Agenda Stad en Omgeving. J(etk 6L School ^Binnenland ïüeecêcdcht De zitting van heden. Het voortgezette requisitoir Waarom ook Torgler schuldig is. BRANDEN. 10 tot en met 26 Dec., 15 uur en op Zon- en feestdagen 1012 en 2—5 uur, tentoonstelling schilderijen, Emmastraat 41. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer Zoutwaterliefde (kom.), hoofdrollen Slim Summerville en Zasu Pitts; tweede hoofd nummer De drijvende zwembroek (kom.), hoofdrollen Joe Brown. Toegang alle leeftij den. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer dr. Jekyll en mr. Hyde (sens.), hoofdrollen Fredric March, Miriam Hopkins en Rose Hobart. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De groote kleine man (hum.), hoofd rollen Mary Astor en Helen Vinson. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 14 December. 8 uur, De Unie, soiree musicale voor het genootschap Nederland—Frankrijk, afdee- ling Alkmaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, vergadering afd. Alkmaar „De centrale Onderlingebe drijfsvereniging voor ziekengeldverzekering 8 uur, handelsschool, lezing dr. Tenhaeff uit Utrecht over Spiritisme. Lokaal Kamsteeg te Stompetoren, uitvoe- ring gymnastiekvereeniging Voorwaarts. 8 uur, Kapelkerk, concert van de chr. zangvereen. Immanuel, met medewerking van koor en solisten. Vrijdag 15 December. 8 uur, Harmonie, uitvoering Toonkunst en Alkmaarsch Strijkorkest, met medewerking van vier solisten. 8.15 uur, dancing Harmonie, voor de Volksuniversiteit, Lohengrin verklaard door den heer Corn. Jonker. 8 uur, gebouw De Noordstar aan de Nieuwesloot, lezing met lichtbeelden over moderne voeding. Hij kan den brand niet alleen gesticht hebben. Dr.P a r i s i u s bespreekt dan de ver schillende brandstichtingen die Van der Lubbe heeft verricht en noemt dat bewijzen voor de stelling dat Van der Lubbe de plan nen voor de brandstichtingen reeds eerder gekoesterd moet hebben dan hij toegeeft. Spr. wijst er voorts op dat d< tochten van Van der Lubbe naar Spandau en Hennings- dorf bijzondere beteekenis gehad moeten hebben. De opgegeven reden voor die reizen houdt geen steek. Dan schildert de verte genwoordiger van het O.M. de brandstich ting in het Rijksdaggenouw zooals die zich toegedragen zou heboen volgens de verkla ringen van verdachte, en hij wijst er met na druk op dat de aanklacht daartegenover ervan uitgaat dat Van der Lubbe de daad niet al leen verricht kan hebben. Onware verklaring. Niet waar is de verklaring van Van der Lubbe dat hij voor de brandstichting nooit in het Rijksdaggebouw is geweest. Uit de ge tuigenverklaringen blijkt absoluut zeker dat hij deelgenomen heeft aan een rondgang. Om welke reden hij dat gedaan heeft, bestaat volgens de bekende omstandigheden geen twijfel. Bij het proces over de feiten is het onom- stootelijk bewijs geleverd, dat Van der Lubbe nooit alléén den brand gesticht kan hebben zooals hi' dat vertelde, maar dat hij in elk geval mededaders of medeplichtigen moet hebben gehad. In de eerste plaats valt op, dat de brand gesticht is op een tijdstip, dat daarvoor bij zonder gunstig was. Dit doet een precieze be kendheid met het tijdstip der controle-rond gangen in het gebouw vermoeden. Deze be kendheid kan alleen berusten bij personen die ingewijd zijn in den dienst. Het geheele gebouw in lichter laaie in enkele minuten tijds. De brandhaarden in het restaurant en de parterre vertoonen principeele verschillen met die in de groote zittingzaal. Het feit alleen reeds dat de groote zaal binnen eent- ge minuten verwoest was, maakt