Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOTSHALL Jladio nieuws Jjeuilletm Stad ett Omgeving. Qemeenterjxden üonoem fin en flerllgste laargang. VRIJDAG 8 DECEMBER HET COMITÉ VOOR TOONEEL- UITVOERINGEN EN DE GEMEENTELIJKE SUBSIDIE. No. 590 1933 Zaterdag f December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 6.— Gramofoonplaten. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de continu bedrijven: VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot; R. Numan, declamatie en gramofoon platen. 12.Trio Favoriet. 1.45 De Noten krakers o.l.v. D. Wins. 2.30 Gramofoonpl. 3.Causerie E. J. W. Verwey. 3.20 Gramo foonplaten. 4.45 H. Lindeman: Het urgentie program van de SDAP en het NW. 5. Jack Bee and the Blue Bees. 6.Literaire causerie A. M. de Jong. 6.20 Gramofoonpl. 7.15 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers. 7.58 SOS-berichten. 8.Uit Carré, Amsterdam: VAR A-orkest o.l.v. P. Tiggers m. m. v. Ljuba Kusnetzowa, zang. 9.Vaz Dias en VARA-Varia. 9 15 Orgelspel Joh. Jong. 9.30 A. de Jong: Laatste ronde 1933. 9.40 IJit Carré, Amsterdam: De Flierefluiters o.l.y. J. v. d. Horst m. m. v. solisten, o.a Kees Pruis. 11.Orgelspel Joh. Jong. 112012.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (KRO-uitzending). 8.— 9.15 en 10.Gramofvonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoon- plten- 2Voj:r de jeugd. 2.30 Kinderuur 4.15 Gramofoonmuziek en lezingen. 7.15 Kath. RVU 7 35 Gramofoonpl. 8.11 Gevarieerd programma, ca. 8.30 en 10.30 Var Dias. 11.—12.— Gramofoonplaten. Daventrv, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Voer de vrouw. 12.20 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 1.05 Gramofoonpl. 1.35 Commodore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 2 35 Gramofoonplaten. 3.20 Orgelspel H. Ramsay 3.50 Mantovani en zijn Tipica- orkest m. m. v. Rosé Hignell. sopraan. 4.50 Variété-programma. 5.35 KincWuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatie. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 I ezir.g. 7.50 „In Town tonight", reportage. S.20 Variété-pro «Tram- ma. 9.20 Berichten. Snortnieuws. 9 55 Radio Militair-orkest o.l.v. B W. O'Donnell m m v W. Heugham. bas. 10.45 Uit Amerika: „The march of Time" li.2012.20 Ambrose er zijn Band. Parits „Radio-Paris"1724 M. 8 05, 12 20 en 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Concert m. rr v. orkest van oude instrumenten en solis- ter Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 1 50 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. F. Mahler. 7.20 Zang en declamatie 8.20 Saxofoonsoli. 8 35 C. Rvdahl's orl est. 9.20 Hongaarsche Operettemuziek. 9.45 Zangvoordracht. 10. Carl Rydahl's orkest. 10.2011.35 Dans muziek. Langertberg, 473 M. 5.25. 6.35, 10.25 en 1120 Gramofoonplaten. 12.55 Kwintetcon cert. 3.20 Omroeporkest o.l.v. Merten. 5 55 Guitaarconcert. 6.20 Werag-orkest o.l.v. W Buschkötter. Werag-koor o.l.v. Breuer en 6olisten. 7.30 „Beim Rosenwirt am Graten- tor" van Th. Rausch. 8 20 Sürag-orkst o.l v. Drost. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.20 Om roeporkest o.l.v. W. Caspar. 11.201.20 Po pulair concert. Rome, 441 M. 8.05 „La Somnambula", opera van Bellini. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Dansmuziek. 1.30 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Dansmuziek. 8 20 „La Traviata", opera van G. Verdi. 508 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 1.30 en 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8 20 en 9.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 10.30 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1635 M. 7.25 „Tanz aus Südende", gevarieerd programma. 9.20 Berichten, sportnieuws en weerbericht. 10.20 —11.50 Vervolg van het gevarieerd progr. