DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wasscfierij S. KROM H.V. Nederlandsche „Nazi's" in Berlijn. tDxtgelij&scfi Ovevzicht J^uitenland LEERT BRIDGEN Ho. 288 Woensdag 6 December 1933 135e Jaargang Een interessant artikel over de Nederlandsche fascistische stroo mingen in Duitschland. PROPAGANDA DER N.S.N.A.P. hitler beleedigd. Tel. 1523 (3 lijnt n). UW WASCHG0ED KRAAKHELDER! Piatte goed keurig gemangeld 20 cent per K.G. lVat vandaag de aandacht trekt CLUB. EN PRIVÉ LESSEN Deze Courant wordt 2LKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nagegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos'^iro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N AÜEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. I De propaganda der diverse nationaal-so cialistische of fascistische Nederlandsche partijen en groepjes onder de in Duitschland wonende Nederlanders had zich tot nu toe in hoofdzaak tot West-Duitschland bepaald, al dus meldt de Firlijnsche correspondent van het blad. Dar.. ..onen dan ock verreweg de meeste landgenooten en daar is dientengevol ge ook meer opkomst en meer succes te ver wachten. Intusschen hebben de propagandis ten zich toch herinnerd, dat in Berlijn nog altijd een dikke duizend tot veertienhonderd volwassen Nederlanders wonen, die voor on geveer een derde deel van dit aantal in twee nationale vereenigingen georganiseerd zijn. Eenige weken geleden had de „Mussert bewe ging" een aantal dezer landgenooten in niet- openbare vergadering (alleen voor Berlijn- sche leden der N.S.B. toegankelijk) tesamen geroepen, een bijeenkomst, we ke wij dienten gevolge niet konden bijwonen, maar waar over wij vernamen, dat het er nog al heet moet zijn toegegaan. Intusschen bezit de N.S. B. in Berlijn rekls een plaatselijke groep, als welks leider voorloopig de Beriijnsche corres pondent van het „Rotterdamsch Nieuws blad", de heer H. B. Koelesmid, optreedt Deze Beriijnsche groepsvorming heeft er blijkbaar den leider van de N.S.N.A.P., ma joor C. J. A. Kruyt, toe bewogen, dit arbeids terrein niet aan de gehate tegenstanders van den N.S.B. over te laten, met het gevolg, dat de Nederlandsche kolonie te Berlijn, die blijk baar reeds eenige N.S.N.A.P.-leden rijk is, dezer dagen verrast werd door een oproep van de „Landesleitung für Deutschland" van deze partij, onderteekend „v. d Heuvel— Domsdorff", waarin werd opgewekt, op Zon dagochtend 3 Dec. ter bijeenkomst in het Leh- rervereinshaus op den A'.exanderplatz te ver schijnen, waar de „Kreisleiter" uit Essen, de heer „Pg" Duinker. een lezing zou houden over „Nat.-socialisme en de Joden in Hol land", welke voordracht zou bekroond wor den met de oprichting van een Plaatselijke Groep Berlijn. Een zestigtal Nederlanders had aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en vulde het zaaltje geheel. De heer Duinker en een andere partijgenoot waren in bruine S A.-uniform verschenen, welke van die der Duitsche „Amtswalter" der Hitlerbeweging die in tusschen tot officieele groep in-den-staat ge promoveerd is slechts in kleinigheden (o.a een blauw in plaats van een zwart swastica- kruis op den mouwomslag) verschilt. Van Duitsche zijde had een politiebeambte belang stelling getoond, die o.a. verlangde, dat de redevoering van den heer Duinker in 't Duitsch zou gehouden wordenwaaraan tot groote ergernis van verschillende aanwe zigen dan ook gevolg gegeven werd; ter wijl daarentegen het stellen en beantwoorden van vragen later zonder protest van deze Duitsche zijde in het Nederlandsch plaats had. De heer Duinker nu hield een lange rede, die veel minder een opbouwend dan wel een afbrekend karakter had Het opbouwende deel was kort en kwam in hoofdzaak hier op neer, dat in Duitschland reeds „eenige dui zenden Hollanders in de Neder'andsche S.A.