J$uiteulaM<L JUuvU en liïeten&chap ^Binnenland Onze Jioloniw £uchtvaact DIRKSHORN. WTERfNGEN. ENGELAND'S MEENING OVER ITALIË, Vragen aan Sir John Simon. DE ONTBINDING VAN DE IJZEREN GARDE. LITWINOF ONTVANGT NADOLNY. MOORDENDE TvOUDE. Vijf-en-twintijf slachtoffers. DOODENDANS... doodelijk ongeluk. BRANDEN. zaagsel uit de zagerij. Met deze spaanders VERKEER80N8EVALLEN DE POST JAGER. De post van den Postjager. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE, OPLEIDING VOOR DE LUCHTVAART. Nieuwe leerlingen verwacht in Italië. DUITSCH VLIEGTUIG YERONOELUKT. Zes dooden, 4 gewonden. «chetst het leven en werken van de groote vereeniging. Met den wensch dat ook in Nieuwe Nie- dorp een afdeel ing zal worden opgericht, besloot spreker zijn rede. Toen hierna de tweede en derde actie der interessante film was vertoonr, kreeg de heer D. Olie het woord, die als oud-strijder voor het Volksonderwijs in een goedvolle rede het doel van dezen propaganda-avond nogmaals naar voren bracht en hoopte dat hij als af gevaardigde o>p de vergadering te Utrecht zal kunnen mededeelen dat het aantal afdee- lingen door oprichting te Nieuwe Niedorp met één is vermeerderd. Aanvankelijk gaven zich 18 leden op en zoo is een afdeeling op Nieuwe Niedorp op gericht. Als voorloopig bestuur werd aange wezen het plaatselijk bestuur van Volks onderwijs. Het is echter de bedoeling nader hand een definitief bestuur te benoemen. Tot voorzitter van de banne Eenigerbrug fs herkozen de heer A. Borst, aldaar, en ge kozen tot hoofdingeland de heer G. Blanken- daal te Tuitjehorn. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat vanaf 1 Jr mari a s. tot nadere aankondiging geen premiën zullen worden toegekend voor het aooden van zeehonden. De hervorming van den Volkenbond en de ontwapeningsonderhandelingen zijn gister middag in het Lagerhuis ter sprake gekomen. Betreffende de ontwapening waren vier, aan gaande het besluit van den Groote Fascisti sche Raad nopens de hervorming van den Volkenbond drie interpellaties ingediend. De afgevaardigde Bevan vroeg den minis ter van buiten andsche zaken of deze een in formatie heeft ontvangen omtrent de voorstel len der Duitsche regeering voor een herbe wapening en of deze voorstellen een vergroo ting van het Duitsche leger met een langen diensttijd en den aanbouw van militair" vliegtuigen inhouden. Sir John Simon antwoordde: De Engelsche regeering staat overeenkomstig de suggestie van het bureau der ontwapeningsconferentie in relatie met de verschillende regeer'ngen. ten einde de werkzaamheden van de hoofd commissie der ontwapeningsconferentie op iedere moge'ijke wijze te bevorderen. Het :s niet in het openbaar be'ang, op dit oogen- blik eenige verklaring af te leggen. Op de vraag of Sir John Simon van de Italiaansche regeering eenige mededeeling had ontvangen met betrekking tot een reor ganisatie van den Volkenbond en hoe het En gelsche standpunt daartegenover is, zeide Sir John Simon: De Engelsche regeering heeft geen offi cieele mededeeling over deze aangelegenheid van de Italiaansche regeering ontvangen. Ik kan op dit oogenb'ik daaromtrent geen ver klaring afleggen De afgevaardigde Locker Lamoson vroeg of de Engelsche regeering thans haar stand punt formuleert nopens de kwestie der reor ganisatie van den Volkenbond en wanneer zulks het geval is, wanneer zij in staat zou ziin dit standpunt in het parlement mede te deelen. Sir John antwoordde: Do Engelsche regee ring wijdt aan deze kwestie de grootste op merkzaamheid. Ik kan evenwel niet zeggen wanneer het in het ooenbaar be'ang zal zijn eer verklaring af te leggen. De afgevaardigde Hammon wees den mi nister op