TELEFOONCENTRALE TE AMSTERDAM ÜITGEBRAND. 1 Binnenland Tienduizend toestellen en alle intercommunale verbindingen verbroken; het brandalarmtoeslel en de politie-telefoonlijnen gedeeltelijk ver broken. EEN MAN VAN SCHRIK GESTORVEN. peTfledzcfavlsche Jartdfiasta PROCLAMATIE VAN ROOSEVELT. In de proclamatie van Roosevelt over de ratificatie van de zilverovereenkomst wordt gezegd: Deze stap is in overeenstemming met de bevoegdheden, die het congres aan den pre sident heeft toegewezen. Daarna wordt gesproken over de volmacht van den president om het goud- of zilver gehalte van den dollar te verminderen, „in dien hij het op grond van een onderzoek noodig oordeelt om de binnenlandsche prij zen te stabiliseeren". Verder verklaart Roo sevelt, dat hij het doelmatig acht, met de andere regeeringen samen te werken en bij te dragen tot de verhooging der internationale prijzen en de stabilisatie daarvan, om de koopkracht der landen met zilveren valuta te versterken, alsmede om den Amerikaanscben buiten landschen handel te beschermen tegen nadeelige invloeden van de waardevermin dering van buitenlandsche valuta's. Deze bepalingen zullen van kracht blijven tot 31 Dec. 1937, wanneer zij niet vóór dien tijd uitdrukkelijk ongeldig verklaard worden of veranderd worden. De huidige verhouding in gewicht voor het fijne gehalte van den zilveren dollar tot den gouden dollar zal gehandhaafd blijven, tot er een wijziging komt De president be houdt zich uitdrukkelijk het recht voor, de proclamatie terug te nemen of vera eren, indien het belang der Vereenigde Staten dat eischL De te nemen maatregelen. In verband met het besluit der Amerikaan- sche regeering over maatregelen tot stabili satie van den zilverprijs wordt aanvullend medegedeeld, dat in totaal 24.412.000 oneen zilver worden aangekocht. De heltf daarvan zal tot zilvergeld gemunt worden, de andere helft wordt voorloopig in bewaring gehou den. Indien de in de bedoeling liggende aan munting ten volle wordt doorgevoerd, zullen 13.900.000 zilveren dollars in omloop wor- dengebracht. In financieele kringen is men van mee ning, dat aan het besluit der regeering poli tieke momenten ten grond liggen. De regee ring zou er namelijk naar streven, de steun der zeven Westelijke zilverstaten voor zich te winnen. VIJF DOODVONNISSEN IN DE SOVJET-UNIE. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Alma Ata 5 ambtenaren wegens sabotage en contra-revolutionnair optreden zijn ver oordeeld tot den dood door den kogel. Amsterdam heeft gistermiddag een ramp getroffen, waarvan de gevolgen op het oogenbliknog niet te overzien zijn, door een brand in de telefoon centrale op den hoek van Spuistraat en Raadhuisstraat. Omstreeks kwart over vijf, toen een monteur aan het werk was, in de z. g. splitsingskamer, vanwaar de hoofd kabels uitgaan naar de andere centrales, ontstond plotseling kortsluiting. De monteur kon nog wegkomen en wist nog een brandhandle over te halen, waardoor door het heele gebouw gesig naleerd werd, dat er storing was. Hij liep naar buiten en aan een agent van politie deelde hij mede, dat hij de brandweer moest waarschuwen. Deze agent heeft nog van den brandmelder gebruik kunnen maken. Met zeer veel materiaal rukte de brandweer aan. De vlammen sloegen toen uit de splitsing kamer, gelegen op de tweede verdieping. Met twee stralen op den motorspuit, waarvan één over de mechanische lad der en één straal op de huisleiding, werd de brand gebluscht De isolatie van de kabels is verbrand en hoe groot de schade verder is, kan nog niet gezegd worden. De gevolgen zijn echter nog niet te overzien. Door het vernielen van deze kabels door het vuur is de Centrale-Vier ge heel gestoord en ook gedeeltelijk Cen trale-Drie en bovendien de Centrale-Zes. Hierdoor zijn niet alleen 10.000 telefoon toestellen uitgeschakeld, maar ook alle intercommunale verbindingen verbro ken, omdat ze loopen over de Centrale- Vier. Amsterdam is dus per intercommu nale telefoon niet te bereiken. Door de telefoondirectie is aan de omroepver- eenigingen gevraagd deze mededeeling uit