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 9 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Liin 3: Daventry 10.35—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.3518.20, Boeda- ppst 18.2024 ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S uucia gehoorzaamde, toen zij den eersten schok te boven was gekomen, aan de op dracht. Hoewel zij innig gehecht was aan haar zuster en haai reusachtigen minnaai, vond zij 't onmogelijk zich, tenminste dezen morgen angstig te maken. Na de gebeurte nissen van gister was zij, 'dat merkte ze, on der den invloed van een kinderlijk geloof in de macht van Anthony Gethryn om de noo- dige wonderen te doen. Zij vertelde het aan Dora en gebruikte daarna den morgen zóó, dat den angsten van het meisje eenigszins verzacht werden. Om tien minuten voor elf verliet Anthony „de Beer en de Sleutel'', en wandelde lang zaam in de richting van Abbotshall. Hij was moe, en erg moet. Ondanks zijn vermoeid' eid had hij nauwelijks geslapen. Er was zoo veel om over te denken geweest. En ook zooveel, al had het niet te maken met dit werk van hem, waarover hij gedwongen werd na te denken. Hij kwam het huis binnen, vijf minuten over elf. De zitting zou juist beginnen. De lijkschouwer en de jury waren gaan zitten om de lange tafel, die voor hen in de stu deerkamer was geplaatst. Er was over alles een sfeer van een dra ma, en dit nog meer door de stemming van het publiek en tengevolge van het feit, dat de In de dancing van de Harmonie had gis teravond een door het Comité voor Tooneel- uitvoeringen te Alkmaar belegde vergade ring voor abonnees van de voorstellingen plaats, voor welke vergadering ook alle ge meenteraadsleden waren uitgenoodigd. In deze vergadering gaf dr. van Amerongen een uiteenzetting van het standpunt van het Comité ten opzichte van de subsidie-kwestie. Van de raadsleden was alleen mej Carels aanwezig, terwijl het raadslid, de heer van der Vall, als lid van het Comité aanwezig was. De raadsleden mr. Langeveld, Keijsper en van Slingerlandt hadden bericht van ver hindering gezonden. Overigens waren slechts twee abonnees aanwezig. Dr. van Amerongen stelde voorop, dat het Comité de subsidie-kwestie zakelijk wilde be zien, hoewel het den laatsten tijd wel sterk den indruk heeft gekregen, dat de objectivi teit in de wijze, waaroo tegen het Comité ge ageerd wordt, niet a'ti'd betracht wordt. Spr. gaf allere rst een terugblik op de ge schiedenis van het Cc^it». waarbij hij eraan herinnerde, dat hij vóór acht jaar door den heer Van Gennep verd aangezocht om mede op te richten een onderneming, waardoor het mogelijk werd, eenige malen per jaar goed tooneel in Alkmaar te brengen. Men vond dit noodig, omdat hetgeen voordien in Alk maar vertoond werd, niet veel zaaks was Het succes was aanvankelijk groot, zelfs zóó groot, dat aan het aantal aanvragen niet kon worden voldaan. Spoedig werd dit anders. In de eerste plaats, omdat voor velen het nieuwtje eraf was, en in de tweede plaats omdat anderen niet vonden, wat zij verwachtten. Ook de tijdsomstandigheden speelden een rol. Een groot aantal leden gaat naar de comedie, omdat zij dit beschouwen als zuiver amuse ment. Het Comité bewees met de stukken, dat het tooneel nog een andere taak heeft dan vermaak brengen. De teruggang kan in geen geval geweten worden aan het feit, dat het peil van de voorstellingen zakte. In de kwa liteit van de stukken kan zelfs een stijgend? lijn worden aangetoond. Hoe langer hoe meer werden stukken gebracht, die zeer kost baar waren, omdat deze stukken acteurs vragen van meer dan gewoon caliber. Voor velen waren onze prijzen te hoog, waardoor wij de menschen met belangstel ling, doch die dien prijs niet konden betalen, niet konden trekken. Door de uitbreiding van het balcon in de Harmonie werd het moge lijk, de oorspronkelijke prijsindeeling prijs te geven en de zaal in drie rangen te verdee- ien. Vooral de prijs voor den derden rang werd buitengewoon billijk. Het ledental werd echter ook verminderd door de betere treinverbinding met de hoofd stad, waardoor velen er de voorkeur aan ga ven, stukken in Amsterdam te gaan zien. Voor het Comité kwam er dan ook een moment, waarp het budget niet sluitend