MERCURIUS HAVERMOUT 25 cenf per pondipak ^Binmniand EDERLANDSCH FABRIKAAT BELEEDIGING VAN HET JOODSCHE RAS. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren utispraak gedaan in de procedure van den heer I. Abas. cnnfectief-brikant te Arnhem, tegen E- H. ridder van Ranpard te Dresden, uitgever van het blaadie „De Nationaal So cialist", waarin artikelen voorkwamen, die kwetsend waren voor de joden. In deze procedure heeft de rechtbank te Arnhem de vordering van den heer Abas af gewezen, omdat uit het door hem gestelde niet voortvloeit, dat hij tegen gedaagde eenig recht zal geldend maken zoodat niet aan- namelijk is, dat de hoofdzaak, bij den be voegden rechter aangebracht, een voor eischer gunstig resultaat zou geven; dat immers het bedeelde geschrijf niet is gericht in het bijzonder tegen eischer, doch tegen het geheele Jor -he ras, a'zoo tegen een collec tiviteit, waarvan bovendien niet met eenige zekerheid kan worden gezegd wie er toe be- hooren; dat voorts de inhoud en de toon van het bedoelde feit zeer weinig verschillen van die in strijdblaadjes van andere politieke partijen, terwijl, gelet op de zakelijk-nuchtere natuur van ons volk, hetwelk zich niet zoo gemakkelijk laat opzweeoen, ook het lijden van schade door gedaagde weinig aanneme lijk voorkomt. Het gerechtshof heeft thans in zijn arrest overwogen, dat de bezwaren van appellant tegen deze beslissing hierop neerkomen, dat de president zijn vordering ten onrechte niet- ontvankelijk heeft geoordeeld. Dat immers, daar bedoeld geschrijf is gericht tegen alle Joodsche handelaren, het ook gericht is tegen nem, appellant, terwijl trouwens, al moest het geschrijf geacht worden te zijn gericht tegen een collectiviteit, dan toch aan ieder die tot een collectiviteit behoort en aantoont schade te lijden door dat geschrijf, een vor dering uit art. 1401 B.W. toekomt, indien het geschrijf onrechtmatig is. Dat voorts met zekerheid kan worden voorspeld, dat als geïntimeerde doorgaat met zulk geschrijf, dit appellant nog grooter schade in zijn bedrijf zal berokkenen. Het hof overwoog vervolgens, dat 'ge ïntimeerde bij de bestriiding van appellants bezwaren en de verdediging van'de gege ven beslissing nog aanvoert, dat appellant nog steeds geen vordering te dezer zake bij den gewonen rechter heeft aanhangig ge maakt; dat hij geen schadefactoren stelt en ook niet zal kunnen stellen. Overwegende omtrent een en ander, dat appellant niet voldoende aannemelijk heefi gemaakt dat hij te dezen eenige schade heeft geleden of lijdt: dat naar het oordeel van het hof, met het ooo on de ontwikkeling en het karakter van het Nederlandsehe volk, niet is aan te nemen, dat van derge'nk geschrijf een zoodanige invloed oo het pubEek zal kunnen uitgaan, dat aonellant daarvan is zijn zaak noemenswaardig nadeel zou kunnen onder viden. bekrachtigde het gerechtshof het von nis en veroordeelde het appellant in de pro ces-kosten. LOONEN SPOORWEGPERSONEEL. RECLASSEERING ONMOGELIJK. Verdachte te fatsoenlijk daarvoor Onlangs heeft de rechtbank te Alkmaar een 46-jarigen veehande'aar veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens ver duistering. De man had 3000 die hem voor den aankooo van koeien ter hand waren ge steld, ten eigen bate aangewend. Bij de behandeling dezer zaak in hooger broep voor het Amsterdamsche gerechtshof bleek, dat de reclasseering den man eigenlijk te goed en te fatsoenlijk vond om hem te reclasseeren en dat daarom niet tot een voorwaardelijke veroordeeling kon worden geadviseerd. De procureur-generaal mr. Bauduin meen de. dat het verdachte niet ten kwade mocht worden gerekend inden hij te fatsoenlijk was