.58iHneniand ^Buitenland SPORT IN BEELD. DE MARINEBEGROOTING IN ITALIË. WAT IS HET LOT DER DRIE BULGAREN? Overleg met andere regeeringen. BARON V. FRITSCH CHEF r DUITSCHE LEGERLEIDING. VERKLARING VAN O'DUFFY. AANSLAG OP HET STATION BRUSSEL-NOORD. ERNSTIG TRAMONGELUK TE LIVERPOOL. DE SPOORWEGRAMP BIJ LAGNY. Zes beambten aangeklaagd. REVOLUTIONNAIR FRONT VAN ARBEIDERS? DE FINSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE. DE CONGRESREDE VAN ROOSEVELT. ZULLEN DE OPSTANDELINGEN PEKING BEZETTEN? gen rekenen, niet minder dan 45 rijders zullen aan de Ralley Monte Carlo deelne men. En van de meest afgelegen startplaat sen langs de uiterste randen van Europa zul len deze Nederlanders vertrekken. Daar heb ben wij vooreerst H. Th. van Marken die met zijn Talbot van Schotlands Noordhoek John G'groats vertrekt, Mr. J. C. S. Nyenbandring de Boer, Went en Krabbenbosch starten met hun 8 cylinder Ford uit Stavanger; J. A. van Beeck Calcoen, P. Weber en P. Dikker met 8 cylinder Ford uit Umea; zoo'n beetje daar naast op Europa's vliering, vanuit Tallin. vertrekken P. J. Glerum, P. Goedkoop, A. W. Volmer Jr. en F. Fioogsteder met Ford V-8 en E. Cornelius en Strubben met D.K.W. Dit zijn dan de Noordpoolonderzoekers, die door sneeuw en ijs hun weg naar Monte Carlo zich zullen banen. Maar ook in Europa's achterbuurt, den Balkan zal men Nederland- sche deelnemers zien vertrekken. Vooreerst dan Mutsaers en zijn metgezellen, A. van Strien, F. L. Bicker en Couwenberg op 8 cy linder Ford, die Boekarest in Roemenië als startplaats uitgekozen hebben. De mysterie- route door den Balkan van Athene naar Mon te Carlo, welke het nog nooit aan een deel nemer gelukt is op tijd door te komen, zal dit jaar door niet minder dan drie Neder- 'landsche equipes beproefd worden. Voor eerst J. v. d. Meulen met M. J. Menso en den Zwitser Wild op 8 cylinder Ford; vervolgens van der Heyden en Habmit en Studebaker en tenslotte dr. J. J. Sprenger van Eyck in com binatie met A. A. J. Wieleman en Mr. Lam- berts Hurrelbrinck op 8 cylinder Ford. Dr. Sprenger van Eyck is de eenige Nederlander die tot dusverre een Ralley Monte Carlo ge wonnen heeft. Dat was in 1929, toen hij op Oraham Paige uit Stockholm vertrok. Onder de buitenlanders bevinden zich verscheidene beroemde Ralley rijders, waaronder ook eeni ge winners uit voorgaande jaren. Vooreerst dan Vasselle, de eenige rijder, die ooit het kunststuk volbracht om tweemaal als over winnaar over den eindstreep te gaan. Hij deed dit zelfs in twee achtereenvo'gende ja ren, 1932 en 1933, beide malen op Hotchkiss. den eersten maal vertrekkende uit Umea en den tweeden keer uit Ta'lin. Madame Renault won verleden jaar den priis voor kleine wav'ens op haar Salmson met vertrek uit Tallin. Dit jaar heeft zij Athene als startp'aats gekozen en is reeds onderweg om de route te verkennen. Ragna-n. die reeds zesmaal de Ralley Mon te Carlo reed en dien in 1928 won op zijn Fiat, met vertrek uit Boekarest, is ook reeds op weg naar Athene. De Lavalette, ook zoo'n oud-ged,;ende van de Ralley, die in 1932 de klasse voor kleine waens op zijn Peugeot vanuit Umea won, is reeds op we" geweest naar Athene met ziin metgezellen Naas en Seffel, maar hel- drietal bracht het niet verder dan Avignon. Door de ■dikke mist stuurde Steffe' den wagen tegen een boom. De inzittenden b'even ongedeerd, doch de wagen was dusdanig beschadigd, dat het heelemaal niet zeker is, dat deze eoujppe nog op tijd te Athene zal kunnen wezen. Vermelde" wij nep, dat ook nog een Ne- d"r'andsche 8 cvlinder Ford, bestuurd door Mr. E. de Vlupt e" eenige metgezellen, zal s'arten uit Amsterdam, t®nv"l ook no<r eoui- pes onder 'eidm" van de heeren Verbeek. 