Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOÏSHALL HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Jladicmeuws (jemeeHtecaden aonoerfl «|i en dertigste Jaargang. WOENSDAG 13 DECEMBER No. 194 1933 Donderdag 14 December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpiaten. 10.30 Concert Ro- sette Polk, piano en G. Ganzert, viool. 11. Voordracht W. Hunsche. 11.30 Vervolg con cert. 122.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpiaten. 2.30 Zang door D Ising. Aan den vleugel: E. Veen. 3.Knip cursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Barnabas von Geczy en zijn orkest. 5.Voor de kinderen. 5.30 Barnabas von Geczy en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 6.45 H. Felder- hof: De nieuwe Zwitsersche Ski-School. 7. Vervolg concert. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. van Raalte. 9.„Spoken"', hoorspel van C. Behr. Vertaling: G. Czopp. Regie: Kom mer Kleyn, 2de acte. 9.45 Gmroeporkst o.l.v. A. van Raalte m. m. v. Henr. Bosmans, piano. 10.45 Gramofoonpiaten. 11.Vaz Dias. 11.10—12.Uit Deca-Claridge, den Haag: Dansmuziek door John. Brück and his Boys. Huizen, 1S75 M. (8—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2 11.30 uur). 8.—9.15 en 10.— Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. ds. M. Holtrop. 10.45 Gramofoonpiaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpiaten. 2.Handwerkcursus. 3.—3 45 Gramofoon piaten. 4.Bijbellezing door Ds. F. E. Hui- zinga, m m. v. bariton en orgel. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Piano recital door mevr. A. J. van DuinKoerts. 6.30 Causerie H. Amelink 6.45 Gramofoon piaten. 7 15 Ned. Chr. Ptrsbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8 Concert in de St. Maartenskerk te Zaltbom- mel door „Tiels Mannenkoor" m. m. v. de „Vereen. Tielsche Zangers" (gem. koor), Di Moorlag, sopraan. J. Hamerling. orgel M. Krijnen, viool. P. Jakma, piano. Leiding: W. Wernicke. 9 30 Mr. H Mulderije: „Proces partij en raadsman". 10Vaz Dias. 10.10 Orgelconcert J. Zwart. 11.11.30 Gramo- foonmuziek Daventry, 1554 M. 1035 Morgenwijding. 10.05 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11.20 11.40 Lezingen. 12 20 Rutland Square en New Victoria Orkest o.l.v. N. Austin 1.20 Gramofoonpiaten 2.20 Northern Studio orkest o.l.v. J. Bridge, m. m. v. Armitage, tenor. 3 20 Vesper. 4.10 Concert. C. Benson, tenor en N. Greenwood. piano. 4.35 Schots'h Studio orkest o l.v. G. Daines, m. m. v. D. Pugh, sopraan. 5."5 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 6.50 Piano-etudes door F Dawson. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Lezing. 8.20 BBC- orkest o.l.v. L Woodgafe. 9 20 Ber. en cau serie. 10Roussel-programma door A. Thursfield, mezzo-sopraan en F. Mannhei- mer, piano. 10.50 Korte dienst. 11.0512.20 BBC-dansorkest o l.v. H Hall. Parijs „Radio-Paris"1774 M. 8 05, 12.50 en 7.40 Gramofoonpl. 8 20 Radiotoo- neel. 9.05 Zang en crkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit rest. „Ritz". 2.Vioolrecital. 2.20 4.05 Concert uit rest. „Wivex". 7.30 Ween- sche muziek door het Radio-Symphonie- en solisten o.l.v. Mahler. Operette-programma. 10.15—11.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 10.30 en 11 20 Gramofoonpiaten 12.55 Omroeporkest o.l.v. Görlich. 2.20 Gramofoonpiaten. 3.20 Koorconcert o.l.v. Heemann. 3.50 Pianoduet ten. 4.35 Gramofoonpiaten. 6.20 Omroep orkest en -koor o.l.v. Winter en solisten. 8.05 Omroeporkest o.l.v. Rosbaud. 10.05 Gramo foonpiaten. 10.20 Weragdansorkest o.l.v. Kühn. 11.50—12.20 Gramofoonpiaten. Rome, 441 M. 8Orkestconcert m. m. v. Cloe Elmo, sopraan. 8 35 Radiotooneel. 9.05 Vervolg concert. 9.35 Dansmuziek. