Aqwda PlIROL rijk aan geneeskracht IP-cowttciaal llieuws ïfiAeepstiidingen Weec&ecidit Jngezonden Stukken Stad en Omgeving. Verklaring van dr. Bünger. De beschuldiging tegen Torgler is, doordat het feit dat hij op den dag van den brand met van der Lubbe samen zou zijn geweest, niet bewezen kunnen wor den, haar voornaamste steun ontromen. Hetzelfde geldt voor de beschuldiging tegen Dimitrof. Popof en Tanef in ver band met het feit, dat van der Lubbe twee hunner zou hebben ontmoet in Wat zal er nu gebeuren? VAN DER LUBBE NIET ZIE*. 6 MAANDEN GEVANGENISSTRAF VOOR HIRTSIEFER. ONTSLAG IN DE WIERINGERMEER. NOORDSCHARWOUDE. HEILOO. HENSBRÖEK. Kon. Holl. L'oyd, Tot en met 26 Dec., 15 uur en op Zon- en feestdagen 10—12 en 25 uur, ten toonstelling schilderijen, Emmastraat 41. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, des avonds 7.45 uur, hoofdnummer Droom van geluk (avonturen), hoofdrol Brigitte Helm. Toegang boven 18 jaar. Zondag en beide Kerstdagen des mid dags 2 uur, hootdrol Een blonde droom (amus.), hoofdrollen Lilian Harvey, Willy Fritsch en Willy Forst. Toegang alle leeftij den. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Cavalcade (hist. nom.), hoofdrollen Clive Brook en Diang Wynyard. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en beide Kerstdagen van 2 uur af doorloopende voorstellingen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Kruit damp en paardenhoeven (sens.), hoofdrol Oeorge O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en beide Kerstdagen van 2 tiur af doorloopende voorstellingen. Victoria-theater. 7.30 uur, hoofdnummer The way to love (rom.), hoofdrollen Maurice Chevalier en Ann Dvorak. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en beide Kerstdagen van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Zondag 24 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, tweede opvoering revue Cocktail. 7.30 uur, zaal van Truijen te Grootscher mer, uitvoering tooneelvereeniging Thalia. Maandag 25 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Weih- nachtsoratorium door chr. zangvereen. Asaf. 7.30 uur, Concordia te Noordscharwoude, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Dinsdag 26 December. 1.30 uur, café Renses te Stompetoren, ver- fadering van gras- en wegenpachters in de chermer. Woensdag 27 December. 2 30 uur, Bioscoop-theater Harmonie, voor de Volksuniversiteit, hoofdnummer Peter Pan (kinderfilm). Toegang alle leeftijden. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Kin deren van ons volk, door het Nieuw Schouw- tooneel. Zaterdag 30 December. 8 uur, Harmonie, opvoering door TOP van Een ridder kwam voorbij. inastaande en met haar gelijk te stellen organisaties tot verwezenlijking van den burgeroorlog waren. In het begin van dit jaar liep het Duitsche volk gevaar te iworden overgeleverd aan het commu nisme, doch op het laatste moment is het van den afgrond weggetrokken Uit de motiveering van het vonnis kan kort worden vermeld: Van der Lubbe heeft volledig bekend. Deze bekentenis was te volgen tot op een bepaald punt. Hij heeft niet alljen den brand kunnen stichten in de groote rijksdagzaal. Omtrent dit punt is geen opheldering verkregen. Bij Torgler en de Bulgaren heeft het ge recht de door de aanklager als bewijs van hun schuld aangevoerde feiten op sommige punten niet vrij van twijfel ge acht, terwijl ook de onweerlegbaarheid van sommige punten moet worden be twijfeld. Over de zaak zelf verklaarde dr. Bün- ger: Alle beklaagden zijn ervan beschul digd als medeplichtigen aan den brand te hebben