Sïï&„ren,8ta8tn h« DE POSTJAGER HEEFT PECH. £uchtvaact BRAND IN EEN PENSION TE ROTTERDAM. Verschillende personen brand wonden opgeloopen. BRANDEI. VERKEERSONGEVALLEN De oorzaak. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE, HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. Evert van Dijk buiten dienst* verband. DE LINDBERGHS GESTART NAAR MANAOS. ZWERVER BIJNA BEVROREN. Hij sliep in een hooiberg. Bij een landbouwer onder de gemeente 'Alphen a d. Rijn vervoegde zich Zaterdag avond de 59-jarige zwerver P. B. met het verzoek is den hooiberg te mogen overnach ten. De landbouwer gaf daartoe toestem ming, doch den volgenden morgen vond hii den man geheel verkleumd van koude en met een bevroren voet Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is de stakker, naar De Crt meedeelt, voorloopig in het wees- en armen huis te Oudshoorn ter verpleging opgenu men. DE NOODLOTTIGE BRAND TE DEN HAAG. Begrafenis der slachtofters. De vier slachtoffers van den brand aan de Daendelsstraat te Den Haag zijn op de Israël, begraafplaats te Wassenaar ter aardebesteld De belangstelling was zeer groot. Opperrabijn Maarsen gaf uiting van de diepe verslagenheid welke zich bij de jood- sche gemeenschap heeft meester gemaakt bij het vernemen van de ramp. Hoewel spr. de slachtoffers niet persoonlijk heeft gekend, voelde hij behoefte, hier namens het ressort Den Haag de gevoelens van medelijden en medeleven te vertolken. Daarna sprak rabbijn Van Gelder, die in herinnering bracht de deelneming van de koningin met deze ontzettende ramp, waar bij zoo kostelijke levens zijn heengegaan. Spr. uitte de hoop, dat de achtergebleven weduwe de zware lasten met de noodige kracht zou torsen en den ontzettenden slag zou weten te dragen. Nadat o.m. de heer Levisson namens de Israëlitische kerkelijke gemeente woorden van deelneming had gesproken, werden de slecht- offers grafwaarts gedragen. SMOKKELAARS AAN HET WERK. Gistermorgen omstreeks half tien be merkten twee controleurs van de crisis- zuivel-centrale een hun bekenden smok kelauto. De controleurs begonnen den wagen te achtervolgen. Met een snelheid van 80 K M. ging het in de richting Acht. Op den overweg werden juist de spoorboomen neergelaten. De smokkelauto wist nog onder de eerste door te glippen, de tweede echter was reeds neergelaten, zoodat de auto dezen boom stuk reed. Hierdoor ge raakte de bestuurder, zekere J. Schafer uit Nuen, de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat de auto tegen het huis van den heer van Buul te Acht reed, waarvan de voorgevel eenigszins beschadigd werd. De controleurs waren intusschen na derbij gekomen en namen den auto, die ernstig beschadigd was, benevens 618 K.G. Belgische margarine in beslag. Den smokkelaars is een voorloopig verhoor afgenomen. ONGELUKKEN OP DE IJSBAAN. Te Druten is mej. Husman bij het schaatsenrijden gevallen en met haar hals op de punt eener schaats van een anderen rijder terecht gekomen. De punt drong diep in den hals. In een naburige woning werd zij binnengebracht; haar toestand is zoodanig dat zij niet ver voerd mag worden. Vier menschen te water. Zaterdagmiddag is een jongen, die aan het schaatsenrijden was op de Singel gracht bij de Nassaukade te Amsterdam, onder de brug over dat water gekomen. Het ijs was daar zeer slecht en de jon gen schoot te water. Een vriendje wilde helpen en raakte ook te water. Hetzelfde gebeurde met twee volwassenen, zoodat vier personen onder de brug te water lagen tusschen het ijs. De brandweer werd gewaarschuwd, maar vóór zij er was, hadden burgers met behulp van ladders de drenkelingen reeds gered. De twee volwassenen kon