Amstztdamschz ïBeucs Provinciaal Hieuivs Jieck de Sxhool Caatste Aeticfiten Spoet ^Buitenland Kerstfeeslvierinnen in de Provincie. staatsleeningen. mijnbouw. scheepvaarten. tabakken. Overreden en gedood. Bij het oversteken van den Schiedamschen weg te Rotterdam is een 58-jarige water stoker met zijn handkar aangereden door een auto. Hij werd zóó ernstig gewond, dal hij Maandag in het ziekenhuis aan de beko men wonden overleed. Overreden en op slag gedood. De 70-jarige G. D. uit Amersfoort is door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer wilde den weg nabij Birkhoven oversteken, zonder echter aan dacht te schenken. De auto heeft nog ge tracht de aanrijding te voorkomen en is daarbij in een tuin gereden. Motorrijder verongelukt. Maandagmiddag te omstreeks drie uur is op de Logt bij Veldhoven (N'.-B.). een ern- •tig motorfietsongeluk gebeurd. De onge veer 25-jarige ongehuwde timmerman J. Matthijssen uit Alphen en Riel was per mo tor met zijn zuster, die per rijwiel naast hem reed, op weg naar familie te Eindhoven In een bocht moest hij uitwijken voor een kar en door het slingeren van het motorrijwiel kwam zijn zuster te vallen. Zij toekwam een ernstige hoofdwonde. Matthijssen verloor toen de macht over het stuur, kwam in een sloot terecht en vloog vervolgens tegen een telefoonpaal. Deerlijk gewond werd de man opgenomen, en nadat door een geneesheer en een geestelijke uit de omgeving hulp was verleend, werd hij per ziekenauto van den G. O. D. te Eindhoven naar het St. Jo- sephsziekenhuis vervoerd. Daar is hij in den loop van den middag overleden. FUSIE VAN RADIO-OOMMISSIES. Met ingang van Vrijdag a s. zullen de Aureaux van de Radioraad, de Radio omroep- controle commissie, de algemeene program ma commissie en de Indië programma com missie, verplaatst worden van Suriname- straat 1 te Den Haag naar het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken te den Haag. Telefoonummers blijven onver anderd. - I DR. H. OOLIJN LICHT ONGESTELD. Wegens lichte ongesteldheid van den mi nister-president dr. H. Colijn werd de ge wone ministerraad heden gepresideerd door den minister van justitie en was hedenmid dag de minister van financiën aanwezig om hem te vervangen bij de Tweede Kamer zit ting. ^WERKLOOZE LOOPT ONDER DEN TREIN. Op den overweg nabij Delft. Maandagavond gaf de machinist van den tolectrischen trein, welke tegen 21.45 u. te Delft arriveert aan den statinschef kennis van het feit, dat hij bij den onbewaakten overweg nabij het Haantje een slag had ge hoord. Hij had den trein onmiddellijk ge stopt, doch er was niets te ontdekken geweest De politie, die gewaarschuwd werd, vond na een ingesteld onderzoek ter plaatse het deer lijk verminkte lijk van een man. Het bleek te zijn de 38-jarige werklooze J. H. uit Den Haag. Het lijk is overgebracht naar het zie kenhuis te Rijswijk. DE „VENUS" GESTRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag fs het Duitsche s.s. „Venus" nabij Terheiden gemeente Mosster gestrand!. De stuur man, die den Waterweg wilde binnenvaren, heeft zich tengevolge van den mist waar schijnlijk in den koers vergist. Door middel van lichtseinen werd assistentie gevraagd, waarna twee sleepbooten van Smit Co. te hulp kwamen, welke het gelukte het schip in den loop van Dinsdagmorgen vlot tc sleepen. Dr. A. J. RUTGERS NAAR DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. Dr. A. J. Rutgers, verbonden aan het