DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BOCKBIERFEEST UW AUTO LOOPT GEVAAR! Hit het fxulement Sugelifksch NIEUWE DUITSCHE MAATREGELEN ^Buitenland No. 290 Vrijdag 8 December 1933 135e Jaargang De „groote" mannen van het Hitier- Rijk doen eiken dag van zich spreken en vestigen steeds de aandacht op het nieuwe regime. 5000 GEVANGENEN VRIJGELATEN. Hotel TOELAST lederen Zaterdagavond 1012 uur: onder MELCHERT SCHUURMAN Wat vandaag de aandacht trekt... Weert vriesschade door enkele kwartjes BRANDSPIRITUS in den radiator. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. pos**«'ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADhMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 7 Dec. 1933. In tegenwoordigheid van een handjevol leden en een paar belangstellenden op de tribune heeft gisteravond de Tweede kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van waterstaat. Bij de algemeene beraadslagingen hebben de heeren Ebels (v.d.) en Van der Waerden (s.d.a.p.) geklaagd over de onvoldoende or ganisatie van den Electriciteitsraad, waarop minister Kalff antwoordde, dat hij het met de sprekers eens was en dat hij zal trachten de efectriciteitsverzorging van ons land te con- centreeren in één hand. De heer Van Braambeek (s.d.a.p.) opperde bezwaar tegen de wijze, waarop de regee ring denkt de belangen van de chauffeurs te behartigen. Het zou te dwaas zijn, wanneer de zorg voor de werktijden enz. eensdeels werd opgedragen aan den minister voor sa- ciale zaken, andersdeels aan den minister van waterstaat, al naar het chauffeurs van luxe-auto's zijn dan wel chauffeurs van vrachtauto's. De minister heeft dit toegegeven en beloofd dat te voorkomen door de chauf feurs allen onder waterstaat te brengen. De heer Louwes (lib.) besprak de mogelijk heid van een herziening onzer waterstaats wetgeving, waarbij meer vastgehouden wordt aan den ouden regel, dat wien water deert ook het water heeft te keeren. E>e minister durfde een dergelijke herziening niet beloven. Er valt meer te doen. De heer van Dis (st.ger.) heeft onder meer ook weer de waterleidingskwestie te Rijssen ter sprake gebracht en van den minister de belofte mogen hoogen, dat hij de ingewikk I- de zaak tot een bevredigend einde hoopt te brengen. Hiermede waren de algemeene beraadsla gingen ten einde. Bij de behandeling van de afdeeling Wa terstaat hebben de heeren Ebels (v.d.) en Duymaer van Twist (a.r.) de watertollen be handeld. De eerste wilde ze liefst afgescnaft zien, de andere vond ze te hoog. Verder k'aagde de heer Ebels over den ongeorden- den toestand bij het waterschap Herften in Overijsel.. De heeren Bakker (c.h.), Drop (s.d.a p.) en Smeenk (a.r.) drongen aan op de invoering van collectieve contracten bij waterstaats werken. De minister, vrijwel onverstaanbaar (hij ga eens in de leer bij zijn ambtgenoot Colijn, van wien men geen woord mist) heeft de ver schillende sprekers kort beantwoord. Hij be loofde dat zijn departement de kwestie van het waterschap Herften zal trachten tot een goed einde te brengen. Tegen te hooge water- tollen wordt streng gewaakt. Aan opheffing kan hij thans niet denken. Voor het collectief contract gevoelt hij zeer veel en hij heeft de invoering er van in onderzoek. Bij de volgende afdeeling heeft de heer Louwes (lib gesproken over de mogelijkheid en wenschelijkheid van een verhooging van de zeedijken van den Dollard. Dat zou tevens weer een object van werkverschaffing kunnen zijn. De minister heeft daarop enkel beloofd, dat hij de zaak nader zou overwegen. Besluiten wij deze b'oemlezing uit de be sprekingen van gisteravond met de vermei ding van de hulde door den heer van Kempen (lib.) gebracht aan de K.L.M terwijl de heer Drop (s.d.a.p.) daaraan vastknoopte den wensch, dat de positie van de vliegers be hoorlijk zal worden geregeld. Minister Kalff vertrouwde, dat het bestuur van de K.L.M. eveneens voor een goede poci- tie der vliegers is gestemd. Hij is met den heer Drop voor een goed geregeld over'eg tusschen de vliegers en het bestuur van de K LM. Hat hij instemde met de hulde van den h~er van Kempen aan het adres van de KL M kan men wel begrijpen Hedenavond wordt de behande'ing van de waterstaatsbegrooting voortgezet. De korting oo de Indische pensioenen