het b^s'uit van den Groote Fascis tische Raad, dat Ita'ië den Volkenbond wil verlaten tenzii ^en rad:cale hervorming van den Volkenbond zal worden voltrokken. Hier- oo antwoordde Sir Tohn Simon: Het bes'uit van den Oronte fascistische Raad wa« naar ik verneem bedo-'d a's een stap voor de ope ning van besprekingen. NAZI'S NAAR CONCENTRATIEKAMP In Oostenriik. Behalve de reeds genoemde personen zijn naar het concenirati-kanip Woellersdorff over gebracht de standaardleider Pe-idl den storm leider Walter Koenitzer en de stormbanleider Ne weck. OROEIENDE NA7I-BEWEGIN0 IN HONGARIJE. De openbare meening begint zich meeT en meer bezig te houden met de onmiskenbare vorderingen die dooi de Hongaarsche nat- soc. beweging woiden gemaakt Men bren *i de talrijke dem. nstra'ies in herinnering, die den laatsten tijd hebben plaats gehad De af gestudeerden en de jeugd die de middelbare scholen heeft afgeioopen en die werkloos is schaart zich bijna eenstemmig rondom de nat.-soc. banier. Men verklaart dat de b°we- ging op het oogeribbk over de 25O0G inge schreven kiezers zou beschikken, terwij] daar aan moeten worden toegevoegd de vele niet- langesloten geestverwanten. „REVISIE BETEEKENT OORLOG". Zegt Titoelescoe. Vóór het vertrek van TitoUescoe en Be nes j t»it Kasjau had zicb voor het hote1 waar de w isters hun ir.trek hadden genomen een groote menschennknigte verzameld, die door de mirvsters werd toegespioken. B-.tiesj wees er op. dat de demonstratie bewüst. hoezeer de revisionistische propaganda wordt van de hand gewezen Titoelescoe zeide dat de Kleme Entente, die reeds een politiek feit i6 ook een economisch feit van groote beteekenis zal worden Voor alies is zij echter een psv chologiscch teit. „Wij ziin eensgezind al dus de minister in den arbeid voor den vrede en wij zullen watvieer het noodig is. ook in een oorlog eensgezind zijn. Wij zijn tegen revisie daar die oorlog zou beteekenen Wij zijn tegen alle propaganda, die voor de revisie woiHt gevoerd" Volgens de tot nu toe binnengekomen be richten is de ontbinding van de IJzeren Garde in Boekarest in geheel Roemenië bijna zonder incidenten verloopen. De meeste leiders zijn voorloopig gearresteerd. VERBOD VAN STAKING IN TURKIJE. Volgens mededeelingen uit welingelichte kringen ie een wetsontwerp in behandeling, dat het arbeidsrecht zal regelen, en waarin iedere staking en iedere uitsluiting verboden zullen worden. Litwinof heeft gisteren den Duitschen am bassadeur te Moskou, Nadolny, voor de eerste maal na diens ambtsaanvaarding in audiëntie ontvangen. De felle koude die heerscht in groote gedeelten van de Vereenigde Staten heeft vijfentwintig slachtoffers geëischt. Uit verscheidene plaatsen wordt een zware sneeuwval gemeld. De minister van binnenlandsche zaken, Ickes, is op het ijs uitgegleden. Hij schijnt een rib gebroken te hebben. Hij werd opgeno men in het hospitaal. Zijn toestand is niet ernstig. Te Hampden (Amerika) is een houten danspaviljoen afgebrand, waarin juist een non-stop-danscompetitie werd gehouden. Vele dansers waren zoo vermoeid, dat zij de uit gangen niet tiidig meer konden bereiken. Drie personen werden gedood, 10 ernstig gewond. JAPAN WIL RECHTSGELIJKHEID TER ZEE. De geheele Japansthe pers wijst op de noodzakelijkheid voor Japan volledige rechts gelijkheid te verkrijgen op het gebied dei maritieme bewapening. In 1935 zal Japan op de Vlootconferentie onder alle omstandig heden rechtsgelijkheid eischen. Voorts moet Japan de voorstellen terugnemen welke het indertijd ter Ontwapeningsconferentie te Genèvc heeft ingediend, omdat deze voor stellen de vrijheid van beweging der Japan- sche marineautoriteiten beperken. Japan