^Buitenland ^Bunnenland DE STERRENHEMEL 6—13 DECEMBER 1933 20 h MT. DE BRAND TE ISTAMBOFT,. Geweldige schade. BUITENLANDERS GEWEERD VAN ZWITSERSCHE ACADEMISCHE EXAMENS. TREINAANSLAG OP FUNEN. De vermoedelijke dader gevonden? DE SPAANSCHE VERKIEZINGEN. POLITIEKE SPAANSCHE BOTSINGEN. Voorzorgsmaatregelen der politie AMERIKA ONDERZOEKT DE NAZI-PROPAGANDA. JAPAN WIL 43 OORLOGSSCHEPEN BOUWEN. Ster V grootte, W kWtoo Ster 2* grootte. Ster "lt I' gr. Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij bet Bureau Induatrieelea idom onder No. 64aaa ©msIEKVC VÜLLEMMN O UATCTE KVfcEIIER ©whjUVE MMN ZUID VENÜS HARS® JUPITER Q) SATURHIXS Bovenstaand kaartje stelt voor den 6terrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Midde'bare Tiju, gelijk aan 1 h 1 min Steiretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen recorts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrckaarten nood zakelijk en gebruikelijk teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrJt zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat rie hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in h Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts d&t kwadraat van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaatje loopt, van het Westen ïiaar het Oosten door de sterrenbeelden Arend, Zwaan, Cassiopeia, Perseus en Wagenman een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den melkweg aan In drukletters vermeldt zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogste van de zon veran dert deze maan van 16 K° tot 14 H° op 23 December; daarna neemt zij weer toe tot bijna 15°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), is 1 Deca 8 h 8 min23 Dec. 7 h 45 min en 31 Dec. is zij weer toegenomen tot 7 h. 50 min. Den 22en December valt het win tersolstitium, winterzonnestilstandspunt of zonnewende; dan begint de winter en tevens beginnen dan de dagen te lengen! De schijngestalten van de maan zijn: V.M 2 Dec; LK: 10 Dec; NM. 17 Dec.; EK 23 Dec.; VM: 31 Dec. Op dit kaartje vindt men de afnemende maan nog juist aan den Oostrand der kaart. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop d^r vier planeten Venus, Mars, Jupiter e Saturnus. We komen nu in een pe riode, dat er des avonds 8 uur nog maar weinig te zie1 is. Venus (m —4.2) is avondster in den Steenbok; om 8 uur is zij echter al onder. Aangezien zij ongeveer drie uren nv zonsondergang nog zichtbaar is. kan men Venus in den vroegen avond in het Westen mooi zien! Mars (m =s 1.4) is avondster in Schut ter en Steenbok; om 8 uur ook al onder. Jnpiter (m —1.4) is morgenster in de Maagd; hij komt eenige uren na middernacht pas op. Satnrnas (m 0.9) is als een ster van de eerste grootte in 't Z W. en 'N Z W. laag boven de kim te zien. Het winteravondsterrebeeld O r i o n is om 8 uur in al zijn pracht al opge komen. (m magnitude helderheid ver geleken met een ster van de le grootte, d'e m 1,0 heeft.) in den zomer zóó weinig verdienden, dat ze dadelijk bij de overheid moeten aankloppen. Maar dat is allerminst het geval met in zender, en ik heb de vraag gesteld, komen die menschen nu langs den „officieelen" weg bij de gemeente aan? En die vraag stellen zich zeer velen die niet bij het gemeentebe stuur aankloppen, maar het zwaarder te ver antwoorden hebben. Het geval van inzendet is heusch niet het eenige. Intusschen is mij gebleken, dat in het gezin L. een meisje heel weinig verdient omdat zij wordt opgeleid in een vak en er is ook nog een jonger broertje Ik heb aan den inzender niet beloofd om een rectificatie te geven, doch als er reden voor was, zou ik er op terugkomen. Intusschen hoorde ik, dat er „een ingezonden stuk zou komen" en heb een afwachtende houding aangenomen. De rest zou ik voor kennisge ving kunnen aannemen, ware het niet, dat L op het stempelen terug komt. Ja, zegt L., wij stempelen om een rechtmatige uitkeering van den bouwvakbond die we zelf betalen door de wekelijksche contributie. Dat is een goed- koope bewering, doch de werkelijkheid is iets anders. Er wordt door