VOOR DE KLEINTJES Raadselhoekie KLEURPLAAT JE. KERSTFEEST. Voor kleine tuinen. £and: enJuittèouw Rechtszaken 77^ Tuinieren bij de kachel. Nu we buiten tengevolge van de vorst niet kunnen werken is het een aangename bezig heid om bij de warme kachel plannen te maken en vast te stellen hoe we onzen tuin 'n volgend jaar zullen inrichten. Natuurlijk zul len we ons eerst moeten voorzien van een platte grond welke we aan de hand van een eenvoudige opmeeting maken. Aldus toege rust hebben we een juist overzicht over de beschikbare ruimte en kunnen we de plaats voor de verschillende soorten bepalen. Waar het hier voornamelijk gaat over kleine ter- reintjes teekenen we op niet te kleine schaal; b.v. 1 op 25, of 1 op 50, opdat er eenige ruimte is vooj aanteckeniiigen. Waar het de bloementuin betreft moeten we vooral goed rekening houden met de aanwezige over blijvende planten, en hun standplaats zoo wel houtachtige als vaste planten. Let ook bij de plaatsbepaling voor de verschillende zomerbloemen op den zonnestand. Immers zijn de meeste soorten echte zonnekinderen. Nu hebben we ook mooi tiid om onze kennis van bloemen en planten wat te verrijken. Door aandachtig de beschrijving dei aangeboden soorten in een goede prijscourant te lezen kan menigeen zijn of haar kennis al uitbrei den. Natuurlijk zijn beknopte werkjes over onderaeelen van de tuinbouw b.v. uit de be kende serie „Weten en kunnen" daarvoor zeer bevorderlijk Alleen wanneer we iets ■weten van de planten kunnen we ze eenigs- zins naar behoor en rangschikken. Aan de hand van de gemaakte plannen kunnen we dan berekenen hoevee! zaad en planten we zullen moeten bestellen. Dit betreft zoowel de groenten- als de bloementuin. Bij het maken van een teelmian vuor de groententuin houden we rekening met wisselbouw Dit is noodig omdat niet alle planten dezelfde voe dingstoffen in gelijke verhouding uit den bodem opnemen, en ook omdat bepaalde plantenziekten daardoor minder kans krijgen de teelt van sommige gewassen onmogelijk te maken. In het algemeen doen we verstandig met het verwisselen van de teelt van blad groenten met die van peulvruchten of wortel en knolgewassen, en omgekeerd, Wanneer we zoo ons teeitplan hebben vastgesteld gaan we ook bepalen welke soort, en hoe veel mest we zullen gebruiken Hef zal mede afhangen van de grondsoort en de te teelen gewassen of we de voorkeur zullen geven aan stalmest of kunstmest. In de meeste ge vallen verdient het aanbeveling om bij het spitten een flinke iaag sta prest onder te werken; waar dit noodig is gebruiken we dan voor aanvulling kunstmest. A. G. het middagslaapje voor de ambtenaren en na de thuiskomst van kantoor voor particulieren, de courant te lezen bij de thee. Er is wel gezegd, dat de menschen iets voor de goecF zaak moeten overhebben en zich daarom tevreden moeten stellen met een courant van minstens een dag oud, wie dit schrijft, kent de mentaliteit van het lezend publiek niet, dat veel meer belang stelt in be hoorlijk plaatselijk nieuws, dan in het dave rendste hoofdartikel, dat nimmer meer dan een 25 pCt. van de abonné's trekt. De courant de „Java Express" zou met 1 Jan. verschijnen, wat vlug dag is, wil men een behoorlijke voorbereiding treffen. Er zijn er dan ook velen, die de poging om thans een blad te beginnen, een avontuur noemen. In dien geen groote subsidies verkregen zijn of kunnen worden, zal het blad het niet houden, aangenomen, dat het volledig bij wil zijn. Wie zal de kosten dekken? Het abonnements geld is niet minder dan 3 lager dan dat van de bestaande bladen en van de kleine adver tenties van toko's en particulieren kcmt de courant er niet. Er mogen thans nog zooveel onderwijzers als advertentiecolporteur optre den, dit is een liefhebberij, die niet vol te hou den Is. De heer J. E. Stokvis zal gedurende korten tijd de leiding op zich nemen en met alle eer bied voor de buitengewone journalistieke be kwaamheid van den heer Stokvis, zal hij zicii bier nimmer kunnen losmaken van zijn verle den als lid van den Volksraad, toen hij, voor