aangenomen. De Begrooting van Economische Zaken afgehandeld. Minister Colijn heeft hedenmiddag bij de Tweede Kamer zijn korting op de Indische pensioenen er door gekregen. Het was niet eens een dubbeltje op zijn kant. Integendeel heeft zijn voorstel een vrij respectabele meer derheid verkregen: 56 tegen 33. Nu waren ook aan de gevaarlijkste tegenstanders van het ontwerp, den leider der katholieken, den heer prof. Aalberse, en den leider der chris telijk-historischen, mr. de Geer, velen hun ner partijgenooten ontrouw geworden. Van de eerstgenoemde fractie stemden slechts 7 leden tegen het kortingsvoorstel, van de christelijk-historischen bleven slechts drie leden hun leider getrouw Dat wijst op een gebrek aan discipline, gelijk men b.v. bij de sociaal-democraten nooit of ten minste bijna nooit zal aantreffen Enfin, dat moet maar in eigen intiemen kring worden behandeld. De eerste spreker bij de replieken van he denmiddag was een geharnast tegenstander: Mr. de Geer hield vast aan de overtuiging, dat een ambtenaar een verkregen recht heeft op zijn pensioen en dit onaantastbaar is, al mogen er voorwaarden aan de toekenning er van verbonden worden. Met een beroep op prof. de Savornin Lohman beweerde de spr., dat we hier met een privaatrechtelijke verhou ding te maken hebben. Ten slotte drong hij aan op een duidelijke inlichting omtrent de voornemens van de regeering in geval van verwerping van het voorstel. Hem volgde een tweede principieele tegen stander, de heer Aalberse (r.k.) die zijn be zwaren in eerste instantie onvoorwaardelijk handhaafde. Bovendien beweerde hij tegen over prof. Visscher, dat diens bewering, dat zijn standpunt in strijd zou zijn met de rechtsleer van Thomas van Acquino, niet juist was. Wij zullen als leeken ons daar maar buiten houden! De heer K. ter Laan (s.d.a.p.) handhaafde zijn opvatting, dat de voorgestelde maatregel onrechtvaardig en onrechtmatig was. De heer Bierema (lib.) verklaarde nu voor het voorstel te zullen stemmen, omdat hier het hoofd moet worden geboden aan een noodtoestand. Hij waardeerde de welwillen de houding des ministers tegenover het denk beeld om de voor 1920 gepensionneerde offi cieren te doen deelen in de tegemoetkoming voor de lagere vóór 1920 gepensionneerde lagere militairen Hij verwachtte een even welwillende hou ding tegenover een door hem in te dienen amendement om in het eerste half jaar een derde en in het tweede halfjaar tweederden te korten en de volle korting over het tweede jaar toe te passen. Nadat de heeren van Poll (r.k.) en Snee vliet (rev.-soc.) blijk hadden gegeven, dat zij ook na de rede des ministers tegen het voor stel zouden stemmen, kwamen achtereenvol gens drie voorstanders aan het woord. Eerst de heer Rutgers (a.r.), die de nood van de In dische geldmiddelen voldoende argument ten gunste van het voorstel bleef aanvaarden, maar de minister er toch voor waarschuwde om bij verwerping de zaak bij Indische of- donnantie te regelen. Dat zou een staatsrech telijke fout zijn. In de derde plaats heeft prof. Visscher (a.r.) zich weder ten gunste van het voorstel uitgelaten en tevens getracht prof. Aalberse te overtuigen, dat Thomas van Acquino wel degelijk anders oordeelde dan deze. Nadat de heer L de Visser (comm.) met een brallende rede, waarbij hij ook tegen de vrijzinnig-democraten en den heer Sneevliet te velde trok, de rij der repliceerenden had gesloten, heeft minister Colijn kort en zake lijk de sprekers beantwoord. Hij heeft daarbij in het bijzonder tegenover den heer Aalberse uiteengezet, dat art 177 der Grondwet door dezen verkeerd wordt begrepen, dat het art. op deze zaak in geenen deele van toepassing is, en dat de Ind'-'-'ie rechter onbevoegd is om zijn toetsingsrecht toe te passen op den inhoud van een eventueele ordonnantie. De voorgestelde korting is volkomen rechtvaar dig en wanneer de regeering bij het toegeken de pensioen een opslag geeft, gelijk hij in 1920 heeft gedaan, dan heeft zij ook het recht een korting op te leggen. Tegenover den heer Ter Laan, die gevraag had allerlei door hem genoemde bezuinigingen toe te passen, ant woordde de minister, dat die bezuinigingen te verwachten zijn naast de thans voorgedra gen korting en er komt nog meer. Van een leening of een gedwongen leening kan