niet-ingewijden altijd gewezen op de menschen in de arbeidersorga nisaties die zulk een hooge contributie beta len, doch in dat betalen zit winst. Wie zijn oogen den kost geeft weet hoeveel steun rijk en gemeenten aan die kassen geven. De ar beider weet, dat hij veel meer krijgt dan hij aan contributie betaalt en 't is alweer dezelfde belastingbetaler die hieraan mag „afdokken" Men zou eens zien hoeveel personen bedank te voor hun bonden als ze er niet beter van werden En dan blijf ik beweren, dat er per sonen zijn die het geheele jaar werken en nauwelijks als de hamer of troffel neerlegt, gaan stempelen om maar weer zooveel moge lijk en zoo lang mogelijk te halen en anders maar naar de gemeente geld om te ontvan gen wat hun niet toekomt. Misschien wel langs den „officieelen" weg. doch Zoo zie ik de zaak en met mij vele ingezetenen. (Wij sluiten hiermede deze discussie. Red. Alkm. Crt.) De groote brand, welke in den nacht op Maandag aanzienlijke schade heeft aangericht te Istanboel en o. m. het gerechtsgebouw volkomen heeft vernie tigd, kon Maandag definitief worden gebluscht. De brandwper is er in geslaagd de beroemde S a-kerk, welke direct aan het gerechtsgebouw grenst, te redden. De brandschade wordt geschat op ruim tien millioen guldens. Bij den brand in het gerechtsgebouw zijn 500 belangrijke processtukken vernield, waardoor de rechtspleging te Istanboel gedeeltelijk is gestagneerd. Volgens panvullende telegrammen uit Stamboel heeft de storm op de Zwarte Zee de scheepvaart volkomen lam gelegd. Het aantal vermiste zeelieden in het geSied van Samon bedraagt meer dan 100. De materiee'e scha de wordt op meer dan 100 millioen francs geraamd. De bondsraad heeft besloten, dat al leen Zwitsersche burgers toegelaten zullen worden tot de examens voor het verkrijgen van de diploma's van arts, tandarts, apotheker, veearts. Uitgezon derd van deze maatregelen zijn die lan den, die aan afgestudeerde Zwitsers vergunning geven hun functie daar te lande uit te oefenen. Drie weken geleden werd er we hebben er destijds melding van gemaakt een aanslag gepleegd op den trein van Odense naar Middelfort op het eiland Funen. Er was een ijzeren sein paal op de rails gelegd, waardoor de trein ontspoorde en twee reizigers ernstig gekwetst werden. Dezer dagen kwam een man, die vlak bij hetzelfde traject woont, op een nabu rig station vertellen dat hij een geheim zinnig hameren op de rails had gehoord. Hij had naar buiten gekeken en toen twee mannen met een electrische zak lantaarn bezig gezien aan de baan. Een paar spoorwegmannen gingen er op uit, doch konden niets verdachts aan de baan merken. Wel hoorden zij uit een naburig boschje een lang aangehouden fluitsignaal. De politie werd gewaarschuwd en na een langdurig verhoor van den aange ver viel deze door de mand en bekende het heele verhaal verzonnen te hebben. De zaak zou hiermede afgedaan kunnen zijn, ware het niet dat de politie het ernstige vermoeden koestert dat hij de dader is van den onlangs gepleegden aanslag. Het is n.1. gebleken dat hij elf jaar geleden gepoogd heeft op Zuid- Funen een trein tot ontsporing te bren gen, door balken en steenen op de rails te leggen. De aanslag werd verijdeld doordat voorbijgangers de obstakels tijdig verwijderden. Hij werd destijds voor deze misdadige poging tot 40 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bij den aanslag van drie weken gele den had iemand kort vóór de ontsporing ook langgerekte fluittonen gehoord uit een boschje in de omgeving. De man die van den aanslag verdacht wordt, heeft aan de politie bekend dat hij het was ge weest, die gefloten had toen spoorweg personeel op de plaats ging kijken, waar volgens hem een nieuwe aanslag zou voorbereid zijn. Hij wilde aldus den indruk wekken dat de „daders" nog in de nabijheid waren. Te Madrid zijn bij de laatste verkiezingen 400.000 stemmen uitgebracht. Het merkwaar dige van den uitslag is, dat tengevolge van de regelingen van de kieswet de socialiste die in totaal slechts 3te^TOntP^r,ul« kregen hebben dan de rechtsche partijen, des ondanks 13 zetels hiermede veroverd hebben, terwijl de rechterzijde slechts 4 zetels ver wierf. 