te maken was. Met het oog op de crisis moest prijsverhooging verworpen worden. Het Co mité heeft er dan ook aan gedacht, om de zaak op te heffen en dat dit niet is gebeurd, is een gevolg van het feit, dat een ieder, die een bepaald stuk werk een aantal jaren met voldoening heeft verricht, daarvan noode af stand doet en dit alleen doet, wanneer hij ziet, dat dit werk volslagen overbodig is ge worden. Wij hebben dan ook gemeend, niet te vlug tot opheffing te moeten overgaan, omdat naar onze innige overtuiging er onder de meer gegoeden nog een groot aantal is, dat op het voortbestaan van onze onderneming prijs stelt. Dit is volkomen begrijpelijk, aan gezien zelfs plaatsen, die dichter bij groote centra liggen, blijk geven, prijs te stellen op eigen cultureel en intellectueel leven. Spr. ziet dan ook niet in, waarom Alkmaar op kunstgebied geen centrum kan zijn, zooals het dit is op onderwijsgebied. Het hoofdmotief voor het Comité om te blijven voortbestaan was wel het feit, dat er ook in Alkmaar nog honderden zijn, die de kosten, verbonden aan een voorstelling in de hoofdstad, niet kunnen betalen, ook al heb ben ze geen bezwaar, om na afloop daar van, na middernacht in Alkmaar aan te ko men. Wie hart heeft voor de plaats van zijn inwoning, staat niet onverschillig voor eigen cultureel en intellectueel leven. Om te kun nen voortbestaan, heeft het Comité echter subsidie noodig. Spr. betoogde, dat een ge meentelijke subsidie in dezen meer een sub zitting plaats vond op de plek der misdaad zelve. Marling voelde, dat de oogen en ooren der wereld op hun dorp gericht waren. Het verheugde zich hier ten dee'e over, maar be greep niettemin met ernst en plechtigheid, welke verplichtingen het had. Anthony knikte tegen Boyd, schudde Deacon de hand, negeerde Hastings en Mar- garet Warren, die reeds aan de tafel dor pers zaten, en wierp een blik op de jury. Het zien van hen maakte hem neerslachtig. „Schaaps koppen!" mompelde hij. De lijkschouwer tikte op de tafel, schraap te riin keel. en opende de zitting. Vijf minuten later draaide Boyd zich om, om een opmerking te maken tegen kolonel Gethryn. Maar kolonel Gethryn was er niet meer. En blijkbaar was hij heelemaal niet meer in de kamer. Boyd haalde zijn schou ders op. Anthony was in de hall. In den versten hoek, bij de voordeur, stond een groep van het dienstpersoneel. Zij waren blijkbaar verdiept in hun gesprek. Op de stoep waren twee politieagenten; hun blauwe ruggen naar hem toegekeerd Langzaam ging An thony de breede, gebogen trap op. Eenmaal uit het gezicht, ging zijn stap over in een ren. Op de eerste verdieping vond hij zijn hoop verwezen'ijkt. Er was geen mensch. Zooals hij berekend had was het geheele huishouden beneden. De zitting \yerd geschorst om kwart voor twee. Hastings en een andere miss Warren, zachter, bekoorlijker dan ooit. kregen €en lunch van Anthony in zijn zitkamer in „de Beer en de Sleutel". Toen zij klaar waren, kreeg Margaret den eenigen makkelijken stoel. Hastings zat op de tafel en Anthony leunde tegen den schoorsteenmantel. sidie in naam is, aangezien het in feite niets anders is dan een gedeeltelijke restitutie van de vermakelijkheidsbelasting, die niet ont vangen wordt, wanneer het Comité haar werk niet kan voortzetten, zoodat subsidie in dezen door de gemeente geen verlies voor de gemeente beteekent. Uitvoerig stelde spr. de onbillijkheid van de vermakelijkheidsbelasting voor het bij wonen van kunst in het licht, waarbij hij aanstipte, wat daarvoor in den vorm van subsidie aan goede tooneelgezelschappen in groote cultuurcentra, ook in ons land wordt gedaan. Het Comité was dan ook van oor deel, dat Alkmaar waardeering dient te too- nen voor het streven om goede kunst in Alk maar te brengen. Het is geen holle phrase, wanneer wij betoogen, dat wij daadwerkelijk hebben meegewerkt aan de verhooging van het cultuurleven in Alkmaar Wij, zoo zeide spr., hebben er recht op, gelijk te worden ge steld met een instelling als de Volksuniversi