Agenda Anistetdamscfie ïBeucs Nieuwjaarswenschen. Qemeenteeadeti Stad w Omgeving. Weec&ecicht BROEK OP LANGENDIJK. van Dinsdag 12 December 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. 10 tot en met 26 Dec., 15 uur en op Zon- en feestdagen 10^-12 en 2—5 uur, tentoonstelling schilderijen, Emmastraat 41. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Zoutwaterliefde (kom.), hoofdrollen Slim Summerville en Zasu Pitts; tweede hoofd nummer De drijvende zwembroek (kom hoofdrollen Joe Brown. Toegang alle leeftij den. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer dr. Jekyll en mr. Hyde (sens.), hoofdrollen Fredric March, Miriam Hopkins en Rose Hobart. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Maandag eiken avond half 8 hoofdnummer Het meisje met de vier verloofden (hum.), hoofdrollen Liane Haid, Szöke Szakall en George Alex- ander. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De groote kleine man (hum.), hoofd rollen Mary Astor en Helen Vinson. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 12 December. Psychometrische avond door mevr. v. d. SterVerduyn, voor de afa. Alkmaar Ned Vereen, van spiritisten Harmonia. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering opera Lucia di Lammermoor door de Italiaansche Opera. Woensdag 13 December. 8.15 uur, Handelsschool, lezing met licht beelden over Steenen monumenten in den Archipel. Donderdag 14 December. 8 uur, De Unie, soiree musicale voor het genootschap NederlandFrankrijk, afdee ling Alkmaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, vergadering afd. Alkmaar „De centrale Onderlinge', be- drijfsvereeniging voor ziekengeldverzekering 8 uur, handelsschool, lezing dr. Tenhaeff uit Utrecht over Spiritisme. Lokaal Kamsteeg te Stompetoren, uitvoe- ring gymnastiekvereniging Voorwaarts. Vrijdag 15 December. 8 uur, Harmonie, uitvoering Toonkunst en Mkmaarsch Strijkorkest, met medewerking yan vier solisten. 8 15 uur, dancing Harmonie, voor de Vo'ksuniversiteit, Lohengrin verklaard door d - '-opr corn. Jonker. "Maandagavond kwam de raa.^. *n voltallige zitting bijeen, onder presidium «*an burgemeester Slot. In 't bijzonder werd het welkom toe geroepen aan secretaris Schelhaus en werd blijdschap uitgesproken dat deze na een langdurige en moeilijke ziekte weder in gezondheid zijn arbeid weer kan verrichten. Ingekomen stukken. Medegedeeld is dat de gemeente in verband' met de Twuyverweg is afge voerd van de lijst en dat geen uitkeering uit het wegenfonds wordt verstrekt. Voor kennisgeving aangenomen Van de gemeente Oudkarspel was het verzoek ingekomen mede te willen wer ken tot het in 't leven roepen van een s.hoolartsendienst. B. en W. zijn van oordeel in verband met den nood der tijden daartce niet over te gaan. De heer Bonnet vroeg da' wanneer betere tijden aanbreken verwacn' mag worden dat de dienst er dan komt. Opgemerkt werd dat dit nog maar één bezwaar is en dat verdere besprekingen dienaangaande thans onvruchtbaar zijn. Van de N. V. Therm. fabrieken, cen trum Oudkarspel, dat in verband met het niet verstrekken van financiën door den minister het desbetreffende besluit dienaangaande in te trekken en er nu niet aan mee te doen. Goedgevonden. Van het Centraal genootschap kinder en vacantie-koloniën afd. Langendijk. een verzoek om subsidie. Medegedeeld werd dat voor de uitzendine van kinde ren uit deze gemeente 174 84 was be steed. B. en W. stelden voor 100 te geven. Goedgevonden. Van den heer J Maakal een verzoek om vergunning tot het doen maken van een rijwielstalling bij de baan der ijsclub Wordt voor kennisgeving aange nomen, daar het buiten de bevoegdheid ligt van den raad. Van de vereen, tot bev. van het vak onderwijs een verzoek om een bijdrage van 34 80 Goedgevonden. Van de N. H. Vereen het Witte Kruis een verzoek om subsidie ten behoeve der ontsmettingsinrichting. Besloten werd 5 toe te staan. Van de wed. J. Schagen te Alkmaar (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 5 Nederl 1932 4K 1917 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Kücherim Acc Nederl. Ford AigesPhilips Gloeit Gem Bezit Unilever 1NDUSTR1. OND. BU1TENL Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl Amerika lijn Gem. Eig. Kon Ned Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash §Noteering per 50. "Exdividend tExclaim Koers Vorige pl.m koers 1.30 1018/g 1015/8 100%6 47»/, 47»/2 453/4 49 30»/, Cl CO 1*1/4 58 173 17-»/, 2648/4 ',63 2 908/s 90»/, 28%. 