Agenda HET HEQUISmiH OVER DEK RIJKSDAGBRAND ^Bitumdand Weerbericht Stad en Om In een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend requisitoir ziet het O. H. alle communistische beklaagden als de directe oorzaak van een eventueele communistische revolutie. Overweldigende belangstelling. 10 tot en met 26 Dec., 15 uur en op Zon- en feestdagen 1012 en 2—5 uur, tentoonstelling schilderijen, Emmastraat 41. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Zoutwaterliefde (kom.), hoofdrollen Slim Summerville en Zasu Pitts; tweede hoofd nummer De drijvende zwembroek (kom hoofdrollen Joe Brown. Toegang alle leeftij den. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer dr. Jekyll en mr. Hyde (sens.), hoofdrollen Fredric March, Miriam Hopkins en Rose Hobart. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De groote kleine man (hum.), hoofd rollen Mary Astor en Helen Vinson. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 13 December. 8.15 uur, Handelsschool, lezing met licht beelden over Steenen monumenten in den Archipel. Donderdag 14 December. 8 uur, De Unie, soiree musicale voor het genootschap NederlandFrankrijk, afdee- ling Alkmaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, vergadering afd. Alkmaar „De centrale Onderlinge be drijfsvereniging voor ziekengeldverzekering 8 uur, handelsschool, lezing dr. Tenhaeff uit Utrecht over Spiritisme. Lokaal Kamsteeg te Stompetoren, uitvoe ring gymnastiekvereniging Voorwaarts. 8 uur, Kapelkerk, concert van de chr. zangvereen. Immanuel, met medewerking van koor en solisten. Vrijdag 15 December. 8 uur, Harmonie, uitvoering Toonkunst en Alkmaarsch Strijkorkest, met medewerking van vier solisten. 8,15 uur, dancing Harmonie, voor de Volksuniversiteit, Lohengrin verklaard door den heer Corn. Jonker. 8 uur, remonstr. kerk, weldadigheidscon- cert. 8 uur, gebouw De Noordstar aan de Nieuwesloot, lezing met lichtbeelden over moderne voeding. Zondag 17 December. Lokaal Kamsteeg te Stompetoren, uitvoe ring gymnastiekvereniging Voorwaarts. Dr. Werner aan het woord. Na heropening van de zitting heeft de president het woord aan den Procureur-Ge neraal dr. Werner voor het houden van zijn requisitoir. Dr. Werner zegt het volgende: „Met den dag van heden komen wij in het laatste stadium van een proces, dat wel het omvangrijkste is dat sedert het bestaan van het Rijksgerecht voor zijn tafel is behandeld. De lengte van het proces is veroorzaakt door de buitengewoon groote nauwkeurigheid en de pijnlijke zorgvuldigheid, waarmee alles is nagegaan dat etnigszins van belang kon zijn voor de opheldering van dingen, die voor het bewijzen van de schuld of de onschuld der beklaagden in aanmerking kwamen. Heden begint voor het rijksgerechtshof te Leipzig het laatste gedeelte van het drama tisch rijksdagbrand-proces, waarop de oogen der geheele wereld gericht zijn. Na een kort getuigen-verhoor zal de proc.-gen. dr. Wer ner zijn requisitoir houden en wel eerst hei politieke gedeelte, waarna zijn assistent de aanklacht tegen de Bulgaren zal toelichten, om tenslotte de straffen tegen de beklaagden te eischen. Indien het vandaag nog het geval zal zijn, zal het ongetwijfeld laat in den namiddag worden, doch men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat de procureur-generaal pas morgen aan zijn eisch zal toekomen. De be langstelling is hedenmorgen weer zeer groot Het eerst is nogmaals het woord aan den als deskundige gehoorde Grapholoog dr Schatz over de overeenkomst tusschen het handschrift van de bij Popoff gevonden kwi tantie van „Peter" met dat van den getuige Werner Hirsch, die den bijnaam Peter had Dr. Schatz verklaart, dat het zeer merk waardig is, dat hei handschrift op de kwitan ties en dat van We<ner Hirsch zoo buitenge woon veel op elkaar lijken, omdat hij nauw keurig onderzoek kon worden vastgesteld, dat er ongetwijfeld geen identiteit tusschen beide hasdschriften bestaat. Dimitrof interumpeert: „God zij dank Dr. Werner: „Oorspronkelijk was men op grond van de schriftproeven