ALKMAARSCHE COURANT De „Pelikaan" op de thuisreis. dTbrahd in de telefoon- cen1rale teamsterdam. de telefoon' amsterdam iBinnenland DE GLADDE WEG. No 304 WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 Holland GEWELDIG ENTHOUSIASME OP HET VLIEGVELD. Od het vliegveld. Luchtvaart. luistert naar den start te Batavia. Schade zes ton. Brandstichting de oorzaak? Een monteur gearresteerd Vermoedelijk zal heden ook het inkomend Verschillende ongelukken. VERKEERSONGEVALLEN Huldiging te Bandoeng. De Pelikaan is Zaterdag, zooals ge teeld, om u. 7, Java-tijd, naar Bandoeng vertrokken, begeleid door een escadrille legervliegtuigen, welke uil Bandoeng ter verwelkoming naar Tjililitan waren overgekomen. Na een rondvlucht boven de feestc'ijk bevlagde bergstad, landde het vliegtuig om 9 uur 20 op het vliegve'1 Andir onder de grootste belangstelling uit alle krin gen der bevolking. De directeur van het Departement van Gouvernemei.tsbedrijven ir D de longh hield een redevoering namens den gou- .verneur-generaal Voorts werd de bemanning van de Pe likaan huldigend toegesproken o.m. door den burgemeester van Bandoeng ir .Van Wolzogen Kühr, generaal Boer stra en den commandant van de lucht vaartafdeel ing Namens de bemanning sprak Smir- noff eenige woorden van dank Gelukwensch der Britsche K. v. K. voor Ned. Indië. De Britsche Kamer van Koophandel Voor Ned. Indië te Londen heeft haar hartelijke gelukwenschen uitgesproken voor het welslagen van de prachtige vlucht van de Pelikaan naar Indië. De „Pelikaan" is vannacht te ongeveer 1 uur Batavia-tijd (6 uur hier) van het vlieg veld aldaar naar Amsterdam vertrokken on der overgroote belangstelling met 500 K.G. post naar schatting 100.000 brieven aan boord. Nèt waren gisteravond de lichtjes van den kerstboom ontstoken, toen daar in den hoek de radio-stem van Guus Weitzel, alsof het de Sewoonste zaak van de wereld gold, verkon- igde, dat binnen enkele oogeni likken Ban doeng aan het woord zou komen, omdat de „Pelikaan", het wondersnelle KL.M.-vlieg- tuig van Batavia naar Holland zou vertrek ken, om te trachten het schitterende record van den heenreis te breken. Een wonderlijke ontroering steeg uit de huiskamers op, de jnenschen, die eens in Indië waren geweest, slikten iets weg, ze dachten aan hun verre vriendenen luisterden. Batavia, het vliegveld Tjilililan, waar luist het middernachtelijk uur had geslagen en vanwaar het ooggetuigeverslag van het ver trek van de Pelikaan zou worden uitgezon den door de Bataviasche Radiovereeniging, op een golflengte van 31 98 M. En daar was dan de verbinding: „Hier Bandoeng". De stem in den luidspreker vertelde dat het bij hem zoo donker was, dat je bijna geen hand voor oogen kon zien. Het motregende, maar desondanks hadden duizenden en dui zenden zich naar Tjililitan begeven. De heer Zimmerman, hoofdredacteur van de in Indië verschijnende „d'Oriënt" vertelde voor de microfoon, dat op het late uur twee keer zooveel menschen aanwezig waren thans 'bij het vertrek, als bij de aankomst. Het was bitna even druk als bij de grootsche aankomst van de bekende vlucht v. d. Weerden Poelman. Het veld was afgezet door onge veer zestig soldaten, die moeite hadden het opdringende publiek terug te houden Duide lijk kon men het ratelen hooren van de moto ren. welke voor de verlkhting van het veld zorgen. Het woord werd daarop gevoerd door den heer De Bruin, waarnemend vertegenwoordi ger van de K N I.L.M die de roemrijke aan komst van de Pelikaan ter sprake bracht en den nadruk legde on de rustige en kalme wijze, waarop de afstand Nederland- Nederlandsch-Indic overbrugd is. Thans stond de koene