzaak is om nu op de kritiek nader in te gaan. Vandaag of morgen zal bedoelde wijziging het departement verlaten (naar den Raad van State?) Tegenover de klachten be treffende de evenredigevrachtverdee- ling verklaarde hij, dat men een beetje geduld moet oefenen. Er is voor onze vrachtschippers eenige verlichting ge komen en vooralsnog moet men daar mede tevreden zijn. Naar aanleiding van de klachten de hooge inkomsten der Kamers v Koophandel, verklaarde de Minister, de basis van de nieuwe rege11 doet in de pr^ctijk en dat de fin|e. waartoe die lichamen gerechtigd zijn, werkelijk nogal bescheiden z J Hierna kwam de afdeeling Landbouw aan de orde. W ij hebben meer dan een half dozijn leden hierover het woord hooren voeren, doch toen wij bemerkten, dat minister Verschuur niet voor mor gen gelegenheid zou hebben de op- en aanmerkingen te beantwoorden, meen den we niet al te zeer aan onzen plicht te kort te doen door huiswaarts te kee- ren Morgen deelen we nadere t-.jzonder- heden mede. De Eerste Kamer heeft gisteravond en hedenmorgen korte vergaderingen ge houden tot afdoening van spoedeischen- de wetsontwerpen. Daarbij heefi de Ka mer heden een uurtje stilgestaan bij het voorstel tot wijziging van de Bakkers wet. De strekking dier wijziging is, dat voortaan het aanvangsuur voor het be drijf over het algemeen op 5 uur zal worden gesteld, terwijl tot nog toe de regel gold, dat het grootbedrijf om 5 en het kleinbedrijf om 6 uur de dagtaak mag aanvangen. Voor den heer Ter Haar (e h.) was het een aanleiding om van zijn liefde voor het versche kadetje in de vroege morgenuren te pleiten Hij meende, dat het mogelijk moest z'.n, dat men des ochtend omstreeks half acht aan de toonbank verseh klein brood kon verkrijgen, terwijl dit nu niet voor tien uur mogelijk is. Hij achtte dit onzinnig, omdat het kleinbrood zeker reeds vroeg te krijgen is, wanneer de arbeid om 5 uur een aanvang neemt. De heeren Danz (s d.a.p.) en Hermans (s.d a.p) ver klaarden zich tegen het regeeringsvoor- ste,, omdat zij het een verslechting van den toestand achtten. De heer De Bruyn k.) was er ook tegen, beloofde niette min er voor te zullen stemmen. Minister Slotemaker de Bruine zette tegenover den heer Ter Haar de on- wenschelijkheid van den door hem be- pleitert maatregel uiteen, omdat daar mede de deur werd opengezet voor een terugkeer tot den ouden toestand en het bovendien onbillijk zou werken. Het ontwerp is daarop aangenomen met de sociaal democraten als tegenstemmers. Woensdag a s. komt de Kamer weder bijeen tot afdoening van wetsvoorstellen. De Engelsche minister van luchtvaart, Lord Lonuonderry, verklaarde gisteren in het Hoogerhuis opnieuw, dat del regeer in g besloten is, voort te gaan op den weg van ne bevordering der ontwapening in de lucht. Hij voegde er echter met nadruk aan toe, dat de regeering de huidige inferioriteit der En gelsche luchtmacht niet langer kon dulden. De minister legde deze verklaring af in verband met een vraag van Sutherland, die inlichtingen verzocht over de sterkte der luchtmacht in vergelijking met die der andere Europeesche mogendheden. Londonderry zei- de, dat het feit, dat de Engelsche regeering J steeds gestreefd had naar luentontwapening, voldoende bewees, dat zij het probleem van vitale waarde achtte. De wedloop der bewa pening is een politiek, die ten koste van alles moet worden vermeden en te Genève heeft de Engelsche regeering alle moeite gedaan om het in die richting te drijven. Het is wellicht waar, dat de ontwapeningsconferentie haar taak had aangevat met een idealisme, dat in de tegenwoordige wereldomstandighecfen on vervulbaar is. Maar dat verdient geen afkeu ring en het zou een ramp van de eerste grootte zijn, wanneer geen overeenstemming zou worden bereikt over een definitieve beper king der bewapening tot een sterkte, die vol doende is voor defensieve doeleinden en die den machtigen aanvaller de noodige midde len ontzegt. Na den oorlog was