van Werner Hirsch toch van meening, dat er wel identi teit bestond. Gewoonlijk is het toch juist zoo. dat men zijn handschrift verdraait om iets te verbergen De Duitsche rijksdag is het offer geworden van een misdadigen aanslag, de aanslag op het gebouw, dat aan de frontzijde" de op dracht draagt „Dem Deutschen Volke" gold niet slechts het gebouw, doch gold symbo lisch het Duitsche volk. Het O.M. staat der halve op het standpunt, dat deze misdadige aanslag het vuurteeken, het signaal zou zijn voor de vijanden van den staat, die daarmee het groot offensief wilden openen om het Duitsche rijk te vernietigen en in de plaats daarvan de dictatuur van het proletariaat en een Sovet-staat bij de gratie der derde Inter nationale in te stellen. Bij de beteekenis van dit optreden voor het lot van het Duitsche volk is het vanzelfsprekend, dat de daders den achtergrond van den daad en degenen die achter de daders stonden in Duitschland de grootste belangstelling hebben gewekt, doch ook in het buitenland, in geheel Europa, ja in de geheele wereld heeft men zich niet kunnen onttrekken aan het belang van deze zaak, dat is ook volkomen begrijpelijk. Ook het buitenland wist, dat, wanneer het juist is, dat deze gebeurtenissen de inleiding moesten zijn voor een burgeroorlog in Duitschland met het doel het bolsjewisme naar de over winning te leiden, dit niet slechts een Duit sche zaak was, die zich hier zou afspelen, doch ook de andere landen erbij betrokken zouden zijn. Het is in zekere mate ook be grijpelijk, dat men in het buitenland gepro beerd heeft, zelf eenigszins deel te nemen aan het opsporen van de waarheid de oorzaken van den brand te ontdeicken en den achter grond uit te vinden. Tot deze objectieve zoe kers naar de waarheid mag ik echter niet de lieden rekenen die achter het zoogenaamde „Bruinboek" staan. Wij kennen deze lieden, het zijn degenen, die in het bewustzijn van hun hoogverraderlijke houding jegens het Duitsche volk het na het ontstaan van het nieuwe rijk dienstig achten, de stof van Duitschland van hun voeten te schudden en die thans hun machtelooze woede over het mislukken hunner misdadige plar.nen hun ergernis en hun teleurstelling door bevuiling trachten af te reageeren. Het is onherroepe lijk gebleken, dat het Bruinboek slechts als een smerig tendentieus pamflet kan worden van zijn van wor- Dr. Schatz: „Uit overwegingen die men niet nader kan nagaan, heeft WernerHirsch ongetwijfeld gepoogd een misleidenden in druk te wekken, door verdraaid te schrijven en de letters overbodig te versieren". Dr. Werner: „Waarschijnlijk wilde dan WernerHirsch een ander ontlasten. Is dat ook uw indruk?" Dr. Schatz: „Ja". Ten slotte wordt dan nog als laatste ge tuige de brigadier der gendarmerie Zücker uit Wiesenau in het district Guben die het on derzoek heeft geleid bij de communistische springstof-affaire te Ziltendorf gehoord. Getuige geeft een beschrijving van den toenmaligen gang van zaken en ontkent be slist elke bedreiging ot mishandeling van de verdachten. Na een korte opmerking van de procureur- generaal verklaart de president van de senaat de Bünger het getuigen-verhoor voor ge sloten. Alvorens de procureur-generaal dr. Werner het woord krijgt voor zijn requisitoir, wordt een korte pauze gehouder. beschouwd. Niettemin is de senaat in eenige gevallen op het Bruinboek in gegaan en heeft de voornaamste 'eugens van dit Bruinboek weerlegd. Als een schaamteloos tendentieus pamflet kon de bewering worden weerlegd, dat van der Lubbe te Sörnewitz betrekkingen heeft onderhouden met de nationaal-socialis- ten en zich voor nationaal-socialist heeft uitgegeven. Het is bewezen, dat slechts door verval- schingen den indruk gewekt kon worden als zou van der Lubbe homo-sexueel zijn. Een leugen is gebleken, dat van der Lubbe met behulp van vooraanstaande Nationaal-so cialisten door de zoogenaamde onderaard- sche gang in den rijksdag is gekomen om den brand te stichten. Na het verhoor van alle betrokken rijksdagbeambten is gebleken, dat de bewering, dat