meegedaan, slechts van der Lubbe heeft bekend Zijn mededeelingen over den gang van zaken bij de pogingen tot brandstichting in het bureau voor rnaatschappelijken steun te Neuköln, het raadhuis en het stad3slot, kon het gerecht op haar voornaamste punten nagaan. Zij zijn door onderzoekingen ter plaatse bevestigd. In het rijksdag gebouw is van der Lubbe op heeterdaad betrapt. Zijn mededeelingen over den gang van zaken hierbij komen overeen inet de gevonden sporen. Het gerechts hof twijfelt er niet aan, dat de beklaag de zijn weg in hoofdzaken zoo heeft ge nomen, als hij hen beschreven heeft. De senaat acht dan ook van der Lubbe's mededeelingen over zijn aandeel bij de brandstichting juist. Hij maakt slechts een enkele uitzondering, n.1. ten aanzien van wat hij heeft gedaan in de groote zaal en in den Zuidelijken corri dor. Van der Lubbe heeft met anderen misschien slechts weinigen samenge werkt. De verklaring der drie deskundigen laat niet de geriigste twijfel dat hij den brand niet alleen kan hebben gesticht. De beklaagde van der Lubbe heeft den hem ter beschikking staanden en nauw keurig nageganen tijd onmogelijk alleen kunnen gebruiken om den brand in de groote zaal aan te steken, doch moet daarbij hulp van anderen hebben gehad. De door de getuigen Boguhn en Küssner bij het verlaten van den ingang II waar genomen persoon was een dei anderen. Van der Lubbe heeft den rijksdag in be wuste in bedoelde samenwerking met anderen in brand gestoken. Verder moest worden onderzocht of de beklaag den Togler, Dimitrof, Popof en Tanef aan de brandstichting in dit verband schuldig zijn, of ook zonder twijfel te laten hun medewerking kon worden be wezen. Het resultaat van dit onderzoek blijkt reeds uit de strekking van het uit gesproken vonnis. Het kan aldus worden samengevat café Bayernhof. Een verklaring, die als weerlegd kan worden beschouwd. De aanklacht tegen Popof, dat ti met Torgler samen in den rijksdag zou zijn geweest en op den avond van uen brand uit Ingang II van het rijksdaggebouw zou zijn gekomen, is verzwakt door de mogelijkheid van verwisseling tusschen hem en Neubauer, alsmede doo- de vast stelling van het feit, dat de in aanmer king komende getuige onmogelijk het gezicht had kunnen herkennen van den uit den rijksdag komenden man. De ver klaringen van de getuigen Karwane, Kroyer en Frey over het samenzijn van Torgler met van der Lubbe in de anti chambre van de begrootingszaal acht de senaat niet bewezen of niet van vol doende beteekenis. De getuigen Kunt- schalk en Lebermann, die Torgler belast hadden, acht het gerechtshof volgens hun persoonlijken indruk en hun vorige veroordeel ingen volkomen ongeloof waardig, evenals die van Grothe. Ten aanzien van Dimitrof verklaart dr. Bünger, dat diens verklaring, dat hij zich in Duitschland slechts zou hebben bemoeid met zaken van Bulgaarsche communistische emigranten, niet juist was. Het bewijs is evenmin te leveren, als het bewijs, dat hij bij de brandstichting betrokken zou zijn geweest en met van der Lubbe in verbinding zou hebben gestaan. De verklaringen van den ge tuige majoor Wedebrstadt en van dr. Drescher over zijn samenzijn met van der Lubbe en Tanef en van beklaagde Dimitrof met Torgler zijn voor wat een samenzijn met Tanef en Dimitrof be treft door de aanklacht niet van belang geacht en om dezelfde reden acht de senaat een eventueel samenzijn van Torgler met Dimitrof niet van belang. Ook de aanklacht tegen Popof is onvol doende gemotoveerd. Een direct bewijs van zijn omgang met Duitsche communisten kon niet worden geleverd. Tanef