Engeland de eerste luchtmogendheid ter wereld. Na den wapenstilstand wordt het grootste deel van de luchtvloot afgedankj, zoodat Engeland op het oogenblik op de vijfde plaats komt Niet alle landen hebben de sterkte van hun lucht macht gepubliceerd, maar cijfers over Enge land en Frankrijk staan ter beschikking. En geland bezit ongeveer 850 vliegtuigen, Frankrijk 1650. volgens beschikbare infor maties is het cijfer voor Sovjet-Rusland tus- schen 1000 en 1100, evenals voor Italië Het is duidelijk, dat het Engelsche voorbeeld he- laasmiet tot navolging heeft uitgelokt. Deze weg kan dus niet langer worden ge volgd en de Engelsche regeering moet, zij het ook met tegenzin, 'n einde maken aan de politiek van eenzijdige ontwapening, die bij den tegenwoordigen ongelukkigen stand van zaken klaarblijkelijk niet alleen nutteloos is, maar zelfs gevaarlijk. Dat wil niet zeggen, dat de regeering thans een vólkomen andere politiek zal voe ren, warjt in herhaalde verklaringen te Genève heeft zij gezegd, dat zij de noodzake lijkheid inziet van een standaard voor de luchtbewapening. De oprechtheid van haar verlangen om tot een effectieve ontwapening te komen is overvloedig bewezen door de ern stige bestudeering van het probleem. De re geering heeft aangeboden tot elke stap over te gaan ajs de andere moge. dheden hetzelfdp zouden doen.. Zij is bereid geweest tol een volledige afschaffing der luchtbewapening, onder de eenige voorwaarde, dat er een schema zou worden gemaakt voor de inter nationale controle van de civiele luchtvaart, waardoor de mogelijkheid van misbruik der civiele luchtvaart tot militaire doeleinden zou worden voorkomen. Het- is thans gebleken, dat sommige mo gendheden niet bereid waren op een derge lijke maatregel in te gaan en men kan niet ontkennen, dat er inderdaad groote prae tisché moeilijkheden zijn bij een maatregel van zoo wijde strekking. Maar het voortdu ren van de tegenwoordige Enge'sche inferio riteit kan niet worden gedu'd. Wanneer pari teit niet kan worden tereikt door beperkingen elders, moet het omgekeerde van het voorstel volgen en zal geen k^uze overblijven dan een aanvang te maken met aanbouw, terwijl men intusschen voort zal moeten gaan, er naar te streven, een internationale overeenkomst te verkrijgen teneinde de pariteit vast te stellen op het laagste niveau, waartoe de andere landen hun toestemming zullen willen geven Na nog gesproken te hebben over de pro gramma's betreffende vergrooting van lucht strijdkrachten in de Ver. Staten, Japan en Rusland zeide Lord Londonderry, dat men moet hopen, dat het mogelijk zal zijn, voor de voornaamste luchtmogendheden een rege ling te treffen, die noch een bedreiging voor den wereldvrede vormt, noch een ondrage lijke last beteekent. Engeland en het Britsche rijk in zijn geheel moeten in de lucht bevei- De Engelsche minister van lucht vaart over de bewapening in de lucht. (Dag Overzicht). Drie mijnongelukken in het bui tenland. (Buitenland Aardverschuiving bij Napels. (Buitenland Hevige debatten in de Belgische Kamer. (Buitenland Te Hoelen (L.) wierp een moeder haar dochter met een kerel kokend water. (Binnenland Brand aan boord van het motor schip Indrapoera te Rotterdam. (Binnenland.) Inventarisatie van broedmachines ter regeling van den hoender- en eendenstapel. (Binnenland Benoeming inspecteur gymnasia en middelbaar onderwijs (o a. de heer M. v. d Weyst te Alkmaar.) (Kerk en School en Stad en Omge ving.) De dader van den overval U. Tege- len veroordeeld tot 4 jaren gevan genisstraf. (Rechtszaken Zie verder eventueel Laatste Be richten. Uw pakjes worden St. Nic.avond op den door U gewenschten tijd bezorgd ligd worden, maar jen wedloop in luchtbewa pening moet tot icderen prijs worden verme den. De aandacht van de regeering is op het oogenblik gevestigd op het doen van ge schikte stappen om deze politiek te verwerke lijken. Een voorstel van Sutherland. Na de rede van Londonderry nam de her tog van