Natuurkundig Laboratorium der Univer siteit van Amsterdam, heeft bij ko ninklijk besluit van den koning der Belgen opdracht gekregen om in de fa culteit der wetenschappen den Neder- landschen cursus in de Physische Schei kunde aan de Universiteit te Gent, te doceeren. SCHAGERBRUG. Autobus van den weg geraakt. Op den 2den Kerstdag, des morgens 11 uur, geraakte een autobus van de N V. „H.AB.O." gevestigd te Noordschar- woude, nabij de" coupure in den West- frieschen dijk alhier, tengevolge van de gladheid van den weg op de helling. Gelukkig bleef de groote wagen, waarin toevallig geen passagiers zaten, op de helling hangen. Nadat ter plaatse zand was gestrooid kon de wagen op eigen krachten weer op den weg komen. NIEUWE WEGEN IN DE WIERINGERMEER. Vanwege de directie der Zuiderzee- werwen werd hede naanbesteed he* aan leggen van ongeveer 14.3 K M gewalste wegen in de Wieringermeer. Het laagst was ingeschreven door de N V. Jaarts- velds wegenbouw maatschappij. HEERHUGO WAARD. Door de plaatselijke afdeeling van den vrijwilligen landstorm werd in de wedstrij den te Hoorn de tweede orijs verworven, na loting met de afdeeling Hoorn, die eveneens 142 p. had behaald. De gladheid. Reeds de avond van den eersten Kerstdag vertoonde de Middenweg tegen een uur of elf een gladheid, die er aanleiding toe werd dat een viertal gestrande auto's troosteloos aan den kant van den weg nabij den Basser weg zich bevond, terwijl de bestuurders op middelen uit waren, die verder rijden moge lijk zouden maken. Eveneens geraakte een bus nabij de hoeve van de wed Entius tegen de bocmen, echter zonder verdere gevolgen. Gistermorgen was de weg voor gewoon geschoeide menschen zoo goed als onbegaan baar. mede doordat hij eenigszins rond ligt terwijl men de kerkgangers voetje voor voetje zich langs of achter de boomenrij zag voort bewegen. Tegenover het huis van den heer Jn. Wes- ter, waar de weg al buitengewoon glad was, kwam de heer Wijnker, oudste wethouder der gemeente, zoodanig te vallen, dat hij een bloedende hoofdwonde opliep. On ongeveer dezelfde plaats gleed even later de bus van den heer Dekker van het wegdek, doch werd gekeerd dooi de boomen. HEILOO. Vorige week overleed alhier de heer G. Muys Czn., voorzitter van den polder „Het Maalwater". De overledene heeft deze functie sedert 1922 met de meest mogelijke nauwge zetheid waargenomen. Tijdens zijn voorzitter schap werd de polder voorzien van een elec- trisch gemaal en zijn nog tal van wijzigin gen en verbeteringen aangebracht. Het pol derbestuur betreurt ten zeerste het vroege verscheiden van dezen algemeen geachten man en onderschrijft ten volle de woorden van ds. B'oemhoff, aan de groeve gesproken: „Hier is heengegaan een leven, dat goed is geleefd". Hij ruste in vrede. TEXEL. De landbouwer W. uit Texel, die als verdacht van diefstal van een tweetal schapen ten nadeele van A. D. aldaar, was gearresteerd is op vrij-e voeten ge steld. HEERHUGOWAARD. Evenals vorige jaren had ook thans weder de V. C. J. B. gezorgd, dat in het gebouw der Ned. herv. gemeente een kerstboom aanwezig was. De buitengewoon moeilijk begaanbare weg heeft zeker velen weerhouden te genwoordig te zijn. Onder orgelbegeleiding van mej. M. Kostelijk werden door de kinderen de kerstliederen gezongen, terwijl zij mede de gemeentezang begeleidde. Na het kerstverhaal werd door den leider van den avond ds. Bloemhoff van Heiloo, een kerstvertelling gedaan, wel ke