Alkmaarsche Courant. r^pUROL Het Rijksdagbrandproces. Brand op een mailschip. ^Buitenland gesprongen handen No. 283 1933 Bonnen) n/i en dertigste jaargang. DONDERDAG 30 NOVEMBER AARDVERSCHUIVINGEN TE NAPELS. Vele gewonden. MINISTERIEELE CRISIS OP DE VALREEP. JODEN GEWEERD IN COLLEGE- ZALEN. ERNSTIG MITNONGELUK IN ROEMENIE. Bij Apo+hekers en Drogisten CONFERENTIE VAN ZEVEN? Zevenmogendhedenpact? LITWINOW BIJ MUSSOLINI. Litwinow bij den Paus? AFRIKAANSCHE MIJNWERKERS INGESLOTEN. Ten gevolge van aardbeving. ZES COMMUNISTEN TE KEULEN TER DOOD GEBRACHT. Wegens moord op nazi's. Dimitrol krijgt weer een terecht wijzing. Binnenland De „Indrapoera" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd in vlammen als fakkels; het motorschip gedeeltelijk vernield; eenige tenren schade. Gebluscht met 25 stralen. De oorzaak nog niet gevonden. Een schade van eenige tonnen. Het schip zou worden verbouwd. Ontploffingen. HEFTIGE DEBATTEN IN DE BELGISCHE KAMER. De buitenlandsche politiek. Bij de debatten over dt buitenlandsche po litiek in de Belgische Kamer verklaarde de socialist V andervelde. dat Duitschland weer aan het bewapenen is. België moet zich daar om wenden tot den Volkenbond en het Inter nationale Hof. zelfs wanneer het dezen stap alleen moet doen. Het Verdrag van Versailles voorziet bovendien in financieele en econo mische maatregeien tegen Duitschland in een dergelijk geval. Vandervelde drong aan op verdedigingsmaatregelen. De katholieke Waal Sin'got betoogde even eens, dat Duitschland herbewapent, maar hij acht het niet doelmatig, dat België alleen protesteert- Het zou veel beter zijn, wanneer een gemeenschappelijk front der andere mo gendheden tegen Duitschland zou worden gevormd. In ieder geval moet België een energieke houding aannemen. De nationalistische Vlaming Borginan be toogde, dat de redevoeringen wel wat heftig waren en dat zij in het land een paniek stemming zouden kunnen veroorzaken. Hij oefende critiek uit op de regeering wegens haar eenzijdige politiek, die hij louter tegen Duitschland gericht noemde. De liberale afgevaardigde Jaspar ver klaarde, dat België zijn politiek tegen de regeering-Hitler moet wijzigen en dat de in de verdragen genoemde sancties moeten worden toegepast. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, heeft tijdens de Kamer debatten een redevoering gehouden, waarin hij in hoofdzaak de verhouding tot Duitsch land besprak. In 't bizonder besprak Hymans de in Duitschland bestaande op militaire leest geschoeide organisaties en het pact van Locarno. België kan hiertegen alleen niets doen. Iedere afzonderlijke rctie is onmogelijk. Daarom staat de regeering in voortdurend contact met de mogendheden, met name met Frank: ijk, Engeland en Italië Een politiek van geweld, aldus de minister, beteekent den preventieven oorlog en preventieve oorlog is oorlog. Welke regeenng kan het wagen, een dergelijke verantwoordelijkheid op zich te nemen De minister refereerde vervolgens aan de dvbatten in de Fransche Kamer. Het ont wapeningsprobleem moet worden opgelost door een conventie inzake wapeningsbeper kingen, welke permanent moet worden gecon troleerd. Voor de ontwa jeningsconferentie evenwel zal worden hervat, moet langs diplo imatieken weg de basis worden geschapen voor een overeenkomst. België eiscbt even wel, betrokken te worden bij de besprekin gen der groote mogendheden, wanneer aan gelegenheden worden behandeld, welke Bel gië direct betreffen. Bovendien heeft België den plicht voor zijn verdediging te zorgen. De Volkenbond blijft ondanks alles het eenige orgaan van internationale samenwer