spirin QemeetUezadeti JiUmnieums Slecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien I Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin 1 Dan heeft de griep de minste kans. GRAFT. VOOR DE BELANGEN DER TAXI-CHAUFFEURS. Aan de raad der gemeente Alkmaar is be; /olgende adres gezonden: Het bestuur van de afdeeling Alkmaar van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overig Automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, laatstelijk goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 9 Februari 1933, No. 71, ten deze domi cilie kiezende ten huize van zijn afdeelings- secretaris H. Vet, Waterschapstraat 12, te Alkmaar, heeft de eer Uw aandacht te ver zoeken voor het volgende: Ons afdeelingsbestuur is ter oore gekomen, dat door de Automobiel-Onderneming „Nas- sau-Garage" te Alkmaar aan het Gemeente bestuur vergunning is gevraagd voor het innemen van standplaatsen met stationnee- rende automobielen (taxi's). Zooals te doen gebruikelijk is, zal ook on getwijfeld het Alkmaarsche gemeentebestuur aan het verleenen van een dergelijke vergun ning in het publiek belang een aantal voor waarden verbinden. In verband hiermede verzoekt ons afdee lingsbestuur in bovenbedoelde voorwaarden ook bepalingen op te nemen in het belang van het personeel, hetwelk op de taxi's, waar voor een stationneervergunning wordt uitge reikt, moet dienst doen. Ons bestuur is van meening, dat toch in het algemeen mag worden gezegd, dat de overheid, die een vergunning al hier bedoeld verleent, daardoor mede de verantwoordelijk heid op zich laadt voor den gang van mken in het bedrijf, waarvoor de vergunning is uit gereikt. De sociale positie van de menschen, die in een dergelijk bedrijf hun arbeid verrichten kan en mag naar de meening van ons bestuur deze overheid niet onverschillig laten. Boven dien is het uit een oogpunt van veiligheid van het vervoer wenschelijk, dat bepalingen om trent de diensttijden van de op de taxi's dienst doende chauffeurs worden vastgesteld, teneinde te voorkomen, dat door overmatig lange arbeidstijden, oververmoeidheid, sla- Eerigheid of een toestand van overspanning ij dergelijke chauffeurs ontstaat, waardoor deze menschen niet meer in staat zouden kunnen worden geacht een motorrijtuig naar behooren te besturen. Ook de andere arbeidsvoorwaarden, in het bijzonder het loon, dienen de aandacht van de betrokken overheid te hebben met het oog op het voorkomen van arbeidsconflicten en stagnatie in het bedrijf, alsmede om zeker heid te krijgen, dat op de taxi's door be kwaam personeel wordt dienst gedaan. Ons bestuur meent, dat ook hierbij publieke belangen gemoeid zijn. Het is wellicht aan Uwen raad niet onbe kend, dat voor wat betreft de huidige loonen en arbeidsvoorwaarden in het thans te Alk maar bestaande ga rage-taxibedrijf, deze soms zeer slecht genoemd moeten worden. Te vreezen is, dat wanneer het gemeentebestuur zich bij het eventueel uitgeven van vergun ningen voor stationneerende taxi's, niet met de loonen en arbeidsvoorwaarden van het d'enst doende personeel inlaat, ook in het stationneerende taxibedrijf zeer ongewensch- te toestanden in dit opzicht zouden ont staan. Ons afdeelingsbestuur verzoekt daarom Uwen raad te willen besluiten tot opname in de vergunningsvoorwaarden voor't taxibedrijf te Alkmaar eener bepaling, waarbij wordt voorgeschreven, dat de loonen en verdere arbeidsvoorwarden der stationneerende chauffeurs, werkzaam in het taxibedrijf, de goedkeuring behoeven van Burgemeester en wethouders en dat deze goedkeuring eerst zal worden verleend na overleg met de be trokken werkgevers en de vakorganisatie(s) der werknemers. Ter verdere informatie van Uwen raad diene nog, dat geheel of nagenoeg gelijkluidende bepalingen, als door ons bestuur hier worden voorgesteld, reeds toepassing vinden in ver schillende gemeenten van ons land, zoowel voor het taxi- als voor