Agenda KijkiiB is kaopenlij GLOECK lüeec&eckfit Stad en Omgeving. REGISTERS EK ALLE FORMULIEREN OMZETBELASTING. VAN PUITEN l OOR1MEIJER, PAYGLOP. OM HfclVgieSftJvi Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, ellcen werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, hedenavond 7.45 uur, hoofdnummer Droom vaB geluk (avontu ren), hoofdrol Brigitte Helm. Toegang bo ven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Cavalcade (hist. rom.), hoofdrollen Clive Brook en Diana Wynyard. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Kruit damp en paardenhoeven (sens.), hoofdrol George O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer The way to love (rom.), hoofdrollen Maurice Chevaliêr en Ann Dvorak. Toegang boven 14 jaar. Wotrtsdag 27 December. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Kin deren van ons volk, door het Nieuw Schouw- tooneel. Zaterdag 30 December. 8 uur, Harmonie, opvoering door TOP van Een ridder kwam voorbij. que bedroeg het aantal geïdentificeerde slachtoffers 141. Daarbij komen ongeveer 50, die nog niet geïdentificeerd konden worden De dokters van de spoorwegmaatschappij bezoeken op gezette tijden de gewonden, die in de ziekenhuizen worden verpleegd. HET GERECHTELIJK ONDERZOEK. Onmiddellijk na de ramp bij Pomponne zijn justitieele autoriteiten naar de plaats des onheils gegaan om een onderzoek naar de oorzaak van de catastrophe in te stellen. De machinist, de 46-jarige Marcel Dau- bigny en de stoker, de 31-jarige Henri Char- pentier, beiden afkomstig uit Parijs, werden aangetroffen op de plaats van de ramp, bei den niet wetend wat te doen, op ongeveer 20 Meter van elkaar zittend op stukken van ban ken van den verongelukten trein. Noch de machinist, noch de stoker konden eerst iets zeggen. Zij verklaarden later geen onveilige signalen te hebben gezien. Beiden zijn bekwame spoorwegmenschen, de machi nist had reeds 22 dienstjaren, de stoker 9 dienstjaren en nimmer hadden zij een onge luk gehad. Zondagmiddag zijn zij, nadat zij eerst in de gevangenis te Meaux waren opgesloten, op de plaats des onheils gehoord om de noo- dige inlichtingen te verstrekken. Men neemt aan, dat de voornaamste oor zaak van de catastrophe de mist is, die Za terdagavond zeer dik was en waardoor het treinverkeer veel vertraging ondervond. De trein naar Nancy moet veel vroeger vertrek ken, dan de trein naar Straatsburg en het is niet bekend of de machinist en de stoker van laatstgenoemden trein wisten, dat de trein naar Nancy slechts 6 minuten vroeger was vertrokken. Voorloopig blijven Daubigny en Charpen tier nog in arrest. Verklaring van den machinist. De machinist van den trein Parijs Straatsburg, Daubigny geheeten, heeft, nadai hij na de catastrophe'tot bezinning was ge komen, verklaard, geen onveilige signalen te hebben gezien. „Wij reden door twee veilige signalen, toen ik plotseling het roode achter licht van den trein voor Nancy zag, niet meer dan 20 Meter voor ons uit. Ik remde uit alle macht, doch op zoo'n korten afstand kon niets ons meer tegenhouden. Wij botsten met een hevig geweld op den anderen trein en vernielden tal van wagens". De machinist onschuldig? Naar de „Journal" meldt, heeft het gerech telijk onderzoek over de oorzaak van de spoorwegcatastrofe bij Lagny de verklarin gen bevestigd van den gearresteerden machi nist en den stoker, die gezegd hebben, dat de signalen den indruk hebben moeten vestigen, dat de baan vrij is. De verdediger heeft der halve reeds hun invrijheidsstelling gevraagd Het onderzoek wordt natuurlijk nog steeds voortgezet. Inmiddels zijn zoo luidt een nader be richt de machinist en de stoker van den D- trein ParijsStraatsburg gisteravond