te zenden. Ook het brandalarmstel sel en de politietelefoonlijnen zijn ge deeltelijk gestoord. Noch per telefoon, noch per brandmelder, gelegen binnen het gebied van de telefooncentrales drie, vier en zes, kan brandweer of politie worden opgescheld. Brandaanzeg"in- gen kunnen dus alleen geschieden door het gaan naar politieposten of brand weerposten. Consternatie en ongeloof. Toen de monteur het alarmsignaal in werking had gesteld en de brand in het splitsingslokaal een aanvang nam, wist de agent van politie nog de brandweer per melder te waarschuwen, zoodat in den kortstmogelijken tijd de brandweer ter plaatse kon zijn. De kantoren lie pen tegen dezen tijd uit; de drukte op Dam, Nieuwe Zijds-Voorburgwal, Singel en grachten was op z'n hoogst Het ge rucht, dat dra tot een mare aangroeide, verspreidde zich over het centrum, over de grachten en belendende straten. De telefooncentrale staat in brand, het ging van mond tot mond en wijl de vlammen op de tweede verdieping van het ge bouw in de Spuistraat hun sinistere taak volbrachten, propte zich een groote menigte in dp Spuistraat en Raadhuis straat samen en stelde zich op voor het gebouw. Slechts één politieagent was aanwezig om de orde te handhaven; één politieagent, die onmachtig stond tegen over de opstuwende massa's, onmachtig in den meest letterlijken zin des woords, onmachtig vooral om het hoofdbureau telefonisch om assistentie te vragen. Toen kwam uit het publiek zelfde zucht om de orde te herstellen. Het pu bliek nam de leiding Uit de massa's traden naar voren zij, die instinctief voelden, dat vóór alles de orde moest gehandhaafd worden, zij waren de eersten, die den vollen omvang van de ramp beseften; zij handhaafden de orde totdat de politiemacht deze taak kon overnemen. Om dezen tijd belden uiteraard tallooze menschen vanuit de binnenstad naar huis op en andersom werden de kantoren opgebeld In de café's in de omgeving van het Leid- scheplein, in Americain enz. verdrongen zich booze en niet booze dames en heeren, die maar niet konden en wilden begrijpen, dat de „telefoon kapot" was. Men wist daar nog niet yaa hrand. Maar reeds om half zes en om kwart voor zes verbreidde zich ook door de buitenwijken, eerst aarzelend en bij na niet geloofd, het ontstellend nieuws. Men schen verdrongen zich voor de kiosken om te vragen; of het waar is? Politie-agenten wis ten nog geen inlichtingen te verstrekken. En kelen haastten zich naar de bekende Centrale op de Hccreng'acht en meenden toen zeker te weten, dat het maar uit de lucht gegrepen was. Inmiddels brandde het gebouw aan de Spuitstraat, hoewel de brandweer op snelle wijze den brand, die tenslotte, hoe funest, klein in omvang was, bedwong. Vele autori teiten en voorstaande burgers hadden zich naar de plaats des onheils begeven. De brandwachten werden, toen zij hun taak bij na beëindigd hadden, van alle kanten onder vraagd, de directeuren van het telefoonbe drijf werden aanhoudend door ieder aange klampt Niemand wist nog hoe groot de om vang van de ramp was Niemand besefte nog tenvolle de ware beteekenis van dezen brand Ook niet toen om zeven uur de brandwagens met sirenegeloei wegtrokken. Pas later in den avoid werd men gewaar hoe diep de brand in het leven van Amsterdam had inge grepen. Pas later besefte men tenvolle, dat met deze centrale vier, met deze „splitsingska mer" een van de edelste deelen van Amster- dam's verkeer vernietigd was. Het centrum van de stad, tienduizend abonné's, zonder te lefonische aansluiting: Amsterdam interlo- caal onbereikbaar! Pas laat in den avond werd deze slag over al gevoeld. In de café's ging het gesprek over den brand. Zakenlieden fronsten de wenk brauwen. In dezen avond is op vele plaatsen ernstig overlegd, wat men nu te doen heeft. Misschien werd het sterkste het gemis aan telefonische verbinding gevoeld op de bu- reaux van onze groote nieuwsbladen en nieuwsagentschappen. Daar, waar avond, aan avond de telefoons, men mag wel zeggen, haast onafgebroken rinkelen, heerschte een merkwaardige stilte. Het was, alsof men te ruggekeerd was tot