AKKER.CACHET5 ("akkertjes") HITLER TE WILHELMHAVEN. Ome JCoIomm ^Binnenland Een rede voor het marinecorps. laten "AKKERTJES" Uw dagelijksche hoofdpijn verdrijven Buitenland Wanneer Gij aan hoofdpijn lijdt, probeer dan eens een AKKER-CACHET. In minder dan 10 minuten is Uw arm hoofd dat Ge dacht dat barsten zou, volkomen vrij en Ge kunt weer met lust Uw bezigheden hervatten. RIJKSDAGZITTING GEOPEND. Göring tot president gekozen. Datum volgende zitting zal later bepaald worden. Göring over de taak van den Rijksdag. De president van den Rijksdag Göring heeft een vertegenwoordiger van de Nachtausgahe een ondcLoud toege staan, waarin hij breedvoerig den strijd van de NSDAP sedert 1924 heeft uiteen gezet. Göring verklaarde dat van nu af aan de Duitsche Rijksdag nog slechts zal bij ©eii komen wanneer groote beslissingen De verwelkoming van den kruiser Köln. RIJKSPRESIDENT, RIJKSKAN SELIER EN PRUISISCH PREMIER ALS „PEET". GASVERSTIKKING. Te Bingerbrück in Duitschland, GEEN KERSTGESCHENKEN VOOR GEVANGENEN. In Duitschland. HET BRITSCHE RIJK BREIDT ZICH UIT. Hechter relaties met Nederland. GENERAAL O'DUFFY TERUG. DE KOUDE IN AMERIKA. Ook in Frankrijk is het koud. ANTI-COMMUNISTISCHE OPSTAND IN MONGOLIË? Influenza AKKER-CACHETS bevatten een bijzonder poeder, zeer werkzaam en toch onschadelijk voor de gezondheid; zij tasten maag, hart noch nieren aan. De cachet-vorm heeft het groote voordeel, dat men niets proeft. Het rijn vlugge, afdoende pijnstillers in gevallen van hoofdpijn, migraine, kiespijn, spierpijn, zenuwpijn, neuralgie, vrouwenpijn en rheumatische pijnen. Waarom langer te lijden dan noodig! Neem Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks. Hodorlandtch Product Gisteravond heeft Rijkskanselier Hitier de officieren en de manschappen van de „Köln" te Wilhelmshafen toegesproken. Hij herinner de aan het tijdstip van een jaar geleden, toen de bemanning van den kruiser vertrok uit een Duitschland, dat willoos gedurende 15 jaren iedere schande en iederen smaad had gedragen, dat 15 jaar lang steeds weer af stand had gedaan van zijn vitale belangen In Duitschland heeft zich juist gedurende deze reis van -*en kruiser een groote veran dering voltn n. De mannen van Novem ber 1918 en hun Rijk waren ten val gebracht de Duitsche natie had zichzelf weergevon den. De bemanning van de „Köln" is bij zonder sterk getroffen door den haat en den afkeer van onze tegenstanders tegen de her rijzenis van het Duitsche volk, want. of schoon de manschappen in den vreemde wa ren, had men in hen steeds weer de repre sentanten van het nieuwe gehate Duitsch land gezien. Inderdaad heeft de wereld de bemanning daarmede juist beoordeeld, want soldaten kunnen nooit iets anders zijn dan de vertegenwoordigers van hun volk. Onder de vroegere regeeringen waren zij dat niet geweest. De mannen, die eens het November- Duitschland hebben geschapen, hebben nooit oprechte betrekkingen onderhouden met hen, die Duitschland weleer hadden verdedigd en het in de toekomst zouden hebben te bescher men. „Ik moet U". aldus Hitier, „niet alleen namens de Duitsche regeering. maar namens het geheele Duitsche volk er voor dank zeg gen. dat gii de eer van het Duitsche volk in deze maanden waardig hebt vertegenwoor digd in de geheele wereld". De rijkskanseliei had uit de persberichten gezien, hoe de be manning zich ondanks alle ophitsing en vijandigheid achting en erkentelijkheid had verworven. Zooals de Duitschers in het vaderland heeft de bemannin» met de tanden óo elkaar onvermoeid en volhardend gestre den voor het recht van Duitschland. „Duitschland is de wereld tegemoet getre den met een oprecht verlangen naar den vrede. Maar ook met de nadrukkelijke ver klaring, dat wij steeds zullen opkomen voor het levensrecht