moet volgens de bladen, de volgende eischen stellen: 1. Rechtsgelijkheid van alle deelnemers aan de vlootconferenties van Washington en Londen 2. Vaststelling van maximale tonnage voor alle maritieme mogendheden. Binnen deze totale tonnage moet evenwel iedere mogend heid de aard en de grootte der verschillende schepen zelf kunnen bepalen. De beperking van den bouw van oorlogsschepen boven de 10.000 ton moet worden pgeheven. NOODWEER IN MAROKKO. Een goederentrein ontspoord. De sedert eenige dagen tusschen Rabat en Taugei in Marokko aanhoudende regen heeft er toe geleid dat het verkeer tusschen beide sKden is gestagneerd. De postverbinding is eveneens onder broken, terwijl ook het luchtvaaHverkeer moeilijkheden ondervindt. De groote ver keerswegen zijn over kilometers lengte over stroomd en de spoordijken zijn hier en daar doorweekt. Reeds Zaterdag en Zondag zijn op ver schillende plaatsen bruggen weggespoeld. Een goederentrein is ontspoord. De machi nist werd gedood, de stoker ernstig geWond TENTOONSTELLING WERKEN GERRIT LUGTHART EN KOOS ST1KVOORT. In het parterre-gedeelte van het heerenhuis no. 14 aan de Emmastraat, alhier, houden de artisten Lugthart en Stikvoort een tentoon stelling van hun schilderijen. Deze tentoonstelling verdient belangstel ling in wijden kring. Deze beide schilders schilderen eenvoudig, omdat ze moeten schil deren uit innerlijken drang. Alkmaar mag trotsch zijn, twee dergelijke kunstenaars bin nen zijn veste te weten. Op het werk van Koos Stikvoort vestigden wij reeds eerder de aandacht. Hij behoort tot de nabloeiers van de Haagsche school, doch is iets losser van het naturalisme. Met licht en schaduw weet hij in het grijs en bruin de romantiek van zijn onderwerp sterk te laten spreken. In zijn nieuw werk is hij minder zwaar dan in het oudere. A's interieurschilder, men zie het in terieur van de Groote Kerk om het orgel; De aardappelschilster in de keuken; Het vrouw tie aan de waschbereikt hij door een bijzon der licht, dat zijn individualiteit, die van een bekoorlijke eenvoudigheid is, sterk spreekt. Sterk gevoelt hij zich tot de romantiek van een oud stadsgedeelte aangetrokkendaarvan getuigen zijn in Utrecht gemaakte doeken. Een bijzonder fijn schilderijtje is dat, voor stellende „Witte muur met roode wingerd''. Wie zoo schildert toont, dat hij een prettige verteller is. Ook zijn doek „Ochtendstemming te Cother" bij Wijk bij Duurstede bewijst, dat deze schilder in Zijn werk opgaat. Het doekje, dat hij maakte van zijn kind op één- jarigen leeftijd is mooi van toon. Het voor het raam geëxposeerde doek van den ingang van de Groote Kerk bij Winterdag levert het bewijs, dat hij de sfeer van zoo'n dag gevoe lig weet weer te geven Lugthart werkt nog bij voorkeur met de door hem vervaardigde olie- en mineraalverf, die het mogelijk maakt, zijn schilderijen on der elke belichting te zien. Zijn ideaal blijft de muurschildering. Vele Alkmaarders zullen 'reeds kennis hebben ge nomen van zijn 4 M2. groote muurschiloe ring in het huis van den heer v. Seggelen aan de Bierkade, voorstellende Het ontwakende menschenkind", steunende op een donkeren leider, zich richtende naar de liefd» Het liefde element speelt een belangrijke rol in het werk van dezen schilder. Men vindt het ook terug in het driedeelige haard scherm (ook de toegepaste kunst heeft zijn belangstelling) voorstellende twee figuren gebonden aan het rad van een vliegwiel, met daarnaast het liefde-element, voorgesteld door een roos brengende figuur. Ook dit werk demonstreert symbolisch de verlossing van het individu, dat gebonden is aan eigen constellatie, die boven hem uitgaat. Uit al het