DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BxiQetii&sch Qv eczicht De internationale v. d. Lubbe-commissie ^Buitenland W. M. h. PELS ZOON Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTLEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos4*!ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Woensdag 20 December 1933 Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat uil drie bladen. De eisch uii het Rijhsdaóproces behandeld door de commissie van het voor-onderzoek te Londen. HET RAPPORT VAN BERGERIE. VRIJSPRAAK VAN TORGLER VERWACHT. HET MONSTER VAN LOCH NESS. MINISTER-PRESIDENT GOERING SPREEKT. Over het bolsjewistische gevaar. DE UNIFICATIE VAN HET LUCHTVAARTRECHT. In Duitschland. TEGEN SCHIJNHUWELIJKEN IN DUITSCHLAND. WAT MAG EN WAT NIET. Bij gebruik aan swastika. SMOKKELPROCES TE BREMEN. OVERVAL OP EEN S,A"-MAN. Op de Duitsche drens, ER WORDT DRUKKER GETROUWD. In het Hitler-rijk, DER WEG ZURÜCK. Het concentratiekamp loopt leed. HET BRUSSELSCHE POL1TIE- SCHANDAAL. Wat vandaag de aandacht trekt,.. TWEE NEDERLANDERS GEKWETST Bij auto-ongeluk te Antwerpen. HET FRANSCHE LEGER. De dienstplichtige leeftijd. DE FRANSCHE FINANCIEELE VOORSTELLEN AANGENOMEN. In den door de Kamer aanvaar' den tekst. No. 300 135e Jaaigcmg Gisteren heeft in de Caxton Hall te Lon den een korte zitting plaatsgehad van de in ternationale comissie inzake den brand in den Rijksdag. Daar de advocaat Pritt niet tegenwoordig kon zijn, trad Branting als voorzitter op. De arbeid der commissie bestond voorname lijk in een uitvoerig rapport van maêtre Ber- gerie, als voorzitter van het in October te Parijs door de commissie ingestelde perma nente bureau. Bergerie verklaarde zoo onpartijdig moge lijk te willen vaststellen, wat uit het proces te Leipzig gebleken is. Hij behandelde drie vragen. In de eerste plaats of van der Lubbe de daad alleen gepleegd heeft. Uit de ver klaringen en verschillende complementaire feiten is vast komen te staan, dat v. d. Lubbe onmogelijk alleen geweest kan zijn. Voor 9.08 was nergens een spoor van brand; om 9.21 stond de zaal in lichter laaie. Andere getuigen hebben nog vuurhaarden gezien om 9.24. In die 13 a 16 minuten zou van der Lubbe 167 verschillende handelingen heb ben moeten verrichten. Tot dit cijfer is men gekomen door optelling van alles wat hij in dien tijd gedaan zou hebben. Van der Lubbe's lichamelijke onbekwaam heid is in de acte van beschuldiging echter toegegeven. Wanneer zijn toestand geduren de het proces natuurlijk was, dan bepleit dit nog meer zijn psychische onbekwaamheid Wat de vragen van medeplichtigheid be treit, deze drie luiden: 1. Er waren medeplichtigen, maar van der Lubbe zwijgt om zijn leven te redden. 2. Er waren medeplichtigen, maar hij noemt hen niet, omdat hij riet precies weet, wie zij waren. 3. Van der Lubbe meent zelf dat hij alleen gehandeld heeft, maar anderen die zijn plan kenden, hebben door plaatsing der brand stoffen een zoo grooten brand mogelijk ge maakt. De tweede vraag is die aangaande de me deplichtigheid der communisten. Bergerie verwijst hierbij voornamelijk naar het eerste rapport der commissie. Uit het proces is ge bleken dat van der Lubbe geen communist was. De betrokken politiegetuige verklaarde dat de op van der Lubbe gevonden lidmaat schapskaart onleesbaar geweest was, maar rood. Uit het onderzoek van de commissie is gebleken, dat de lidmaatschapskaarten voor de communistische partij in Nederland en Duitschland zwart en blauw zijn Voorts constateert Bergerie dat de documenten die naar de nazi's beweerden in het Carl Lieb- knechthuis gevonden waren en waarop de verdenking tegen de communisten gegrond vest was, og altijd niet zijn gepubliceerd, en het gerechtshof ze ook niet heeft opge vraagd. De alibi's der Duitsche en Bulgaarsche beklaagden, die de commissie in September vastgesteld heeft, zijn te Leipzig bevestigd, terwijl een telegram aan Dimitrof van 5 met name genoemde Bulgaarsche ministers, poli tieke tegenstanders van Dimitrof, verklaar de dat deze mannen Dimitrof tot een daad als deze volstrekt buiten staat achtten. In het geheel zijn 150 getuigen