en de eer van het volk. Dat beteekent geen oorlogsverklaring, maar het eischen van gelijk recht, waarop wij voor ons aanspraak maken als ieder ander volk". De rijkskanselier sprak daarna uitvoerig over den geest van het nieuwe Duitschland. waarin de bemanning van de „Köln" thans In verband met de opening der rijks dagzitting werd gistermiddag om 12 uur in den Berlijnschen Dom een godsdienst oefening gehouden, welke werd bijge woond door rijkspresident Hindenburg, tal van ministers en andere autoriteiten. De hofpredikant dr. Döhring ging in den diehst voor, terwijl rijksbisschop Müüer gebed en zegen uitsprak. In de St Hedwigskathedraal werd om 11 uur 's morgens een hoogmis gecele breerd, welke o.a door vice-kanselier von Papen werd bijgewoond. Reeds lang vóór 3 uur was de zittings zaal in de Krolf-opera gevulo. De meeste lieden zijn in S A. S S. of Stanlhelm uniformen Vicekanselier von Papen is het eerste lid der rijksregeering, dat het gebouw betreedt Rijkskanselier Hitier woont de openingsplechtighei 1 niet bij, omdat bij zich in Kiel bevindt, ter eere van de terugkomst van den kruiper „Köln". De loge der diplomaten is goed bezet. Om drie uur opent de president van den vorigen rijksdag, minister Göring, de zitting. Hij stelt voor om ook ditmaal de namen der leden niet op te noemen Wel worden de namen van diegenen die bericht van verhindering hebben ge zonden, oa dr Hugenberg. Bij de verkiezing van het bureau werd op worstel van minister Frick de afge- vaardiede Göring bij acclamatie herko zen; verder werden als vice-voorzitters gekozen Kerrl. Esser en Stranss. Na verschillende ondergeschikte rege lingen wordt de voorzitter op zijn ver zoek gemachtigd datum en ".genda van de volgende zitting te bepalen. President Göring deelt vervolgens mee, dat hij wegens de afwezigheid van den rijkskanselier heden geen rtae zal houden. Hij dankt ten slotte de afgevaar digden voor het in hem ge telde vertrou wen „Ons werk, ons dienen, o is doen, mijne heeren," besluit hij, .moet het volk gewijd zijn Laten wij deze eerste zitting besluiten met de woorden: ,,het Duitsche volk en zijn kanselier heil" De zitting werd daarop gesloten Verschillende rijksdagcommissies werden voorts na de opening van den nieuwen Rijksdag gevormd In hu seni orenconvent, dat uit 21 leden bestaat, hebben oa ziting de minisers Darré, Frick, Göbbels, Hess, Röhm en Seldte, vice-kanselier von Papen, dr. Hugen berg en dr. Ley. De commissie tot handhaving van de rechten der volksvertt-genwoordging koos als voorzitter het rijksdaglid dr Frank, Beiersch minister van justitie Voorzitter van de commissie voor bui- 'enlandsche zaken is wederom dr Frick was teruggekeerd. Op denzelfden dag, waar op de kruiser binnenloopt, vindt te Berlijn de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag plaats. Wellicht kan niets beter de geweldige verandering demonstreeren, die zich inmid dels in Duitschland heeft voltrokken, een geweldige verandering, die een jaar geleden nog door zeer weinigen voor mogelijk werd gehouden. De bemanning zal zich, wanneer zij onder het volk treedt, kunnen overtuigen van den grooten invloed van deze omwente ling. Een gemeenschappelijke gigantische strijd tegen den nood is in Duitschland on- dertusschen ontbrand Met trots kunnen wij thans reeds zeggen, dat de strijd van een jaar tegen de werkloosheid niet tevergeefsch is geweest. Veel is reeds beter geworden en de menschen hebben weer geleerd, elkander te begrijpen. In alles zal de bemanning het verschil zien tusschen het Duitschland, dat zij eens heeft verlaten en het Duitschland, waarin zij thans is teruggekeerd. Verder wees de rijkskanselier op de nood zakelijkheid en de doelmatigheid van de buitenlandsche reizen der marine. Bij zijn niet