den tijd, dien wel bijna niemand zich zal herinneren, den tijd zonder telefoon. Alleen op het hoofdpostkantoor was het mogelijk verbinding met buiten de stad tot stand te brengen. Daar hoopte het publiek zich op bij de enkele telefooncellen, waar men zich verdrong om gesprekken te voeren met Antwerpen, Parijs. Brussel, Berlijn, Weenen, Boedapest, Marseille, Londen. Een enkele in Amsterdam zal misschien verlicht zuchten: „Eindelijk voor eenigen tijd van het telefoongerammel verlost". Merkwaardig vooral was op dezen avond waar te nemen, hoe allerlei geruchten zich door de stad verbreidden, waaronder dolzin nige, de lachlust wekkende Wat er verwoest is. Op het hoofdbureau van politie heeffc gis teravond een conferentie plaats gehad om trent de te nemen eerste maatregelen, die noo dig zijn door de storingen, veroorzaakt door den brand. Aan deze conferentie namen deel de bur gemeester, de wethouder voor de bedrijven, de heer Jac. Rustige, de directeur van de tele foon, ir. Snijders, de onderdirecteuren van dat bedrijf, de ingenieurs van de Kamp en Maitland, voorts de commandant der brand weer, de heer Gordijn en de hoofdcommissa ris van politie, de heer H. J. Versteeg. De onderdirecteuren deelden mede, dat tot 5 uur gewerkt is in de kamer waar de brand ontstond. Deze kamer is de z.g. splitsingska ruer, waar de hoofdverdeelers zitten en de ka bels gesplitst worden naar de verschillende centrales. De draden liggen daar in bossen bijeen. Om ongeveer kwart over vijf rook een tele foniste brandlucht. Zij ontdekte den brand en zag vlammetjes tusschen de bossen draad. Een eveneens toegeschoten monteur kon door de sterke rookontwikkeling al niet meer naar binnen gaan. Deze kamer met alle verbindin gen is uitgebrand. Alle uiteinden van de ka- be s van de centrales 4 en 6 en gedeeltelijk van de centrale 3 zijn weggebrand, evenals de uiteinden van de kabels, die de verbinding tot stand brengen met de overige centrales De verwoesting is buitengewoon groot. De centrale 4 zelf is niet beschadigd Dat wil dus zeggen: als alle verbindingen in de splitsingskamer weer zijn hersteld, werken de centrales onmiddellijk weer. Ook de accu mulatorenkamer is geheel behouden gebleven Uitgeschakeld voor gebruik zijn de een trales 4 en 6 benevens een groot gedeelte van 3. Wat zeggen wil, dat het centrum van de stad, gelegen binnen de Buitensingel gracht, benevens het gedeelte benoorden het IJ uitgeschakeld zijn van telefoonverbin dingen en dat ook het intercommunale ver keer voor de geheele stad is stilgelegd. Op onze vraag naar de oorzaak van den brand zeide de directeur, dat hij kortsluiting zoo goed als uitgesloten achtte. Het spreekt van zei!, dat zoo spoedig mogelijk met het herstellen van de schade zal worden begon nen. Nog niet te zegden wanneer de schade hersteld kan zijn. Van de firma Siemens en Halske en den directeur van den telefoon in Den Haag, die dadelijk naar Amsterdam is gekomen, zijn reeds aanbiedingen ontvangen tot het leveren van materiaal Ook de hoofdingenieur-direc teur van de rijkstelefoon was reeds gister avond in de hoofdstad. Van den rijkstak van dienst kan op alle mogelijke hulp worden gerekend. Met de meest belangrijke zaken zal het eerst worden begonnen. Er zullen zoo spoe dig mogelijk verbindingen worden tot stand gebracht voor het interlocale verkeer voor West, Oost en Zuid, zoodat men van daaruit weer intercommunaal kan telefoneeren. Ver volgens zijn aan de beurt de belangrijkste gemeentediensten. Hierna komen aan de beurt de abonné's van centrale 3. Deze zal men overschakelen 00 de Centrale op de Heerengracht, en ten slotte zal de centrale 4 onder handen worden genomen en zullen de nummers langzamer hand wordc-n ingeschakeld. Om al deze herstellingen tot stand te brengen zijn naar schatting 40.000 meter materiaal noodig. Een gedeelte hiervan zal uit het buitenland moeten komen. Op de vraag wanneer de schade zal her steld zijn, haalde de heer Snijders de schou ders op. We zullen zeide hij met alle man en macht aan den arbeid gaan, meer kan ik niet zeggen. Geholpen moeten