- uniform rondloopen", dat die mannen op ver gaderingen met het hakenkruisvaandel ver schijnen, en dat vele landgenooten, die eerst lid van de N.S.B. waren, reeds inzien, zich vergist te hebben en zich nu bij de N.S.N. A.P. aanmelden. Van deze N.S.N A.P. ver klaarde de spreker, dat zij de eenige partij is, die Nederland weer groot zal maken en be vrijden zal van het „joodsche juk", waaron der ons land en ons volk gebukt gaan. Ten einde te bewijzen, hoe ongeschikt de andere vier fascistische groepen in Nederland zijn om dit hooge doel ook maar na te streven, hield spr. over deze vijandige broeders een vreeselijk gericht, waarbij vooral de heeren Haightcn, Van Rappard, Smit en Mussert het hard te verantwoorden kregen. Over het Nederland-van-heden pakte de heer Duinker, blijkbaar vergetend, dat we niet volkomen als Hollanders onder-ons waren, op woedende en niet altijd voorzichtige wijze uit. De argumenten, welke hij daarbij te ber de bracht, waren minder aan de werkelijke toestanden in Nederland dan aan propagan- daschriften van de Hitlerbeweging ontleend, wat den spr. die reeds 17 jaren in Duitsch land woont tot vaak koddige vergissingen verleidde. Zoo goot hij al zijn haat en verbit tering uit over de „marxistische regeeringen' in Nederland, die zich volkomen onder in vloed van het Jodendom gesteld hebben, en even vernietigend was zijn oordeel over de Nederlandsche pers, die o.a. over het nieuwe Duitschland niets dan leugens vertelt, wat te danken is aan het feit, dat zij „volkomen on der ioodschen invloed staat". Ook de „Neder landsche Bond in Duitschland" kon spr 's goedkeuring niet wegdragen. Deze groote nationale bond staat volgens spr. ook al on der joodschen invloed, wat o.a. bewezen wordt door het feit, dat zijn insigne een drie- hoekigen vorm heeft, en dus feitelijk de helft van een Davidster is, een venijnige eigenschap, die dit insigne trouwens met dat van de Mussert-beweging gemeen heeft. Wij willen uit het overspannen relaas van dezen nieuwen politicus nog aanha'en, dat hij niet verzuimde, zijn verontwaardiging uit te spreken over het feit, dat in Nederland 53 politieke partijen bestaan, „met welke de re geering steeds rekening moet houden"; en dat hij daarbij verzuimde er op te wijzen, dat de fascisten in Nederland deze overdaad nog met 5 nieuwe partijen zijn komen ver meerderen. Spr. vergat ook en in het debat werd hem daarop gewezen dat de door hem zoo scherp aangevallen „Ned. Bond in Duitschland" nu reeds 12 jaren lang 80 Ne der'andsche vereenigingen tot een nationale beweging boven de partijen omhoog gebracht heeft, en dat het van de fascistische groepen in ons land toch wat erg inconsequent is, nu tegen haar eigen beginselen in te wachten, deze nationale eenheid door partij-propagan- da te komen ondermijnen. De inleider kreeg tijdens dit debat, dat hij om begrijpelijke redenen zooveel mogelijk trachtte af te snoeren, trouwens zooveel nuchtere antwoorden te hooren. dat hij over het succes van zijn eerste optreden te Berlijn we' eenigszins teleurgesteld zal ge wees. zijn Hij had de bijeenkomst met een driewerf „Heil!" op Adolf Hitier ingeleid, en zag in, dat men nu, omdat men toch ten slotte over Nederland gesproken had, met een driewerf hoezee op H. M. de koningin besluiten moest. Dat slot was het eenige, waarom men deze bijeenkomst