bemanning weer klaar, om zoo mogeliik haar re ord ipet nog enkele uren te verbeteren Hij wenschte den vier mannen een voorspoedige reis en bracht een driewerf hoera op hen uit. Dit werd overge- romen door het geestdriftige publiek, dat spontaan het Wilhelmus inzette. Soer dankte in eenvoudige ronde Holland- sche woorden, voer ce gebrachte hulde. ,.We hebben onzen plichl gedaan, zoo zei- de hij, en niets meer dar dat. Luisteraars in Nederlandsch Indië we wenschen LI a'len een gelukkiV nieuwjaar. We zullen ons best doen om den luisteraars in Nederland dit zelfde in eigen land te -rnnen toeroepen De hartelijke groeten aan de geherie K I ,M. en onze fanv'ieleden. Ve Ier heb ik niets mede te deel en" De secretaris van de K.N I L.M., hierna het woord voerëhde, sprak den wensch uit, die ongetwijfeld allen Nederlanders, waar ook zieh bevindende,, na on bet hart zal liggen „Wij hopen, dat gp Pelikaan een goede reis zal hehbenü Onge'ood^k, zoo zeide deze spreker, is het voor 'llen en vooral voor hen, die Indië ken-en, dat brieven, met Kerstmis geschreven, oo Nieuw'aarsdag in Nederland gelezen worden. Hulde! En hulde ook aan al'e stille medewerkers, die het hunne er toe bijgedragen hebben, dat deze tochten zoo schitterend slagen Ik denk hierbij aan de tus- scbenstations en aan vele a-nderen". Smirnof was al even kort als Soer „Mijn wensch is. vó*r nieuw'aar terug te zijn". De heer M K Perk, hoofd der Posterijen In Ned -Indië dankte de bemanning voor wat zij voor de P T.T. gedaan heeft In een paar woorden schetste -p-eker dp geweldige j prestatie van de Kerstvlucht van de Pelikaan, Gewoonlijk vervoert een vliegtuig in den nor malen dienst ongeveer twintigduizend brie ven; nu heeft men, aldu de heer Perk, de be manning van de Pelikaan ongeveer honderd duizend brieven medegegeven! Dit is wel een van de grootste bewijzen van vertrouwen, dat het publiek in u stelt. Ook namens de geheele P.T.T. wensch ik u een voorspoedige reis. Geestdriftig publiek. Dan is het oogenblik aangebroken, dat de motoren zullen worden aangeslagen. Het pu bliek op het vliegveld drong zóó enthousiast naar voren, dat het den piloten vrijwel onmo gelijk was het toestel te bereiken. Ook wij, hier in Nederland, schuiven iets dichter bij den luidspreker. Opnieuw wordt het Wilhel mus ingezet, zoo vertelde de heer Zimmer man ons, door het mannenkoor van de Mar- nix van St Aldegonde en wij zingen het medeeven verrukt als zij allen, daar in het verre Indië! Dan weer een paar zakelijke mededeelin- gen van den heer Zimmermann: „De cabine wordt nu verlicht. De bemanning hoopt mor gen ochtend negen uur in Medan te zijn. Een opmerking, welke niets zegt, maar toch feite lijk alles zegt. Over de verdere plannen zijn de vliegers zeer zwijgzaamWe zien ze, de tanden op elkaar; zij zullen trachten Nieuwjaar in het moederland te vieren!" Het vliegtuig wordt dan geheel ingesloten door de ea. 3000 aanwezigen. Smirnoff en Soer hebben intussch.n kans gezien in het toestel te komen „Dag!, dag! We gaan nu weg.." en dan weer zoo'n kernachtige uitroep van Soer: „Aan allen de groeten". Zoo gemoedelijk, als go'd het een uitstapje met de tram. Door het gekraak van de lucht: toringen hoorden we hoe Grosveld zegt: „We hopen in een dag of drie terug te zün. Goeden dag!" Het was toen op het vliegveld zoo druk, dat de motoren niet aangeslagen konden wor den zonder oneeluklen te vt'oorzaken. De groote lichten zijn entstoken. De heer Zim merman vertelt: ..Het legint nu zachtjes te regenen maar ik sta bier droog onder een vleugel van het toestel". Dan draait plotseling .fe -echtermotor even daarna de middenmotorhet is