laat in vrijheid gesteld, aangezien men voorloopig geen enkelen reëelen grond van verdenking tegen hen heeft. Het staat nog steeds niet vast, of het sig naal bij nadering van den D-trein op veilig of onveilig stond. De verschillende getuigen verklaringen spreken elkaar tegen en de proefnemingen, die gisterochtend op het tra ject zijn genomen en een negatief resultaat toonden, bieden den rechter van instructie weinig steun. DE DOODENLIJST. Het aantal dooden, dat oorspronkelijk ruim 150 zou bedragen, is helaas voortdurend ge stegen. Weldra was het getal 200 bereikt en het laatste bericht, dat ons hedenmorgen be reikte, meldde 220 dooden, terwijl het aantal gewonden dubbel zoo groot is. Zóó vele lijken zijn evenwel onherkenbaar verminkt, dat een volledige lijst van de slachtoffers onmogelijk te geven is. Onder de slachtoffers bevinden zich vijf leden van het parlement. De afgevaardigd Schleiter en de senator Hachette werden ge dood. De Kamerleden Poittevin, Henri Rollin en Nast werden ernstig gewond. Voor zoover op dit oogenblik valt na te gaan, bevinden zich onder de slachtoffers waar- schijnlijkgeenNederlanders. Tot de slachtoffers van de ramp behooren de heeren Schleiter, afgevaardigde van hel departement van de Maas, Joan Paul Morel, oud-onderstaatssecretaris, Henri Rollin, Ka merlid en burgemeester van Saint Dizier, de senator Hubert Hachette. Van de bijna driehonderd gewonden, heb ben ongeveer 150 ernstige kwetsuren opge- loopen. Het Kamerlid Poittevin heeft bij de ramp een been verloren; zijn toestand is naar om standigheden redelijk wel. Den geheelen Zondag en Maandag is men bezig geweest te trachten alle slachtoffers te identificeeren. Deelneming met de ramp. De deelneming met de slachtoffers in bin nen- en buitenland is zeer groot. De presi dent der republiek heeft direct nadat hem de ramp was bekend geworden, zijn deelneming laten betuigen aan den minister van open bare werken en heeft hij zijn sympathie met de familieleden der slachtoffers bekend laten maken. Het Kerstfeest, dat president Lebrun Zondagmiddag aan een aantal kinderen zou aanbieden, is uitgesteld tot 31 December. De buitenlandsche diplomatieke vertegen woordigers hebben bijna allen reeds Zondag bij den minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour de deelneming van hun regee ringen betuigd. Het Belgische Roode Kruis zond een telegram van deelneming aan het Fransche Roode Kruis. Duitsche sympathiebetuiging. De Duitsche ambassadeur heeft naar aan leiding van het spoorwegongeluk bij Lagny de Fransche regeering persoonlijk en namens de Rijksregeering zijn sympathie doen uit spreken. Ook door den rijksminister van verkeers wezen is een sympathiebetuiging gezonden aan den Franschen minister, terwijl ook de directeur-generaal der rijksspoorwegen in een telegram aan den directeur-generaal der Spoorwegmaatschappij de 1'Est telegrafisch zijn sympathie heeft betuigd. Deelneming uit andere landen. Minister-president Chautemps heeft tele grafische bewijzen van deelneming met de spoorwegramp bij Lagny ontvangen van den minister-president van Roemenië; den Spaan- schen premier Lerroux. Een ramp zonder precedent. Nog nooit zijn bij een spoorwegongeluk zoo veel dooden te betreuren geweest als bij de ramp, welke bij Lagny heeft plaats gehad. Op 16 September van het vorige jaar zijn bij een spoorwegongeluk in Algiers 61 per sonen geaood en 100 gewond. In de oorlogs jaren, op 12 September 1917, is een spoor wegongeluk gebeurd, waarover geen berich ten mochten worden verspreid en waarbij on geveer 100 dooden zouden te betreuren zijn geweest. In Juli 1891 toen bij Saint Mandée twee treinen in elkander zijn geschoven, zijn 50 