king Het geeft den kleinen staten het recht en de mogelijkheid zich te laten hooren. De minister besprak den toestand met betrekking tot Eupen en Malmedy. Hij wees er op, dit de grenzen van deze districten volgens het verdrag van Versailles de grenzen van België zijn. Het Rijnpact heeft dezen toestand nadruk kelijk erkenl en gegarandeerd In geval van een flagrante schending zijn de onderteeke naars van dit pad verplicht direct hulp te bieden. België en Frankrijk moeten elkander hulp verleer.en en zij heoben weer aanspraak op de hulp van Engeland en Italië. De minister zeide ook. dat door hetzelfde pact de neutrali- feitsovereenkomsten zijn opgeheven en dat België zijn volkomen souvereiniteit bezii. Hymans beskot met de opwekking rust en vastbeslotenheid in dezelfde mate te betoonen. POLITIEKE VECHTPARTIJEN IN PARUS. Tusschen fascisten onderling. Gisteravond kwam het te Parijs tot een Vechtpartij tusschen de leden van 2 fascisri-' sche organisaties, waarvan 1 een anti-semie- tisch karakter draagt en een vergadering bij een had geroepen. De leden der andere or ganisaties zijn de organiseerende vereeniging niet gunstig gezind, omdat zij van meening zijn, dat de anti-semieiische vereeniging de naam die de protesteerenden zelf hebben ge kozen misbruikt. In de zaal kwam het tot een ernstige vechtpartij, waarbij met stoelen en andere voorwerpen geworpen werd. De portie moest tenslotte ingrijpen en de zaal ont ruimen Bij beide partijen waren ernstig gewonden AFSCHEID VAN B 1NOEN. Vóór vertrek naar Duivelseiland. Op de kade van La Rochelle (Fr.) kan men deze dagen herhaaldelijk personen ontmoe ten, vertelt de „Echo de Paris", die zoekend rondloopen en ten slotte aarzelend aan een of anderen zeeman den weg vragen naar het schip, dat 1 December naar het bagno vertrekt. Het zijn menschen uit alle standen die vergunning hebben gekregen afscheid te nemen van familieleden, die wegens zware misdrijven tot levenslange ballingschap zijn veroordeeld en nu op het punt staan te ver trekken. Meestal geschiedt het afscheid in de ge vangenis van La Rochelle. Na de wachtpost van Senegaleesche tirailleurs te zijn gepas seerd, worden de bezoekers in de directeurs kamer gelaten, waar hun identiteitspapieren zorgvuldig worden nagekeken. Zij moeten de graad van bloedverwantschap met den ver oordeelde (vader, moeder, echtgenoot, zoon, dochter, broeder, zuster, grootvader of groot moeder) nauwkeurig aangeven. Wordt het bezoek toegestaan, dan wordt de bezoeker in een spreekkamer gelaten, welke in tweeën is gedeeld door een gangetje met tralies. Het afscheid aan weeszijden der tralies duurt kort, niet langer dan een kwartier. Maar het is bijna altijd dramatisch. Soms, doch slechts met speciale toestemming van den directeur, mogen de betrokkenen elkaar een afcheidskus geven. Zij betreden daartoe het gangetje, doch moeten daarbij de handen op den rug houden. Met betraande oogen en een door smart vertrokken gezicht keeren de bezoekers in den regel huiswaarts, waar zij met ongeduld wachten op den eersten brief van hem of haar, die hun ondanks alles nog altijd dier baar is en die ze wel nooit meer terug zullen zien. Door den hevigen regenval van de laatste dagen zijn den heuvel Ecchia te Napels groote aardmassa's losgeraakt, die op een groot woonhuis van verscheidene verdiepin gen en op de straat stortten. Het huis stortte gedeeltelijk in en werd bijna geheel bedol ven. Bij het reddingswerk, dat onmiddellijk werd aangevat, konden tien personen uit de ruïne worden bevrijd, van wie eenige ge wond waren. Twee bewoners van het huis worden nog vermist. De Italiaansche