alleen nuttig voor de verhouding tus schen het volk en de marine, maar ook voor de betrekkingen der volkeren onderling. De rijkskanselier was er van overtuigd, dat de herinnering van deze ontvangst in het vader land voor de bemanning onvergetelijk zal zijn, wat zij is voor het eerst teruggekeerd in een Duitschland, dat haar waardeert en hartelijk begroet. Nadat Hitier zich met zijn gevolg aan boord van den na langdurige afwezigheid teruggekeerden kruiser had begeven, hield de rijksminister voor de weermacht, generaal v. Blomberg een toesoraak tot de bemanning, waarin hij om. zeide, dat sedert de Köln was uitgevaren en thans een ander Duitschland is ontstaan, waarin de weermacht en het volk één ziin. Daarenboven zijn ze onafscheidelijk van den man, die dit nieuwe Rijk heelt be vochten en thans leidt. Ook U zult tegefiover Hitier staan met de deugden van den sol daat: gehoorzaamheid, plichtsvervulling, overgave en bereidheid te sterven voor dit volk en zijn leider. Vervolgens spraken Hitier en de chef van de marineleiding admiraal Raeder. De rijkskanselier begaf zich vervolgens per auto naar het station. op buitenlandsch politiek gebied moeten worden behandeld. Volgens een decreet van den Prui- sischen minister-president zullen in de toekomst de Rijkspresident, de Rijks kanselier of de Pruisische minister president nog slechts in bepaalde gevallen als „peet" optreden. Met inbe grip van het petekind moeten negen levende echtelijke kinderen of zeven levende echtelijke zonen bestaan, die van den doopvader afstammen. Hier mede worden gelijk gesteld vóór- echtelijke kinderen van wie de doop vader het vaderschap heeft erkend. De familie moet gezond en van arische afstamming zijn. Een doopnlechtigheid zal moeten plaats vinden. Een behoor lijke opvoeding der kinderen moet gewaarborgd zijn, o. m. door de politieke opvattingen der familieleden. Eenige verplichting mag aan dit eere peetoom- schap niet worden verleend. In een familie zal slechts éénmaal het peet- oomschap worden aangenomen. Indien de vroegere minister-president Braun peetoom is in de familie, dan sluit zulks een nieuw eere-peetoomschap door den minister-president niet uit, wanneer bij onderzoek blijkt dat de politieke ge zindheid der ouders buiten twijfel staat. Voor een en hetzelfde kind mag het eere-neetoomschap slechts bij een peet worden verzocht. De ongewone koude der laatste dagen heeft te Bingerbrück een ongeluk ver oorzaakt, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. In het huis van een postassistent heeft men twee personen gevonden, die door gasverstikking om het leven waren gekomen. Het waren de postassistent zelf en een student uit Essen. In een andere kamer werd een 73-jarige vrouw gevonden, die even eens bedwelmd was, maar nog teekenen van leven gaf. De dokters hopen haar in' het leven te kunnen houden. Men vermoedt, dat de breuk in de gasleiding, waardoor het ongeluk is veroorzaakt, een gevolg is van de strenge koude. Officieel wordt medegedeeld dat het toe zenden van kerstgeschenken aan gevangenen in de strafgevangenissen en personen cic in voorarrest zitten niet meer toegestaan is op grond van de nieuwe wet op bet reglement in de gevangenissen van 1 Aug. 1933 (die, naar men zich herinneren zal, het regime in de gevangenis buitengewoon veel strenger gemaakt heeft). Gemeld wordt, dat in de Moskousche Prawda is gepubliceerd, dat Lord Allen by een geheime missie zal vervu'len naar Singapore en Nederlandsch Indië, welke beschouwd zou moeten worden als een practischen stap om de bases van het Britsche Rijk in den Stille Oce aan uit te breiden en hechter relaties tot stand te brengen met Nederland Lord Allenby, die Vrijdag ui: Enge land zal vertrekken zegt dat he* bezoek een zuiver