DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. DE STERRENHEMEL 3—10 JANUARI 1934 20 h MT. KïS""*.^^aaooBT O HERSTEK^ ©WITMAAN ZUID HEELOO. BROEK OP LANGF.NDIJK. WOGNUM. HOORN. ANDIJK. SINT PANCRAS. KOEDIJK. CASTRICUM. Ster3* grootte, «(Udacr Melkweg Wetteliik ingeschreven bij bet Bureau */i Industrieelea Eigendom onder No. 64222 UATSTE KVfcEIlER NIEUWE MMN VENUS MARS JUPITEB© SATUENUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 2 h 51 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone land kaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den be schouwer geteekend. Dat is bij sterre- kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dè,t kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de hlik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WNW naar het OZO, door de sterrebeelden Zwaan, Cassiopeia, Wagenman en Twee lingen een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand weer toe, van 15° tot 20 de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 73/« tot ruim 9 uur. Reeds hierdoor lengen de dagen in werke 1 ij k hei d; dit lengen neemt echter schijnbaar nog méér toe, door lat de tijdvereffening in Januari van ruim 3 min tot -f- 13K minuut wast; d w.z. onze klok is eind Januari bijna een kwartier vóór bij de zon ook nog. De schijngestalten der maan zijn: LR: 8 Jan.; N.M.: 15 Jan.; E R: 22 Jan.; V.M.: 30 Jan. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij zoo ze althans al op zijn op het oogenb'ik waarvoor wij 't kaartje teekenden den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sarturnus Dat is deze maand echter met geen hunner 't geval. Daar om zijn 3 hunner hier onder op een apart kaartje geteekend .Tevens is de zon (z) er in gezet, om den onderlingen afstand eens te zien. Venns 4 4) is een zeldzaam schitterende avondster in den Steen bok; zij gaat echter omstreeks zeven uur onder en is dus alleen in der. vroe gen avond te zien, in het W. Mars (m. =1.4) is eveneens avondster (maar heel veel minder helder) in den Steenbok; hij staat echter te dicht bij de zon om waargenomen te kunnen worden. Jupiter (m. .6) is morgenster in de Maagd; hij komt pas na midder nacht op, doch is aan den ochtendhemel, voor hen die vroeg op zijn, fraai te zien. Saturnus (m. 0 9) is eveneens avond ster in den Steenbok, doch evenals Mars ongeschikt voor waarneming. (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft.) Er vinden in 1934 vier eclipsen plaats, twee zon- en twee maan eclipsen. 30 Januari is er een gedeeltelijke maansverduistering, beginnende 16 h 1 min en eindigende 17 h 24 min Green- wichtijd 20 minuten vroeger dan bij ons). Zij is in Europa zichtbaar; groot ste verduistering is 0.12 van de maan- middellijn. 1314 Febr. is er een in Europa on zichtbare totale zonsverduiste ring; de totaliteit duurt 2 min. 53 sec. De lijn der totaliteit loopt over Borneo, Noord Celebes (Menado), en dan door den Polynesischen archipel den Grooten Oceaan in. 26 Jul' is er een in Europa onzichtbare maansverduistering. 10 Augustus vindt een ringvormige zonsverduistering plaats (d.w.z. de schijnbare middellijn van de maan is dan kléiner dan die van de zon). Er is in Europa niets van te zien; de lijn der totale ringvormigheid loopt over Zuid- Afrika. "De christelijke zangvereeniging „Sur- gum Corda" gaf Vrijdagavond haar kerstuitvoering in de Ned. herv. kerk daarvoor bereidwillig afgestaan. Het bezoek was niet groot, ongeveer een 70 personen Nadat de heer S. Modder Szn in gebed was voorgegaan, werd het pro gram afgewerkt. Aan het concert werkten mede de heeren J H. Appelman (bariton), L. Piket Weeserik (sopraan), Klaas Piket Weeserik (orgel) en Simon Lodder (harmoniumbegeleiding). Directeur Pi ket Weeserik begon met orgelspel en wel met Pastorale van J. S Bach Door het gemengde koor werd gezongen „Het Daghet in het Oosten" van J. Nadta en „Wij zingen Uwen Lof", van J AP Schulz. Daarna gaf de directeur op het orgel Coralspjele. Alle menschen müs- sen sterben, Vater