veer tien minuten voor één uur (Ind tijd). Weer een startpatroon contactook de derde motor draait en het geraas door cfen luidspre ker is nu corverdoovend. Dat hindert niet, wij weten nu dat bet toestel gereed is, straks zal do tweede groote reis een aanvang nemen! Het is twaalf minjten voer één uur. (We werken nu met minu'enV De Pelikaan taxiet wen. Het publiek 'nicht en verdringt zich nog steeds nnd het toestel; een muziekgezel schap uit Mr. Corn®"s heeft het Wilhelmus ingezet. dat door allen wordt overgenomen. Het verlichte vliegveld "fdt n een wonder- moo'en aanblik. Roede en witte lampen geven de- baan aan, welke de Pelikaan in enkele minuten zal nemen, alvorens zich van den grond te verherien. Het ve'rl is vrijen daar klinkt een hoera De tocht is begon nen! Nog even passeerde het vliegtuig de lan- dingslichten. bedankte met een klein cirkeltje boven het veld voor de gebracht hulde, het staartlicht is nog even te zien, dan is het duister. De Pelikaan is op reis naar het moe- derland Nederlands olaats in de luchtvaart. Men verzoekt ons te melden, dat onder in stemming van de Regeering een nationale be weging wordt voorbereid, om de geestdrift, gewekt door de thans in uitvoering zijnde vlucht van de Pelikaan naar en van Ned.- Indië in practische banen te leiden, ten doel hebbende Nederlands plaats in de luchtvaart in de toekomst te bevestigen en te versterken De Pelikaan op den terugweg naar Neder land is te 1 35 u. A.T. te Medan aangeko men en om 2.30 u. vertrokken. DE POST J AGER HEEFT PROEFGEVLOGEN. De nieuwe motor heeft goed voldaan. Heden naar Athene. Uit Grottaglie is bericht ontvangen, dat de nieuwe motor Wright Whirlwind, dank zij de voorbereidende maatregelen, die de bemanning genomen heeft, vlot is gemon teerd. Nadat op den grond zoolang proefge draaid was, dat de sprong kon worden ge maakt heeft gisteren de eerste vlucht plaats gehad, die geheel naar genoegen verloopen is. Vandaag zou verder proefgevlogen wor den. Omtrent den datum van vertrek is nog niets definitief bepaald. De bemanning heeft bericht de symboli sche mail op prijs te hebben gesteld. Een lawine van kaarten is het hotel binnengeko men. „Het was, of ik een lijk naar het knekel huisje bracht", schreef Asjes, toen ik de mail naar Brindisi bracht". Toronto is een kleine plaats met weinig vertier. „Ik zal blij zijn, als we weg kun nen", aldus besloot hij zijn brief. Of dat spoedig het geval zal zijn? Naar wij vernemen zal de Postjager he den (Woensdag) bij wijze van proefvlucht naar Athene vliegen, om vandaar, zoo mo gelijk overmorgen, de reis opnieuw te aan vaarden. Het vertrek van Batavia is bepaald op 5 Januari. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Rijstvogel (thuisreis, kwam Zater dag te Jodhpoer aan; de Snip (thuisreis) arrivierde te Marseille en de Leeuwerik (uitreis* vloog tot Caïro. De gecharterde K.L.M.-caachine, de Havik (comm. Scholte) vloog Zaterdag van Bangkok naar Singapore. De „Oehoe" is heden uit Batavia ver trokken en te Singapore geland. De Leeuwerik (uitreis) is gister te Jodhpur aangekomen; de Rijstvogel (thuisreis) kwam Maandag te Bagdad; de Stip landde Zondag op Schiphol. Er is reeds melding gemaakt van het feit, dat er Vrijdag een aantal monteurs in de splitsingkamer aan het werk zijn geweest Deze monteurs zijn allen door de justitie ver hoord en daarbij is naar aanleiding daarvan, Zaterdag een hunner gearresteerd op vermoe den van brandstichting. De verdenking rees tegen hem, toen hij bij zijn verhoor Vrijdagnacht eenige vreemde antwoorden gaf op inlichtingen, welke de po litie hem omtrent zijn werkzaamheden van dien dag