'Amersfoort, met 8 cv'. Fnrd en Vroom. Nij- met mode! A 4 cv'ind®r F®rd uit na- de-- bekend te maken nl-atsen zullen «tarten. Biizondpr in+eressant za' dit iaar de striid zü" tussehen dri® rwrken d'® büz^nder sterk vertegenwoordigd zi'n. n Fnrd. Peugeot en P'W. N:®t rnindor d°n 7 Fran®"*1®" ecu'in°s ri'den de Fallev op Peu"®®t, 10 Fno-oinr'-p teams on Ri'ev terwö' 15 F~rds bpm®nd zul len zü" m®t Hollnn-tsohp Fn^elsche Fran- sche, EVensehe en PonTpeen^e eotuppes. Op a'le startn'®®tsen waar m®ar kans 's opeen prils zti'V" d®7® drie merken in hoofd zaak t®"PnrtV®r e'kaar ''nm®" tp clan" P. H LAMPETS HUPPELBRINCK Op de eereplaats van Sport in Beeld staal dezen keer de kiek van de Pelikaan-beman ning) genomen bij de aankomst op Schiphol. En op de eerste pagina nog een fraaie kiek van de aankomst der Pelikaan. Dan trekken verschillende voetbalkiekjes de aandacht, zij geven spelmomenten weer uit gespeelde wedstrijden van Zondag en Maandag j.1. Maar dezen keer trekken een zeer groot aantal andere kieken de aandacht. Sport in Beeld heeft ten eerste een serie kieken van hen, die in 1933 wereld-vermaardheid heb ben geworven, ten tweede van hen. die zich in 1933 hebben onderscheiden en ten derde van hen, die in 1933 aan de sport ontvielen. Deze groote serie kieken zal wel goed bestu deerd worden. Meerum Terwogt heeft een sportoverzicht over 1933 geschreven, en verder zijn er nog Het dagboek van e n Leek, het sportpraatje en het Automobilisme en Tourisme. Resumeerendeeen rijk nummer, dat be waard moet worden door eiken sportman! Het rapport inzake de begrooting voor marine van Italië is thans ingediend. De rapporteur geeft een overzicht over de voor naamste vloten ter wereld en geeft aan, dat de voornaamste mogendheden voortgaan zich ter zee te bewapenen. De volkenbond is niet in staat gebleken deze bewapeningswed loop te matigen. Italië is niet voornemens zijn vloot uit te breiden, zeifs niet voor nemens gebruik te maken van demarge, die in de vlootverdragen voor het lanc> J doch is vastbesloten zijn rechten niet te laten varen. De volledige vrijheid inoet worden gewaarborgd van zijn verbindingswegen, niet alleen in de Middellandsche Zee, maar als maritieme mogendheid, welker zeeverkeer over alle oceanen gaat. Geen land bezit een vaster wil tot den vrede, doch dit moet een rechtvaardige en eervolle vrede zijn. Het rapport houdt verder in een uitvoerige itudie over de Japansche expansie en de ge varen, die deze medebrengt voor de turo- peesche volkeren. De ontworpen vlootbegroo- ting bedraagt 1225 millioen, hetgeen een vermindering t.o.v. het vorig jaar met l/*y2 millioen beteekent Het Duitsche rijksministerie van Bin nenlandsche Zaken deelt inzake de po sitie van de drie door het rijksgerechts hof te Leipzig vrijgesproken Bulgaar- sche verdachten in het RijJksdagbrand proces mede, dat op het oogenbli^ door het ministerie overleg wordt gepleegd met zekere buitenlandsche regeeringen van wie men vermoedt, dat zij gastvrij heid aan de drie Bulgaren willen ver- leenen. Tengevolge van de Kerstmis en de jaarswisseling is er eenige vertraging ontstaan in de behandeling van deze zaak. Inmiddels echter, zoo deelt het minis terie verder mee, is de gezondheidstoe