is ongetwijfeld voor 9 Maart in Bayernhof gezien en ook niet samen met van der Lubbe. Getuige Weverstadat heeft zich op lofwaardige wijz« met de opheldering van de brand stichting bezig gehouden, doch hij schijnt onbewust slachtoffer van zelfbe drog te zijn geweest. Wanneer nu Torgler en de Bulgaren niet als medeplichtigen voor veroordee ling in aanmerking komen, toch blijft er geen twijfel over de vraag uit welk kamp de medeplichtigen van van der Lubbe afkomstig zijn. De brandstichting was ongetwijfeld een politieke daad en de ongehoorde groote van de misdaad wijst ook op de beteekenis van het strijd- object. Dat kan slechts de strijd om de macht zijn geweest. Na het vallen van het vonnis zijn de be klaagden in het rijksdagbrandproces op de gebruikelijke wijze weggeleid, zooals dat eiken dag van het proces geschiedde. De vraag, wat er thans met de vrijgesproken be klaagden zal gebeuren is nog geenszins op gelost. In elk geval wordt erop gewezen, aat de senaat door zijn vrijspraak niet uit drukkelijk heeft beschikt, tot opheffing der tegen de beklaagden uitgevaardigde arresta tie bevelen, althans niet in de openbare zit ting van heden. Men verwacht eenter met ze kerheid dat de buitenlandsche beklaagden door de overheid over de grens zullen wor den gezet, althans wanneer uit het proces geen nieuwe strafbare feiten waarvoor zij vervolgd zouden moeten worden te voorschijn komen. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat Torgler zelf in elk geval zou hebben verklaard, dat hij liever niet in vrijheid wordt gesteld, doch in Schutzhaft zou willen blijven. Ook zonder dit verzoek zou men hem waarschijnlijk echter als politiekleider in ar rest hebben gehouden. Of voor van der Lubbe een gratieverzoek kan worden ingediend, is voorloopig een ju ridisch probleem, omdat een gratie verzoek slechts wordt behandeld, wanneer de veroor deelde zelf het indient. Of van der Lubbe het initiatief heeft zijn ver dediger te verzoeken een gratie verzoek in te dienen kan thans nog niet worden gezegd. Wel verwacht men, dat in de geheele wereld misschien reeds heden groote aantallen men- schen zich met verzoeken om gratie voor van der Lubbe tot de rijksregeering zullen wen den. De berichten over een ziekte van Ma- rinus van der Lubbe, welke in de Neder- landsche pers zijn verschenen, zijn ab soluut onjuist Gisteravond tegen zeven uur werd in het Hirtsieferproces vonnis gewezen. Hirtsiefer is wegens het aannemen van steekpenningen veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden. Boven dien is hem voor den duur van drie jaren het recht ontzegd openbare func ties te bekleeden. Voorts zijn 900 R.M. verbeurd verklaard. De straffen tegen de andere beklaag den uitgesproken zijn: Mock 2 maanden gevangenisstraf en 1000 R K. boete, Berg- mann en Backer ieder een maand ge- vangenisstraf en 500 M. boete. De Cultuur-Maatschappij heeft aan alle arbeiders, werkzaam bij de werken voor het in cultuur brengen van de Wierin^ermeer, ontslag aangezegd. Onze plaatsgenoote, mej. Jo Raven, si-agde te Rotterdam voor het examen costumièra. Reorganisatie LS.JT. De L.E.T.T. hield Donderdagavond een buitengewone vergadering in café van Geme- nen. De voorzitter, de heer J. Bakker Hzm, opende en memoreerde het besluit op de ledenvergadering om tot reorganisatie <e komen. De heer Paarlberg, thans woonach tig te Hilversum, heeft bedankt, doch toonde zijn belangstelling door 3 aandeelen in de geldleening te nemen. De voorzitter deelde mede, dat voor 280 was geteekend en zonder twijfel zullen <r nog meer bijkomen, die