Alkmaarsche Courant. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Friesche elfstedentocht. Buitenland Honden »ni en dertigste Jaargang, MAANDAG 18 DECEMBER ONPRETTIGE AUTOTOCHT. Zeven menschen ziek geworden te Berlijn. ZWARE STORM OP DE OOSTZEE. Elf zeelieden verdronken. Op de Oostzee en de Finsche Golf heeft een zeer hevige storm gewoed. Bij de Alands- eilanden zijn twee stoomschepen vergaan, waarbij elf zeelieden om het leven zijn geko men. STIEREN 1 ACHT TE BERLIJN. EEN HELSCHE MACHINE THUIS GESTUURD. AANSPREKER DOOR COLLEGA NEERGESCHOTEN. Drama bij begrafenis te Parijs. AANSTAAND ONDERHOUD MUSSOLINISIMON. DE RAMP VAN DE „ELLANT MARSHALL". Drie dooden, 7 vermisten. Acht andere opvarenden bereikten het land in volkomen uitgeputten toestand. Drie men schen zijn verdronken en zeven personen worden vermist De Canadeesche regeering heeft schepen uitgezonden, om wen onderzoek in te stellen. NEGER GELYNCHT IN TENNESSEE- DAGBLADGEBOUW IN BRAND GESTOKEN. Vele dooden en gewonden. GEVECHTEN TE CHICAGO. Protest tegen de Sovjet-regeering. GEEN BRAND IN HET GEBOUW VAN DE GEPEOE. Een Russisch dementi. DE JAPANSCHE AMBASSADEURS FUNCTIE TE WASHINGTON. DE DUITSCHE HANDEL. En de a.s. Kerstdagen. Dr. DOLLFUSS OPPERBEVEL HEBBER VAN STORMTROEPEN? Bondgenootschap van Storm troepen en Heimwehr. HET GEVAAR VAN TE VEEL VERGADEREN. DE MOORDENAAR VAN NADIR KHAN TER DOOD VEROORDEELD. COMMUNISTISCHE NEDERLAAG BEVESTIGD. Ook Tsang-Kai-Sjek heeft zware verliezen. JAPAN BIDT OM EEN TROONOPVOLGER. Toovenaars en astrologen. DE TWEEDE HELFT. Smid vergroot zijn voorsprong. In totaal slechts 30 uitvallers. Gesprek met den winnaar. Overwinningsroes. Een schitt rende overwinning der Friezen, die op hun gewone Friesche „doorloopers" sneller bleken dan de anderen op de veel geroemde „Noren", No 98 1933 Dezer dagen werden een autobus, on derweg van Berlijn naar Linden op het traject Görlitz—Bunzlau eenige inzit tenden onwel Bij aankomst t. Bunzlau moesten zij naar het ziekenhuis worden vervoerd, aangezien zich symptomen van gasvergiftiging bij hen voordeden Het waren passagiers, van wie 5 vrou wen, afkomstig uit de omgeving van Leemitz en Hainau. Bij onde-^bek van de autobus bleek dat de verwarminesinstallatie waarvoor de uitlaatgassen van den motoi worden gebruikt, lek was eeraakt zoodat de uitlaatgassen in den waven kwamen De zieke passagiers verkeeren niet in le vensgevaar. Op het Peipus-meer in Oost-Estland zijn op een ijsschots 20 visschers met zeven paar den afgedreven Over hun lot is niets bekenc De hevige storm heeft in de Bocht van Riga 50 visschers, die zich op een ijsschots bevonden, naar buiten op zee gedreven. Den meesten hunner gelulde het, het vaste >and Je bereiken, maar 16 visschers dreven op de Ijsschots af. Eerst later is het een ijsbreker gelukt ook deze visschers te redden. Op de Charlottcribrugerstrasse te Berlijn rukte zich Zaterdagmorgen een stier, die door drie slagersknechten werd meegevoerd, los en zette het op een rennen Op de Kissin- gerplatz trachtte de inmiddels gealarmeerde brandweer het dier te vatten, wat echter niet gelukte. Het UeberiallkoTrmando van Pan- kow werd daarop gealarmeerd, waarna de stier werd doodgeschoten. Volgens de Vollcsstimme" heeft de soc.