stand van de die Bulgaren uitstekend en genieten zij alle voorrechten weik" U gevangenis toelaat. Rijkspresident von Hindenburg heeft op voorstel van den Riiksweerminister den bevelhebber van „Wehrkreis III", luitenant- generaal baron v. Fritsch met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot chef van de legerleiding. Gisteravond heeft O'Duffy een verklaring afgelegd, waarin hij er den nadruk op legt, dat hij berecht wenscht te worden inzake de „afschuwelijke aanklacht van aansporing tot moord op De Valera. O'Duffy voegde hier aan toe, dat hij alles in het werk zou stellen om deze zaak op te helderen en zijn reputatie te herstellen door een onderzoek op welke wijze dit in laatste instantie ook moge ge schieden in overeenstemming met den wet. Een arbeider heeft op het station Brussel- Noord geconstateerd, dat onbekend gebleven personen een stuk metaal in een wissel had den bevestigd, ten einde op die wijze de auto matische bediening onmogelijk te maken. Het stuk metaal is evenwel door een binnenko menden trein opzijde geschoven. Te Liverpool is gistermiddag een zeer ernstig tramongeluk gebeurd. Een tramwa gen derailleerde in een hellende straat, sloeg over den kop en drong in een winkel binnen Drie personen werden gedood en 33 gewond. Het onderzoek aangaande de oorzaak van het spoorwegongeluk te Lagny heeft tot resultaat gehad, dat zes beambten van de Chemin de Fer 1'Est op grond van de spoor wegwet van 1845 zijn aangeklaagd wegens onachtzaamheid, onvoorzichtigheid en na latigheid. La Nación meldt uit Madrid, dat de socia listische vakvereenigingsorganisatie in Spanje met de vakvereenigingen der syndi- calesten en anarchisten overeengekomen is over te gaan tot de vorming van één aaneen gesloten revolutionnair arbeidersfront. Doel van dit front is de gemeenschappelijke ver overing van de macht in den staat ter uit voering van de sociale revolutie. Van socialistische zijde te Madrid wordt in verband met deze berichten niets medege deeld. In verband met de voorvallen in de Fin- sche patronenfabriek te Lappo wordt nog gemeld, dat het gearresteerde dienstmeisje Anntila bekend heeft, den leider der fabriek, kolonel Asplund, vergiftigd te hebben. De politie is op het spoor van zeven andere gevallen van giftmoorden of pogingen daar toe op technische leiders van het Finsche le gerbestuur, die waarschijnlijk voor het groot ste deel ook op reke"' van mej. Anntila ko men. Daarentegen kc nog geen zeker ver band met de spionnage te Parijs worden vastgesteld, hoewel de politie ook in deze richting sporen volgt. In zijn rede, die Roosevelt voor het congres heeft gehouden sprak hij over het herste'pro- gram en de resultaten, die in het laatste half jaar zijn bereikt. Daarna hield hij zich bezig met de finan- cieele en valuta-problemen en zeide in dit ver band: „Ik zou gaarne de geheele structuur van onze financiën versterken en, indien moge lijk, een valutawerktuig scheppen, dat in den loop der jaren aan steeds minder schomme lingen onderhevig zou zijn, opdat het Ameri- kaansche vo'k over een stabieler instrument kan beschikken voor inkoopen en betalingen. Een uitvoerige studie van de buitenlandsche valuta's toont aan, dat eenige naties door hun binnenlandsche verhoudingen sterk worden be'emmerd en dat andere zich niet in staat gevoelen, thans beraadslagingen te beginnen over het stabilisatieprobleem naar universeele gezichtspunten. De uitvoering van het nieuwe program heeft