vroeg. Ook een zijner kameraden werd aanvankelijk aangehouden, doch later weer vrijgelaten. De gearresteerde heeft meegedeeld syndica list te zijn, hij kwam ronduit voor zijn syndi calistische ideeën uit, doch bleef ook bij zijn nader verhoor ten stelligste ontkennen den brand te hebben gesticht. Een der aanwijzingen tegen den verdachte schijnt gelegen te zijn in het feit, dat hij, ter wijl hij zich nog in het gebouw der centrale bevond, zich direct na het brandalarm niet naar de splitsingkamer begeven heeft (waar o.a. nog kleeren van hem hingen) om daar te trachten hulp te verleenen, doch wel een syn- dicalistischen collega van een andere centrale telefonisch op de hoogte van het uitbreken van den brand heeft gebracht. Sporen van stoffen, waarmee de brand zou zijn gesticht, zijn tot nu toe niet gevonden. De man is voor- loopig op het bureau-Warmoesstraat opgeslo ten, terwijl nog een nader onderzoek wordt ingesteld in hetgeen er na den brand van de spatsinakemer van „Noord" is overgebleven. De eerwe globale raming van de daar aange richte cciiade is 600.000. Monteur in hongerstaking gegaan, maar dit protest slechts één dag volgehouden. De monteur, die gearresteerd is in verband met den brand, bevindt zich nog in arrest aan het bureau Warmoesstraat. De arrestant, die halsstarrig blijft ontken nen dat hij den brand heeft gesticht of daar aan medeplichtig is, begon uit protest tegen het feit dat hij niet in vrijheid wordt gesteld, een hongerstaking. De man kreeg daarna op gezette tijden bezoek van den geneesheer, die zijn gezondheidstoestand controleert. Sinds Maandagmiddag is hij weer met eten begon nen. Het ligt in de bedoeling dat hij van daag ter beschikking van de justitie zal wor den gesteld. Er hebben zich tot nu toe geen nieuwe ge zichtspunten voorgedaan, die den sluier om trent de oorzaak van den brand zouden kun nen oplichten. De deskundigen nemen nog steeds het standpunt dat er van kortsluiting geen sprake kan zijn. De herstel-werkzaamheden. In een der vertrekken der Centrale is een rek opgesteld, waarvan het raam reeds Vrij dagnacht in een der werkplaatsen der ge meente-telefoon was vervaardigd. In dit raam worden de doorverbindingen voor. het inter- cale verkeer met de niet docr den brand ge troffen centrales gemaakt. Reeds Maandag was dit in den namiddag voor de niet-ge- stoorde 3 nummer in orde. De abonné's van de gestoorde 3-nummers en alle abonné's van de 4-nummers zullen nog minstens een maand moeten wachten voordat de door den brand gestoorde hoofd- verdeeler zal zijn hersteld. Eerst daarna zal het mogelijk zijn de gestoorde 3-nummers en de 4-nummers weer stuk voor stuk aan te sluiten en ook hiermede zullen nog drie we ken extra gemoeid zijn. Wel zullen naar alle waarschijnlijkheid 900 van de 2400 gestoorde 3-nummers met een dag of twaalf te herstellen zijn. Verder is het de gemeentetelefoon gelukt, de directe verbindingen te herstellen met de Effecten- en met den Goederenbeurs. Belangrijke mededeelingen van den dienst der gemeente- en Rijkstele foon over het herstellingswerk. Reeds Zondag zijn treinen met materiaal, zulks met volledige medewerking der Ned Spoorwegen en van den dienst van invoer en accijnsen, uit Berlijn te Amsterdam aange komen; ook de Hollandsche Draad- en Ka- belfabriek deed wat zij kon. Zij kan volledig in de behoefte aan kabels voorzien door de arbeidsprestaties op te voeren. Het monteurs- personeel der gemeentelefoon, heeft gedu rende de Kerstdagen met onverdroten ijver in drie ploegen gewerkt. Van de openbare brandmelders werden reeds den eersten Kerstdag 113 weer in dienst gesteld. Ook het herstel van het