WESTWOUD. HEEMSKERK. HEILOO. OPIUM EN MOnP.JNE. Qp bovenstaande puzzle kunnen onze lezers hun krachten beproeven om zooveel mogelijk zelfstandige naamwoorden op te zoeken, welke met de letter „K" beginnen. Zie goed toe want menig addertje schuilt onder het gras. Het spreekt vanzelf, dat een opgave in het enkelvoud of meervoud slechts voor 1 geldt. Ook niet, door 1 afbeelding door diverse benamingen te noemen. Samengestelde woorden zijn natuurlijk toegelaten. Wij stellen voor deze Kerstpuzzle drie prijzen beschikbaar, namelijk een eersten prijs van f 7.50, een tweeden van f 5 en een derden van f 2.50. Bij gelijk aantal goede oplossingen beslist het lot. Correspondentie wordt over den uitslag niet gevoerd. Zij die mee willen dingen in den wedstrijd, kunnen onzen arbeid vergemakkelijken door de verkregen woorden in een streng alfabetische volgorde op te stellen en op de buitenzijde van de enveloppe het aantal te vermelden. De oplossingen moeten vóór Zaterdag 30 December in ons bezit zijn. De uitslag geven wij dan zoodra wij de ingekomen oplossingen hebben nagekeken. Het O. M. eischte 2'A jaar gevangenis straf. Vervolgens stonden terecht twee schippers en twee dekknechL, beschul digd van heling. Het O. M. eischte tegen ieder der verdachten 6 maanden gevan genisstraf. Uitspraak in deze zaken 4 Januari. EEN MOL GEDOOD. De kantonrechter te Utrecht heeft den 21-jarigen G. M. uit IJsselstein, die in een weiland een mol gevangen en ge dood had, wat bij de wet verboden is, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot de maximumstraf, zijnde 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Wegens het loopen op verboden grond zonder ver gunning werd verdachte tevens, over eenkomstig den eisch, veroordeeld tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. DE DOODSLAG OP DE JfERMIS TE BOXTEL. Dader ontslagen ven rechtsvervolging. De Bossche rechtbank wees gister vonnis in de strafzaak tegen den 22-jar. arbeider M. W. te Boxtel, wien doodslag op den 26-jarigen A. Poirters was ten laste gelegd. Tijdens een vechtpartij op 20 Augustus j.1. had verdacnte dezen P. met een mes in den hals gestoken, waardoor P. spoedig overleed. De officier van justitie had acht maanden gevangenisstraf geëischt we gens mishandeling met doodelijken afloop. De rechtbank ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. JUoMHciaai 7lieuw& 25 uur ter algemeene bezichtiging worden opengesteld. Bij de gehouden verkiezing voor een lid van het Dag. bestuur der Banne Binnenwijzend werd herkozen de heer C. Posch. A.s. Zaterdag zal alhier de uitkee- ring aan de veehouders ad 5 per melk koe plaats vinden. Naar we vernemen bedraagt het totaal der uitkeering voor deze gemeente 6000. Kerstfeest op 't slot „Assumburg". Woensdagavond is het Kerstfeest ge vierd door de Chr. Meisjesver. „Ora et Labora", in 't eeuwenoude gebouw As sumburg. Er was een schitterende boom aan wezig. De minstreel Dils bracht enkele lie deren ten gehoore, waarbij hij zichzelf op de luit begeleidde. Te Beverwijk is het Kerstfeest gevierd in het tehuis „De Westerburcht". KALENDERS. De verzekeringsmaatschappij Nillmij. te 's- Gravenhage geeft weer haar practisch zak- kalendertje uit en bovendien een kantoorka lender, die in frissche roode letters een dui delijk maand-overzicht geeft. Woensdagavond en Donderdagmid dag werd voor de schoolkinderen in het Brunogebouw door onze oud-plaatsge noot, pater Kuiper, de Missie spreek- en klankfilm „Ria Rago" vertoond. Zoowel 's avonds als 'sirr 'dags was het groote gebouw geheel bezet De film geeft een beeld van de missie en het werk der paters en zusters in onze overzeesche gewesten. PETTEN. Zaterdagmiddag zal de nieuwe jeugd herberg „De Zevensprong" te Petten worden geopend en Zondagmiddag va door Dr. HUGO GLASER. VII. F. W. A. Sertürner, de ontdekker der morphine. Wie kent den naam van Friedrich Wilhelm Adam Sertürner? Weinigen. Toch is hij de ontdekker van een stof, die voor de medische wetenschap een geweldige stap in de goede richting teteekende en die tevens veel ellende heelt veroorzaakt: de