worden 600 abonné's over het IJ, 1200 van centrale 3 en 7400 van die van 4. Een slachtoffer te betreuren. De brand heeft den dood van een der tele foonambtenaren tot gevolg gehad. De chef van de ondercentrale aan de overzijde van het IJ, de heer J. van Eyle, zag in de cen trale plotseling alle storingslampen bran den. Hij is daarvan zoo geschrokken, dat hij in elkaar zakte en weldra den geest gaf. De overledene was hartlijder. De brandmelders ten noorden van het IJ functionneeren goed. De brandweer deelt mede, dat alle brand melders ten noorden van het IJ, ofschoon daar storing is, goed functionneeren. Bij de telefooncentrale aldaar is daarom een brand weervoertuig geplaatst, zoodat het dadelijk kan te hulp komen. In de binnenstad moeten de brandmeldin gen aangezegd worden aan de politiebu- reaux en aan de brandweerposten. Maatregelen voor het intercom munale verkeer. Het hoofd van het telefoondistrict Amster dam maakt bekend, dat in verband met sto ring van gemeente-telefooncentrales op he den Zaterdag gelegenheid bestaat voor het voeren van interlocale en internationale tele foongesprekken: 1. in de spreekcellen van het hoofdpost en telegraafkantoor. 2. van 822 uur in de spreekcellen van de Effectenbeurs (ingang Beursstraat 5 3. van 9—18 uur in de spreekcellen van de Goederenbeurs (ingang Beursstraat). AANVOER VAN ZEEVISCH.( De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de aanvoer van ver- sche gekoelde of bevroren zeevisch met uitzondering van haring, door vreemde visschersschepen alleen zal kunnen ge schieden te IJmuiden. TOCH VEE NAAR RUSLAND? Nieuwe animo De Haagsche correspondent van 't Hbld. meldt: Terwijl iemand van Russische zijde zich te genover onzen Rotterdamschen collega niet heeft uitgelaten over plannen tot aankoop van Nederlandsch vee voor Rusland, verna men wij van volkomen geloofwaardigen kant, dat er ondanks gerezen twijfel toch animo in Rusland voor Nederlandsch vee bestaat We vernamen dienaangaande, dat langs anderen weg dan waarvan wij onlangs hebben ge waagd, weer pogingen worden aangewend in verbinding te komen met Nederland omtrent levering van vee. Op het oogenblik worden voor de Russi sche regeering onderhandelingen gevoerd over den aankoop van vee in Zwitserland en in Tsjechoslowakije. Dezelfde onderhandela ren hebben ook belangstelling voor Neder land, hetgeen kan worden verklaard op grond van de belangrijke klimatologische ver schillen in Rusland, waarmee de geaardheid van het vee op haar beurt in sterke mate ver band houdt. Intusschen schijnt wel te mogen worden aangenomen, dat de in opdracht der Russi sche regeering werkende onderhandelaren, zelf niet met voorste len tot aankoop zullen komen. Vanwege de Nederlandsche regeering zal een aanbod gedaan moeten worden en dan kan het met eenigen goeden wil van weerskanten tot een belangrijke transactie komen. Tenslotte vernamen wij nog, dat de kwestie bij minister Verschuur persoonlijk aanhangig zal worden gemaakt. NATIONAAL-SOCIALISTISCriE VERGADERING GESTOORD. Gisteravond werd in de groote zaal van Seinpost te Scheveningen een vergadering gehouden van de groep Scheveningen van de Nationaal-Socialistische Beweging, in welke bijeenkomst het woord werd gevoerd door den heer Vlekke, die apiak over den huidigen poliheken toestand en den strijd der N. S. B. daartegen. 1 Gedurende de rede van den heer Vlekke ontstond er eenig rumoer in de zaal dat echter, nadat de „kringleider" van Den Haag zich er mee bemoeid had, verminderde. De heer Vlekke kon dan ook zijn betoog voort zetten. Eenige oogei.blikken iater kwam er wederom een ernstig verschil van meening tot uiting tusschen enkele aanwezigen en aldra ging men tot handtastelijkheden over E)e politie moes worden gerequireerd en deze maakte aar. het relletje een einde. Dit ging echter niet zonder dat op hard handige wijre ingegrepen moest worden en verschillende rake klappen waren uitgeaeeld. Het bleef in de buurt van Seinpost nog ge- ruimen tijd onrustig. I DOOS 20 CT.