tot onderwerp had een geschiedenis uit de Alpen. Niet alleen door de kinde ren werd het avontuur van den kleinen Peter van de Boschhoeve met onver deelde aandacht gevolgd, doch ook in de harten van vele ouderen bleek zij ge voelige snaren aan te roeren. NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd een goed geslaagd Kerstfeest gehouden in de Ned. Herv. kerk voor de leerlingen van de Zondagschool. De leiding berustte bij ds. van Dijk van Oudkarspel, die de beteekenis van het Kerst feest uiteen zette, terwijl door mevr. van Dijk een mooi verhaal werd voorgelezen, waar naar met alle aandacht werd geluisterd. Ter afwisseling werden door de kinderen eenige liederen gezongen. Tenslotte had de uitdee- ling van cadeautjes plaats en ging men vol daan huiswaarts. HET WAS DE LAATSTE STRAFZITTING. Ter verbetering van het desbetreffende bericht deelt men ons mede, dat de laat ste zitting in het Kantongerecht Schagen zal plaats hebben op Donderdag 28 December a.s. De in gemeld nummer gereleveerde zitting was de laatste strafzitting. De heer M. van Wichen, candidaat te Amsterdam, heeft het beroep naar de herv. gem. te Huisduinen—Julianadorp aangeno men. AFSCHEID ONDERWIJZER TE SCHAGERBRUG. In een der lokalen van de o.I. school al hier heeft het afscheid plaats gehad van den onderwijzer C. C. Paap. Behalve de schoolkinderen waren tegen woordig eenige leden van de oudercommissie, het onderwijzend personeel en enkele belang stellenden. Van verschillende kanten werd de heer Paap hartelijk toegesproken in waardeerende woorden. Namens de oudercommissie werd hem een boekwerk aangeboden door den heer Nieuw- land, terwijl hij bovendien een paar door de kinderen vervaardigde souvenirs in ontvangst had te nemen. De heer Paap zal per 1 Januari a.s. op wachtgeld worden gesteld wegens daling van het aantal leerlingen der school beneden het bij de wet bepaalde minimum. DE ZUIDERZEEWERKEN OP DE HANDELSAVONDSCHOOL. Vrijdagavond 22 December, den laatsten schoolavond van de Gem. Handelsavond school vóór de Kerstvacantie, hield de heer W. Verkerk van Den Oever voor de leerlin gen een lezing met lichtbeelden over de Zui derzeewerken. De heer Verkerk, die als fotograaf, admi nistrateur, enz. de voorbereidingen en de feheele uitvoering der werken ter plaatse eeft meegemaakt toonde zich bij de toelich ting van zijn talrijke foto's en teekeningen een waar deskundige, die op prettige en on derhoudende wijze in den korten tijd, die hem was toegemeten den leerlingen vele interes sante bijzonderheden wist te vertellen. Nadat hij aan de hand van duidelijke kaarten een overzicht had gegeven van het geheele werk, van wat reeds verricht is en wat er in de toekomst nog gedaan zal worden, sprak hij vooral, over het groote werk van den afsluit dijk. Met een keur van schitterende foto's de monstreerde hij de verschillende stadia van den Dijk, de werkzaamheden in de werkput- ten, het maken der zinkstukken, het storten van kei leem en bazalt, enz. daarbij vooral wijzende op de vele moeilijkheden, die over wonnen moesten worden. Geen wonder dat hij met een krachtig ap plaus van de aanwezige jeugd werd bedankt. EenLee weken celeden had de heer Verkerk dezelfde lezing met evenveel succes gehouden voor de leerlingen van de Hoogere Handels school alhier. (Ongecorrigeerd.) DE RETOURVLUCHT VAN DE PELIKAAN. Rangoon reeds gepasseerd! De Pelikaan is heden te 10.30 uur G.M.T. te Rangoon geland en om 1120 