het plaatselijk auto busbedrijf. De gevolgen van den gevraagden maatregel zijn in bedoelde gemeenten in het algemeen zeer gunstig geweest en hebben in niet geringe mate een ongestoord taxiverkeer bevorderd en excessen in dit bedrijf voorko men. EEN VERZOEK VAN CAFÉ-HOUDERS. Aan den raad der gemeente Alkmaar fs het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen H. London en J. v. Oeffeit, resp voorzitter en secretaris van de afd Alk maar van de Nederl. Bond v. Koffiehuis- Restauratiehouders en -Slijters en P Hecker en A. v. d. Leijgraaf, resp. voor zitter en secretaris van de afd. Alkmaar van de Ned. R K. Bond van Hotel Café-Restauratiehouders en -Slijters „St. Joseph", dat het hun bekend is dat in de eerst volgende raadsvergadering onzer ge meente Uwen Raad een besluit zal nemen nopens het al of niet verlagen van de personeele belasting voor hun bedrijfsruimten; dat hunne bedrijven reeds zwaar zijn belast door vergunningsrecht, muziek- vergunningsrecht, belasting op biljarts dat de personeele belasting in bijzon der hooge mate op hunne bedrijven drukt en dat deze belasting zeer sterk den aard draagt van een bedrijfsbelas ting; dat adressanten zich niet ontveinzen dat de financieele toestand van onze gemeente, evenals overal elders, U be stuur deren, vele zorgen baart; dat dit echter geen motief mag zijn om extra zware lasten te laten- drukken op een groep van neringdoenden maar dat de lasteq.-door alle burgers in even redige verhouding moeten worden ge dragen; dat houders van winkels voor hun be drijfsruimte in veel mindere mate door deze belasting worden getroffen; dat dan ook zeer zeker billijkheids overwegingen te over zijn die hun ver zoek motiveeren en krachtig steunen; dat reeds zeer vele gemeentebesturen in den lande die billijkheidsoverwegin gen hebben doen gelden en voor hunne gemeente verlaging van personee'e be- jaagt de griep op de vlucht l Iasting voor hunne bedrijven hebben toegestaan. Verzoeken U Edelachtbaren Raad zeer dringend hen. in deze, voor hun zoo buitengewoon moeilijken tijd, Uw onmisbare maar ook hooggewaardeerde hulp niet te onthouden en hun te helpen bij het instandhouden van hunne be drijven waarvan het nut voor de samen leving zeker niet minder is dan van an dere bedrijven, door te bepalen dat de personeele belasting, drukkende op hunne bedrijfslokaliteiten, gelijk worde gesteld aan die op winkels, eventueel met tweederde te verlagen. Donderdag vergaderde de raad der ge meente Graft. Voorzitter was de heer C. A. van Stave ren. Met algemeene stemmen werd besloten de woning, bewoond door wijlen mej. KI Blaauw onbewoonbaar te verklaren. Een verzoek van de afd. Graft van het Witte Kruis inzake subsidie voor deze ver- eeniging ter bestrijding kosten t. b. c.-uitga- ven 1933. Na eenige toelichting werd beslo ten, de gevraagde subsidie, zijnde een be drag van 235 ter beschikking van deze vereeniging te stellen. De provincie zal in deze kosten ook een subsidie aan de gemeen te Graft verleenen. Een missieve van den Minister van Soci ale zake inzake het uitkeeren van een Kerst- gave aan steuntrekkende en diegenen die vorstverlet ontvangen. Namens B. en W. stelde de voorzitter voor de gebruikelijke Kerstuitkeering uit te keeren. De heer dr. J. Koppen steunt gaarne het voorstel-Ton. Zonder discussies werd daarna besloten ook aan diegenen, die in de week van 812 2312 1933 uitkeering genieten uit de werkl. kas een Kerstgave te verstrekken, zijnde een bedrag van 1/4 van de steunuit- ceering uit de werkloozenkas genieten. Benoeming leden burgerlijke armbesturen. Graft aftr. J. Chr. Heiinis. Met zes stemmen werd besloten den heer J. Chr. Heijnis te benoemen, 1 stem blanco Oost-Graftdijk. Aftr. P. Brouwer. Aanfcev P. Brouwer; G. Schoon. Met vijf stemmen werd benoemd de heer Brouwer, 1 stem de heer G. Schoon en 1 stem blanco. West-Graftdijk, aftr. G. Tentij. Aanbev. L. G. Tentij; Th. v. d. Beidt. Met 6 stem men werd benoemd G. Tentij. 