kroon prins verbleef langen tijd op de plaats des onheils. Door een ander* aardverschuiving in een voorstal van Napels werd een groep arbei ders bij een bouwwerk verrast. Een arbeider werd gedood, terwijl twee verwondingen opliepen. Te Madrid is een ministerraad gehouden onder voorzitterschap van Alcala Zamora. Deze bijeenkomst duurde slechts kort en werd in het presidentspaleis onmiddellijk daarop gevolgd door 'n tweeden ministerraad onder voorzitterschap ditmaal van Martinez Barrios. Na dezen ministerraad verklaarde de mi nister van justitie Botella Asensi, dat hij af getreden was, aangezien de regeering bij de laatste verkiezingen niet voldoende activiteit had betoond, hetgeen naar zijn meening de oorzaak was geworden van de overwinning der rechtsche partijen, die nooit had mogen worden toegelaten. De zoo juist afgetreden minister voegde hieraan toe, dat hij had voorgesteld de verkiezing te annuleeren en de reeds ontbonden Cortes opnieuw bijeen te roepen. De ministerraad had zich hiertegen verzet, waarin Asensi aanleiding had gezien af te treden De minister-president bevestigde later het gebeurde in den ministerraad, zeggende, dat ae raad het ontslag van Botella Asensi aan vaard had en den minister van onderwijs be last had met de waarneming van het minis terie van justitie. BLIJDE GEBEURTENIS VERWACHT. Aan het Spaansche hof. De keizer en de keizerin van Japan ver wachten in Januari hun vijfde kind. De bevolking stelt groot belang in deze aanstaande blijde gebeurtenis en vurig wordt gehoopt dat de kleine een jongen zal zijn, die zijn vader, keizer Hiro Hito kan opvolgen als de 125ste van een ononderbro-, ken reeks van monarchen. De drie tegenwoordige kinderen van het keizerlijke paar zijn allen meisjes, die vol gens de wet niet voor troonopvolging in aanmerking kunnen komen. Het vierde kind, eveneens een prinses, ls op een leeftijd van zes maanden overleden. PERSONENTREIN IN GRIEKENLAND GEDERAILLEERD. Geen der passagiers gewond. Woensdag is door tot nu toe onbekende oorzaak de personentrein Athene—Olympia ontspoord. De locomotief werd geheel ver nield. De machinist werd op slag gedood, terwijl de stoker levensgevaarlijk werd ge wond. Van de passagiers werd niemand ge wond. DREIGBRIEF AAN KONING GEORGE. Vreemde bewering van verdachte. Voor den politierechter in Bowstreet ver scheen gistermorgen de zich noemende inge nieur Clarence Haddow, er van beschul digd aan koning George onder bedreiging geld gevraagd te hebben. De zaak werd tot later uitgesteld. In antwoord op de beschuldiging zeide Haddow: „Waarom word ik vervolgd om dat ik een natuurlijk kind ben van den her tog van Clarence? (den in 1892 overleden broeder van den koning). Hij ontkende de beschuldiging doch erkende een petitie tot den koning te hebben gericht. De advocaat van de civiele partij gaf te verstaan dat een geneeskundig rapport ge- wenscht zou zijn. ENGELSCH EXPEDITIESCHIP VERONGELUKT. De bemanning gered. De schoener Mynonie R. Kirby, welke twee dagen geleden uit de haven van Falmouth was vertrokken voor een expeditie naar de Zuidzee, is in de buurt van Brest in een hevigen storm geraakt en door de bemanning verlaten. Een Duitscher en een Enge'schman hadden de expeditie uitgerust De bemanning bestond, behalve uit den Engelschen kapi tein uit Duitschers. Op 100 mijlen ten westen van Brest werd de schoener door een geweldigen storm over vallen en zoodanig heen en weer geslingerd, dat spoedig de beide masten over boord hin gen. De hulpmotor kon niet op gang worden gebracht, zoodat het schip hulpeloos rond dreef op de woelige zee. Het Egyptische