een aandeel nemen Nu zoo de zaak staat, meende de voorzitter, kunnen we de reorganisatie ter hand nemen en contact zoeken met alle geledingen in de gemeente. De heer Kostelijk meende, dat de reorga nisatie een taak was van het nieuwe bestuur, die z. i. met voorstellen voor de vergadering moet komen. De heer van Gemeren zeide, dat de reorga nisatie alleen verband hield met de financiën, wat de heer Schrooder bestreed. Wel was vanzelfsprekend, dat men niet met een pro- gr~m komt. De voorzitter stelde vast, dat een reorga nisatieplan was besproken. Z. i. hield de or ganisatie in of men op den ouden voet zou doorgaan of er andere organisaties in ken nen en de vergadering van bestuur met ge- oodigden, gehouden op 6 December, heeft zich met uitzondering van den heer van Gemeren uitgesproken voor en bloc aftre den van het bestuur en het kiezen van een nieuw bestuur, die de tentoonstellingsdag of dagen op een ander leest zal schoeien. Spr. deed,thans dat voorstel aan de ledenverga dering, die in hoogste instantie de uit spraak heeft. De heer van Gemeren was niet tegen reorganisatie, integendeel. Spr. wilde echter alleen dan aftreden als hij zijn handteekening voor de borgstelling kon terugnemen, niet eerder, en niemand kon hem dwingen tot heengaan. De heer Kostelijk stelde voor om zoo spoedig mogelijk de oude schuld af te lossen en desnoods een nieuwe leening te sluiten. Voor dat luttele bedrag dat er na de f 280 aan aandeelen nog over is, behoeft men niet te praten. De heer Schrooder dacht ook zoo, maar laat men dat aan het nieuwe be stuur overlaten. Aldus besloten. Daarna werd overgegaan tot het kie zen van een nieuw bestuur. De heer van Gemeren stelde voor om het maxi mum te nemen, n.1. 9. Als er later na de vereffening financiën een paar be danken, heeft men er nog genoeg over. Alzoo besloten. Herkozen de heeren K. Muijs en A. Schrooder en gekozen de heeren T. Kostelijk, A. Zwart, C. A. Rot teveel, A. Greeuw Jr. en G. Hoetjes. Voor zoover aanwezig namen allen hun her benoeming en benoeming aan. Blijkbaar nam men met 7 bestuursleden genoegen, nu men zeker was dat de heeren Schroo der en Muys aanbleven (de laatste niet aanwezig, had op de vorige vergadering zijn toestemming gegeven). Op voorstel van den heer Smits werd besloten om de rekening en verantwoording aan te houden. Een afscheid. De heeren Kostelijk, Schrooder en Smits uitten zich in dankwoorden tot den voorzitter die halsstarrig vasthield om heen te gaan. Voor het vele voor de L. E. T. T. gedaan werd niet alleen dank gebracht, doch een beroep gedaan om zijn adviezen te mogen ontvangen. De voorzitter dankte voor de vriendelijke woorden en wenschte de L.E.T.T. alles goeds en hoopte op een hernieuwde bloei tot heil der gemeente. (Applaus). Daarna sluiting. Het polderbestuur vergaderde Vrijdag middag te 1.30 uur. De heer Admiraal was afwezig De voorzitter opende met het welkom toe te roepen en zeer waarschijnlijk wel de laatste in het jaar 1933. Als we weer een blik achter waarts werpen, zien we met genoegen op de genomen besluiten in dit jaar terug. Een woord van dank riep de voorzitter toe tot het nieuw-benoemde lid, den heer C. Bas, waarna de voorzitter de vergadering voor geopend verklaarde. De dieeren de Vries en Tak, die de geloofs brieven van den heer Bas hebben onderzocht adviseerden tot goedkeuring. Na beëediging dankte de heer Bas voor de woorden door den voorzitter tot hem gesproken. Van de firma Knecht en Zonen was een schrijven ingekomen, aangaande brandver zekeringen van bij de firma in de verzekering zijnde gebouwen, als