G.M.T. van daar vertrokken. OUD-VOLKSCOMMISSARIS LUNATSJARSKI OVERLEDEN. Het officieels Sovjet Telegraaf Agent schap meldt uit Parijs, dat tijdens een verblijf in Frankrijk aldaar is overleden de oud-Volkscommissaris voor Onder wijs en Kunst, Anatoli Wasslewitsj Lu- natsjarski, die behalve op politiek ge bied ook een vooraanstaande plaats in het internationale cultureels leven in nam. Voetbal. ER IS TOCH NOO GEVOETBALD! Ondanks de bevroren en glad geworden velden is er toch nog gevoetbald en toeval lig zijn de uitslagen "van bijzonder belang geworden voor het verdere verloop der com petitie. Daar was allereerst H.B.S.Stormvogels, die door H.B.S. met niet minder dan 51 gewonnen werd De overwinning was ver diend, maar de cijfers zijn te geflatteerd. R.GH. won van V.U.C. met 3—1, wat een goed besluit is van R.C.H. aan het einde van dit jaar. Het gevolg is, dat H.B.S. nu stevig de leiding heeft, dat Stormvogels op de vierde plaats staat, dat R.C.H. de onderste plaats verlaten heeft en Xerxes hekkesluiter is ge worden. In het Zuiden won P.SV. na een zeer ruwen wedstrijd met 72 van B.V.V. en Middenburg verraste vriend en viiand door Longa te kloppen. Zoo krijgt P.S.V. waar achtig nog een kansje en staat Noad op 't oogenblik onderaan! DE BESTUURSVERKIEZING VOOR DEN N. H. V. B. Hoe er gehandeld wordt. Men schrijft ons uit Schagen Nadat de heer W. D. Niestadt als bestuurs lid van den Noord-Hollandschen Voetbal- Bond had bedankt, werden de vereenigingen, die meenden daartoe te moeten overgaan, uit- genoodigd candidaten te stellen voor de opengevallen plaats. In den oproep daartoe werd er in 't Algemeen Sportblad op gewe zen, dat aangesloten vereenigingen candida ten mochten stellen, waaruit dus ondubbel zinnig is te lezen: De vereenigingen houden een ledenvergadering, waarin wordt uitge maakt bij meerderheid van stemmen, wie can didaat gesteld zal worden. De dan te stellen candidaat is de man uit en door de leden aangewezen. Dit, ten eindt een beter licht te werpen op 't navolgende. Na de opgave-datum werd bekend ge maakt in 't Officieel Orgaan, dat als candi daten waren opgegeven: A. Teer door de voetbalvereeniging Twisk; B. Goedknecht door de voetbalver. Helder; J. E. S. v. Ketel door de voetb. Schagen. De heer Koorstra uit den Helder stelde zich zelf candidaat, maar, zoo vermeldde 't Officieel Orgaan, dit was ongeldig, daar geen vereeniging den heer Koor stra als candidaat stelde. Nauwelijks waren de candidaten bekend gemaakt of in Schagen ontstond oppositie. Wat was 't geval De vereeniging „Schagen" had den heer van Ketel geen candidaat gesteld en weldra lekte uit, dat de heer van Ketel, bestuurslid der vereeniging „Schagen" in een bestuurs vergadering er op aandrong hem candidaat te stellen. En zonder ook één lid er in te ken nen stelde het Schagen-bestuur den heer van Ketel candidaat. Het Bondsbestuur bleef van deze handel wijze niet onkundig, maar niettemin bleef van Ketel candidaat. De stemgerechtigde ver eenigingen bleven van deze laakbare handel wijze van 't Schagen-bestuur echter onwetend en dank zij de voor hem door 't Schagen-be stuur gemaakte reclame, verkreeg van Ketei een dusdanig aantal stemmen, aat herstem ming noodig is tusschen den heer van Ketel en burgemeester A. Teer. Deze herstemming zal 6 Januari plaats vinden. De vereenigingen moeten een keuze doen. We werpen 't licht hier op een onaange name zaak. Bondsbestuur en „Schagen"-be- stuur trachten de stemgerechtigde leden om den tuin te leidenhet reglement wordt opzij geschoven, om één persoon te dienen. Maar daarmede wordt 't algemeen belang niet ge diend. 