morphine. Misschien herinneren enkelen zich, dat men hem in 1924 heeft herdacht en toen zelfs te Hannover een standtee'd voor hem heeft neergezet. Het was in dat jaar een eeuw geleden, dat de morphine in de artse nijkunde werd ingevoerd. En onze jubileum lievende tijd nam de gelegenheid waar om zich voor te stellen, hoe vreeselijk ziekten met doodelijken afloop in hun laatste stadium moeten zijn geweest in de dagen, dat men de morphine, d:e de pijnen vermindert en het sterven licht maakt, nog niet te gebrui ken Wel kende men reeds honderden, duizen den jaren tevoren het opium, de substantie, die de morphine bevat. Opium neemt immers ook de pijn weg en bevordert de slaap; het deed dienst om in den tijd, dat de narcose niet bestond, de kwellingen die door chirur gen behandelde patiënten moesten onder gaan, wat minder hevig te maken. Opiumtinctuur bevat ongeveer 1 mor phine, en de pijnstillende werking van mor phine in vrijen toestand overtreft die van het opium dan ook honderd maal. In de rood bruine koek, die als opium ter markt wordt gebracht, zitten een groot aantal stoffen, welke men in de pharmaologie alkaloïeden noemt. Een groep is die der morphine, de andere die der codeïne. Goed opium moet tenminste tien procent morphine rijk zijn. Morphine heeft een basisch karakter; ge lijk kalium en natrium kan het met zuren zouten vormen. Datgene wat men met den naam morphine pleegt te bestempelen is het zoutzure zout er van. Deze eigenschap werd reeds door Sertürner gevonden. Het gelukte evenwel eerst den grooten chemicus Lieblg om de chemische samenstelling nauwkeurig te bepalen (1831), terwijl de scheikundige formule eerst in 1847 door Laurent werd opgesteld. Zij luidt: C17H19N03. Morphi ne is zooals gezegd niet het eenige be standdeel van het opium, dat uit ongeveer twintig alkaloïeden benevens vetten, harsen, slijm en water bestaat. Het morphinezout bevat 80 morphine en is in water gemakkelijk op te lossen. Een ieder kent het hulpmiddel van den tegenwoordigen geneesheer: een klein flesch- je met een oplossing, dat er als water uitziet. Lang heeft het geduörd, voordat men Ser- türners nieuwe middel aanvaardde, en er kende, dat de uitvinder de wereld een wel daad had bewezen. Men moet niet gelooven, dat Sertürner een ongelukkig, verbitterd mensch was, om dat hij een beetje lang op erkenning moest wachten. En men mag er zijn tijd ook geen bijzonder groot verwijt van maken, dat hij hem niet onmiddellijk accepteerde. Alle tij den zijn immers zoo en bovendien is skop- sis een onderdeel der wetenschap. En dan: Sertürner was twee-en-twintig jaar, toen hij als apothekers-assistent bij de Adler-apo- theek te Pacerborn, er in slaagde het opium te analyseeren. Men zou naar de oorzaken van dit succes kunnen zoeken Vanzelfspre kend weet men nooit, of men de juiste op geeft, maar merkwaardig is, dat tijdens een periode, waarin de een of andere wetenschap of kunst begint te bestaan of te ontwaken, het aantal groote prestaties dat uit latere tijd pvertreft, ook a! bereikt men in die latere tijden eigenlijk meer. Men kan de zaak ook omkeeren en zeggen, dat de toevallige aan wezigheid van een groep menschen, die allen voor een zekere taak aanleg hebben het ont staan of de renaissance tot gevolg heeft. Hoe 't zij: in het tijdperk, waarvan hier sprake is, begon de chemie zoo te zeggen op te komen. Het was nog niet lang geleden, dat Lavoisier een revolutie in de scheikunde te weegbracht. Verder interesseerde men zich destijds bijzonder voor het opium. Sertürner moet het genie hebben bezeten, dat alle groote mannen kenmerkt, den dich ter en den heelmeester, den chemicus en den werktuigkundige. Hij had zich voorgenomen het „principium somniferum" of „slaapver- oorzakend principe" van het opium te vin den. Een sterke wil en een zieners-begaafd heid leidden hem naar het doel, dat hij in den goeden zin van het woord zelfs ver voorbij streefde: hij schonk de lijdende menschheid den zachten dood. Van Friedrich Wilhelm Adam Sertürner weten we, dat hij de zoo.i was van een mili tair ambtenaar uit Weenen: Simon Josef