teit. Wij lieten Charlotte Kohier komen en moesten daarvoor belasting betalen. Een jaar later deed de Volksuniversiteit hetzelfde; deze behoefde geen belasting te betalen en kreeg daarvoor zelfs subsidie. Spr. gunt dit de V. U volkomen, doch haalt dit slechts aan als bewijs, dat het Comité er recht op heeft, te worden beschouwd als een cultuur brengend lichaam. Wij hebben besloten te blijven bestaan, om dat wij de overtuiging hebben, dat, wan neer wij ons werk opheffen, het met het goede tooneel in Alkmaar vrijwel gebeurd zal zijn. Reeds toen de tijden beter waren, poogde het gezelschap Saalborn in het Gulden Vlies naast het Comité abonnementsvoorstellingen te geven Ze moesten, wegens gebrek aan belangstelling, worden opgegeven In den te- genwoordigen tijd is er in Alkmaar voor twee ondernemingen zeker geen plaats en daarom moet het spr. van het hart, dat het 't Comité niet prettig aangedaan, dat het Rotterdamsch Hofstadtooneel, dat meer malen voor het Comité is opgetreden en zelfs in één jaar er van de vier voorstellingen twee bezette, in het feit, dat dit verleden jaar niet is gebeurd, hetgeen zonder opzet, doch door toevallige omstandigheden geschiedde, aanleiding heeft gevonden, om zelfstandig abonnementsvoorstellingen te organiseeren. Spr. heeft alle waardeering voor dit hard werkende gezelschap, dat spelers telt die ge noemd mogen worden, doch naast dit gezel schap bestaan er toch zeker andere, die mede om den voorrang strijden. Maar ook al telde dit gezelschap de eerste spelers en al brengt dit het allerbeste, dan nog geeft het maar de producten van één enkel gezelschap en kriigt men daardoor nog maar een gedeeltelijke afspiegeling van wat de Nederlandsche too- neelspeelkunst oplevert. Merkwaardig noemde spr. het, dat de beste stukken een toenemende belangstelling onder vinden op de goedkoope plaatsen. Voor het Comité is dit een groeiende verheugenis en dan ook één van de redenen, waarom het be sloot, ondanks de moeilijkheden, door te gaan. Spr. hoopte, door zijn betoog, duidelijk te hebben gemaakt, dat het Comité ernaar streeft om Alkmaar te maken tot een cultu- reel-inellectueel centrum en dat zijn vraag om subsidie niet neerkomt op directen steun, maar op een gedeelteliike vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting, waardoor het Comité nog slechts ten deele gelijk wordt ge steld met een gelijke onderneming in het na burige Bergen, welke onderneming het Comité graag zijn bestaansrecht gunt. Aan den anderen kant moet men het toch volko men begrijpelijk vinden, dat de Alkmaarsche autoriteiten door ons tegemoet te komen in de vermakelijkheidsb'1 isting ons in staat stel len, om in dit opzicht ï.iet duurder te behoe ven te zijn dan i.i Bergen, v'oor de Alkmaar- ders moet het toch onaangenaam zijn, om voor dit cultureele-intellectueele leven naar de zustervereeniging in Bergen te moeten gaan, hoezeer spr. ook alle waardeering heeft voor het werk van die zustervereeniging. Steunverleening in dezen beteekent voor de gemeente geen geldelijk nadeel, omdat de gel delijke tegemoetkoming onmiddellijk gedekt wordt door de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting, die verdwijnt, als het Comité zijn werk moet opheffen. Het bestaan'van een orderneming, die jarenlang het beste van hetgeen er op tooneel gebied naar voren kwam, in Alkmaar bracht, mag toch zeker wel zonder overdrijving een gemeentebelang wo"cen genoemd. Spr. hoopte, dat de Raad .n de burgerij vanuit dezen gezichtshoek de subsidie-aan vraag van hte Comité zal gaan zien. Na eeB onderlinge. huishoudHiike bespre king sloot de voorzitter de bijeenkomst met een dankwoord aan de aanwezigen. „Nu, mijn kinderen," zei hij, „ik heb jelui gefeliciteerd, ik heb jelui magen gevuld. Aan 't werk! Wat valt er te vertellen van het ge rechtelijk onderzoek?" „Geschorst tot 3.30 uur", zei Hastings, „dan zullen ze na een kwartiertje gezellig praten een uitspraak geven die klinkt als een klok, van opzettelijken moord tegen dien log