- dem. leider Max Braun in Saarbrücken een helsche machine thuis gestuurd gekregen Slechts aan een gelukkig toeval was het te danken dat bij de opening van het pakket geen ongelukken zijn gebeurd. Men zegt dat Braun op de hoogte was gesteld van de mo gelijkheid dat hij een dergelijk pakket zou ontvangen. In de arbeidersvoorstad St. Antoine van Marseille heeft gisteren een moord plaats gehad, die in deze volkrijke buurt groote ont zetting verwekte. Omstreeks vier uur 's middags was een lijkstoet juist de kerk binnengegaan, toen de rouwbedrijvenden werden opgeschrikt door een heftig tumult voor de deuren. De priester verrichtte reeds de absoute. toen daarbuiten vijf schoten klor ken. Doe elijk ontsteld snel den de kerkgangers naar buiten alwaar bleek dat één der aansprekers, een zekere Rossi, in een woordenwisseling met zijn collega. Roc- chicoli, in zulk een blinde woede was ge raakt dat hij een revolver had getrokken en hem had ne?rgeschoten, waarna hij nog vier schoten op de omstanders had afgegeven, die echter door toeval niemand troffen. De pries ter kon nog ruist het slachtoffer de laatste sacramenten toedienen Daarna begaf de geestelijke zich met geheel bebloed gewaad weer de kerk binnen, waar de dienst werd voortgezet. De getroffene gaf weldra den geest. De dader die bijna door de menigte gelyncht was. kon eerst na een worsteling door de politie worden overmand. Zaterdagmorgen is de Engelsche ambassa deur te Berlijn door den koning ontvangen. Hij zal het weekend met Simon buiten Lon den doorbrengen. Van deze gelegenheid zal, naar verluidt gebruik gemaakt worden, om de Ontwapeningskwestie te bespreken. Vandaag vindt opnieuw een zitting van de Ontwapeningscommissie der Engelsche re geering plaats. Intusschen zijn ook de be sprekingen tusschen de Engelsche en de Italiaanscht regeeringen ovei ten bijeen komst van Mussolini en Simon ingeleid en in officieele Engelsche kringen wordt thans voor het eerst toegegeven dat Sir John Simon op zijn reis naar Capri waarschijnlijk een onderhoud zal hebben met Mussolini. Van het Amei utaansche 3chip „Ellant Marshall" dat Zaterdag vooi de kust van Nieuw-Schotland in vlammen is opgegaan, is de geheele bemanning van 26 koppen over boord gesprongen kon voordat de gasoline tanks ontploften. Het Deenscche s.s. „Lars Kruse" kon acht man, onder wie den kapi tein, redden. De twintigjarige neger Cord Cheek. die eenigen tijd geleden op de beschuldiging een blank meisje te hebben aangerand, was gearresteerd, is door een menigte zonder vorm van proces aan een boom opgehangen Cheek was Woensdag uit de gevangenis ontslagen, omdat er geen bewijzen van zijn schuld konden worden gevonoen. Nog geen twee dagen .ater vond de poiitie zijn ont zield lichaam. Zij beschikt niet over aanwij zingen, die opheldering zouden kunnen brengen in deze geheimzinnige lynchpartij Een aantal door Cubaansche vakvereeni- gingsarbeiders gevormde betoogers heeft gisteren een aanval op het redactiegebouw gedaan van het dagblad El Pats, omdat het blad een nieuwe wet van de regeering, vol gens welke buitenlandsche ondernemingen verp'icht te worden tenminste 50 pCt van hun personeel uit Cubanen te doen be staan scherp had veroordeeld. Er ontstond een gevecht met het persobeel van het dag blad waarbij vijf personen werden gedood en 11 gewond. Doordat de aanvallers ben zine strooien die zij in brand staken, vloog het gebouw in brand en brandde het gedeel telijk uit. Te Chicago werd een betooging gehouden door Russische emigranten tegen de zgn. geweldmethode der Sovjetregeering in de Oekraïne. Er ontstond een botsing tusschen de betoogers en Amerikaansche communis ten, die ontaardde in een ernstige vechtpar tij, waarbij gebruik werd gemaakt van