werk van Lugthart blijkt trou wens, dat voor hem de vrijmaking van den mensch van eigen zelfingenomenheid het hoogste is. Niet dadelijk zal men zijn werk begrijpen. Het is zelfs zoo, dat het tot een ieder naar eigen individualiteit spreekt, doch in ieder geval wekt het de fantasie en is de fantasie niet schooner dan de werkelijkheid? Men verzuime nu eens niet, deze tentoon stelling te bezoeken. Als men niet kan koo pen, behoeft men dit volstrekt niet te doen. Beide kunstenaars stellen belangstelling op prijs en verwerpen koopen uit beleefdheid. Wie koopen kan, vindt hier belangrijk werk. De schilders, die zich op het standpunt stel len, dat de kunstenaars een plaats in de maatschappij hebben in te nemen, hebben hun prijzen zoo laag gesteld, dat hun die plaats toekomt. D. A K. De 19-jarige zoon van den sluiswachter J. Blaauw te Bellingwolde (Gron.) is gister middag tijdens sloopingswerkzaamneden door vallend gesteente getroffen en op slag gedood. DE AANSLAG IN DEN TREIN. De poging tot berooving in den trein. Ongeveer een week geleden is, zooals ge meld, in den trein van Utrecht naar Ams,er- dam een poging tot roofmoord geschied. Met den trein, die te 9.08 uur aan het W.P. sta tion te Amsterdam moest aankomen, reisde een heer, die nabij Abcoude door een mede reiziger werd aangevallen en ernstige won den aan het hoofd opliep Hij slaagde er des niettemin in aan de noodrem te trekken en tooi de trein stilstond, wist de aanrander in de duisternis te ontsnappen. De burgemeester van Abcoude-Baam brugge, die het onderzoek in deze zaak leidt, had oa. per politieradio automobilisten op geroepen, die misschien op den bewusten avond iemand hadden vervoerd, die meer van deze zaak wist. Naar aanleiding van dezen oproep heeft zich een automobilist aange meld. die mededeelde, uit Abcoude-Baam- brugge op den bewusten avond iemand te hebben meegenomen, die nagenoeg overeen kwam het gepubliceerde signalement. De passagier is meegereden tot Loenen, waar hij is uitgestapt Het is de politie niet gelukt in of voorbij Loenen een spoor van den aanran dei te vinden. KLEEREN IN BRAND GERAAKT. Gisterochtend zijn in perceel Azaleastraat 48 te 's-Gravenhage de kleeren van de 22- jarige mej. B. bij het aanmaken van een kachel in brand geraakt. Met ernstige brand- wonden is zij naar het Roode Kruis Zieken-, huis vervoerd Gistermiddag was haar toe stand ernstig. DE OMZETBELASTING. De zegels. De omzetbelastingzegels zullen tot en met de waarde van 10 aan de kantoren der posterijen, met uitzondering van de post agentschappen, verkrijgbaar worden gesteld en wel van 1 cent tot en met 40 cent, met op klimming van 1 cent; van 40 cent tot en met 1, opklimmende met f 0.10; van 1 tot en met 2, opklimmende met 0.20; van 2 tot en met 4, opklimmende met 0.40, benevens een zegel van 2.50; van 4 tot en met f 10, opklimmende met 1. SCHIP IN HET IJS. Het motorschip dat sinds eenige dagen bij het Pampus in het ijs zit, is de Trois Frères van de reederij van Swieten te Amsterdam, schipper Lugthart. Hedenochtend om 10 uur is de politie boot no 1, welke van een ijsbre- ker is voorzien, uitgevaren teneinde het schip te bergen. De boot vordert echter slechts uiterst langzaam en het is de vraag of zij erin za' s'agen het geïsoleerde schip vandaag nog te bereiken. VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP Gistermorgen zijn in een woning in de Van der Sluysstraat te Rotterdam drie personen, n.1. man, vrouw en kind, tengevolge van hel inademen van kolendamp bedwelmd geraakt. De man, de 27-jarige H. van der Laar, is in dienst bij de bakkerij Van der Meer en Schoep, aan de Gedempte Slaak. Toen hij om half negen