op dit oogenblik geen sprake zijn, maar wel wordt gedacht aan vrijwillige conversie. Wat be treft het denkbeeld de zaak bij ordonnantie te doen regelen, men verlieze niet uit het oog, dat de gouverneur-generaal ten volle het recht heeft eigenmachtig een ordonnantie bij den Volksraad in te dienen en het blijft de vraag, of de Nederlandsche regeering een dergelijke ordonnantie zal vernietigen. Aan het slot zijner rede heeft de minister nog eens geschetst hoe jammerlijk het is gesteld met de Indische financiën, zoodat slechts met de uiterste moeite de zaken drijvende kunnen worden gehouden. Wat er zal geschieden bij verwerping van het ontwerp, mocht en kon hij niet zeggen. Alleen wilde hij wel erken nen, dat regeling bij ordonnantie thans eenig bezwaar zou kunnen opleveren. De algemeene beraadslagingen werden hierop gesloten, Bij de behandeling van de enkele artikelen van het voorstel zijn zonder stemming doch met instemming van den mi nister de door den heer Bierema genoemde wijzigingen in het ontwerp aangebracht, waarna het werd aangenomen met 55 tegen 33 stemmen. Vóór stemden de anti-revolutionnairen, de liberalen, de vrijzinnig-democraten, de staat kundig-gereformeerden, de katholieken op 7 na, de christelijk-historischen op 4 na en de heer Westerman. Tegenstemmers waren de sociaal-democraten, de communisten en de rev.-socialist, mitsgaders de 4 christelijk-his torischen onder leiding van den heer De Geer en de 7 katholieken, waarvan de heer Aal berse aanvoerder was. die zich van hun par tij hadden afgescheiden. Terwijl velen in de Kamer minister Colijn de hand kwamen drukken, ging de voorzitter onverstoorbaar voort en stelde de begrooting van economische zaken aan de orde. Zij was trouwens op een oor na geveld, alleen de af deeling visscherijen moest nog worden afge handeld en dat is in een ommezien geschied. De begrooting werd daarna zonder stemming goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft heden tien minuten vergaderd tot zwijgende afdoening van een aantal kleine ontwerpen en is daarop in de afdeelingen gegaan. Vandaag treedt de groote Duitsche Kerst amnestie in werking. Niet minder dan 5000 arrestanten uit de verschillende concentra tiekampen zullen in den loop van vandaag ontslagen worden. Een zucht van verlich ting zal opstijgen onder hen, die maanden en maanden opgesloten en van hun vrijheid beroofd waren. Zooals we reeds eerder meldden, heeft mi nister-president Göring dit in zijn kwaliteit als chef der geheime staatspolitie zoo be paald, als sympathiek gebaar voor de groote overwinning van 12 Nov. j.1. Het officiëele communiqué luidt als volgt: Met het oog op het gunstige resultaat der Rijksdagverkiezingen, in het bizonder in de concentratiekampen en met het oog op het Kerstfeest, heb ik de bedoeling gedetineer den uit de concentratiekampen te ontslaan Ik ben met des te meer bereidheid tot dezen maatregel overgegaan, daar de waarborg voor de handhaving van de orde en rust ook bij een verzachting der maatregelen bestaat. Ik acht het bij de kalmeering van den bin- nenlandschen politieken toestand en met het oog op de beëindigde stabiliseering van het nat.-soc. regiem draaglijk, op deze wijze voor Kerstmis nog ongeveer 5000 personen op vrije voeten te stellen. Ik verzoek de re- geeringspresidenten instructie te geven dc met het toezicht belaste instanties opdracht te geven deze maatregel voor te bereiden. Opdat de op vrije voeten stelling haar op voedende werking niet misse, moet deze zoo danig geschieden, dat geve'machtigden der geheime staatspolitie of de kampcomman I danten gehouden zijn de bijeengebrachte ge vangenen te wijzen op de motieven voor deze verordening. De in aanmerking komen de gevangenen moeten in het bizonder op de hoogte worden gesteld van mijn voornemen, hun overeenkomstig den wensch van den „Leider" weer in de nationaal socialistische volksgemeenschap in te ordenen. Zij mogen er evenwel ook niet over in het onzekere wor den gelaten, dat ik met onverbiddelijke strengheid degenen die de grootmoedigheid van den nationaal socialistischen staat op staatsviiandige wijze negeeren voor steeds onschadelijk zal maken. Vaders met veel kinderen hebben de voorkeur. De geheime staatspolitie deelt in verband hiermede mede, dat de