den naar huis gaan, de k'nderen zijn voorloopig naar een ziekenhuis ge bracht. DE BRAND IN DE DAENDELSSTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE. De radiator was in orde. Bij het onderzoek van den gasrad'ator ln het perceel Daendelsstraat 26, waar de noodlottige brand heeft plaats gehad, van welken radiator werd vermoed, dat hij de oorzaak van den brand is ge weest, is gebleken, dat deze geheel in orde was. Er kan geen onverbrand gas in de kamer zijn ontweken en een ont ploffing heeft niet plaats gehad. Ook kunnen de vlammen na het aansteken niet buiten den radiator zijn getreden. Vermoedelijk is de brand veroorzaakl door onachtzaamheid, b.v. doordat een stuk van het papier, waarmede de radia tor waarschijnlijk werd aangestoken, brandend op den vloer is gevallen, even nadat de ontsteking geschiedde. De vloer moet n.1. bedekt zijn geweest met snijdselafval van katoen en flanel en zeer lichte katoenpluizen. Ook is het mogelijk, dat deze pluizen bij het ope nen en sluiten van de deur na het aan steken van den radiator door de luchtbe weging naar dezen toe zijn gewaaid en tot ontbranding zijn gekomen. Verder kunnen licht brandbare stoffen te dicht bij den radiator hebben gestaan. INBP^KERS GEARRESTEERD. Men herinnert zich, dat in den nacht Vai. 29 op 30 Nov. 1.1. ingebroken is in een juwelierswinkel op de Wetering schans te Amsterdam, waar men binnen was gekomen door verbreking van een deurruit. Voor pl.m. 10.000 aan dia manten, enz. werd er gestolen In ver band hiermee heeft de politie Zaterdag drie recidivisten gearresteerd, die de vermoedelijke daders van deze inbraak en diefstal zijn, een aantal diamanten is op hen bevonden, die door den bestolen juwelier als de vermiste werden her kend. DE BRAND EN DIEFSTAL AAN DE WETERINGSCHANS TE AMSTERDA f. De verzekeraars loven een premie uit. De fa. Blom en Van der Aa te Amster dam, bij wie de juweelen van de fam. Schnitzler van de Weteringschans voor 75.000 verzekerd waren, heeft een be looning uitgeloofd van vier mille voor de(n)geen, die kan vertellen waar die juweelen gebleven zijn. De politie slaag de er tot nu toe niet in te ontdekken wie den brand in de torenvilla gesticht, noch wie de diamanten, vosbonten en het geld gestolen heeft. GEHEIME ZENDER ONSCHADELIJK GEMAAKT. De rijks-radio-controle-dienst te Den Haag heeft thans den veertienden geheimen zender van dit jaar opgespoord en onschadelijk ge maakt. Deze zender werd in beslag genomen in de Cuypstraat in de residentie ten huize van zekeren v. K. GIFTIGE BESTANDDEELEN IN HET VEEVOER? Plotselinge dood van stalkoeien le Hoornaar. Toen de landbouwer J. D. te Hoornaar (Z.H.) Woensdagavond bij zijn koeien in den stal kwam om te voederen was alles in vol maakte orde. Toen hij echter eenigen tijd had gevoederd, stierf plotseling een zijner koeien Onmiddellijk werd een veearts gewaar schuwd en nog eer deze aanwezig was, viel een tweede exemplaar dood neer. Het is vol gens De Crt. niet onwaarschijnlijk dat zich giftige bestanddeelen in het hooi of het graanvoer bevonden. De veearts kon geen po sitieve verklaring geven omtrent de doods oorzaak. De inwendige organen van de ge storven dieren zijn voor onderzoek opgezon den naar Utrecht. NOTARIS IN ARREST GESTELD. Tienduizenden guldens verduisterd? Dezer dagen is notaris Ch. A. te Ooltgens- plaat door den officier van justitie in arrest gesteld, daar hij verdacht wordt van verduis teringen. Vrijdag heeft de justitie een huiszoeking verricht ten huize van den notaris. Omtrent den omvang van de verduistering kan nog niets definitiefs worden gemeld, doch men neemt aan, dat het bedrag in de tienduizen den