-TUBE 35 EN 60 CT. INVOER EENDEN- EN KIPPEN EIEREN. De minister van economische zaken heeft aangewezen als monopoliehouder, waaraan uitsluitend is toegekend de invoer van een den- en kippeneieren in schaal en van niet meer in schaal aanwezige bestanddeelen van vogeleieren, bewerkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt: de stichting „Eieren-import- centrale", gevestigd te Apeldoorn. Voorts is bepaald dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Eieren-import-centrale haar monopolie-producten zal mogen koopen en verkoopen, of voor het geval zij die pro ducten in commissie neemt, het door haar te bedingen commissieloon zal bedragen: 1 voor eenden- en kippeneieren in schaal 60 cents per 100 stuks; 2. voor niet meer in schaal aanwezig bestanddeelen van vogel eieren 15 cents per K.G. bruto. KERSTCONGRES DER ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. Gistermiddag werd in de zaal van de „Lybelle" te Rotterdam het Kerstcongres der Onafhankelijk Socialistische Partij geopend. Aangezien de partij-voorzitter, de heer P. J. Schmidt, momenteel een gevangenisstraf on dergaat wegens opruiing werd het congres gepresideerd door den vice-voorzitter der O. S. P., den heer Fr. van der Goes uit Laren (N. H.) WADDENZEE GEDEELTELIJK IJSVRIJ. In de haven van Harlingen arriveerden gister een groot aantal motor-schepen uit Den Helder; ook een aantal kleine beurt schepen van Terschelling en Vlieland kwam binnen. Tengevolge van den zuidwestelijken wind is het ijs op de Waddenzee tusschen Den Helder en Harlingen weggedreven Volgens rapporten van de binnengekomen schippers is dit gedeelte van de Waddenzee thans zoo goed als geheel ijsvrij. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. Verklaring Sieenberghe. van mr M. P. L Mr. M. P. L. Steenberghe, die zelf en dan meer bepaald als vertegenwoordiger van de Nederlandsche industrie een groot aan deel heeft gehad in de onderhandelingen mei Duitschland, heeft een interview gegeven aan een redacteur van het Dagbl. v. N.-Brabant, waarin hij eenige nadere toelichting geeft op de beteekenis van het verdrag. In de eerste plaats bracht mr. Steenberghe hulde aan den leider der Nederlandsche dele- fatie, mr. Hirschfeld: „aan zijn bekwaam- eid is het te danken, dat de onderhandelin gen tot gunstige uitkomsten hebben geleid en behoedzaam vlottend zijn gehouden, ondanks de menigvuldige gevaarlijke klippen, die ge legenheid tot stranden te over hebben ge boden". Over het resultaat der onderhandelingen nemen wij het volgende over uit het inter vieuw In twee opzichten is het behaalde resultaat buitengewoon belangrijk In de eerste plaats, omdat voor een jaar de economische betrekkingen geregeld moesten worden, met dat land waarmee we het meest intensieve handelsverkeer hebben. Want dat hebben we met Duitschland Men vergelijke slechts de cijfers. De in voer uit Duitschland bedroeg in 1932 399,784,303, terwijl de uitvoer bedroeg 176.495,340. Een zeer belangrijk cijfer dus! Onze export naar België bedroeg in 1932 118 000,000 en naar Frankrijk f 85,000,000. Op de tweede plaats is het herhaalde resul taat belangrijk, omdat voor het eerst met hel nieuwe handelspolitieke systeem is gewerkt, waardoor he wederkeerigheidssysteem is toe gepast. Wat voor industrie en landbouw is bereikt. Wat zijn nu, mr. Steenberghe, de resul taten voor onze industrie en onzen land bouw? Ziet eens: wij wisten, toen wij de onder handelingen beg^nen, dat voor den in- dustrieelen export niet z;oveel te bereiken was, omdat de export al sinds jaren in ver houding tot land- en tuinbouw en zuivel on- beteekenend is geweest. Dit neemt niet weg, dat wij voor de belangrijkste industrerle exportartikelen als zout, superfosfaat, lijn olie, rijst enz. niet onbelangrijke verbeterin gen hebben bereikt. Ik wil niet, aldus mr. Steenberghe, als de deskundige bij uitstek hier finureeren en mij het recht aanmatigen het 't beste te weten, doch ik meen wel, dat voor boter en kaas, eieren en enkele belangrijke tuinbouwpro ducten als sla en kool, alsmede voor enkele producten van de boomkweekerij, inderdaad belangrijke verbeteringen zijn verkregen. Hoewel