tot gevolg het weder te werk stellen van verscheidene mil'ioenen personen, een reorganisatie der industrie, welker nut bin nen verstandige grenzen blijft. Verder be hoorlijke loonen en levensvoorwaarden voor de arbeiders. In de naaste toekomst zullen de loopende inkomsten ten volle de jaarmksche uitgaven van de staatshuishouding dekken. Wat betreft de buiten'andsche poUtiek kan ik u niet een onbeperkt optimistisch beeld voorleggen. In samenwerking met onze bu ren trachten wii in de toekomst de territoria-e -^oansie en de inmenging door een volk m ae binnenlandsche aangelegenheden van een ander volk te verhinderen. De Ver. Staten kunnen niet deelnemen aan politieke overeen komsten in Europa, maar zij zijn bereid, zoo noodig mede te werken aan maatregelen ter vermindering der bewapening en ter verla ging van de handelsbarrières, maatregelen, die zich laten verwerkelijken op een de gehee le wereld omvattenden grondslag". Roosevelt besloot met het congres zijn dank uit te spreken voor zijn medewerking ten dienste van het Amerikaansche volk. Volgens een Japansch bericht verwacht men, dat de opstandige troepen in den loop van gisternacht en in ieder geval heden Peking zullen bezetten, wanneer de toestand niet verandert of de Japanners niet ingrij pen. In Peking heerscht groote opwinding De buitenlandsche vertegenwoordigers zullen g heden bijeenkomen om over de situatie '-eraadslagen. Uit Peking wordt nog gemeld, dat heden een zwaar Japansch bombardementsvlieg tuig boven de stad kruiste en in de richting van Moekden verdween. Het verschijnen van dit vliegtuig wordt in verband gebracht me* het oprukken van de troepen van generaal Linkwaitang naar Peking. Een nader bericht meldt, dat de opstan dige Chineesche troepen aan de grenzen van de provinciën Jehol en Hoepei tot den aan val zijn overgegaan. De toestand is uiterst ernstig. Generaal Jensinsjang heeft het voornemen, tegen de opstandelingen op te treden. V.A.R.A. VOOR MILITAIREN VERBODEN. Antwoord van minister Deckers op de vragen van het Kamerlid ir. Albarda. Op de vragen van het Tweede Kamerlid ir Albarda in verband met de verboden deel neming door een reserve-officier-piloot van de K.L.M. aan een vraaggesprek over het luchtverkeer tussehen Nederland en Neder- landsch-Indië voor den Vara-microfoon heeft minister Deckers, minister van defensie, ge antwoord, dat, nadat uit de pers bekend was geworden, dat de reserve-eerste-luitenant- vlieger A. Viruly in den avond van 11 De cember 1933 zijn medewerking zou verleesnen aan een radio-uitzending van de Vereeniging van Arbeiders Radio Amateurs, die reseve- officier er door zijn commandant aan her innerd is, dat hij militair ambtenaar is in den zin der militaire ambtenarenwet, dat het den militairen ambtenaar, krachtens beschikking van den minister van defensie (L.O. 1933, no. 59) is verboden eenigeriei medewerking te verleenen aan vereenigingen op sociaal- democratischen grondslag, en dat derhalve het gevolg geven aan zijn voornemen om aan de door genoemde vereeniging te verzorgen radio-uitzending zijn medewerking te ver leenen, voor hem tot moeilijkheden, verband houdende met zijn militaire positie, zou kun nen leiden. De reserve-officier is op zijn aanvankelijke bereidverklaring tot medewerking terug gekomen. Het z.g. „Algemeen Programma" maakt deel uit van het programma der vereeniging, welke dit uitzendt en wordt door haar zorgen samengesteld. Op grond van de beginselen, welke