zij op den dag van den brand vroeger uit hun dienst naar huis zijn gezonden, opdat zij geen getuigen van de dan volgende gebeurtenissen konden zijn, een leugen is. De brandweercommandant Gempp heeft met verontwaardiging de be wering afgewezen, dat de brandweer te laat gealarmeerd is en dat men haar optreden be moeilijkt zou hebben. Gruwelberichten zijn gebleken de geruchten, die ten aanzien den dood van Hanussen en Oberfohren ontstaan. Het zoogenaamde document Oberfohren is naar met zekerheid kan den vastgesteld nooit door Oberfohren ge schreven of beïnvloed. Bij dezen stand van zaken kan slechts met bevreemding worden opgemerkt, dat de Zweedsehe advocaat dr. Branting bij de Zweedsche uitgave van het Bruinboek een voorwoord heeft geschreven. Dr Werner be handelt dan het contra-proces der zooge naamde Londensche commissie, en herinnert eraan, hoe hij indertijd heeft getracht het daar beschikbare materiaal te krijgen en hoe dit uit doorzichtige overwegingen werd afge slagen. Na nog enkele voorbeelden van gruwelpropaganda tegen DuiNchland te heb ben gegeven, verklaarde dr. Werner over de zaak zelf: „Toen in de late avonduren van 27 Febru ari 1933 de öevolking door extra edities er per radio kennis kreeg van den reusachtigen brand in den rijksdag, hadden slechts zeer weinigen eenig vermoeden, van wat achter dezen brand stond. De meesten geloofden, dat men met de mis dadige daad van een enkeling te doen had en hadden geen vermoeden, dat deze daad be stemd was om een aanval op het bestaan van het rijk te ontketenen. Ik acht het raadzaam ,'n het kort de achtergrond te schetsen, waarvoor de gebeurtenissen die het onderwerp van het proces vormen zich hebben afgespeeld Op de beklaagdenbank zitten louter communisten, ook van der Lubbe is communist, men zal mij antwoorden, dat hij dat hier ontkent heeft Niettemin herhaal ik. van der I.ubbe is com- munist! De procureur-generaal schetst oen politieken ontwikkelingsgang van Van der Lubbe en zegt oa „Van der Lubbe zelf heeft tijdens het pro ces op de vraag of hij communist is, ontken nend geantwoord ik hecht daaraan geen al te groote waarde. De recherche 'commissaris Heisig heeft \.en omvangriik onderzoek in Nederland ingesteld, en daarbij geconsta teerd, dat van der Lubbe zich had aangeslo ten bij de communistische groep van den student Albada. Van der Lubbes ideeën ko men naar zijn eigen verklaring overeen, met die welke algemeen bij de arbeiders heerschte. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn dat van der Lubbe volgens zijn gezindheid en zijn optreden communist is, want hij heeft zelf verklaard, dat hij de brandstichting heeft ge pleegd, als een vlammenteeken voor den op stand van het proletariaat. Hij kon slechts een communistische revolutie bedoelen. Zelfs wanneer men zou willen aannemen, dat van der Lubbe geen communist, maar iets anders was, dan had hij door zijn daad toch de com munistische revolutie tot uitbarsting kunnen brengen. Niemand zal de K. P. D. kunnen vrijpleiten var. de morele verantwoordelijk heid voor deze daad. Hij beschrijft dan de omstandigheden, die rondom de daad zijn gegroeid. De voorbespreking. Dr. Werner: „Oorspronkelijk was men op grond van de schriftproeven van Werner Hirsch toch van meening. dat er wel iden titeit bestond. Gewoonlijk is het toch juist zoo, dat men zijn handschrift verdraaid, om iets te verbergen. SCHAPER STELT ZICH TEWEER. Het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Schaper heeft in een onderhoud met „De Avondpost" geantwoord op de cri- tiek van sociaal-democratische zijde op het eerste deel van zijn onlangs ver schenen boek, over zijn herinneringen uitgeoefend. Allereerst verklaart de heerSchaper, dat zijn eigen pers hem blijkbaar niet heeft kunnen vinden om een antwoord van hem op te nemen. „Trouwens vrijwel de geheele sociaal democratische pers is gelijkgescha keld", laat hij er op volgen: „Eerlijk gezegd (zoo vervolgt de heer Schaper) had ik een weinig enthousiaste beoor deeling van mijn boek wel verwacht, maar zoo