't Gaat hier niet om een persoon al of niet te dienen en hoe onaangenaam deze kwestie voor den heer van Ketel ook mag wezen, we willen er even bij stilstaan. We dienen de zaken voor te stellen zooals ze waarlijk zijn. De heer Koorstra uit Den Helder werd niet door een vereeniging can didaat gesteld en moest dus buiten „beschou wing" blijven. De heer van Ketel werd niet door een ver eeniging cand:daat gesteld, maar hij bleef candidaat, zelfs toen 't bondsbestuur op een en ander was attent gemaakt. Als nu het bondsbestuur zonder meer de zaak in de doofpot stopt, willen we daar, nu ons dit be kend is geworden, niet aan meewerken. De candidatuur van Ketel berust op geen enkel goeden grondslag, weshalve de vereenigin gen, billijkheidshalve, neen uit een oogpunt van recht en orde bij de herstemming dienen te verkiezen den candidaat Teer, die, al staat t buiten deze kwestie, een goed organisator is, iemand die zich in vele opzichten reeds neeft getoond de plaats waardig te zijn, waarvoor hij is gecandideerd Un™ niet het eeval' dan zo" men nog kunnen zeggen van twee kwaden 't minst kwade kiezen. Al zou ook dan nog de handel wijze van het „Schagen"-bestuur daarmee niet zhn recht georaat DE UITSPRAAK VAN LEIPZIG. Mededeeling van Dnitsche zijde. Op de uitspraak van het rijksge rechtshof wordt van Duitsche zijde het volgende commentaar geleverd: In verband met de vrijspraak van Torgler en de drie Bulgaren moet ge constateerd worden, dat weliswaar de beklaagden als divividu zijn vrijgespro ken, maar dat door het vonnis geens zins het feit wordt weerlegd, dat de communistische partij in de betreffende dagen en weken een gewelddadige revo lutiepoging in den zin had. Het bewijs tegen de comm. parten is zoo ver door gevoerd, als ten opzichte van de onwet tige actie van een partij maar mogelijk is. De vrijspraak wordt verklaard door het feit, dat het niet gelukt is, het directe deelhebben van Torgler en de Bulgaren aan de brandstichting voor honderd procent te bewijzen, zooals het objectieve Duitsche recht dat verlangt. Het vonnis is dus een zuiver formeel oordeel over het feit van de brandstich ting zelve. Wat met de vrijgesproken, die inmid dels weer gearresteerd zijn, zal geschie den, staat nog niet vast. Rekening kan gehouden worden met de mogelijkheid, dat de Bulgaren binnenkort uit Duitsch- land zullen worden uitgewezen De verdere beslissingen liggen bij het mi nisterie van binnenlandsche zaken De Nazi's ontevreden. De „Nationalsozialistische Partei- korrespondenz" schrijft: De uitspraak in het Rijksdagbrandproces, waarbij Torgler en de drie Bulgaren op formeel- juridische gronden zijn vrijgesproken, is volgens het rechtsbewustzijn van het va'k een volkomen vergissing Wij kun nen deze formeel-juridische gronden van het gerecht niet tot de onze maken. Als het vonnis was uitgesproken naar het ware recht, dat in Duitschland weer moet gelden en dat in het rechtsbe wustzijn van het volk geworteld is, dan had het anders geluid: dan zou trou wens de geheele behandeling, die door het volk met groeiende ontstemming werd gevolgd, een andere zijn geweest. Met groote verrassing kan het Duit sche volk hebben kennis genomen van de vrijspraak van Torgler en de andere communisten, nadat in de afzonderlijke