loopt. Dat deze arrestatie eerst eenige dagen later publiek werd, vindt zijn oorzaak volgens De Crt in het feit, dat de notaris bij zijn vertrek zeide, dat hij voor enkele dagen op reis ging, zooals dat meermalen gebeurde. De laatste jaren had het kantoor van den notaris reeds een minder goeden naam, hoe wel men geen defintieve bewijzen kon leve ren. Wel was bekend, dat er verschillende za ken in behandeling werden genomen, die an dere notarissen hadden geweigerd Dit ver sterkte ook de meening, dat er iets niet in den haak moest zijn. Het onderzoek is nog in vol len gang. ERNSTIG ONGEVAL BIJ BRAND. longeman bij het blusschen gedood. Zaterdagavond omstreeks half elf is brand uitgebroken in het meubelmaga zijn van den heer van der Lingen in de Ploegsteeg te Gorinchem. Bij het blusschingswerk heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. De 23- jarige J. v. d. Waals, een verpleegde uit het diaconie-armenhuis der herv. ge meente, viel van de tweede verdieping van het brandende perceel op de hard- steenen binnenplaats. Hij werd zeer ernstig gewond en is eenige uren later in het ziekenhuis overleden. Het meubelmagazijn is geheel afge brand. De inboedel en de voorraden zijn in vlammen opgegaan en een oogenblik speelde het vuur ook aan de achtergo- vels der belendende perceelen. De oor zaak van den brand is onbekend. Dr COLIJN NAAR ZUID-FRANKRIJK De minister-president dr. Colijn is j.1. Zaterdag voor familie-aangelegenheden naar het zuiden van Frankrijk vertrok ken en wordt Woensdag te Den Haag erug verwacht. VERMINKT GELD MAG GEWEIGERD WORDEN. Het departement van financiën maakt bekend dat verminkt geld, in welken vorm ook, door het publiek geweigerd kan woi Jen. ONEERVOL ONTSLAG. Het ambtenarengerecht heeft uit spraak gedaan in de zaak van L. Jaars veld, muzikant bij het vijfde regiment infanterie te Amersfoort. Het gerecht heeft nietig verklaard de beschikking van den minister van defensie, wrarbij aanklager met ingang van 10 November 1933 eervol ontslag is verleend en heeft bepaald, dai de minister aan klager met ingang van denzelfden datum oneei-vol ontslag zal verleenen. VORSTSTEUNREGELING BIJ DE WERKVERSCHAFFINGEN. De rijksinspecteurs voor de werkverschaf fing hebben op vezoek van den minister van Sociale Zaken het volgende aan de gemeen tebesturen in hun ressort medegedeeld. Met het oog op den wintertijd acht de mi 'let wensche'ijk, dat wanneer vorst op treedt eenige nadere voorzieningen voor de arbeiders, te werk gesteld bij werkver schaffing, worden getroffen. Wanneer ten gevolge van vorst, of lichten sneeuwval het werken op de werkverschaffing eenige uren, of één dan wel ten hoogste twee dagen stag neert, dient de bekende regenverletregeling te worden toegepast. Wanneer de vorst en derhalve de onder breking van het werk, evenwel langer dan 2 dagen duurt, treedt, nadat ter zake machti ging van den minister is verkregen en daar van mededeeling is gedaan, de hierna vol gende „Vorststeunregeling" in werking, wel ke regeling telken male eindigt op een dezer zijds u op te geven datum. Sluit de vorst steunregeling onmiddelijk aan bij de beide eerste vorstdagen, dan zullen o k die dagen onder de vorststeunregeling vallen en de uit- keeringen overeenkomstig die regeling bere kend dienen te worden. Bij vórst worden de volgende bedragen uitbetaald; 1. In de gemeenten alwaar bij de werk verschaffing in gevolge de door den minis ter aangegeven voorwaarden, het basis-uur loon bedraagt 20 tot en met 28 cent aan on georganiseerden. 6; aan Reorganiseerden 7, aan kostgangers, die tot de werkver schaffing zijn toegelaten 5.50, vermeer derd met 0.50 toeslag voor elk gezinslid boven de 2. 