al in de laatste jaren van zijn verblijf hier, tot een steeds fellere bestrijder van de regee ring is overgegaan en zijn sociaal-democra- tiscne overtuiging nimmer verloochend heeft, journalistiek moge zijn keuze een vondst zijn, propagandistisch is zij het niet, omdat de sociaal-democratie hier nimmer veel wor tel geschoten heeft, behalve dan onder wat ambtenaren, en particuliere werknemers moe ten zelfs in dezen tijd van deze beweging niets hebben. Want onder hen heerscht de overtuiging, dat een ambtenaar onder de te genwoordige omstandigheden, ondanks kor tingen, salarisherziening, afvloeiing enz. enz. nog steeds in een zeer bevoorrechte positie verkeert ten opzichte van den particulier en indien nu een blad zich tot taak stelt, de be langen van die ambtenaren nog eens extra te gaan behartigen, dan zullen vele particuliere werknemers juist om die reden zich van het blad afkeerig toonen. De noodzakelijke bezuinigingen, waartoe de regeering zich gedwongen ziet, hebben ge leld tot de instelling van een commissie, wel ke tot taak heeft na te gaan of de opleiding van artsen hier te lande niet vereenvoudigd kan worden. Thans geschiedt die opleiding aan de Ned. Ind. Artsenschool te Soerabaja (de N.I.A.S), terwijl aan de Medische Hoo geschool te Batavia het volledige dip'oma ge naald kan worden, dat gelijk staat met het Hollandsche en in Holland ook als volwaar dig wordt erkend Het denkbeeld is nu overwogen, om de N I.A.S. op te doeken en ook de opleiding voor Indisch arts te Batavia te doen geschieden. Hier zit tamelijk veel aan vast, omdat niet volstaan kan worden met de aanstaande In dische artsen eenvoudig enlcele iaren te laten meeloopen om hun daarna een diploma uit te reiken. Zij hebben dan de gehee'e leerstof nog niet doorloopen. terwiil zij juist op de hoogte moeten ziin van de ziekten, welke spe ciaal onder de Inlanders voorkomen en de an dere onderdee'en van de materie minder dien- gaand door moeten dan de studenten, die voor het geowne diploma opgaan. Er Is wel eens gedacht over de opheffing van het hooger onderwijs als besparing van kosten, ook omdat er betrekkelijk weinig stu denten worden ingeschreven Nu doet zich •chter het verschijnsel voor, dat bij het nieu we studiejaar ditmaal aan alle drie de hoo- gescholen meer studenten werden ingeschre ven dan anders. Omdat de handel en ook de regeeringsadministratie zoo goed als gesloten is voor aankomeiingen, gaan degenen, die het betalen kunnen, „in vredesnaam'' maar stu- deerenHet zou daarom onjuist zijn uit dezen plotselingen grooteren toeloop te con- cludeeren, dat de belangstelling voor het hooger onderwijs op slag is toegenomen. Zoodra er ook maar iets komt, dat naar een verbetering van den toestand lijkt, zal het aantal studenten, dat onafgestudeerd de hoogescholen verlaat, eveneens boven het normale uitloopen. KENNEMERLAND, De aanvoer aan de veilingen was afwisselend wat de aanvoer betreft, wat afhing van de vorst of dooiweer, Nu de dooi is ingetreden, kon men aan de kwaliteit der groenten zien hoeveel het heeft geleden. Wat de prijzen betreft, deze waren ook afwisselend, en wel met de vorst vrij hooge prijzen en na de vorst sterk teruggaande prijzen, althans voor die producten waar de vorst zijn sporen achterlaat. Mooie spruiten wa ren duur, de prijzen voor goede kwali teit werden met 13 tot 18 betaald, wat een meevaller is. Prei werd nog ruim aangevoerd de prijzen waren vrij hoog; de noteering was hoog, n.1, 14 tot 16.50 per 100 bos. Selderie en pieterselie, die de vorige week duur was, moest heel wat in den prijs inboe ten. De noteering was 3 tot 4.50 per 100 bos. Knolselderie, voor zoover mooie kwaliteit, was gewild, doch do kwaliteit liet heel wat te vvenschen over, wat tot uiting kwam in den prijs van 1 tot 5.50.per 100 bos. Boerekool, welke er onooglijk uitzag althans het grootste deel gold niet veel, de prij zen waren 0.15 tot 0.30 per kist. An dijvie, waarvan geen groote aanvoer, was nogal in trek. De prijzen waren 0 45 tot 0,75 per kist. Groene en gele herfstkool, die de sporen van de vorst droegen, waren niettemin gewild, hoe wel de prijs niet hoog was. De noteering J 0.20 tot 0.30 per kist. De Bredasche groene, die niet mooi was, gold bitter weinig, n.1. 