1 stem Th v. d. Beidt. PLUIMVEETENTOONSTELLING AVES. De vereeniging van pluimveehouders Aves, die reeds meerdere malen met groot succes tentoonste.lingen organiseerde, mag zich ver heugen in toenemende belangstelling van fok kers en liefhebbers van kippen, konijnen, enz. Het bewijs daarvoor wordt geleverd door een zóó belangrijke inzending als nooit te voren op haar tentoonstelling, die hedenavond in de Korenbeurs wordt geopend. Niet alleen zijn die inzendingen talrijk, maar naar ken ners ons verzekerden is de kwaliteit van het geëxposeerde boven allen lof verheven. Er zijn 125 inzendingen kippen (van 1 tot 10 stuks) van de beste Hollandsche rassen (we noemen Barnëvelders, Witte Leghorns, Partijs Leghorns, Zilverlaken, Goudlaken) en ook van de buitenlandsche, zooals Ancona's, Rode Island en Hamburger Goud, terwijl daarnaast nog heele collecties kleine rassen prijken, zeker een achttal, waaronder van het bijna uitgestorven ras Roelfs. Ook in de konijnen valt het op, hoe welver zorgd de dieren (een honderdtal) van ver schillende rassen er uitzien. De keuze van de jury was hier wel zéér moeilijk, omdat van en kele soorten zoo vele vertegenwoordigers werden aangeboden, alle in de beste conditie. Wij zagen er 't Holl. zilverkonijn, Black and Tan, Vlaamsche reuzen van verschillende kleurs'.agen, Lotharingers met hun zwarte vlinder op den neus, witte en zwarte Wee- ners en nog veel meer. De ongeveer honderd duiven vormen ook al een attractie. Er zijn er bij, die het hart zullen stelen van eiken liefhebber, b.v. de mooi slanke Bruner kroppers en Helmduiven; voorts de Noordhollandsche kroppers, de IJs- duiven en vele andere. Verder zagen wij een aantal eenden, groot en klein, eenige kalkoenen en een paar inzen dingen cavia's in zwart, brons en geel. Alle inzendingen zijn overzichtelijk in de voor dergelijke tentoonstellingen bijzonder geschikte Korenbeurs opgesteld: men kan er aan alle kanten omheen loopen en dus de die ren goed opnemen. In het middenveld heeft de dienst van Plantsoenen gezorgd voor een aantrekkelijke versiering: rondom een „vijver met een riet schoot'' is een grasveld aangelegd, waarop ,.boomen", die aan het geheel een prettig aan zien geven. Het eendenhuisje uit den vijver in den Hout is tijdelijk verhuisd naar de Ko renbeurs en dient nu daar de waterbewoners tot onderdak. Bekroningen. De voornaamste van de toegekende bekro ningen laten we hier volgen: groote bronzen medaille van de koningin voor het fraaiste dier der tentoonstelling: F. Jongejan te Alkmaar; zilveren medaille van de koningin-moeder voor het dier met het hoogste aantal punten der tentoonstelling: L. J. Overtoom te Hil versum zilveren medaille van prins Hendrik voor het dier met het hoogste aantal punten van één ras van een kleur: D. J. Stoop te Voor burg; groote bronzen medai'Ie van prinses Julia- na voor het hoogste aantal punten op één na G. van der Meulen te Alkmaar; zilveren medaille van mr. Wendelaar voor het aantal punten op één na van één ras van één kleur: L. J. Overtoom te Hilversum; bronzen medaille van de K. v. K. te Alk maar voor het hoogste aantal punten in de iichtste rassen van groote hoenders: D. Stoop te Voorburg; zilveren medai'Ie van het provinciaal be stuur van Noordholland voor het hoogste aantal punten op één na in de lichtste rassen van groote hoenders: G. van der Meulen te Alkmaar; beker voor het hoogste aantal punten in de middelramen :Hoenderpark De Rading te Maartensdijk; beker voor het hoogste aanta' punten in de dwerohoendersN. Landman te Alkmaar zilveren lauwerkrans voor het hoogst •mnta' punten in de koniinen van kleine ras K van D"k te Haarlenu beker voor het hoogste aantal punten in sierduiven: L. J. Overtoom te Hilversum. Tinot-in rr rt IpAffj frv* n Vftrif A<* pn TV7/> pn Tl of A Tfro. Aes^A fp o**9-ff Ars 1". ooi-pn t> V„ToA;n, qt- t A T+y