om te reclasseeren. en de conclusie, dat daar om geen voorwaardelijke straf kon worden opgelegd, achtte de procreur dan ook min der juist. Niettemin oordeelde de orocureur de feiten zeer ernsti". doch er waren omstan digheden die wettigden dat de straf voor waardelijk zou worden opgelegd. Het Hof heeft thans overeenkomstig den eisch het vonnis van de rechtbank te Alk maar vernietigd en den verdachte veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. RUZIE OP DEN DANSVLOER. In den avond van 20 Mei j.1. waren eenige jonsrelui uit Numansdorp, Mijns- heerenland en omgeving, in een dansge legenheid te Heinenoord bijeen. Bij het afklanpen van een dans bemerkte zekere H., dat de 20-jarige V. uit Numansdorp met zijn meisje had gedanst, terwijl hij was blijven staan zonder partij. Dat ging maar zoo niet, en hij noodigde V. uit naar bui'en te komen, om daar de zaak met de VUist OO te heldoren. Er toog een clubje naar buiten, waar onder ook de 21-jarige landarbeider B. der Boer uit Oud-Beijerland, die hoewel niets met de zaak uitstaande hebbende, V. onverwachts een klap tegen den mond gaf, waardoor diens kaak gebles seerd werd. Wegens dit feit veroordeel de de Dordtsche politierechter den B tot een geldboete van 20 subs. 10 da gen en tot schadevergoeding aan V. van een bedrag van circa 70, zijnde de re kening van dokter en tandarts. Daar V. minderjarig was. kwam de vader als getuige verklaren, dat hij het met deze civiele vordering eens was. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te Den Haag vroeg bevestiging van bet vonnis- Minister Kalff houdt vast verlaging. aan de Woensdag heeft de Personeelraad der Nederlandsehe Spoorwegen een bespreking gehad met minister Kalff over de in uitzicht gestelde loonsverlaging. Men heeft den mi nister de ernstige bezwaren, die tegen de nieuwe korting bestaan, uiteengezet en hem met aandrang verzocht de loonen in 1934 ongewijzigd te laten. De minister moest ech ter aan zijn standpunt vasthouden, omdat de financieele toestand van het bedrijf deze ver laging noodzakelijk maakt. Het eenige wat minister Kalff wilde overwegen was. of hij de nieuwe verlaging pas na 1 Febr. zou kunnen doen ingaan In verband met de op zegging van het reglement dienstvoorwaar- den zou anders automatisch na twee maan den, dus per 1 Febr. a.s., reeds op de sala rissen worden gekort Hoeveel de nieuwe korting zal bedragen is nog niet bekend. GEDISTILLEERD EN LIKEUREN. NAAR DE VER. STATEN. Gistermorgen heeft, naar het Hbld. mede deelt, een Schiedamsche distilleerderij een vergunning ontvangen voor den invoer van duizend kisten jenever, 500 kisten likeuren en bitters in de Vereenigde Staten. Vermoedelijk zijn er nog meer vergunningen onderweg Hoog gespannen zijn de verwachtingen te Schiedam niet. Er is zooveel tegenspraak tus schen de berichten die uit de V. SS. binnen komen, dat men er thans moeilijk meer uit wijs kan worden. Voor de Nederlandsehe industrie is het een groote teleurstelling dat ons land de vergun ning zooveel later ontvangt dan b.v. Enge land. Het laatste land kan reeds nu versche pen en de Engelsche invoer kan nog vóór Kerstmis in den kleinhandel worden gedistri bueerd. De eerste zending uit Nederland kan daarentegen eerst volgende week verscheept worden en komt te laat om nog voor Kerst mis in den handel te worden gebracht. Aan de activiteit der Nederlandsehe distil lateurs ligt dit niet, want verscheidene hun ner zijn naar de V. S. getogen om daar rela ties aan te knoopen Het bureau, dat de aan vragen voor invoervergunningen behandel', is echter oversteipt met werk. En daarvan is mede het gevolg, dat het eene land reeds naar de