Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOÏSHALL Radionieuws feuilleton Stad en Om Bonoem n/i en dertigste Jaargang. DONDERDAG 30 NOVEMBER No. 283 1933 Vrijdag 1 December. Hilversum. 296 M. (8.—12.—4 —8— en 11.-12— VARA, de AVRO van 12—4— en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gra- mofoonplaten. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Declamatie Ad. Bouwmeester. 10.30 Trio Favoriet. 11.Declamatie Ad. Bouw meester. 1120 Vervolg trio-concert. 12 Gramofoonpl. 12 30 Ensemble Otto Hen driks. 2.30 Causerie door J. H. Doorn. 3. Gramofoonmuziek. 4.Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.Orgelspel Joh. Jong. 6.25 Gramofoonplaten. 6.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.A. de Vries: „De laatste ronde 1933". 7.15 Cor Steyn, accor deon en Joh. Jong, piano. 7.30 Vervolg or kestconcert. 8.Causerie Dr. W Banning. 8.30 Elize de Haas, zang en M. van Ijzer, piaon. 9.Causerie Ds. B. J. Aris. 9.30 Vervolg concert. 10.Vrijz. Godsd. Pers bureau 10.05 Vaz Dias 1015 Causerie Ada Geyl. 1045—12.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door den KRO). 8—9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Orkestconcert en gramofoonplaten. 3.Voordracht en gramo foonplaten 4.15 Gramofoonpl. 5.15 Schla- germuziek. In de pauze: Lezing. 7.15 Cause rie. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Lezing. 8. Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Hoor spel. 9.20 Orkeskoncert, m. ra. v. zangsolist en gramofoonplaten. Ca. 10.35 Vaz Dias. Hierna: Vervolg concert. 11.12.Gramo foonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 110511.20 Lezing. 12.20 Orgelspel M. Vinden. 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 1.35 Nor thern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Weekend-programma 4.10 Gramofoonplaten. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Liederen van Berlioz dooi K Winter, so praan. 7.10, 7.30 en 7 50 Lezingen. 8.20 „What next", variété-programma o.l.v. J. E. Sharman. 9.20 Berichten, gramofoonplaten. 9.50 Uit Amerika: S. P. B Mais: „The Mo dern Columbus". 10.10 „Red Tabs", hoorspel van Val Gielgud. 10 55 Voordracht. 11. 12.20 Harry Roy en zijn band. Parijs „Radio Paris"1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonpiaten. 9.05 „Séance du IX Thermidor", m. m. v. G. Colin en zijn ensemble. Kalundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Con cert uit het Bellevue Strandhotel. 2.204.20 M. Hansen's orkest. 7.30 Spaansche liederen door E. Brems 7.50 Radio >oneel. 9.Gra mofoonplaten. 9 50 Concert. R. Dietzmann, cello en W. Meyer—Radon, piano. 10.20 11.50 Dansmuziek uit „National Scala". Langenberg, 473 M. 5 25, 6.35, 10.30 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Omroep orkest o.l.v. Mertens. 2.20 Concert, zang en viool. 3 20 Omroepkieinorkest o.l.v. Schrö- der. 5.55 Gramofoonplaten. 8.30 Omroep- dansorkesto.l v. Kühn. 10.20 Omroeporkest o.l.v. Rosbaud Rome, 441 M. 7.35 Gramofoonpl. 8.35 „La giornata di Marcellina", operette van Parelli. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkieinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 8.20 Vlaamsche muziek o.lv. J. Kumps. 9.25 Omroeporkest o.l.v. André. 9.45 Vlaamsche liederen 10.0512.20 Ver volg Omroeporkest. 508 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 1.30 Omroepkieinorkest o.l.v. Leemans en zangvoordrahct. 5.20 Omroep orkest o.l.v. André. 6 35 Accordeonmuziek. 3 Pianorecital. 8.20 Omroeporkest o.l.v André. 9.20—10.20 Symphonieconcert o l.v Kumps. Deutschlandsender, 1635 M. 6.20 Rijks zending: Orkestconcert. 7.25 Sportpraatje. 