gum mistokken, flesschen en straatsteenen In to taal werden 20 personen zoodanig gewond, dat zij zich in ziekenhuizen moesten laten verbinden, waarna zij door de politie gear resteerd werden. De demonstreerende Oekraïners werden beschermd, door een stormafdeeling, die gekleed was in kahki hemden en uitgerust met geweren. De Russische officieele instanties ver klaren, dat de uit Poolsche bron af komstige berichten aangaande een brand en een explosie in het gebouw der Gepeoe te Moskou van iederen grond ontbloot zijn. De radio-omroep te Warschou had Zaterdagmiddag gemeld, dat het groote centrale gebouw der Gepeoe-administra- tie te Moskou in brand was gestoken. Het bericht hieromtrent was op bevel der Sovjet-regeering aan de Russische bladen onthouden, zoodat in de open bare meening niets bekend werd. Bo vendien zouden explosies hebben plaats gehad. Indien de Japansche gezant in Den Haag Saito benoemd tot ambassadeur te Washington, zal hij zich direct naar zijn nieuwe post begeven, omdat het van belang wordt geacht de post niet te lang onbezet te laten. Waarschijnlijk zal een speciale koerier naar Washing ton worden gezonden om persoonlijk de instructies van den minister van bui tenlandsche zaken, Hirota, aan Saito te overhandigen. Volgens de bladen is een groote mutatie in den Japanschen diplomatieken dienst te verwachten, o.m. zal de Japansche zaakgelastigde te Washington Tosjotaka gezant in Den Haag worden. De Rijksminister van Economische Zaken in Duitschland geeft in een rond schrijven aan de regeeringen der lan den en de besturen der belanghebbende organisaties verzocht maatregelen te willen nemen ter verzekering van de ongestoorde afwikkeling der zaken met de Kerstdagen In het schrijven staat o.m., dat de ongestoorde afwikkeling der zaken met de Kerstdagen veelal plaatselijk door de maatregelen ten gunste van afzonderlijke groepen in den kleinhandel in gevaar wordt gebracht Deze acties beoogen de andere groepen in het .bizonder de groote ondernemin gen in den kleinhandel, de waren- en koophuizen, de eenheidsprijsmagazijnen en de filialen van groote winkelonder nemingen uit te sluiten van den ver1- koop van kerstartikelen en kerstboom versiering en hun te verbieden op pas sende wijze te etaleeren. Tegelijkertijd zien deze ondernemingen zich belem merd in de gebruik making van recla memiddelen en bovendien door het feit, dat de bevolking door de verspreiding van strooibiljetten e.d. er van wordt weerhouden in deze zaken te koopen. De minister verzoekt dringend deze acties met kracht tegen te gaan, te meer daar belem merende maatregelen reeds moeten worden afgekeurd uit hoofde van het feit, dat zij de kooplust in het algemeen verminderen. Pu bliekrechtelijke organen, zooals gemeentebe sturen, verzoekt hij derhalve met klem er op aan te dringen, dat maatregelen, welke niet met de economische politiek der rijksrege ring in overeenstemming zijn, achterwegc blijven. De leidersconferentie der christelijk-sociale Stormtroepen te Weenen heeft besloten bonds kanselier dr. Dollfuss het opperbevel over de Stormtroepen aan te bieden. Bovendien is tusschen Stormtroepen en Heimwehren een bondenootschap in den vorm van een strijd gemeenschap tot stand gekomen. Hieruit blijkt, dat de verhoudingen tusschen beide or ganisaties, die in den afgeloopen zomer nog vrij scherp tegenover elkaar stonden, in alle opzichten zijn verbeterd. Het hoofdorgaan der christelijk-sociale partij, de „Reichspost", wijst erop, dat in een