DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ket Rijksdagbrandproces. Hieuwjaarswenschen. Een rede van sir John Simon. 'Uit het JUuiemwt fixtgetijksch Oveczkht 'Buitenland HEI AFSREKEK DER DUITSCH-FRANSCHE HANDELS ONDERHANDELINGEN. No. 302 Vrijdag 22 December 1933 135e iaatgang Sir John Simon spreekt in het Engelsche Lagerhuis over belangrijke internationale vraagstukken DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Wai vandaag de aandacht trekt Deze Courbot wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc- door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 21 December 1933. Beide Kamers der Staten-Generaal hebben heden vergaderd, de Tweede voor de laatste maal in het jaar 1933, de Eerste komt mor gen nog vijf minuten bijeen in openbare ver gadering om dan ook tot het jaar 1934 uiteen te gaan. De Tweede Kamer heeft op enkele kleinigheden na de Rijksbegrooting afge handeld en daartusschen door nog heel wat ander werk verricht, zoodat zij haar vacantie, die tot 13 Februari zal duren, wel verdiend heeft. Hedenmiddag is zij begonnen met de af doening van eenige kleinere wetsontwerpen, waaronder een regeling van den invoer van draadnagels enz. en de instelling van een Crisisaccountantsdienst, welke na kort debat zijn aanvaard. Daarop kwam in behandeling het wetsontwerp om Beerta onder curatele te zetten en den burgemeester dier gemeente tot regeeringscommissaris, alias curator, te be noemen De eerste spreker was de heer IJsselmui- den (r.k.), die een vriendelijk woord liet hoo- ren voor die verdoolde schapen van raadsle den en verzocht, dat deze ten minste een ad- viseerende rol in het bestuur der gemeente zouden blijven vervullen. De heer Wijnkoop (comm.), wiens partij- genooten in den raad van Beerta oorzaak zijn,, dat de dolste besluiten door dat lichaam werden genomen, was natuurlijk heftig tegen het ontwerp gekam en waagde zelfs de stoute bewering, dat hij ten volle bereid was de ver antwoordelijkheid van de besluiten van den raad van Beeria te aanvaarden. De heer Schaper (s.d.a.p.) zei daarentegen ook niet veel goèdfc can den raad van Beerta, waarin drie partijgenooten zitting hebben, di zich evenwel door de communistische colle ga's op het slechte pad hebben laten leiden. De heer Sneevliet (rev soc.) schaarde zich aan de zijde van den communistischen woord voerder, sprak van fascisme en waagde zich aan de bewering, dat ui* niets zou blijken het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoelvan Beerta's gemeenteraad. De burgemeester als regeeringscommissaris had natuurlijk heele- maal zijn vertrouwen niet. De minister van binnenlandsche zaken, mr de Wilde, zette uit°en dat het wetsvoorstel onvermijdelijk was. De toestanden te Beerta ziin in strijd met alle parlementaire beginse len en leiden tot fascisme. Naast de reeds in de Toelichting vermelde staaltjes noemde de minister nog eenige voorbeelden van wanbe heer van den raad Het zou te dwaas zijn naast den burgemeester als regeeringscom missaris den raad te houden als adviseerend college. Na eenige replieken is ten slotte het ortwerp aangenomen met de communisten en den revolutionnair-socialist als tegenstem mers. Daarop heeft de a-r.er voo.tgezet de be handeling van Hoofdstuk XI der Riiksbe- grooting (Koloniën!, waa.bij minister Col'jn den heer K. ter aan heeft toegezegd een betere regeling van de restitutie van studie gelden door onderwijzers. die voor de hoofd akte zijn gezakt. Hij kon echter geen uitzicht geven op een gunstiger regel'ngvoor de oud genensionneerden. Bij de begroeting van Curacao heeft o.a de heer IJzerman* 's.u a.o.) gek'aagd over de z i draconische vrijheidsbeperking der bevol king, waarop minister «Joliin antwoordd-, dat gegeven den eigenaardigen politieken toestand op het eiland een krachtig optreden van het gezag onvermijdelijk was. Omtrent den economischen toestand op het eiland waren de deskundigen het niet eens met elkaar- de heer Van Boetzelaer van Dubbel dam (ch.) vond de toestanden vooruitgaan de, de heer Van Kempen (lib.) beweerde, dat ze achteruit boerden. De waarheid zal wel, gelijk altijd, in het midden liggen. Nadat een wijziging van de