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12,20 Gramofoonpiaten. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1 v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. An- dré. 7.35 Gramofoonpiaten. 8 20 Fanfare concert o.l.v. riadermann. 9.35 Vervolg con cert. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans. 1.30 Gramofoonpiaten. 5.20 en 6.35 Dito. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.20 Vervolg orkestconcert. Deutschlandsender1635 M. 7.20 „Lum- pennack", hoorspel van G. Eich. 8 50 Con- ten Detective verhaal <R>ot PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S 83 Toen hij haar achter zich sloot, zag Antho- ny juist een in t zwart gekleed figuur ver dwijnen, den hoek om boven aan de trap Het was een rug, dien hij vroeger al gezien had. Het gaf den indruk van sluipende on rust en de haast, waarmede het verdwenen was, was op zichzelf al verdacht. Anthony lachte. „Belford, mijn vriend", dacht hij, „als je heusch iets leelijks gedaan hebt, dan ben je bezig te vragen om ontdekt te worden." Hij liep door de trap af. 's Avonds, toen Anthony vóór Laura Hoode stond, bij de open ramen van den salon, vond hij haar nog minder innemend dan zij overdag hem geleken had. Zij was opgestaan toen hij binnen kwam, en, of schoon het magere gezicht met zijn scherpe trekken kglm was, speurde hij toch haar on rust. Zij gaf hem een teeken te gaan zitten Hij liet zich in den stoel wegzinken, zijn been en over elkaar. „Wat wenscht u van mij, mr. Gethryn? De stem was net zoo levenloos als de vrouw zelf en Anthony rilde. Geslachtlooze vrou wen maakten hem altijd onrustig eert door L. Betzou, sopraan. G. Ditter, ba riton en P. G. Scholz vleugel. 9.30 en 10.05 Berichten. 10.20—11.50 Dansmuziek o.l.v. O. J. Kühn. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 14 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daven try 10.50—11.40, North Reg. 12 20—13.05, Midi. Reg. 13.0515.20, Lond. Reg. 15.20 —16.10, Daventry 1610—24.— Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, War schau 19.2024. DE VERBODEN SPREEKBEURT. In aansluiting op bet bericht over het pj> laatste moment afgekomen verbod roor den heer Viruly om voor de Vara te spreken, meldt men nog uit Den Haag: De uitzending van het vraaggesprek tusschen den reserve-luitenant Viruly ei. mr. Mijksenaar over de luchtroute Nederland Indi ëwas door de algemeene programma-commissie goedgekeurd. Deze goedkeuring betrof vanzeifspie- kend den aard van hetgeen zou worden uitgesproken. Aangenomen mag worden dat men in den kring van den Radio- raad en zijn commi^ie zich houdt bui ten de personen en de vereenigingen, die een bepaalde uitzending voor het al gemeen programma verzorgen. Intusschen stak de commandant van de Luchtvaartafdeeling Soesterberg een stokje voor de uitzending, in zooverre dat hij den reserve-luitenant Viruly er telegrafisch op wees, dat hij door dit vraaggesprek te houden, zich schuldig maakte aan overtreding van het uit drukkelijk verbod van den minister van defensie, dat niet alleen het lidmaat schap van een socialistische vereeniging verbiedt, maar bovendien ook medewer king aan een dergelijke vereeniging. Bij nader op het departement van defensie ingewonnen inlichtingen legde men er daar den nadruk op dat van een bepaald verbod aan den heer Viruly geen sprake is. De commandant van Soesterberg heeft enkel de bedoeling ge had den heer Viruly .te waarschuwen. Maar het departement van defensie stelt zich wel op het standpunt dat me dewerking aan een sociaal-democrati sche vereeniging verboden is, onver schillig welke handeling zulk een ver eeniging onderneemt, dat m.a.w. het verbod van den