gehoord om te verklaren dat zij van der Lubbe of an dere beklaagden tezamen gezien hebben; 50 daarvan zijn nazi's, en o.a. 12 kwamen uit een concentratiekamp, waarheen zij weder moesten terugkeeren. Uit zijn eigen practijk voerde Bergerie den moord op Doumer aan. Aanvankelijk beweerde men, dat de commu nisten dezen vermoord hadden en de moor denaar Gorgoelof met den communistischen leider Cachin samen gezien was. Deze be richten bleken later ten eenenmale onjuist, echter hadden 50 menschen zich den dag na den moord bij de politie aangemeld om on der eede te verklaren dat zij Gorgoelof met Cachin samen gezien hebben. Wat betreft de vraag of de nazi's mede plichtig zijn, wees Bergerie op de belang rijke getuigenis van Adermann, den portier van Goerings paleis, die eenige weken vóör den brand stappen in den onderaardschen gang had gehoord. Hij had toen de deur met een draad verzegeld, en die draad den vol genden dag gebroken gevonden. Zijn chef had daar geen werk van gemaakt, en het ge rechtshof is er evenmin in getreden. In de tweede plaats had Goering beweerd, dat Oberfohren dood was, voordat over het memorandum gesproken was. Echter had de Manchester Guardian het memorandum het eerst weergegeven tegen het eind van April, terwijl Oberfohren begin Mei vermoord werd, dus met een tusschenruimte van onge veer 10 dagen. In de derde plaats kwam Bergerie tot het getuigenis van den hoofdredacteur van de Suddeutsche Sonntagspost. Toen deze in de gevangenis te München zat, had een andere gevangene, kapitein Roehrstein, hem verteld dat hij hoofd van het rol-commando uit Kiel geweest was, dat door Goesing belast was met den moord op Oberfohren. Dit verklaar de hij echter aan geen andere gevangene. Dit feit is medegedeeld aan het hof te Leipzig, maar dit heef Roehrstein niet als getuige op geroepen. Tenslotte voerde Bergerie twee nieuwe overwegingen in de richting van medeweten schap der nazi's aan. Ten eerste de verklaring van een getuige ten overstaan van he* Kopenhaagsche lid der commissie. Uit het proces is gebleken dat van der Lubbe op den dag van den brand een postwissel geïnd had. Deze getuige heeft van der Lubbe in het postkantoor daarmee bezig gezien. Van der Lubbe had de groot ste moeite om zich verstaanbaar te maken en moest door iemand anders geholpen wor den. Na van der Lubbe het kantoor uit ko mend, heeft de getuige dezen met een in na zi-uniform gekleeden man zien weggaan Ten tweede: den avond voor den brand is van der Lubbe om niet verklaarde redenen naar Henningsdorf gegaan, waar hij den nacht op het politiebureau doorgebracht heeft ingesteld naar wat met van der Lubbe merking van van der Lubbe over dat bezoek aan deze plaats buiten Berlijn, merkt Berge rie op dat het Gerechtshof geen onderzoek eheft ingesteld naar wat met van der Lubbe op dat politiebureau verhande'd was. Na voorlezing van dit betoog, waarin Bergerie opzettelijk de politieke en juridische kwestie onbesproken liet, werd medegedeeld dat de commissie morgen, 5 uur, haar conclusies za; mededeelen. Maar daarna een nieuw proces. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat het na het pleidooi van dr. Sack boven allen twijfel verheven is, dat Torgler vrijgespro ken zal worden. Het blad oefent voorts scher pe critiek op den procureur-generaal Werner en zegt dat zijn requisitoir zwak was en dat staat en regeering beter vertegenwoordigd hadden moeten. Uit wat het blad verder me dedeelt, blijkt, dat men een nieuw proces te gen Torgler kan verwachten wegens hoog verraad, natuurlijk buiten verband met de brandstichting, zoodra het brandproces is afgeloopen. De correspondent van „Berlingske Tiden de" te Berlijn, die hiervan melding maakt, voegt er aan toe, dat hij herhaaldelijk uit kringen in de omgeving van de staatspolitie heeft vernomen dat er een proces zal worden aanhangig gemaakt tegen den communisti schen leider Thalmann en zijn partijgenooten. Bij dit proces worden Torgler en de lange reeks communisten en communistisch-gezin- den betrokken, die te Berlijn of te Spandau gevangen zitten, o.a. Ludwig Renn, Erich Mühsam en Karl Ossietzky. Dezelfde correspondent