niet op zijn werk was ver schenen, is een rempla?ant naar zijn woning gestuurd. Deze kreeg op herhaald kloppen geen gehoor. Hij vond dit verdacht en waar schuwde de politie, die onmiddellijk een on derzoek instelde. De woning werd openge maakt en in de tusschenkamer van de tweede etage vond men Van der Laar en zijn vrouw bewusteloos te bed liggen. Het 2-jarig doch tertje, dat in de zelfde kamer in een ledi- kantje lag, toonde braakneigingen. Aanvan kelijk dacht men aan vergiftiging, maar toen men de deuren naar de voorkamer opende, kwam den menschen een zware kolendamp tegemoet. In die voorkamer stond een kachel te branden. Onmiddellijk werd de genees kundige dienst gewaarschuwd en werd op den man en de vrouw kunstmatige ademha ling toegepast. Na korten tijd kwamen bei den weer bij kennis. Zij en het kind zijn daar op naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij zijn opgenomen. Een kostganger van de familie Van der Laar, die in de achterkamer heeft geslapen is aan zijn werk gegaan, hii heeft niets gemerkt In een kamer op den zolder, boven de voor kamer van de tweede etage hebben vijf kin deren geslapen van het gezin, dat de eerste etage bewoont. Deze kinderen zijn naar school gegaan, maar onder schooltijd is het oudste kind onwel geworden en naar huis gebracht. Vermoedelijk is zij ziek geworden aoor het inademen van kolendampen, welk door den vloer in haar slaapkamer zijn ge drongen. Zij wordt thuis verpleegd. COMMUNISTISCH KRAKEEL. Men meldt ons uit Overschie aan de N R Ct.: Zondagmiddag heeft het gewezen lid van de GP.hL, C. F., raadslid van Schiedam en lid van provinciale staten van Zuid-holland, die met zijn broer H. onder Overschie in een woonwagen vertoefde, zich met een paar voertuigen naar Schiedam begeven, waar hij uit het zgn. Karl Liebknecht-nuis de stoelen en administratieve bescheiden heeft meege nomen. De communisten van Schiedam wa ren juist op een anderen plaats in vergade ring bijeen. Zij werden gewaarschuwd en vervolgden de gebroeders F. Op den Over- schiescheweg juist op de grens aan Schie dam had een treffen plaats. H. pakte een stoel en weerde daarmee den aanval af. In draf werd verder gereden naar Overschie, waar intusschen de Schiedamsche commu nisten, de politie te Overschie om inbeslag neming verzochten. De gebroeders F. werden door de politie te Overschie aangehouden Kort daarna vervoegden zich een tien Schie damsche communisten aan het bureau te Overschie. Aldaar ontspon zich tusschen de gewezen communisten F. en de communisten uit Schiedam een scheldpartij, waarbij C. F., de Schiedamsche communisten toevoegde: Ik heb veertien jaar noodig gehad, om te zien wat voor Sde communisten zijn. De politie heeft F. aangezegd de goederen ter beschikking van de justitie te houden De administratieve stukken zijn voorloopig in beslag genomen, teneinde te voorkomen, dat zij in verkeerde handen geraken. C. F., zou te Schiedam aangifte doen van mishandeling op hem gepleegd door de Schiedamsche communisten. De politie te Schiedam maakte proces-verbaal op wegens het wegnemen van bovengenoemde voorwer pen. C. F. zei evenwel, dat de goederen hem toebehoorden. STUDIEKOSTEN CADETTEN. Verplichte bijdrage van f 400 per jaar. Afgekondigd is. naar Aneta uit Buitenzorg aan het Hbl. meldt, een wet waarin bepaald wordt dat cadetten bestemd voor het Ned - Indische leger voortaan een bedrag van maxi maal f 400 per jaar in hun studiekosten moeten bijdragen. Tevens is afgekondigd een koninklijk be sluit waarin bepaald wordt in welke gevallen van deze verplichting geheele of gedeelte'ijke dispensatie kan worden verleend. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Doodelijk ongeluk bij het schaatsen rijden. Bij het schaatsenrijden op de Hoogeveen- sche vaart kwam gistermiddag de 22-jarige gehuwde arbeider H. Hebeis uit Stuifzand (gemeente Ruinen) zoo ernstig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Jongeman door het ijs gezakt en verdronken. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn op de rivier de Vecht tusschen Ommen en Dalfsen tijdens het schaatsenrijden mevrouw Franke- na en haar zoon door het ijs gezakt. De dame slaagde erin zich te redden, doch de onge veer twintigjarige zoon is onder het ijs ge schoten en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. VIRULY MOCHT NIET SPREKEN. Gisteravond te 7 uur zou de bekende vlie ger-schrijver A. Viruly voor de V.A.R.A - microfoon (Algemeen Programma) geïnter viewd worden aoor mr Miibenaar naar aan leiding van zijn boek: „wij vlogerf naar Indië". De heer Viruly, die, behalve vliegtuig bestuurder bij de K. L. M., nog reserve-lui tenant-vlieger is, kreeg te elfder ure van zijn commandant van de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg telegrafisch mededeeling, dat hij voor deze omroepvereeniging niet mocht spreken. Zoodat men het zonder hem moest doen. VIER MILLE GESTOLEN. Uit een jas op een bouwwerk. Bij de politie is aangifte gedaan, dat uit een jas, hangende op een bouwwerk in de Holbeinstraat, een portefeuille, inhoudende 4205, is ontvreemd. De portefeuille werd later ledig in een kelder van het bouwwerk teruggevonden. INBRAAK IN EEN GOUDSMITSWINKEL De bestolene geruïneerd. In den nacht van Zondag op Maandag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een goudsmidswinkel aan der Ginnekenweg te Breda. Door verbreking van een ijzeren rooster zijn de dieven via den kelder in den winkel gedrongen. Daar hebben zij den ge- heelen boel overhoop gehaald. Meegenomen zijn vijf tabletten met massief gouden ringen, in totaal 300 stuks, alsmede vijftien horloges. De totale waarde van het gestolene wordt geschat op f 2000. Van de daders heeft men geen spoor kunnen ontdekken. De goudsmid die niet tegen inbraak ver zekerd was. is door dezen diefstal vrijwel ge heel geruïneerd. Dertig kippen verbrand. Zondagavond is door onbekende oorzaak de woning van den landbouwer J. H. Wen- tink te Braamt, gemeente Bergh (Geld.), door brand vernield. Dertig kippen kwamen in de vlammen om. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. In een houtzagerij. Gistermorgen om elf uur is brand ontstaan in de silo van de houtzagerij der N.V. Hout handel v/h. W. Kunst aan bet Eemskanaal 9 te Groningen. In deze silo, die 15 M. hoog is, zuigt een exhauster de spaanders en het wordt de ketel gestookt Toen de stoker daar uit hedenmorgen naar gewoonte spaanders schepte en onder den ketel wierp, vlogen eens klaps eenige brandende spaanders terug net bet gevolg, dat in een oogwenk de inhoud vas de silo in volle vlam stond Deze silo ge bouwd van steen, ijzer en beton, zoooat voorloopig geen gevaar bestond voor uit breiding van der brand. De brandweer wierp vier stralen water in den koker en zij was het vuur in ongeveer drie uur meester. Aanrijding met doodelijken afloop. Gistermiddag werd zekere J. Smit, employé bij de A.P.C. te Groningen, bij het oversteken van den Frieschen Straatweg door een luxe auto aangereden en op slag gedood. De be stuurder van den auto, de neer S. Dijkstra, aannemer te Den Ham, heeft nog getracht aoor krachtig remmen de aanrijding te voor komen, doch raakte daardoor met zijn auto in de sloot. De auto bleef echter op het ijs staan, zoodat wagen en chauffeur er goed af zijn gekomen Onvoorzichtig overgestoken. Een jongetje van