stoomschip Star of Ramleh heef' het schip op sleeptouw kunnen nemen Na korten tijd brak de kabel evenwel af, zoo dat de Kirbv opnieuw hulpeloos kwam. Toer de Nederlandsche sleepboot ,Zua e Zee" in de ouurt kwam nam dit schip den schoener normaals op sleeptouw, doei op nieuw knapte d< kabel af. Van Si Mary (Scilly-eilanden) werd een reddingsboot uit gezonden, waarna de geheele bemanning uit haar hachelijke positie kon worden gered. Het wrak drijft op zee rond. Aan de hoogeschool te Boedapest. Aan de Technische Hoogeschool te Boe dapest is een nieuwe maatregel tegen Jood- sche studenten genomen. Er zijn voor hen in de collegezalen aparte plaatsen aangewezen aan de linkerzijde van de zaal. Vijf dooden, twaalf gewonden. In een onderaardschen kelder van de mijn „Thomas" bij Resicza heeft een explosie plaats gehad. Vijf arbeiders zijn gedood en twaalf zwaar gewond. De lijken der slacht offers zijn reeds geborgen. lm In zekere kringen in Rome en in uit ver schillende bronnen stammende berichten wordt in verband met het a.s. bezoek van Lit winof aan Rome melding gemaakt van een Itaiiaansch voornemen tot het houden van een conferentie van zeven, ja zelfs van het slui ten van een zevenmogendhedenpact Als deel nemers van dit pact zouden dan in aanmer king komen de onderteekenaars van het vier- mogendhedenpact en verder Rusland, Ameri ka en Japan. In verband met deze berichten en geruch ten wordt verklaard, dat Italië er steeds op heeft gewezen, dat juist de drie belangrijkste militaire groote mogendheden als Amerika, Rusland en Japan buiten den Volkenbond staan. Italië begroet oprecht iederen stap, die de genoemde mogendheden in die richting brengt van een nauwere samenwerking in het ontwapeningsvraagstuk en andere inter nationale problemen en zal zonder twijfel in dezen zin ook met Litwinof spreken. Aan den anderen kant wordt er hier steeds weer de nadruk op gelegd, dat het er niet op aankomt conferenties van grooten omvang bij elkaar te roepen, maar stap voor stap moeten in practisch werk feitelijke resultaten worden bereikt. In verband hiermede be schouwt Italië het viermogendhedenpact als een der geschikte middelen, hetgeen geens zins een medewerking der genoemde groote mogendheden op een geschikt» wijze uitsluit Overigens is het volkomen voorbarig reeds thans te aprektn ovei conferenties, daar de diplomatieke onderhandelingen nog nauwe lijks begonnen zijn. Naar verluidt zullen bij het bezoek van Litwinof aan Mussoüni de volgende onder werpen ter sprake worden gebracht: de ont wapeningskwestie, vooral in verband met Duitschland en Rusland, een Oost-Middel- landsch Zee-blok bestaande uit Italië, Rusland, Turkije en eventueel Griekenland, uitwisseling van Russische grondstoffen te gen Italiaansche fabrikaten, de Russische buitenlandsche betrekkingen en de waar schijnlijkheid van het toetreden van Rusland tot een gemeenschap van volkeren en ten slot te, gelijk reeds gemeld werd, het eventueele sluiten van een zevenmogendhedenpact. Te Rome doen geruchten de ronde, volgens dewelke het mogelijk zou kunnen zijn, dat Litwinof informeel in contact zou treden met den paus. Een dergelijk contact, aldus deze geruchten, zou tot stand gebracht kunnen worden, wanneer Mussolini de verzekering zou kunnen geven, dat de Sovjets bereid zijn om vrijheid van godsdienst te erkennen. SLAAN DOOR ONDERWIJZERS. Een onderwijzer te Saint Nazaire had een zijner recalcitrante leerlingen twee klappen met een lineaal gegeven. De vader van den leerling diende een klacht tegen hem in en de correctioneele rechtbank van Marennes ver oordeelde hem. In hooger beroep