7.40 Actueele causerie. 7.50 „Winke bunter Wimpel", ballade v. d. Omroep door A. Kar- rasch. 9.20 en 10 05 Berichten. 10.20 Cause rie over bokssport. 10.35—11.20 Concert uit Frankfurt ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Oeautoriseerde vertaling door H. A C. S. 22) „Ik ik begrijp het niet," mompelde zij, en keek met open oogen naar hem op. „U bent zoo u brengt mij zoo in de war." „Ik wil doorgaan dan. Als ik zeg, dat zelfs, indien u Hoode zoudt gedood hebben en het mij vertelt, ik geen maatregelen zal nemen alleen om u te helpen, wil-u-mij-alles- er-van-vertellen?" Die oogen stonden in gloed. „Durft u te opperen, dat ik „O, vrouw, onlogisch moet je heeten," zuchtte Anthony hard op. „Ik probeerde al leen, mevrouw, u te laten zien, hoe veilig u zoudt zij door mij alles te vertellen, wat u weet. Luister. Ik ben geheel vertrouwelijk in de zaak ingehaald. Ik bewijs er een vriend een dienst mee. Als ik niet tevreden ben over mijn eigen conclusies, zal ik er niets van ver tellen. Ik zoek noch Roem noch Honorarium. Ik heb. Goddank, meer geld dan goed voor mij is." Hij zweeg een oogenblik en voegde er toen bij: „Nu, laten we nu aannemen, dat u mij alles er van vertelt." Zij stond half op, zonk daarna weer ach terover in haar stoel. Haar oogen waren strak op hem gericht. Voor een oogenblik, dat een uur leek, verloor hij het besef van al het andere. Hij zag niets, voelde niets, als GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 1 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.3519 20, Luxem burg 19 2024. KAMER VAN KOOPHANDEL. Ledenvergadering ten Stadhuize te Alkmaar op Woensdag 29 Nov. Afwezig waren de heeren Nobel en Leber met kennisgeving van verhinde ring en de heeren Blaauboer, Coltof en Endel zonder bericht. De voorzitter herinnerde aan de opening van de vischtentoor.stellinfe, die een propaganda is voor de leuze „Eet rqeer visch", waarvoor vooral de heer Grunwald vaak ageerde ook in de K. v. K. Spr. stelde voor, na afloop der ver gadering een bezoek te brengen aan de expositie. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den voorzitter van het hoofdstembureau, waarbij wordt medegedeeld, dat bij enkele candidaat- stelling zijn herkozen de per 1 Januari 1934 periodiek aftredende leden: afd. grootbedrijf de heeren M. A Kolster, J. Blaauboer Kzn., G. Grondsma en J. Val- kering Tzn en voor de afd. kleinbedrijf de heeren H Leber, J. Hoogland, G. Nobel en J. Ringers. De voorzitter feliciteerde de hee ren met hun herkiezing en sprak de verwachting uit, dat zij ook in de komen de periode met ijver aan de werkzaam heden zullen deelnemen. b. Missive van het ministerie van economische zaken betreffende bevorde ring eener algemeene toepassing van de normalisatie in Nederland. De heer Kluitman vond de lij3t r.iet volledig, omdat de boekdrukkerijen ontbreken, waat reeds een groote nor malisatie is doorgevoerd. De voorzitter antwoordddat het hier /aat over invoering der normalisa tie door een rijkscommissie. Hij voegde eraan toe, dat algemeene doorvoering van groot belang zou zijn voor den han del, die zich dan veel beter op speciali satie kan toeleggen, omdat dan lang niet zooveel soorten van eenzelfde materiaal zouden noodig zijn. Voor kennisgeving aangenomen c. Afschrift van een adres der K. v. K. te Leeuwarden, gericht aan den minis ter van economische zaken, betreffende beperking tabaksvergunningen. De heer Sc h m a 1 z vond deze zaak van belang ook voor het platteland in dit district, waar immers vele kruide niers e.d. tabaksvergunning hebben en van beperking veel schade zouden heb ben. De heer Grunwald