de overwe ging logisch dat de voorwaarden voor uit breiding en ontwikkeling van den brand in die zaal geheel andere waren dan op de an dere plaatsen. Ook de deskundigen zijn alle drie die mee ning toegedaan. Men moet ook hier weer aannemen dat de daders precies op de hoog te waren van de inrichting der zaal. Welke rol speelde Marinus? Dr. Parisius gaat dan de verschillende mogelijkheden na hoe de mededaders van Van der Lubbe het brandbare materiaal ln het gebouw hebben kunnen smokkeldn en hoe zij het gebouw daarna weer hebben kun nen verlaten. Spr. gaat dan over tot de rol die Van der Lubbe speelde. Hij is uitstekend geschikt om de aandacht af te leiden van de mededaders. De mogelijkheid bestaat dat Van der Lubbe niet wist dat andere personen in de groote zaal brand stichtten. Het is vreemd dat Van der Lubbe met geweld bin nendringt in het gebouw als hij daar mede plichtigen had, maar onverklaarbaar is dit niet: Van der Lubbe moest op die manier de aandacht van de anderen afleiden. Hij wist dat hij gearresteerd zou worden, de anderen ook, maar zij hebben Van der Lubbe opgeof ferd, wel wetend dat deze er niet de persoon naar is verraad te plegen. Maar... hij is niet alleen schuldig. Maar Van der Lubbe wordt niet alleen van brandstichting beschuldigd. De motieven van zijn daden liggen elders. Dr. Parisius verwijst naar het requisitoir van den procu reur-generaal en komt ook tot de conclusie dat Van der Lubbe schuldig is aan hoogver raad. Hij acht Van der Lubbe voorts in vol len omvang toerekeningsvatbaar. De advocaat-generaal besluit zijn meer dan vijf uur lang geduurd hebbende rede voering met de volgende woorden: „Wanneer indertijd in Februari de plan nen van Van der Lubbe gelukt waren en het signaal voor den opstand der revolutionnai- re arbeidersgemeenschap zijn uitwerking had gehad en de door de communistische partij sinds lang voorbereide revolutie gevolgd was, dan zou een chaos in Duitschland ont staan zijn. Dat het niet zoover gekomen is, is alleen te danken aan het krachtige en energieke ingrijpen van de nationaal-socialistische re- geering. Daardoor is het communisme in •uitschland verpletterd. Wij willen hopen dat het zich nooit meer verheffen zal. De doodsklok zal gaan luiden. Nu hejft echter het uur van de afrekening geslagen en, Edel Achtbare Heeren, het zaj u niet zwaar vallen den verdachte Van der Lubbe schuldig te oordeelen en de straf te gen hem uit te spreken die door de wet toe gelaten wordt en die gerechtvaardigd wordt door de bijzondere zwaarte van zijn mis- De zitting wordt dan verdaagd tot heden morgen 10 uur. Onmiddellijk na de opening van de zitting van hedenmorgen gaf dr. Bünger het woord aan dr. Werner voor het uitspreken van het tweede gedeelte van zijn requisitoir. Dr. Werner verklaarde, te willen onderzoe ken of de stelling van de openbare aankla gers juist is, dat de medeplichtigen van van der Lubbe de beklaagde Torgler, Dimitrof, Popof en Tanef zijn geweest. Er zijn, zet) zegt hij, geen personen die er direct kennis van dragen dat deze vier beklaagden bij de daad aanwezig warei.. Minder overtuigende bewijzen. Van der Lubbe is "p de plaats van de mis daad gearresteerd, de anderen heeft men er niet gezien. Hun schuld kan derhalve slechts bewezen worden door feiten, die erop wijzen dat zij in verband met de daad moeten heb ben gestaan. Tot wiens voordeel, zoo moet men volgens een oud criminalogisch beginsel vragen, is de daad begaan, d.w.z. wie zou hij ten goede komen. Van belang is niet, wel ke gevolgen de daad ten slotte voor de dader