T> T>-,,Tn T> f ««1 r>n A <V« fp OnpT «n Woel Aeoflr4--1' P T S'OV T7-pnrTi«~.T T Voo'ï P yTafin'l' T T ort- inr pn T-T »».1 nr ©fnrrrw or» vt'rsrApn ftp-ra %>e*arpr\ ftArK®nop*rt<f V0<vr (fpn fvgn AtAa 'aar D" wi'z'<ringsheoront'n tr dienst 193? werd rroednro',,onden zooals de^e in ronceot door R en W. werd aangeboden. Het betreft in hoofdzaak uitgaven werUoosbeidlasten en vo'-boomncr van subsidie inkomsten. Roorootlng dienst 1934 De voorzifter dee'de mede dat betgeen wat verwacht werd rrpbonrd is. De bewuste circulaire van den ministers van sociale zaken, financiën en binnen'andeebp mVen zn'n in deze berrrootlnnr niet verwerkt. D-°ze missiven betreften in bii- zonderheid de uitgaven rter crisistaeten voor de gemeente Voor bet R"k is terzake een aanmerkelijk bedrag minder geraamd dan in 1933. Voor 1934 mag niet meer aan sub sidie geraamd worden, dan het bedrag waar op de gemeente in 1933 aanspraak zal kun nen maken, met uitzondering van de over gangsbepaling voor 1933, garandeerende, niet minder dan in 1932 de gemeente heeft genoten. De gemeente kan in 1933 genieten een uitkeering in de steunbedragen enz. van 7075 pCt. doch volgens vastgelegde tabel gevoegd bij voormelde beschikking zal de ge meente echter recht kunnen laten gelden van plm. 60 pCt. Een en ander is oorzaak dat een tekort op deze begrooting zal komen van 1700 daar tevens een geraamd bedrag voor belastinginkomsten verlaagd moet wor den met 200. Spreker stelde dan ook voor uitgaven voor werkloosheidzorg zoodanig te ramen, dat de begrooting slutend aan Ged. Staten kan worden ingezonden. Door den voorzitter werd een duidelijke uiteenzetting gegeven van situatie betreffende steunuitkeeringen. Met algemeene stemmen werd daarna be sloten, de begrooting in handen te stellen van B. en W. en deze te doen wijzigen zooals in concept is aangeboden. Opheffing der O.L. school te West-Graft dijk bij besluit van Ged. Staten. De voorzitter las deze beschikking voor. Alvorens over te gaan tot bespreking van dit onderwerp stelde hij er prijs op, met nadruk te wijzen en hij hoopte dat men hem juis zal verstaan opdat geen verkeerde indruk zal worden verkregen uit zijne woorden dat B. en W. besloten zijn den Raad voor te stellen tegen het be sluit van Ged. Staten in beroep te gaan, niet om aan de school te West-Graftdiik de voor keur te geven boven de school te Oost-Graft dijk. De school te Oost-Graftdijk, welker in standhouding door Ged. Staten wordt verde- dgid, zal thans, gelet op de motiveering in het bewuste besluit, door B. en W zoo lang mogelijk gehandhaafd blijven. Het in beroep gaan betreft uitsluitend een laatste poging van het gemeentebestuur om de kinderen van Graftdijk in eigen dorp hun school te kunnen blijven bezoeken, alzoo ter voorkoming van een elders gelegen school te worden verwezen. Nog steeds zit bij B. en W. voor de mee ning dat het niet juist is om de meest be volkte school, staande in het sterkst bevolkte dorp op te heffen en de leerlingen daarvan te zenden naar een afgelegen school, afgelegen midden in het weiland en afzonderlijk staande, nog wel aangetroffen wordende in een aan grenzende gemeente. Met als gevolg dat be langhebbenden weinig of geen invloed kun nen uitoefenen op den goeden gang van het onderwijs aan die school. Als grootste dorp in die omgeving mag West-Graftdijk toch aanspraak maken op het behoud van de O. L. school boven die in den Kogerpolder en ligt het meer voor de hand, de school te Kogerpolder te laten verdwijnen met verwijzing harer leerlingen naar die te West-Graftdijk. Aan deze oplossing wordt door B. en W. de voorkeur gegeven. Het afstanosbezwaar door Ged. Staten ge noemd. wordt door B. en W. niet overwegend gevoeld, integendeel kan dit niet den door slag geven. Evenals de school te Kogerpolder heeft de school te West-Graftdijk met haar 3 school lokalen plaatsruimte genoeg. Voorts is het aan B. en W. opgevallen dat in het ophefüngsbesluit van Ged. Stateni ah argument is genoemd dat deze maatregel een bezuiniging voor de gemeentefinanc zal zijn. Ook hier staat het college van B. en W. anders tegenover. Wat toch zal het financieel gevolg zijn van de opheff. g school West-Graftdijk? 