zijnde stoomgemaal, schoorsteen, kolenloods en molen. Niet ver zekerd zijn de in de loods aanwezige kolen Te samen is verzekerd voor ongeveer 20000. Indien de kolen wel verzekerd moeten worden, gaarne bericht. Besloten werd voor 5 jaar te verzekeren mede met de kolen voor een bedrag van 500 tegen een premie van f 4.70 per jaar Deze werkt samen met de Unie van Water schappen. Van het Hoogheemraadschap was een schrijven ingekomen dat de kosten in de bij dragen der Waterschappen voor 1934 zullen bedragen 623.18. Punt 7 was bespreking van de 10 bij drage in de kosten der werkverschaffing. Dit is, zeide spr.. wel het gewichtigste punt wat we hedenmiddag hebben te bespreken. Vorige jaar hebben we 10 bijgedragen in de kosten der werkverschaffing ook dit jaar weer. Nu wil de regeering ons dwingen ook in den tuinderssteun die 10 bij te dra gen. Spr. was van meening dat de polder dit niet is verplicht, en kan polders noemen die dit niet zijn verplicht. De voorzitter had zich tot Ged. Staten ge richt waarvan een schrijven was binnen ge komen dat indien het bezwaarlijk voor den polder was het procent desnoods weer kun nen worden verlaagd. De voorzitter was van meening dat de tuinder geen werklooze is. Hij kan zich niet indenken dat ze in de Beemster alles in de werkverschaffing doen en wij daaraan 10 moeten bijdragen. Wij staan voor een eigen aardig geval. Dit bedrag wat den polder er jaarlijks aan moet betalen is veel te hoog. We zijn dan aanstonds verplicht de polder- lasten te verhoogen. De vergadering was van oordeel, dat ais wij wel moeten bijdragen en een andere pol der niet, we er absoluut tegen zijn. Niet wat de werkverschaffing aangaat, maar wel in den steun voor de tuinders. De heer Bos meende dat nu de tuinders bij de werkverschaffing zijn ingedeeld het rijk daar natuurlijk op door gaat. De heer de Vries zeide dat als we deze 10 ftCt. geven we dat tegenover de ingelanden niet kunnen verantwoorden. De voorzitter was van gedachten om aan den minister te berichten, dat de polder zich aan zijn genomen besluiten vasthoudt om 10 pCt. bij te dragen in de werkverschaffings- kosten maar niet in de kosten van de verkapte werkloozen. De heer de Wit oordeelde, dat we zooals het op 'toogenblik is en de polder ner gens voordeel mee.' van heeft, de geheele 10 pCt. kunnen schrappen. Na breedvoerige bespreking werd besloten om de 10 pCt. in de kosten der werkverschaf fing te handhaven tot 1 Januari 1934 en dan stop te zetten. In de kosten der baggerrege- ling van de Duinders werd besloten niets bij f* dragen ook niet tot heden toe. Aan 01 W. zal hiervan bericht worden gezonden. Daarna sluiting. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Clio, 21 Dec. v. Amsterdam n. Rotterdam. Fauna, 21 D"ec. v. A'dam n Rotterdam. Ganymedes, 22 Dec. v. Tunis te A'dam. Ulysses, 22 Dec. v. Rotterdam te Amsterdam. Ajax, 21 Dec. v. Vigo n. Corcubion. Brielle, uitreis, 21 Dec. v. Cura?ao n. Cristo- bal. Clio, 22 Dec. v. Amsterdam te Rotterdam. Fauna, 22 Dec. v. A'dam te Rotterdam. Juno, 21 Dec. v. Algiers n. A'dam. Nereus, 21 Dec. v. Kopenhagen n. Aalborg Saturnus, 21 Dec. v. Malta n. Patras. Stuyvesant, thuisreis, 22 Dec. v. Plymouth n. Havre. Venus, 21 Dec. v. Fiume n. Susak. Kennemerland, uitreis, 21 Dec. te Rio Jan. Montferland, uitreis, 21 Dec. v. Rio Janeiro n. Las Palmas. Orania, uitreis, 22 Dec. v .Southampton. (Buiten veramwooraelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewi/st geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteelfende eenige plaatsruimte in uw blad voor