2. Idem bij een basis-uurloon van 29 tot 30 cent onderscheidenlijk 8, 9, f 7 en 0.75. 3. Idem bij een basis-uurloon van 31 tot en met 35 cent onderscheidenlijk 10, 11, 3 en 1. 4. Idem bij een basis-uurloon van 36 cent en hooger onderscheidenlijk 12, f 13, 9 en 1.25. Georganiseerde arbeiders, die bij het in vallen van de vorst bij de werkverschaffing geplaatst zijn en tijdens de vorstperiode uit de werkloozenkas trekken, mogen in boven staande regeling worden opgenomen. Vooi hen dient van de volle vorstuitkeering de uit- keerisg uit de werkloozenkas ten volle te wor de nafgetrokken. Arbeiders, die in het vrije bedrijf werkloos worden, uitsluitend tengevolge van de vorst, kunnen niet in deze regeling worden opgeno men. Een gesteunde volgens de vorststeun regeling mag immer meer ontvanen dan hij in den regel bij de werkverschaffing ver diende. Evenmin mogen, hoogere uitkeerin- gen worden gedaan dan volgens de bepalin gen van de van Rijkswege gesubsidieerde steunreeling mogelijk is Aan kostgangers mag het voor hen bestemd bedrag regelmatig wekelijks worden uitekeerd, gedurende drie van de 5 weken. Aan arbeiders, aangewezen voor plaatsing om de andere week, een week van de 3 enz en die niet kunnen gaan werken wegens de vorst, mag uitkeering ingevolge deze rege ling gedaan worden voor die weken, welke zij voor tweerkstelling in aanmerking komen Onder de regeling vallen ook de arbeiders die nog niet zijn geplaatst, doch voor welker plaatsing 1 week voorafgaande aan de vorst toestemming is verleend. Eventueele inkomsten uit arebid verkregen, alsmede ouderdomsrente, moeten bij het be rekenen van het steunbedrag van 2/3, alle andere inkomsten ten volle op de vorstuitkee ring in mindering worden gebracht. Huurtoeslagregeling en brandstoffen- regeling blijven ook voor de vorstuitkeering van kracht. Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in perceel Nieuwe Binnen weg 298 te Rotterdam, bewoond door den heer J. F. Hammer, die aldaar een pension heeft. De brand ontstond in een achterkamer op de tweede verdieping waarin de familie H. en een aantal gas ten gezeten waren. De brand was ont staan achter een divan. Toen men de vlammen ontdekte, greep het vuur reeds zeer snel om zicb heen en de aan wezigen moesten in allerijl een goed heenkomen zoeken Op de zolderverdie ping bevonden zich twee dames en twee heeren, een pensiongast met haar stief vader en een pensiongast met haar ver loofde. Op den kreet van „brand" wilden zij naar beneden rennen, doch dit was niet meer mogelijk, daar het trappen huis en de trap reeds vlam geve hadden er. hun zoodoende den weg afgesneden werd. Zij liepen naar der voorkant en konden vandaar uit het raam op het balcon van de tweede verdieping sprin gen. De brandweer was inmidc-els met veel materiaal ter plaatse verschenen De in gevaar verkeerende j>ersonen kon den via een ladder verder gered worden Met vijf stralen, waarvan één vanaf een motorspuit, werd het vuur bestreden Van de tweede verdieping brandden de achterkamer en het trappenhuis geheel uit, hetgeen ook het geval was met de zolderverdieping. De eerste verdieping kreeg groote waterschade. De brand had een oogenblik een ernstig karakter zoo dat veiligheidshalve eenige belendende perceelen ontruimd werden Het tram verkeer moest geruimen tijd worden omgelegd De oorzaak van den bran 1 is onbekend Bij den brand hebben ver schillende personen brandwonden opge loopen Zij zijn ter plaatse verbonden. Eenige dames en heeren, die in pen sion waren bij den heer H.. moesten elders een onderkomen zoeken. NOOIT MEER OORLOG FEDERATIE. Reorganisatie. Zaterdagmiddag