Kamer van Koophandel. Sihtwieuws £uchUxaaci Stad en Omgeving Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Geen opgewekt geluid. DE PELIKAAN-FILM IN HET VICTORIA-THEATEK. ontkende en als eigenaar aanwees de groen- tenhandelaai W terwijl ook zijn overige opgaven niet klopten met het proces-verbaal, werd aanhouding der zaak gelast tot 5 Januari. CRISIS SPIJS VETBESLU1T SLACHTOFFER. De slager Corn. A. uit Castricum, in wiens werkplaats was aangetroffen een houten kuip, inhoudende meer dan 50 K.G. rundvet, ontving de klappen, uitgedeeld in de talrijke ministerieele besluiten die thans de dikte ihebben gekregen van een antieken staten bijbel. Hij stond heden terecht en trachtte met lofwaardigen ijver de heeren te over tuigen, hoe moeilijk het leven des ver ontrusten slager is. Nu, de straf 5 boete of 5 dagen viel niet tegen, maar het vet, ter waarde van 25, is onherroepelijk voor hem verloren. MISLUKTE BREEDSPRAKIGHEID. De schelpenduiker T. H. B. uit Egmond aan Zee kwam in conflict met de arbeidswet, omdat hij zijn elf-jarig knechtje had uitge stuurd met de schelpenkar. De kleine snaak verrichtte zijn taak naai behooren en voerde den teugel als 'n geboren cowboy, maar deze verdienste had geen waarde in het oog van de prozaische Nederlandsche arbeids wet en heden werd vader B trots zijn krach tige argumentatie, waarin zelfs het weg werpen van water en ingooien van woning- ruiten als illustratie diende, veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. RABBIT-HUNTING. Voorzien van 'n paai pracht-honden was Engel St. Az. op de konijnenjacht getrokken m de duinen van den heei van Lunzen, die echter op dit gestioop bitter weinig gesteld »s, zooals Engel heden onder het oog werd gebracht door 'n veroordeeling tot 10 boete of 10 dagen. T OUDE LIEDJE. De zorg der overheid voor het lichamelijk welzijn van den wielrijder werd ook door den heer Corn. de R. uit Heerhugowaard niet voldoende gewaaideerd en hij waagde zijn broos leven op een fiets zonder reflector, f 2 Voete of 2 dagen. HET FNIDSEN IS TABOE VOOR WTEI RIJDERS. De 25-jarige heer Albert L. uit Egmond aan den Hoef fietste in Alkmaar als 'n kip zonder kop en nam geen notitie van het be kende bord in revolutionnaire kleur, dat het Fnidsen aan actieve wielrijders verbiedt. Deze nonchalance werd den out-sider be rekend op F 3 of 3 dagen. DE BAAS, DIE NIET DE BAAS EN TOCH WEL DE BAAS WAS! Brigadier-titulair Minnée van den Hoef moest zich op den Heerenweg achter zijn fiets in veiligheid ste'len voor 'n Egmond aan Zeeschen bulldog die het blijkbaar op zijn welgevulde kuiten had voorzien. Het is begrijpelijk dat een procesverbaaltje in bloemrijken stijl tegen den eigenaar niet achterwege bleef en deze heer, Engel Pr. Ez. had zich heden te verantwoorden. Hij beweerde echter den hond reeds eenige maanden geleden te hebben overgedaan aan zekeren Jan Visser. Dit verweer werd alge meen beschouwd als een doekje voor 't bloe den, maar om tot de wetenschap „haring of kuit" te komen, is de generale repetitie be paald op a.s. week. Verschijning van den neer Visser is ten zeerste gewenscht! EEN ONWELKOM BEZOEKER. Een Bergenaar, met name W. C. S., was met behulp van den sterken arm uit zijn wo ning gezet en kwam nu den burgemeester om logies met ontbijt verzoeken Hem werd echter geen audiëntie verleend en hij ont wijdde het burgemeesterlijke villahek dopt daarop plaats te nemen. Deze profanatie werd hem heden in rekening gebracht met 2 boete of 2 dagen. TOEKOMSTIG MOTORACROBAAT. De 20-jarige reiziger Lambert Str.. uit Loosdrectit, is als 't ware vergroeid met zijn F N.