4 Persstemmen. De rechtsche dagbladen, die te Madrid verschijnen, betreuren het allen, dat de rege lingen van de kieswet het mogelijk hebben ge maakt, dat de linkerzijde meer afgevaardig den heeft gekregen dan volgens de stemmen verhouding rechtvaardig zou zijn. Men legt er evenwel den nadruk op, dat het eindresul taat daardoor niet gewijzigd wordt en dat de overwinning van rechts er niet minder door wordt. „La Narion" schrijft o.a., dat deze verkie zingsoverwinning geen definitieve stap i6 op den weg naar de verbetering. Het einddoel moet zijn een reorganisatie van Spanje op fascistischen grondslag. De links-republikeinsche avondbladen, die met vertraging zijn verschenen zijn van mee ning, dat de rechtsche overwinning niet zoo groot is, hetgeen zij met becijfering trachten aan te toonen. Men verwacht vrij algemeen een regeering- Lerroux, die in hoofdzaak op de radicalen zou steunen en afhankelijk zou moeten zijn van de welwillende neutraliteit der katholieke volk«actie. Definitieve verkiezingsresultaten zijn in tusschen nog niet bekend. Ook na de verkiezingen is het nog in tal rijke Spaansche steden tot politieke botsin gen gekomen. In Barcelona wierpen anar chisten over een volle autobus een brandver- wekkende vloeistof. Hierbij kregen 7 perso nen zware brandwonden. In Bilbao is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen socia listen en aanhangers van de rechterzijde, waarbij 1 persoon werd gedood en verschei dene anderen werden gewond. In' Alicante werd bij een politieke staking eveneens 1 man gedood. In Murcia schoot een communist een lid van de boerenpartij neer. Verder is het in geheel Spanje tot talrijke botsingen en vechtpartijen gekomen, die ech ter geen grooten omvang aannamen. Het voortduren van de transportarbeider- staking in Barcelona en de kellnersstaking in Madrid doen echter nog nieuwe onge regeldheden vreezen. De nolitie heeft in ver band hiermede omvangrijke voorzorgsmaat regelen genomen. De speciale commissie van de kamer van afgevaardigden voor het instellen van een onderzoek naar de nat.-soc. propaganda in de V.S. heeft gisteren den redacteur van de „Daily Mirror Gauvreau" gehoord. Deze verklaarde, dat dezelfde propagandisten, die tijdens den oorlog zoo actief waren thans wederom aan het werk zijn; tal van pamflet ten zijn in de V.S. verspreid door personen, die een armband met hakenkruis droegen. Het Japansche ministerie van marine deelt mede, dat voor 1936 43 kleine en middel- groote oorlogsschepen zullen worden ge bouwd, welke ongeveer 431 millioen ven zou den kosten. Met den bouw van deze schepen zou de Japansche vloot ongeveer 73 pCt. der Amerikaansche vloot bereiken. DE NOODVERORDENING VAN VELSEN TOCH BINDEND VERKLAARD. Dateerend uit de stakingsdagen. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van den IJmuider arbeider B., die in eerste instantie heeft terecht gestaan voor den kantonrechter te Haarlem wegens over treding van de noodverordening, welke de burgemeester van Velsen had uitgevaardigd tijdens de IJmuider staking en krachtens welke het verboden was, zich tusschen 12 en 5 uur des nachts op de openbare straat te be vinden. De kantonrechter verklaarde deze noodverordening niet verbindend, aangezien het wetboek van strafrecht alleen strafbaar stelt het overtreden van algemeene politic- voorschriften uitgevaardigd krachtens arti kel 220 der gemeentewet (verbod van samen scholingen). Deze noodverordening berustte echter naar het oordeel van den kantonrech ter op artikel 219 der gemeentewet (bevelen inzake de openbare orde). In hooger beroep heeft de rechtbank te Haarlem deze verorde ning wel verbindend geacht en den verdach te tot drie dagen hechtenis veroordeeld. B. stelde tegen dit vonnis cassatie in bij den Hoogen Raad, die zijn cassatieberoep heden heeft verworpen. GEDISTILLEERD NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Waarschijnlijk 6000—6500 h.1. voor