twijfelde aan de juistheid der agumenten in het adres, want naar hij meende was de zaak reeds van de baan. Besloten werd tot het zenden van een adhaesie-betuiging, als bij een in te stellen onderzoek blijkt, dat de regee ring bij haar plan blijft. Middenstandscrediet. d. Afschriften van adressen der K. v. K. te Leeuwarden, Hoorn en Nijmegen aan den Raad van ministers, inzake de credietvoorziening voor den midden stand. De heer S c h m a 1 z gaf hierbij een uitvoerige toelichting, waarbij hij her innerde aan een te Utrecht gehouden vergadering van voorzitters der afdee- lingen kleinbedrijf van de K. v. K. in Nederland, op welke vergadering de nooden van den middenstand breedvoe rig waren besproken en een .commissie was benoemd die de kwestie in studie zou nemen. Deze commissie had een rapport opgesteld, waaruit spr. een en ander voorlas en waarin zij tot de con clusie kwam, dat de positie van den middenstand het noodzakelijk maakt, dat onverwijld maatregelen worden ge troffen, teneinde een regeling voor de credietvoorziening van den middenstand ir het leven te roepen. Niet iedereen, die tot den middenstand behoort en steun behoeft zou steun moeten erlangen, yvant zrer velen hebben zich in de laatste jaren daarbij gevoegd, die daarbij niet die twee donkere diepten en de kleine gouden lichtjes, die beneden in de donkerheid dansten. „Ik geloof u," zeide zij eindelijk. „Ik wil u vertellen" zij lachte weer „alles er van." Anthony boog. „Mag ik gaan zitten?" vroeg hij. „O, als t u blieft, als 't u blieft, vergeef me!" Zij sprong overeind. „U ziet er zóó ver moeid uit en ik heb u al dien tijd laten staan. En terwijl ik zoo melodramatisch was ook Is er iets, dat u „Alleen uw verhaal." Anthony had ont dekt, dat het noodig was zichzelf in bedwang tc houden. Droefheid had haar, als 't moge lijk was, nog mooier gemaakt. Hij schoof een stoel bij en ging tegenover haar zitten. Zenuwachtig bewoog zij haar handen in haar schoot. Zij begon: „Ik, ik weet haast niet waar te beginnen, 't Is alles zoo *'t lijkt geen werkelijkheid, maar het is te vree- selijk om iets anders te zijn „Waarom ging u gisteravond naar Ab- botshall? En waarom, in 's hemels naam, toen u daarheen ging, hebt u er de voorkeur aan gegeven om te zwemmen?" Anthony begreep, dat vragen helpen zouden. „Er was geen tijd om iets anders te doen zeide zij, terwijl zij vertrouwen scheen te krijgen. Zij ging door en de woorden tui melden over elkaar heen: „Wij waren den geheelen dag uit geweest Dora en I* een paar vrienden. Ik toen wij thuis wa_ ren Dora en ik er was juist maar tijd om zich te verkleeden voor het eten. Tooi ik binnenkwam, zag ik enkele brieven jn de hall, en bedacht, dat ik ze 's morgens niet gelezen behooren. Crediet zou alleen moeten worden gegeven aan hen, die kunnen aantoonen, dat hun bedrijf ook nu nog alle reden van bestaan heeft en alleen door de crisis in moeilijkheden is ge raakt. Een saneering moet dus eervt plaats hebben in de gelederen der mid denstanders. De heer Hoogland bepleitte hulp speciaal voor den handel in tuinbouw- artikelen. De voorzitter zou geen voorkeur willen geven aan bepaalde bedrijven, want dan is er geen eind aan. Het is zeer moeilijk uit te maken wie steun mag verwachten en wie niet. Wie zich b.v. een jaar geleden vestigde kan nu toch wel in moeilijkheden verkeeren en zou dan niet best afgewezen kunnen worden. De heer de Raat geloofde, dat het verleenen van steun afhankelijk van saneering zal vastloopen, omdat er dan slachtoffers zullen vallen, die bij tijdige credietverleening behouden zouden zijn gebleven. De heer Kuyper vond hulp wel noo dig, maar