dooden en 180 gewonden te betreuren ge weest. Men moet teruggaan tot 28 Juni 18o4, den dag waarop bij Richel ieu een catastrophe heeft plaats gehad, toen een trein in een rivier reed en 97 personen werden gedood en 283 werden gewond. De eerste groote spoorweg- catastrophe heeft op 8 Maart 1842 plaats ge had bij Bellevue, toen zijn 43 personen om het leven gekomen en slechts negen gewond. Van de spoorwegongelukken van later da tum noemen wij: Batignolles in 1921: 16 dooden en 100 gewonden; Sens in 1919, 16 dooden en 90 gewonden; Rolleboise, 1918, een trein met Amerikaansche verlofgangers, 32 dooden en 75 gewonden; Tarbes, in 1922, 32 dooden en 35 gewonden; Acheveres, in 1926, 30 dooden en 80 gewonden; St. Elier, 1933, 37 dooden en 50 gewonden. Volgens een statistiek van het ministerie van openbare werken zijn bij spoorwegram pen om het leven gekomen: in 1910: 97 per sonen; in 191160; in 1912: 50; in 1913: 60; 1914: 210; 1915: 43; 1916: 37; 1917: 257; 1918 349; 1919: 271; 1920: 122; 1921: 131; d.i. jaarlijks gemiddeld 153. DE GLADDE WEGEN. In den nacht van den Eersten op den Tweeden Kerstdag werden de wegen met ijzel bedekt zoodat des morgens de vroege kerkgangers zich voor moeilijk begaanbare wegen geplaatst zagen. Wij zagen zelfs melkboeren, die van de slede gebruik maakten om de melk van de boerderijen te halen. Voor de bezo'ging in de stad kon van dit oud-vaderlandsche transportmiddel geen ge bruik gemaakt worden, omdat de gemeente zoo actief was geweest reeds vroeg met de auto-zandstrcoier de wegen meer begaan baar te maken. Ook in Bergen geschiedde dit op dezelfde wijze. Men was daar zelfs zoo actief om den geheelen Bergerweg met zand te bestrooien hetgeen wel noodig was, aan gezien vooral het nog niet vernieuwde ge deelte van dien weg, dat te rond ligt, voor de eerste auto's een niet gering gevaar op leverde. De autobusdienst was zoo verstandig met slipkettingen om de wielen te rijden, een maatregel, die vooral in Zwitserland in der gelijke omstandigheden wordt toegepast en afdoence mag worden genoemd. De autobusdienst Noord-Holland, die een dienst onderhoud van Alkmaar naar Den Helder, droeg er zorg voor, dat de rijksweg langs het kanaal met zand bestrooid werd. Hoewel het zandklokje in de stad heeft geluid om de burgers te herinneren aan de verordening die hen verplicht in dergelijke omstandigheden voor hun huizen zand of kolengruis te strooien hebben zeer veel bur gers zich daaraan niet gestoord. Wij aarzelen niet dit ergerlijk te noemen Als er één burgerplicht is, die behoort te worden nagekomen, is het wel deze. Door die na te laten, kan men oorzaak zijn, dat mede burgers ongevallen overkomen, die men in hooge mate zelf zou betreuren. Het komt ons dan ook wer.schelijk voor. dat de politie tegen deze nalatigen maar eens krachtig door het opmaken van processen- verbaal, optreedt. Ongelukken. In Alkmaar werden slachtoffers van de gladde wegen een vrouw, die een beenfrac tuur bekwam en een heer, die een armfractuur opliep. Beiden alhier woonachtig, werden naar bet Centraal Ziekenhuis vervoerd. Een auto te water. Onze wethouder van publieke werken, de heer Klaver, die zich hedenmorgen ongeveer 9 uur per auto naar de B. en W.