gen particulieren secretaris. Wij behoeven niet meer er heen terug te gaan, vind ik. Een onzer menschen is er. Hij zal de rest van het verslag opnemen; en 't is alles klaar, be halve de klap op de vuurpijl." Anthony knikte. „Neen, jelui behoeft niet te blijven." „Ik", zei Margaret, „geloof niet, dat de secretaris er iets mee te maken heeft. Iemand als hij met dat soort oogen, dat kan niet." Hastings brulde van 't lachen. Ik ben het met u eens, miss Warren," zei'de Anthony. „En 't waren de oogen, die mij ook die overtuiging gaven." Hastings barstte los. „O! Zeg eens' Maar „Stil, hond!" Anthony wenkte hem om te zwijgen. „Ik ben de wijze Salomo, 't Is mijn zaak en ik beweer, dat Deacon er niet toe in staat is. Kinderen, ik ben klaar om jelui te ondervragen. Houdt je gereed." Hastings kreeg zijn glimlach terug. Mar garet haalde een notitieboekje te voorschijn Anthony zei: „Zooals 't nu staat, neem ik aan, dat tegen Deacon pleit: le. dat in zijn bezit gevonden werden bankbiljette tot een bedrag van honderd pond, welke Hoode aan zijn bank inde op den morgen van den moord; 2a. dat zijn bewering, dat dit geld hem als een verjarscadeautje door Hoode was gegeven, als niet waarschijnlijk be schouwd en door geen getuige bevestigd werd; 3e. dat zijn verklaring omtrent zijn OTERLEEK. De gistermiddag gehouden raadsvergade ring werd door alle leden bijgewoond. Na opening door burgemeester D. H u y- ser van Reenen en goedkeuring der no tulen van de vorige vergadering (na een be merking van wethouder Dekker) kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. a. Van mevr. Valk een verzoek om ontslag als opzichteres van de begraafplaats te Stompetoren. Eervol verleend tegen 1 Jan. 1934. b. Van het bestuur van de banne Oterleek bericht van afwijzing om in samenwerking met de gemeente baggerwerken uit te voeren Aangeboden werd 50 tegemoetkoming aan de gemeente. De heer Zwaan vond het een schandaal Adressanten konden nog wel eens worden gedwongen te baggeren en dan zou het zeker duurder worden. De heer B a 11 u s geloofde, dat de heeren wel zuinig zullen moeten zijn. De heer Heringa zei, dat de afwijzing geldt voor 1933; we moeten afwachten wat voor 1934 wordt gedaan. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. c. Van den landarbeidersbond hernieuwd verzoek om de loonen in werkverschaffing te herzien (5 cent per uur méér en de vrije Za terdagmiddag). B en W. stelden voor aan het verzoek te gemoet te komen door 70 cent per week méér te geven aan de georganiseer den. Besloten werd bij de behandeling der be grooting op het adres terug te komen. d. Van de Oterleeker voetbalvereeniging verzoek om beschikbaarstelling van werk krachten van gemeentewege voor het leggen van draineerbuizen in het voetbalveld. Voor kennisgeving aangenomen. Begrooting 1934. Hierop kwam aan de orde de voorloopige vaststelling van de gemeentebegrooting 1934 De heer Heringa, sprekend als rappor teur van de commissie van onderzoek, memo reerde een ingezonden stuk in de Alkm. Crt., waarin sprake was van een „stevige belas- tingverhooging". Spr. merkte naar aanlei ding van het daarin geschrevene op, dat alle gemeentenaren het recht hebben zich te over tuigen waar het geld blijft; zij allen hebben het recht de begrooting in te zien. Spr. vond een ingezonden stuk als het genoemde, waar uit hij nog iets citeerde, allerminst gewenscht in een tijd als deze, waarin het niet alleen de werkloozen zijn, die zich hebben aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Namens de commissie voor het nazien der begrooting constateerde spr., dat daar niet veel meer op valt te bezuinigen; B. en W. hebben bij de samenstelling ervan alle posten nauwkeurig overwogen. Hoewel aanvankelijk was gezegd, dat de gemeente niet zou wor den gekort op de rijksbijdrage, is na de sa menstelling der begrooting bericht gekomen, dat er 16 pCt. af zal gaan, welk bedrag nu van de onvoorziene uitgaven zou genomen worden, welke post daardoor van plm. 1000 op ongeveer 300 