unser in Himmel- reich en Wer nur den lieben Gott laszt walton. Reeds dadelijk viel het op hoe de be kwame musicus een vaardige organist is, die uit het allerminst zuiver gestem de orgel goede klanken weet voort te brengen Het goed geschoolde koortje zong zeer verdienstelijk. Een groot mo ment was toen men de kerst-cantate, woorden van D IJ D Muller Massis, muziek van F. Pijlman ten gehoore bracht. Het moeilijke koorwerk al thans moeilijk voor een klein koor werd heel goed gezongen Vrij zuiver en goed van voordracht Allen, ook het kin derkoor. deden hun best om te slagen en een compliment aan den jongen direc teur is niet misplaatst. Ook psalm 8 van denzelfden auteur en muziek van denzelfden componist, werc vrij goed vertolkt Dit goldt ook voor de orgelnummers. Een woord van dank aan allen die meewerkten volvde. waar na sluiting plaats had me. gebed In het nieuwe bestuut der L. E 1. T. zijn gekozen tot voorzitter de heet K Muys. tot secretaris de htei A. Schrockkr en tot pen ningmeester de heer T. Kostelijk. Het G. E. B. heeft doordat velen inge- zete i voornamelijk arbeiders niet of moeilijk hun maandrekening voor ver bruikte electriciteit konden betalen, de meters ingevoerd voor huishoudelijk gebruik. Het G. E B. is dan zekerder van betaling, im mers geen munten, geen licht! Een maatregel de blijkbaar noodzakelijk was. Misschien kan de administrateur om de maand en niet over twee maanden de kwi tantie laten aanbieden. Dat zal voor velen een gerief zijn. Nieuwjaarsdag gaf de heer Paul Kok met zijn gemengde-, vrouwen- en meisjes koor een uitvoering in de herv. kerk. Als eerste trad voor het voetlicht het ge mengde koor met „Morgengebed" van Deo Mens. Een eenvoudig nummer, hetwelk ver dienste'ijk werd weergegeven. Evenals nr 2 „In de Stilte" van Spaanderman Sr. We zou den al'een aan het adres der alte willen op merken een beetje meer aandacht te willen schenken aan den dirigent. Nr. 3 „Lente zang" van Rceske, werd met veel élan ge zongen, evenals Neerlands v'ag van Bonset, waarin de bromstemmen zoo noodig tot haar recht kwamen. Van denzelfden componist werd eveneens gezongen „O, Gulden Hoofd", hetwelk we al eens eerder van het koor ge hoord hebben en dat nooit zijn bekoring ver liest. Zeer correct werden de forto's en pia no's weergegeven, welke machtig en liefelijk door het kerkgebouw ruischten. Als laatste nummer voor dit koor werd nog bezongen „Licht", van Wierts. Een zeer moeilijk num mer, hetwelk in de puntjes was verzorgd Jammer dat bij een nieuw motief der tenoren er even uitraakten, waardoor het nummer iets van zijn volmaaktheid inboette. Door het meisjeskoor werden een zestal nummers ten gehoore gebracht welke zeer lief en aardig werden gezongen waarin voor al uitmuntte „Het Bijtje" van Schu'z. Boven al viel ons op de correcte uitspraak der meis jes, hetwelk met ons West-Friesch dialect een heele toer geweest zal zijn voor den directeur om het zoover te brengen. Door het vrouwenkoor werden Kerstlied en Kerstnacht, beide van van Oort, gezon gen. De uitvoering dezer nummers kon ons maar matig voldoen, daar het te eentonig was. Een beetje meer bezieling der alten was hier wel op zijn plaats geweest. Resumeerende kan niet anders gezegd1 wor den, dan dat het een avond van waar kunst genot is geweest, welke met een woord van dank door ds. Donner van het genotene werd gesloten. 'Hier is het feit herdacht, dat 12K jaar geleden de heer J .Commandeur tot bur gemeester dezer gemeente werd be noemd In een buitengewone vergade ring van den gemeenteraad is de burge meester op treffende wijze gehuldigd. Uit de geheele burgerij kwamen zeer veel blijken van belangstelling. *De Hoornsche revue-vereeniging zal op 18, 21, 23, 25 en 28 Januari wederom haar neuwe revue „Stoppen we? Nee!" voor het voetlicht brengen. Aan de voor bereiding wordt hard gewerkt. *Men heeft hier ter plaatse een enorme hoeveelheid karpers gevangen. Overal waar een bijt in het ijs werd ge hakt, kwamen de visschen voor den dag. Men beweert