grof en zoo hatelijk had ik mij die toch niet voorgesteld. Ik gevoel, dat het klaarblijkelijk de bedoeling is geweest om mij te kwetsen. Hier is trouwens niet alleen de heer Wiarda Beekman aan het woord. Hij is door de verantwoordelijke redactie op mij los gelaten". Op de vraag, waarom de redactie van de „Arbeiderspers" den heer Schaper minder goed gezind zou zijn, antwoordt hij: „Och, op het jongste congres heb ik haar openlijk gecritiseerd over de wijze, waarop zij in verschillende gevallen haar taak opvatte. Ook is men mis schien op mij gebeten, omdat ik in de Ridderzaal geweest ben bij de opening der Staten-Generaal. Ik heb geen en kele reden onaangenaam te zijn jegens de Koningin. Bovendien ben ik onder voorzitter van de Tweede Kamer. De Koningin, die mij meer dan eens ont ving, is voor mij altijd zeer hoffelijk ge weest. Ik herinner mij, dat ik eens bij haar was geroepen. Zij was toen aan de rechterhand gewond en droeg die in een doek, maar toen ik binnenkwam, stond zij op, liep mij bijna tot de deur tegemoet, reikte mij-de linkerhand en begroette mij hartelijk. Ik heb geen reden om weg Te blijven uit de Ridder zaal". De heer Schaper critiseert vervolgens, dat men eenige woorden uit zijn boek plukt en volzinnen verminkt, maar alle waardeering verzwijgt, waarvan hij ten aanzien van Troelstra getuigenis af legde. En hij vervolgt: „Het is deze tactiek, die in het alge meen sedert lang in de partij bij ont wikkelde partijgenooten wrevel wekt. En welke betrouwbaarheid moet men dus op grond van dezen aanval op mij, aan zulk werk toekennen! Hoe zal het dan tegen tegenstanders gaan? En de jongeman die het artikel geschreven heeft, is nog wel bestemd om in de toe komst de hoofdredactie te voeren. Het is om te huiveren". Op de vraag, wat zijn voornaamste bedoeling is geweest met zijn critiek op Troelstra, antwoordt de heer Schaper Men moet het verleden kennen. Het tegenwoordige en het opgroeiend geslacht, dat toch al onder den invloed is van onze gevaarlijke tijden, waarin van twee zijden met revolutie wordt ge dreigd. heeft juist daarom hoog noodig een blik te slaan op het jongste verle den. Het heeft er in zijn eigen belang behoefte aan om te leeren, hoe soms revoluties worden voorbereid en in elkaar gezet. Het kan dan zien hoe ondoordachtheid en gebrek aan werke lijkheidsbesef een beweging kunnen veroorzaken, die noodlottig moet wor den voor volk en land, voor iedereen, bovenal voor de arbeiders zelf. Men be- seffe wel, dat in November 1918 ondanks de nuchtere feiten en ondanks den wer kelijkheidszin van velen, (waaronder een Oudegeest, die steeds in zulke mo menten zijn koelbloedigheid heeft be waard, waaronder ook Vliegen en Al barda) een half dozijn personen toch nog de revolutie wilde doorzetten, het geen tot schromelijke gevolgen had kunnen leiden. Wie zal de ellende schetsen, die daarvan had kunnen ko men? Deze les heeft het arbeidende volk noodig te weten en daarom heb ik geschreven". In het vervolg van het gesprek gaf de heer Schaper nog als zijn meening te kennen, dat men in zijn partij blijkbaar een onafhankelijk oordeel over zaken en personen en beginselen vreest, ook at het tweede deel betreft, dat in menig opzicht nog meer urgent zal zijn en ge vaarlijk voor hen, die de tactiek van sommige leiders volgen. ..Toch zal ik, zeide de heer Schaper, zij het dan ook met gematigdheid, mijn vler?n,H'i? ov-er fen tegenwoordige» gang epven n1 ln partiï wel eens weer- van Ho h 6 zaakvan het socialisme en Ju^st in H«o°ra «,gaat mij boven a,,es- raadselaeMnLm ke tijden met hun sen ten Onlu! en pijnlijke gebeurtenis sen ten Oosten van ons is het plicht ziin meening te zegeen en desnoods t waarschuwende stem te laten hoeren. Ik heb de S. D. A. P. mede opgericht, bij haar geboorte heb ik stormen moeten trotseeren, ik laat de partij niet zonder meer sloopen door onbekwaamheid en gebrek aan moed. De interviewer herinnerde den heer Schaper er aan, dat een man, die sinds zeer vele jaren sociaal-democraat is, uist dezer dagen letterlijk had