Alkmaarsche Courant. ELK PAK SUNLIGHT ZEEP 18 PRACTISCHE ROESTVRIJE WASCHKNIJPERS GRATIS! MOORD OP ABBOTSHALL Radionieuws HUISVROUWEN IN DE PROVINCIE N. HOLLAND, GA SPOE DIG NAAR UWWINKELIER; HIJ GEEF U TIJDELIJK BIJ AANKOOP VAN: DIT GELDT ZOOLANG DE VOOR RAAD STREKT; DUS GAUW EEN VOORRAAD SUNLIGHT ZEEP GEKOCHT EN HIERVAN GEPROFITEERD Qemeentecaden feuilleton Samen! flj! en dertigste Jaargang. VRIJDAG 1 DECEMBER Brieven uit de Hoofdstad No. 284 1933 Zaterdag 2 December. Hilversum, 296 M. (VARA-uitzending). 8.Gramofoonpl. 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: C. Rijken, declamatie. J. Hekkert—van Eysden, zang. J. Kolvers, piano. Het VARA-tooneel o l v. W. van Cappellen en gramofoonplaten. 12.Gramofoonpl. 12.15 VARA-kleinorkest o.l.v. H de Groot. 1.De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonplaten. 3.VARA-Mandolino- ensemble o.l.v. J. B. Kok. 3.30 Gramofoonpl. 3.50 „De Flierfluiters" o l.v. J. v. d. Horst. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Vervolg concert. 5 Filmpraatje door M. Sluyser. 5.20 N. de Klijn, viool en G. Wertheim, cembalo. 6.Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.20 Orgelspel Joh. Jong. 7— VRO. 8 SOS-berichten, Vaz Dias en VARA-Varia 8 15 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 9 J. W Lebon: Laatste ronde 1933. 9.10 Zang bij de luit door J. Moulijn. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.15 Declamatie J. Lemaire. 11.30—12— Gramofoonplaten. Huizen1875 M. (KRO-uitzending, 4. 5 HIRO). 9.15 en 10.— Gramofoon platen. 11 30 Godsd halfuur. 12.15 Sextet concert en gramofoonplaten. 2.Voor de jeugd. 2 30 Kinderuur. 4.HIRO 5.Le zingen. 5.45 Gramofoonplaten. 5.55 Cause rie. 6.10 Gramofoonplaten. 6.20 Causerie 6.45 Schlagerm uziek. 7.15 Karh. RVU. 7.35 Schlagermuziek 8—11.Gevarieerd pro gramma, ca. 8 30 en 10 30 Vaz Dias. 11. 12 Gramofoonmuziek. Daventrv. 1554 M 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 11.05—1120 Lezing. 12.20 We-tern Studie-orkest o.l.v. F Thomas. 1.05 Gramofoonrl. 1.35 Commo dore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel H. Ramsav 3 50 Raido-Militair-orkest o.l.v. Ch Leggett, m m. v. H. Costigan, bariton. 4.50 Variété programma. 5.35 Kinderi'ur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatie. 7.05 Welsh intermezzo 7 25 Lezing. 7.50 Reportage. 8.20 Jack Hyl- ton en zijn orkest. 9.20 Berichten en sport nieuws. 10— Hte Ystalvfera koor o.l.v. W. D Clee m. m. v. David Richards, orgel. 10 30 Pianorecital door Berkeley Ma.son. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Ambrose en zi'n band. Pariis ..Radio-Paris", 1724 M. 8 05, 12.20, 7.05 en 7.40 Gramofoonplaten. 8 20 „La damnation de Faust", opera van Berlioz, m. m v orkest, koor en solisten o.l.v. Bigot. Kalundborg. 1153 M. 12.05—1.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.20 L. Preil's orkest. 4.204.50 Gramofoonpl. 7.20 Duitsche mu ziek uit de 17de eeuw o.l.v. Mahler. 8.20 Strauss-programma o.l.v. Mahler. 8.50 Zangvoordracht. 9.10 Banjorecital E. Taa ning. 9.40 Operettemuziek door het Omroep orkest o.l.v. Mahler. 10.2511.35 Dans muziek uit rest. „Ritz". Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.20 Gramofoonpl. 11.20 Omroeporkest o.l.v. Caspar. 12 55 Gramofoonpl 3.20 Concert en gramofoonplaten. 5.55 Guitaarconcert. 7.30 Groot gevarieerd programma. 10 35 Dans muziek door het Omroeporkest o.l.v. Kühn, m m. v. het Weragkwintet. 11.201.20 Gra mofoonmuziek. Rome, 441 M. 8.05 Orkestconcert o.l.v. Marchesini. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Primas Sylvia en zijn orkest. 1.30 Omroep- kleinorkest o.l.v. Leemans 5 20 Dansmuziek 6 20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepklein- orkest o.l.v. Leemans 8.20 „Traviata", opera van Verdi. In de pauze gramofoonplaten 508 M 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans 1 30 Primas Sylvia en zijn orkest 5 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 6.35 Gra mofoonplaten. 