het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Is het niet de hoogste tijd in verband met de abnormale omstandigheden op economisch gebied, met de eeuwenlange traditie te breken met betrekking tot de functie van kaasdrager op de Alkmaarsche kaasmarkt. Een ieder kan er zich van overtuigen, dat deze functie ien deele wordt waargenomen door lieden, die al reeds een vaste bron van inkomsten bezit ten in de vorm van een bestaande zaak, of andere betrekking. Men vindt er zelfs onder die onder de grootwinkeliers hier ter plaatse gerekend kunnen worden. Zijn daarvoor geen andere werklieden, ook hier ter plaatse gebo ren, in te lasschen, welke thans als werklooze gaan stempelen. Waar de overheid momen teel de meest drastische maatregelen noodge dwongen toepast, waarvan een groote meer derheid de schade, slechts een kleine minder heid de voordeelen van ondervindt, is het m.i. niet meer dan behoorlijk ter verlichting van de lasten der Alkmaarsche gemeenschap aan dezen toestand ten spoedigste een einde te maken. Met alle achting, B. VLESSING. JONGETJE OVERREDEN. Hedenmorgen om 12 uur had op de Laat een ernstig ongeluk plaats. Uit de groentenzaak van den heer K. kwam het ongeveer 7-jarige jongetje van den heer Burgering en wilde de Laat oversteken, juist op het oogenblik, dat een graniet-vrachtauto voorbij reed. Het ventje kwam met de beentjes onder den auto en werd door de moeder, uie aan kwam snellen, opgenomen. Naar de politie ons mededeelde, is het slachtoffer naar zijn huis vervoerd, waarna overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk zal zijn. Vermoedelijk heeft het knaapje de beide beenen gebroken. DE WINKELS DINSDAG TOT 12 UUR OPEN. De aandacht der lezers wordt er op geves tigd, dat het sluitingsuur der winkels op den 2den Kerstdag niet zooals eerst vermeld is 8 uur des avonds, doch 12 uur 's nachts is DE DIEFSTAL TE OTERLEEK. Zooals wij gister reeds in het kort lieten uitkomen is het de politie gelukt licht te bren gen in den diefstal met braak tijdens de Schermeerfeesten op 7 September te Oterleek, ten huize van een veehouder gepleegd, waar bij een belangrijke hoeveelheid goud en ju weelen is ontvreemd. Nadat een spoor ir. deze zaak was verkregen, heeft een tweetal verdachten, die reeds terzake meerdere inbra ken, te Alkmaar gepleegd, in het Huis van Bewaring vertoefden, bekend met een derden persoon de inbraak te hebben gepleegd. De gestolen goederen zijn verkocht geworden voor een zeer laag bedrag aan een opkooper te Hoorn. In verband hiermede zijn in den loop der week de derde Alkmaarsche verdachte, als mede bedoelde opkooper en een echtpaar uit Alkmaar, dat zich mede aan opzettelijke he ling in deze zaak had schuldig (gemaakt, aan gehouden en ingesloten in het Huis van Be waring alhier. Alle verdachten hebben be naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 781,4 mM. te Parijs. Laagste barometerstand 744,3 mM. te ngö en Jan Maijen. Verwachting, geldig tot den avond van 24 December: Zwakke veranderlijke wind anvankelijk uit Westelijke richting; nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. In het Noorden lichte dooi en het Zuiden ichte dooi tot temperatuur om het vriespunt; ater wellicht lichte vorst. Weeroverzicht. Het gebied van hoogen druk blijft station- nair, de kern blijft ten zuiden van ons land met een gestadige uitbreiding naar het zuid oosten en noordwesten. Ook bij de Azoren ilijft de luchtdruk stijgende, terwijl zich bij Jsland nog geen nieuwe depressies aankon digen. De kern van hoogen luchtdruk in Fin land maakte plaats voor een