heeft gehad, doch slechts wat zij bereiken konden en wilden. Natuurlijk komen, gezien het politiek ka rakter van de brandstichting geen particu liere persoonlijke voordeelen doch slechts politieke vöordeelen in aanmerking. Aange zien de beklaagden rl'en communist zijn, zou de vraag aldus gesteld kunnen worden: Had de communistische partij belang bij den daad en kon zij bij redelijke overweging en reke ning houdend met üe toenmalige politie-situa- tie eenig voordeel voor haar en haar doelein den verwachten? De afgeslagen burgeroorlog. Deze vraag, aldus dr, Werner. moet naar mijn meening onvoorwaardelijk bevestigend beantwoord worden. De partij heeft getracht den burgeroorlog te veroorzaken. Na het aan de macht komen der nationaal-sociaüsten bestond er voor haar nog slechts een laatste mogelijkheid om onder bepaalde omstandig heden een oveiwinning te behalen. Het was een levensnoodzakelijkheid voor de commu nistische partij te pogen door een staats greep toch nog de macht te veroveren. Zelfs wanneer de partij er rekening mee hield, dat zij geen succes zou hebben, dan bestond toch nog de, 'ater dan ook rijkelijk uitge buite, mogelijkheid, den daad den poliiieken tegenstanders in de schoenen te schuiven. Al zijn ook deze beide mogelijkheden mislukt, dit verandert niets aan het feit, dat zij over wogen zijn. Naast de vraag in wiens „oor deel" komt het tweede juridische beginsel in aanmerking om zich af te vragen: Wie is tijdens de daad of kort er voor of er na op de plaats van de misdaad gezien, daarmee komen wij op de afgevaardigden Torgler en Köhnen van wie Köhnen voortvluchtig is en slechts om deze reden niet in de beklaagden bank zit. Torgler samen met v. d. Lubbe? De procureur-generaal bespreekt dan in het kort de persoonlijkheid van Torgler en ver volgt: De verdenking valt op Torgler. om dat hij kort voor den daad in het Rijksdag- gebouw vertoefde. Wij weten, dat hij 's mor gens tegen 11 uur in den Rijksdag kwam en 's avonds ongeveer tusschen half negen en kwart voor 9 den Rijksdag weer heeft ver laten. Nu zou het feit, dat Torgler den 27sten ononderbroken in den Rijksdag is geweest, op zich zelf niet opvallend zijn. Er dient ech ter rekening mee ie worden gehouden, dat als medeplichtigen naast Torgler Köhnen in aanmerking komt. die zich dien dag buiten gewoon oovallend heeft gedragen. Het op vallende verdachte gediag van Köhnen moet dus ook den beidaagden Torgler belasten. Uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat Köhnen bij het binnenkomen in den Rijksdag klaaiblijkelijk ziin best heeft gedaan niet her kend te worden Wat echter tegen Torgler den doorslag geeft is niet slechts het feit. dat hij kor* voor het piegen van den daad op de plaats van de misdaad is geweest, doch dat hij ook kort voor de daad met den dader gezien is. Zijn Popof en Tanef meer schuldig dan Torgler? De procureur-generaal verklaarde verder: De nationaal-socialistische rijksdagafge vaardigden Karwane en Frey en de Oosten- rijksche leider der nationaal-socialistische be- drijfcellen organisatie Kroser hebben met ze kerheid verklaard. Torgler in zijn gezelschap vander Lubbe te nebben gezien, en wel in de antichambre van de zittingszaal van de be grotingscommissie. Torgler's pogingen om te bewijzen, dat hij niet samen met van der Lubbe was, zijn volkomen mislukt. Daaruit kan slechts de conclusie getrokken worden, dat hij eenige uren voor de brandstichting met den dader samen was. Torgler is echter door dezelfde getuigen, dien namiddag, ook met Popof gezien. Andere getuigen hebben