politie-alarmee- ringstelsel maakt goede vorderingen; op een paar uitzonderingen na is het gelukt, de ver binding van de meest politiebureaux en post huizen met het Hoofdbureau te herstellen. Het Hoofd van het Telefoondistrict maakt het volgende bekend: Met ingang van heden bestaat verruimde gelegenheid tot het voeren van interlocale en internationale gesprekken aan het hoofdpost en telegraafkantoor. Het aantal cellen aldaar is uitgebreid van 6 tot 40. Door welwillendheid van het bestuur van de Vereeniging voor Effectenhandel bestaat tevens voor het publiek gelegenheid tot het voeren van gesprekken in de cellen van de Elfectenbeurs (ingang Beursplein 5) van 8—1214 en van 16—22 uur. Het inkomend verkeer met de niet gestoor de abonné-nummers van Centrale Centrum (nummers aanvangende met 3) is weder mo gelijk. verkeer met de Centrale West (8-nummers) en Nieuw Zuid (9 nummers, dus niet de 2 nummers), weder mogelijk zijn. Het aanvragen van gesprekken door abonné's, waarmede inkomend verkeer kan worden afgewikkeld, wordt eveneens weder mogelijk. Alleen zullen de abonné's eenigen tijd langer dan normaal moeten wachten. Het Verbond voor Nationaal Her stel en de brand. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft het volgende telegram aan den voorzitter van den Ministerraad gezonden: „Het Verbond voor Nationaal Herstel met ontsteltenis kennis genomen hebbende van den brand in de telefooncentrale in de hoofdstad en van de mogelijkheid dat zulks het gevolg zou kunnen zijn van syndicalis- tischen of communistischen opzet of mede werking dankt de regeering en justitie dat terstond diepgaand onderzoek gelast is. Hel Verbond staat met zijn duizenden volgelin- f;en achter eiken maatregel welke den Neder andschen Staat in dezen voor goed beveiligt en vraagt verbod van de Communistische partij Holland en verwijdering van revolu- tionnaire elementen uit overheidsdienst zoo mede streng toezicht op alle andere Mar xistische organisaties en bewegingen en be waking van de vitale deelen des Rijks zoo- noodig met standrechtelijke bevoegdheden. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM Een Chinees het slachtoffer. Zondagavond om 12 uur hoorae 'n ver pleger van den G.G D., die op weg naar zijn woning, hulpgeroep in een pand aan den Sumatraweg te Rotterdam. Hij waarschuwde eenige surveilleerende agenten, die in een gewezen pand een onderzoek instelden. Zij vonden er een Chinees, die veel bloed verloor en er ernstig aan toe leek. Bij onderzoek bleek de man drie schotwonden in den rug te hebben bekomen. Hij is naar het zieken huis aan den Cool'singel gebracht en daar in vrij ernstigen toestand opgeno men Bij het onderzoek naar den dader kwam een Chinees met een revolver aandragen, terwijl bovendien nog drie leege hulzen werden gevonden Na lang durige verhooren werd eindelijk de da der van den aanslag aangewezen Deze werd in bewaring gesteld: het is de 28- jarige Ho-Sing. Ui. de verhooren is nog gebleken, dat er van een veclripariii of zelfs van twist geen sprake is geweest. Wel verklaarden andere Chineesrhe be woners van het huis. dat ie dader al eenigen tijd zeer overstuur was ge weest. Het onderzoek naar de aanlei ding van dezen revolver-aanslag wordt nog voortgezet. WEER EEN ROOFOVERVAL NABIJ OSS. Alleenwonende landbouwer vastgebonden en bestolen. Maandagnacht om ongeveer drie uur heeft te Heesch bij Oss een brutale roof overval plaats gehad Drie gemaskerde personen zijn bij den alleenwonenden landbouwer C. H. binnengedrongen, hebben dezen van het bed gelicht, vast gebonden en in een hoek van het slaap vertrek geduwd. Daarna hebban zij de