niet door betaling van credie- ter., die dubieus zijn geworden tenge volge van de crisis. De heer Kolster stelde vast, dat in den vischhandel groote nood heerscht, ook doordat het vervoer per auto veel giossiers overbodig maakte, doordat de kleinhande' nu zelf het benoodigde haalt De heer Wagenaar erkende dit, .aar meende dat dv regeering wel zou kunnen gelasten het behoud van gros siers en tusschenhandel voor groenten- veilingen en vischafslag. Dit zou ook voor den kleinen koopman geen nadeel zijn, want hij is met allerlei omstandig heden in den handel minder goed be kend dan grossier of tusschenhandelaar. De heer Kuyper meende, dat het niet op den weg der regeering ligt aldus op te treden. Dat moeten de vereengin- gen doen. De heer Wagenaar gaf dit toe, maar het zal veel beter gaan, wanneer de regeering het deed. De heer Valkering wees er op, dat met het vervoer per vrachtauto toch wel rekening moet worden gehouden, want deze brengen in korten tijd de groenten overal. De heer S c h m a 1 z zette uiteen, dat het handelsregister een belangrijke hulp kan zijn voor saneering ten behoeve van het middenstandscrediet (geen steun), waarbij het gaat om de zooge naamd bevroren credieten. De heer Hfo e n s betoogde, dat zij, die oude (vaak dubieuse) vorderingen hebben, niet zijn te helpen met bankcre- diet, maar daarom mag men toch niet weigeren hen te helpen. De voorzitter Moet de regeering do schulden van leveranciers e.d. on aangeroerd laten en steun geven om ver der zaken te drijven? Dan kan de schuldeischer toch aanpakken en zou de middenstand niets hebben aan crediet. De heer Moens: Dan wordt de zaak nog erger en zou men komen op het ter rein van executieverbod. De heer Wageraar was van oor deel dat de regeering bij het verleenen van hulp de voorwaarde moet stellen van contante betaling bij koop, anders zit de betrokkene over een paar jaar weer aan den grond. De heer Moens betoogde, dat ieder een streep moét zetten onder de oude vorderingen, daarna kan credietver leening plaats hebben. Elk ge,7al moet op zichzelf worden bekéken. In de prac- tijk zal dit wel meevallen: ieder wil graag contant verkoopen. Wie steun zal willen ontvangen, moet bewijzen, dat die niet zal dienen om oude schulden te betalen (dus de leveranciers moeten meewerken). De heer Grondsma gaf als zijn meening te kennen, dat de oorzaak voor den slechten toestand hier te lande ligt aan de stroeve onderhandelingen in Den Haag. Verschillende landen hebben veel meer kunnen bereiken dan wij, omdat onze onderhandelaas met het buitenland niet voldoende koopman waren. Ten slotte werd overeengekomen, dat het bureau der Kamer een adres zal ontwerpen en dit ter behandeling zal geven aan de handelscommissie uit de Kamer. Personeele belasting voor caié's e. d. e. Van een 12-tal gemeentebesturen in had wij hadden ons zoo gehaast om weg te komen. Toen ik thuis kwam, vergat ik ze weer tot na het eten. ,'t Was niet voor na half elf, dat ik er aan dacht En toen, toen toen ik dien van Jimmy las, ik - ik - o. God! -" Zij be dekte haar gezicht met de handen. ,Wie", zei Anthony scherp: „is Jmimy? Het deed hem pijn te zien hoe zij zich moest inspannen om bij te komen. De handen zakten weer in haar schoot. Hij zag de lange vingers langs elkaar wrijven. Jimmy", zeide zij „is mijn broer. Ik ben ontzettend aan hem gehecht, moet u weten. Hij is zulk een lieveling! Maar maar hij is niet heelemaal meer dezelfde sinds hij uit Duitschland is teruggekomen. Hij hij is zieken hij h#ij drinkt en hij was daar drie jaar lang gevangen! Toen ze hem gevangen namen, had hij een wond aan het hoofd en nooit zelfs hebben