de „Vara" is toegedaan, moet de minis ter twijfelen aan haar gezindheid ten aanzien vas de wettige Overheid. Zoolang de oorza ken van dien twijfel niet zijn weggenomen, eischt de krijgstucht, dat militaire ambtena ren zich onthouden van medewerking aan de uitvoering van een „Vara"-programma. Hoewel de vraren, die in het bovenstaande haar beantwoording vinden, werden gericht tot de ministers van binnenlandsche zaken en van defensie, zijn de minister van binnen landsche zaken en de minister van defensie van oordeel, dat de iieantwoording behoorde te geschieden door minister Deckers alléén, aangezien bij de in de vragen behandelde aangelegenheid geen tot het departement van binnenlandsche zaken behoorend orgaan is betrokken. DE REGEERING EN DE N. S. B. In de besloten vergadering, welke de Nationaal Socialistische Beweging in Neder land gisteravond voor den Kring Amster dam en genoodigden belegd had in de groote zaal van het Concertgebouw, heeft de alge meen leider dezer beweging, ir. Mussert, hoofdingenieur van den Utrechtschen Provin cialen Waterstaat, die in deze vergadering als spreker optrad, in den loop van zijn rede na de pauze een verklaring afgelegd met be trekking tot de dezer dagen door de regee ring genomen beslissing, waarbij ook de N. S. B. is geplaatst op de lijst van vereeni gingen, waarvan het lidmaatschap voor de rijksambtenaren verboden is. Vóór de pauze had ir Mussert zijn gehoor bezig gehouden met een uiteenzetting van de grondbeginselen van het fascisme, zich daar bij bepalende tot het Nederlandsche nationaal- si/Ciaiisme. Zijn rede na de pauze was gewijd aan een bespreking van datgene, dat het afge- loopen jaar (en aanzien der beweging ge bracht heeft en aan hetgeen zij in 1934 meent te mogen verwachten. In het tweede deel van zijn betoog herin nerde spr. er aan, hoe, ongeveer twee jaar geleden, op 7 Januari 1932, te Utrecht de eerste landdag werd gehouden. Thans tellen wij reeds 22.000 man en zijn wij, na de groote politieke partijen, de r.-k. Staatspartij en de S. D. A. P., de sterkste beweging van ons land. Maar bij dat alles zijn wij er goed van doordrongen, dat wij nog pas aan het begin staan. Tot hen, die tegenover de N. S. B. staan, zegt spr.: Begrijpt, dat aan ons de toekomst is en dat gij ons niet straffeloos kunt terrori- seeren. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Wij wenschen geen storm, doch zijn daarom allerminst bang voor strijd. Daarom liet spr. de waarschuwing hooren: als het zoo blijft doorgaan met daden van terreur, pas dan op want er komen ongelukken van! In zijn overzicht van 1933 betoogde spr., dat, al is de unie tussehen r.-k. Staatspartij en Albarda ontkend, deze toch bestaat. Ook met de andere partijen is het niet veel beter ge steld. Wat de verhouding van ons land tot België betreft, wees spr. erop, dat op den dag, dat de Nederlandsche nationaal-socia- listische staat gevestigd zal zijn, de regee ring te Brussel den laatsten in het Fransch geschreven brief zal hebben ontvangen. De brandstichting in den Rijksdag ter sprake brengend, gepleegd door „een uitvoer- product van Nederlandsche bodem", stelde spr. de Nederlandsche regeering in gebreke, wijl zij verzuimd heeft, over deze daad haar spijt te betuigen. Spr. kon niet begrijpen, welk nationaal belang gediend wordt met het gratie-verzoek, dat onze regeering te Berlijn heeft laten indienen. (Geroep: zeer juist!) Het regeeringsverbod. Het eind van het jaar