-motor en is in staat daarop de malste capriolen te vertoonen. Zoo reed hij op 9 November op den Heerenweg te Egmondbin nen, lustig zingend ,.wii leven vrij, we leven blij, op Neêrlands dierbaren grond"!, ter wijl hij geheel los op zijn motor troonde' Zijn enthousiasme over de vrijheid werd evenwel dra gebluscht door een rijksve'd- wachter, die proces verbaa' opmaakte ter zake overtreding van art. 22 motor- en rij wielwet en heden volgde veroordeeling van den vrooli'ken kunstenmaker tot 8 hoete of 8 dagen. GOEDKOOP-DUURKOOP De goede oude tijd van vrij zandhalen uit Geversduin komt voor de Castricummers nooit weerom. De provincie heeft haar hand op dit bezit gelegd en het wordt met argus- oogen bewaakt, zooa's heden ook de heer H H., die voor een paar hakjes zand ten te hoeve van zijn kmpenhote' werd veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen, tot zijn schade on dervond EEN WINKELPUZZLE! De heer en schoenmaker J. M F. C. te A'kmaar moest verschijnen naar aanleiding van een arbeidsvetsovertreding naar aan leiding van het feit dat hij twee dienstbare leerlingen van Sint Chrsoijn op Dnnd-rdag 8 uur n.m. arbeid had 'aten verrichten, dus twee uur nadat de wet het stonteeken had iregeven De heer Chr. had bezwaren en dus de moeite genomen, rersoon'ijk te verschij nen. Het was naar ziin meening niet uitge maakt of zijn inrichting werko aats of win kel was. En in het 'aatste geva zou nu op den bewusten dpg. toen win'-e verkoon o uur was geoorloofd niet strafbaar zijn raadseltje kon echter niet prima vista wo - den opge'ost. A.s. week dus hervattng conferentie met den verbalisant. HAKENKRUISEN OP AUTO. Dringende reden tot ontslag. De Amsterdamsche kantonrechter mr. L P M. Loeff heeft schriftelijk vonnis £ewezen in een civiele procedure, we'ke zaak in n „Weekblad van het Recht" is gepubliceerd Een man. in dienst bij de garage H. u. Siekerg. had van deze onderneming scnaoc loosstcliing gevorderd, daar hij door haar op staanden voet was ontslagen. De gedaagde voerde hiertegen aan het bestaan van een dringende reden tot ontslag. Deze zou be staan in het teekenen van twee hakenkruisen door eischer op de door een Joodschen cliënt van gedaagde op diens wagen aangebrachte schriftelijke opdracht tot het schoonmaken van dien bij gedaagde gestalden wagen en het deponeeren van die opdracht, voorzien van de hakenkruisen, op een in het oog val lende plaats voor de bewuste automobiel, ter wijl eischer wist, dat de eigenaar daarvan Jood is en gedaagde vele Joodsche cliënten telt. De kantonrechter overwoog, dat het haken kruis, zooals algemeen bekend, het symbool is „van een buitenlandsche politieke partij, welke naast versterking van het gemeen schapsgevoel van de meerderheid der binnen eigen landsgrenzen wonende rasgenooten, min of meer stelling tegenover andere rassen als zoodanig, in het bijzonder het joodsche ras, heeft genomen", en concludeerde dat de door gedaagde gestelde handelingen van eischer waarvan het bewijs werd opgelegd „derhalve voor personen van Joodsche afkomst, mede door de wijze waarop die han delingen zouden zijn gepleegd, grievend ko den zijn, en gedaagde, een lid van zijn per soneel, die zich aan handelingen als de ge stelde heeft schuldig gemaakt, niet behoefde te handhaven, terwijl het onverschilig is of gedaagde zich bij het ontslag liet leiden door motieven van stoffelijken of onstoffelijken aard". MOORDAANSLAG TE WOERDEN. Dader tot zes jaar veroordeeld. Gistermorgen heeft de Utrechtsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 45-jarigen Duitschen bedrijfsleider der Woerdensche Pannenfabriek, die in den nacht van 5 Sept. j.1. na een woordenwisse ling zijn directeur, jhr. Van Ingen, met revolverschoten van het leven beroofde. De rechtbank veroordeelde hem tot zes jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tien jaar. UITLOKKING TOT BRANDSTICHTING. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een garagehouder te Weesperkarspel wegens uitlokking tot brandstichting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man had twee reizigers uit Amsterdam 500 aangeboden, indien zij een schuurtje bij een aan hem toe- behoorend huis in brand staakten. De man nen gingen hierop in, stichtten inderdaad brand, doch omwonenden merkten den brand tijdig op en bluschten hem, voordat schade van eenige beteeken is was aangericht. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de K. v. K. voor Hollands Noorderkwar tier hield de voorzitter, de heer S. W A r n t z, een nieuwjaarsrede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Spr. constateerde, dat een jaar van zorg, armoede en moedeloosheid achter den rug is en dat wij in 1933 ondanks vele confe renties e. a., nog niet veel verder zijn ge komen op den weg. die kan leiden tot terug keer van een eenigszins regelmatig handels verkeer en van meer geregelde toestanden op monetair gebied, ja, zelfs zijn wij in menig opzicht nog verder in het moeras ge zakt. Spr. zag toch nog wel eenige lichtpuntjes, zooals een toenemende bedrijvigheid in enkele bedrijfstakken en een soms aanzienlijke daling van de werkloosheid in de leidende industrielanden. Hij aarzelde echter voor- loopig nog zich aan de zijde te scharen van hen, die hierin aanleiding meenen te mogen zien. dat wij het laagste punt van de crisis achter den rug hebben; het algemeene beeld is nog bedroevend, en de economische toe stand in het bijzonder in ons eigen gewest nog steeds zeer zorgwekkend. Voor een groot deel is de ineenschrompe- ling van het internationale goederenverkeer toe te schrijven aan de protectionistische han delspolitiek die vrijwel door alle landen ter wereld wordt gevoerd. Deze maatregelen, die hier en daar tot een kunstmatige opleving van bepaalde bedrijfs takken hebben geleid, konden nog betrekke lijk snel uit den grond worden gestampt, maar het ergste is. dat het oneindig veel lan ger zal duren om weer van het huidige be schermende stelael tot den vrijhandel te ge raken wil men niet het gevaar loopen, dat het onder het protectionistische stelsel ge vormde bedrijfsleven, weder geheel ontred derd zal worden. Ondanks alles wekte spr. op, den moed erin te houden en paraat te blijven Spr. ging vervolgens den economischen toestand in ons gewest na en sprak allereerst over de grove tuinbouwproducten, waarvoor het jaar 1933 zeer slecht was. De prijzen waren in het geheel niet loonend, een zeer groot gedee.te van den aanvoel op de veilingen kon de zeer lage minimumprijzen niet opbrengen. De in het vorige jaar genoemde moeilijk heden, als contingenteering, hooge invoer rechten enz., blever, onveranderd gelden. De inmaakfabrkken konden zelfs tegen zeer lage piiiztn hare nogal groote voor raden maar zeer moeilijk afzetten. De zomer- en herfstmaanden waren zoo mogelijk nog slechter. Het voornaamste product.de vioege aardappelen, was weer vrijwel onverkoopbaar en met de andere artikelen was het al niet veel beter. Alleen de vroege- en herfstwiriekool kon tegen een too nenden prijs worden afgezet, hoofdzakelijk aan de inmuakfabrieken. De aangevoerde uien konden, hoewel tegen lage prijzen tot nog toe doe den handel worden geplaatst. De vroeg ingevallen vorst was voor de verbouwers van bloemkool een schadepost, welke echter voor het meerendeel weer werd goedgemaakt door de verhoogde prijzen die voor de velschillende andere koolsoorten ontstonden. Van het nieuwe handelsverdrag met Duitschland verwachtte spr.. dat het zal vrij zeker mogelijk zijn. de in te voeren hoeve.1- heid. ongeveer 2600 a 2700 wagons, voor een redelijken prijs te plaatsen. De prijs van de romatei, uit de warme kas sen was nog eenigszins goed te noemen. d;e van de tomaten uit de niet verwarmde kassen was echter zeer laag. De verbouwers van de fijnere tuinbouwproducten in de omgeving vin Alkmaa, langs de duinstreek teJHeiloo en Castricum konden evenmin loonende prijzen bedingen. Landbouw. Ook wat den landbouw (veehoudersbedrijf) betreft, was het jaar moeilijk. De K'°°€ droogte was oorzaak van een slechten groe' en te weinig hooi. hierbij kwam nog het mond- en klauwzeer. De uitvoermogelijkheden van zuivelproduc- ducten naar het buitenland werden a zijden beperkter, zoodat de nadeehge g gen daarvan ernstig tot uiting kwameri priizen. voor Nooidholland i-n het bijz voor de kaas. Door het systeem van steeds hooger heffingen op de kaasnaarb U waardoor de kaasprijzen in dat land st e höoger werden is voor or.zen afzet v dorven Deze heffingen zijn voornamelijk op gevoerd door de oneenigheid in Friesland om de voordeden van de Fransche markt te bestemmen voor producenten. Door de maatregelen van de regeering is ten aanzien van de binnenlandsche markt, speciaal voor boter en consumptiemelk, voor de veehouders verbetering gekomen. Met de kaas is dit evenwel niet het geval, al is de binnenlandsche afname belangrijk toegenomen. Tengevolge van de rundveebeperking ble ven de veeprijzen behoorlijk goed. In de varkenshouderij is, nadat deze be perkt werd, een verbetering ingetreden. Voor de schapenhouderij is het dooreengenomen slecht. In het eigenlijke landbouwbedrijf, den