Nederland. De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. schrijft: De berichten, die uit de V. S. komen met betrekking tot den toegestanen invoer van alcohol, houden onze Neder- landsche distilleerderijen voortdurend in spanning. Die spanning is te grooter omdat de Nederlandsche distilleerde- riien niet anders kunnen handelen dan in opdracht van hun Amerikaansche re- lat.es. Deze laatsten verkrijgen do in voervergunningen, de zg. permits. Deze moeten door de exporteurs worden over gelegd ter legaliseering van den invoer. Er zijn uit Amerika reeds vele aan vragen binnen gekomen. Orders kan men dat slechts in zeer voorwaardelij- ken zin noemen, omdat de mogelijkheid van uitvoering afhankelijk is van de in voervergunningen. Intusschen zitten de distilleerderijen niet stil. De Ameri kaansche alcoholwetgeving eischt aller lei speciale voorschriften omtrent spe cificeering, emballage enz. en de distilleerderijen hier te lande hebben daarvoor reeds het noodige materaal aangeschaft. Er staan dan ook reeds zendingen gereed ter verscheping In de jaren 1910 tot en met 1914, die als basis van den invoer gelden, schommel den de uitvoercijfers van gedistilleerd van ons land naar de V.S. nogal. In 1910 bedroeg de Nederlandsche uitvoer naar de V. S. ruim 1 mill. liter. In 1911 waren het echter maar ruim 300 000 liter. Het gemiddelde dezer jaren is ongeveer 650 000 liter. Naar dezen maatstaf zal Nederland dus 6500 hl. mogen invoeren in de periode van 6 Dec. tot en met 31 Januari. Deze hoeveelheid is niet vol ledig in overeenstemming met de ver wachtingen die sommigen hebben ge koesterd, maar in dezen tijd zijn de distilleerderijen blij met orders van de zen omvang. De verdere ontwikkeling zal moeten worden afgewacht; al te hoog gespannen mogen de verwachtingen echter niet zijn, want de Amerikaansche industrie krijgt eerst thans gelegenheid zich op het gebied van de fabricage van alco hol en likeuren te ontwikkelen. En zij zal die gelegenheid dus wel ten volle benutten. Het feit, dat de zoon van president Roosevelt een leidende positie heeft aanvaard bij een der groote Amerikaan sche distilleerderijen kan de verwach tingen van hen, die ook in de toekomst op grooten invoer hadden gehoopt, wel teleur stellen. De Nederlandsche distil leerderij heeft echter als verdedigings middel zijn kwaliteit, die in de V. S. vooreerst nog niet geëvenaard zal kun nen worden. Voor zoover de invoerbe- pailngen dat toelaten zal het Neder landsche product wel weer een plaats op de Amerikaansche markt veroveren. EEN WINKELSLUITINGSKWESTIE B. en W. van Zwolle zijn van oordeel, dat de Winkelsluitingswet den gemeen tebesturen niet de bevoegdheid geeft ontheffing van de winkelsluiting te ver- leenen op Zondagen. Desondanks besloot de Raad met het oog op de St. Nicolaas voor Zondag deze ontheffing wel te ver leen en. Op last van den burgemeester is tegen den voorzitter van de winkeliersvereen. „Assendorp Vooruitdie ingevolge Jit raadsbesluit zijn winkel open had. pro ces-verbaal opgemaakt om de rechtma tigheid van de ontheffing door den rech- trr te doen uitmaken. DE GRONINGSCHE WEEZEN. Van het Oroene Weeshuis naar twea villa's. Het Groene Weeshuis te Groningen, een gebouw dat meer dan drie eeuwen geleden werd gesticht, zal worden ge sloopt. Het ouderwetsche gebouw met zijn on gezellige zalen paste niet meer in dezen tijd, zoodat voor de kinderen, in totaal vijftig jongens en meisjes, nieuwe te huizen gezocht zijn; welke zijn gevonden in twee villa's aan den Verlengde Heere- weg, de villa's met groote tuinen, „Hilghestede" en „Pax Sperata" (Hoop op Vrede). In „Hilghestededat plaats biedt voor 50 pleegkinderen, zijn de meisjes gehuisvest en in „Pax Sperata" met ruimte voor 30 kinderen, de jongens. DE GIDS-REDACTIE. Er komt naar wordt vernomen een groote verandering in de redactie van „De Gids". Een groote aantal redacteu ren treedt met 1 Januari a s. uit de re dactie, t.w. prof. J. D. van der Waals Jr., M. Nijhoff, A. Roland Holst, D. Crena de Jongh en prof. R. N. Roland Holst. Van de tegenwoordige redactie blijven dan over prof. D. van Blom en prof. dr. H. T. Colenbrander. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ OPGELICHT. Nderlander, die aanvankelijk verdronken heette, is te Antwerpen gearresteerd en zijn broer te Am sterdam is ook in arrest gesteld. Op een Vrijdagavond in Juni van dit jaar huurde de heer van der L. een koopman van omstreeks 30 jaar, woonachtig op de Wil- kmspaikweg te Amsterdam, een auto in de Jac. van Lennepstraat aldaar. Hij zou daar mede naar Eindhoven gaan voor zaken. Den volgenden morgen vond men den auto in de Merwede bij SIiedrecht. De bestuurder werd niet gevonden. Men nam aan, dat hij was ver dronken en dat zijn lijk uit den auto was ge spoeld omdat een der deuren open stond. Dit drama heeft een andere oplossing ge kregen. De heer van der L. is niet met den wagen in de Merwede verdwenen. Hij is on langs in België door kennissen gezien en toen dit ter oore kvam van de justitie heeft de rijksrecherche de zaak ter hand genomen met het gevolg, dat de heer van der L. weri gevonden en gearresteerd. Zijn jongere broer te Amsterdam is ook in arrest gesteld, omdat hij zich de gelden van een hooge levensverzekering die zijn broer op hem afgesloten had, heeft laten uitbetalen. De uitlevering van Van der L. is aan de Belgische regeering gevraagd. Door de Antwerpensche politie gearresteerd. In aansluiting op bovenstaande wordt nog gemeld: Door den gerechtelijken dienst van het par ket van Antwerpen werd op verzoek van de Nederlandsci e justitie in de gemeente Ekeren bij Antwerpen de Nederlander v. L., 23 jaar oud, afkomstig uit Amsterdam, ontdekt en aangehouden wegens gepleegde bedriegerij. De man had een levensverzekering aangegaan tot een bedrag van 300.000 gulden, die bij zijn overlijden aan zijn broeder moest wor den uitbetaald. Op 2 Juli 1.1. was v. L. spoorloos ver dwenen en men had vernomen, dat hij per huurauto was vertrokken. Er werd aan een ongeluk gedacht en in zooverre was de zaak reeds gevorde d dat, naar ons verzekerd wordt een gedeelte der som aan den broeder werd uitgekeerd Later werd uit de Waal de auto opgevischt waar van de deuren en ramen zoodanig waren ge sloten, dat de man, die in den wagen zou gezeten hebben, het rijtuig zeer zek« njrt kon hebben kunnen verlaten. De zaak *erd scherp onderzocht en het bleek dat L ia dienst was getreden bij een kippentokker die eveneens blauwe vossen kweekte. Ten einde zich onkenbaar te doen zijn. had v. L. die blond is zijn haren zwart geverfd en zija snor laten staan Hij heeft een volledige toe* kentenis afgelegd. Wij lezen over bovenstaand geval nog ia de Tel.: Indertijd was één onzer correspondenten tegenwoordig bij een onderzoek dat een dame, psychometriste van beroep, te Sliedrecht heeft ingesteld. Deze dame in kwestie, mevr. Meyer—Adam, hebben wij over deze affaire eenige vragen gesteld en daarbij een omstan dig verhaal gekregen omtrent de voorge schiedenis en het z.g. ongeval zelf. De ouders van den jongen man rijn op zekeren avond bij mij geweest, zeide zij. Dt vader toonde mij een portret, zonder aanvan kelijk te zeggen, dat het zijn zoon was, die daarop stond. Ik heb dat jortret bestudeerd. Het was door vele handen gegaan en tot mijn spijt moest ik mijn bezoekers mededee- len, dat ik er „rare" dingen op las. Ik zeide dat ik een dijk zag. Van het ongeval in Slie drecht wist ik nog niets af. Dat had eenige weken tevoren in de krant gestaan, doch iic had dat niet gelezen. En zoo beschreef ik den dijk en de huisjes op den dijk van Sliedrecht, zonder dus feitelijk .e weten dat dit Slie drecht was. De ouders stelden mij voor, de plek des on- heils te bezoeken, daar zij het stoffelijk over schot gaarne aan den schooi der aarde zagen toevertrouwd, ik liet mij overhalen en zoo vertrokken wij per auto naar het plaatsje. Daar bleek mij dat ik de entourage goed had gezien bij het vasthouden van de foto. Het weer was slecht en teen wij langs den dijk reden riep ik plotseling: Stop, we zijn er al voorbij. Ik stapte uit en liep naar de plek tusschen twee dammen. Hier is h-t p Feurd, sprak