Torgler in de anti-chambre met een onbekend persoon gezien. Eenigen hunner was opge vallen hoe bleek Torgler was, hoe hij in elkaar was gedoken en plotseling het gesprek met den persoon, die bij hem was afbrak Bij deze bewijzen komt nog een ander nl. de verklaringen van getuige Grothe. Deze ge tuige heeft betrekkelijk laat tijdens den loop van het proces mededeelingen gedaan, die juist Popof en Torgler het hevigst belasten. HERKIEZ1NO HOOGHEEMRAADSCHAP. Bij de gister gehouden herkiezing voor hef Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier was de uitslag als volgt: Alkmaar: gekozen de heeren Iangendijk uit Beemster (R. Kath.) en Ringers (C. H.) Den Helder: de heer Tromp (kath.), (aftre dend was de heer Zeeman (S D.A.P.) Purmerend: de heer Laan (hier was her stemming tusschen twee candidaten der alg. kiesvereniging). Er is over het algemeen van de zijde der kiezers voor de herstemming weinig belangstelling getoond. De officieele uitslag volgt morgen. DENK OM DE KERSTPOTTEN. Van de zijde van het Leger des Heils schrijft men ons: Evenals andere jaren zullen de welbekende Kerstpotten van bet Leger des Heils in ver schillende deeïen van de stad worden ge plaatst op Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Maan dag 18 December. Standplaatsen zijn Langestraat nabij Schoutenstraat, in 't Waaigat nabij postkan toor en op de Laat nabij de Ridderstraat. Laat niemand voorbij gaan zonder zijn offer gegeven te hebben voor het Kerstfeest der armen, voor groot en klein. Hoe meer we ontvangen hoe meer wij kun nen uitdeelen en zeker zult gij voor U zelf de vreugde smaken er toe bijgedragen te heb ben, om hen die altijd met zooveel zorgen te kampen hebben, een heerlijk Kerstfeest te be reiden, wat in deze zoo moeilijke en donkere tijden dubbel op prijs zal worden gesteld. MUZIEKVEREENIG1NG „ALCMARIA VICTRIX" v/h Stedelijk Muziekcorps. Bovengenoemde vereeniging geeft onder leiding van haar directeur, den heer Jac. Jansen, 17 December a.s. weer haar jaar- lijksche winteruitvoering. De zeer vele be zoekers van het vorige concert zullen zich dat zeker met genoegen herinneren, voor de pauze 'n aantal nummers van ernstigen aard, daarna het optreden van een Jazzband. De hoofdindruk was toen, dat er zeer goed werd gemusiceerd en dat het een buitengewoon ge zellige avond was. Ook nu weer is er hard gewerkt. Een zelf de soort avond zal geboden worden. Voor de pauze ernstige muziek, w.o. „Faust-tablet" en „Tweede rhapsodie", een clarinet solo met begeleiding van orkest; na de pauze optre den „A.V.-band'' nieuwe samenstelling en tot slot bal. Men hoopt weer velen in het „Gulden Vlies" te mogen zien. POSTERIJEN. Het hulppostkantoor te St. Pancras, dat tot nu toe ressorteerde onder het hoofdkan toor Broek op Langendijk, zal worden ge bracht onder het hoofdkantoor Alkmaar. DE KERSTPQSTj VOOR DE „ZILVERMEEUW". De directeur van Postkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de correspondentie voor het vliegtuig „Zilvermeeuw", dat 18 Dec. in den vroegen ochtend van Schiphol vertrekt, uiterlijk 16 Dec. a.s. vóór 10 uur 's avonds aan het postkantoor moet zijn. GONTINGENTEERING VAN ZEEVISCH. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, Oude gracht 182 te Alkmaar, zijn formulieren ver krijgbaar voor het aanvragen van vergunnin gen tot invoer van zeevisch, welk artikel met ingang van 1 Dec. j.1. is gecontingenteerd. WEDSTRIJD BURGER IJSCLUB. De gecostumeerde wedstrijd vanwege de B. IJ. C., aanvankelijk vastgesteld op gis ter, zal nu plaats hebben op a.s. Vrijdag avond om 7 uur. „LOHENGRIN". Op verzoek van het bestuur van de Volks universiteit brengen wij gaarne de lezing over de opera „Lohengrin" van Richard Wagner, welke morgenavond door Corn. Jonker in de dancing van de Harmonie wordt gegeven, nog even onder de aandacht van onze lezers. Morgenavond zullen vanaf half acht ook aan de zaal kaarten verkrijgbaar zijn, ter wijl thans reeds, zooals gewoon, de kaarten aan de Leeszaal kunnen worden gekocht. FAILLISSEMENTEN. Heden zijn ter griffie aan de rechtbank alhier de faillissenients-lijstcn gedeponeerd van P. Paarlberg, vrachtschipper te Zuid Scharoude bij benoeming van mr. Ledeboer, r.c. en mr. de Groot c. Reunier Teun Oost, timmerman en aan nemer te Urk, bij benoeming van mr. KraD- be r. c. en mr. Schuurman c. H. J. Lugtenborg, bloemist te Den Hel der, bij benoeming van mr. Ubbens r. c. en mr. Leesberg c. KERSTGEDACHTE. Het bestuur der afd. Alkmaar en Omstr. van den Ned. Vegetariërsbond verzoekt ons opname van het volgende: Onder de lezers zuilen er wellicht zijn, die de tijdsomstandigheden niet het gunstigst achten voor overwegingen als de navol gende In onzen tijd, waarin als nooit te voren alle krachten in het werk zullen worden gesteld om het stoffelijke te redden van den onder gang, men zou de levensvreugde in alle vormen aan banden durven leggen, als men niet vreesde ook daardoor den zilver- stroom te belemmeren, de stroom, die alle leven aan zich heeft ondergeschikt gemaakt. Aan hoeveel der voornaamste geestelijke volksbehoeften zijn toch reeds voorloopig on herstelbare verliezen toegebracht, zonder dat daarmede eenige winst is verkregen? Hoe hebben wij dan nog den moed aan iets anders dan aan stoffelijke nooden aandacht te schenken Wij gevoelen ons één met de groote massa die, soms ondanks zich zelf en op verschillen de wijzen, toch de geestelijke goederen onzer samenleving tracht te bewaren. Wij, voor ons deel, willen een antwoord geven aan hen, die zeggen dat, vóór de we reld beter kan worden, eerst de mensch zich zal moeten verbeteren. Welnu, maak dan eens een begin en denk eens over het „hoe" van dit vraagstuk. Geloof in het schoone doel van het leven! Kijk diep in het mooie oog van de koe, die naar het slachthuis wordt geleid, naar het reine veerenpak van ons ge vogelte, dat straks geplukt en gebraden op uw tafel aan het „Feest van Vrede" wijding zal moeten geven. Zie naar de grappige be weginkjes van het gemeste konijn. Hoe won derlijk, die schepping toch! Denk dan aan de hoeveelheid vet, die het diertje geprodu ceerd heeft en aan den prijs van het velletje, dat voor u pas waarde heeft als het afge stroopt is. Zou de mensch al geen beter wezen zijn als hij zich, vooral tegen Kerstmis, eens wat minder bezig hield met smulpaperijen, waar aan medeschepselen met hun vleesch en b'oed een zoo rijkelijk aandeel moeten leveren? Kunt ge U in beginsel vereenigen met onze wijze van aanschouwing van dieren- en menschenleed, of wilt gij daarvan meer we ten, bezoek dan de bijeenkomst van den Ne- derlandschen Vegetariërsbond op Vrijdag 15 December a.s. des avonds om 8 uur in de Vrijmetselaarsloge „De Noordstar". OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ALKMAAR Wordt nu lid voor 1934, dan leest U tot Januari gratis. Minimum con' ibutie f2.oer jaar, man en vrouw beiden min. 3. Nieuwe aanwinsten. Oorspronkelijk Nederlandsch vertaalde romans. B 97n Burman, R. Een nieuwe morgen. C 16.1 Carbin, L. De verliefde passagier. H 58.5 Heusden, E. O. v. Laatste nieuws. H 93.4gz Hutchinson, A. S. M. Groote zaken. S 25c Schorten, C. en Mar go Schorten Antink. Carnaval. S 57.4 Selleger-Elout, M. Ruth Teiling. S 97t Suchtelen, N. van. Tat tvam asi (Dat zijt gij). W 56st Westland, Cora. Sterveling. Sterrekunde schetsen uit de natuur. 