meldt dat Dimi- troff een nieuw proces te wachten staat we gens pasvervalsching en omdat hij geruimen tijd onder een valschen naam in Duitschland heeft vertoefd. ken echtgenoot spoedig gevolgd wordt door de echtscheiding. Het O.M. moet ingediende klachten onderzoeken en de kwesties aanhan- ;ig maken bij den rechter vóór 26 Mei 1934. Je uitslag van het vonnis wordt eventueel aangeteekend op de geboorte-acte of huwe lijks-acte. Wanneer een schijnhuwelijk ont bonden is, kan die echtscheiding nietig ver klaard worden. Dit kan echter eerst geschie den, wanneer na diepgaand onderzoek geble ken is, dat er geen onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen herstel van het huwelijk. On der deze onoverkomelijke bezwaren worden ook gerekend die van publiek belang. Zoo kan het een bezwaar genoemd worden, dat het huwelijk werd gesloten tusschen personen van verschillend ras of van minderwaardige afkomst in geestelijken of moreelen zin. In 1915 reeds gezien door Duitsch duikbootkapitein? Naar aanleiding van de publieke belang stelling in Engeland voor het geheimzinnige zeemonsters dat in het Schotsche meer Loch Ness in Inverness zou zijn waargenomen, publiceert de „Deutsche Allgemeine Zeitung" het verhaal van den in den oorlog bekenden duikbootcommandant Freiherr von Forstner, die indertijd het bevel voerde over de duik boot „U. 28". Forstner schrijft o.a.: „Op 30 Juli 1915 brachten wij met onze „U. 28" in den Atlantischen Oceaan het En- gelsche stoomschip „Iberian", metende 5223 bruto registerton met een kostbare lading stukgoederen tot zinken. Het ongeveer 180 M. lange schip begon aan den achterkant ssel te zinken en met den voorsteven bijna loodrecht in de lucht zonk het op een plaats, die eenige duizenden meters diep is. Het schip was ongeveer 25 seconden geheel ver dwenen toen wij op een diepte, die wij natuur lijk niet konden vaststellen, een hevige ont ploffing hoorden. Misschien was het schip toen reeds duizend meter onder de water oppervlakte. Kort daarop werd tegelijk met eenige wrakstukken een reusachtig zee monster hevig kronkelend en om zich heen slaand twintig a dertig M. de lucht in ge slingerd. Op den commando-toren stonden op dat oogenblik mijn beide officieren van de wacht naast mij, alsmede de dienstdoende machi nist, een stuurman en een roerganger. On middellijk maakten wij elkaar op het zee monster opmerkzaam; een poging om het te fotografeeren mislukte omdat het dier na tien a vijftien seconden weer in het water verdwenen was. Het verschijnsel was ongeveer 20 M. lang en had eenigszins den vorm van een kroko dil, twee vóór- en twee achterpooten met ste vige zwemvliezen en een langen, naar voren spits toeloopenden kop. Minister-president Goering heeft het Arbeitertum, het officieele orgaan Ier NSBO en van het Duitsche arbeidsfront een artikel ter beschikking gesteld, waaraan wordt ontleend: Het zou volkomen verkeerd zijn, wan neer iemand thans op de gedachte lou komen, dat het bolsjewisme vernietigd is en men met burgerlijke rust en gela tenheid de toekomst kan tegemoet zien. Niets is verkeerder dan dit standpunt. De slagvaardigheid der politie heeft in samenwerking met SA en SS het Marxisme beslissend verslagen. Het Duitsche volk heeft erkend voor welken afgrond het op het laatste oogenblik is gered. Het op 12 October 1929 te Warschau onderteekende verdrag voor de unifica tie der regeling van het internationale luchtvaartverkeer is van Duitsche zijde geratificeerd en treedt voor Duitschland op 29 December a s. in werking. Het wordt in het Reichgesetzblatte gepubli ceerd. Officieel onderzoek. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft een groot aantal aanwijzingen afgekondigd ter handhaving van de wet te gen misbruik bij huwelijkssluiting en aanne ming van kinderen. Deze wet wil de na de revolutie gesloten schijnhuwelijken en adop ties treffen, die opzettelijk een vaster verhou ding tusschen de betrokken personen buiten sluiten. De betrokken ambtenaren van den burgerlijken stand en de politie moeten hun bekende gevallen rapporteeren. Een vermoe den daarvan rijst wanneer een huwelijk tus schen een adellijk persoon en een burgerhj maakt, zonder dat zulks dienstvoor schrift was. Zij wuifden hen nog langen tijd na. Opnieuw heeft het Pruisische departement van binnenlandsche zaken een handleiding gegeven bij de wet ter bescherming van na tionale symbolen, waarbij in de eerste plaats nogmaals aangedrongen wordt op scherper toezicht op misbruik van het swastikateeken. Deze handleiding somt 107 gevallen van ge bruik van het swastikateeken op, waarvan er 76 verboden zijn. Toegestaan zijn versierin gen met het swastikateeken en de zwart-wit- roode kleur o.a. bij: speelkaarten, briefzegels, boekenleggers, horloges en pendules, een mondharmonica, merk „Heil Hitier!" en man dolines met een swastika-teeken en zwart- wit-roode linten. Verboden zijn met deze versiering o.a beurzen met het opschrift „Deutschland ist erwacht!", dassen met swastika-patroon, zeemleder met zwart-wit-rooden rand, bier pullen en servies met de swastika, chocolade swastika's, pendules met het portret van Hit- Ier en Horst Wessel op de wijzerplaat, koffie kannen met deze portretten, luchters in swas- tikavorm en handdoeken met swastikarand. Onder verdenking van smokkelarij en om- kooping van ambtenaren stonden gisteren te recht 6 aangeklaagden, onder wie 14 douane beambten. Zij worden er van beschuldigd, ar tikelen over de grens te hebben gebracht, die aan douanerechten onderhevig zijn. Tegen elf hunner werd in de rechtszaal een arresta tiebevel uitgevaardigd. De S.A.-man Seitz is met schotwonden ge vonden in het portaal van een huis te Gel- senkirchen. Zijn toestand is hoogst ernstig De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Van begin Augustus tot einde October wer den in de 51 groote steden in Duitschland in het geheel 20.000 of 32.6 pCt. meer huwelij ken gesloten dan in de overeenkomstige maanden verleden jaar (80.500 tegenover 60.800). Voor den ingang van het concentra tiekamp voor politieke gedetineerden te Sonnenburg staan twee brandende Kerstboomen. Ook hier bereidt men zich voor op het feest van den vrede en van de vreugde. Voor een groot deel der te Sonnenburg onder dak gebrachte arres tanten is thans het uur der vrijheid aan gebroken. De in vrijheid gestelden zijn in het bizonder vaders van kinderrijke gezin nen. De meesten hunner zullen, naar men zegt, direct weer aan het werk gaan. Onder vroolijk gezang trokken de in vrijheid gestelden naar het station Uit den trein schudden zij de bewakers de hand. Deze hadden den weg meege Ook steekpenningen van verdachte huizen? In de zaak-Pauwels hebben gisteren geen nieuwe arrestaties plaats gehad, aldus het Hbld. Wel werd er te Molenbeek, een voor stad van Brussel, een inspecteur van politie in hechtenis genomen, die eveneens processen- verbaal had laten verdwijnen, maar men ver zekert dat dit geval geenerlei verband houdt met de groote schandaalaffaire-Pauwels Mag men de „Vingtième Siècle" gelooven, dan is trouwens de zaak-Pauwels een onder deel van een nog veel grooter politieschan- daal. Verschillende commissarissen van d Brusselsche politie zouden zich n.1. niet alleen docr den benzinehandelaar Pauwe's hebben laten stoppen, maar ook door bepaal de gelegenheden van vermaak van verdacht allooi, en zelfs zouden zij nauwe betrekkin gen hebben onderhouden met de exploitanten van beruchte huizen. Het blad weet mede te deelen, dat er bij dit schandaal personen zijn betrokken, die de publieke opinie tot dusver boven alle twiifel verheven achtte. Er schij nen dus, als de „Vingtième Siècle" het bij het rechte eind heeft, nog groote verrassin gen op til te zijn. Feitelijk nieuws valt er overigens vandaag over de zaak slechts weinig te melden. Zoodra gisteren te Leuven bekend werd dat de hoofdcommissaris, die in studenten kringen wegens zijn draconisch optreden, vooral jegens de Vlaamsche studenten, zeer slecht staat aangeschreven, in hechtenis was genomen, hebben de studenten een groote be tooging op touw gezet, eerst voor het hoofd bureau van politie, later voor het Huis van Bewaring, waarin de heer Gilbert opgesloten was. Hier brulden de vijf- a zeshonderd stu denten een spreekkoor: „Weg met