Indische Tarief- wet na een opmerking van den heer Cramer (s.d.a.p.) was goedgekeurd, voerde de voor zitter in overeenstemming naar hij vermoed de, met de wenschen der Kamer het voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde van de agenda af, waarop hij met een korte rede den leden een zalig uiteinde en een aan gename vacantie toewenschte en de vergade ring tot 13 Februari verdaagde. De Eerste Kamer heeft na aanne ming van eenige kleinere ontwerpen behan deld de voorstellen tot steun aan noodlijdende gemeenten en tot vermindering van de uitkee ring aan de gemeenten uit het Gemeente fonds. De eerste spreker, de heer Slingenberg (v.d.) had geen principieele bezwaren tegen de voorstellen, waarbü eenvoudig de gemeen ten slachtoffers worden van de slechte tijden inplaats, dat de Regeering tracht de inkom sten van het fonds te verhoogen b.v. door op centen op de Omzetbelasting. En daarbij wordt de uitkeering voor werkloozenzorg nog belangrijk ingekrompen. De heer Drooglever Fortuyn (lib erkende ook de noodzakelijkheid van de maatregelen, al tasten zij de autonomie der gemeenten aan. Wat bedoelt echter de regeering met „uitgestooten" bedragen, welke noodlijdende gemeenten op haar budget zullen kunnen plaatsen? De heer W i b a u t (s.d.a.p.) was lang niet goed over de voorstellen te spreken. Vooral het wetsontwerp tot steun van nood lijdende gemeenten keurde hij af, omdat daarmede de autonomie der gemeenten ge vaar loopt. Ook van het tweede waarbij de regeering de moeilijkheden op de schouders der gemeenten laadt, kon hij niet veel goeds zeggen. Hij meende tevens, dat de regeering ten onrechte de gemeenten laat zorgen voor de werkloozen. Die zorg is nl. staatstaak. De heer Janssen (r.k.) was het met dit laat ste eens, doch ondanks dit en enkele andere bezwaren zegde hij zijn stem aan de voorstel len toe. Minister Oud heeft uiteengezet, dat de nood der tijden de regeering tot vermindering van de uitkeeringen aan de gemeenten heeft gedwongen n dat het een zaak van zelfbe scherming is, dat de regeering de helpende hand wil reiken aan noodlijdende gemeenten, ongeacht wat de oorzaak van die noodlij dendheid is. Er is op het oogenblik geen andere weg dan vermindering van de uitkee ringen aan de gemeenten omdat het Ge meentefonds iiiet door een of andere heffing is te versterken. Aan directe heffingen valt niet te denken en voor opcenten op de Omzet belasting gevoelde hij niets. Na 1934 zal ech ter wijziging moeten komen in de bestaande regeling Hoe deze zal luiden, wilde hij evenwel nu niet zeggen. Wat de werkloozenzorg betreft, deze behoort zoogoed als armenzorg en on derwijs tot de taak der gemeente, evenwel in samenwerking met jiet rijk. Wat betreft het uitstooten van niet te dekken crisisuitgaven op het budget van een noodlijdende gemeente. Spr. achtte dit gewjenscht opdat de regeering dan duidelijk kan zien, waar de schoen wringt en kan bijspringen b.v. door werkver schaffing. Na eenige replieken, zijn de voorstellen zonder stemming goedgekeurd echter met aanteekening, dat de sociaal-democraten wil len geacht worden tegen te hebben gestemd. Ten slotte is nog goedg.keurd het wets ontwerp tot heffing van opcenten op de Ge- meentefondsbelastiig en de Vermogensbe lasting over 1934^1935. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sii John Simon naar aanleiding van een vraag van den socialist Atlee over de buitenland- sche politiek van Engeland een lange rede gehouden Sir John Simon begon met op te merken^ dat het thans niet het geschikte moment was, om een verklaring af te leggen nopens de buitenlandsche politiek. Hij kon evenwel de verzekering geven, dat sedert het uittreden van Duitschland uit de Ontwapeningsconfe rentie door de verschillende hoofdsteden ernstige pogingen zijn ondernomen in aan sluiting op het besluit van het bureau der ontwapeningsconferentie om een mogelijk heid te scheppen voor parallel loopende en aanvullende onderhandelingen. Een der be langrijkste gebeurtenissen is geweest het feit, dat Rijkskanselier Hitier eenige verkla ringen heeft afgelegd voor de microfoon en op andere wijze, welke van de grootste betee- kenis zijn voor de