27»/, 9% 2 »/l. 235/g l9/l6 35/R 31V» 3 7/.« 6%o 23 1711/4 97 67»/, 23'/, 16.10 122 7 112»/, 151'/, 177 1761/4 IÜI8/4 101'/, 11%. 11'/, 55/„G 975/8 97 391/4 39 32'/s 32 28»/i 28 l'/s l'/s l'/i. l'/l6 9'/, 10 45/, 112 114 19 18'/, lu7 107 128 1278/4 361/4 17% 738/s 2»/IA pl.no. 1 45 101»/, 101% 100% 264 5 90i/4 170 1 67/, pi.m. 2 04» 264 5 OOt-'/, 9%o t 23%6 171 98 176% 7; 176 1/4 ÏÏVs V'k pl.m. 2 15 301-»/, 174 5 264 90'/, 97.6*1 23 4 170»/, 1013/4 971/4 1% PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 pet. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch 100 Kopenhagen Stockholm Oslo 'talig i i Vorige koers 1.57 b.09 59.34 9 74 34.56 48.12 13.09 Koers op heden 2 uur 1.59i/4 8.12»/, 59.31 9.74 36 30 41.62 40 85 13.10 een verzoek om over 1933 een toeslag op haar pensioen te mogen ontvangen van 50. Goedgevonden. Van de Vereen, het Belang der Jeugd een verzoek om een bijdrage in de kosten van het vervolgonderwijs. Door B. en W. werd voorgesteld de bij drage tot 1 Jan. 1934 te verleenen. De heer v. d. Molen zeide dat gezien de mededeelingen dienaangaande ge daan bij het onderzoek der begrooting hierin niet anders dan toegestemd kan worden. Aldus besloten. Van de R. K. Dioc. bond een verzoek om 10 subsidie voor den tuinbouw- cursus. Afgewezen. Van de Studievereeniging voor lucht bescherming een verzoek om een bij drage. Afwijzend beschikt. Adres van den Ned. Bond van Koffiehuis houders enz. werd door B. eu W. voorge steld in verband met een brief van Ged Staten 2/3 gedeelte te verleenen van hetgeen in het adres gevraagd wordt. Goedgevonden. Een verzoek van de bouwvak-arbeiders om een steunregeling in het leven te roepen, is al reeds gunstig beschikt. Van de Langend ijker bestuurdersbonden een verzoek om een kolenbon te verstrekken aan steuntrekkenden, diegene, welke in werk verschaffing werken en arbeiders, welke uit een werkloozenkas trekken. Daar voor de beide eerste categoriën deze maarregel al in toepassing is gebracht, werd goedgevonden het voor de werkloozenkas- trekkende arbeiders ook te doen, daar deze menschen anders in een ongunstige positie zouden komen tegenover de anderen. Een voorstel van B. en W. tot het doen van enkele technische veranderingen in de bouw-verordening, onder intrekking van het besluit van 21 Juli 1933. werd aangenomen. Idem een voorstel tot wijziging der ge meente begrooting 1933. Behandeling der resp. begrootingen over 1934. Door de commissie van onderzoek werd naar aanleiding van de begrooting der licht- bedrijven opgemerkt, dat de winst moet ge bruikt worden om de begrooting der ge meente zooveel mogelijk in evenwicht te brengen. Overigens werd geadviseerd tot goedkeuring. B. en W. stelden voor de begrootingen der lichtbedriiven goed te keuren onder voor waarde, dat op de ambte^ren worden ver haald de pensioenbijdragen tot de door de net toegelaten maximum zijnde 3 pet. van de pensioengrondslag van het eigen pensioen en 5 V-, pet. van den pensioengrondslag tot een maximum van 3000 van het weduwen- en weezenpensioen. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur geeft geen aanleiding tot op- of aan merkingen. Gerekend is op een subsidie van 3000 van de gemeente. De commissie adviseerde tot goedkeuring. Verder werd behandeld de gemeentebe- grooting. Een uiteenzetting werd gegeven van de moeilijkheden die zich hebben voor gedaan bij het samenstellen daarvan Over gegaan moest worden tot verlaging van verschillende onderhoudsposten Tevens moe ten van de ambtenaren verhaald worden pensioenbijdragen tot de door de wet toege laten minima. Een bedrag moet buiten de begrooting gehouden worden betreffende de kosten van werkverschaffing en steunverlee- ning, aangezien de begrooting die lasten niet kan dragen. De belastingen moeten op gevoerd worden. Post voor post werd de be grooting nagezien, waarbij de heer v. d Molen aanteekening wenschte, dat hij tegen de post subsidie Burgerwacht en Bijz Vrijw Landstorm is. De heer Bonnet was voorloo- pig tevreden met de voorgestelde verande ringen. De voorgenomen belastingverhooging van 160 opcenten personeel tot 200 en van 80 opcenten gemeentefondsbelasting tot 100 op centen werd ernstig betreurd, doch men zag de ijzeren noodzakelijkheid daarvan in. Gevraagd werd naar de mogelijkheid van het opnemen van de kleine tuinders in de baggerregeling. De commissie was in het algemeen van oor deel dat de begrooting kan worden vastge steld zooals door B. en W. aangeboden. B. en W. achtten den post van burger wacht en landstorm even noodzakelijk als vorige jaren. Doch in verband met den fi- nancieelen toestand der gemeente werd de eerste post teruggebracht van 150 op 100 en de tweede van 50 op 25. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten te verzoeken pensioenbijdragenverhaal van den burgemeester, secretaris en ontvanger moge lijk te maken.» Betreffende het baggeren door kleine tuin bouwers deelden B. en W. mede dat een con ferentie over deze zaak heeft plaats gehad met de tuinbouwvereenigingen ter plaatse. Te dien opzichte hebben B. en W zich ge wend tot den minister om toestemming tot het opnemen van kleine tuinders in de bag gerregeling en aangezien de gemeente de kosten niet kan betalen, deze dan geheel ten laste van het rijk zullen komen. Dienaan gaande moet nog antwoord afgewacht wor den. Naar aanleiding der begrooting van de gemeente werden door B. en W nog ver schillende inlichtingen verstrekt mede naar aanleiding van de circulaires van de minis ters van binnenlandsche zaken en sociale zaken en dat in verband daarmede de be grooting zeer nauwkeurig is opgezet. Betreurd werd de verlagingen van ver schillende subsidiën o.a. van het Witte Kruis, wartoe het college noode overging, wetende dat de verlaging tot groote moeilijkheden anleiding zal geven voor de vereenigingen Doch de harde noodzakelijkheid is opgelegd. Betreurd werd ook de belastingverhoo ging, maar daaraan viel niet te ontkomen. De uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening zijn in 1933 zeer hoog geste gen en zullen naar te verwachten is in 1934 niet lager zijn. De navolgende uitgaven zijn in 1933 ge- 1934 we^e a's bas'8 zullen gelden voor a. werkverschaffing Wieringermeer 5000 gulden, aandeel gemeente 2700; f i c/v^rV0erjOSJen arbeiders Wieringermeer 1 1500, aandeel gemeente 750; c. werkverschaffing baggeren 8000, waarin door de tuinders betaald wordt 2400, rijk 2850 en gemeente 2750; d. werkverschaffing Staatsboschbeheer Schoorl 3300, aandeel gemeente 1620; c. steunregeling transportarbeiders 6075 vaarvan het rijk bijdraagt 3100; f. verdere steunverleening 310, waar van terug ontvangen wordt 155. Op de begrooting diende dus in uitgaaf gebruikt te worden een totaal bedrag van 20205. Als ontvangst kan geboekt worden een totaal bedrag van 9255. Voor rekening der gemeente blijft alzoo 10950. Dit be drag kan nog verhoogd worden met 2400 subsidie werkloozenkassen en 3000 subsi die an het burg. armbestuur, zoodat de to tale kosten van werkverschaffing, steunver leening, werkloosheidsverzekering en ar menverzorging een bedrag uit de gemeente kas vragen van 16350, aangezien met alle ten dienste staande middelen geen sluitende begrooting is verkregen, werd door B. en W. voorgesteld het bedrag, waarmede de uit gaven de inkomsten overtreffen buiten de be grooting te houden en afzonderlijk aan den minister van binnenlandsche zake en aan Ged. Staten op te geven. De toelichting be sloot met den wensch en bede dat vrede en welvaart weer terug kome op de aarde en dat de overheid kracht geschonken worde van boven om temidden van alle ellende en ongnnst der tijden. Zijn wil