gezegd: „Ik ben en ik blijf lid van de partij, al was het maar uit oude getrouwheid, maar het staat voor mij vast, dat zij rijp is voor scheuring en rijp om gelijkge schakeld te worden". Dit vond de heer Schaper wel een krasse uitlating, maar overigens wilde hij liever op het ver volg van zijn boek niet vooruitloopen en zijn meening over verschillende punten liever bewaren tot het tweede deel. Maar dat hij zeer bezorgd is in zake bepaalde gebeurtenissen in fijn partij bleek duidelijk. DR. COLIJN WEER IN DEN HAAG TERUG Dr. H. Coliin is hedenochtend uit Zuid- Frankrijk te Den Haag teruggekeerd en heeft den gewonen ministerraad gepresi deerd. NEDERLANDSCHE STOOMBOOT IN AANVARING. Bij het vertrek uit de haven van Marseille is het 7098 ton metende Nederlandsche s.s. „Buitenzorg" van de Rotierdamsche Lloyd, op weg van Batavia naar Rotterdam, in aan varing gekomen met het Duitsche vrachtschip Neumatk. De „Buitenzorg" kreeg aan den voorsteven een groot gat, dat tot onder de waterlijn loopt en zal waarschijnlijk gerepa reerd moeten worden alvorens de reis kan worden voortgezet. De schade aan het Duitsche schip is minder groot doch ook de Neumark <s naar Esraque bij Marseille ge gaan om nagekeken te worden. KORTE BERICHTEN. De 48-jarige M. R. uit de Markensche- straat te Den Haag, die op 4 Dec. j.1. aan den Schokkerweg van een steenen trap was ge vallen, is in het Roode-Kruis Ziekenhuis over- eden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. 3-JARIGE DREUMES DOOR HET IJS GEZAKT. Hedenmiddag om half twee wilde de 3- jarige Wimpie Roos, die op het ijs liep in den S'ieuwlandersingel, op den wal stappen Doordat het ijs daar ter plaatse erg zwak was, zakte hij er door. Een gemeentewerker, die daar juist zijn arbeid verrichtte, wisr hem door hand toereiken uit zijn benarde positie te helpen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Het nieuw gekozen bestuurslid der Open bare Leeszaal is niet, zooals gister gemeld werd, de heer J. Liud, maar de heer H. Lind, commies der Ned. Spoorwegen. HET IJSFEEST VAN DE B. IJ. C. Het voor hedenavond door de Burger IJsclub uitgeschreven gecostumeerde ijsfeest op de Oudegracht gaat niet door.. REGELINGEN VOOR DE KERSTMIS-PERIODE EN OUDEJAAR. In verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het win kelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden: WINKELSLUITING IN DE KERSTMIS-PERIODE. Voor winkels in het algemeen: Van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn, behalve op Zondag 24 December; behoudens hierna te noemen uitzonderingen, moeten op dien datum alle winkels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen ditmaal op Maan dag en Dinsdag, zoodat alle winkels dan ge durende den geheelen dag tot 8 uur n m geopend mogen zijn. Voor bepaalde branches Op Zondag 24 December mogen tot 10 uur n.m. geopend zijn: a. de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht; b. de bloemenwinkels. Overigens gelden de gewone uitzonde ringsbepalingen voor den Zondag. WINKELSLUITING IN VERBAND MET OUDEJAAR. Voor winkels in het algemeen: Aangezien Oudejaar ditmaal op Zondag valt en de wet geen algemeene uitzondering voor dit geval kent, moeten op 31 December dus alle winkels, waarvoor op Zondag geen verkoopgelegenheid is toegestaan, gesloten zijn. Voor bepaalde branches: Bloemenwinkels mogen op 31 December den geheelen dag tot 8 uur n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak, brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, mogen op 31 December den ge heelen dag tot 10 uur n.m. geojvend zijn. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN. Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeidstijd van 91/? uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedu rende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 December. Een verplichte nacht rust van minstens 9 uren moet daarbij in acht genomen worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8K uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijd stip, waarop de winkels voor het publiek be sloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half 111 Verwachting, geldig tot den avond van 14 December: Stormachtige later afnemende Oostelijke wind; afnemende bewolking; weinig of geen sneeuw; matige tot strenge vorst des nachts; overdag matige tot lichte vorst. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bildt 13 December te 7 45 uur aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwersluis: Weest op uw hoede! Geseind van de Bildt 13 December te 8.35 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van dolland: Wordt verwacht storm uit het Noordoosten. Weeroverzicht. De sterke toeneming van den druk in hel noordwesten en in Zuid-Scandinavië, ge paard met een sterke daling van den baro meter in de Golf van Biscaye en Zuid- rankrijk, heeft in de omgeving van het Ka naal en de Noordzee de oostenwinden tot stormkracht doen toenemen en de korte doot- periode weer geheel verdreven. In Noord- Scandinavië viel weer een vrij diepe depres sie in en nam de vorst sterk af, ook in Frankrijk en Zuid-Duitschland is de stren ge vorst in matige overgegaan, maar in Oost-Duitschland ligt een gebied met 20 graden vorst en de wind voert dezt koude ucht in de richting van ons land. Boven dien is het in Duitschland en ons land opge- ïelderd, zoodat in de beide eerstvolgende nachten strenge vorst te wachten is. Op de Tritsche eilanden is de vorst tijdelijk ver dwenen en viel matige regen. In Zuid-Frank- rijk is zware regen gevallen, elders viel op verscheidene plaatsen sneeuw, zoodat geheel Duitschland en Scandinavië onder sneeuw liggen. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 December Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met, Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 mM. n Karlstadt. Laagste barometerstand 743.7 mM Marseille. t« Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. Voor bepaalde branches: Winkelpersoneel boven 18-jarigen leeftijd mag bovendien, in afwijking van de normale arbeidsregeling, in de ondergenoemde bran ches arbeid verrichten als vclgt: Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade: op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag, op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 December valt, ge- durtnde ten hoogste 62 uren. op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels: op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels: op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (die geldt ook voor winkels in vleesch waren). 2) Plaatselijke afwijkingen. In het vorenstaande is uiteraard geen reke ning gehouden met afwijkingen van de win- kelsluitingsregeling, welke door den ge meenteraad bij verordening, krachtens art 9 der Winkelsluitingswet, zijn of worden vast gesteld. Is zoodanige verordening voor aJle of be paalde groenen van winkels tot stand geko men. dan mag in die winkels op dagen, dat zij na 8 uur n m. geopend zijn, gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht worden. Bijzondere administratieve voorschriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonderings regeling, kunnen ingevolge artikel 25 van het Winkelwerkiüdenbesluit worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen gel dende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onder tekend en naast de arbeidslijst wordt gehan gen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Af schrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te wor den gezonden. Deze winkels mogen echter slechts tot 12 uur 's middags voor het publiek geopend zijn. Deze winkels mogen echter niet voor het publiek geopend zijn WELDADIGHEIDSCONCERT. Op Vrijdag 22 Dec., 's avonds 8 uur, zal in de Remonstrantsche kerk (Fnid- sen) een weldadigheidsconcert gegeven worden ten bate van de voogdijvereeni- ging „Kinderzorg". Aan dit concert zullen hun mede werking verleenen: mej. Rosy Hahn (uit Frankfurt) alt-mezzo, de heer W. Dor- gelo (cello) en de heer P- Bram****

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2