ten slotte niet a's een verloren ochtend afstempelen mocht. De wijze, waarop hier iemand, die zich Nederlander noemt, in den vreemde zijn eigen land en zijn eigen regeering bekladde, was voor dat deel der aanwezigen, dat het hart nog op de rechte plaats heeft, zoo neer drukkend. dat men zich verheugde, buiten weer wat frissche winterlucht te kunnen ademen. SA-MANNEN HOOREN NIET THUIS IN POLITIEKE CLUBS. De Voelkische Beobachter publiceert de vol gende beschikking van den chef van den staf: De chef van den staf verbiedt door een nieuwe beschikking allen leden der SA, SS en SAR, het lidmaatschap van eenige club of vereeniging, welke zich na de nationaal so cialistische revolutie thans op opvallende wijze weer hebben gevormd, met het klaar blijkelijke streven oude politieke betrekkingen te hervatten en levendig te houden Het is in strijd met den zin en den geest der volksgemeenschap zich af te zonderen in kleine aparte groepen, welke meest overeen komen met de oude standenafsluiting. De SA-man vormt de waarachtige en onbaat zuchtige kameraadschap in zijn eenheid Ook een behoefte aan politieke bedrijvigheid van dergelijke clubs moet worden ontkend Voor deze taak bestaan uitsluitend de ge ledingen der NSDAP, die thans meer dan ooit 'n bevruchting van particuliere zijde be hoeven. Al deze aaneensluitingen willen veel al slechts door „persoonlijke betrekkingen" zonder moeite bereiken, wat de eerlijke strij der in de school der SA op harde wijze moet verwerven. Voor de leiders evenwel zijn der gelijke lidmaatschappen in vele gevallen een rem bij de plichtmatige beslissingen. Vóór 31 December 1933 moet het litmaat- sthap van deze clubs worden opgezegd. De chef van den staf maakt ae volgende ge'eding der SA bekend: De geheele SA wordt in de toekomst over- eenkomstig mijn beschikking van 6 Noveni ber 1933 georganiseerd in SA (met inbe grip van SS), SA-reserve I en SA-reserve li De SA reserve II omvat in het algemeen de leden boven 45 jaren van alle organisa ties, zooals Kvffhaueserbond, officieren- en regimentvereenigingen. marine- en koloniale organisaties e.d. voorzoover deze leden niet feed« in SA of SA reserve I zijn georgani sctri Redacteur veroordeeld. De directie der Weensche politie heeft gis teren een straf opgelegd wegens beleediging van Hitler. De verantwoordelijke redacteur van het kunsttijdschrift „Der Zwiebeltisch", dat vroeger te Munchen werd uitgegeven, werd wegens critiek op Hitler veroordeeld tot een boete van 100 schellingen. OMVANGRIJKE DEVIEZENSMOKKEL ONTDEKT. Smokkelen over de Nederlandsche grens. De douane-autoriteiten zijn er in samen werking met de douane-beambten aan de grens bij Aken in geslaagd een omvangrij ken deviezensmokkel met registermarken op te sporen. Een koopman te Heerlen organi seerde uitstapjes naar Keulen, waaraan jonge menschen deelnamen, die behalve een bewijs voor het kleine grensverkeer ook een pas bezaten. Op de pas konden de jonge menschen in Nederland een reischeque van honderd mark laten klaarmaken, welke te Keulen bij verschillende banken kon worden ingewisseld. Onmiddellijk daarna werd de terugreis aanvaard. De Nederlandsche pas sen bleven te Keulen bij een bemiddelaar, waarna het overschrijden der grens geschied de met de bewijzen voor het kleine grensver keer. De koopman uit Heerlen, die Zaterdag bij Aken bij zijn terugkeer uit Keulen in gezel schap van vijf jongelui werd gearresteerd, heeft bekend, dat hem ongeveer honderd maal het smokkelen van deviezen op deze wijze is gelukt. Ie Keulen werden bij een huiszoeking dan rok