stad'a van het proces steeds opnieuw de groote en de brutaliteit van het bolsje wistische gevaar is gebleken en steeds weer duidelijker was geworde.., dat de ontzettende chaos van een burgeroorlog slechts is afgewend door het vast beslo ten optreden van den nationaal-socia- listischen staat. Wanneer in Duitschland het commu nisme niet door de nationaal-socialisti- sche revolutie zou zijn neergeslagen en zijn dragers onschadelijk gemaakt zou den zijn, dan zou door onjuiste juridi sche handelingen, zcoals hier hebben plaats gehad, het communistische ge vaar in Duitschland nooit den kop in zijn gedrukt. Zoo is dit vonnis een foutief vonnis, dat wellicht meer dan eenig ander de noodzakelijkheid bewijst van een radi- cale hervorming van ons rechtsleven, dat zich nog veelvoudig beweegt in de banen van de overwonnen liberale ge- dachte, waarvan het volk vervreemd is, meer en de Egmondermeer overeen de ver schillende waterloozingen aan het Kanaal In opdracht van de regeering te den Haag heeft de Nederlandsche gezant te Berlijn. Graaf van Limburg Stirum, den rijksminister van buitenlandsche zaken baron von Neurath een schrijven doen toekomen, waarin hij de rijksregeering verzoekt de tegen van der Lubbe uitge sproken doodstraf in een mildere stral te wijzigen, aangezien de Duitsche straf- wet vóór het door van der Lubbe ge pleegde delict de doodstraf niet eischte op het tijdstip, toen van de Lubbe zijn daad beging. EEN TELEGRAM AAN VAN DER LUBBE. Het Verbond van Alarmgroepen heeft het vo.gende telegram aan Marinus van der Lub be gezonden: „Het Verbond van Alarmgroepen in con- gies bijeen, verklaart zich solidair met je daad en zend groet van kameraadschap van Woensdag 27 Dec. 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden te: 5 NederI 1932 4 X 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v Betkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm Acc. Nederi Ford Atges Philips Gloeil Gem Bezit Lnilever INDUSTKI. OND BUITENL Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito aclions Alg Explor. Mij. Boeion Vorige koers 10 101% 100-Viö 47'/, 44»/» 4F% 32% 20% 5b Vs 16-% 255% 92>/.a '7% - 'J/ r 22% '%o 3%6 30% Vs 5% 13% M3/4 w 677a -2% 14.0u 12 Va 7% Redjang Lebongll'1/, PETROLEUM. Dordtsche Petr150% Kon. Petr17.3/, Perlak 10 '/a Continental Oil11 Shell Union RU.BERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc Rubber Holl. Amerika lijn Gem Eig. Kon Ned Stoomboot Niev. Goudriaao Scheepvaart Unie Deli Batavia Oostkust Deli oenembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. iv,n'?° LPacific Wabasb §Noteering per 50, •Exdividend. tExclaim. 5'/i0 98 39 30'/a 29 1% IV* 1 Via 10 Va 93/4 45Vi 1123/4 17V4 1 73/8 125V4 36 70 Va 1% pt.m. 1 45 101% 1013/, 2551/4 ,21/4 172 pt.m 1.30 47 Va 321/1 1.7% z: 5 92% 273 3; 22% 3 1% -0% 5% 170 96 8 i>7 8 22 125 7 U2% l/«/a 103 '0% 98. 9£ 99Va 1% 10% 45 1143/4 1077a 126% 70 75 pi.m. 2.00 31%-! 2551/4 91% 2 227/8 pl.m. 2 15 4% 99% 13/4 31 21 2543/4 87/3 1713/4-5 99'/a 29/, PROLONGATIE Vorige koer, 1 pCt. Heden 1 P«L WISSELKOERSEN AMSTERDAM, NIET OFFICIEEL 1 1 1 ■•li New-York Londen Berlijn Parijs t Brussel (Belga) 1 Bazel Weenen p. Sch 100 1 1 Kopenhagen 1 1 Stockholm Osio ItaiiS 1 1 1 i Vorige koers 1.60 8.151/4 59.39 9 751/4 34.58'/, 48,11 36 40 42.05 40.95 13.10 Koers op heden 2 uur 1.587/8 8.14 59.37'/, 9 75 34.58 48.10 13.05

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10