woning, welke op een afgelegen plek staat, doorzocht en zijn toen met een* buit van ruim honderd gulden verdwe nen. Nadat het misdrijf in den morgen was ontdekt de man werd uoor om wonenden bevrijd'— heeft de politie een krachtig onderzoek ingesteld De daders zijn vermoedelijk uit Oss afkomstig. DIEFSTAL EN BRANDSTICHTING. In een hoeve aan den Sloterpolder. De bewoner van een hoeve in den Sloter polder bij Amsterdam, ontdekte Zondag avond dat in een andere hoeve, niet ver van de zijne gelegen brand was uitgebroken. Men ging onmiddellijk op onderzoek uit en al spoedig bleek dat de bewoners niet thuis waren, en dat het in de eenige woonkamer, die de hoeve rijk is, fel brandde. Men slaagde erin toegang tot de woning te krijgen en het vuur te dooven. Inmiddels was de eigenaar gevonden, en deze consta teerde dat aan de achterzijde een ruit was ingedrukt. Verder kwam vast te staan dat een ijzeren geldkistje met familiepapieren verdwenen was. De politie heeft kunnen constateeren dat de nog onbekende dader, na den diefstal te hebben gepleegd, een blik met petroleum over den vloer der 'kamer heeft uitgegoten en de vloeistof daarna in brand gestoken heeft. De politie volgt bij haar onderzoek een bepaald spoor. Auto over den kop geslagen; vier dooden, drie zwaar ge wonden. Gistermiddag om twee uur is een luxe auto, waarin zeven personen waren geze.en, allen afkomstig uit Hengelo, en die op weg was naar Zwolle, aan de Wierdensche straat tusschen Almelo en ierden, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna vier maal over den kop geslagen. De gevol gen waren ontzettend. V an de inzittenden werden vijf per sonen, zijnde de heer Voskamp, zijn twee dochters de dames Weideman en Kers. zijn schoonzoon de heer Weideman en diens vierjarig zoontje, zwaar ge wond. Twee hunner, de heer Voskamp en mevr. Kers, zijn kort na het ongeluk aan de gevolgen der bekomen verwon den overleden. De drie andere, gewonden werden in zeer ernstigen toestand naar het alge meen ziekenhuis te Almelo gebracht. Twee van hen zijn daar nog gestorven, nl. mevr. v. d. Weyden en haar 4-jarig zoontje Bennie. De bestuurder van den auto, de heer Kers, werd slechts licht gewond. Ook een zoon van den overleden heer Vos kamp kreeg weinig letsel. De auto werd geheel vernield. In Den Haag 40 keer hulp van den G. G. D. De gladheid van de straten heeft te Den Haag een groot aantal onge ukken veroorzaakt. De Geneeskundige Dienst werd herhaaldelijk gealarmeerd voor ongevallen en heeft tal van personen, die gevallen waren, moeten behandelen. Meer dan 40 keer werd uitgereden om hulp te verleenen. Gelukkig waren de meeste gevallen van minder «rnstigen aard. In 12 gevallen was de toestand van de gewonden echter zoodanig, dat over brenging naar een ziekenhuis noodzake lijk was. Er waren gebroken armen en beenen en voorts lichtere vei wondingen. Ook het verkeer ondervond grooten hinder van de gladheid Vooral de fiet sers en de chauffeurs hadden in de stad en vooral in de buitenwijken de grootste moeite om geen ongelukken te krijgen Op den Zuid wal is een auto uit gegleden en in het wate rterecht geko men. Er zaten geen passagiers in. De chauffeur wist zich uit den auto te wer ken en kon toen geholpen worden om weer op het droge te komen. Geslipt; een doode. De heer J. Trip uit Groningen, die gisternacht omstreeks 5 uur met zijn auto op weg was van Groningen naar Coevorden, is tengevolge van de glad heid van den weg geslipt en op slag ge dood Het slachtoffer was 30 jaar oud en gehuwd. Auto te water; twee dooden. Waarschijnlijk tengevolge van do gladheid van den weg is een auto door den heer de