-vergadering begaf, moest ervaren, dat het van de ge meente onveiantwooidelijk is, om den rond- liggenden weg aan den Westdijk niet met zand te bestrooien. De auto geraakte althans aan het glijden en kwam in het N H Kanaal terecht. De heer Klaver wist nog bij tijds uit de auto te komen, doch de chauffeur kwam met den wagen in het kanaal terecht. Gelukkig was dit ter plaatse niet diep en kon de man, die toch kopje onder geraakte, spoedig worden gered. De offieieele bescheiden van den wethouder geraakten met den auto in het kanaal. Wij hebben zoo'n idee, dat de wethouder in de B. en W-vergadering zijn invloed wel zal hebben aangewend, om voor de toekomst op dezen gevaarlijken weg dergelijke onge vallen te voorkomen. Voor de autorijders is het zaak om bij gladde wegen de grootste voorzichtigheid te betrachten. Deze voorzichtigheid eischt dat er met geringe snelheid wordt gereden, maar zelfs dan heeft men nog geen zekerheid niet aan het glijden te geraken en teger. andere wagens op te botsen, hetgeen in deze dagen dan ook herhaaldelijk is voorgekomen. Men bedenke, dat de temperatuur zich om het vriespunt beweegt en dat ei kans is, dat door een opkomenden mist het op de wegen gestrooide zand met een laag ijs bedekt wordt, zoodat men ook daarop aan het glijden geraakt. P. VAN DER HORST, f In het Centraal Ziekenhuis alhier overleed Zaterdag, op den leeftijd van 65 jaar, onze stadgenoot den heer P. v. d. Horst, voorheen sigarenfabrikant en tabakskerver hier ter stede. Met den heer v. d. Horst is een populaire Alkmaarder heen gegaan. Zijn zaak in de Boterstraat v/h. de tabaks- kerverij van de firma Helling, behoorde tot een van de oudste zaken in Alkmaar. De sport in onze stad had zijn groote be langstelling. Voor de kegelclub „de Unie" was hij vele jaren een actief bestuurslid en menigmaal heeft hij zoowel hier als elders de triumphen van deze club medegevierd. Voor gezondheidsredenen kon hij het laatste jaar geen actief deel meer hebben aan de club avonden, die echter tot voor kort nog steeds door hem werden bezocht. Veel had hij zich nog voorgesteld van de viering van het 50- jarig bestaan van zijn club, die het volgend jaar op grootsche wijze zal plaats hebben. Dit heeft niet zoo mogen zijn en ongetwij- feld zullen bij die herdenking zijn kegelbroe ders zijn nagedachtenis niet vergeten zijn. Ook als een humaan patroon zal hij bij zijn personeel blijven voortleven. MUZIEKWEÖSTRIJD. Op den wedstrijd voor Harmonie- en Fan fare korspsen (internationaal), uitgeschreven door de vereeniging „Industrie" te Rotter dam, behaalde de Arb Muziekvereeniging „Excelsior", dirigent G. Anderson, alhier, den eersten prijs met 619 punten (minimum aantal punten was 495) en met bizonderen lof van de jury bestaande uit de heeren N A. Bouwman, M. v. d. Rovadrt en P. J. Oomes. Dit resultaat mag zeker een schitterende overwinning genoemd worden. DE BIJLAGEN VAN DEN RAAD. Wij ontvingen heden een stroom van bijla gen voor de raadsvergadering van morgen, die, zooals men in deze courant kan zien, niet minder dan 33 agendapunten bevat. Op een dag als deze, als het nieuws van drie dagen in één enkele courant geperst moet worden, is er geen sprake van dat deze bijla gen kunnen worden meegenomen. Wij zullen ze daarom zoo kort mogelijk samengevat, bij de diverse besprekingen in het raadsverslag zelf publiceeren. PLUIMVEETENTOONSTELLING AVES. De opening. De tentoonstelling, die de pluimveevereeni- ging Aves gedurende de afgeloopen drie da gen ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan had georganiseerd, heeft zich Zater dagavond reeds in een vrij druk bezoek mo gen verheugen. De offieieele opening had plaats te ruim 5 uur in het gebouw der expositie, de Ko renbeurs, die zich zoo bijzonder goed voor een dergelijk doel leent. Verschillende da mes en heeren waren er bij tegenwoordig, maar of er veel van het gesprokene is ver staan, wagen wij te betwijfelen. Althans ons mocht het niet gelukken meer dan een derde deel ervan op te vangen. De hanen, eenden en kalkoenen, het mogen dan mooie dieren zijn waarop de eigenaren met reden trotsch zijn, aandachtige luisteraars zijn zij niet en eerbiedig