Vrijdag gepubliceerde verklaring der Heim wehren voor hun leidersbijeenkomst gespro ken werd over een Oostenrijksch fascisme, waaruit het blad concludeert, dat daarmee iets anders wordt bedoeld dan het Ita- liaansche fascisme. Onder Oostenrijksch fas cisme zal men zich wel zoo ongeveer datgene moeten voorstellen wat de tegenwoordige re geering herhaaldelijk als haar doel heeft ver klaard. Wanneer datgene, dat men wil ver wezenlijken, werkelijk Oostenrijksch is, dan is het van zeer weinig belang, hoe het door de strijders voor het nieuwe fascisme wordt genoemd. Elke medestrijder mag zich van zijn taal en zijn lievelingsuitdrukkingen be dienen, mits men het over het begrip maar eens is. Dit is, zooals uit de duurzaamheid van den thans gevolgden autoritairen koers blijkt, klaarblijkelijk het geval. Min of meer in tegenstelling tot deze op vatting van de „Reichspost'' staat 'n gisteren gehouden rede van den Neder-Oostenrijk- schen Heimwehr-leider Graaf Alberti, die' zich niet slechts voor het fascisme verklaar de, maar zich tevens tegen de Neder-Oosten rijksch christelijk-sociale boerenpartij keerde, die zich op een Landdag voor de partij-demo cratie had uitgesproken. Graaf Alberti ver klaarde o.a., dat deze uitspraak had getoond, dat deze heeren wel hun tactiek, doch niet hun aard en hun doeleinden konden wijzi gen. Hun doel was de honderd procents de mocratie en een doodelijke vijandschap tegen de ware vernieuwingsidee en den fascisti- schen staat. Wat de naaste toekomst ook zou mogen brengen, het stond vast, dat slechts diegenen zouden overwinnen, die in Oosten rijk de dragers der fascistische idee waren. Slechts het fascisme was in staat, de demo cratische en liberale economische denkbeel den te vervangen. Tijdens een groote demonstratie van de ambtenaren van het land Brunswijk ver klaarde de leider der Deutsche Beambten- schaft, Neef, dat hij bevel had gegeven, dat in den vervolge nog slechts één Kamerad- schaftsabend per maand door de vakvereeni- gingen mocht worden gehouden, teneinde het gevaar van een uit een organiseerén der ge zinnen te voorkomen. Wanneer andere orga nisaties gelijkluidende besluiten zouden ne men, zouden zij hiermede bijdragen tot op heffen van rechtvaardige klachten. Khaliek, de moordenaar van koning Nadir Khan en zijn medeplichtige Mahmed, zijn ter dood veroordeeld. Onderweg van het ge rechtshof naar de gevangenis trachtte een opgewonden volksmenigte zich van de ver oordeelden meester te maken om hen te lyn chen. De politie wist dit te voorkomen. De veroordeelden zijn intusschen reeds te rechtgesteld. Het agentschap Sjimboen Rengo bevestigt de overwinning van Tsjang-Kai-Sjek op de communisten. De verliezen der regerings troepen bedragen 4000 man. Volgens dit agentschap is de geheime briefwisseling, die de communisten voerden met een buitenland sche mogendheid, die de communisten ook met geld ondersteund zou hebben, in handen van Tsjang Kai Sjek gevallen. Keizerin Nagako van Japan verwacht een kind. Daar zij reeds vier prinses sen het leven schonk, bidden millioenen Japanners, dat zij nu een zoon ter we reld zal brengen. Wanneer de keizerin naar het slot Sjivoda verhuist, is er een blijde gebeurtenis op til. Deze ver huizing heeft kort geleden plaats gehad. Op dien dag werd gratie verleend aan de officieren, die ter dood veroordeeld wa ren wegens den moord op den vroegeren eersten minister Inoekai, maar Keizer Hirohito wilde niet, dat eenige booze wensch zijn vrouw op haar