zou komen. De comm. stelde in verband hiermede voor de opcenten op ongebouwd en gebouwd te vpr- hoogen resp. van 10 op 20 en van 50 op 80, wat een hoogere opbrengst zal geven van ongeveer 600, zoodat de post onvoorziene uitgaven weer met dat bedrag zal kunnen worden verhoogd. Voor de werkverschaffing hoopt de com missie op subsidie van het rijk, waardoor de tewerkstelling dezen winter zou kunnen door gaan. De voorzitter nam uit naam van B. en W. het voorstel der commissie tot verheo- ging der opcenten over, waarna het werd aangenomen. Korting voor weduwen- en weezen- pensioen. Na nauwkeurige overweging der begroo- tingsposten stelde de commissie voor de amb tenaren te laten betalen voor weduwen- en weezenpensioen (eigen pensioen zou vrij blij ven. omdat Ged. Staten eischen dat dit voor de burgemeesters aldus zal zijn). De commis sie deed geen voorstel aangaande het percen tage, dat aldus van de ambtenaren za! wor den gekort. De heer Heringa meende, dat de billijkheid meebrengt het idee te aanvaarden. De aftrek op het salaris zal voor dit pen sioen slechts weinig bedragen, zóó gering, dat men zich daarvoor nergens kan verzeke ren. De voorzitter had geen bezwaar te- II IUUI gaan en komen op den tijd van den moord onvoldoende was, en heelemaal niet dooi getuigen bevestigd; 4e. dat hij de dienaren der wet trachtte te misleiden door middel van een alibi, waarvan hij wist, dat het valsch was; 5e. dat met het oog op zijn ge stalte, zijn kracht, de lengte zijner beenen en het feit, dat ieder ander mijlen in den om trek blijkt nagegaan te zijn, hij de meest waarschijnlijke persoon schijnt te zijn; 6e. dat zijn vingerafdrukken gevonden werden op de vijl, waarmee de daad werd gepleed „Zie eens", zei Hasiings, „als jij bij het onderzoek tegenwoordig was, waarom dan al dit gepraat?" „Ik was er niet. Sommige van deze dingen wist ik al, sommige giste ik. Wonderlijk, niet waar?" Margaret boog zich naar voren. „Maar wie deed het dan, denkt u, mr. Gethryn? Ver denkt u iemand?" „Iedereen", zei Anthony. „Behalve Dea con, u, James Masterson, en een ander. Maar ik kijk eerst naar de bewoners van het huis, een kwestie van zuivere belangstelling Hij tikte op zijn vingers de namen af. „De butler Poole, de chauffeur Wright, Marthe Forest, de keukenmeid, Robert Belford, de andere mannelijke bediende, Elsie Syme, Mabel Smith, tweede meisjes, Lily Ingram de werkmeid, en een zekere Thomas Diggle, tuinman; ook de zuster van den vermoorde sir Arthur Digby-Coates en mevrouw Main- waring. Dat is de heele familie, de hoofden erbij inbegrepen." „Verduiveld!" kon Hastings niet inhouden „En", zei Anthony, vriendelijk, „wat is er van hen allen te vertellen? Van hun geschie denis, van hun gedragingen?" Margaret raadpleede haar notitieboek „Het dienstpersoneel," zeide ze „die traan HAAR KNIEËN WEIGERDEN. Gevolg van verwaarloosde rhenmatiek. Verlichting na een lijden van 14 jaar. Hier volgt een brief die bewijst, dat zelfs een lang verwaarloosde rheumatiek voor het juiste middel zal wijken Ongeveer 12 tot 14 jaar lang heb ik nu aan rheumatiek geleden en dom genoeg nooit ernstig genrobeerd het kwijt te raken. Het soort rheumatiek dat ik had. ontnam mij het gebruik van handen en knieën Nu en dan konden mijn knieën eensklaps weigeren, zoodat ik neerviel als geen stoel of tafel in mijn nabijheid was. Eindelijk besloot ik dan Kmsche. Salts eens te probeeren ik nam een ernstige proef en nu voel ik me een andei wezen Ik kan nauwelijks zelf gelooven. dat ik zoo korten tijd ge leden nog met een stok rondstrom- pelde." Mevr. M L P Rheumatiek vordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige or ganen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afval producten en eer, daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die scha delijk zijn voor den geheelen gezond heidstoestand En deze stoffen onder mijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke re cept tot het behoud van een inwendige zuiverheid