heeft zeide spr. verder het verbod van lidmaatschap der N. S. B. voor ambtenaren gebracht. Wat heeft de N. S. B. gedaan om zulk een besluit te rechtvaardigen? Niets! Het doel der N. S. B. is en blijft het Nederlandsche Volk tot een heid te verheffen, en het middel, dat de bewe ging daarbij gebruikt is niet anders dan de legale weg, omdat het niet anders kan en wij het niet anders willen. Toch is tegenover ons het middel der terreur gekozen, maar in die zes weken zijn er twee dingen gebeurd: onze beweging is met zeven duizend man ver sterkt en de Provinciale Staten van Utrecht zullen er voor zorgen dat Van Geelkerken (commies der provinciale griffie) en ik uit ons ambt worden ontzet, als de minister dit maar wil zeggen. Maar al kan men Van Geelkerken en mij broodeloos maken, in de toekomst misschien in de gevangenis werpen, nimmer zal men kunnen breken den geest, dien wij in het voik gebracht hebben, en dien wij zullen doorvoeren (langdurig applaus en Hou Zeel- geroep). Het is mijn plan aldus ir. Mussert Van Geelkerken te belasten met de organisa tie der jongeren. Ik vrees zeide spr. dat wij jaren van een harde terreur tegemoet gaan en dan zal het afhangen van uw uithoudingsvermogen, uw geestdrift en uw offervaardigheid, of het schip der N. S. B. zee kan houden. OP GEFINGEERDE ORDERS GELD GELEEND. Handelscorrespondent de dupe. De politie te Rotterdam heeft een drie-en- twintigjarigen koopman aangehouden, die in den loop van het vorige jaar een handels correspondent aldaar voor bijna 6000 gulden heeft opgelicht. De koopman had vroeger op het zelfde kantoor gewerkt als de handelscorrespon dent. Deze laatste had dan ook niet de min ste argwaan, toen eerstgenoemde bij hem kwam om hulp. Hij liet een bestelorder-brief zien, waaruit bleek, dat hij aan het benzine depot van de Kon. Nederl. Mij. tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Neder- landsch-Indië, gevestigd aan den Sluisjesdijk 10.000 olievaten moest leveren. Hij kon deze voordeelig inkoopen, zoo vertelde hij den correspondent, bij een fabriek in Engeland Daar moest hij echter vooruit betalen, maar hij was slecht bij kas, dus vroeg hij een paar duizend gulden ter leen. De handelscor respondent hielp zijn ouden vriend aan het gevraagde bedrag. Hij had hem voorheen wel vaker geholpen, als hij moeilijkheden had met buitenlandsche correspondentie. In de tweede helft van dezelfde maand leende hij hem nog eens eenige duizenden op vertoon van een tweeden orderbrief. Ach teraf bleek, dat beide orders gefingeerd wa ren. De brieven had de man zelf geschreven op vervalscht papier. Van eenige opdracht was geen sprake. In December probeerde de koopman het zelfde spelletje uit te halen bij een winkelier aan de Gedempte Botersloot. Hij gaf daar zelfs den handelscorrespondent als referen tie op. Deze man was zoo voorzichtig bij de Koninklijke te informeeren, daar bleek toen het bedrog. Op dat oogenbük vertoefde de koopman te Spa, waar hij het er goed van nam. Dinsdag kwam hij platzak te Rotter dam terug, waar hij zich uit eigen beweging bij de politie meldde. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. VER. VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE „DE GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845". Gegevens omtrent de resultaten over 1933. Stijging verzekerd kapi taal ruim 1.780.000 (1932: f 1.025.000). De directie van „De Groot-Noordholland- sche van 1845'' zendt ons eenige mededeelin- gen betreffende den gang van zaken in 1933, waaraan wij het volgende ontleenen: Ofschoon de economische toestand in het afgeloopen boekjaar geen verbetering onder ging, kunnen wij over den gang van ons be drijf in 1933 zeer tevreden zijn. In de eerste plaats is daar de toename van het verzekerd kapitaal. De productie was belangrijk hooger dan in 1932; afgesloten werd (rente gekapi taliseerd) 5.829.850 (v.j. 4.428.530); het royementcijfer was eveneens hooger n.1. 4.043.840 (v.j. 3.403 180). De stijging is dus ruim 1.780.000, tegen 1.025.000 in 1932. Het verzekerd kapitaal per ultimo 1933 be draagt ongev 44.218.000 (v.i. 42.432.000 bedraagt ongeveer 44.218.000 (vorig jaar 42.432.000). Over de finantieele resultaten valt nog niet veel te zeggen, ofschoon wij verwachten dat het winstsaldo zeer bevredigend zal zijn. De sterfte had wederom een bevredigend verloop. Belangrijke verliezen op beleggingen kwa men niet voor. Uit den aard der zaak zal de dollarkoers eenig verlies op de effectenporte feuille meebrengen, hoewel dit verlies van ge ringe beteekenis is in verhouding tot het to taal bedrag der effectenportefeuille. Executies van hypotheken kwamen ook in 1933 niet voor. Rente en aflossingen werden regelmatig betaald. Bij aflossing van hypo thecaire leeningen wegens verkoop van het onderpand waren de verkoopprijzen gelijk of hooger dan de taxatiebedragen. 1 De post beleeningen op polissen is in 1933, mede tengevolge van de tijdsomstan digheden, belangrijk toegenomen. Met verzwaring van de wiskundige reser ve, in verband met verder te verwachten da ling van de rentevoet, zijn wij ook in 1933 doorgegaan. Totaal was noodig voor om werking van 4 pCt. op 3'A pCt. basis een be drag van plm. 120 600. Met ingang van 1 Januari 1934 werden onze tarieven Levensverzekering herzien. Met goede verwachtingen zijn wij het jaar 1934 aangevangen. ONDERMIJNING VAN HET PLAATSELIJK GEZAG. Overheid zal streng handelen* Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Wijnkoop in verband met de uitslui ting van een drietal werkloozen te Landsmeer van plaatsing bij de werkverschaffing en van uitkeering ingevolge de gemeentelijke steun regeling en betreffende de door den burge meester dier gemeente van zgn. stempelaars en arbeiders in de werkverschaffing ge- eischte verklaring, dat zij niet lid zijn van het plaatselijk werkloozen-comité heeft de minister van sociale zaken, prof. Slotemaker de Bruine geantwoord: B. en W. der ge meente Landsmeer hebben op 10 November 1933 drie werkloozen van plaatsing bij de werkverschaffing en van uitkeering ingevol ge de gemeentelijke steunregeling uitgeslo ten, aangezien deze arbeiders bij herhaling onbehoorlijk tegenover het plaatselijk gezag zijn opgetreden in den vorm van het samen stellen, het verleenen van medewerking aan de samenstelling of het verspreiden van schriftelijke mededeelingen, die een voor ge meld gezag beleedigd karakter droegen en waarvan kennelijk de bedoeling was, het plaatselijk gezag te ondermijnen. De minister acht de handelwijze van het gemeentebestuur, nadat hij kennis genomen heeft van den inhoud van verschillende blaadjes, welke door het Werkloozen Strijd- comité te Landsmeer zijn verspreid, alleszins juist en hij heeft daarvan aan B. en W. van genoemde gemeente mededeeling gedaan. Tegen optreden van werkloozen, als in Landsmeer geconstateerd werd, zal de over heid steeds strenger handelen. POOLSCHE ZAKKENROLLERS GEARRESTEERD. Dinsdag