ongeveer honderd Ne derlandsche passen gevonden. DE UITVOER VAN FRANSCHE WAPENEN. Via Nederland naar Duitschland. Tijdens het radicale congres te Vichy had een gelegeerde aldaar geruchten ter sprake gebracht betreffende den uitvoer van wapen tuig door een Fransche firma via N e d e r- 1 a n d naar Duitschland. Afgevaar digde Guernut heeft daarover in de kamer aan de regeering vragen gesteld, waarop thans geantwoord is, dat geenerlei oorlogs materiaal zonder machtiging der regeering mag worden uitgevoerd. De regeering heeft een dergelijke machtiging tot uitvoer van wa penen als ^doeld in de gestelde vragen doot de genoemde firma niet verleend en evenmin is de regeer in ter oore gekomen, dat een der gelijke uitvoer zonder machtiging zou heb ben plaats gevonden. GEEN ONDERZOEK NAAR DE „NEEN"-STEMMERS" IN DUITSCHLAND. Rondschrijven van den minister van binnenlandsche zaken. De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, heeft den landsrtgeeringen in een brief verzocht erop toe te zien dat geen en kele maatregel wordt genomen die uitloopt op het constateeren van niet- of „neen"-stem- ming bij de verkiezing op 12 November j.1. De minister heeft de rijksleiding der N.S.D. A.P. daarvan eveneens op de hoogte gesteld. Van ettelijke zijden n.1. is er toe aange spoord om een onderzoek in te stellen wie van de stemgerechtigden in Duitschland op 12 November thuis zijn gebleven. „Gezien het feit", aldus het rondschrijven van den minister, „dat het Duitsche volk zich op 12 November met een overweldigende meerder heid gepiaatst heeft achter den leider Adolf Hitier en de door de rijksregeering gevolgde politiek, lijkt mij een onderzoek achteraf wie niet gestemd hebben een kleinzielige en on- noodige maatregel. Hetzelfde geldt voor hen die zich wel een stembiljet hebben laten oeven en blanco gestemd hebben. Mogen al deze personen, evenals de „neen"-stemmers, het met zichzelf uitmaken dat zij zich op den dag dat het om het lot van de Duitsche natie ging, bewust buiten de volksgemeenschap hebben geplaatst". De Pruisische minister .an binnenlandsche zaken Göring, heeft deze opvatting tot de zijne 'gemaakt en allen Pruisischen autori teiten een dergelijk schrijven doen toekomen DE FRANSCHE FINANCIEELE VOORSTELLEN. Concessies aan de socialisten. De grootste moeilijkheden, die artikel 12 van de financiee'.e voorstellen der Fransche regeering haar in de Kamer schijnen te zullen bereiden art. 12 houdt in de intrekking van vroeger besloten belasting-faciliteiten zijn voor minister-president Chautemps aan leiding geweest om een aantal van de in dit artikel voorziene maatregelen terug te nemen, o.a. de verhooging van de suikeraccijns. Deze concessies aan de Kamer zijn in de eerste plaats concessies aan de socialisten, van wie men thans verwacht, dat zij een meer toege vende houding aannemen, t.o.v van de art 6 en 7, die de ambtenaren-salarissen regelen. Men hoopt, dat de socialisten thans niet zul len tegenstemmen doch zich van stemming zullen onthouden. Teneinde het daardoor ge derfde bedrag te compenseeren, wordt van radicaal-socialistische zijde een voorstel uit gewerkt tot zwaardere belasting van de vrije beroepen. BEGRAVEN MET LOTERIJBRIEFJE? Nadat Maandag bekend is geworden, dat een zwendelaar geprobeerd heeft op een ver- valscht loterijbriefje 1 mill. franken te in- casseeren, werd gisteren uit Rennes gemeld, dat een boer in de buurt van Rennes, die kort voor de trekking is overleden, met een loterijbriefje op zak is ter aarde besteld en dat op dit lot een prijs zou zijn gevallen De nagelaten