had te Amsterdam in „Krasnapolsky" de jaarvergadering plaats der Nooit-Meer-Oorlog-Federatie. Ds. Hugenholtz opende als waarnemend voorzitter de vergadering en schetste de ont wikkeling van het werk der federatie sinds haar oprichting in 1924. Daar in de practijk is gebleken, dat het federatief sapienwerker, moeilijkheden van organisat rischen aard met zich bracht, was in de jaarvergadering van 1931 opdracht gegeven aan een commis sie om een organisatieplan te ontwerpen, dat in den huidigen vorm ter tafel is gebracht Bij de behandeling van het reorganisatie plan wordt met algemeene stemmen besloten, tot reorganisatie over te gaan in den zin van het ontwerp. Aangenomen werd, dat in het vervolg bij de nieuwe organisatie, waarvan de naam later zal worden vastgesteld, uitsluitend £™^anisati€s aangesloten zullen zijn. Sympathiseerende organisaties kunnen als Vr/ag of svmphathiseerende ver- eenigingen adviseerende steun zal toekomen, staakten de stemmen. Dit zal op een volgen de bijeenkomst nader worden geregeld Verder werd besloten, dat de nieuwe orga nisatie, die als contact-commissie zal fun geeren, samengesteld zal zijn uit afgevaar digden van de aangesloten vredersorganisa- ties, die principieel stelling nemen tegen oorlog en oorlogstoerusting. Acties zullen alleen gevoerd kunnen worden, wanneer de aangesloten organsaties deze met algemeene stemmen goedkeuren CLANDESTINE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de recherche te Groningen een inval ge daan in een perceel aan de Gr. Kromme Elle boog, waar men vermoedde dat zich een ge heime zender bevond. Dit bleek bij onderzoek juist te zijn. Het toestel is in beslag geno men. Tegen de clandestien-zenders W B. en R. C. uit Groningen en B. R. uit Paters wolde is proces-verbaal opgemaakt Papierwarenfabriek afgebrand. In den afgeloopen nacht is bran ont staan in de papierenfabriek van de N. V. Cepro te Eerbeek. In de fabriek worden uitsluitend papieren cementzak- ken vervaardigd Het geheele gebouw en het woonhuis brandden tot den grond toe af. De oorzaak is waarschijnlijk te wijten aan de centrale verwarming In de fabriek werkten ongeveer 15 perso nen, die vermoedelijk zonder werk zui len komen. Verzekering dekt de schade Winkel verbrand. Door onbekende oorzaak is Zaterdagavond brand uitgebroken in het voor eenige jaren gebouwde woon- en winkelhuis van den ma nufacturier J. J. van Wanrooy, gelegen aan den Ouden Haaksbergerweg te Goor. De brand, welke in het woonhuis was ontstaan, vond gretig voedsel in den voorraad. Het pand stond na korten tijd in lichterlaaie. De bewoners konden vluchten. Huis en inboedel waren verzekerd. Honderd kippen omgekomen. Zaterdagavond omstreeks tien uur brak brand uit in een huis, bewoond door de familie van Haren, aan de kort- voortschestraat te Oss. De bewoners, die »in diepe nachtrust lagen, konden zich met moeite in veilig heid brengen. De heer van Haren, die vrij ernstig ziek was, werd naar het zie kenhuis te Oss overgebracht. De oorzaak van den brand is onbe kend. Een honderdtal kippen werden, even als de geheele inboedel, een prooi der vlammen. Een gevaarlijk punt Zaterdagavond had op den Berghem- scheweg nabij Oss een ernstig ongeluk plaats. Eenige kinderen waren op den weg aan het spelen, toen de vrachtauto van den heer v. d. H. uit Wychen, uit de richting Oss naderde. Op de plaats waar de kinderen speel den, slipte de auto en reed een der kin deren aan. Het kind dat gegrepen werd. het 7K-jarige dochtertje van den heer Janssen, werd tegen den grond ge slingerd. Met ernstige beenbreuken en andere verwondingen werd het kind naar het ziekenhuis te Oss overgebracht, waar