V. S. kan verzenden op het oogenblik dat het andere nog met ongeduld op de toe wijzing der invoervergunningen zit te wach ten. TABAKSVERKOOP IN CAFE'S. De Nederlandsehe Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de verkoop van siga ren en sigaretten in koffiehuizen en restau rants even oude rechten heeft als de verkoop van deze artikelen in sigarenwinkels, en stelling genomen wordt tegen het mogelijke heffen van een hooger recht voor een tabaks- vergunning voor koffiehuis of restaurant. HARING IN BESLAG GENOMEN. Later weer vrijgegeven. De laatste dagen zijn in verschillende ha venplaatsen van ons land partijen haring aangevoerd, niettegenstaande de minister van economische zaken bepaald had, dat met ingang van 5 December de aanvoer van haring verboden was. Deze partijen werden in beslag genomen en in afwachting van de rechterlijke beslissing opgeslagen. Thans heeft de minister van economische zaken echter bepaald, dat de in beslag ge nomen partijen weder vrijgegeven konden worden. De betrokken visscners hadden voor het overige aan al hun verplichtingen vol daan, voortvloeiende uit de haringsteunrege ling. Het was aanneembaar, dat zij buiten hun schuld, enkele dagen te laat waren binnen geloopen. Daarom zal ook tegen hen geen strafvervolging worden ingesteld. BRAND TE ARNHEM. In een schoollokaal. Tijdens de schooluren is gisteren brand ontstaan in een houten hulpgebouwtji bij de Talmaschool aan de dr. Kuyper straat. Dit gebouwtje werd gebruikt voor het geven van onderwijs in handen arbeid. Met enkele slangen op de water leiding wist de brandweer erger te voor komen, hoewel het schoolgebouw reeds op enkele plaatsen schroeide. Op voor beeldige wijze werden de schoollokalen ontruimd. Het houten gebouwtje is geheel afge brand. De schade bedraagt ongeveer 3000, welke in hoofdzaak bestaat in het verloren gaan van boeken van ver schillende vereenigingen, die er des avonds vergaderden. VORSTSCHADE. Als gevolg van de strenge nachtvorsten zijn in Noord-Limburg vele veldgewas sen bevroren; vooral de late bloemkool moest het ontgelden. Deze is totaal waardeloos geworden. Ook andere veldgewassen hebben veel schade geleden. Sommige sla-kassen te Venlo en omstreken, die onvoldoende beschut waren tegen den wind, zijn eveneens bevroren. INVENTARISATIE VAN BROEDMACHINES IN ZUID- EN NOORD-HOLLAND EN ZEELAND. In aansluiting op de publicatie van den regeeringscommissaris voor pluim veeteelt te Beekbergen aangaande for mulieren voor de inventarisatie vai. broedmachines in Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland, die vóór 14 December e.k. moet zijn geschied, wordt belang hebbenden bericht, dat deze formulieren ook bij den heer B. van Asperen Ver- venne, KamDerfoelieolein te 's-Graven-1 hage, verkrijgbaar zijn- DE ONGEVALLEN LANGS DEN V/EG. Zijn twee statistieken noodig? De heer Van der Waerden, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bin nenkort een statistiek van verkeerson gevallen zal doen verschijnen, welke in tegenstelling met het overzicht van de verkeersongevallen op de rijkswegen, gepubliceerd door het ministerie van waterstaat het geheele wegennet om vat en dus op alle verkeersongevallen betrekking heeft? Zoo ja, acht de minister het dan niet gewenscht deze statistieken niet langer naast elkander te laten voortbestaan en de Centrale Commissie voor de Sta tistiek te raadplegen over de vraag, of het wenschelijk zal zijn om door het Centraal Bureau voor de Statistiek een statistiek te doen samenstellen, welke zoowel aan de eischen. waaraan in het algemeen een dergelijke statistiek moet voldoen, alsook aan de bijzondere eischen van den