particulier karakter draagt, terwijl het ministerie van Koloniön ver klaart er zelfs niet van op de hoogte te zijn, dat Allenby vertrekken zal. O'Duffy is gisteravond weer te Dublin opgedoken. Hij heeft een vergadering voorgezeten van den uitvoerenden raad der Blauwhemden, waar hij verklaarde, dat hij niet op de vlucht was gegaan en evenmin voornemens was, 'n arrestatie te ontwijken. Ijskoude stormen jagen het kwik van den thermometer met angstwekkende snelheid omlaag in Amerika. Te i pender acht men den toestand, daar hierdoor het geweldige leger van werkloozen den ergsten winter tege moet gaat, die sinds jaren voorgekomen is. In Adirondacks en New-York daa1 le het kwik tot 24 graden onder nul. De gegoede klassen en zij, die niets meer te verliezen hebben, trekken, de eene per trein, de andere te voet, naar Flo- rida, op zoek naar een dragelijker timpera tuur. In Oost-Frankrijk heerscht een strenge vorst; te Nancy staat de thermometer 15 gr. onder nul. Te Vitry le Francois 20 gr. en te Bar le Duc zelfs 21 gr. onder nul. Te Parijs vriest het tusschen de 4 en 10 graden. De Seine is voor een groot gedeelte met ijs be dekt. In de omgeving van Lyon heeft het ge sneeuwd. Het ministerie van Oorlog van Japan deelt mede, dat in Mongolië ernstige onlusten zijn uitgebroken tegen de Sovjet-heerschappij en de communisten. Het gebied van de onlusten ligt tus schen Oelan Bator (Oerga) en Kaloen. Tal van Sovjet-autoriteiten zouden vermoord ol gevlucht zijn. Naar voorts wordt medegedeeld, zouden uitgezochte troepen der Gepeoe naar de onrustige gebieden zijn gedirigeerd om den op stand te dempen. NOODWEER OP SIAOE. Neerstortende rotsblokken sleepen huizen mede. Verwoeste aanplantin gen. Blijkens een van den dienstdoenden resident van Menado ontvangen regee- ringstelegram heeft kort geleden een geweldige regenval, gepaard met een windhoos, het eiland Siaoe (Sangi- eilanden benoorden de Minahassa) geteisterd. Het uit de bergen neer- stroomende water nam een groot aantal rotsblokken mede, waardoor 35 huizen met hun inventaris werden verwoest. Ruim 4000 klapperboomen en veel oebi- aanplantingen werden vernield. De weg langs de kust naar Ondong- Goeloe werd over een belangrijke lengte door aardstortingen versperd, aldus seint Aneta aan het Hbld. Twee bruggen werden weggeslagen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voort. De door de bevolking geleden schade ordt getaxeerd op 20.000. De hulp gezaghebber en de inlandsche bestuur der namen dadelijk maatregelen voor de huisvesting en voedselvoorziening der bevolking. DE AANHANGIGE WIJZIGING VAN DE WONINGWET. Een scherpe veroordeeling van het ontwerp. In een gisteravond door den Nationalen Woningraad, algemeenen bond van woning bouwvereenigingen, afdeeling Noordhol land, in „Parkzicht" te Amsterdam belegde bijeenkomst, welke druk was bezocht, heeft mr. dr. G. van den Bergh, lid der Tweede Kamer en voorzitter van genoemden Raad, een inleiding gehouden over het onderwerp: „De aanhangige wijziging van de woning wet". Hij wees er op, dat de woningwet van 1901 algemeen als een van de beste sociale wetten kan worden gekenschetst. Dank zij de woningwet zeide spr. is ontzaglijk veel voor de volkshuisvesting ge daan; aan voorschotten is b.v. krachtens de bepalingen van de woningwet tusschen 1905 en '29 een bedrag uitgekeerd van 630 milli- oen gulden, waarvoor door vereenigingen 95000 en gemeenten 26000 woningen, teza men 1% procent van het totale aantal, in het geheele land werden gebouwd. Wel driemaal moge men zich bedenken aldus spr. eer men gaat tornen aan de bepalingen, die de woningwet zoo zegenrijk maakten. Wat de verhouding betreft, die door deze wet geschapen werd tusschen rijk en ge meente, mag gezegd worden, dat zij net evenwicht