1. Plaatsing der kinderen op de school te Kogerpolder met een jaarlijks terugkeerenden afrekening tusschen heiden gemeenten. De kinderen van het dorp Graft, 17 in getal, die de o. 1. school te De Rijp bezoeken, eischen een uitgaaf van pl.m. 253 per jaar; pl.m. 40 leerlingen van Graftdijk naar den Kogerpol der eischen door de gemeente Akersloot niet minder dan een uitgaaf van ongeveer 500. 2. Een wachtgeldregeling ingevolge het ambtenaarreglement voor de vastaangestelde schoolschoonmaakster. 3. Verlies van woninghuur /an het hoofd der o. L school school te West-Graftdijk, waar deze onderwijzerswoning niet gemak kelijk is te verhuren aan derden. 4. Het verlie« dat het dorp West-Graft dijk zal lijden door het vertrek van het hoofJ dier school, hetwelk een verlies brengt voor de neringdoenden en een belastingheffing door de gemeente. Een en ander zal zeer zeker een oorzaak zijn dat de gemeente Graft financieel eerder schade zal lijden, dan bij dit besluit tot op heffing van genoemde school voordeel zal trekken. Schade voor ambachtslieden en leveran ciers van kolen enz. Spr. wees hierbij op het onderhoud der school en de verwarming. Dit alles samengevoegd bij het groote on gerief, dat de ouders zullen ondervinden de kinderen niet meer op het middaguur thuis te kunnen hebben, is voor B. en W aanlei ding nog een laatste poging aan te wenden tot het bekomen van een herziening van het besluit van Gedep. Staten van N. H. en tot behoud der o. 1. school te West-Graftdijk. Zij stelden dan ook den raad voor bij de Kron herziening te vragen van het opheffingsbe- sluit van Ged. Staten. lo. In plaats van de school te West- Graftdijk op te heffen die te Kogerpolder met vrwijzing der leerlingen van laatstge noemde school naar de school te West-Graft dijk; 2o. Mocht het onder onder lo. gevraagde niet worden ingewilligd dan en dit uit een algemeen oogpunt van gemeentebelang be ziende en ten doel hebben zooveel mogelijk de kinderen uit eigen gemeente in eigen ge meente onder dak te brengen de stichting van een nieuwe school tusschen Oost- en West-Graftdijk gelegen, waarvoor rijkssub sidie onvermijdelijk zal zijn. De heer dr. J. Koppen noemde het besluit van heeren Ged. Staten zeer onbillijk. Het kan een bezuiniging zijn voor het rijk, doch niet veel voor de gemeente. Gezien het offer dat de gemeente Graft in 1929 voor het dorp Graft heeft willen geven, had dit toch immers niet verwacht mogen worden. De circulaire van minister Marchant was oorspronkelijk niet zoo ingrijpend voor de gemeente Graft bedoeld. Indien de school te West-Graftdijk verdwijnt zal de gemeente genoodzaakt zijn de school te Oost te doen uitbreiden. Spreker meende dat dit deze school niet waard is. Uit schoo'hygiënisch oogpunt moet hij ten zeerste afwijzen de be staande oude scholen te handhaven. Dr. Koppen merkte daarna op dat de ge meente een nieuwe centrale school behoort te hebben. Spreker diende het vo'gende voorstel in: lo. aan B. en W. op te dragen voor 1 Fe bruari 1934 aan den raad plannen over te leggen betreffende den bouw van een nieuwe centrale school tusschen Oost- en West- Graftdijk; 2o. op te heffen de o. 1. school te Oost- Graftdijk nadat de onder ten eerste bedoelde plannen door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn goedge keurd, en de opheffing te doen plaats heb ben met ingang van den dag dat de nieuwe school in gebruik zal zijn genomen. De voorzitter deelde den heer Koppen mede, dat thans moet worden gedaan al het geen om West-Graftdijk te handhaven. Niet in beroep gaan, alsdan verdwijnt de school 1 Januari a.s. Derhalve eerst de beroeps zaak