echter heeft het Hof van Appèl te Poitiers den onderwijzer vrijgespro ken op de overweging dat hij „zijn recht tot straffen, zonder hetwelk ouders en onderwij zers hun gezag niet kunnen uitoefenen, niet had overschreden. DE JAPANSCHE VLOOT. De Japansche marine-autoriteiten hebben plannen opgesteld voor het vormen van flottieljes nieuwe torpedo-booten in plaats 'van de zwaardere en duurdere torpedoja- &tDe marine-autoriteiten zijn van oordeel, dat de tonnage oorlogsschepen, die bij het Vlootverdrag van Londen aan Japan zijn toegestaan, het best kan worden gebruikt door het bouwen van torpedobooten. Drie van dit soort schepen zullen te Osa- ka op stapel worden gezet en de inshcrijving zal de volgende maand worden geopend. De nieuwe torpedobooten zullen bewapend worden met drie 4.7 duims kanonnen en vier torpedo-lanceerbuizen. Besprekingen met de Ver. Staten? De Japansche minister van buitenland sche zaken staat op het punt voorstellen te doen aan de Ver. Staten voor het openen van voorloopige besprekingen over maritie me ontwapening. In de bladen te Tokio, waarin dit wordt meegedeeld, wordt er bij verteld, dat de minister van buitenlandse zaken van te voren den Japanschen min ?r van marine heeft geraadpleegde De woord voerder van het departement van buitenland sche zaken heeft dienaangaande echter opge merkt dat minister Hirota nog geen defini tieve plannen heeft geformuleerd maar er wel van overtuigd is, dat een openhartige gedachtenwisseling tusschen de voornaam ste belanghebbende partijen de meest belo vende weg is en beter tot het doel zal kun nen voeren dan een groote officieele confe rentie, waaraan zonder behoorlijke voorbe reiding door vele landen wordt deelgeno men. Ten gevolge van een hevige aardbeving en een wolkbreuk zijn gistermiddag in de Robin- sonmijn (Z. Afrika) verscheidene inland sche mijnwerkers afgesloten. Het aantal ver ongelukten staat nog niet vast. Vanmorgen zijn te Keulen de op 22 Juli ter dood veroordeelde communistische ar beiders Hermann Hamacher, Otto Waeser, Bernard Wiliems, Heinrich Horsch, Matthias Joseph Morrtz en Joseph Engel terecht ge steld. Zij waren betrokken bij een politieke botsing op 24 Februari j.1. te Keulen tus schen leden van den Rooden-frontstrijders- bond en een nat.-soc. vergadering terug- keerende fascisten, waarbij 2 S.A.-lieden werden gedood. Minister Göering heeft gratie geweigerd, omdat het hier een georganiseerde overval van de communistische onderwereld op de onschuldige nazi's gold. De overval zou zijn geschied op uitdrukkelijk schriftelijk bevel van de plaatselijke K. P. D. gewapende pa trouilles zouden opdracht hebben gehad, nazi's op wapenen te fouilleeren en bij wei gering neer te schieten. Na de pauze doe^ Dimitroff weer een nieuw bewijsvoorstel. Toen dr Werner verzocht dit te weigeren, ve:weet Dimi- troff hem, dat hij bang is voor ziin vraag Dr. Werner verklaarde hierop, dat hij uit zuiver zakelijke overwegin gen aldus handelde. De president gaf Dimitroff een stren ge terechtwijzing. De senaat besloot om het voorstel van Dimitroff van de hand te wijzen. „Kriminalsekretar" Brosig uit Dussel- dorf verklaarde hierop, dat hij een mededeeling had te doen, welke mis schien van belang is voor het proces. Op den 25sten en 26sten Februari van dit jaar, had er in Remscheid eer con ferentie van den Kampfbund tegen Het fascisme plaats gehad, waaraan onge veer 1000 personen deelnamen. De rijks- leider van dezen bond, Oskar Müller, zou daarbij gezegd hebben: „Wij zullen ons den dag .waarop wij erop los zullen slaan niet door anderen laten voor schrijven. Wij zullen dien zelf