minister dus ook geldt ingeval de „Vara" krachtens de met de regeering getroffen regeling de uitzen ding van het algemeen radio-program ma verzorgt. De vraag rijst nu of de Vara, in haar kwaliteit van verzorger van het alge meen programma, inderdaad moet wor den beschouwd als voor militairen ver boden sociaal-democratische vereeni ging; dan wel of zij, door een regeerings- 'opdracht (het algemeen programma) bij toerbeurt uit te voeren, in die bezigheid een ander legitiemer karaicter verkrijgt. SINT PANCRAS. De raad dezer gemeente vergaderde op Maandagmiddag onder voorzitter schap van den heer Jb. Kroonenburg. Van den minister van onderwijs is bericht ontvangen, dat over de rijksbij drage een tekort is ontvangen van 109. Dit zal door het rijk worden bijgepast. Door het Burgerlijk Armbestuur is onderhandsch verkocht een perceel bouwterrein, gelegen achter het Arm huis, aan de heeren W. Weizer Wz. en de Firma N. Timmerman voor f 800. De koopactie is na goedkeuring van Ged. Staten gepasseerd en het geld geplaatst op de Boerenleenbank. Door den heer C. Duif zijn van het zelfde college aangekocht de twee per- ceelen gelegen aan den Twuijverweg, behoorende tot de Bulleweide, thans in huur bij de heeren Biersteker en Groen. Van deze perceelen moet de goedkeu ring van Ged. Staten nog binnenkomen. Van den minister van Arbeid is bericht ingekomen, dat de steunregeling voor de transportarbeiders is verlengd tot 31 Maart 1934. Afrekening is ontvangen v: n den „Een heeleboel, miss Hoode". Ondanks zijn afkeer was zijn toon volkomen hoffelijk „Ik kan mij niet verbeelden „Eén oogenblik", zei Anthony. „Zooals u weet, kwam ik naar hier toe, naar Marling. om uit te vinden, zoo mogelijk, wie uw broer doodde Een „Die taak", zei de vrouw, „is al vol bracht. „Niet heelemaal, geloof ik. Volgens mijn meening heeft de jonge Deacon niet meer met den moord te maken dan ik. Elke minuut, die ik in dit huis doorbreng, geeft mij meer zekerheid. Vanmorgen vond ik iets, waar ik naar zocht, iets dat licht kan geven, daar waar het erg noodig is en w "van u mij ver tellen moet." Zij ging nog rechter zitten op haar stoel met zijn rechten rug. „Mr. Gethryn", zeide zij, „ik heb niet op met uw manier van doen, en ook niet met uw houding." „Ongelukkig', zei Anthony streng „noch manier noch houding zijn op het oogenb'ik van belang. Miss Hoode, ik ondernam deze taak, half uit verveling, half omdat een vnend mij vroeg, maar thans wel, nu zal ik haar tot een einde brengen." „Maar maar ik begrijp heelemaal niet waarover u oraat." De vrouw was blijkbaar in de war gebracht; toch scheen er in haar toon een onrust, die niet alleen voortkwam uit verwarring. Anthony haalde uit zijn borstzak een dik stapeltje brieven. Het rapier was violet, de enveloppen beschreven met groote, onregel inspecteur der Dir. Bel. te Alkmaar over 1932'33. Het aandeel in de gemeentefonds belasting was geraamd op 1400 en was 1423.14. De opcenten op de gemeentefonds belasting, geraamd op 2200, was 2985.80. Door de vereeniging van de 50 burge meesters was verzocht om de premies op de baggerregeling te verlagen. Dit is door den Raad van Arbeid van Alkmaar goedgevonden en gebracht van 8 op 4 pet. reeds over 1933, wat voor onze ge meente 70.65 besparing geeft. Ingekomen was een verslag van de examens politie-diploma's '33. Opgenomen is in het krankzinnigen gesticht te Venrav Geertje Hes. Een overeenkomst zal worden getroffen met den heer Hes voor de bijdrage. Door Ged. Staten is besloten dat de bijdrage van 650 wordt ingehouden, indien de Twuijverweg niet in beheer komt bij het H. H. Volgens N. en Z.-Scharwoude zou de schuld liggen bij St.