550 P 45 Piccard, A. 16 940 meter boven de aarde; mijn opstijgingen in de stratosfeer. 570.? S 90w Stoppelaar, R. J. de. Wuiven de wieken. 570.2 V 99vo Vijverberg, J. Vogel-idyllen; blijvers en trekkers. Vliegen. 629 S 70 Smith, Ch. Kingsford. M'n ouwe kist. 629 V 61.5w A. Viruly. We vlogen naar Indië. Socialisme. 335.1 O 4 Quark, H. P. O. De socialisten Dl. 7. W. van Ravesteijn. Het socia lisme i an den vooravond van den wereldoorlog. 335.1 W 74 Winkler, I. Pieter Jelles Troelstra. Over verschillende onderwerpen. 130 A 19 Adler, A. Mensch en kennis. 396 H 19 Halle Fannina W. De vrouw in Sowjet-Rusland. 920 A 31 Ammers—K.iiHer, Jo v. Twaalf interessante vrouwen. 320 R 85 Rullmann, f. C. Dr. Colijn. 326 P 24 Paz, Magdeleine. Omdat ik zwart ben. 770 S 42 Scholte, H. Nederlandsche film kunst. Tiidschriften om uit te Ie enen. OT49 Panorama: geill. weekfil. 1931'32. OT 5 Buiten. 1931—'32. Mej. Th. de Bes-Coppens te Beemster is te Utrecht geslaagd voor het diploma A Esperanto. Tot kerkvoogd der Ned. herv. kerk te Nieuwe Niedorp, is herbenoemd de heer B. Hart. *Tot diakenen der doopsgezinde ge meente te Barsingerhorn werden geko zen in de vacatures D Waiboer en Jm. Blaauboer, de heeren A. Slikker te Schagen en P. Blaauboer te Kolhorn. Tot notabelen bij de Ned. herv. kerk te Schagen zijn gekozen de heeren H. vau Kuipers en C. Mol. EXAMENS UTRECHT. Esperanto, diploma A, groep IV: opgeko men 23. afgewezen 6, geslaagd 17, w.o. de dames E. M. Eecen te Oudkarspel en A M Siemer en mej. M. L. Dekker te Purmerend en de heer J. v. d. Velde te Andijk. POSTBOOT IN HET IJS. Sinds gisteravond heeft de postboot de Waddenzee zich eenige honderden meters naar den kant van Ameland kunnen verplaatsen, nadat de post aan boord was gebracht en eenige passagiers van Hohverd naar de boot waren geloo- pen. Drie van de vijf passagiers, die zich Dinsdagmiddag te Nes hebben inge scheept, zitten nog steeds aan boord en eegen geen kans zich te voet naar Hol- werd te begeven. De kans is gering dat de boot zich door het ijs zal heenwerken, aangezien de Waddenzee één ijsvlakte is. DE LOONEN IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Toen in den afgeloopen zomer, na een sta king van 7 maanden, het contract tusschen de reeaers en de werknemersorganisaties getee- kend werd, luidde een der bepalingen, dat de laatst voorgestelde loonsverlaging door de reeders aangehouden werd tot 1 Januari naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770,4 mM. te Blacsod. Laagste barometerstand 743,5 mM. te Toulouse. Verwachting, geldig tot den avond van 15 December: Laagste temperatuur in Alkmaar 12 gr. C. In het Noorden: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Noordwestelijke of wes telijke wind; half tot zwaar bewolkt of be trokken* waarschijnlijk eenige neerslag; aanvankelijk nog lichte vorst; later lichte of matige dooi. In het Zuiden: Matige tot zwakke Noord, oostelijke tot Noordwestelijke wind; toene mende bewolking; aanvankelijk nog weinig of geen neerslag: matige of strenge vorst des nachts; overdag lichte vorst, tot tempe ratuur om het vriespunt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt heden om 8 25 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek vai Holland: Attentiesein neer- Aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwersluis: Stormsein