Rijkswaterstaat beant woordt? ONDER EEN PAARD GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag geleidde te De Wijk (Dr.) de 60-jarige landbouwer J. B. Rap- pir. -e, uit Zuidwolde, een jong paard aan de hand. Lij het nasseeren van een vrachtauto werd het dier schichtig en steigerde, waardoor de landbouwer on der het dier geraakte. Bewusteloos werd de man bij den landbouwer Huizen binnen gedragen, waar hij kort daarna is overleden. DWANGBEVELEN AAN TUINDERS. De heer Cramer, lid der Tweede Ka mer, heeft aan den minister van econo mische zaken gevraagd: x. Is het den minister bekend, d&t in de laatste dagen in Noordholland d< angbevelen worden uitgerbikt aan tuinders, die niet in staat zijn de polder- lasten te betalen en dat bij nietbetaling tot executie zal worden overgegaan? 2. Is de minister bereid maatregelen te nemen, waardoor de executie wordt voorkomen? MINI MUMLOONEN. De regeering zegt in haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betref fende de invoering of de handhaving van me thoden tot vaststelling van minimumloonen, dat naar aanleiding van in het voorloopig verslag gemaakte opmerkingen deze memorie is opgehouden totdat het ontwerp-huisar- beidswet zou zijn afgehandeld. De regeering wijst erop, dat deze conven tie zeer soepel is opgezet, zoodat de Staten- Generaal alle vrijheid zullen hebben met be trekking tot de uitvoering van het verdrag. Het verdrag stelt zelf geen normen vast, waarvan de overtreding in een bepaald land van invloed zou zijn op de concurrentiemoge- lijkheid van andere landen. De voornaamste factor in dezen, de hoogte der minimumloo nen, is een punt, dat het verdrag geheel aan de respectieve Staten ter regeling overlaat. De regeering meent voorts, dat het concur- rentie-bezwaar niet opgaat, omdat de onmo gelijkheid van concurrentie in een beffaald geval niet het gevolg zou zijn van de daad der ratificatie, doch van de omstandigheid, dat in ons land de minimumloonen in dien tak van huisindustrie gefixeerd waren op een hoogte, welke concurrentie met het buiten land onmogelijk maakte. OPLICHTING. Een nieuwe truc. Dinsdag heeft iemand te Amsterdam, een oplichtingstruc in toepassing gebracht. Hij vervoegde zich bij een juwelier in le Leidsche straat, met het verzoek een aantal gouden heerenhorloges op zicht te willen zenden bij een algemeen goed-bekend staand persoon, wonende in de buurt van de Jan Luycken gtraat Aan dit verzoek werd gezien de goede reputatie van dengene, te wiens huize de hor loges moesten worden bezorgd voldaan, en een paar uur later werd een pakje met zeven gouden horloges aan het opgegeven adres bezorgd. Eenige uren later zou de ju welier dan om antwoord komen. Even nadat het pakje was afgegeven, vervoegde zich een persoon naar het huis, met de mededeeling, dat het pakje, dat zooeven was afgegeven „verkeerd bezorgd was" en „of hij het terug mocht hebben". Degene, aan wie het pakje was afgegeven en die van een zichtzending van zeven horloges inderdaad niets afwist, voldeed aan het verzoek en gaf het pakje terug. Sindsdien noch van de horloges, noch van den man eenig spoor. SPECIALE SPOORWEGTARIEVEN. Voor vleesch in blik enz. De Ned Spoorwegen hebben verschillende speciale tarieven ingevoerd, van plaatsen waar exportslachterijen zijn gevestigd die zich thans op het verwerken van vleesch in blik toeleggen, voor het vervoer van vleesch, vleeschwaren en vleeschconserven. Het ver voer van emballage, benoodigd voor de ver pakking van rundvleesch in blik is in den regel in de tarieven inbegrepen. In sommige tarieven zijn ook slachtafvallen begrepen. Sommige tarieven staan korting toe als binnen een periode van 