zijn naar het huis van bewaring te Roermond gebracht twee 32-jarige Pool- sche vrouwen, afkomstig uit Lodz, verdacht jl. Zaterdag te Helmond van elf vrouwelijke marktbezoekers beurzen te hebben gerold. In het geheel werd ruim 100 buit gemaakt, welk geld nog geheel in het bezit der vrouwen werd gevonden Wanneer de vrouwen haar inhoud geroofd en wederom in den zak van een anderen marktbezoeker gestopt. Ook te Tilburg hebben zich gelijksoortige marktdiefstallen voorgedaan. Er wordt in dit verband door de politie een onderzoek inge steld. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR ZWITSERLAND. De koningin en prinses Juliana hebben gistermiddag 3 u. 47 met den sneltrein naaf Bazel Den Haag verlaten, teneinde eenige tijd in Zwitserland door te brengen. De vorstelijke personen werden uitgeleide ge daan door prins Hendrik, die wegens zijn werkzaamheden verhinderd was de reis mee te maken, doch later de koningin en de prin ses naar Zwitserland zal volgen. Buiten het station en op het perron was veel belangstelling van de zijde van het pu bliek. De reis werd gemaakt in de compartimen ten van een slaapwagen, welke voor de konin gin en de prinses, benevens voor de leden van hun gevolg, die de reis meemaken, was ge reserveerd. Op hun doorreis werden de vorstelijke reizigsters op het station te Emmerik begroet door den regeeringspresident van Dussel- dorf, Schmid, en Remy, president van de Reichsbahn te Keulen, namens den rijkspre sident en den minister-president van Pruisen De koningin betuigde haar dank voor de ont vangst en verzocht de heeren, haar bijzonde ren dank over te brengen aan den rijkspresi dent en den minister-president. MANUFACTURENZAAK TE ROTTERDAM GEPLUNDERD. Een soortgelijke plundering als op Oude* jaarsavond aan de Willem Buytenwech- straat is thans gepleegd bij den manufactu- renhandelaar A. Dollée aan den Binnenweg. Door middel van tuimelraam hebben de inbrekers zich toegang verschaft tot deni winkel, waar zij uit den rijken voorraad een zorgvuldige keuze hebben gedaan. Verdwe nen zijn 48 paar wollen sokken. 20 overhem den. veertien pantalons, twaalf borstrokken, acht paar slobkousen, twaalf slipovers, elf shawis, 31 boorden, twaalf dameszakdoeken een paar handschoenen en een vilten hoed. Van de daders is tot dusver geen spoor ge vonden. EEN JEUGDIG AVONTURIER. Een 15-jarige jongen, Klaas P. te Gronin® gen, werd in het voorjaar van 1931 door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld wegens diefstal te Sneek. Hij werd in het observatie huis te Groningen opgenomen en bij een baas in de leer gedaan. Het stelen zat hem echter zoo in het bloed, dat hij de klanten van zijn baas bestal en portemonnaies roofde in de badinrichting. Hij onttrok zich nu aan de hand der gerechtigheid door de vlucht te nemen naar Duitschland. dat hij op een ge stolen fiets bereikte, die hij in Nieuweschans achterliet. Op 17 Juli 1931 was hij het observatiehuis ontvlucht; de vorige week kwam hij te Gro ningen terug. Hij had zich bij de Arnhem- sche politie gemeld, omdat het hem niet lan ger in den vreemde beviel. Hij vertelt dat hij in die twee en een half jaar heel Europa is doorgezworven als blin de passagier in goederenwagens of onder een trein hangende. Hij nam dienst in het vreem delingenlegioen, en vocht in Casablanca in Marokko. Tweemaal werd hij gewond. Toen kreeg hij ook genoeg van den dienst en

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 15