neerhalen. Weero verzicht. Het weerbeeld verandert met den dag. De stijgingen van den barometer in het noorden en de dalingen van den luchtdruk in het zuiden, die gisteren den wind tot storm kracht deden aangroeien, hebben plaats ge maakt voor tegengestelde veranderingen, zoodat de wind weer afnam. Het hooge drukgebied over Zuid-Scandl- navië verdween geheel. Thans strekt zich een vrij diepe depressie met flinke barome terdalingen over Zuid-Zweden en Denemar ken uit. Deze depressie vormt een ernstige bedreiging voor den vorsttoestand ten on zent. Weliswaar wordt zij gevolgd door ba rometerstijgingen, doch bij Groenland en IJsland nadert een nieuwe ferme daling. Het is te verwachten, dat morgen de doot reeds in het noorden van ons land invalt, en dat deze zich langzaam zuidwaarts zal voortplanten. Deze dooi-aanval schijnt krachtiger te zijn dan de vorige. In de Bildt is hedennacht de laagste tem peratuur van deze vorstperiode, n.1. 13.1 gr. Celcius, geregistreerd. Ook elders ln ons land vroor het streng. Zoo was de ochtend- temperatuur in Maastricht hedenmorgen 10 graden lager dan gisteren. In Duitschland, Polen, de Randstaten en Noord-Frankrijk was de vorst eveneens bui tengewoon streng. Daarentegen is in Scan dinavië de temperatuur sterk gestegen. Vrij zware neerslag bracht de Zuidelijke depressie, die in het Middellandsche zeege bied nog zeer actief is, in Spanje, Zuid- Frankrijk, Italië en Oostenrijk Het mini mum in Scandinavië veroorzaakte langs de Noorsche kust eenige neerslag. Thans is deze loonsverlaging dus aan de orde en zijn de onderhandelingen hierover begonnen. De eisch der reeders is, dat al de loonen met ongeveer 10 procent moeten worden ver laagd. Zij willen het garantieloon van de schippers van 2000 op 1500 terugbren gen. Het percentage zal voor de schippers be dragen 4 procent van de eerste 50.000 be somming per jaar en daarboven 5 procent. De verlagingen voor de opvarenden be staan voor een deel uit verlaging van de vaste gages van 15 tot 25 per maand en van het percentage van de opbrengst. Ook de vischlosregeling zal zoodanig veranderd worden, dat hierop een verlaging van onge veer 10 procent wordt verkregen, wat verkre gen zal worden door het verkleinen van d» osploegen. FINANCIEEL VERKEER NEDÊRLAND --DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche regeering de gisteren uitgevaardigde bepa ling, dat Duitsche banken ten laste van reke ningen in vrije rijksmarken slechts overschrij vingen en betalingen aan Duitschers en in het land van den opdrachtgevenden buiten- landsche rekeninghouder wonenden derde mogen verrichten, weer ingetrokken. Hier door is de mogelijkheid om arbitragezaken in vrije marken te effectueeren. blijven bestaan, doch zooals bekend hebben deze den laatstee tijd nog maar zeer weinig beteekenis. Boerderij verwoest. Vanmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van C. v. d. Broek te Kortenhoef (N.-H.) Door den hevi- gen wind was het vuur niet te stuiten; een groot deel van den inventaris kon worden gered, de bewoners stelden zich tijdig in vei- belendende perceelen konden worden ge spaard. Koeien en varkens verbrand. In den afgeloopen nacht is te Eexterveen onder Anloo (Dr.) door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer W. W. Hnlshof geheel afgebrand. Niets kon worden gerd, de bewoners stelden zich tijdig in ve'- ligheid; vier koeien, vier varkens en drie pinken kwamen in de vlammen om. Vóór ae brandweer arriveerde, was het huis reeds een puinhoop.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2