0.50 tot 1.75 p. 100 stuks. De bewaarkool, die er vrij goed uitzag, doordat ze vóór de vorst waren opge borgen, golden nog 3 tot 5 per 100 stuks. Mooie vruchten als Goudreinet en Present van Engeland waren ge wild, doch de prijs was niet hoog, n.|. 13 tot 14.50 per 100 K.G. Het „eerste" Hollandsche witlof werd aangevoerd in kleine partijtjes. Het „lof" is nog een beetje te los. In dit licht bezien was de prijs van 15 tot 18 per 100 K.G. rede lijk. Uien, bieten en wortelen werden ruimer aangevoerd, doch er was niet veel animo. De prijzen voor uien waren 2.50 tot 3.50, wortelen 2.50 tot 4 en bleten 1 tot 1.50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. BRANDSTICHTING TE EDAM. Een winkelier in Edam, die er finan cieel slecht voorstond, bezocht begin Oetober een kennis in Amsterdam. De winkelier had tevoren een stevig glas gedronken. In een krant las hij een be richtje over brand, waarvan de laatste regel luidde: verzekering dekt de scha de. „Dat moet bij mij ook maar eens gebeuren, dan was ik uit de narigheid", had hij gezegd. De kennis was hier verder op in gegaan en had gezegd, dat hij wel iemand wist, om het zaakje op te knappen, maar die deed het niet voor niets. Men schatte de verzekeringssom op ongeveer 1500 en sprak af, dat leder 500 zou krijgen. De kennis ging naar een buurman, een werkloos havenarbeider, die totaal in uen put zut en die zelfs geen stoel meer had om op te zitten. Deze bezweek voor de verleiding van de 500 en ging eenige malen naar Edam, doch de om standigheden waren telkens ongunstig. Op Oetober echter had de winkelier zijn vrouw en kinderen naar een kennis gestuurd, hooi en stroohulzen klaarge legd, en een kan in Amsterdam gekoch te petroleum gereed gezet. Toen de ha venarbeider 's avonds kwam, bracht hij deze met de situatie van het huis op de hoogte en wees hem, hoe hij aan de achterzijde ongemerkt verdwijnen kou. Nadat de winkelier vertrokken was, \\a( tte de havenarbeider een paar uur, spreidde het hooi en de stroohulzen in een alcoof uit, begoot alles met petro leum en stak den brand er in al?°t°f brf*»d.de uit; verdere schade w erd niet aangericht. De havenarbeider hoorde Donderdag voor de Haarlemsche rechtbank 2 jaar gevangenisstraf tegen zich ejschen, evenals de winkelier, die wegens uitlok king subsidiair medeplichtigheid te recht stond en die verdedigd werd door mej. mr. Frida Katz. Tegen den Amsterdamschen kennis die het plan had opgezet en die. zooals de officier zei, wel wilde profiteeren, maar een ander de kastanjes uit het vuur het halen, werd 2K jaar geëischt. Uitspraak over 14 dagen. DOODSLAG TE OSS. Zes jaar geëischt. Voor het gerechtshof te Den Bosch heeft Donderdag terecht bestaan de 20-jarige arbeider P. H. van R., die in den nacht van 3 op 4 September zijn zwager, G. van Lieshout, met een mes zou hebben gestoken, aan de gevolgen waarvan deze is overleden. Ter terechtzitting beweerde verd., zichzelf herhaaldelijk tegensprekende, dat hij door van Lieshout met een mes werd aangevallen en dat hij de slagen had afgeweerd. Door enkele getuigen waren bij het Oplossingen der raadsels nlt het vorige nnmmer. Voor grooteren. 1. Laosanne. p o L k a staal slurf 1 i s c h braam linde k on ij n arend 2. Grenoble. Geel, regen, Norg, been, boor. 3. Pa, ra, graaf; paragraaf. 4. Paljas (hansworst en stroozak). Voor kleineren. 1. Wat keek Piet ongelukkig, toen hij zijn bal kwijt was (tong). Vader zal met den laatsten trein thuiskomen. (zalm). Woont zijn grootmoeder in Delft of in Rijswijk? (elft). Met die strenge koude lijdt menig mensch armoede. (schar). 2. Mop kop; poes snoes; paard staart koe boe (boe)! (opge)past vast! 3. Tar (rat), bot; tarbot. 4. K Koper mot Koper pen r OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1 Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een„ stad in Duitschland. Een 7, 6, 4, 3 is een deel van een schip De 1. 