12 maanden voor een bepaald minimumbedrag in geldswaarde uit gedrukt, bevracht is. Andere staan korting toe indien zekere minimum-hoeveelheden in gewicht zijn aangeboden. In den regel be dragen de kortingen 15 pCt. van het tarief voor snelgoed en 10 pCt. van dat voor vrachtgoed. VASTE BRUG TE DOESBURG. Naar wij vernemen, zijn de plannen tot aanleg van een vaste brug te Doesburg thans belangrijk gevorderd. De minister wil een snelleren bouw bevirderen uit een oogpunt snelleren bouw bevorderen uit een oogpunt van werkverschaffing. Op dit werk van ruim één millioen kunnen de werkloonen op 600.000 worden geraamd, en de verplichte financieele bijdragen der streek zullen ge makkelijk te vinden zijn. De regeering wenscht een bijdrage van 100.000. De Geldersche Tramwegmij. heeft reeds 25.000 toegezegd, terwijl nog op een andere bijdrage van ongeveer een zelfde bedrag kan worden gerekend. Het comité zal trachten het resteerende te ontvangen van de twaalf gemeenten in den Achterhoek, die bij de verwezenlijking van di» plan belangen hebben. VAN DEN WAL IN DE SLOOT. Een gecompliceerd geval van brand en brandwonden. Gisteravond omstreeks 10 uur had het echtpaar J. C. M. uit de Vlietlaan te Rot terdam zich te bed begeven. Aangezien de man ziek is, had men het bed vlak voor de kachel ge2et. Er is uit de kachel een vonk op het beddegoed gevallen waardoor dit in brand raakte xJe vrouw sprong het bed uit, rukte dekens en la kens weg en bracht deze naar de ver anda. Hierbij heeft het nachtgoed van de vrouw vlam gevat. Op haar hulpgeroep kwam een buur vrouw toesnellen met een ketel water, waarmee zij de kleeren van de vrouw bluschte, doch aangezien het water ko kend was heeft de vrouw daardoor vrij ernstige brandwonden aan borst en knieën gekregen. Zij is door den genees kundigen dienst verbonden. Gasten van slangen 10 hebben het brandende beddegoed met 1 straal op de waterleiding gebluscht. ZANGERS VERDACHT VAN DEVIEZENSMOKKEL. Liefdadigheidsconcert met onprettig slot. Toen de zangers van de Koninklijke Zang- vereeniging „Venlona" uit Venlo, nadat zij in de Duitsche grensplaats Kevelaar ten bate van de plaatselijke Winterhilfe een concert hadden gegeven, per autobus weer ons land binnen wilden, werd een der bussen door de Duitsche douanebeambten aan de grens aan gehouden, aldus het Hbld. Allen moesten uitstappen om zich aan een zeer minutieus onderzoek te onderwerpen. Portefeuilles, portemonnaies, vulpenhouders en zakkammen alles werd zorgvuldig nagekeken, of er geld in verborgen was. BREDASCHE CADETTEN-OPLEIDING Oeen opleiding tot officier N.-I. L. in 1934 en '35? Het A.I.D. De Preangerbode meldt, dat de Indische regeering aan den minister van Koloniën heeft voorgesteld in de crisisjaren 1934 en 1935 geen cadetten ter opleiding tot officier bij het Indische leger aan de Konink lijke Mili'aire Academie te Breda toé te laten. Naar Aneta aan het Hbld. meldt, heeft eerstgenoemd blad de Indische regeering verzocht de eventueele instemming met dezen maatregel telegrafisch aan de Indische regeering bekend te maken. BRANDWONDEN DOOR STOOM. In de nieuwe kaasfabriek ,.Roma" te Oss bemerkte dec hef van het bedrijf, de heer Ceulemans uit Oosterhout, dat het deksel van een stoomketel niet goed-sloot en stoom doorliet. Hij wilde een schroef vaster aan draaien, toen plotseling het deksel met kracht van den ketel, waarin 5 of 6 atmosferen druk was, geslingerd werd. De heer Ceule mans werd over het geheele lichaam door den ontspannenden stoom verbrand en viel bewusteloos neer. In het ziekenhuis bleek de toestand van den heer Ceulemans, wiens lichaam geheel met brandwonden is over