wereld, wat men overigens ook van haar inhoud moge denken. Een ver klaring is van zeer bizondere beteekenis ge weest voor Frankrijk. Bijna op het zelfde oogenblik, dat Duitschland zich terugtrok uit de onderhandelingen, heeft Hitier gezegd, dat het voor de beide naties van de grootste beteekenis is, wanneer Duitschland en Frank rijk eens voor al de gebruikmaking van ge weld zouden uitschakelen. Tusschen beide landen bestaan geen territoriale strijdvragen, wanneer het Saargebied eenmaal aan Duitschland zal zijn teruggegeven. De Engelsche regeering heeft het doel van deze verklaring nauwkeurig bestudeerd. Het wa esvenwel haar plicht haar uiterste best te doen om den toestand op te klaren en te doorgronden, wat werkelijk achter de voor stellen stak. Deze onderzoeken zijn zeer nauwkeurig geweest. De Britsche ambassa deur te Berlijn is naar Londen ontboden om met de regeering ruggespraak te houden Het onderzoek is in vollen gang. Daarom zou het niet verstandig zijn, wanneer men thans hierover openbare verklaringen zou afleggen Sir John wil evenwel een ding nog zeggen Wat de politieke zijde der technische ontwa peningskwestie betreft, heeft Hitier naar blijkt voorstellen gedaan, welke zeer zeker als formeele voorstellen waren bedoeld. De mededeeling. dat hij een niet-aanvalspact tusschen Duitschland en zijn buurstaten heeft gesuggereerd is juist. Deze voorstellen be troffen, voor zoover de Engelsche regeering heeft vernomen, niet slechts de buurstaten, doch zijn ingediend om door alle buurstaten van Duitschland te worden overwogen Het is noodig zulks vast te stellen. De Engelsche regeering is hierbij zeer voorzichtig te werk gegaan en heeft te verstaan gegeven, tot zij de verplichtingen, welke rusten op de staten leden van den Volkenbond, niet heeft ver geten en dat derhalve de vormen, waarin deze niet-aanvalspacten zouden worden ge goten, zouden moeten worden overwogen binnen het kader der verplichtingen, welke het Volkenbondsstatuut den betrokkenen op legt. De Engelsche regeering is ook in nauw contact geweest met hen, die het beste op de hoogte zijn van de Fransche politiek. Men zal zich kunnen voorstellen, dat de vraag is besproken, waarom Engeland niet de leiding neemt of zich inlaat met een politiek in dezen zin. De besprekingen tusschen de verschillen de hoofdsteden zijn in vollen omvang en worden voortgezet Waarschijnlijk zal Sir John Vrijdag den Franschen minister van buitenlandsche zaken ontmoeten. Het is van groot belang dat beide in nauw contact zijn. Het is onmogelijk een verklaring af te leg gen, welke details bevat, zoolang de bespre kingen nog gaande zijn. Spr. moet de be wering \fen de hand wijzen, dat Engeland het contact met Italië zou hebben verloren. Hoe belangrijker het wordt de macht der En gelsche openbare tr.eenifig en de Engelsche politiek te laten inwerken op deze ingewikkel de kwesties, des te grooter is de wensch dit contact met alle staten te onderhouden. o Sir John zeide voorts, dat hij niet wil af stappen van het systeem van internationale onderhandelingen ten gunste van zuiver bil- laterale onderhandelingen. De huidige billa- terale besprekingen zijn naar spr.'s meening slechts een tusschenstadium, dat later op een breeder internationale basis zal worden toe gepast. De regeering heeft reden te veronder stellen, dat de mededeelingen van den Rijks kanselier niet alleen gericht zijn tot de Fran sche regeering, maar ook tot de andere regee ringen. Het is daarom noodzakelijk, dat En geland zijnerzijds in verbinding zou treden met hen die deze mededeelingen hebben ont vangen. Sir John hoopt na het reces van het Lagerhuis verdere informaties te kunnen ver strekken aangaande het resultaat der ge- dachtenwisseling. Bij de besprekingen zijn twee belangrijke kwesties naar voren geko men: de eene is de kwestie der veiligheid. De omstandigheid, dat in de recente uitlatingen van Rijkskanselier Hitier zooveel waarde aan politieke overeenkomsten is gehecht, welke zouden moeten bijdragen tot kalmeering, is naar zijn meening een aanwijzing, dat deze zijde van de aangelegenheid niet alleen En geland, doch alle landen betreft. Sir John Simon ziet den toestand