Pruisische premier de ontslagactie beschouwt als een poging, welke zij denkt te herhalen, indien de ont slagenen niet in hun fouten vervallen. Dit ontslag uit de concentratiekampen zal voor namelijk ten goede komen aan hen bij wie betrekkelijk weinig aanleiding bestond tot arrestatie of aan hen, die zich tijdens hun gevangenschap goed hebben gedragen en de waarborg geven, dat zij niet opnieuw zullen ageeren tegen den nationaal socialistischen staat en zijn regeering. In het bizonder zul len vaders van veel kinderen worden ont slagen, tenzij overwegende motieven bestaan zulks na te laten. Deze week is ook een toelichting uitge geven op De wet op de onvruchtbaarmaking. Hoe weinig de Duitscher over zich zelf heeft te beschikken, moge uit het onder staande blijken. In het Reichsgesetzblatt wordt d.d. 5 De cember 1933 de verordening gepubliceerd be treffende de ten uitvoer legging van de wet ter voorkoming van een erfelijk belast nage slacht (wet van 14 Juli 1933) Deze verordening bevat 9 artikelen, waarin o m. wordt bepaald, dat wanneer de „Erb- kranke" van hoogen ouderdom is of urt an deren hoofde impotent is of wanneer de be handelende arts gevaar voor zijn leven vreest of wanneer hij in een gesloten inrichting wordt verpleegd, waarbij de waarborg moet bestaan, dat voortplanting achterwege blijft, niet kan worden voorgesteld tot onvrucht- baarmaking over te gaan. Onvruchtbaar- making zal niet kunnen plaats vinden voor het tiende levensjaar. Een arts die in zijn practijk een „Erb- kranke" ontmoet, moet zulks ter kennis bren gen van de bevoegde autoriteiten. De operatie moet geschieden door een chi rurgisch. geschoolden arts. Eventueel kan iemand gedwongen worden de noodzakelijk geachte operatie te onder gaan, evenwel niet personen beneden 14 jaren. Indien de kosten voor de chirurgische behandeling niet of slechts ten deele uit eigen middelen kunnen worden bestreden, moet hulp worden verleend overeenkomstig de Euers- orgeverordnung. Wie nalaat gevallen ter kennis te brengen wordt veroordeeld lot een geldboete van ten hoogste 150 RM. De leiders van het Derde Rijk zijn en blij ven steeds actief en vrijwel eiken dag doen de „groote" mannen van zich spreken. Thans weer heeft Göbbels een beroep op de discipline gedaan- Hij zegt dan, dat het rijkskabinet eenigt dagen geleden heeft besloten beschermheer schappen in de toekomst eventueel te wei geren, omdat deze rijksregeering een regee ring is voor practisch werk en positieve pres tatie, zooals geen regeering tot nu »oe ooit geweest is. Zij kan derhalve de geweldige taak van de wedet opbouw van volksstaat en bedrijfsleven slechts oplossen wanneer zij zich in de toekomst met alle kraetit op dit werk concentreert Uit dien hoofde beteekener. alle verzoeken hoe goed gemeend ook en hoe zeer erin ook het gevoel v.n wbondenheid tusschen volk en regeerntg tot uiting komt een afleiding van de rijksregeerh.y van hw groote taak. welke haar wordt gesteld. Oi deze reden doe ik een beroep op de zelf discipline van alle volksgenooten en verzoek ik hun in de toekomst principieel dergelijke wenschen aan de rijksregeering achterwege te laten en slechts te beperken ot uitzonder lijke gevallen waarin het gaat om gebeurte nissen van staatspolitieke beteekenis. Zoo doet Göbbels aan den eenen kant, ter wijl op denzelfden dag Röhm. de pas benoem de immster zonder portefeuille een onderhoud met Het corps Diplomatique waarvan we het volgende ontkenen: Röhm zette uiteen, dat de S A. niet verge leken kan worden met eenig leger, eenige militie of ander iegersysteem tei wereld. Want het is dat niet. De S A. is volgens de uitge sproken wil van Hitier geen gewapende macht. De rijksweer is de eenige wapen drager des rijks. De SA. is de drager van wil en gedachte der nat.-soc Duitsche re\o- lutie. De rijksweer verdedigt de grenzen en beschermt de bel mg en van het rijk tegenover het buitenland. De S A. moet den nieuwen Duitschen staat geestelijk en naar den wil op de grondslag van het nat. soc. gedachtengoed vormen en den Duitschen mensch maken tot een levend lid van den nat soc staat. Er be staat geen verband tusschen SA en rijks weer. Het rijksleger had geen enkel deel in de nat.