dekt, zorgwekkend. AANSTOOTGEVENDE KLEEDING? Nieuwe verordening te Hilversum De commissie voor de strafverordeningen te Hilversum wijst er op, dat het den laatsten tijd meer en meer voorkomt dat men zich in aanstootgevende kleeding op den openbaren weg vertoont. Met B. en W. is de commissie dan ook van meening dat hiertegen maat regelen moeten worden getroffen door toe voeging van een nieuw artikel aan de alge meene politieverordening, welke toevoeging als volgt luidt: „Het is verboden zich op oi aan den openbaren weg te bevinden in bad- costuum, dan wel in aanstoot gevende strand- of sportkleeding". Twee leden der commissie hebben bezwaar tegen een voorschrift als het hierboven ge noemde. Huns inziens zal de bepaling öf een doode letter worden óf tot willekeur leiden. SINTERKLAAS EN DE NOOD IN DE VENEN. Een surprise voor minister Verschuur. De minister van economische zaken, mr T. J. Verschuur, ontving als Sinterklaas surprise een doos met Emmer Turfjes, een specialiteit van de banketbakkers te Emmen, begeleid door het volgende, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende, rijm: Excellentie van Bedrijven, Regelaar van 't wat en hoe; Van productie en consumptie, Van kooiesijs tot crisiskoe, Klachtenbus van heel het volk, Drager van der Natie leed, Stootblok voor ons aller zorgen, Gij, die Crisisdokter heet, Sinterklaar heeft m'opgedragen, Uit het oord van d'oudste nood, U te zenden als attentie Namens lijders, klein en groot, I m m i t a t i e-Drentsche turven, Excellent van fijnen smaak, 't Is in zoeten vorm de bede: Acht toe, Excellentie, maak van crisismacht een deugd en schrijf een banbul aas den nood in 't veen. Help, opdat wij echte turven kunnen maken, als voorheenl SANEERING VAN HET TABAKSVAK. Verbod van verkoop banderolle-prijs. beneden Het algemeen bestuur van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend, waarin in verband met de aan hangige accijnsverhooging op tabak een aantal rech'sgronden wordt aangevoerd voor de bescherming van den banderolle-prijs. Tevens wordt aangedrongen op beperking van het aantal tabaksvergunningen. Als naar gewoonte wordt in de December aflevering van het maandblad Nederlandsch Fabrikaat in Nederlandsch Oost- en West- Indië" ondei het hoofd „Bij ons in Holland" op vlotte wijze naar voren gebracht, hetgeen op verschillend gebied in Nederland in de laatste maand is geschied. Daarna zijn verschillende belangwekkende mededeel ingen uic de Nederlandsehe in dustrie opgenomen, terwijl de afdeeling „Wist U" verschillende aantrekkelijke korte mededeelmgen bevat Voor wat betreft de afdeeling „Mooi Ne derland"' wordt het Amsterdamsche stede- schoon naar voren gebracht. Zooals bekend, wordt dit tijdschrift door het bestuur van de vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" geregeld en kosteloos aan de daarvoor in aanmerking komende adres sen in Nederiandsch Indië, Suriname en Curafao gezonden, met de bedoeling de eco nomische banden tusschen het Moederland en Ovetzeesch Nederland te versterken. Universum Het December-nummer van „Universum" vangt aan met een artikel over klokken, klok ken gieten en klokkenspelen; dan een verhan deling over houtgraveéren; een vervolg op de serie „Ons Grootsch Heelal" door dr. J. Rutgers ditmaal speciaal de sterrenregen van 9 October j.1. behandelende; Gestroomlijnde automobielen door ir. B. Swanenburg; Plan ten in kamer en tuin, door G. D Lutke Meijer; een vervolg op de serie „Met het Tooverkleed de wereld om"; dan een belang wekkend artikel over luchtvaart getiteld: „Dertig jaren Motoraviatiek"; Die wieg der beschaving door mr. J. W. L. Meijer ditmaal over De Grieksche