dat er uit één sloot 1500 stuks werden gegrepen. *De IJsboeiervereeniging vergaderde Dinsdagmorgen 10 uur in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Hoogland. Aanwezig waren 65 leden. Het doel dezer onverwachte verga le ring, zeide de voorzitter in zijn ope ningsrede, is, dat het ijs dat tot heden heeft vastgezeten, wat zijn oorzaak had in den slechten toestand waarin ons bedrijf verkeert. Toen de vorstperiode begon achtte het bestuur het niet noo lig om het ijs op te breken. Onze producten waren toch niet gevraagd, dit is echter door de reeds lange winter anders ge worden. Nu komt er vraag naar onze kool en thans moet de vaart open wor den gebroken. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag: ontvangsten 171.16, uitgaven 124.25, sa1 do 36.92. Het be zit der vereeniging is 276.97. De heeren C. Tromp en T. Groen ad viseerden tot goedkeuring. Trots de achteruitgang der kas stelde het bestuur voor geen contributie te heffen Dit werd aanvaard in dier voege dat indien de post ijsopenbreken de 100 overschrijdt dit wel zal geschieden. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende heeren K. Roos en Jc. de Vries met meerderheid van stemmen werden herkozen. Besloten werd op voorstel van den heer C. Tromp om het aantal manschap pen vermeerderen daar minder kool aanwezig is Dit wordt bepaald op 1 man per IK wagon kool. Nu kwam aan de orde het kardinale punt: ijs openmaken. De algemeene gedachte is dat het ijs reeds te slecht is om te hakken, doch sommigen hebben de besliste overtui ging dat het best mee zal vallen. Echter werd na breedvoerige discussie od voor stel van den heer T. Groen, besloten om alleen in 't lang te hakken en dan met schipper Molenaar in overleg te treden opdat deze dan de vaart verder opbreekt. Daarna kunnen de schotsen worden verwijderd. De aan te nemen route gaf nog meer stof tot bespreking. Overal was bezwaar aan verbonden, zoodat te nslotte toch werd besloten om het oude pad te houden Hierna sluiting. Zaterdagmiddag werd weer het Sint- Nicolaasfeest gevierd in onze gemeente door de kinderen van den Kanaaldijk. Het was de tiende maal, dat de Sint met de kinderen in het lokaal van den heer Groot bijeen kwa men. Nadat de Sint en zijn knecht een rond rit door de gemeente hadden gemaakt, wer den zij door de kinderen met gejuich ont vangen. De heer P. Hart opende de bijeenkomst door het welkom toe te roepen aan de kin deren, den Sint en zijn knecht, en oe talrijk belangstellenden, het hoofd der school, de heer Stuffers. was mede aanwezig. Er waren ongeveer 130 leerlingen der school en ver schillende moeders met kleintjes, die aan het feest deelnamen. De Sint zorgde voor een mooie vertel lng en voorts werden toepasse lijke liedereii gezongen, waarbij de heer Visser met pianobegeleiding behulpzaam was. Hierna werd overgegaan tot het uitreik n van geschenken, welke de kinderen uit de hand van Sint Nicolaas ontvingen. Een comité van dames zorgde voor versnapering. Toen de geschenken waren uitgereikt, sprak de heer Stuffers den Sint (oe. en gaf met de leerlingen der hoogste klas, een drietal mooie meerstemmige zangnummers ten beste. Het laatste woord was aan den heer Hart, die allen dankte voor den steun, en de medewerking voor het welslagen van dezen middag. EGMOND AAN DEN HOEF. Tooneel. Op Nieuwjaarsdag gaf de tooneelver- eeniging St. Adal'bertus haar tweede too- neeluitvoering. Twee stukken werden opge voerd, het eerste eenigszins dramatisch ge titeld „De Roman van een krantenjongen", het tweede een korte klucht „Het valsche etiket". De zaal was tot in het uiterste hoek je gevuld en de spelers verdienden deze be langstelling ten volle, de rollen zaten er uit stekend in. Het zou niet doenlijk zijn ieder afzonderlijk te noemen, even willen wij slechts den hoofdpersoon van het eerste stuk noemen, die voor het eerst in de vereeniging meespeelde en die zoo bij uitstek geschikt voor deze rol bleek te zijn. Wij vernamen nog, dat de vereeniging het plan heeft ook deze