6.50 Cellorecital. 7.25 Gramo foonplaten. 8 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 10.30 Dansmuziek uit Antwerpen. Deutschlandsender, 1635 M. 6.20 Rijks zending: Concert uit Hamburg. 7.25 Wal- senconcert uit Breslau. 9.20 Berichten, le zing en weerbericht. 10.20 Populair concert 1 20—11 50 Dansmuziek. GEMEENTELITKE RADIO- DISTRIBUTIE. Zaterdag 2 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Londen Reg. 10.351050, Da- ventry 10.50-1120 Nor+h Reg. 12.20— 13.20, Lond. Rega 13.20—16.10, Daventry 16 10-24— Lijn 4: Langenberg 10.35—19.50, Athlone 19.50-24.—. De kindertoeslag verworpen. Wankelende raadsleden. Beroep op de regeering. Wethouders als regeeringscommissarissen. De Dinsdag j.1. gehouden vergadering van den Amsterdamschen raad is met spanning tegemoet gezien. De daaraan voorafgaande vergadering van Vrijdag had al een van de verrassingen gebracht, waarop wij in ons vorig artikel de aandacht vestigden. De loons verlaging werd aangenomen, doch de kinder toeslag werd afgestemd en de redeneering van het college van burgemeester en wethouders was dan ook terecht, dat zij zich voor zij tot verdere behandeling overging, zich eerst moest beraden, omdat men. wanneer zulk een belangrijke loonkorting den ambtenaren en beambten wordt opgelegd eenige tegemoet koming aan de gezinnen met kinderen wel moet worden gegeven. Na dit wonderlijke en onverwachte verloop werd de vergadering gesloten en hervatting der algemeene be schouwingen tot Dinsdag uitgesteld. Burge meester en Wethouders zouden intusschen overleggen, wat hun te doen stond. Vooral de katholieke groep in den raad werd hier voor een moeilijk geval gesteld. In elk hu welijk toch wordt een rijke kinderzegen niet als zoodanig gevoeld, wanneer bezuiniging, armoede en geldsgebrek aan de deur kloppen, en dit zou in de katholieke gezinnen wel eens tot verontachtzaming der katholieke voor schriften kunnen leiden. Het is moeilijk om van de Amsterdamsche raadsleden vooruit te zeggen, hoe zij zich precies zullen gedragen. Van den tegenstand van sociaal-democraten en communisten is men wel overtuigd, maar de broeders van den middenstand zijn zeer wispelturig, en dan is daar nog de zoogenaamde „wilde" dr. M. de Hartogh, die dikwijls met de sociaal democraten medegaat. Om de raadsleden van het belang van deze begrooting, en het aannemen daarvan, te overtuigen, deed de burgemeester nog eens een beroep op de raadsleden. Duidelijk was uitgekomen, dat de kindertoeslag werd beschouwd ais een der pijlers waarop de voordracht rustte. Bij de stemming op Dinsdag j.1. werd de loonoverlaging aangenomen (sociaal-demo craten en communisten tegen), doch de kin dertoeslag werd verworpen. Uit de debatten kwam naar voren, dat verschillende raadsleden van meening wa ren, dat de katholieken hier partijpolitiek be dreven. met verontachtzaming van het ge meentebelang. Dit werd opgeworpen door het raadslid de Miranda, die waarachtig toch te veel boter op het hoofd heeft om een dergelijk punt te mogen aanroeren. Overigens was hij zeer weinig ingenomen met het voornemen van burgemeester en wethouders om, wat dien kindertoeslag betreft, de hulp van de rijksregeering in te roepen. Dienaangaande diende het raadslid de Miranda nog een motie in om den raad tot B. en W. de uitnoodiging te doen richten, zich in zake den kindertoeslag niet tot de regeering te wenden, welke motie werd ver worpen. Uit alles blijkt wel dat burgemeester en wethouders koste wat het kost deze begroo ting er door zullen krijgen. Ten minste als zij voortgaan op den thans ingeslagen weg, wanneer bij