-soc. revolutie. De SA wordt ondanks de sterkte van zijn getal, 2Y, millioen, niet in kazerne gecon centreerd en niet gemeenschappelijk ver zorgd. De SA wordt niet bezoldigd en krijgt geen dienstkleeding. De dienst van de SA ts opgebouwd op vrijwilligheid. De SA is ont staan als beschermings- en strijdmiddel te gen binnenlandsch politieke tegenstanders, communisme en marxisme. Het drillen, de discipline, is geen opvoedingsdoel, maar op voedingsmiddel. De tucht en orde, die het buitenland als militaire discipline vreest is de veiligste waarborg tegen de bolsjewisee- ring niet alleen van Duitschland maar van geheel Europa. Daarom heeft het buiten land er eigen belang bij dat orde en discipli ne in het Duitsche volk gevestigd worden Het bruine hemd is door materiaal en snit als velduniform onbruikbaar. Met deze or ganisatie kan geen oorlog gevoerd worden Ieder vakman zal ontkennen, dat men ge- Nieuwe Duitsche maatregelen. (Dag Overzicht.) De Belgische legerbegrooting aan genomen. (Buitenland Muiterij op gevangenenschip. (Buitenland Ook een vierde slachtoffer van den brand te Den Haag overleden. (Binnenland.) Zware straffen geëischt voor de Rotterdamsche rechtbank tegen eenige personen wegens het maken en in voorraad hebben van valsche rijwielplaatjes. (Rechtszaken) Zie verder eventueel Laatste Be richten Spiritusveikoopkantoor „Berden op Zoom-Delft" makkelijk en in korten tijd het bruine batail- lon zou kunnen bewapenen en voorzien van de technische hulpmiddelen van den moder nen oorlog. Betreffende zijn benoeming tot rijksminis ter en daarmede de inschakeling van de SA in den staat zeide spr. dat de totaliteitseisih van den nat. soc. staat een conctradictio In terminis zou zijn, wanneer de staat de par tij, die hem draagt buiten zou laten staan. Dit geldt nog meer voor de SA, die de sterk ste krachtuitdrukking is van het nat. soc. Thans heeft Adolf Hitier de SA in den staat ingebouwd. Daarmede is de SA niet alleen drager van de macht maar ook drager van de verantwoordelijkheid van het rat soc., van zijn 'taat De nat «oc «taat is definitief onherroepelijk. Daar moeten zijn vijanden binnen en buiten aan wennen DE WERELDTOESTAND IS CRITIEK. Aldus Henderson. Henderson is gisteravond uit Parijs te Londen aangekomen en zal heden in den loop van den dag een onderhoud hebben met den Engelschen minister buitenlandsche zaken. Bij zijn aan komst te Londen verklaarde Henderson, dat zijn jongste ervaringen te Genève hem ervan hebben overtuigd, dat de internationale toestand ernstiger is dan sinds vele jaren. Hij aarzelde niet te zeggen, dat niet alleen het slagen van de ontwapeningsconferentie in gevaar is, doch dat ook het geheele collectieve vre- desysteem dat zich langzaam doch ze ker, sinds de stichting van den Volken bond ontwikkeld heeft, in ernstig gevaar verkeerd. In verband met de ernst van den toestand hoopt hij, dat de besprekin gen tusschen de verschillende staten en de werking van de dinlomatieke machi nerie tot overeenkomst zal leiden, die de voortzetting van de ontwapeningsconfe rentie in Januari moselijk maken. DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. In conferentiekringen acht men het reeds thans zeker, dat de economische conferentie in April 1934 t~ Buenos Aires bijeen zal komen. In de zitting van de economische com- den vrede hebben de eedelegeerde van Bolivia en van Paraguay het woord ge voerd. waarbij beide sprekers er op we zen, dat hunne regeeringen bereid wa ren samen te werken met de commissie, die zich zal bezig houden met het Cha- coprobleem. In de ziting van de economische com missie stelde de vertegenwoordiger van Lruguay voor een Pan-Amerikaan -ch douanebestand in te stellen tot Juni 1934. ZWAKZINNIGE LOST EEN SCHOT. In de Fransche Kamer. Gistermiddag laat is in een voorver trek van de Fransche Kamer een inci dent voorgevallen, dat eenige opwin ding veroorzaakte, maar bij onderzoek volkomen onschadelijk bleek Een zwak zinnige, wien het gelukt was tot in dit voorvertrek door te dringen, loste uit een pistool twee schoten in de lucht. Hij kon onmiddellijk door de suppoosten gegrepen worden en verklaarde de aan dacht van de Kamer op zich te hebben willen vestigen, aangezien hij op het ooger.blik in een proces is gewikkeld. De man is voorloopig in hechtenis ge houden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1