zij die bees ten! Die beesten! O, Jim, lieveling „Die brief, mevrouw." Anthony was hard "ja ja, de brief." Zij hield een snik in Mljj' ik las hem. Ik las hem, en dacht, dat ik gek werd! Hij schreef, dat hij ging dat hij Hoode ging doodschieten dien avond!" „Uw broer? Wat had hij met Hoode te maken?" Athony was tegelijk opgelucht en ver bijsterd. Hij begreep nu, waarom zij gezegd had: „Wie schoot op hem?" Maar waarom zou haar broer willen schieten? Zij scheen zijn vraag niet gehoord te heb ben. „Ik deed mijn best ik deed zoo mijn best om mijzelf te overtuigen, dat de brief heeiemaal onzin was. dat 't een ru we grap het district der Kamer was antwoord ontvangen op haar verzoek tot ver laging der personeele belasting voor Derceelen uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting, tot het gebruiken van spij zen en dranken tegen betaling. De meeste dezer gemeenten waren aan het verzoek tegemoet gekomen, sommige hadden het bedrag der belasting pas vastgesteld bij de begrooting. Na eenige bespreking, waarbij de heer de R a a t de onbillijkheid der belasting betoogde, werd besloten om in den loop van den volgenden zomer op de zaak te rug te komen. f. Op voorstel van den heer Grun wald werd besloten adhaesie te betui gen aan een adres der K. v. K. te Den Bosch aan den minister van financiën inzake heffing van rechten op onge brande koffie. Telegrammen op de kaasmarkt. g. Er werd geen bezwaar gemaakt tegen opheffing op 1 Jan. a s. van de ge legenheid om op de kaasmarkt tele grammen te verzenden, omdat men daarvoor in het poststation aan de Hout- til ook terecht kan. h .Antwoord van den min. van econo mische zaken op het verzoek der Kamer om de uit de heffingen op den export van zuivelproducten te ontvangen gel den aan te wenden tot vergrooting der afzetmogelijkheden hiervan. In dit antwoord wordt gezegd, dat de mogelijkheid bestaat zoowel door recht- streeksche uitkeering als door bevorde ring van den opzet, reclame enz de ver schillende belangen te behartigen. De heer Grondsma zou de fondsen gaarne gebruikt zien bij de onderhan delingen met andere landen, waarbij men zich dan op koopmansstandpunt moesi plaatsen. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Het pont bij de Hembrug. i. Antwoord van de K. v. K te Zaan dam op een schrijven onzer Kamer waaruit blijkt, dat het in de bedoeling ligt langs den weg Zaandam-pontveer Hembrug witte paaltjes aan te brengen. De heer Grondsma zou gaarne zien, dat er twee ponten varen zoodra de nieuwe weg naar Zaandam geheel ge reed is. De voorzitter dacht, dat zulks wel zal geschieden, want het verkeer zal stellig groot worden, terwijl lat over het pont bij Velsen zal verminderen. De heer S c h e f f e 1 drong er bij den heer Ringers p aan 'a. hij in de Prov Staten zal wijzen op de onpractische wijze van plaatsing van de veiligheids maatregelen bij het pont bij de embrug. j. Adres van de K v. K. te Rotterdam, gericht aan den minioler van economi sche zaken te 's-Gravenhage inzake de toepassing van de landbouwcrisiswet op gedroogde, toebereide en geconserveerde vruchten. De heer Grunwald gaf hierbij een uiteenzetting, waarin hij betoogde, dat de handel, die reeds groote schade leed door de daling van den dollar, weder werd getroffen door de nieuwe heffing. Deze is onjuist, want de genoemde vruchten verdringen geenszins het in- landsche fruit. Een groote fout is ge weest, dat de regelingen zijn getroffen door menschen, die geen verstand heb ben van gedroogd fruit. Besloten werd het adres te steunen en er bij de regeering op aan te dringen, dat alsnog een importeur en een gros sier in de bedoelde