zes jaar, dat gistermorgen op den Kampersingel té Haarlem liep, werd, toen het plotseling achter een stilstaanden auto te voorschijn kwam en den weg wilde oversteken, door een anderen auto over reden. De bestuurder reed met matige snel heid, maar kon een aanrijding niet meer ver hinderen. Het kind is in zorgwekkenden toe stand met hoofdwonden en zware hersen schudding, en- en armfractuur in een zie kenhuis opgenomen. KORTE BERICHTEN. Zondag is te Den Haag overleden, 90 ren oud, de heer C. Middelkoop, oud-referen daris aan het Departement van Financiën. De schilder Jan Hoynck van Papen- drecht, is vijf-en-zeventig jaar oud, te 's-Gra venhage overleden. De gemeentefinanciën te Zutphen staan zóó goed, dat B. en W. verlaging voorstellen van den gasprijs en het electrisch tarief en bovendien belastingverlaging in uitzicht stel len. Het zal Vrijdag a.s 25 jaar geleden zijn, dat de heer Louis Weterings, directeur hoofdredacteur van de „N.V. De Spaarne- stad" in de journalistiek trad. Te 's-Gravenhage is overleden, 76 jaren oud, de heer H. W. G. Ras, oud-inspecteur der directe belastingen. De boottrein, in aansluiting op het thuisvarende mailschip „Dempo" zal morgen ochtend om 6.58 te Roosendaal in ons land komen. Het zal 16 dezer 25 jaar geleden zijn, dat prins Hendrik bij Kon. Besluit werd be noemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Te Salzburg (Oostenrijk) is overleden de musicus Jan Brandts Buys, een Neder lander van geboorte, die zijn studie te Frank fort am Main volbracht en zich daarna ves tigde in Weenen, later te Salzburg. De bekende componist M. Sameh* tini te Amsterdam vierde Zaterdag zijn 70sten verjaardag. In zijn woning kwa men tal van vrienden en bekenden hem geluk wenschen. FRAUDE ONTDEKT. De beheerder van het verkoopkantoor van het gouvernements djatibedrijf alsmede de mandoer zijn op last van den officier van justitie te Semarang in verband met verduis teringen tot een totaal bedrag van ongeveer 12.000 gearresteerd, naar Aneta meldt aan het Hbld. De nieuwe motor voor den Postjager wordt met het s.s. Conté di Savoya van New-York verscheept, de aankomst wordt verwacht te Napels op 22 December a.s. Voor onmiddel lijke doorzending naar Grotaglië zal worden zorg gedragen. De tocht zal zoo spoedig mo gelijk worden voortgezet. Het bestuur van de Posterijen heeft beslo ten, dat de mail in den Postjager niet in het vliegtuig zal blijven tot een nieuwe motor ia aangebracht. Met de K.L.M. wordt overlegd op welke wijze met de eerstvolgende K.L.M.- vluchten de post van den Postjager zal kun nen worden doorgezonden. De Rijstvogel is Zondag te Bandoeng aangekomen, de Oehoe (heenreis) kwam gister te Bagdad, waar ook de op terug reis zijnde Kwartel landde. Ten einde de jongelieden in Italië die de luchtvaart willen beoefenen tegemoet te komen, heeft de chef der regeering bepaald, dat de totale kosten van 9200 lire, welke noodig zijn voor een drie jarigen cursus voor leerlingen der koninklijke academie voor de luchtvaart te Caserta, zullen worden verminderd tot 3800 lire. Men verwacht dat tal van nieuwe leerlingen zich zullen laten inschrijven. Het Duitsche verkeersvliegtuig D 1403, dat dienst deed op het traject Berlijn Hamburg, is gistermiddag bij de landing op het vliegveld Fuhlsbuttel wegens een onver wacht opkomend slechter zicht tegen een hindernis gevlogen en verongelukt. Bij dit ongeluk zijn om het leven gekomen de be stuurder Grutzbach, staatsraad Wagemann, de Amerikanen de heer en mevrouw Berber, de boordmarconist Wien en de passagier Schnarrenberger. De overige vier inzitten den zijn gewond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7