heeft gebracht tusschen de centra liseerende en decentraliseerende gedachte Spr. behandelde hierna de beteekenis der woningwei met betrekking tot de woning- bouwvereenigingen. Een deel van de uitvoering der wet wordt in handen gelegd van groepen 1 an belang hebbenden, onder toezicht van hooger gezag. Spr. achtte dit een prachtigen vorm van de centralisatie Spr. vergeleek woningbouw door particulieren met dien van vereenigin gen; uitvoering en sfeer van de woningen valt altijd uit ten gunste van de woning bouwverenigingen, zeide hij De decentrali satie in genoemde richting had nog verder uitgebouwd kunnen en moeten worden Het huidige ontwerp gaat helaas in geheel an dere richting, het brengt alle macht aan het rijk en doodt elk initiatief van onder op.. Voor zoover er eenheid noodig is beschikt de regeering door woningwet en gemeentewet reeds over alle noodzakelijke bevoegdheden. Waren in dezen tijd bijzondere bevoegdhe den noodig hetgeen spr. ontkende dan zou men een crisiswet kunnen maken, een wet dus van tiidelijken aard Thans schept men blijvende bepalingen, velke getuige het feit, dat na 30 jaren ervaring bij de her ziening der wet de voornaamste bepalingen niet werden gewijzigd allerminst noodig zijn. Inzake de noodzakelijke huurverlaging zou de regeering belangriike maatregelen kunnen nemen zonder wijziging der woningwet. Op het gebied der fmancieele paragrafen gaat de regeering alle macht tot zich trekken; alles wat uit den boezem van gemeenten en wo- ningbouwvereenigingen naar voren komt. kan het rijk met het nieuwe ontwerp be- invloe'den, met het mogelijk gevolg dat er in het geheel niet gebouwd wordt. Het ontwerp brengt een verstarrende centralisatie zonder dat dit alles door de nieuwe wet zelf wordt geregeld. Die regeling wordt tot stand ge bracht door algemeene maatregelen van be stuur. Het lijkt spi. ondenkbaar dat de volks vertegenwoordiging er in zou toestemmen om deze macht uitsluitend en geheel in han den te leggen van de regeering. Spr behandelde tenslotte de verschillende detailpunten der wet. teneinde goed begrijpe lijk te maken hoe diep de voorgestelde wijzi ging in de voornaamste bepalingen der wet ingrijpt er daarbij op wijzende dat het ont werp op versch.llende punten onduidelijk is. Bijna iedere bepaliitg van het ontwerp levert ernstige gevaren op voor de woningwet Dergelijke blanco volmachten als het ont werp inhoudt, mogen niet aar de regeermg gegeven worden; onze staat zou dan op houden een rechtsstaat te zijn Slechts door verwerping of zeer belangrijke wijziging van het ontwerp door de Kamer kan een ramp worden voorkomen. Hierna voigde eenige gedachtenwisseüng, waarna met algemeene stemmen in den geest van het besprokene een motie werd aange nomen. In deze motie, die gezonden wordt aan dt Tweede Kamer, wordt kortweg op verwerping van het ontwerp aangedrongen. DE HEER MICHELS EN HET ANKER. Critiek geoorloofd. Het lid van Ged. Staten, de heer Michels (s d.) heeft gistermorgen in de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland op de vraag, in de afdeeiingen gesteld, of de houding van het lid van Ged. Staten bij het orgaan „Het Anker" in overeenstemming is met de richtige uitoefening van zijn taak, geantwoord met de verklaring d«t bij tot zijn leedwezen niet kan Ir zien verkeerd te hebben gehandeld H:.i sloot zich aan bij de Statenleden, die nebben gepleit voo* viFheid van elk lid va.n het college om raar zijn po'itie- ke overtuiging mee te wei ken aan be paalde acties Men kan en mag daarbij niet aan deze personen een anderen maatstaf aanleggen, dan dat hii niet in strijd met de wetten des lands handelt, hetgeen immers zou beduiden dat hij den door hem afgelegden eed of belofte schendt, men kan ook eischen dat hij de waardigheid