tocht naar het slot begeleidde. Ondanks alle Wes- tersche techniek en cultuur gelooft men in Japan aan de macht van vervloekin gen en duivelskettingen. Viermaal moest Nagako reeds op het slot Sjiyoda haar intrek nemen. Vier keer stelde zij in zeker opzicht het volk teleur, want zij baarde alleen dochters. Een andere moeder zou met deze kinderen gelukkig zijn, de Keizerin echter niet en men zoekt naar de oor zaken voor het feit, dat ze niet met een zoon is gezegend. De toovenaars hebben er is weinig voor noodig beslist, dat er een vloek op het huis van den thans 32-jarigen Hirohito rust. Men verklaart dezen uit de regeering van Hirohtio's vader en voorganger Yosjihito. Hirohito's broer Yosjoehito Chichiboe, heeft bovendien een zonde begaan door te trouwen met de weliswaar schoone, maar toch zeer burgerlijke Setsoeko Masoedeira, de dochter van een gezant. En Hirohito heeft geweigerd zijn broer daarom te vervloeken. Zoo leggen de toovenaars, astrologen en Sjintopriesters 't geval uit. Zij heb ben weinig hoop op de geboorte van een zoon. De constellatie der sterren deugt niet. Na vier keer optimisme ligt het voor de hand, dat de heeren er nu niet meer aandurven. Den laatsten keer, toen het eveneens geen prins was, brak er tijdens de ge boorte een zwaar onweer boven Tokio los. Men zegt, dat onder bliksemstralen en donderstralen het prinsesje haar eerste geschrei liet hooren. Momenteel zoekt men alom in den lande naar zoogsters Men heeft er zeven noodig. Naar gelang van geslacht en geboorte-uur van het kind zijn bepaalde zoogsters gewenscht Ook in dit geval hebben astrologen en waarzeggers de beslissing in handen. Zij zullen ook bepalen, welke geschen ken de keizer de keizerin zal geven. Hofmaarschalk Ikki moet de cadeaux naar het slot Sjiyoda overbrengen, on afhankelijk van de kwestie of er een prinses dan wel een prins wordt ge boren. Om dit laatste te bevorderen kan men slechts tot de goden bidden en de In ons nummer van Zaterdag hebben wij de deelnemers aan dezen elfsteden- toch kunnen volgen tot Harlingen waar zooals men weet IJ Smid uit Hin- deloopen nog steeds de leiding had Hij had toen 5 minuten voorsprong op zijn concurrente en aangezien niets van ver moeidheid te bespeuren viel, werd Smid hier reeds gedoodverfd als winnaar. Het was om 10 uur 43 mindat Smid de Harlinger contröle passeerde en toen vlug naar Franeker reed. Veel tijd had hij ook niet te verliezen, want met nog een kleine 100 K M. voor den boeg be- teokende een voorsprong van 5 min al heel weinig. Zijn naaste concurrenten kwamen in een groepje Harlingen bin nen. Het waren Jongert, Dijkstra (Corn- jum) en Koen (uit Knijpe), terwijl drie minuten later nog een zestal rijders passeerde. De „kopploeg" bleek te bestaan uit 15 rijders, waaronder 10 Friezen, 4 Gro ningers en een Noordhollander. Het gedeelte HarlingenFraneker telt slechts 11 K M. en niemand verwachtte veel verandering in den stand op dit traject. Maar bij de contröle in Franeker bleek, dat Smid zijn voorsprong tot 10 minuten had vergroot! Was de Fries zoo uiterst snel, of hadden de anderen hun krachten gespaard? Waarschijnlijk zijn beide veronderstellingen waar, want het lange traject Franeker—Dok- kum (50 KM bleek voor den leider fataal te zijn. Twee rijders, de Vries uit Dron- rijp en S. Castelein uit Wartena, hadden den achterstand ingeloopen en kwamen tegelijk met Smid om 1 uur 34 min. te Dokkum aan Daar bleek Smid tot aller verwondering vermoeid te zijn en moei lijk