ieder gedeelte van de begooting, dat door den raad wordt afgestemd, de beslissing van de rijksregee ring wordt ingeroepen. De raadsleden mogen dus wel neen zeggen, doch dan staat altijd de stok achter de deur gereed. De zelfstan digheid van den gemeenteraad komt hier mede danig in het gedrang, al moeten wij daaraan toevoegen, dat een groot deel van den gemeenteraad het daarnaar wel heeft ge maakt. Trouwens, de zelfstandigheid van de gemeenteraadsleden, of van den raad, wordt niet door het zittende college van burge meester en wethouders in gevaar gebracht, doch dit college kiest van twee kwaden het Ixste: of een begrooting maken en goed keuren zooals deze door de regeering noo- dig wordt geacht, of zich geheel overleveren aan die regeering. Dat de bestuurderen ach- ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S 23 ,.Ik zag een man liggen, voorover, bij den haard. Er was bloed op zijn hoofd. Het was een kaal hoofd. Ik zag een klok, die half om ver gevallen was, en ook stoelen omver. En ik snelde weg, ik rende naar de rivier." „Weet u", vroeg Anthony langzaam, „hoe laat 't was, toen u hier terug kwam?" „Neen", zei de nu levenlooze stem, die hem zoo ontroerd had. Hij was teleurgesteld, en zweeg. Niets nieuws hier, behalve, natuurlijk, de broer. En van deze geschiedenis van broeder James wist hij nóg niet wat er van te moeten den ken. Tengevolge van zijn zwijgen viel Lucia's mantel van onbewogenheid van haar af. „Wat zullen we doen?" fluisterde zij. „Wat zullen we doen? Ze zullen ontdekken, dat Jimmy zij zullen ontdekken. Ik weet, dat zij zullen ik „De politie weet niets van uw broer, mevrouw Lemesurier." Anthony's stem was kalmeerend. „En als zij wisten, zouden zij niet over hem tobben. U moet weten: zij hebben een man gevonden, waarvan zij zeker zijn, dat hij de moordenaar is. Er is ook een op het eerste gezicht ernstige verdenking tegen hem." Opgelucht, kreeg haar gelaat weer kleur Voor een oogenblik lag zij, ontspannen, in haar stoel; dan ging zij plotseling weer recht zitten, haar handen om de stoelarmen geklemd. „Maai maar, als zij iemand anders be schuldigen, dan dan moeten wij hun van van Jimmy vertellen". Haar gezicht was weer bleek, doodsbleek. »U gaat te ver. zult u begrijpen", zeide Anthony. „Gelooft u niet, dat het beter zal zijn een paar menschen te vinden, die het niet deden, voordat wij ons hart uitstorten tegen over de wet?" Zij legde, ongeduldig, haar handen op zijn 5rm- <>U meent u denkt, dat Jim het niet deed?" Anthony knikte. „Nog een vooroordeel, zooals u ziet En ik weet, dat de man, dien de politie te pakken gekregen heeft, even min er iets mee te maken heeft. Nog een vooroordeel. Vooroordeel, dame, vooroor deel Er is niets zoo goed om het hoofd hel der te houden, niets! En nu, hebt u een tele foon?" »Ja> ja", zeide zij ongeduldig. Hoop. ver trouwen, en andere emoties werden zicht baar, in de fluweelen donkerheid van haar oogen. „En het adres van uw broer?" j Zonder te aarzelen gaf zij het. en voeg e er bij: „de telefoon is hier". Zij wees naar een schrijftafel aan het eind van de kamei Toen hij zich omdraaide om er naar toe te gaan, greep zij hem weer bij zijn arm. „Ver vloekt", dacht Anthony. „Ik wou, dat je daarmee niet doorging, 't Brengt je zoo in de war!" Maar zij glimlacthe, terwijl hij haar aankeek. Is t niet gevaarlijk om de telefoon te ge bruiken?" fluisterde zij. „Zou 't niet? De juffrouw op 't kantoor als u zijn naam noemt „Vertrouw mij, dat ik listig zijn kan, glimlachte Anthony. Hij liep de kamer door, ging aan de tafel zitten en trok het toestel naar zich toe. Zij stond naast hem, terwijl ze met haar vingers den rug van zijn stoel vastgreep. Hjj nam de telefoon op, en vroeg een nummer in de Is het een nummer van de hoofdlijn?" voegde hij er