ik. Doch tevens was mij g'tleken, dat de man met den auto nog >p eenige andere punten had sti'vestaan. Daa-om werd aanvankelijk bij mij de indruk gew kt van zelfmoord Waar ik nu stond zap ik den auto te water riiden met vrij groote snelheid. Indien mijn man mij niet pegrepen had zou ik zelf te wa ter zijn pestort. Ik zeide: weet u dat er een blaam op hen rust? Ook hoorde ik geld klinken en een bui- ter'andsche taal spr-ken Bij een tweede bezoek, dat later plaats vond. hebben we langen tijd op het water gedobberd. Ik ben toen driemaal iu trance geweest. Ik kon de plek maar niet aanwijzen en geen contact met het slachtoffer krijgen. Hij is er niet, heb ik eenige malen ge zegd en dat hield ik vol. Nadien heb 8c er niets meer van gehoord. We! hebben zich moeilijkheden voorgedaan met de betaling voor mijn onderzoek. Eén der familieleden heeft toen tegen mij gezegd: Vandaag of morgen betalen ze ons de ver zekering uit en dan kunnen wij u voldoen. Ik wist inderdaad dat er een verzekering op den zoon was gesloten van een ton. Ik heb dat zooals wij dat noemen bij intuïtie vernomen. Verder begreep ik dat vandaag of morgen de tijd zou komen dat ik moest spreken. Voorts hebben wij gesproken met den heer Greve van de autoverhuurinrichting Pontiac in de Jacob van Lennepstraat 11. Deze deel de mede dat de betrokken J. v. d. Lichte zich als journalist had voorgedaan. Den avond te voren had hij een auto van een gesloten model gehuurd. Het ongeluk had op den heer Greve later een zonderlingen indruk ge maakt. Ook ziin echtgenoote sprak al dadelijk van een comedie". Het bedrag dat gemoeid was met het bergingswerk van der wagen en het opknappen beliep 830 gulden. Hiervan te niets terugbetaald. MISDADIGHEID TE OSS. Wat is ertegen te doen In de Zaterdag gehouden najaarsvergade ring van hei Psychiatiisch-Juridisch Gezel schap heeft dr. J. Casparie eenige beschou wingen gewijd aan de criminaliteit te Oss eo omgeving, vergeleken met die van andere centra in Noord-Brabant. Spr. stelde voorop, dat de top-criminali- teit van Oss geenszins uitsluitend van recen» ten datum is Integendeel, uit de archieven is gebleken dat waarschijnlijk reeds in 1672, doch zeker in den Franschen tijd, het ver schijnsel van veelvuldige zware eigendoms delicten en ernstige geweldsmisdrijven in en om Oss zorgwekkend werd geacht. Slechts ia de negentiende eeuw schijrt de streek betrek- keli k iets rustiger te zijn geweest. Het merkwaardige is echter, dat de sterk verhoogde criminaliteit met een eigenaardige locale kleur zich tot den dag van heden heeft doorgezet. Ook andere streken, ia Brabant b.v. de centra Rucphen en Uden, waren en zijn berucht; hier constateer» we echter langzamerhand een aanzienlijken teruggang van de misdadigheid. In den loop der tijden gingen daar de plaatselijke groepen met eigen zeden op in grootere collectivi teiten; de sj>ecifieke criminogene factoren verloren aan beteekenis; door zaakkundig* maatregelen kou deze „aeddenteete" crimina liteit worden beteugeld. In het centrum Oss is dit tot heden echter niet geiuke. Toch wordt de criminaliteit daar niet gedragen door het zoogenaamde vlotten de deel der bevolking; wel is zij in hoofd zaak geconcentreerd m bepaalde families, doch dit zijn vastgezetelde kleine landbou wers. Ook is gebleken, dat de Oneche deli- quenten in het algemeene niet ziekelijk zij* gestoord. Wat kan dan wel de, tot nu toe onuitroei bare oorzaak zijn van de vele ernstige mis drijven van Oss zijn? Men heeft de verkla ring gezocht Ln de verhoudingen welke be stonden in de z.g. vrij-gebieden. die na 16-* in de Meijerij van 's-Hertogenbosch orvttrow- den. Onderzoek heeft echter ge eerd, dat d*se geen ongunstig en invloed hebben geoef*» op de criminaliteit te Oss. Een verschijnsel, ten nauwste mmm» gend met de misdadigheid der Oseenerm, dat het eerst opvalt en den autoriteiten de» mees ten zorg baart, is de zwijgzaamheid va» verdachten en getuigen zoodra het gaat om het ophelderen van een misdrijf. Eve* raad-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7