afwerken. Na langdurige discussie kwam het voor stel van B. en W. in rondvraag en werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd het voorstel-Koppen met al gemeene stemmen aangenomen. De rondvraag leverde niets op. De burgemeester sprak alvorens deze ver gadering werd gesloten den wensch uit dat 1934 weer met een vriendschappelijke menw erking mag worden ingezet. sa- Bij de N.V. Bank voor Nederlandsche ge- meenten te 's-Gravenhage werd een geldlee- ning aangegaan tot een bedrag van 159.798.76 tegen 4 pCt. rente per jaar, De leening dient tot dekking der uitgaven we- gens stichting van twee bijzondere en één openbare school, voor het aanschaffen van een torenuurwerk te Oosterland en een mo- torbrandspuit te Den Oever. De aanstellingen van de keurmeesters der Zeegras-exploitatie werden verlengd tot 1 Juni a.s. Daar deze thans vrijwel geen werk meer hebben, daar geen zeegras is aange voerd dit jaar, werd hun bezoldiging op voorstel van B en W. tot de helft van de tot heden genoten bedragen teruggebracht. Op voorstel van den heer Jn. Lont werden ook de bezoldigingen van den administrateur en den kassier van het bedrijf gehalveerd. De belooningen van Het personeel der brandweer werden eveneens herzien en nader bepaald op 0 60 per uur bij dienst tijdens de daguren en op 1 per uur bij dienst ge- durende de nachturen, welke laatste geacht worden te vallen tusschen zonsondergang en zonsopgang. Twee thans nog loopende kasgeldleeningen van 25.000 en 17.000 zullen tegen 4<VS| pCt. per jaar worden verlengd. De vergoeding in de exploitatiekosten der christelijke school te Den Oever werd, na af- trek van het vroeger toegekende voorschot, over het jaar 1930 vastgesteld op 918 08. Aan wed. N. Keijzer, Jac Kaptein, A. de Graaf, J. Bais en wed. J de Beurs werd ont heffing van betaling van reinigingsrechten verleend. Een verzoek van A. van Dongen werd afgewezen. De begrooting der zeegras-exploitatie werd vastgesteld. De heer Oden hield bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1934 algemeene be schouwingen, waarin hij een somber beeld gaf van eten tegenwoordigen toestand der ge meente, terwijl de vooruitzichten niet anders dan slecht kunnen worden genoemd. De be ter gesitueerde ingezetenen zijn vertrokken en de werkloozen blijven over. Daarbij heeft de gemeente een geweldigen schuldenlast gekre gen wegens schoolbouw, terwijl twee voor name bronnen van inkomsten, de visscherij op enkele uitzonderingen na, en het zeegras- bedrijf geheel, zijn verdwenen. De voorzitter had hoop, dat een volgend jaar vete arbeiders ander werk zullen kun nen vinden, als vermoedelijk de Noordoost polder door zal gaan De begrooting werd vastgesteld zooals zij door B. en W. was aangeboden, wat den ge wonen dienst betreft in ontvangst en uit gaaf met 195.193.99. Uitgetrokken is voor werkverschaffing 20.000; voor ondersteuning 14000. Ten slotte werd nog besloten den werkloo zen een kerstgave te geven. Hierna sluiting. WTERINGEN. Voorzitter was burgemeester Kolff. Ingekomen was een verzoek van mej. K. Langedijk haar ingaande 1 Jan. a.s. ontslag te verleenen. Dit werd eervol verleend. Van C. Snooij een verzoek om ontheffing van hondenbelasting. Werd verleend. Van de afd. Wieringen van de Ned. Ver. tot afschaffing van a'coholhoudende dranken het verzoek om een subsidie voor 1934. Op voorstel van B. en W werd 20 verleend. Van de afd. Wieringen van het Instituut voor arbeidersontwikkeling het verzoek om gratis beschikbaarstelling van een lokaal in de oude school te Hippo'.ytushoef op één avond per week gedurende ongeveer 30 we ken, voor een cursus van de arbeiders-avond school. Een financieele toelichting was bij het verzoek gevoegd. B. en W. adviseerden afwijzend. De aan vrage komt daadwerkelijk neer op subsidie aanvrage. En tegen het brengen van nieuwe subsidies op de begrooting in dezen tijd be staat bij hen overwegend