te volbrengen op het publieke terrein van dit leven. De heer v. d. Molen kon zich niet vereeni gen met het voorstel varTB. en W. betreffen de het verhaal van de pensioen-bhdrage door de ambtenaar. Spr. is er van overtuigd, dat geleefd wordt in een tijd. dat bezuinigd moet worden. Men vindt de maatregel te sterk tegenover de betrokkenen en zou gaarne zien. dat gehalveerd kon worden, door het op een andere manier te verhalen. De belastingen worden weer verhoogd en zulks druppelt juist op die menschen. Spr. is er van over tuigd. dat de begrooting met groote zorg en ernst in elkaar is gezet, maar ziet in de ver minderde subsidie voor het Witte Kruis geen voordeel voor de gemeente. Deze vereeniging verricht een zegenrijk en nuttig werk. De werkzaamheden dienaangaande zijn ook ge baseerd op de subsidie's der gemeenten en wanneer deze nu verminderd worden, dan staat de mogelijkheid open. dat de 2 zusters ook niet gehandhaafd zouden kunnen blijven, waardoor het zou kunnen gebeuren, dat pa tiënten welke nu thuis verpleegd werden, eerder naar het ziekenhuis gebracht worden, wat met zich emde zou brengen meerdere onkosten voor de gemeente. Verder beval spr. de kinder-vacantie-kolonie warm aan bij B. en W. om ook hier geen vermindering toe te passen. De voorzitter memoreerde nogmaals de harde noodzakelijkheid van de gedane voor stellen, welke met een bloedend hart ge schieden Hierna werden de navolgende cijfers mee gedeeld van de resp. begrootingen: Begrooting gemeente gewone dienst: In komsten 94205.23. uitgaven 103 950.65, ongedekt 8954.42, we;ke post buiten de begrooting blijft, waarschijnlijk wordt deze nog iets verminderd in verband met nog eventueele ontvangen belastinggelden. Kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf ƒ25162.52. Gasbedrijfafdeeling 1 gewone dienst m ontvangst en uitgaaf 94740, II kapitaal- dienst 23420. Electrischbedrijfafd. I gewone dienst 77809. Kapitaaldienst 12225. Burg. Armbestuur: Ontvangsten en uit gaaf 4000, waarbij een subsidie der ge meente van 3000. De heer v. d. M ilen wenschte aanteeke ning dat hij zich niet met het voorgestelde pensioen-verhaal kan vereenigen, wanneer de resp. begrootingen aldus worden vastgesteld. Voorstel B. en W. tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld. Conform besloten. Idem 200 opcenten personeelebelasting. Idem 100 opcenten gemeentefondsbelasting. Met de hoop op betere tijden volgde hierna sluitinug. Evenals vorige ja-en is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van ZATERDAG 30 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H.H. Boek handelaren. ALGEM. LEDENVERGADERING DER OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gisteravond vergaderde de Openbare Lees zaal in haar gebouw onder voorzitterschap van mr. C. A. de Groot. Voorzien werd in de vacatures, die ont staan zijn door het periodieke aftreden van de leden Haijtema Pzn., Dr. J. Hemelrijk en W. J. van Randwijk De heer van Randwijk had bericht gezonden, dat hij voor een her benoeming niet in aanmerking wenschte te komen, terwijl mevrouw C. H. de Lange Tigler Wybrandi heeft gemeend wegens haren hoogen leeftijd als bestuurslid te moeten be danken. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over het bedanken dezer beide bestuursleden en uitte hartelijke woorden van dank voor alles wat beiden in het belang van de Leeszaal hebben gedaan, speciaal de heer van Rand wijk, die van de oprichting af lid van het be stuur is geweest. In de vacatures werd voorzien door herbe noeming van de heeren Haijtema en Hemel rijk en door benoeming van den heer J Lind in de vacature van den heer van Randwijk. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.8 mM. te Sarna. Laagste barometerstand 756,3 mM. te Stornoway. Verwachting, geldig tot den avond van 13 December: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelij. ke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag; lichte tot matige vorst. Weeroverzicht. Het hooge drukgebied op den oceaan trok verder westwaarts terug en dientengevolge bewoog zich de depressie bij IJsland naar het zuiden in plaats van naar het zuld-oos- ten en breidt zij zich thans ook over Frank rijk uit. In Scandinavië stijgt de barometer nog sterk. Alles werkt dus mee om de oos tenwinden in onze mgeving te den terugkee- ren. In Frankrijk en Zuid-Duitschland bleef de vorst streng en is het veelal mistig. De oostenwinden zullen dus de koude weer naar ons land terug voeren. In Scandinavië is de vorst streng toegenomen en zelfs in Ierland en Engeland komt nog vorst voor, alleen Zuid-Noorwegen, Schotland en het noorden van ons land hebben temperaturen boven het vriespunt. Op IJsland is de temperatuur gedaald tot op het vriespunt. De algemeene toestand duidt op vorst, die bij opklaring in Duitsch- land weer streng kan worden. Besloten werd in de vacature van mevrouw de Lange niet te voorzien. Tot leden der kascommissie werden aange wezen de heeren D. Saa' en dr. H. J. P. Hui- zenga. De voorzitter deelde daarop mede, dat wegens reorganisatie van den inwendigen dienst de uitleening der Leeszaal met in gang van de tweede week in Januari a.s. zal plaats hebben op Maandag, Woensdag enVrij- dag des avonds van 7—8»/a uur, op Zaterdagdesavondsvan 7—9 uur. Des Dinsdags en Donderdags zal de Leeszaal in den vervolge voor uitleening des avonds ge sloten z ij n. De uitleening des middags wordt ongewij zigd gehandhaafd. Na de rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. SCHOOL VOOR CENTRAAL 7e EN 8STE LEERJAAR. Het was geen slecht idee. van het onderwij zend personeel van school Oudegracht, om een gezelligen onderlingen wedstrijd voor de jongens van de twee hoogste klasse te orga- niseeren. Ten minste, de animo voor deze wedstrijden, welke gistermiddag op de Oude gracht werden gehouden, was zeer groot en het aantal deelnemers bedroeg niet min der dan 45! De wedstrijden stonden onder leiding van den heer K. Bos, hoofd dier school, en mede dank zij de medewerking van een paar onder wijzers verliep alles vlot. De jongens hebben een paar prettige uren op het ijs doorgebracht en.de dooi kon hier totaal geen afbreuk doen, of de stemming be derven. Naar hartelust werd er gekampt en heel dikwijls waren de ritten zeer spannend Zelfs den kampritten bleken tot de mogelijk heden te behooren. Er schuilen onder deze jongens verschillen den die op lateren leeftijd nog wel op grootere wedstrijden zullen uitkomen. Wij hebben ten minste verschillende rijdertjes gezien, die een uitstekenden slag hadden en met forsche, ferme streken over de baan gingen. De uitslagen van deze uitstekend geslaagde wedstrijd zijn: 1. Hessel Fransen, 2. Wim de Haan, 3. Pief Knip, 4. Siem Kok. Het aantal deelnemers bedroeg 45. TENGEVOLGE VAN EEN VAL OVERLEDEN. Mw. Hoedies uit Burgerbrug, die met haaf fiets is gevallen en daardoor een ernstige beenbreuk opliep, is tengevolge van dien val in het St. Elisabeth-gesticht alhier overleden EEN GECOMPLICEERD ONGELUK. Maandagmorgen had te West-Graftdijk een ernstige ongeval plaats. De voerman B. Koomen kwam in zijn wagen te vallen en brak een been. Met een gebroken been bleef Koomen op zijn paard liggen. Het paard sloeg op hol werd met de wagen tegen een telefoonpaal geslingerd. GENOOTSCHAP NEDERLAND FRANKRIJK, AFD. ALKMAAR. Bovengenoemde afdeeling geeft aa. DoP derdag 14 Dec. een „Soiree Musicale waarop zich zullen doen hooren, mej. Bertha Kalff, violiste, uit Wassenaar, en mevr. Julia Aerts, pianiste, uit Antwerpen. Het met zorg ingerichte programma, waarop ensem ble nummers (o.a. sonate van Leclair) «n solostukken voor viool en piano voorkomen (voor piano o.m. 'n Wals van Chopin en een Prelude van Debussy) zal ongetwijfeld veler belangstelling hebben, ook al om weer een» te luisteren naar het spel der pianiste, die »n de oorlogsjaren in Alkmaar langen tijd ge woond heeft. Nader verneem ik nog, dat mej. Kalff, ho®* wel nog zeer jong, reeds medegewerkt heelt in het Utrechtsch Stedelijk orkest en in «en orkest in Dresdea,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2