Gilbert!", en de politie, die de straten rondom de ge vangenis wilde ontruimen, stond machteloos. Eerst nadat er marechaussée ter versterking waren aangekomen, slaagde men er na eeni ge charges met de gummiknuppels in, de be- toogers te verdrijven. Dezen trokken daarop zingend door de stad. Onderweg hielden zij alle auto's aan, en gaven den chauffeurs den raad, hun benzinevoorraad op het hoofd bureau van de politie te gaan aanvullen. Eerst tegen middernacht keerde de rust in de stad weer. Verschillende studenten werden in den loop van den avond in hechtenis ge nomen Te Brussel heeft men gisteren de beide z nen van Pauwels in voorloopige vrijheid :steld. Zij hadden verklaard, dat de firma weliswaar op hun naam stond, maar dat zii De Internationale v. d. Lubbe commissie. (Dag. Overzicht). De Fransche finencieële voorstel len aangenomen door de Kamer. (Buitenland). Wordt Torgler vrijgesproken? (Buitenland). Nieuwe schandaal-affaires in Bel gië. (Buitenland). Koperen ambtsjubilé van den burgemeester van Amsterdam. (Bin nenland.) Zeer snelle vlucht van de Peli kaan. (Luchtvaart). Een diamantmakelaar uit Naarden voortvluchtig met meer dan een ton aan diamanten. (Binnenland). De dubbele moordzaak te Nuth voor het gerechtshof te Den Bosch behandeld. Uitspraak 12 jaar (de rechtbank legde 15 jaar op). (Rechts zaken). Zie verder eventueel Laatste Be richten. COGNAC, per fl. v.a. f 2.50 ADVOCAAT, - 1.60 FIJNE LIKEUREN, - 2.15 BORDEAUX, - 0.95 R. EN W. PORT- 1.05 KOORSTRAAT 49-51. TEL. 207. „KWALlT.EIi' WINT ALTIJD er niets in te vertellen hadden. Vader was de baas en regelde alles op eigen houtje. Het personeel van de firma bevestigde, dat de beide zoons inderdaad slechts een onderge schikte rol speelden en dat de oude heer de eigenlijke chef was. Op den grooten weg te Wustwezel nabij Antwerpen is een auto ten gevolge van d*_r, ijzel geslipt en terecht gekomen tegen een boom. In de wagen waren gezeten twee Ne derlanders, A. Quaem en D. Hogerwerf, bei den wonende Ketelweg te Vlaardingen. Quaem werd met 'n schedelbreuk opgeno men. Zijn toestand is hopeioos. De andere in zittende werd aan hoofd en beenen gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. De Fransche Kamer heeft gisteren een wetsontwerp behandeld, dat beoogt den dienstplichtigen leeftijd der recruten met vier maanden te verhoogen, om hierdoor het tekort aan te vullen, dat het gevolg is van het geringe aantal geboorten tijdens de oor logsjaren, welke zich in de jaren 1934 tot 1938 zal deen gevoelen. Als alternatief staat de wederinvoering van den tweejarigen diensttijd. Daladier, de minister van oorlog, zeide, dat het leger door deze wet niet zal verzwakt worden, omdat het tekort zal worden aange vuld door de in dienst neming van beroeps soldaten. De voorzitter van de legercommis- sie der Kamer, kolonel Fabry, verklaarde dat wanneer het ontwerp niet zou worden aan genomen de lichting 1936 in plaats van 250.000 man slechts 116.000 man zou tellen. Hij zelf is meer voor een goed geoutilleerd leger. Ten aanzien van den internationalen toe stand moet men zich afvragen of de voorge stelde maatregelen vo'doende zijn. Men heeft reeds uit de grensgarnizoenen troepen teruggenomen om de garnizoenen in het achterland aan te vullen Frankrijk is in staat zijn veiligheid te waarborgen en het beschikt over 470000 soldaten, waarbij ko men 500.000 reservisten. De debatten eindig den met een overwinning der regeering. Het voorstel werd aangenomen met 449 tegen 147 stemmen. De vertrouwenskwestie is niet g« steld. De Fransche staat heeft gister de beraad slagingen over het financieele programma voortgezet en de beide veelomstreden artike len 6 en 12 aangenomen in den door de Ka mer aanvaarden vorm. Een radicaal-socialistisch senator stelde voor, art. 6 aan te nemen in denzelfden tekst, waarin het artikel door de Kamer was goed gekeurd. De regeering sloot zich hierbij aan en stelde de kwestie van vertrouwen, waarna art. 6 werd aangenomen met 201 tegen 58 stemmen. Art. 12 werd aangenomen bij hand-opste ken. De senaat werd verdaagd tot Woensdag.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1