-Pancras. Dit is echter in geen geval zoo. Ged. Staten laten het thans uitkomen of St.-Pancras niet in staat zou zijn om den weg in eigen beheer te houden. De heer M. Duif vond het jammer dat het gestrand is op Z.-Scharwoude; de onderhoudskosten worden al grooter door beschoeiing, bruggen, enz. De heer Lek was van meening dat nog geprobeerd moet worden om het voor elkaar te krijgen, dat de onderhandelin gen met het H. H. doorgang vinden. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Wijziging gemeente-begrooting 1934. Na het inleveren der begrooting zijn zooveel veranderingen gekomen, dat men ze terug heeft ontvangen om te wijzigen. De kortingswet op financiëele verhou ding op de gemeentekorting zou zijn 216, was 200. De steunregeling die wij hadden ge steld op 60 pet. voor werkverschaffing en steunverleening in 1933 was 51 pet., is teruggebracht op 46 pet. Dit zal voor onze gemeente 575. bedragen. Voorts vermindering op de gemeentefondsbelasting 323.08. Alles met elkaar zal dit een teruggave zijn van 983.13. Om dit te vinden, hebben B. en W. tenslotte besloten om van den post sub sidie Armbestuur 1000 af te nemen, anders konden B. en W. de begrooting niet veranderen zonder gevaar te loopen voor overschrijding van het een en ander. De post subsidie B. A. kan dit wellicht lijden, omdat nog 100 is verrekend van 1932 op 1933. De heer M. Duif meende ook dat dit de eenige oplossing is, misschien valt de post armenzorg in '34 mee. De heer Lek betreurde het, dat deze terugslag komt. Het werkt zoo fnuikend voor den nieuwen administrateur, direct die post te moeten inkrimpen, maar een andere weg is er niet, dus het zal zoo moeten. Algemeen voor. De post B. A. zal nu ook met 1000 ontvangsten en uitgaven worden ver anderd. Voorstel eervol ontslag 3e ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De heer v. Kampen, tot dusver 3e ambtenaar, wordt met ingang van 1 Jan. 1934 als zoodanig ontslagen, en door den voorzitter bedankt voor zijn werkzaam heden. Voorstel restitutie landhuur over 1933. Tot dusver is steeds in de laatste crisisjaren 40 pet. reductie gegeven door de gemeente, thans wilden B. en W. dit verhoogen tot 50 pet. De heer Snel meende dat mogelijk meer huur binnen komt door de reduc tie. De som wordt aanmerkelijk ver kleind. De heer C. Duif meende dat het niet meer dan billijk is tegenover de huur ders, omdat 't land reeds 6 jaar in huur is. Het is gehuurd in den tijd van hoog conjunctuur. Algemeen voor. Verhuring gemeenteland. Kerstmis a.s. komt al het gemeente land uit de huur. Dus zal de gemeente verplicht zijn om dit wederom te ver huren. B. en W. stelden voor om in comité den prijs te bepalen, voor den tijd van 2 jaar bij inschrijving of openbaar. matige letters. Het pakje werd bij elkaar ge houden door een breed lint, dat ook die vio lette kleur had Hij hield het pakje in den palm van zijn hand, keek toen op, en zag hoe het beenige vervelende gezicht van de vrouw bleek van woede was. Die woede, meende hij, was niet onvermengd met vrees, maar niet het soort van vrees, dat hij verwacht had. „Dit is het," zei hij, „waarover ik een ver klaring van u zou willen hebben. Een verkla ring n 1. van wie zij zijn, en waarom u ze uit de schrijftafel van uw broer hebt gehaald en in uw eigen kamer verborgen." Anthony stond op. „O, ik weet, dat ik een vuille spion ben. Verbeeld u niet, dat ik denk, dat het iets anders dan walgelijk is om voor geheim agent te spelen, 't Is vuil ge weest, 't zal vuil zijn, en 't is vuil, al draagt het ook het zegel van Conan Doyle Ik weet, niemand beter dan ik, dat het een vui ligheid was om uw kamer rond te snuffelen, toen u vanmorgen bij het gerechtelijk onder zoek was. Ik weet, dat 't