ten deze nog verschillende wenschen onvervuld zijn gebleven. Het negatieve resultaat voor de industrie is dit: Buitengewoon belangrijk was, dat de concessies voor den land- en tuinbouw niet betaald zouden worden met een import-ver meerdering van Duitsche industrieele pro ducten, waarvoor juist bij de nieuwe ensis- invoerwet gevaar bestond. Uiteraard is dit gedeelte van het verdrag, met het oog op de onderhandelingen geheim. Als industrieel durf ik echter zeggen, dat voor de noodige bescherming van de Neder landsche industrie is gewaakt, terwijl ook de mogelijkheid is verzekerd om e.v. nieuwe con- tingenteeringen in te voeren. Omgekeerd blijkt om dezelfde redenen uit de regeeringspublicaties ook niet welke de hoeveelheden zijn, die aan onzen zuivel zijn toegestaan. De betaling staat naast dit verdrag, doel» wordt garegeld door de clearing-overeen- komst, die nu reeds meer dan een jaar tot wederzijdsch genoegen werkt. Men beweert nu, mr. Steenberghe, dat de handel door deze overeenkomst met Duitsch land zou zijn uitgeschakeld, omdat sprake is van monopolies. Dit is absoluut onjuist. Zooals uit het eerste regeeringscommuniqué blijkt, is voor onze exoort-producten gezorgd, dat de oude handelsverbindingen gehandhaafd blijven Ik kan u wel mededeelen. dat, gezien het groote ver langen is Duitseh'and. om tot meerdere monopolieeerinor te komen, dit een zeer moeilijk deel der onderhandelingen is geweest. Het is echter op volkomen bevredi gende wijze geregeld. De valutadumping. Kpnt u, tot slot ook nog iets mededeelen over de valutadumping in den vorm van Scrips, Sperrmarken e d Zeerz eker. Daaromtrent kan ik verklaren, dat voor de door Nederland gecontingenteer- de artikelen, Duitschland van deze valuta- concurrentie afstand doet. Voor tal van andere artikelen is de moge lijkheid geschapen. een regeling in de ge mend-de regeeringscommissie waarover sprake is in het communiqué tot stand te brengen. Duitseh'and stelt zich hierbij op het stand punt, wat voor verschillende artikelen inderdaad o-k door de 'eiten bavestigd wordt dat de D'iitsehe industrie door de valuta- zwakke landen teruggedrongen word Overal waar wij nu dit terugdringen verhinderen (b.v. d"or contin^enteering), wil Duitsch land van zijn valuta-concurrentie afstand doen. DCOR GLADHEID GFVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De echtgeneote van den heer J. de Lith te Oss i seeniire dagen ge'eden tengevolge van deg ladheid op straat omvallen De vrouw liep eenige verwondingen op en is gisteren tengevolge van het opgeloopen letsel over leden. GROENTEN VOCR DUITSCHLAND. N'euwe uitvoert arievet De commissie voor den uitvoer van groen ten naar Duitsehland deelt mede, dat in ver band met de desbetreffende bepalingen van het nimwe Nederlandsch Duitsche handels verdrag, de invoer in Duitschland van roo- de looi, witte kool en savovekool in het tijd vak van 1 Januari t'm 31 Mei 1934 en van snrui'koo' in de tüdvakken van 1 Januari t/m 31 Maart en 1 November 1'm 31 De cember tegen verlaagd invoerrecht zal kun nen geschieden indien de zendingen verge zeld zijn van een namens de Commissie af gegeven contingenteercertifiraat Nederlandsche exporteurs worden ver zocht vóór uiter'ijk 5 Januari a s de vo'gen- de opgaven in te dienen bij den secretaris van de commissie, mr. L Niemöller. Java- straat 80, 's Gravenhage, tel. 112128. Ie voor s'uitkool: de hoeveelheden, welke door hen, voor iedere maand en iedere koo'soort afzonder lijk, voor eigen rekening gedurende het tijd vak van 1 Januari t/m 31 Mei van de jaren 1928 tlm 1932, naar Duitschland werden verzonden 2e. voor soruitkool: de hoeveelheden welke door hen, voor iedere maand afzonderlijk in de jaren 19281 t'm 1932 voor eigen rekening naar Duitsch land werden verzonden. KORTE BERICHTEN. Vrijdag is te Groningen in den ouder dom van 68 jaar overleden de heer J G. W. Bolomey, oud-luit.-kolonel der artillerie. HcJïI he6ft„ ?en stem als fluweeL" hebbt^ riil het hoort wil ze een Jurk nebben, die er by past 1M J

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 14