bepalen. Op den dag, dat wij zullen beginnen, zullen er paleizen branden." Tijdens de rede van Müller zou er een koerier verschenen zijn. Müller zou daarop gezegd hebben ,dat hij buitenge woon belangrijke mededeelingen had gekregen, en opdracht had om onmid dellijk naar Berlijn terug te keeren. Mülier bevindt zich in Schutzhaft De president stelt voor om Müller a* getuige te hooren. „Landesgerichtsrat" Lösche, rechter van instructie bij het Staatsgerechtshof verklaarde, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat achter de talrijke com munistische organisaties de eensgezin de wil der partijleiding stond, om de revolutie te organiseeren. Getuige zei de, dat hij niet uitsluitend op schrifte lijk materiaal steunde, maar dat talrijke communisten toegegeven hebben, dat de „Arbeiderwehren" 'en „rote Wehren" de gewelddadige revolutie moesten voorbereiden. Dr. Seuffert vraagt als plaatsvervan gend verdediger van beklaagde Torgler, of getuige bij zijn langjarige bezigheid in processen wegens hoogverraad Jen naam Torgler als beklaagde of getuige heeft ontmoet. Getuige Lösche verzekert daarop, dat hij melding va nden naam zou hebben gemaakt, indien hij bij de zaken, die hij hier behandeld heeft, voorgekomen ware .Maar deze naam is mij uit mijn andere bezigheden goed bekend, zeide getuige. Onlangs heb ik een brochure in beslag moeten nemen, die hoogver- raderlijke doeleinden najaagt en den naam Torgler vertoont. O. M.: Ik kan hetzelfde zeggen, want ik heb nog veel meer brohures in be slag genomen. Dimitroff wenscht een duidelijke ver klaring, of de brand van het Rijksdag gebouw volgens opvatting van getuige het begin van den gewapenden opstand moest zijn. De getuige antwoordt, dat in zijn vooronderzoek daarvan geen sprake was. De communistische partij heeft ook veel te voorzichtig gewerkt om deze dingen op zulk een wijze van te voren bekend te laten worden, want dan zou een dergelijke actie onmiddellijk ge doemd zijn tot mislukking. Hierna werd de zitting tot Vrijdag verdaagd. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is een groote brand uitgebroken aan boord van het motorschip Indrapoera" van de N.V Rotterdamsche Llyod, welk schip gelegen was bij loods „Holand" aan de Ltoydkade nabij de terreinen van den Rotterdamscheu Lloyd. De brand liet zich zeer ernstig aanzien. De vlammen waren ver in de stad en in den omtrek, alsmede over een groot gedeelte van de rivier te zien. Al het beschikbare mate riaal van de brandweer, zoowel te land als te water, vijf motorspuiten en zes drijvende spuiten, werd naar het brandende schip ge dirigeerd. De vlammen sloegen zeer snel uit en ver spreidden zich zeer gauw over het schip. De directie van de Rotterdamsche Lloyd was bij de blussching aanwezig. De „Indrapoera" is Dinsdagochtend j.1. uit Inaië aangekomen. Het prachtige mail schip, dat gemeerd lag voor lossing en he denmorgen ieeg had zullen komen (het was reeds grootendeels gelost) brandde als een fakkel. Hoog laaiden de vlammen op tegen den donkeren avondhemel. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan op het voorste gedeelte van het promenadedek. Met inspanning van alle kracht wist men den brand in te sluiten en verdere uitbreiding te voorkomen. Het promenadedek (voorste ge deelte), de social-hall, de commandobrug, de verblijven van den kapitein alsmede die der eerste officieren zijn totaal uitgebrand. In stroomen liep het bluschwater langs de dek ken en waar de brand zijn vernielend werk niet deed, richtte het water enorme schade aan. Met 25 stralen van de motorspuiten en veel bluschwater van de drijvende spuit