zwijgen als er een offieieele plech tigheid plaats heeft, komt niet in hen op. En zoo was 't, dat Zaterdagavond, toen de heer N ic. Kerssens als voorzitter van Aves zijn begroetingswoord sprak, genoem de tentoonstellingsdieren tegelijk hun stem lieten hooren, luider dan die van den spre ker. Wij verstonden nog, dat de heer K. na zijn welkom een woord van hartelijken dank sprak aan het adres van het gemeentebe stuur, dat had mogelijk gemaakt dat deze tentoonstelling weer kon worden gehouden. De spreker schetste de vele moeilijkheden die waren te overwinnen geweest, dankte de in zenders die zoovele werkelijk mooie dieren hadden geëxposeerd, bracht dank aan den heer van Diepen, die als secretaris bijzon der veel werk had te verzetten voor het wel slagen dezer tentoonstelling, betuigde voorts zijn dank aan Plantsoenen voor het aan trekkelijk maken van de tentoonstellingszaal en uitte zijn groote waardeering voor het werk der keurmeesters, wier taak in ver schillende rubrieken verre van gemakkelijk was geweest. Vervolgens sprak de heer D. J. Go vers een officieel openingswoord, bij ontstentenis van den wethouder den heer G. van Slin gerland. Hij poogde met stemverheffing bo ven het dierengeluid uit te komen, maar het gelukte hem al heel slecht, want de dieren overstemden ook hèm, zóodat ook van dit ge sprokene slechts een deel tot ons doordrong. Spr, complimenteerde Aves met haar zesde lustrum en was verheugd over het initiatief om dit te vieren met een tentoonstelling, die spr. constateerde het met groote voldoe ning— Wat de kwaliteit zoowel als wat de kwantiteit betreft zich met al haar voor gangsters meten mocht. Met erkentelijkheid stelde spr. vast, dat pluimvee over het alge meen veel en gaarne gehouden wordt en dat dit altijd wel bleek op de jaarlijksche ten toonstellingen van de H. M. v. L., voor de medewerking waaraan spr. aan Aves harte lijk dank bracht. OORZAAKDRANK!! Een onzer verslaggevers schrijft: „Wat mankeert die vent in vredes naam?" Een dergelijke uitlating ontsnapt je. wanneer je met een vaartje van ca 40 K.M. gen egel ijk den Amsterdamschen weg afrijdt. Die „vent" vóór ons maakte eenige vervaarlijke zwaaien met zijn wagen en uit alles bleek, dat er iets „los" wis De gevolgen bleven dan ook niet uit! Een tegenliggende autobus scheen den bestuurder aanleiding te geven „flink '(I) uit te wijken, maar er was een boom. de boom was diken week niet uit! We stopten vóór hemhet was een zielig gezicht, een spiksplinternieuwe Chevroletgekraakt!! f Langzaam sijpelde het water uit den radiator; het stuurwiel was verbogen en de bèstuurder had een bloedneus; de man rook naar drank, had een wagge lende gang en lalde!!! „Is ie hik weg hik??" Of hij hiermee de boom of de autobus bedoelde, was ons niet duidelijk. Toen we wegreden dachten we* „Zon de van den wagen".' Het nummer was G 16000. GESLAAGD. Voor het op 23 Dec. te Utrecht gehouden examen afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groote" en machine- schrijven, slaagden: Mej. Rei Kooy te Stompetoren voor kan toorstenografie Nederiandsch 130 lettergre pen per minuut; Mej. M. Oostwouder, Alkmaar, voor kan toorstenografie Nederiandsch 130 lettergre pen per minuut; De heer C. Molenaar, Alkmaar, voor kan toorstenografie Nederiandsch, 130 lettergre pen per minuut; Mej. J. Rus, Alknfaar, machineschrijven, practijk diploma met een snelheid van 160 aanslagen foutvrij per minuut; De heer N. J. Witbaard, Bakkum, machine- schrijven praktijk diploma met een snelheid van 161 aanslagen per minuut foutvrij; Mej. A. Beudeker, Alkmaar, machineschrij ven praktijk diploma met een snelheid van 184 aanslagen per minuut foutvrij; Mej. A. Wittop Koning, Alkmaar, mgchine