secundaire van de depressie in het noorden, waarmede tevens aldaar de vorst verdween. In Frankrijk hand haafde de vorst nog en was zij plaatselijk nog matig. In Polen en vooral in het zuid oosten vriest het nog hard bij zwaren sneeuw val. De bergstations in de Zwitsersche Alpen (Santnig en Jungfrau Joch) melden zonnig weer met geringe vochtigheid en minder la ge temperaturen dan gisteren 9 en 7 graden Celsius.) De stations in de vlakte en de lagere bergstreken liggen alle onder een age laag wolken. In de oostelijker gelegen berglanden viel de laatste dagen veel sneeuw Voor onze omgeving is aanhouden van den dooi waarschijnlijk, al moet rekening wor den gehouden met de kans op terugkeer van de vorst in het zuiden en midden van ons land. kend. De gestolen voorwerpen bleken in de smeltkroes te zijn gegaan. SCHAAP AANGEVALLEN. Gistermiddag is een schaap, loopende in een weiland gelegen aan den Heilooërdijk, door een paar herdershonden zoo heftig aan gevallen, dat een getuige den indruk kreeg dat het schaap verscheurd werd. Bij onder zoek bleek het dier gelu ckig niet zoodanig te zijn toegetakeld, dat het afgemaakt behoefde te worden. Door de politie wordt naar de eigenaren van de honden een onderzoek inge steld. AANGEHOUDEN. Door de politie is gistermiddag een mans persoon terzake openbare dronkenschap aaa het bureau ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. VOLKSZANGAVOND. Het was een slecht bezette avond in de Unie, er waren heel wat ledige plaat sen aan te wijzen. Als dit zoo blijft doorgaan kon het wel eens gebeuren, dat Volkszang het bijltje er bij moet neerleggen, hetgeen te betreuren zou zijn, want als er iets van cultureel be lang is, dan is het toch wel dit, dat het volk zijn eigen liederen kent en ook gaarne bij voorkeur zingt. Laat ieder, die behoort tot de geregel de bezoekers dezer avonden, nu eens krachtig propaganda maken in eigen kring; neemt uwe familieleden en vrienden en kennissen mee een avond, heusch, ze zullen er geen spijt van heb ben, integendeel, tien tegen een, dat ze zeggenhad ik geweten, dat het zoo ge zellig was, dan was ik al eens eerder gekomen. Niettegenstaande de geringe opkomst heerschte er toch een gezellige stem ming, Sixma was buitengewoon op dreef, en er werd onder zijne opgewekte leiding gezongen, dat het een lust was er naar te luisteren. Mevrouw DijkstraSipkes zang en de heer Kroone viool, die ter afwisseling eenige nummers ten beste gaven, droe gen het hunne bij tot het slagen van den avond; aan de vaardige handen van me vrouw G. OhlenBosman was de bege leiding toevertrouwd. De voorzitter, de heer van Burken, deelde nog mede, dat op den eerstvol- genden zangavond op 15 Januari a s. eene onderlinge zangwedstrijd zou wor den gehouden, waarvoor als verplicht nummer Heideliedje van Winnubst opgegeven, en een nummer naar eigen keuze (vrij nummer dus). Volkszang heeft dit eenige jaren gele den ook al eens gedaan en had daar toen veel succes mede. Laat men goed begrijpen, het is een wedstrijd voor ongeschoolden, zij die eene opleiding krijgen voor solozang mogen niet mededingen; er worden eenige eenvoudige prijsjes beschikbaar gesteld. Men kan zich opgeven bij de bestuurs leden te Alkmaar woonachtig, t. w. de dames OhlenBosman, Molenaar Piek, Prins—VIessing en de heeren van Burken en Joh. Brandt. Zorgt er nu eens voor, dat de zaal op 15 Januari a.s. dichtbezet is, ge toont daardoor het werk van Volkszang op prijs te stellen. AD. INT. (Door 'misstelling nogmaals opgeno men. Red. Alkm. CrU.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2