2 is een rivier in Italië. Een 7, 2, 3 is een schadelijk insect. Een 4, 3, 6» 7 is een deel van een boom. Een 1, 2, 2, 3, is een lichaamsdeel van een dier. Een 5, 6, 4 wordt voor de warmte gedragen. 2. Voeg iets, dat op het hoofd gedragen wordt, een visch ep een rond voor werp samen, dan krijg je een groote stad in het Oosten van Europa- 3. Welke vogel Bewijst door zijn vlie gen den menschen vaak groote diensten? 4. Plaats In deze 16 vakjes: 2A2E201B1D3K2L1N2R maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: le een gevaarlijk iets in het water. 2e een rivier in Duitschland. 3e een meisjesnaam. 4e een schaaldier. Voor kleineren. 1. Welk feest kun je maken van; stek fret es 2. Er kwam een heel klein mannetje Al in den donk'ren nacht. Een zak droeg 't daarbij op den. rug En't heeft ons wat gebracht. Het zag de kleuters ln hun slaap, Hoe menig kindje lacht' Van voorpret 't Kleine mannetje Sloop dan weer weg heel zacht. 3. Mijn eerste dient om op te slaan, mijn tweede wordt op het hoofd gedragen en mijn geheel is een blaasinstrument 4. Verborgen kleedingstukken. Laat Piet ruim half twee van huis gaan. Ik dacht ,dat Oom Ko u straks kwam halen. Maar Liesje, hoe dom ben Je nu toch! We denken, dat de man te laat kwam (Nadruk verboden). vooronderzoek andere verklaringen dan aan de politie afgelegd en enkele wer den nu weer herroepen. Tenslotte bleek, dat van Lieshout en zijn vrouw den verd. en diens echtgenoote in het café hadden aangetroffen. De vrouw van verd. was, daar zij zich ziek gevoelde, naar buiten gegaan en de beide man nen kregen nu twist over de hulp, die haar zou moeten worden gebracht. Hierbij viel van Lieshout den verd. en anderen aan. Toen van Lieshout tij dens dit tumult den verd. den rug had toegekeerd, stak deze hem tweemaal in den rug en in den schouder. Ook de vrouw van van Lieshout werd hierbij gewond- Een getuige had later den verd. op straat zijn vrouw hooren vragen, of zij er een hekel aan htfd, dat hij haar broer had gestoken. De officier van Justitie, mr. Vermeu len, besprak breedvoerig de getuigen verklaringen en eischte wegens mishan deling, den dood ten gevolge hebbend, zes jaren gevangenisstraf. Uitspraak 4 Januari a.s. BRANDSTICHTING TE WORMERVEER. In den nacht van 14 op 15 September hebben een 27-jarige en een 25-jarige man een stal van een stalhouder te Wormerveer in brand gestoken. De zoon van den stalhouder had hen voor dien dienst 500 geboden. De stal is afge brand. Verdachten stonden Donderdag voor de rechtbank te Haarlem terecht. De zoon van den stalhouder, als ge tuige gehoord, beweerde, dat hij niet wist dat zijn vader voor 26.000 verze- (Naduk verboden.) Als do witte vlokken dwarr'len Zachtjes in den donk'ren nacht, Dan wordt er op aard' een boodschap Van een heerlijk feest gebrachi. Blijde klanken klinken nader: Alle klokken zingen 'n lied. Kerstmis is 't, het feest van vrede. Kind'ren, hoort ge 't zingen niet? Luistert naar die blijde klanken, Spreekt het niet van blij festijn? Spreekt het niet van goede dingen? Kan er iets nog mooier zijn? (Naduk verboden.) En als straks dan weer de Kerstboom Straalt met wonderlijken glans, Als de blijde kinderschare Vroolijk rond den Kerstboom danst, Dan is alles goed en heerlijk Dan is er slechts liefd'en vree. Dan zingt iedereen vol vreugde Met die blijde Kerstklok mee! Kerstmis is 't! De klokken luiden, In den donk'ren, stillen nacht. Hebben zij met hunne klanken Niet wat moois en goeds gebracht? RO FRANKFORT WERKENDAM. kerd was; hij ontkende ook te weten, dat 60 per week zou worden uitbetaald wegens bedrijfsschade. Het O. M. eischte tegen den eersten verdachte, zijnde de leider, vier jaar, en tegen den ander anderhalf jaar gevan genisstraf. Daarna kwam de zaak tegen den zoon van den stalhouder in behandeling, waarbij de vorige verdachten als getui gen werden gehoord. Het O. M. eischte tegen verdachte we gens uitlokken tot brandstichting acht maanden gevangenisstraf, daarm~e re kening houdend met de jeugd van ver dachte en met het feit, dat hij geen per soonlijk voordeel bij de brandstichting had. Uitspraak in beide zaken 4 Januari. OPLICHTING DOOR POSTAMBTENAAR. De rechtbank te Rotterdam heeft den 24-jarigen werkloozen kantoorbediende aldaar, die getracht had het staatsbe drijf der P. T. T. op te lichten voor 12.000, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden preventieve hechtenis. DE KNOEIERIJEN AAN DE AMSTERDAMSCHE GROENTEN- MARKT. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis dezer rechtbank, waarbij resp. een en ander half jaat; gevangenisstraf werd opge legd aan twee veilings-exploitanten van de Amsterdamsche Groentenveiling we gens knoeierijen met de verklaringen van aanvoer, waarop de berekening der marktgelden berust. Ook de verdediger, mr. J. de Vrieze, is daarop in appèl gegaan. GEBOORTE-AANGIFTE TE LAAT. Ambtenaar van Burgerlijken Stand veroordeeld. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vonnis gewezen in een zaak, aanhangig gemaakt door den subst. officier van justitie mr. P. R. Blok, tegen een amb tenaar van den burgerlijken stand te 's-Gravenhage, wegens niet-naleving van art. 29 van het Burgerlijk Wetboek, welk artikel bepaalt, dat de aangiften van geboorten binnen drie dagen na de bevalling moeten worden gedaan en dat daarvan dadelijk door den ambtenaar van den burgerlijken stand een akte zal worden opgemaakt. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij, in strijd met de wet, een dubbel van het register B. ter griffie van de rechtbank heeft ingeleverd, waarin o. m. een inschrijving van een geboorte voor kwam op 6 Januari 1932, terwijl de ge boorte-akte op 28 December 1931 was gedateerd. Insgelijks was een per 21 Maart 1932 opgemaakte geboorte-akte Als Decembermaand ten eind loopt Is het Kerstfeest weer op til, Glinsterend versierde boomen, Korte dagen, guur en kil. Mooi gemaakte étalages, Waar men 't altijd sneeuwen ziet, Roode lichtjes, witte vlokjes Ook... wanneer het buiten giet! Zou 't een witte Kerstmis worden? Prachtig glanzend sneeuwtapijt In de Kerstvacantie rijden? Hoogtepunt van heerlijkheidI Vrije dagen, Kerstvacantie, 'k Denk aan sneeuw, aan vorst en ijl. Maar 'k geloof, de Winterkoning Maakt ons dit jaar maar wat wije! Eén ding, dat is toch wel zeker: Kerstmis, 't mooie faost is daar Of het vriest of dat het regent Onze Kerstboom staat weer klaar! R. ASSCHER—v. d. MOLEN (Nadruk verboden). eerst op 29 Maart in- bedoeld register ingeschreven. De verdachte verklaarde o. m. te heb ben geweten, dat die aangitte resp. 4 en 3 dagen te laat waren gedaan, doch be riep zich ten deze op de gewoonte. De rechtbank overwoog in haar von nis, dat hgwezen is, dat verdachte het ten laste gelegde feit heeft gepleegd en dat hij handelde in strijd met de voor schriften van het Burgerlijk Wetboek, terwijl nergens aan ambtenaren be voegdheid is gegeven om akten op te maken van geboorte-aangiften, die niet binnen den gestelden termijn zijn ge daan, zoodat, indien na drie dagen geen aangifte is gedaan, de geboorteakte ont breekt en niet meer wordt ingescheven dan na een speciale procedure als be doeld in de 7e afdeeling van den 3en titel van het B. W. De rechtbank overwoog derhalve, dat verdachte onbevoegd handelde en des wege strafbaar is, terwijl zijn beroep op gewoonte faalt, evenals dat op art. 43 van het W. v. S., omdat hij niet op bevel van eenig superieur heeft gehandeld. Verdachte is derhalve veroordeeld tot twee geldboeten ieder van 1 subs. 1 dag hechtenis. DIEFSTALLEN TE ZAANDAM. Gedurende 1932 en 1933 werden op verschillende tijdstippen bij P Schoen's verffabrieken te Zaandam vaten menie, zinkwit, terpentijn enz. gestolen Na langdurig onde-zoek bleek een 34-jarige magazijnknecht de schuldige te ;i?n. Gisteren stond de magazijn knecht voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Een getuige verklaarde, dat de waarde van het gestolene 800010.000 moet beloopen Verd verdiende een behoor lijk loon, zoodat hij niet uit nooddruft den diefstal pleegde.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7