schrijven praktijk diploma met een snelheid van 185 aanslagen per minuut, foutvrij; Mej. N. Schenk, Hensbroek, machineschrij ven praktijk diploma met een snelheid van 192 aanslagen per minuut, foutvrij; Mej. M. Oostwouder, Alkmaar, machine- schrijven praktijk diploma met een snelheid van 192 aanslagen per minuut, foutvrij; De heer J. Landman, Omval, machine- schrijven praktijk diploma met een snelheid van 196 aanslagen per minuut, foutvrij; De heer C. Woud, Alkmaar, machineschrij ven praktijk diploma met een snelheid van 249 aanslagen per minuut, foutvrij. KERSTSPEL IN DE REMONSTRANTSCHE KERK. Men schrijft ons: Een Beiersch Kerstspel uit de Middel eeuwen, door jonge menschen van onzen tijd uitgevoerd. Nu voor het derde jaar in den Kersttijd, en, niettegenstaande er in Alk maar van alles „te doen" was op dezen avond voor een volle kerk. Die aandachtig volgde en deel nam aan het gebeuren. Gij hebt, stil bij uzelf, uw opmerkingen ge maakt? dat de engel wat zwak was, 'n een of ander instrument niet feilloos? Wij weten 't wel, maar zeggen: wat waren ze er in. Zui ver en eerbiedig gaven zij zich geheel, en aan 't samenspel ontbrak weinig. Volkomen na tuurlijk gingen allen hun gang, ontroerend, juist door het simpele in zang, in dictie. Wat hielden die jongens zich goed: de her dertjes. Het gebaar der Koningen was gaaf: vooral van den laatste. Jozef en Maria? met name Maria, droegen het stuk. Hoe Jozef, een der jongsten van allen, naar wij hoorden en later was „ingevallen", zich zoo spoedig ingewerkt heeft? De Remonstrantsche kerk in kaarsenschijn leent zich wel uitnemend voor een tafreel als dit. Een volgend jaar hopen wij opnieuw het te mogen meemaken, en te constateeren, dat het ietwat weifelende is overwonnen. Wat is t echter goed, dat een spel als dit niet feilloos „gladgegeven wordt. Dat er span ning is, een elkaar bijstaan, een tezamen dra gen van het geheel. Wij kunnen er dankbaar voor zijn. Een Kind geboren te Bethlehera verheug u, o Hemel, verheug u, o Aarde! KERSTFEEST IN DE KAPELKERK. Men schrijft ons: Dinsdagavond had in de Kapelkerk de jaarlijksche Kerstfeestviering plaats, uit gaande van de Zondagsschoolvereenigin" „Laat de kinderkens tot Mij komen". Toen pl.m. 4.30 uur de pastor loei ds. Warners op de gebruikelijke manier opende, bood de flink gevulde kerk met haar stra lende Kerstboom en spannende kinderge zichtjes een mooien aanblik. Honderden schitterende kinderoogjes volg den met spanning het ontsteken der kaarsen. Zich geheel aansluitende bij zijn jeugdig gehoor vertelde ds. Warners de oude Kerst geschiedenis, aanvangend in het Paradijs met de ongehoorzaamheid van Adam en Eva, eindigend in de vervulling te Bethle- hem. riet Eere zij God, door de kinderen ge zongen, vormde met dit voorgaande een waardig geheel. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770,9 mM. t« Vardö. Laagste barometerstand 741,3 mM. t# Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 28 December: In het Noorden: Zwakke tot matige Zuid oostelijke tot Oostelijke wind. In het Zuiden: Zwakke noordelijke wind; nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt; aanvankelijk nog weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot licht# vorst. Weeroverzicht. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat zoolang in Noord-Frankrijk heeft gelegen, trok zich gedurende de Kerstdagen naar het zuid-oosten terug en is thans geheel uit het waarnemingsgebied verdwenen. In het noordoosten begon zich Zondag een nieuw gebied van hoogen luchtdruk te vormen, dat ae baan der depressie naar Scandinavië blokkeerde en het doordringen naar het zuidoosten en over het zuidelijk deel van het vasteland van Europa bevorderde Inmiddels is over het Oostzeegebied en centraal-Europa de wind overal weer naar zuid tot oost gedraaid, en worden de vochti ge luchtmassa's met hun temperatuur even beneden het vriespunt thans weer naar de kusten afgevoerd, waardoor tetf onzent de toestand van nevelig of betrokken weer met temperatuur om of even onder het vriespunt aanhoudt. Alleen ver in het noord-oosten en in het Alpengebied vriest het matig tot streng. In Zuid-Frankrijk vielen zware, op de Britsche eilanden matige regen. Ter afwisseling werden verschillende Kerstliederen, ingestudeerd onder de bekwa me leiding van den heer C. Knaap zeer goed uitgevoerd. Een Kerstvertelling, waarin duidelijk de gioote kracht van het kindergebed tot uiting kwam, werd met onverdeelde aandacht ge volgd. De heer Wolzak pakte de jeugd. Een koortje, bestaande uit leden van het Zondagsschool personeel zong vervolgens „Nu syt wellecome" en „Heil'ge nacht, U groeten wij". Aan de oudste leerlingen, die de Zon dagsschool gingen verlaten, werd door deh voorzitter, den heer J. Ringers, een bijbeltje uitgereikt. Na het uitdeelen der diverse pakjes met Kerstgeschenken, sprak de feestleider een slotwoord en ging voor in gebed Met het zingen van gezang 250 1 en 3 werd de sa menkomst gesloten. Het bestuur kan met voldoening terugzien op dit Kerstfeest, dat een uitnemend slot onzer Kerstdagen mag genoemd worden. KERSTVIERING VAN DE ZONDAGS SCHOOL VAN DE VER. VAN VRIJZ. HERV. „DE EVANGELISCHE UNIE" TE ALKMAAR. Men schrijft ons: In de geheel gevulde Kapelkerk heeft den eersten Kerstdag de Zondagsschool van de Ver. van Vrijz. Hervormden „De Evangeli sche Unie", onder leiding van ds. Baar, haar Kerstfeest gevierd. Namens het bestuur der Zondagsschool heette de voorganger ouders, belangstellen den en kinderen van harte welkom en ver zocht de aanwezigen het samenzijn te willen aanvangen met het zingen van Gezang 229 1 „Daar is uit 's werelds duistere wolken". Onder leiding van den secretaris der Zon dagsschool, den heer W. J. Karssen, zong de blijde schare vervolgens het bekende Collecte liedje, terwijl de mandjes door de kinderhan den gingen om hunne gaven in te zamelen. Ds. Baar sprak vervolgens het openings woord tot de kinderen en wist op de hem eigene, vlotte wijze, de tongen los te krijgen. Om strijd gaven de kinderen blijk van nun kennis van het geboorteverhaal en het perso neel der school heeft kunnen constateeren, dat de lessen vrucht hebben gedragen. Trouwens de jeugd gaf ook op andere wijze blijk, dat zij niet alleen voor ae dingen, die hun bij overlevering worden verteld, be langstelling hebben, doch ook voor hetgeen thans rondom geschiedt. Toen namelijk ds. Baar in het geboorteverhaal deed uitkomen, dat de reis van Joseph en Maria naar Bethle- hem zooveel moeilijker was dan in den tegen- woordigen tijd het geval zou zijn, nu de vliegmachine alle afstanden heeft doen ver dwijnen, was het verheugend te kunnen con stateeren, dat de kinderen met de jongste ge beurtenissen op luchtvaartgebied volkomen bekend waren en dominee zelfs wisten te ver beteren, dat naar Indië niet in een week doch in vier dagen werd gevlogen. De kaarsjes werden ontstoken, terwijl de kinderen hun tractatie ontvingen, waarna ds. Baar een kerstvertelling hield over „Wa- boeng Anning", welke met spanning werd aangehoord. De heer Karssen had vervolgens gelegen heid te toonen, dat de Kerstcantate van Catharina van Rennes uitstekend was inge studeerd. Een vlotte uitvoering ervan moch ten wij hooren, waarbij wij het gepresteerde natuurlijk waardeeren naar den maatstaf, welke daarvoor behoort te worden aange legd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2