zóó, dat de Duitsche regeering binnen het kader van haar algemeene plannen bereid is de instel ling van een internationale inspectie en con trole van bewapening, welke periodiek en automatisch van toepassing zou moeten zijn oo alle landen, te overwegen. Te dien aanzien is' ongetwijfeld een voortgang der openbare meening te bespeuren. Hiertegen zijn bezwaren aan te voeren Het is allesbehalve verheugend, wanneer men klachten zou indienen op grond van niet volledige informaties. Dit is niet de controle of toezicht, welke men bij de te Genève inge leide onderhandelingen op het oog heeft ge had Volgens de meening van Simon kan men op dit punt komen tot een definitief resui taat langs den weg eener overeenkomst. Het andere punt is de houding van Enge land tegenover den Volkenbond. Spr. ge looft niet, dat Engeland in dit opzicht niets kan worden verweten. Bij iedere gelegenheid is duidelijk verklaard, dat de politiek van Engeland beoogt, op zijn stuk te blijven staan bij den Volkenbond en hem te steunen De Engelsche regeering volgt met aandacht de in het buitenland afgelegde verklaringen, welke den wensch naar een revisie te kennen geven. De regeering heeft evenwel geen reden te vermoeden, dat definitieve voorstellen zul len worden ingediend. Sir John verklaarde in ieder geval niets van dergelijke voorstellen te hebben gehoord Lloyd George vroeg of Italië geen defini tieve voorstellen heeft ingediend voor de her vorming van den Volkenbond, buiten die welke in de pers zijn vermeld. Sir John antwoordde, dat feitelijk geen definitief voorstel is ingediend. Nopens de Oostenrijksche kwestie, welke door afgevaardigde Atlee is ter sprake ee bracht antwoordde Simon: de politiek der Engelsche regeering beoogt door adviezen alles te doen, wat in haar macht is om de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk te handhaven. De Engelsche regeering wil zich evenwel niet in de Oosten rijksche binnenlandsche politiek mengen. ZAL DIT HET VONNIS ZIJN? Van niet-officieele zijde. Volgens inlichtingen van welingelichte, maar niet-officieele zijde verwacht men dat het vonnis van het hof te Leipzig in het pro ces betreffende de brandstichting in het rijksdaggebouw, welk vonnis aan Hitier en Göring is medegedeeld, zal inhouden dat van der Lubbe ter dood wordt veroordeeld en dat Torgler en de drie Bulgaarsche verdachten vrijgesproken zullen worden. Intusschen zou Torgler met eenige andere communistische leiders opnieuw terechtstaan, beschuldigd van hoogverraad. De drie Bulgaren zullen onmiddellijk over de grens geleid worden. Hoewel zekere radicale nationaal-socialisten van meening zijn dat men niet behoort toe te staan dat Dimitroff levend de grens bereikt, wordt vernomen dat Hitier en Göring strikte orders zullen geven dat het arrest van het hof te Leipzig volledig gerespecteerd wordt. Zij hebben besloten ervoor te zorgen dat Di mitroff met zijn twee landgenooten veilig en wel over de grens zullen komen. Mededeeling van Duitsche zijde. In verband met het afbreken der Duitsch- Fransche economische onderhandelingen wordt gemeld, dat de Duitsche delegatie gis teren uit Parijs is vertrokken. Van Duitsche zijde wordt nog het volgende medegedeeld De DuitschFransche economische betrek kingen worden geregeld door het handelsac- coord van 30 Aug. 1927, dat berust op het beginsel der meestbegunstiging. Frankrijk was in de laatste jaren overgegaan tot het toepassen van invoercontingenteeringen. In September 1933 kondigde de Fransche regee ring aan, dat zij van plan was, de contingen- teeringen in de toekomst los te maken van de clausule der meestbegunstiging. Van de contingenten zouden slechts 25 pCt. toege staan worden volgens het beginsel der meest begunstiging, terwijl Frankrijk zich voor de overige 75 pCt. de vrije hand voorbehield. Het is toen tot onderhandelingen gekomen, die op 31 October te Parijs begonnen. Aan Duitsche zijde wilde men bereiken, dat het Fransche contingenteeringsstelsel zoo uitge voerd werd, dat Duitsche repressaillemaatre- gelen zouden kunnen worden vermeden. De onderhandelingen aldus deze Duitsche le zing zijn hoofdzakelijk gestrand op twee Fransche eischen. Van