Jong, komende uit d» rich ting Sluiskil, tusschen deze plaats en Terneuzen in het Kanaal van Terneuzen gereden. De bestuurder wist zich uit den auto te werken en kon door voorb jgan- gers op den wal worden getrokken Do echtgenoote van den heer de Jong en een tweede passagiere mej. M. Leunis wisten zich echter niet meer te bevrij den en zijn verdronken. Hedenochtend om 6 uur konden de beide lijken worden geborgen. Te Amsterd m. Te zes uur Maandagavond was er te Amsterdam geen enkele ambulanreauto van den Geneeskundigen Dienst meer in de remise en moest er ,om aan de ve e aanvragen om hulpverleening aan men schen, die door de gladheid gevallen waren, te kunnen voldoen, extra perso neel in dienst treden Gebroken beenen en armen, been- en armfracturen in wendige kneuzingen en bloedende ver wondingen waren er legio en bij dat al les werd er van de rijvaardigheid van do chauffeurs der ambulance-auto's nog het uiterste gevergd. Vele min of meer ern stige gevallen zijn opgenomen in do ziekenhuizen of behandeld in de lokalen van den Geneeskundigen Dienst. Ingenieur gedood. Gisteravond is op den Amsterdam- schen weg hoek Koningsweg de heer P W Gomboult uit Arnhem die daar op zijn motorrijwiel reed door de gladheid van den weg geslipt Met een ernstige hersenschudding is de ongelukkige op genomen en hedennacht in het gemeen teziekenhuis te Arnhem overleden. AUTO DOOR TREIN VERMORZELD. Twee dooden. Den tweeden Kerstdag, Dinsdagochtend tegen 10 uur, is op den onbewaakten overweg bij Heerjansdam een personenauto gegrepen door den trein, die te 9.44 uit Dordrecht naar Rotterdam was vertrokken. In den auto zaten twee personen, de heer J Troost uit Strijen en een j'ongeman van naar schatting 16 of 17 jaar, vermoedelijk een zoon van den heer Troost. De auto werd in het midden gegrepen en ongeveer honderd meter meegesleurd Op de brug over het riviertje de Waal. dat de ge meenten Barendrecht en Heerjansdam scheidt, raakte de auto los en viel op het ijs Ook de beide inzittenden stortten omlaag en de vreeselijk verminkte lijken bleven op het ijs liggen tusschen de brokstukken van den totaal versplinterden auto. waarvan de res ten op de brug in brand vlogen. De kap van den wagen werd nog 150 M. verder gevon den. De beide lijken zijn per slede naar Heer jansdam vervoerd. Naar de oorzaak van het vreeselijk ongeval stelt de politie een onder zoek in. Het uitzicht ter plaats is goed. Paniek onder de reizigers in den trein. Doordat de benzine van den auto in brand was geraakt en brandende langs den trein vloog, ontstond onder de reizigers, die dach ten, dat de trein in brand stond, een paniek. Zij sprongen uit de wagons op de spoorbaan, waarover even later de sneltrein uit Rotter dam moest passeeren. Het treinpersoneel slaagde er in de reizigers tijdig voor het ge vaar te waarschuwen, zoodat de sneltrein zonder ongevallen passeerde. De lijken der slachtoffers zijn door de poli tie te Barendrecht in beslag genomen. Tegen telefoonpaal gereden. Bij Zwinderen (Dr.) is Zaterdagmorgen vroeg een auto. bestuurd door den 3&jarigen T. uit Coevorden, met groote snelheid tegen een telefoonpaal gereden en in een droge sloot terecht gekomen. De bestuurder was onmiddellijk dood. Van de fiels gevallen en aan de gevolgen overleden. Woensdagmorgen is een 15-jarige dienst bode aan de Groene Zoom te Rotterdam van haar fiets gevallen. Oogenschijnlijk had het meisje geen letsel bekomen. Zij ging dus naar haar werk. Zij werd onwel en is toen naar haar woning gebracht, waar zij thuis is overleden, vermoedelijk tengevolge van inwendige kneuzingen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9