Holland V werd het vuur bestreden. Om 7 uur gister avond was men de vuurzee vrijwel meester. De oorzaak van den brand kon uiteraard nog niet met zekerheid worden vastgesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten te achten, dat het vuur in de machinekamer is ont staan. Een drietal wagens van den gemeentelij ken en geneeskundigen dienst dat op het ter rein van den brand aanwezig was, behoefde tot dusver geen dienst te verleenen. Persoon lijke ongevallen kwamen dan ook niet voor De Indrapoera is in 1925 gebouwd en heeft een inhoud van 10.678 ton bruto. Gisteravond om 5 uur was het personeel van de „Indrapoera" weggegaan en eenige minuten later werd de brand ontdekt. Direct begon men met eigen leiding van de terreinen en van het schip den brand te blusschen. Met zes stralen werd aanvankelijk het vuur aan getast, in den beginne echter met weinig re sultaat. De Rotterdamsche brandweer was spoedig ter plaatse en zij stortte groote hoe veelheden water in de vuurzee. Sleepbooten werden gereed gehouden om de Indrapoera eventueel van den wal te sleepen. Een houten loods, vol met brandbaar materiaal en goe deren, liep door de vlammen van het schip groot gevaar, doch gelukkig was de wind gunstig. Het schip behoefde dan ook niet te worden weggesleept. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan in de social-hall. Vandaar ging het vuur naar het promenadedek en toen naar het trappenhuis. Via het trappenhuis moet de brand zich verder uitgebreid hebben naar het brugdek, waar de hutten van de officieren en den kapitein, voorts de kaartenkamer, alsme de de commandobrug gelegen zijn. Het vuur ging door het trappenhuis ook naar het la gere dek, waar zich de eerste klas-hutten be vinden. De brandweer slaagde er echter in den brand hier te stuiten. De social-hall, het promenadedek, het brugdek en verschillende verblijven zijn totaal uitgebrand. Verder is er groote waterschade aangericht. De schade valt op het oogenblik nog niet te ramen, daar ook nog een onderzoek wordt ingesteld in hoeverre de wanden van het schip door de vuurzee geleden hebben. Vermoedelijk zal de schade echter eenige tonnen bedragen. Met het lossen van het schip was men nog niet geheel gereed. Het schip zou daarna naar het dok van Wilton worden gesleept om daar te dokken voor de verbouwing van het voor schip. Hierdoor zou de Indrapoera gedurende eenige reizen niet beschikbaar zijn en daar bij vervangen worden door het s.s. Slamat. Daar het schip dus toch uit de vaart zou zijn genomen, heeft een en ander geen wijziging in den dienst van den Rotterdamschen Lloyd ten gevolge. Op het promenadedek was in verband met het a.s. dokken een groote voorraad linnen goed, beddengoed, rieten stoelen bijeengezet, welke goederen natuurlijk een gretige prooi der vlammen werden. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot. Velen waren naar den rivierkant getrokken om het spookachtige schouwspel gade te slaan. Ook de burge meester van Rotterdam heeft geruimen tijd het blusschingswerk gadegeslagen. Tegen half zes werden zij die bij de brand waren, plotseling opgeschrikt door vijf scher pe knallen, welke kort na elkaar weerklon ken; tegelijkertijd stegen uit het schip blauw gekleurde vlammen op en men vermoedde, dat scherpe patronen welke zich bevonden zouden hebben in de hut van den gezagvoer der en de officieren explodeerden. Kort daar na zijn nog enkele explosies gevolgd. Om zes uur is in de midscheeps kortslui ting ontstaan, waardoor dat gedeelte van het schip alle electrische lichten doofden, Onmid-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9