te „loopen". Het bleek, dat Smid op dit traject ge vallen was en een paar minuten beduusd aan den kant van den weg had gezeten. Tevens had hij een kniewonde opgeloo- pen, die wat pijnlijk was. In Dokkum was dus Smid feitelijk ge klopt, want dat de twee anderen op het laatste traject (23 K M zich nog zouden laten verrassen was zeer onwaarschijn lijk, temeer, daar deze twee samen reden en beurtelings voorop gingen. Intusschen was geheel Leeuwarden verzameld bij de finish. Daar heerschte een enorme drukte .temeer, daar men zeker wist, dat het record van de Ko ning geklopt zou worden. Tegen half drie werd ruim baan ge maakt en even later kwamen de Vries en Castelein samen aansnellen. De Frie zen „vochten niet, ze bleven vlak achter elkaar en aangezien de Vries op dat oogenblik voorreed, bleef hij voor en werd eerste in denzelfden tijd als Castelein. De tocht had 9 uur en 2 minuten ge- durd, d. i. 51 minuten minder dan de tijd van de Koningl Negen minuten later kwam Smid bin nen en 2 minuten daarna Jongert uit Ilpendam en Dijkstra uit Cornjum. Het publiek was enthousiast en de winnaars werden luide toegejuicht, de winnaars: Friezen op Friesche schaat sen! Doch het publiek had nog meer reden tot juichen, want weldra kwamen an dere deelnemers binnen Van de 19 eer sten waren niet minder dan 15 Friezen, 2 Groningers, een Noordlreilander en één Utrechtenaar. Doch het Friesche succes zou nog vol komenen worden, want spoedig na de winnaars arriveerde de eerste tourist. Het was Boersma uit Twijzel, die slechts enkele minuten na Jongert binnen kwam En ook de zes volgende touristen bleken Friezen te zijn! Om 5 uur waren in totaal reeds 120 rijders binnen en zeer velen volgden nog En 's avonds was het feest in Leeu warden, in geheel Leeuwarden Feest ter eere van den Friese ren elfstedentocht, feest ter eere van de winnaars, feest ter eere van allen, die de 205 K M hadden afgelegd Deze Friesche elfstedentocht was hèt groote succes van dezen winter! Tot slot van dit verslagje ontleenen wij het volgende nog aan de Crt.: Nog nooit heeft de Elfstedentochtver- eeniging zooveel herinneringskruisen uitgedeeld als» na dezen vijfden, uitste kend geslaagden, roemvollen tocht langt de elf Friesche steden. Niet min- booze geesten bestrijden. Komt er geen troonopvolger, dan kan men slechts treuren, want de goden zijn onschend baar. De toovenaars hangen overal kettingen op en vlechten snoeren, die de demonen den weg moeten versperren. Rondom het bed wordt een papieren muur opgericht. Zoo wacht de keizerin, volkomen afgesloten van de wereld, het zware uur af. Reeds zoeken de astro logen den boom uit waar de navel streng, zonder dat iemand het ziet, zoo snel mogelijk zal worden begraven. Als de goden niet anders willen, dan zal na Hirohito's dood of aftreden, de tweede broer des keizers, Noboekito Takatsoe regeeren. Drie jaar geleden trouwde hij met de twintigjarige Kikoeto Tokoe- gawa. der dan 173 deelnemers aan den wed strijd en 309 deelnemers aan dei. tocht hebben de lange reis van 205 KM op de schaats tot een succesvol einde gebracht in totaa' dus 482, een getal, dat de cijfers van vorige tochten met honderden slaat Er waren 30 uitvallers Alle elf meerij dende dames hebber den zwaren tocht volbracht: Mej. De Ligny uit Haarlem kwam als laatste 's avonds te 23 44 uur te Leeuwarden door de finish Ik startte 's morgens, zoo vei-telde de Ffries aan den Tel.