Godenwereld; dan iets over Calmette en zijn werk: „Bij "het heen gaan van Albert Calmette"; dan nog een interessant artikel over Japan genaamd „Waaraan de Japanners hun zakensucces danken", waarin wordt beschreven hoe Japan zich in 50 jaar van middeleeuwsche staat tot moderne mogendheid opwerkte en nog vele andere, zooals altijd zeer goed verzorgde, artikelen. Panorama vertelt bij interessante foto's van het werk van diverse beroemde gooche laars en van een „Rare club" wier leden wer kelijk eenigszins abnormaal schijnen. Van colbertje tot boterham laat zien hoe een man- nenjas, na op de mesthoop vergaan te zijn, als "mest op het land komt en het meel voor het brood helpt voortbrengen. Er is veel ge ïllustreerd nieuws uit binnen- en buitenland, benevens diverse interessante rubrieken. Ver halen en novellen zijn er ditmaal van Berta Ruclc, van Herman Antonsen en van Eilfred Poole. Tal van mooie natuuropnamen maken ook dit nummer weer interessant. Van De Vrouw en haar Huis, onder redac tie van Ellis M. Rogge, is een kerstnummer verschenen, waarin A. H LoeffBokma over Kertsstalleijes schrijft. C. M. van Hille Gaerthé vertelt van den Heiligen Christooho- rus en zijn beeldhouwer en C. de VosMau- rits bespreekt het werk van Alice Nahon. Johan Schwencke geeft een interessante, ge ïllustreerde beschrijving van Kerst- en Nieuwjaarswenschen, C. M. Bouwman—Buis noemt de primula Malacoides een dankbare Kerstplant en Truus Snuif geeft het Over- ijselsche poppenfeest weer, waarbij vele fraaie foto's den tekst verluchten. Architect A. van Hartoch geeft een beeld van het huis voor deze tijden en mevr. A. H. Loeff Bokma vertelt het een en ander van de baby Marianne. De rubriek handwerken is bijzon der verzorgd en Joh. G. Lugt beschrijft den opzet voor een kersttafel Mevr. R. Lotgering bespreekt de kersttaart en verder zijn er naast allerlei voor de vrouwen interessante rubrieken nog verzen, muziek en handleidin gen tot het vervaardigen van allerlei prettige en fraaie werkjes Een interessant nummer dus. Magazine „NOVA". „Nova" komt met een Kerstnummer, ope nend met een vermakelijk Kerstverhaal van Jtan Pierre Beaulieu „Kerstganzen en Bok king", terwijl J. P. van den Bosboom een Sint Nicolaasvertelling „Het Cadeautje" af stond. Van de overige seizoen vchaien noe men wij nog het gevoelige „Haar Kerstge schenk'' van G. Betlem en de spannende „Veelbewogen Kerstnacht" van J. P. Baljé C. Ch. D. van der Vet schreef een ver makelijk verhaal „Een vrouw aan boord" en Jetty Dumé een gevoelig en humoristisch kort verhaaltje „Piano studeeren Vermake lijk is ook nog „Toppie en het Bloemen meisje" door Ted O' Sickens. In het filmsupplement trof ons het meest een stukje van W. K. ,K3the von Nagy leert Chineesch". Tusschen den tekst fraaie foto's en por tretten van Kathe von Nagy, Eugen Klöpfer Jeanette Macdonald e.a. De Watersport. Het nummer van 30 November bewijst duidelijk, dat de terugblik over het afge- loopen seizoen tot groote voldoening stemt en hoopvoi naar 1934 doet zien. De aan gekondigde tweede H.I.S.W.A.-tentoonstel ling medio April a.s. doet zien, dat de boot bouwers vertrouwen in de toekomst hebben. De Fnesche afdeeling brengt ook een tot dankbaarheid stemmende herinnering, vooral ook door de fraaie en talrijke illustraties. Beversen houdt voor de roeiers de tech nische belangstelling gaande en de Kon. Ned. Motorboot Club brengt onder meer ver slag uit van de internationale organisatie op haar terrein. Nieuwe wedstrijd-klassen, nieuwe boot types. er blijkt uit dit geheele nummer, dat de sport op de baren betere tijden tegemoet gaat

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7