Fransche zijde werd een zoo sterke vermindering van het Duitsche uitvoeroverschot verlangd, dat het gevaar be stond, dat de rest niet voldoende zou zijn, om ten aanzien van de deviezen het traansferee- ren te dekken der betalingen, die onder het Stillhalte-accoord en het Duitsche transfer moratorium nog uit Duitschland naar Frank rijk moeten worden overgebracht. Bovendien wilde Frankrijk den uitvoer van Duitsche waren zoo sterk beperken, dat de getroffen Duitsche waren in het vervolg van de Fransche markt zouden zijn uitgesloten. Het betreft hier bijna alle Duitsche land- bouw-uitvoerartikeien alsmede een reeks in dustrieproducten. Aan dezen eisch heeft de Fransche delegatie vastgehouden. Het handelsaccoord van 1927 loopt nu op zichzelf door. De Duitsche regeering zal haar houding richten naar de wijze waarop Frankrijk zijn invoercontingenteeringen zal handhaven. Bij de onderhandelingen te Pa- ijijs is ook gesproken over mogelijke verlen ging van het Fransch-Duitsche accoord be treffende het reisverkeer. Tot overeenstem ming is men echter niet gekomen, zoodat van af 1 Jan. de overeenkomsten aangaande het reisverkeer zonder voorwerp zijn. DE NAMEN VAN DE MAANDEN, In Duitschland. Naar de P P D. mededeelt, heeft de Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Dr. Erick. den regeeringen der lan den verzocht voorloopig af te zien van het gebuik vaii zuiver Duitsche aandui- Rede van Sir John Simon. (Dag. Overzicht). Generaal O'Duffy weer op vrije voeten gesteld. (Buitenland). Onrust op Cuba (Buitenland). Verwacht vonnis van het Rijksdag brandproces. (Buitenland). Zweedsch vrachtschip op de Noordzee gezonken; 7 personen ver dronken. (Buitenland). De brand in de paviljoens van De IJzeren Man te Vught blijkt Joor de dienstbode te zijn gesticht. (Binnen- land). A Het schip Trois Fières, dat drie weken in het ijs heeft gezeten buiten de Oranjesluizen, is gister bevrijd. (Binnenland). Noodlottige aanvaring op de N.- Maas te Rotterdam. (Binnenland). De Pelikaan is in Indië aangeko men, een record-snelheid (Lucht vaart). De minister van econ. zaken heeft het plan eener teeltbeperking voor den tuinbouw gereed. (Land- en Tuinbouw). (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Evenals vorige ja-en is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons uummer van ZATERDAG 30 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voer een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H.H. Boek handelaren. dingen voor de maanden, totdat een al gemeene regeling van deze kwestie zal zijn tot stand gekomen. RABBIJN NAAR CONCENTRATIE KAMP. Omdat hij Hitier beleedigd had. De in Joodsche kringen zeer bekende rao- bijn Dinemann uit Frankfort a.d. Main is, naar de Berlijnsche correspondent van „B$r- lingske Tidende" meldt, Maandag gearres teerd en naar een concentratiekamp overge bracht. De aanleiding hiertoe is dat de rabbijn in een preek te Frankfort gezegd had, dat de Joden er aan gewend waren strenge heer- schers te hebben, maar er zich toch altijd doorheen geslagen hadden. Eerst waren zij onder de Farao's, de Assyriërs en de Babylo- niërs geweest, toen onder Herodes en tal van anderen, om ten slotte onder Nicolaas II te komen. Nu waren zij onder Hitier gekomen en met hem zouden zij het ook wel klaarspe len. Dr. GOEBBELS GEEFT 100.000 M. VOOR DE RADIO. Rijksminister Goebbels heeft 100 000 M beschikbaar gesteld ten behoeve van kunstenaars, die met de Kerstdagen en daarna zullen optreden voor de Duitsche radio. DE KELLNERSROK EXIT. Thans heeft ook het bestuur van den Duitschen Rijkseenheidsbond in het hotel- en restaurantbedrijf toegestemd in de invoering van 't eenheidskellners- costuum Dit costuum zal op zijn laatst op 1 Oct. 1934 algemeen ingevoerd wor den en den kellnersrok verdringen. Het nieuwe costuum bestaat uit een bolbert- jasje, en van bevoegde zijde wordt er op aangedrongen, dat de elegance daarvan niet zal worden geschaad door het aan- b. engen van kleurige kragen, gouden snoeren, e.d. Een smalle band met op schrift op den linkermouw zal vol ".oende zijn om het personeel als kellners be kend te maken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1