De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrijgehouden van alle onzuiverheden, welke, indien zij zich kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil Uwer gezondheid zullen verlagen. De ..kleine, dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de wer king der afvoerorgknen, verschaffen U nieuwen levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apotheken en drogisten A/C90en/160 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bu'tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. gen het voorstel, alleen twijfelde hij eraan of het door Ged. Staten zal worden goedge keurd De heer Heringa zei, dat het wel moge lijk is volgens de pensioenwet. Eenige heeren geloofden, dat Ged Staten tegenwoordig wel met een eventueel bes'uit van den raad in dezen zullen meegaan. De heer Heringa zou, indien Ged. Sta ten zoo'n besluit niet zouden goedkeuren ten aanzien van den burgemeester, ook de overi ge gemeente ambtenaren niet willen opleg gen te betalen voor weduwen- en weezenpen sioen. De andere heeren waren het hiermede eens. Het voorstel der commissie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vergoeding wethouders. De commissie zoo vervolgde de heer Heringa stelt voorts voor op de ver goeding voor de wethouders 25 pCt te bezui nigen en deze te bepalen op totaal 150 (thans 200). De voorzitter kon hierin niet mee gaan, hij vond 100 per wethouder al ge ring. De heer B a 11 u s vond 25 pCt. korting nogal veel. De heer Heringa vond de vergoeding voor de wethouders niet veel, maar ten slotte was het vriiwe' het eenige waar nog iets op te bezuinigen :s. De wethouders Dekker en Spaan kon den z;ch neerleggen bii het voorstel. Het voorstel werd zonder stemming goed gekeurd. Presentiegeld raadsleden. De comnu'ssie wenschte dezen post even eens met 25 pCt. te veriagen, zoodat per raadszitting nf ner commissievergadering niet meer 2 maar 1.50 zal worden ver goed. Goedgekeurd zonder stemming. Voorts w'lde de commissie bezuinigen op het bedrag, dat voor consumot'e e.d. tiidens vergaderingen van den raad of de commis sies. Dit voorstel werd unaniem afgewezen. Nop meer berviniainPeA De contributie ad 22 voor de Vereeni- ging van Ned Gemeenten kon naar de m^e- wnn der commissie wel geschrapt worden. vrij uit. Zoo duidelijk mogelijk, vrij uit behalve die man Belford. De meiden kan nie mand van moord beschuldigen, zij zijn je be deesd, en hun verhalen waren alle voldoende kloppend. In de meeste gevallen stemden ze met elkaar overeen De keukenmeid was in bed voor 10.30, en sliep den heelen tijd. De chauffeur praatte met vrienden buiten de portierswoning. De butler was klaarblijke lijk in zijn kamertje, den geheelen avond. Hij kan 't niet door getuigen bewijzen, maar je kunt een ouden man a's hij is niet verden ken. Hij is bovendien niet sterk genoeg en hij is blijkbaar vreeselijk overstuur door den dood van zijn meester. Wat mevrouw Main- waring betreft, dat schijnt ook in orde. Zij ging vroeg naar bed en werd daar gezien door miss Hoode en het tweede meisje Smith zij, die later in de linnenkamer was I oen de moord ontdekt was, werd zij in vas ten slaap gevonden. Met sir Arthur Digby- Coates is 't heelemaal in orde. Hij was in zijn eigen zitkamer aan den eenen kant daarvan is blijkbaar zijn slaapkamer, en aan den anderen kant de kamer van den secreta ris van 10.15 af totdat het lijk door miss Hoode werd gevonden en de oude butler naar boven rende en hem haalde. Gedurende dien tijd werd hij door verschillende men schen gezien, waaronder ook Deacon, met korte tusschenpoozen. Wat betreft miss Hoode: zij verklaarde onder eede dat is de uitdrukking immers dat zij in bed was vanaf half elf, lezend. Omstreeks elf uur herinnerde zij zich plotseling iets van een invitatie aan iemand zij was niet heel duidelijk in haar verklaring en ging naar beneden om de telefoon te gebruiken en met haar broer te spreken. Daarna: u weet wat gebeurde. Dat is alles."

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5