Sar- dinier, wiens naam langzamerhand in de kerkboeken tot Sertürner werd vervormd. De vader vestigde zich te Paderborn, werd opzichter der publieke werken en stierf in 1799 zonder vermogen achter te laten. Frie drich Wilhelm werd leerjongen in de hof- apotheek, hetgeen tot op zekere hoogte een toeval was. want zijn vader had hem in de natuurwetenschappen bijzonder goed onder richt. De laboratoria der apotheken waren altijd experimenteerlokalen, en zoo kon de jonge Sertürner zich op zijn gemak bezig houden met de analyse van het opium. De eerste resultaten kwamen neer op de afschei ding van kristallen, die hij uit het opium isoleerde en als de belichaming van het ge zochte „slaapveroorzakende principe" be schouwde. Dat gebeurde a' in 1803 Doch de morphine ontdekte hij pas in 1817. Met het geen hij in 1803 tot stand bracht kon hij niets beginnen. Zoowel hij als de inventie moesten ouder worden. Maar zijn leertijd liep ten einde. In 1806 trad hii te Einbeck bij Hannover als hulp in dienst. Een opstel, dat hij omstreeks dien tijd aan het „Journal de Chemie" toestuurde, werd niet geplaatst. Het handelde over de ets-alkaliën en is later van veel belang gebleken. Daarentegen wist hij de concessie te ver krijgen tot het oprichten van een nieuwe apotheek te Einbeck. Thans had hij een eigen laboratorium kon doen en laten wat hij wilde, en hield zich weer eens met het opium bezig, waarover hij nog het een en ander te zeggen had. Dat deed hij in een werk, dat ge titeld was: „Over het marphium. een nieuw zout en de mekonzuren, als de voornaamste bestanddeelen van het opium". De naam morph'um werd later door den wetenschappelijk juisteren term morphine vervangen. Waren het werkelijk de hoofdbestand- deelen van het opium, die Sertürner had ge vonden? Deze vraag beanlwoordde hij zelf op eenvoudige wijze. Met twee vrienden nam hij een dosis van he afgezonderde in grediënt in, en constateerde als gevolg daar van een lichte vergiftiging bij alle Irie, welke overigens geen schade li Te gevolgen had. Achteraf bleek het een stevige hoeveelheid te zijn geweest, die men verwerkt had. onge veer drie maal de kwantiteit, die men later in de wetenschap zou aanwenden. Maar men rustte na de consumptie als in „de armen van Morpheus". Erkenning vond Sertürner pas veel later. Nog in 1830 kon Balzac onder de dingen, die den duivel op aarde in het bijzonder bezig hielden, de morphine noemen; niet vanwege het morphinisme, want dat bestond toen nog niet. maar in verband met de vele ongeluk ken, die tengevolge van een te groote dosis, plaats hadden. Eerst vijftien jaar na de ontdekking kende het Instut de France" hem een prijs van 12.000 franken toe, omdat hij „de alkaloïde- natuur van het morphium heeft vastgesteld en zoo den weg tot groote medische overwin ningen heeft gebaand". Ook andere eerbewijzen vielen hem ten deel. Hij werd doctor honoris causa aan de universiteiten van Göttingen en Jena en ver wierf talrijke eerediploma's. Verder was hij de eerste, die vermoedde dat de cholera aan „één enkel, giftig zichzelf voortplantend levend wezen" te wijten zou zijn. Zijn geschrift hierover bleef onopge merkt, maar vele jaren later werd de cholera- bacil ontdekt. Sertürner heeft ae geweldige vlucht der morphine als medicament niet meer beleefd. Pas na 1833, toen de Franschman Pravas de morphinespuit vervaardigde, kon men de in jectie toepassen. Steeds weer leer men de zin: „De ontdek king der morphine is de grootste zegen en de grootste vloek der menschheid". Het tweede gedeelte dezer opmerking slaat vanzelfsprekend cp het morphinisme. Maar hoe groot ook het aantal dergenen mag zijn, die door de morphine te gronde zijn gegaan» het kwaad dat deze stof aanricht weegt met op tegen het nut dat zij sticht. Men kan den spoorweg immers ook niet een gecsel noeinen, omdat er botsingen en déraillementen plaats hebben en de trein zelfs voor zelfmoorden wordt gebruikt. Het voordeel dat de wereia er bij heeft is grooter dan het nadeel en me dt- morphine is dat in nog heviger mate net geval.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8