regelingscommissie worden opgenomen. Hooge hypotheekrenten en executies. De heer mr. Moens, voorzitter der c l.missie van verordeningen, bracht rapport uit over de door den heer Leber in de vorige vergadering gestelde vraag „of het niet wenschelijk zou zijn actie te voeren tegen de hooge hypotheekrenten er executies." In zijn uitvoerige beschouwingen stelde spr. de vraag of het eigenlijk wel goed is, wanneer men bepaalde perso nen tegemoet wil komen, dit te doen ten koste van hen die destijds die personen met crediet hebben willen steunen. Wat de executies betreft, geloofde spr., dat er thans niet zooveel meer geëxecu teerd wordt dan in normalen tijd. Het is practisch bijna niet mogelijk om te executeeren. Spr. zette dit nader uiteen was, of dat J;nimy ziek was, of of iets dergelijks. Maar ik kon niet. Hij hij schreef alles zoo in bijzonderheden. De trein waarmee hij kwam en alles. De „Wat had uw broer met Hoode te maten?" viel Anthony haar in de rede." Hij voelde, dat zij, als zij niet gedwongen werd zakelijk te ziin, telkens zou afdwalen. „Hij was zijn secietaris totdat Archie in zijn plaats kwam ongeveer zes maanden geleden. Ik ft heb nooit geweten waarom jimmy van hem vandaan ging, hij wou 't mij riet vertellen!' Anthony schoof ongeduldig in zijn stoel heen en weer. Er was iets van hysterie in baar laatste woorden. Opeens stond zij overeind. „Hij deed 't, hij deed 't". jammerde zij. terwijl zij haar handen boven haar hoofd hield. „O, God hij zal o Jimmy, Jimmy!" En nu begon zij te lachen. Anthony sprong op haar toe, pak»e haar bij haar schouders en schudde haar. 't Leek of het ivoorblanke vleesch zijn griioende vingers tegelijk koud en heet maakte. Bij el ke beweging van zijn armen bleef haar hoofd slap hangen Hoewel hij wist, dat hij goed deed, verachtte hij zichzelf toch. Het vreeselijke lachen ging over in snikken het snikken hield op. „Vergeef me," zeide zij. Anthony's handen lieten los. „Ik" zei hij, „ben een bruut. Gaat u, alsjeblieft, weer zitten." Zij zaten. Er heerschte stilte. Tenslotte verbrak hij deze. „Dus, u was zoo onder den indruk van den ernst van den Met een tijdelijke stopzetting der execu ties zal men bovendien vermoedelijk niet geholpen zijn, omdat de tegenwoor dige crisis immers niet is te beschou wen als een conjunctuur-verschijnsel of als een tijdelijke inzinking. Ten slotte gaf spr. in overweging geen adres aan den minister te zenden, om dat ten eerste de regeering zelf met een voorstel komt en ten tweede, omdat hoe minder wordt ingegrepen hoe beter het is. De heeren Kluitman en Nobel waren het eens met het advies, de heer Leber maakte daarbij eenige opmerkingen, voornamelijk ten aanzien van de hypo theekrenten. Na korte bespreking vereenigde de Kamer zich met het rapport van mr. Moens. Onderzoek geloofsbrieven. De heeren Schmalz, Kuyper, de Raat, Moens en Wagen aar werden aangewe zen om met den secretaris de geloofs brieven der herkozen leden na te zien. De Omzetbelasting en de mid denstand. De heer de Raat hield een causerie over de omzetbelasting en den midden stand, waarin hij tot de conclusie kwam, dat de middenstand door deze nieuwe wet ernstig zal worden getrof fen. omdat hij niet beschermd is door dwingende wetsbepalingen, zooals an dere groepen der samenleving. Na eenige gedachtenwisseling over het referaat, waaraan eenige heeren deelnamen, betuigde de voorzitter den inleider dank voor de studie, die hij van de zaak had gemaakt. Rondvraag. De heer Kuyper vroeg steun voor de atie van de K.N.A.C. en den A.N.WB. tegen onbewaakte overwegen. Deze kwestie werd gesteld in handen van de verkeerscommissie. De