van zijn ambt niet schaadt en niet handelt tegen het belang der provincie. Maar zooals hier de vraag is gesteld, komt men op het ge bied van persoonlijke appreciaties en gevoelens, die geen objectieven maatstaf kunnen zijn De Staten missen e* recht als censor over den particulieren per soon op te treden. Er zijn andere orga nen, die waken tegen alle inbreuken ten deze, en behoefte aan meer organen is er niet. Deze heele zaak behoort dan ook volgens spr. niet in de Staten thuis, terwijl de politieke vrijheid voor ieder die tot openbaar bestuurder wordt ge kozen, boven elke bedenking behoort te zijn. Uit hoffelijkheid tegenover de Staten wil spr. echter een toelichting op zijn htuding geven. Twijfel omtrsm zijn ge voelens ten aanzien van Je ernstige in breuken door een deel der Indische vlootbemanning op het militair gezag, mag niet blijven bestaan. Zijn geheele verleden is altijd een getuigenis geweest v./Oi het gebruik van wettiee m.idde'en ie den strijd om lotsverbetering en steids is door hem gewaarschuwd tegen een afkeuring, uitgesproken over het bezi gen van middelen die het gezag onder mijnen. Dienstweigering en muiterij zijn geen methoden die in de moderne arbeidersbeweging worden gepropa geerd of goedgekeurd. In het gewraakte nummer van „Het Anker" is eveneens afkeuring over de onwettige daden op de Indische vloot uitgesproken. Maar het militair gezag mag men niet critiekloos aanvaarden. Dit gezag is ai- leen binnen redelijke perken te houden door geen actieve openbare meening. Tegen het instituut der militaire justitie heeft spr. groote principieele bezwaren en voora' tegen dat in Indië, waar het nog behoort tot dt antiquiteiten. Maar de wetten moeten, zoolang ze niet zijn vervangen, werken en geëerbiedigd wor den Spr. zal zich echter steeds het recht v x>rbehouden, daden te .critiseeren als die van den Minister, die honderden anderen ook hebben afgekeurd Zich daartegen te verzetten acht spr. zijn plicht en hij zal zich zijn vrijheid in dezen niet laten beknotten. Spr. verklaarde ten slotte nog voor zichtiger te zullen zijn met het zetten van zijn handteekenng dan hij vroeger al was, omdat hij misverstanden als bier nu een is, niet acht in het belang van d» provincie. OP GLADDE WEGEN. Acht auto's in het Hoendiep Het was gistermorgen in de stad en de provincie Groningen ten gevolge van het opvriezen van de straten en wegen zoo glad, dat het autoverkeer, dat met het oog op de Dinsdagmarkt zeer groot was, groote vertraging had en er vele ongelukken zijn gebeurd Den bestuurders van de bussen uit Gruotegast, Marum en Leek werd te Enumatil de raad gegeven niet langs het Hoendiep te gaan, maar voor de vei ligheid de route naar Groningen langs de Frieschenstraatweg te nemen. Op dien weg reden vier bussen tegen de boomen, terwijl een personenauto in een sloot terecht kwam. De passagiers van de autobussen trachtten de bussen weer op den weg te schuiven, hetgeen hun na een half uur gelukte, zoodat zij in Groningen aan kwamen zonder ongelukken, maa- met een uur vertraging. Bij Hoogkerk is een vrai-^tauto met varkens geladen tegen een boom ge botst met het gevolg dat de chauffeur, A. Broersma uit Tolbert doordat de ca bine totaal werd ingedrukt, zwaar werd gewond. Een passagier, die uit den wa gen sprong, werd meegesleurd, doch k\ am er met eenige schaafwonden af. De weg langs het Winschoterdiep was zóó glad, dat er zeven vrachtauto's, die op weg waren naar de markt en een per sonenauto op het ijs terecht kwamen. EK» kraanwagens van de firma Bakker te Groningen hebben tien auto s. die aan het Hoendiep tegen de boomen wa ren gebotst en defect waren geraakt, moeten ophalen. Aan den Emmasingel te Grooingan le

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7