het eenigen tijd daarna overleed. Omstreeks half zes gisterenmiddag is op dezelfde plaats een ongeluk geschied, waarbij het 16-jarig meisje J. H. en haar 11-jarig zusje tusschen een autobus en een auto bekneld geraakten. Beide meis jes werden aan het been gewond en lie pen nog andere ernstige verwondingen op aan het hoofd en onderlichaam. Zij zijn naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. Hun toestand is redelijk. Wandelaars aangereden, een meisje gedood; automobilist nog onbekend. Gisteravond omstreeks half twaalf ging met een snelheid van 100 K M. een auto uit de richting Utrecht naar Amers foort. Bij het gebouw van den Protes tantenbond liepen twee meisjes op straat; een harer, de 26-jarige mej. C. D.. werd aangereden en op slag gedood. De wagen had waarschijnlijk een verkeerd nummer. Het lijk werd door den con ciërge van den Protestantenbond naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amers foort overgebracht. De gemeente- en Rijkspolitie zoeken den onbekenden automobilist. Uitkijken is altijd de boodschap. Zondagmiddag had op den Haarlemmer weg bij Amsterdam, in de nabijheid van het Kanshuis een ernstig ongeluk plaats, waai- bij de 35-jarige N. Twint zwaar werd ge wond. De man stond met een stalletje op het ijs, tegenover zijn woning. Hij wilde de tram baan oversteken om nieuwe voorraden te halen en werd toen door de tram, die uit de richting Haarlem kwam, aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneu zingen werd hij door den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd Het tramverkeer ondervond geringe vertraging Auto op woonwagen gereden; de politie ontfermt zich over apen en beertjes. Vrijdagavond is een ernstige botsing op den Amersfoortschestraatweg te Apeldoorn gebeurd. Een auto, bestuurd door den heer G. J. IJff uit Amsterdam, reed met volle snel heid op een vóór hem rijdenden woonwagen in, welke bestuurd werd door den heer G J Damen uit Bergen op Zoom, terwijl voorts in den wagen zaten zijn vrouw en zes kinderen Ten gevolge van de hevige botsing werden de auto en de woonwagen vrijwel geheel ver nield. De woonwagenbestuurder werd met ernstige kwetsuren opgenomen en naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De overige inzittenden kregen geen letsel In den woon wagen bevonden zich eenige waschbeertjes en apen. Zij werden zegt De Crt. door de politie ondergebracht in een der gemeente werkplaatsen op Welgelegen. De oorzaak ,van de botsing vindt vermoedelijk haar oor zaak in de gladheid van het wegdek. De heer IJff heeft den woonwagen, die een rood ach* terlicht voerde, willen passeeren, maar is toen geslipt. KORTE BERICHTEN. Bij het passeeren van de spoorbrug te Sluiskil is Zaterdagavond het ledige Finsche schip ..Anveisoise" met at ze brug in aan raking gekomen. De spoorbrug werd be schadigd, terwijl het schip geen averij op- liep. Overleden is, 53 jaai oud, de heer J. A. van der Lee, directeur van de Handelsvereeni- ging Amsterdam. Op het einde van het kalenderjaar 1933 vervallen alle opiumverloven, behalve die voor wetenschappelijke doeleinden, in ver band met het in werking treden van het Opium-verdrag 1931. Op weg van Brindisi naar Athene is een motor van den Postjager vastgeloo- pen. Het toestel is op twee motoren naar Italië teruggevlogen en op het mi litaire vliegveld Grottaglie geland. De piloten hebben telefonisch nader be richt, dat de motoren tot kort voor Kor- foe uitmuntend feloopen hebben. Er was geen aanleiding eenige storing te ver wachten. De olie-invoer- en afvoertem- peraturen waren normaal, toen plotse ling de oliedruk van den rechtermotor wegviel. Zij zetten