Sutherland het woord en zeide, da; vroeger het Kanaal en de zee de grenzen van Engeland waren geweest, terwijl de grens thans in de lucht ligt. ,.Als Londen vernietigd wordt, wordt Engeland vernie tigd'-. Sutherland stelde voor, dat iedere groote Engelsche stad een eigen luchteskader zou vormen voor verdtdigingsdoeleinden. Fei. sterke En~elsche luchtvloot zou in de Europeesche vredesconferenties het sterkste argument zijn. Lord Lloyd \mep of het waar is, dat Amerika een post var. 3 millioen pond voor de versterking var zi;n luchtvloot overweegt en Rus'and in de eerstvolgende twee of drie iaar de sterkste luchtmacht ter wereld gaat bouwen. Ook in het Lagerhuis luchtmacht- pesorekken. In het Lageruu:' i- de vraag gesteld, hoe veel tijd Engeland noodig zou hebben om de luchtvloot met tien eskaders te versterken. De onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart, Sir Philip Sassoon, antwoordde, dat het moeiliik is, hierop een nauwkeurig antwoord te geven. Alles hangt van de omstandigheden af. Een versterking zooaL hier genoemd zou in vier jaar kunnen worden bereikt. Daarbij is ook de aanleg van nieuwe vliegvelden en de op leiding van vliegeniers noodig. In een nood toestand zooals bij oorlog zon deze termijn belangrijk kunnen worden verkerf. BIIEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG OP 12 DECEMBER. Wij vernemen van het bureau van den Rijksdag, dat de nieuwgekozen E>uitsche Rijksdag' tegen Dinsdag 12 December des middags om drie uur is bijeengeroepen in constitueerende zitting. Een bizondere agen da is niet ingediend. In deze zitting, welke gepresideerd zal worden door den president van den Rijksdag, Goering, zal de Rijksdag worden geconsti tueerd. De zitting zal plaats vinden in de Krollopera. MIJNONGELUK BIJ AKEN. 18 mijnwerkers ingesloten. Gisteravond, even voor 8 uur, gebeurde in de mijn „Carolus Magnus" bij Aken een on geluk, dat zich vrij ernstig liet aanzijen. In een der grootste af deelingen van de mijn, waar 70 mijnwerkers aan den arbeid waren, had een breuk plaats, zoodat een ge deelte der gang instortte. De breuk kondigde zich aan door gertiisch en demijnwerkers, die juist op hun Plaatsen waren gearriveerd, vluchtten naar twee kanten. Hef grootste aantal huner slaagde er in zich in veiligheid te brengen, achttien man echter liepen een zijgang in en hadden juist het vaststaande gebergte bereikt, toen de breuk met groot geweld geschiedde. Gered Het reddingswerk werd direct van ver schillende kanten aangepakt. Vrij spoedig wist men, dat de ingeslotenen alleen nog in leven waren en na een uur koortsachtig wer ken gelukte het de mijnwerkers te bevrijden Volgens een bericht uit Klagenfurth zal prins Bernhard von SachsenMeiningen, die over enkel dagen een arrest van zes we ken in het huis van bewaring van het Land gericht te Klagenfurth zal hebben uitgezeten hij was veroordeeld wegens propaganda voor de nat.-soc. partij worden overge bracht naar het concentratiekamp te Woel lersdori. Volgens een ericht uit Innsbruck zijn in Tirol tot dusverre 620 aanhangers der nat.-soc. partij van hun Oostenrijksch staats burgerschap vervallen verklaard. De spanning in Princess Anne in Mar? land, waar Dinsdag vier belhamels van een lynchpartij gearresteerd zijn, is intusschen nog toegenomen. Een duizendtal inwoners van de stad dre ven 300 negers de stad uit erf een ontzagge lijke menschenmenigte belegert de plaatselijke gevangenis, waar de belhamels na hun ver hoor in Baltimore voor het afnemen van ver dere verhooren zijn ondergebracht. Men meent, dat de menigte de'gearresteerden met geweld zal ti achten uit de gevangenis te be vrijden. De gearresteerden op vrije voeten. De plaatselijke politie van Princess Anne in Maryland heeft de vier in verband met de lynchpartij gearresteerden in vrijheid ge steld, toen de voor de gevangenis samenge schoolde menigte een steeds dreigender hou ding aannam.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1