heer Grondsma besprak den aanolag op het voortbestaan der hoogere handelsschool ten bate van de afd. A. der H.B.S. en hoopte, dat het gemeente bestuur een weg zal weten te vinden tot behoud, omdat goed handelsonderwijs voor de opgroeiende jeugd juist nog meer noodig is dan het voor den tegen- woordigen middenstand was. Het zal voor de jongeren groote moeilijkheden geven om zonder goed onderricht zich een plaats in de wereld te veroveren De voorzitter hoopte ook, dat het gelukken zal het gevaar af te wenden De heer Kluitman roerde het in nen van kleine vorderingen aan, waar op de secretaris antwoordde dat hij den heer Huges, secretaris van de Arn- Lemsche K v. K den geestelijken vader van het Mahnverfahren in Nederland, zal vragen hoe hij denkt over den hui.ii- gen stand van het vraagstuk. De heer Sc h m a 1 z verzocht te willen aandringen op spoedige uitvoering van de kanalenplannen. De heer Ringers zegde toe hierover te zullen spreken met den ingenieur Reigersman. De secretaris maakte duidelijk hoe groot het aandeel der K. v. K. is bij het verleenen van bemiddeling ter zake van contingenteering: 1600 ♦r«p\v"7i,v»an zijn reeds door de Kamer afgegeven ten behoeve van een of meerdere der in 63 groepen onderverdeelde artikelen. De voorzitter constateerde, dat aldus veel werk wordt gedaan zonder eenigen dank van de regeering. Hierna sluiting der openbare ver gadering. BOND VAN JONGE LIBERALEN. De heer Louwes, Tweede Kamef lid, spreekt over „Het Libera* lisme blijft." Voor een zeer talrijk gehoor sprak gister avond de heer Louwes in de „Unie" voor den Bond van Jonge Liberalen over „H e t liberalisme blijf t", nadat de heer Dr. H. J. P. Huizenga met een kort woord van welkom den spreker had ingeleid en zijn vreugde uitte over de groote opkomst. Er worden in dezen tijd zoovele onjuisthe den gezegd over het liberalisme, aldus spr., dat het goed is er hedenavond over te spre ken. Liberalisme is nog altijd een geestelijk beginsel en dat moeten we vasthouden. Het is geen strooming na de revolutie, maar het heeft opvattingen, die men met elkaar als het liberalisme mag betitelen. Het wordt gedragen door breedziende menschen, die eerbied hebben en begrip voor de overtuiging van anderen. brief van uw broer, dat u besloot dat u moest probeeren hem tegen te houden. Is het zoo?" Zij knikte. „Maar waarom, in God's naam, liep l niet, of rende, of deed iets anders als zwem men „Er was geen tijd. U begrijpt 't 't was zoo laat, zooals ik al vertelde voor ik voor ik den brief gelezen had, dat ik wist, dat Jimmy er waarschijnlijk al was. Er was geen tijd te te te „Ik begrijp 't U meende, dat u misschien tien minuten zoudt uitsoaren met de rivier over te gaan. U beweerde, dat u naar bed ging, u trok waarschijnlijk de nauwslui tende japon uit als u niet een badpak aan If°k u deedt een paar badschoenen aan om makkelijker te loopen en zonder bij het zwemmen er last van te hebben; u sloop uit het huis stilletjes en sloeg alle overige records naar Abbotshall met minstens tien minuten. Is 't zoo?" „Ja." Behalve andere emoties was er ver bazing in haar stem. „Goed. En toen, toen u buiten het raam van Hoode's studeerkamer op uw knieën lag wat zag u toen? U zult begrijpen, dat, als ik u mag helpen, ik al wat ik kan moet te weten komen, en zoo spoedig mogelijk." Haar oogleden sluierden haar groot» oogen Een krampachtig trekken in haar hals be wees in welk een spanning zij was. Toen zij sprak was het zonder gevoel, zonder nadruk, alsof een suf kind de les opzegt, die het van buiten geleerd heeft, maar niet begrepen. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5