bezwaar. Het verzoek werd met 7 tegen 2 stemmen (van den heer Oden en M Kooij) afgewezen De begrooting voor 1933 was door Ged Staten teruggezonden, onder mededeeling, dat nu het percentage, dat de gemeente voor 1933 heeft bij te dragen in de kosten der rijkswerkverschaffing in de Wieringermeer. is vastgesteld, de post voor het 2e halfjaar 1933 met 15.000 dient te worden verhoogd Hieraan* werd gevolg gegeven, waarbij tot dekking werd aangewezen het in vorige ja ren gereserveerde bedrag tot het verbeteren der hoofdwegen. Hiervoor zal dan moeten worden geleend. DROOM VAN GELUK. In het theater Harmonie. Een Knappe dievegge als handlangster van twee avonturiers is Brigitte Helm in deze film als de overal gezochte Oiga. Wij zien haar het allereerst in den grooten Parijschen juwelierswinkel van Derga». waar zij een parelsnoer van 800.000 francs uitzoekt en het laat bezorgen bij haar man, den grooten psychiater professor Ronnay. Het is de oude truc. Allereerst verschijnt Olga bij den pro fessor en beklaagt zich over de vreemde ge dragingen van haar „echtgenoot" den juwe lier, en de professor belooft dal hij dat geval wel eens even zal opknappen. Als 's middags de juwelier aan 't huis van den p-ofessor komt vindt hij daar allereerst de vrouw aan wie hij de juweelen overhandigt en daarna, als de vrouw spoorloos verdwenen is en hij de rekening wil presenteeren een doodkalme» professor, die hem als een paiiënt behandelt en htm eenvoudig laat opsluiten en een slaapmiddel ingeefi als bi' zich als een be drogen juwelier ontpopt. Onmiddellijk daar na heeft Olga contact met het sluwe tweetal dat haar :n hun macht heeft. Zij reist per auto naar Spanje om zelf de parels over te bren gen, maai onderweg wordt zij herkend en ensceneert een ongeluk om aan haar ver volgers te ontkomen. Haar auto stort in den afgrond en terwijl de politie bezig is naar haar lijk te zoeken vlucht zij verder in den auto van een jongen ingenieur die een reis naar Spanje onderneemt om propaganda voor zijn autofabnek in het buitenland te maken. De ingenieur wordt verliefd op het bekoorlijke vrouwtje en dan begint voor Olga een ellendig teven want ook zij houdt van den knappen, frisschen jongeman. Aan houdend bespied door het tweetal dat haaf achterna gereisd is en volkomen in hun macht, daar zij haar geen geld willen uit keeren en met bekendmaking van haar ver leden dreigen, bezoekt zij met den argeloo- zen ingenieur verscheidene hotels, teneinde de politie haar spoor bijster te maken. Voort durend opgeiaagd en steeds in angst ontdekt te worden gaat zij van plaats tot plaats en doet telkenmale haar jeugdigen begeleider verwonderd staan over wat hij voor haar grillen aanziet. Eindelijk loopen de beide mannelijke leden van de bende in een val, maar redden zich daaruit door middel van eenige handlangers. Deze film is buitenge woon spannend en steeds weer ziet men de bende op het nippertje aan arrestatie ont komen Ten slotte komt natuurlijk de débacle. In een Spaansehe kroeg waar de oude volks dansen worden uitgevoerd staat Olga op het punt haai levensgeschiedenis aan den inge nieur te biechten, als olotseling haar beide handlangers gearresteerd worden. Dan ver laat Olga haar tafeltje en begeeft zich vrij willig naar een rechercheur om zich gevan gen te geven. De droom van vrijheid en vaa een gelukkig teven is voorbij Nog even kijkt de verbijsteide jonge man haar na en dan ontdekt hij het aanplakbiljet waarin een premie op haar aanhouding gesteld De vrouw, die hij voor een gravinnetje aange zien heeft, blijkt een internationale ster te zijn en een ervaring rijker keert de ingenieur naar zijn wagen terug om zifD propagandatocht te vervolgen Brigitte Helm geeft in deze film buitenge woon goed spel als de vrouw, die de apeefoa» van een bende avonturiers geworden is di o, zoo graag een ander teven zou W*®

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10