den motor toen on middellijk af en trachtten den schroef te doen stilstaan door het toestel op te tiekRen. hetgeen niet gelukte. De schroef bleef door den luchtdruk met ongeveer 1000* toeren per minuut meeloopen. Zij zijn daarop met twee motoren over zee teruggevlogen naar Brindisi. doch kon den daar niet landen en zijn toen door gegaan naar Grottaglie en aldaar goed geland op het militair vliegveld. De twee andere motoren hebban zich gedu rende deze vlucht van één uur er. vijf tien minuten uitstekend gehouden. De bemanning heeft de bovenste drie cylin- ders gedemonteerd en bevonden, dat cy- lir.ders en zuigers niet geleder hadden, maar het binnenwerk (drijfstangen, moederstang en krukas) is ernstig be schadigd en zal in ieder geval ver nieuwd moeten worden. De oorzaak is, dat van de oliepomp eenige vitale onderdeelen zijn losge raakt, waardoor de oliecirculatie niet meer functionneerde Hoe dit losraken mogelijk is geweesi, is nog niet opge helderd en wordt onderzocht. De piloten deelden mede, dat het ver trouwen van de bemanning in de moto ren niet geschokt is en dat zij, indien zij een nieuwe motor konden krijgen, den tocht wenschen voort te zetten. Het comité onderzoekt hoe lang het duurt een nieuwe mo'or in Zuid-Italië geleverd te krijgen. Het staat vast, dat deze motor in ieder geval van de fabriek in Amerika moet komen. De bemanning ondervindt alle moge lijke medewerking van de Italiaansche militaire autoriteiten. De mail blijft in overleg met de Poste- ri-en voorloopig aan boord, totdat in verband met den motor bekend La zijn, hoe lang het oponthoud moet wezen. Het comité zal zich dan weder in ver binding stellen met de posterijen, opdat nader omtrent de mail besloten kan w-rrden. Nader wordt gemeld, dat het Studie Comité Snelpost Nederland—Indië tele grafisch een nieuwen motor in Amerika heeft besteld, die rechtstreeks naar Rome zal worden vervoerd, waarschijnlijk door de lucht met de Z -Amerikaansche luchtlijn Men hoopt, dat de motor tijdig genoeg in Italië zal zijn om voor Kerst mis de vlucht te kunnen hervatten. De Rijstvogel (uitreis) is Zondag in Bandoeng aangekomen. De Kwartel (thuisreis) is in Djask geland. Zooals men zich herinnert, is de ver keersvlieger E van Dijk begin Septem ber uit de Commissie van Advies getre den. Zoowel het bestuur der Nederland- sche Vereeniging van Verkeersvliegers als de directie der K.L.M. waren van meening, dat in de vacature moest wor den voorzien. De commissie bleef echter tot heden onvoltallig. In weerwil van deze onvoltalligheid bracht de commis sie op 25 Sept. advies uit in de bekende kwestie, gerezen tusschen K.L.M.-piloten en directie der K.L.M., hoewel het regle ment Vliegtuigbestuurders een commis sie van 3 leden voorschrijft. De Nederlandsche Vereeniging van Verkeervliegers protesteerde tegen het op deze wijze uitbrengen van het advies. De K L M -directie berichtte echter on langs, dat de commissie zich tot het uit brengen van het advies volkomen be voegd acht, en zij niet kan medewerken om de door de Vereeniging naar voren gebrachte grieven door een andere com missie opnieuw te laten onderzoeken. Een der grieven van de piloten, het in dienst houden van een Duitschen vlieg tuigbestuurder, bestaat nog steeds. De Oceaan vlieger, Evert van Dijk. is nog steeds niet in dienst der K. L. M. terug gekeerd. Kolonel en mevrouw Lindbergh zijn gisteren van Para naar Manaos ver trokken, vanwaar vandaag weer naar Para zal worden teruggevlogen. .D® Lindberghs willen daarna hun vlucht via Trinidad en Miami ten einde bren gen. Met Kerstmis hopen zij weer thuis te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8