betrekkingen van dezen boer heb ben opgraving van het lijk verzocht Men weet nog niet of de toestemming zal worden verleend. BRITSCHE AMBASSADEUR HITLER. BIJ De Britsche ambassadeur Phipps heeft een onderhoud van een uur gehad met rijkskanse lier Hitler, waarbi; de ontwapening bespro ken werd en Hitler weoeiom de wenschelijk- heid naar voren bracht van het tot stand brengen van volledige overeenstemming met Frankrijk, terwijl de Brbsche ambassadeur wees op den wensch van Engeland, dat een zoodanige overeenstemming tot stand mocht komen. ONTWIJKEND ANTWOORD VAN ENGELAND. Op nota van De Valera. De Engelsche antwoordnota op de vraag van de Valera, welk standpunt de Engelsche regeering zou innemen in geval van de pro clamatie van een Iersche Republiek, werd gisteren den Ierschen Hooge Commissaris te Londen overhandigd. Deze deelde het ant woord direct telefonisch mede aan den Ier schen minister-president. In het Lagerhuis. De inhoud van de Iersche en van de En gelsche nota werd gistermiddag door den minister voor de Dominions, Thomas, in het Lagerhuis onder groote spanning medege deeld. Thomas las eerst de nota van De Valei a voor. Fe Iersche premier wijst hierin op de door Thomas drie weken geleden in het La gerhuis afgelegde verklaring, dat de Iersche Vrijstaat als lid van het Britsche Rijk volko men vrijheid geniet zijn eigen aangelegen heden te regelen. Wanneer Ierland evenwel zijn verantwoordelijkheid als lid van het Britsche Rijk van de hand wijst, kan het in de toekomst ook niet meer genieten van de rechten van het lidmaatschap. Hiertegenover verklaart de Valera: Het Iersche Volk heeft nimmer vrijwillig ge streefd naar het lidmaatschap van het Engel sche Rijk Ierland is veeleer gebogen onder den druk van materieel geweld van de En gelsche heerschappij en het heeft het En- gelsch-Iersche verdrag van 1921 slechts aan vaard, omdat Engeland gedreigd heeft met directen oorlog. Het heeft het verdrag even wel niet geaccepteerd als definitieve rege ling van zijn betrekkingen tot Engeland, te minder daar Engeland uit het verdrag een permanent recht concludeert zich te mengen in de constitutionneele ontwikkeling van Ier land. Een permanente vriendschap kan niet bereikt worden op de basis der huidige En gelsch-Iersche betrekkingen. In het verdere verloop van de nota vraag de Valera, welke houding Engeland zou aannemen in geval van een proclamatie van de Iersche Repu bliek. Het Engelsche antwoord is ontwijkend ge houden en het wijst bij voorbaat de formu leeringen van de Valera inzake de Engelsch- Iersche betrekkingen van de hand. Aangezien de Engelsche regeering niet in staat is de bewering te aanvaarden, dat een nermanente vriendschap op de basis der huidige betrek kingen niet zou kunnen worden bereikt, acht zij geen reden aanwezig te antwoorden op een op deze bewering gebaseerde vraag. De Engelsche regeering kan niet gelooven, dat de Iersche Vrijstaat de definitieve verwerping van zijn verdragsverplichtingen op de voor gesteld wijze zou overwegen. Zij gevoeld zich derhalve niet geroepen tot de omstandig heden, welke zij volkomen hypothetisch be schouwt. Ten slotte verklaarde Thomas, dat Engeland nog steeds den wensch heeft naar vriendschappelijke samenwerking met Ier land binnen het kader van het Britsche Rijk BELGISCHE SOCIALISTEN TEGEN DEFENSIE. De Belgische socialistische fracties van Kamer en Senaat hebben in een gistermorgen gehouden gemeenschappelijke vergadering Nederlandsche nazi's in Berlijn. (Dag. Overzicht.) De koude in het buitenland (Bui tenland Ontwijkend antwoord