nog vuiler is om u nu te overdonderen maar ik ben aan het uitvinden, wie uw broer gedood heeft." „Die jongen was het," zei de vrouw met haar witte lippen. Zij was achterover geval len in haar stoel. „Die jongen was het niet. En daarom zal ik doorgaan met denken en spionneeren en kruipen en bullebakken tot ik uitgevonden heb. wie het werkelijk was. Nu, vertel mij nu, waarom u deze brieven hebt gestolen." Conan Doyle, de beroemde schrijver van detective-verhalen. De heer G Duif wilde het continuatie- recht toepassen, de huurders die aan spraak willen maken om het land door te gebruiken, moeten de gelegenheid hebben. De heer M. Duif wilde niet die ver snippering van thans en b.v. akkers die nu in tweeën zijn verdeeld, geheel ver huren. De voorzitter zeide dat de huurders die met Kerstmis hun huur niet hebben voldaan, buiten beschouwing moeten vallen. Dit werd algemeen goedgevonden. Wethouder Muurling wilde verhuren zon der borgen, solide borgen zijn toch niet meer te krijgen en dan kunnen wij naar onze beste meening de gunning doen aan wie wij den ken, dat og ae beste huurders zijn. De heer Lek was ook deze meening toege daan. Goede borgen krijgen we in dezen tijd absoluut niet meer Besloten werd om in comité de prijzen en aigemeene bepalingen vast te stellen. Verstrekking goedkoop brood aan hulpbe hoevenden. Nog in geen enkele gemeente, zeide de voorzitter, is dit punt naar voren gekomen De tijd is echter buitengewoon ernstig. Wij mogen absoluut geen steun geven, aan degenen, die in werkverschaffing werken, doch wij weten allen dat het een toer is voor die menschen om het noodige brood te koo- pen. B. en W. hebben gemeend om de menschen, die broodsgebrek lijden, op deze manier het beste te helpen. Door B. en W. is met de plaatselijke broodbakkers vergaderd en de zaak uitvoerig besproken. E>e regeling kan b.v. worden getroffen met het crisiscomité, dit is wel te vinden. B. en W. wilden voor het einde 1933 100 beschikbaar stellen en voor 1934 eerst ook 100. Besloten werd na breedvoerige bespreking om de zaak verder in comité te behandelen. De voorzitter was van meening, dat deze vergadering wel de laatste zou zijn in 1933, dankte daarom voor de medewerking in 1933 ondervonden en wenschte ieder een geluk kig 1934. EGMOND AAN ZEE. Onder protest aanvaardt de raad de voorwaarden, welke voor het verkrijgen van regee- ringssteun werden gesteld. De gistermiddag gehouden raadsvergade ring werd door alle leden bijgewoond. Ingekomen stnkken. Ingekomen was: a. Een schrijven van den heer Blok met bericht van zijn bedanken ais raadslid wegens vertrek. De voorzitter sprak eenige woorden van hartelijken dank tot den heer Blok voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan en uitte den wensch, dat het hem in zijn nieuwe standplaats (Goeree) goed zal gaan. b. Ingevolge een advies van Ged. Staten werd besloten tot belegging van de opbrengst van twee verkochte huizen. c. Twee brieven van den heer Vos over strandverpachting. Aangehouden tot nader order. d. Verzoek van het r.k. lyceum te Alkmaar om een jaarlijksche bijdrage. Op voorstel van B. en W. afgewezen. e. Verzoek van het Ziekenhuisfonds om subsidie voor verpleging van besmettelijk zie ken in 1931. B. en W. stelden voor hierop af wijzend te beschikken. De heer Hartman zou het een daad van onrechtvaardigheid achten als het verzoek werd afgewezen. Als de verpleging niet was geschied door genoemd fonds, zou de gemeen te het volle bedrag hebben moeten betalen. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat bedoelde zieken wel thuis hadden kunnen worden verpleegd. Het verzoek werd afgewezen met 4 tegen 3 stemmen (de heeren Hartman, Snoeks en van der Pol). Geld van de Bank van Ned. gemeenten. B. en W. stelden voor met de Bank van Ned. Gemeenten weer een overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van 19500. Goedgekeurd. Personeele belasting calé's enz. verlaagd. Adres van de caféhouders en van dt K. v. K. te Alkmaar om de personeele belasting voor café's e.d. te heffen zooals voor winkels geschiedt. B. en W. stelden voor zoover te gaan als de wet toelaat, d.i. twee-derde van de volle heffing. De gemeente kan niet verder gaan omdat zij noodlijdend is. Hij kwam naar haar toe en keek op haar neer. Een leelijke, nare blos kwam op haar ge zicht. Zij zat rechtop. Haar kleurlooze oogen gloeiden. „U gelooft u durft gelooven, dat ik hem doodde?" stootte zij uit, met een soort van afschuwelijk fluisteren. Anthony schudde met zijn hoofd. „Dat is niet noodig. Ik zal beter weten wat ik ge loof, als u mij verteld hebt, wat ik moet we ten." „Maar wat heeft dat idiote gekrabbel te maken met met Jonhn's dood?', Zij wees met een bevende vinger naar het pakje in zijn hand. „Niets, alles, of juist genoeg," zei Antho ny. „U stelt mij juist de vragen, waar ik van u, indirect, antwoord op noodig heb." Zij antwoordde: „Ik weiger" en sloot stijf den mond met de dunne lippen. „Moet ik u dwingen?" vroeg hij. „Heel goed. U moet mij vertellen, wat ik noodig heb te weten, omdat, als u 't niet doet, ik naar Scotland Yard zal gaan, waar ik een beetje invloed heb, en daar zal ik deze brie ven deponeeren en aan de autoriteiten het verhaal vertellen, hoe ik ze gevonden heb. U moet mij vertellen, want, als u 't niet doet. zult u mij er toe brengen te gelooven, dat u er wel iets van af weet hoe uw broer gedood werd U moet mij vertellen, want, indien u 't niet doet" hij hield op, en keek naar haar tot zij den blik van de groenachtige oogen in het bruine gezicht niet meer kon verdra gen „want, indien u 't niet doether De heer vanderPol zou gaarne de be lasting op de biljarts zien ingetrokken. De voorzitter zou moeten nagaan in hoeverre de gemeente hierin vrijheid heeft en gaf in overweging een adres te doen sturen vanwege den caféhoudersbond. Nog dit jaar zou dat dan kunnen worden behandeld, aan gezien er tusschen Kerstmis en Nieuwjaar nog een vergadering van den raad zal wor den gehouden. Benoeming lid burgerlijk arm bestuur. Aftredend was de heer K. de Graaff. De voorzitter stelde voor in de vacature te voorzien. De heer Snoeks stelde voor de vacature niet te vervullen, omdat het B. A. toch maar heel kort meer bestaat wegens het spoedig in werking treden van de stichting Maatschap pelijk Hulpbetoon. E)e voorzitter zou het volledig arm bestuur willen behouden, omdat de goedkeu ring van Ged. Staten voor het M. H. nog moet komen en het dus nog niet zeker is of de werking daarvan op 1 Jan. a.s. zal kun nen aanvangen. Den heer Hartman bevreemdde dit, hlf meende dat de goedkeuring er al was. Na nog eenige besprekingen werd de heer de Graaff herbenoemd (één stem blanco). Reglement Maatschappelijk Hulpbetoon. Van Ged. Staten was ontvangen een schrij ven, waarin eenige wijzigingen werden voor gesteld in het reglement voor het M. H. (ont heffing leden burgerlijk armbestuur den dag na inwerkingtreding van het M. H. en inzake bestuur voor die stichting). De voorzitter zou het wenschelijk vin den, dat B. en W. een aanbeveling voor be stuursleden van het M. H. zouden geven. Werd goedgevonden. Verlaging tarieven electra. Van Ged. Staten was voorts ingekomen een schrijven met bericht dat de tarieven voor electrischen stroom kunnen worden verlaagd in verband met verhooging van de maximale belasting. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om met 1 cent te verlagen. Tegen concurrentie van de petroleum. B. en W. stelden voor den gasprijs te bren gen op: des winters 30 M3 per maand 10 et en daarboven 6 ct. per M3.des zomers de eerste 100 M3. 10 cent en daarboven 6 cent per M3.; een en ander met bepaling dat pe- troleumcomforen aan de fabriek gratis kun nen worden ingeruild tegen gascomforen. Tot dit voorstel waren B. en W. gekomen door het achteruitgaande gasverbruik ten ge volge van de concurrentie der petroleum. De heer Hartman geloofde, dat in Eg- mond in de wintermaanden bijna niemand meer dan 30 M3. gas verbruikt, het voordeel voor het publiek is dus z.i. problematisch. De voorzitter stelde daartegenover, dat 350 hoofden van gezinnen er van zullen profiteeren. De heer van der Pol zou de gascomfo ren liever goedkoop willen verkoopen in plaats van inruilen tegen petroleumstellen. De voorzitter geloofde, dat men bij aanneming van het voorstel van B. en W. gemakkelijker tot het gebruik van gas zal overgaan. De heer van derPol trok zijn voorstel in, hij zou na de toelichting van den voorzit ter het voorstel van B. en W. steunen. De heer Hartman vroeg of den nog niet aan de gasleiding aangeslotenen gratis aansluiting kan worden gegeven, opdat zij ook van het gas kunnen profiteeren. Tot nu toe kost de aansluiting tien gulden. De voorzitter wist niet hoeveel men schen er zijn die nog niet zijn aangesloten. Hij zou de vraag met den directeur der gas fabriek bespreken. De heer K. d e G r a a f f meende, dat de aansluiting gratis geschiedt, de leiding bin nenshuis moet betaald worden. De heer van der Pol betoogde, dat ook wel eens anders is gezegd en hij zou graag de door den voorzitter toegezegde be spreking met den directeur willen zien plaats hebben. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met alleen den heer J. de Graaff tegen. Benoeming stoker gasfabriek. B. en W. stelden voor, den heer Wijker, plaatswerker aan de gasfabriek, plaatsver vangend stoker, een vaste aanstelling als stoker te verleenen. De heer Hartman betwijfelde of in deze tijden een vaste benoeming wel gewenscht is. Bovendien zou spr. liever een gehuwd per soon willen zien aangesteld. De voorzitter zei, dat door het nieu we werkliedenreglement de aanstelling van een nieuwen plaatswerker noodig is. haalde hij, „moeten de inhoud van deze brieven en wat er meer samenhangt bekend worden aan anderen, behalve u en mij. U zult 't mij vertellen, want u zou alles willen doen om dat laatste te verhinderen." Zoodra hij ophield met spreken, wist hij, dat dit laatste schot indruk gemaakt had, al was het afgeschoten in het donker. De vrouw kromp ineen. En in haar angst vond Anthony haar meer menschelijk dan tevoren. „Neen, neen, neen!" fluisterde zij. „Ik zal vertellen. Ik zal vertellen". Anthony bleef staan wachten. „Hebt u deze deze brieven gelezen?" De woorden tuimelden van haar lippen in een bijna onbetamelijke haast. Anthony knikte toestemmend. „Dan moet u weten, dat die vrouw dat mensch, dat ze schreef, was John's John's liefje." <'er knikte hij, nieuwsgierig kijkend naar de emoties, die elkaar verdrongen in het niet te beschrijven gelaat van zijn slachtoffer. Vrees had hij gezien en angst, maar nu wa ren deze beide er met afschuw, verontwaar diging, teederheid voor den doode en een hevige afkeer van iets, dat ook maar leek op een „los leven." Hij herinnerde zich, wat hem verteld was van de strenge „orthodoxie" der vrouw, en hij begreep. Zij ging verder, nu meer vertrouwelijk, nu zij er eenmaal toe gekomen was om met de zen vreemden man, die haar met zijn vreem de oogen aankeek, te spreken over „onple zierige dingen." fWordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5