stukken op te voeren voor de oudjes in de Prins-Hendrikstichting te Egmond aan Zee. Loop der bevolking over 1933. Het aantal inwoners over 1933 heeft het volgende verloop gehad. Aantal inwoners op 1 januari 1933 5761, vermeerderde met ge boorten met 130 en door vestiging met 459, terwijl het verminderde door overlijden met 86 en door vertrek met 292. De totale ver meerdering bedroeg derhalve 208 zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1934 be droeg 5969. Binnenkort is dus de 6000ste te verwachten. Bouwnijverheid. Als een staaltje dat er flink gebouwd wordt kan worden vermeld dat in tegenstel ling met 1932 in 1933 het aantal bouwver gunningen groot is geweest. Zoo werden in 1932 vergunning verleend voor den bouw van 51 woningen terwijl dit aantal in 1933 bedroeg 156. Natuurlijk zijn deze lang niet a'le vol tooid terwijl verschillende nog m ten wor den uitgevoerd, was dit wel het geval ge weest dan was het aantal inwoners zeker over de 6000 gegaan. WEST-GRAFTD11K. De Esperanto-groep te West-Graftdijk hield Woensdag 27 Dec. j.1. een algemeene vergadering. Voor deze vergadering was een Zweedsch Esperantist, den heer Birger, we1- ke zijn verblijfp'aats heeft op Texel, uitge- noodigd om te spreken. Na een kort ope ningswoord en verwelkoming door den voor zitster k-dino Veenendaal Bouwes, werden eenige liederen gezongen, waarna het woord aan den spreker werd gegeven. Deze heett ons ongeveer IK uur gezellig bezig gehou den, met het geven van een zeer interessant verhaal, betreffende zijn reis, vanaf Zweden per fiets naar Holland. Het was nu de twee de maal, dat een buitenlandsch Esperantist in ons nrdden sprak. Het was ook ditmaal evena's den vorigen keer een waar genot, om deze vergadering bij te wonen, niet alleen vanwege de rede, maar de grootste verras sing in een derge'ijke vergadering is wel, dat ieder zonder eenige moeite, den spreker zeer gemakkelijk en goed kan volgen en dit nog wel nadat de meesten nog maar slechts een goed jaar studeerende zijn. OUDE NIFDORP. Zaterdag des namiddags 2 uur kwam het college van hoofdingelanden der banne Oude-Niedorp in vergadering bijeen, welke vergadering ingevo'ge het nieuwe algemeen reg'ement van bestuur voor de Waterschap pen in Noordho'land voor het eerst in het openbaar werd gehouden. Aanwez'g waren alle leden van het Dage- lijksch Bestuur en a'fe hoofdinge'anden. Overgegaan werd tot .onderzoek van de geloofsbrieven van den hieuwen benoemden voorzitter, tevens lid van het Dagel. Be stuur en van den nierw benoemde hoofd ingeland de heer A. Mo'enaar. De voor dit onderzoek door den voorzitter aangewezen comm'«ie rapporteerde bij monde van den heer War oer, dat de geloofsbrieven en bij hehoorende bescheiden in orde waren bevon den, weshalve de commissie adviseerde tot toelating. Conform dit advies werd besloten Hierna werd overeenkomstig bet nieuwe alg. reglement vastgesteld e.n reglement van orde voor de vergaderingen van hoofdinge landen en werd daarna vastgesteld een ambtenarenrege'ement voor de banne. In verband met het voorschrift in het nieuwe alg. reglement betr. zekerheidstel. ling door den penningmeester werd besloten dat de penningmeester zekerheid zal stellen tot 1/10 van de gemiddelde ontvangsten over de laatste 5 jaren overeenkomstig het voor< schrift in art. 117 der gemeentewet, gelden de voor den gemeente-ontvanger De zeker heidstelling zal geschieden door het in on derpand geven van effecten. Naar aanleiding van een ingekomen brief van den Hoofdingenieur Directeur v. d. Prov. Waterstaat betreffende overdracht in beheer en onderhoud van een gedeelte vaa den Oude-Niedorperweg en van den Nieuwen Weg aan de provincie Noordhol land, werd besloten aan het Dagel Bestuur machtiging te geven om na onderhandeling een overeenkomst te sluiten, onder v00J" waarde, dat voor overdracht van bedoeiae weggedeelten door de banne ten hoogste wordt vergoed het bedrag van de normale onderhoudskosten per kilometer en niet net bedrag, door de Prov. Waterstaat