bij. „Niet? Goed!" Aan Lucia, die hevig ontroerd was, leek het uren te duren voor hij weer sprak. Hallo. Is dat 't bureau van „De Uil?", zei hij. „Ja? Wilt u me dan verbinden met mr. Hastings. als 't u blieft. Dadelijk Kan 't niet? Mijn beste kind, als ik niet da delijk verbonden word, staat u morgen op straat! Begrepen?" Een pauze. Het leek Lucia, dat het hevig bonsen van haar hart door de kamer klonk. Zij drukte haar eene hand op haar borst. Daarna weer Anthony's stem. „Ah, ben jij daar, Spencer? O, is 't de onfeilbare miss Warren? Ja, u spreekt met Gethryn. Is hij er niet? Wanneer komt hij terug? Of denkt u van niet? O, blijft u altijd tot twaalf uur? Nu, als hij terugkomt, wilt u hem dan vertel len dit is van groot belang dat ik tegen iemand aangeloopen ben, die weet waar onze oude vried Masterson, Jimmy Masterson, is. Hastings moet hem dadelijk bezoeken, dar moet. Hij en ik hebben jarenlang geprobeerd Masterson te vinden. En zeg, dat ik moet uit vinden, wat jimmy gisteravond deed. Zeg aan Hastings om hem te vragen, of uit te vinden op de een of andere manier, waar hij was. 't Is een reuzen grap." „Het adres is 14, Forest Road, N.W. 5. Nu, miss Warren, als 't niet lastig is, wilt u de boodschap herhalen?" Een pauze. Ver volgens: „Dat is volmaakt in orde, miss Warren, hartelijk dank. U maakt nooit fou ten, nietwaar? Vergeet niet aan Hastings te vertellen, dat hij in ieder geval daarheen moet gaan, of het werk 't toelaat of niet. En hij moet mij hier opbellen Greyne 23 en mij vertellen, wat hij vond. En, a propos, vraag hem namens mij of hij zijn Cicero nog kent, en vertel hem, dat ik zei: Haec res maxime est: Natrin pare. Begrepen? Ik wil u niet beieedigen door u te vragen het te spellen. Veel dank, miss Warren Goeden avond." Hij legde.de telefoon weer op den haak en stond op. Toen hij zich omdraaide, merkte hij, dat het gelaat van zijn gastvrouw vlak bij het zijne was. De kleur was weer wegge trokken uit haar wangen; in de oogen bleef angst, 't Scheen, dat het noemen van den naam van haar broer haar angst opnieuw had doen boven komen „Houd u volmaakt kalm," zei Anthony zachtjes. „Het parool is op dit moment: wind je niet op." Vriendelijk dwong hij haar ter de groene tafel het eerste hebben gekozen, kan men hen niet ten kwade duiden. In hoeverre reeds thans de tijd rijp is voor ernstige 'maatregelen van de regeering zal binnenkort wel blijken. Vooralsnog zal 't wel bij een dreigende schaduw blijven, doch de verdere behandeling van de begrooting kan nog wel eens ernstiger blijk geven, dat Am sterdam is een gemeente waarvan „de huis houding dooi den gemeenteraad grovelijk wordt verwaarloosd". Het ingrijpen van de regeering kon nog wel eens voor de raadsleden, die Amster dam tot een bestuurlooze gemeente willen maken, een erge wrange oijsmaak hebben. Want het is heelemaal niet onmogelijk, dat er niet een Hagenaar" de wethouders op de vingers zal komen kijken en tikken. Laat ons eerst eens zien, hoe artikel 144 der Grondwet precies luidt: „Aan den .aad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. Hij maakt de verordeningen, die hij in het belang der gemeente noodig oordeelt. Wanneer de wetten, algemeene maatrege len van bestuur of provinciale verordeningen het voi deren, verleenen de gemeentebesturen hunne medewerking tot uitvoering daarvan. Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente door den gemeer.teraao grovelijk worden verwaar loosd, kan elke wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente, met afwijking van de beide eerste zinsneden van dit artikel, wordt voo- zien. De wet bepaalt, welk gezag het gemeente bestuur vervangt, wanneer dit in gebreke blijft in de uitvoering der wetten, der alge meene maatregelen van bestuur of der pro vinciale verordeningen te voorzien. De regeering neemt dus het heft in handen! De raad wordt buiten werking gesteld en een regeeringscommissaris kan worden benoemd. Maar er staat neigens. dat die regeerings commissaris één persoon moet zijn er het kon best gebeuren, dat er een college van regee ringscommissarissen werd benoemd, welk college dan buiten den raad om de zaak zal opknappen. En er is niet het minste be zwaar tegen, dat de huidige burgemeester en wethouders van Amsterdam dat college zul len vormen De wethouders krijgen dan een nieuwen titel: „wethouder-negeeringscom- missaris". En dan zijn de raadszittingen, maar ook de presentiegelden van de baan. Of men in dat geval kan spreken van cumulatie van functies weten wij niet. In elk geval hebben dt wet houders er niet naar gestreefd om dien bui tengewonen titel en di- afzonderlijke functie te krijgen, maar deze zijn hun opgedrongen. WINKEL. Dinsdag vergaderde de raad dezer ge meente. De burgemeester was wegens ziekte afwezig. Medegedeeld werd, dat het aanbrengen vau een verlichting bij de Dijkbuurt een uitgaaf zou vorderen van 1100. Het kwam B. en W. voor dat de gemeente- financiën een zoodanige uitgaaf niet toelaat. Ingekomen was de begrooting van de Ge zondheidscommissie gezeteld te Hoorn voor 1934. De gemeentelijke bijdrage ad 45.88 is uitgetrokken op de gemeentebegrooting 1934. Ingekomen stukken. B. en W. stelden voor deze begrooting goed te keuren. Aldus besloten. Ingekomen was een verzoek van het Alg. Burgerlijk Armbestuur om toestemming om over 1933 weder 50 pCt. reductie te mogen verleenen op de pachtsommen der landerijen dier instelling. B. en W. stelden voor de gevraagde toe stemming te verleenen. Aldus besloten. Een drietal later ingekomen stukken werd in handen van B. en W. gesteld. Voorstel herziening keurloonen. Door de commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn, werd voorgesteld om de keurloonen te wijzi gen. Deze wijziging werd voorgesteld teneinde uit een meerdere opbrengst der keurloonen het tekort voor de begrooting 1934 voor een belangrijk deel te kunnen dekken. Bij hand having van het bestaande keurloon zal het tekort van dien aard zijn, dat tot dekking daarvan de aangesloten gemeenten O 35 per inwoner zullen moeten bijdragen, terwijl bij toepassing van het nieuw voorgestelde ta- te gaan zitten. Haar oogen stonden nu treurig. „Ik be grijp het niet, ik begrijp 't heelemaal niet", hijgde zij. „Wat was dat voor 'n oodschap? Wat zal ze uitwerken? Wat moet ik doen? O ga niet weg! Ga, als 't u belieft, niet weg!" „De boodschap," zei Anthony, „was voor een grooten vriend van mij wiens discretie bijna even groot is als de mijne. Vondt u het niet een aardige boodschap? Geen enkel nieuwsgierig oogr op het kantoor kon er ge bruik van maken, nietwaar? Heelemaal zoo aardig, en openhartig, dacht ik. En ik had plezier in het potjeslaijn, lasterlijk toege schreven aan Cicero. Dat was om zekerheid te hebben, dat hij begrijpen zou, dat de zaak dringeiKl is. De noodzakelijkheid van discre tie zal nij opmaken uit de manier waarop de boodschap was ingekleed. O, ik ben zonder twijfel een kraan, dat ben ik!" „En wat betreft het vertrek, ik kan niet gaan vóór ik een antwoord heb van Has tings. Dat zal omstreeks middernacht zijn. Tenminste, ik zal niet gaan, tenzij u mjj vraagt te gaan." Hij ging zitten, met al zijn gewicht, op een canapé. Er was iets zijn kalmte misschien dat succes had. Hij zag den angst uit haar gezicht verdwijnen, uit dat gezicht van zijn droomen. Voor een oogenblik deed hij zijn oogen dicht. Hij viel om van sleep, en toch verlangde hij wakker te blijven. Zij keek naar hem, bijna bevreesd, en zag de diepe trekken van moeheid in het magere gelaat, de scha duwen onder de oogen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5