van Enge land op nota van Valera (Buiten land.) Litwinov uit Rome vertrokken. (Buitenland In Oostenrijk geen geestelijken meer in de politiek (Buitenland Wegens doodslag op een kaart- avondje is voor het gerechtshof te Amsterdam 2 jaar gevangenisstraf geëischt tegen een schoenmaker. (Rechtszaken.) Voor de Utrechtsche rechtbank is behandeld de zaak tegen den auto mobilist, die op een colonne militai ren inreed. (Rechtszaken). Ingediend is een wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds waarbij o.a belangrijke wijzigineen worden voorgesteld in de belasting op motorrijtuigen en de rijwielbe lasting verhoogd. (Binnenland). De eerste slachtoffers van het ijs. (Binnenland). Omzetbelasting afgekondigd (Bin nenland.) Te Bergen een ongehuwde moeder gearresteerd, verdacht van poging tot moord op haar kind. (Stad en Omgeving). Zie verder eventueel Laatste Be- richten. Br. ond. lett. F 792 bur. v. d. blad besloten, tegen de buitengewone begrooting te stemmen omdat op deze begrooting cre- dieien voor miiitaire doeleinden voorkomen. (Het betreit h,er de bekende creditten voor de grensverdediging. Red.) DE SPANNENDE TOESTAND IN SPANJE. Te Goria op 200 mijl ten Westen van Madrid is een revolutionnaire algemeene staking afgekondigd. Politie is derwaarts ge zonden. De telegraaf- en telefoonlijnen zijn doorgesneden. Elders in den lande is de toe stand rustig gebleven, ofschoon verschillende ongeregeldheden plaats hadden te Madrid, waar de socialisten een volledige overwin ning hebben behaald. Terwijl Lerroux pogingen in het we-k stelt een nieuw kabinet te fo-meeren doen geruchten de ronde, dat Zana den wensch koestert den Diemier over te halen de corris te ontbinden als niet in overeenstemming mei het huidige regiem. De meeningen blij ven uiteenloopend betreffende de wettigheid van de verkiezingen, de socialisten beschul digen de rechterzijde van het koopen van stemmen, teiwijl de conservatieven de 4nter zijde beschuldigen van intimidatie en sabo tage. Volgens berichten uit Barce'ona is de toe stand bij de transportarbeiderstaking kalm. de dag is voorbijgegaan zonder incidenten Vele dagbladen verschijnen met witte prik ken, tengevolge van decensuur. DE KOUDE IN HET BUITENLAND. Ijs op zijrivieren van den Rijn. De koude in het Midden Rijngebied, die tot 12 graden onder nul bedroeg, heef het drijfijs op de zijrivieren van den Rijn doen toenemen. De scheepvaart op de Moezel moest worden stopgezet. Bij de Moezelmon ding is de rivier door een dikke ijskorst af gesloten. De Rijn zelf is nog vrij van ijs de temperatuur van het water bedraagt echter nog slechts 1 graad boven nul. De scheep vaart op de Lahn moest ook worden stopge zet in verband met ijsgang. In het \X< esterwald hebben wilde zwijnen door honger gedreven zich naar de dorpen gewaagd en daar in de tuinen aanzienlijke schade aangericht. i r-i. J>e Maas Namen dichtgevroren. Uit Namen wordt gemeld, dat tengevolge van den harden vorst, welke nu reeds gedu rende drie dagen aanhoudt, de Maas voor de stad is dichtgex roren. Voorts komen berichten uit de Ardennen binnen volgens welke de henger de ever zwijnen uit de bosschen jaagt. Te Tailfer-Lustin heeft men er kudden van tien beesten sterk kunnen waarnemen De schade aan de velden door deze bees ten veroorzaakt, schijnt aanzienlijk te zijn. Koudegolf in Bulgarije. In Bulgarije is het zeer koud Er hebben ook eenige sneeuwstormen gewoed, met het gevo'g, dat tal van spoorlijnen ingesneeuwd zijn. Te Sofia is de temperatuur gedaald tot

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1