aange geven. Conform het voorstel van het Dagel. Bestuur werd besloten om de Moerbeekerweg in eigendom en beheer over te dragen aan het Hoogheemraadschap N. H. Noorder kwartier te Alkmaar, die dezen weg onder profiel zal brengen en van een nieuwe dek laag zal voorzien, hetgeen zal kosten plra. 3900. Hiervoor zal door de banne gedu rende de eerste 30 jaren worden voldaan 640 per jaar en daarna bij voortduring 400 per jaar. Er zal omtrent de aan te gane overeenkomst nader worden geconfe reerd met voornoemd hoogheemraadschap. Na de rondvraag, welke geen meldens waardige besprekingen opleverde, sloot dc voorzitter de vergadering, den leden een g©> lukkig Nieuwjaar toewenschende. ftecPUszofuM VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Strafzitting van 29 December. PARKtERVERBIJSTERING. Mr. Smal berechterde heden 'n strafzitting zonder één enkeie getuige, doch de compa ranten waren zoo talrijk als meeuwen op het oude grachtijs. De eerste gelukkige die een zalig uiteinde kwam wenschen was de heer Jacob B., 'n carros^enefabrikant uit Oud- karspel, die te Kamperduin geheel van de wijs was geraakt, wai. hij zijn auto mocht parkeeren en met een bon was vereerd. Hij hield thans een geleerd strategisch betoog, waarvan de appreciatie werd uitgedrukt doof 3 boete of 3 dagen. DE PIEPERS CAMPAGNE WEER GEOPEND. De eerste lijder aan de crisisaard appelen* wetziekte werd voorgesteld door den 18- jarigen veehouder Jan P. uit Bergen, aan gehouden met 35 K.G. Solanem Tuberosum (of deeling knel voor vee voor). Uitslag: f 3 boete of 3 dagen! De vrachtrijder R. G. uit Egmond aao Zee was met 420 K.G consumptieaardappe len op sjouw gegaan. Waar hij echter dit kwantum voor een opdrachtgever vervoerde direct van den akker naar den consument, werd consideratie gebruikt en kwam R., die eigenlijk voor advocaat had moeten stu- deeren, ei met f 5 boete of 5 dagen, af. De 24-iarige werklooze Berend F. was op de koopjes uitgeweest en had 'n zak puik in de kook patatten ingeslagen te Bakkum bij een goeden vriend in den nood voor f 1.25. Verder ging zijn geluk niet, want hij werd aangehouden is ziin aardappels kwijt, en werd nu bovendien nog veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. Het feit dat hij is gesteld ais afschrikwekkend voorbeeld, ia ook al 'n heel magere voldoening. De 64-jarige eméritus landbouwer Fred. V. te Egmond-Binnen, waagde zijn vrijheid voor ziin kinderen en haalde welwillend 5 zak aardappelen var. de Krocht ten behoeve van zijn zoon. Het vervoerbiljet was hier kosfeicos, maar al die soesah hè? Enfin, de puré-ingrediënten werden niet gecot.fiskeerd, doch de boete was f 5 of 5 dagen; al genoeg strop in dezt periode werd sociale misère. AARDAPPELSMOKKEL AFFAIRE DIE SENSATIE KAN GEVEN! Door den agent Daienberg te Alkmaai werd op hei Rhsevoort aangehouden een partij van 1500 kilogram consumptie-aardap pelen. waarvan het vervoerbewijs niet in órde was en kennelijk de teekenen droeg van vervalsching Toen althans de vervoerder, de 36 jarige koopman Hendrik T. terecht stond, wee0 mijnheel de ambienaar op het geknoei in het in beslag genomen geleidebiljet en gaf het voornemen te kennen, den officier van justitie in kennis te zullen stellen met dit feit. Aangezien de vervoerder T. pertinent "I wz. 31. „Kan je gebeuren!" zei Piet, en zonder zich te be>- denken schreef hij: „Ik heet Piet Durf en woon in Dijkdorp en omdat ik Durf heet, durf ik ook een hee- leboel en verlang, dat jullie me onmiddellijk weer naar huis laat gaan.Onder dat woord „onmiddellijk' zette hij zelfs een vette streep. 32. Sinjeur Brilleman nam het papier aan, staarde er heel geleerd op, gaf het toen aan Pedro, die er nog veel geleerder naar keek, vervolgens kreeg de kapi tein het in handen, maar Piet zag aan hun gezichten, dat ze er niet veel van snapten. Daarom herhaalde hij hetgeen voor hem het voornaamste was: hij zette zijn handen aan zijn mond en trompetterde: „Naar huis 11"

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6