-verslaggever met de gedachte, dat ik wel niet een van de eersten zou worden, die pij de finish aankwam Daarom was ik ook niet zoo haastig en liet ieder vooruitschieten, die daar zin in had en op de meren be paalde ik mij tot het groepsrijden. Het was een gezellige tocht tusschen al die rijders in. Te Stavoren was ik aan den kop van een groepje van negen, doch °d het ongeluk te vallen, zoodat ik een minuut later dan de anderen als negen de den contrólepost verliet. Op het Slotermeer had ik ten gevolge van een val mijn voet bezeerd. Omdat mijn knie eenigszins begon te zwellen, had ik mijn zakdoek om de gevoelige plek gebonden, want ik vond de ver wonding niet de moeite waard om mij te laten behandelen. Op weg naar Hin- deloopen schoot ik vooruit en reed alleen verder. Plotseling wist ik den weg niet meer en daarom wachtte ik op de ande ren Zoo kwamen wij met elkaar te Hin- deloopen aan. Jongert was er ook Smit van Hindeloopen was reeds vooruitge- loopen. Het traject naar Workum had ik alleen gereden Op de reis naar Bolsward haalde ik Castelein in en sloot mij bij hem aan. Kende u hem? Neen Wij hadden elkaar nog nooit gezien, maar al dadelijk konden wij het samen goed vinden en het bleek, dat wij beiden veehouder waren Zoo ging onze belangstelling in dezelfde richting en wij praatten onderweg in letterlijken zin over „koetjes en kalfjes", daar deze inderdaad ook de voorwerpen zijn van onze maatschappelijke werkzaamheden en onze dagelijksche zorg. Omdat Castelein een korten streek maakt en ik gewend ben met lange stre ken te rijden, besloten wij, dat Ik dan maar voor zou rijden. Zoo schoten wij flink op. Dacht gij beiden reeds aan een mo gelijke overwinning? Allerminst Wij reden uit louter sportieve overwegingen en vonden het al eervol genoeg, dat wij mede In de voorhoede waren. Als wij als nos. 5 en 6 door de finish zouden komen, zouden wij reeds voldaan zijn geweest. Te Har lingen moesten wij afbinden en door de stad loopen Castelein voelde zich door deze gedwongen wandeling verkwikt, doch ik werd er eerder stijver van Toch was ik spoedig weer fit en met moed en lust begonnen wij aan het lange traject Harlingen—Dokkum. Wij waren reeds gewend aan de gedachte, dat Smit het vermoedelijk zou winnen; hij was ver vooruit Daar wij nog niet aangevuurd werden door de idee om als eersten aan te komen, reden wij op een prettige wijze verder, in het geheel niet zenuwachtig en geagiteerd. Op de Finkumervaart haalden wij Smit van Hindeloopen in en streden hem voorbij; het was hem aan te zien, dat hij zeer vermoeid was en alle zeilen bijzette om verder te komen Wij merk ten direct dat hij op het eindtraject voor ons geen concurrent oreer zou zijp. Toen wij te Dokkum de contröle ver lieten, liepen wij een groepje, o.w Jon gert, tegen het lijf Deze was ook ver moeid; reeds eerder hadden wij in het passeeren van Jongert opgemerkt dat deze onder het rijden af en toe zich op richtte, hetgeen met pijn in den rug ge paard scheen te gaan. Toch hadden wij te veel lof van Jongert gehoord om hem als concurrent gering te kunnen achten. Toen wij op de Dokkumer Ee de voor hoede vormden, greep de overwinnings roes ons aan. Koersend naar Leeuwar den, terwijl var. uit de verte de stoere Oldehove ons zijn groet zond, voel len wij een zekeren trots in ons opkomen Wie had in onze stoutste verwachtingen dit kunnen voorzien? Wij besloten sa men te blijven en elkaTider de eer niet te betwisten. Wij dachten zoo dat, als wij samen bij de finish kwamen, wjj dan

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9