graanbouw, is de toestand, dank zij de regee- ringsniaatregeiea, speciaal voor tarwe en suikerbieten verbeterd. Bloembollenkweekerij en bloem- bollenhandel. Het gewas van hyacinthen en tulpen was buitengewoon goed. Van narcissen was het middelmatig, van crocussen zeer goed. Van bijgoed was de oogst middelmatig, j Er werden minimumprijzen vastgesteld voor hyacinthen, tulpen en narcissen, hetgeen tot gevolg had, dat de kweekerij dit jaar weinig winst heeft opgeleverd. Een gedeelte bleef onverkocht hetgeen door de regeering tegen de minimumprijzen werd overgenomen. Toch heeft de saneering ongetwijfeld goed gewerkt, daar datgene wat geëxporteerd werd, redelijke prijzen heeft opgebracht. Voor crocussen en bijgoed waren de prij zen vrij. maar laag; er ontwikkelde zich een levendige vraag naar deze artikelen. Over het geheel genomen zal er ongeveer 5 millioen kilogram bloembollen, knolsier gewassen etc. minder zijn geëxporteerd, doch het bedrag in geld zal ongeveer ruim één vierde millioen gulden hooger zijn dan in het vorige jaar. De export vanuit Breezand en Anna-Pau- lowna nam dit jaar eenigszins toe; het ge was was ook daar zeer bevredigend. De ex port uit Limmen en Heiloo was ruim zoo groot als het vorige jaar. Kaashandel. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg in 1933: 5192 stapels, wegende 5.494.524 kilo, tegen: 5538 stapels, wegen- I de 5.755.008 kilo in 1932. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40-)- kaas bedroeg in de maanden: JanuariNovember 16.707 ton3, waarde 8.245.000 tegen 18.312 tons, waarde 9.627.000 in 1932. Sedert 1930 is het uitgevoerde kwantum verminderd met ruim 5 millioen kilo, terwijl de geëxporteerde waarde verminderde met ruim 9 millioen gulden. In dit verband wees spr. op het groote be lang, dat onze kaashandel kan hebben bij een grooteren uitvoer van kaas naar Spanje, welke aangelegenheid de Kamer onlangs op nieuw onder de aandacht onzer regeering heeft gebracht. De steun, dien de regeering aan het zui velbedrijf heeft verleend, heeft ertoe bijge dragen, dat het bedrijf niet geheel te gronde is gegaan. Melkproducten (gecondenseerde melk en melkpoeder.) Het afgeloopen jaar is zeer moeilijk ge weest, doch indien men zich aan de omstan digheden kan aanpassen, is er geen reden om aan te nemen, dat de moeilijkheden zich nog verder zullen vergrooten, daar onze re geering nu met het melkprobleem méér be kend begint te geraken en terzake diligent blijft. Bankbedrijf. De banken ondervonden den terugslag van de voortschrijdende moeyijkheden in schier alle bedrijven en van de daarmede ge paard gaande waardedaling der onderpan- den. Vissckerij en vischhandel te Den Helder en omgeving. De ongunstige economische toestand drukt ook zwaar op dat deel der bevolking, dat het visscherij-bedrijf uitoefent. Van het opdro gen van deze bron van inkomsten ondervin den ook de nevenbedrijven de nadeelige ge- vo'gen. i Het totaalbedrag aan de gemeentelijke vischafslag te Den Helder besteed, beliep nog niet de helft van het vorige jaar, in welk jaar reeds een belangrijke achteruitgang te constateeren viel. Van Texel zal wel geen vierde deel van het vorige jaar te boeken zijn. Vischvangst 1933. De aanvoeren Noordzeevisch waren zóó gering, dat er van eenigen handel in die soorten geen sprake was. De versche haring- en bokkinghandel on dervond in het seizoen op de binnenland sche markt veel concurrentie van de aanvoe ren uit Harlingen. De export wordt nog steeds méér bemoei lijkt en slechts bij lage prijzen is er soms nog iets naar het buitenland te plaatsen. Middenstand. Bij verreweg de meeste bedrijven liepen de omzetten nog terug. Het is een algemeene klacht, dat ae onkosten niet zijn te drukken; integendeel loopen deze nog steeds op, het geen met het oog op de verminderde koop kracht funest is te noemen. Vele zaken, die speciaal op de voorziening der behoeften van de arbeidersklasse zijn in gesteld, zagen hun omzetten zeer belang rijk dalen door de nog steeds heerschende werkloosheid; over de geheele linie wordt ge klaagd over slechte betaling. Binnenscheepvaart. Det wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart schijnt den nood eenigszins te verzachten. Werkzaamheden in den Wlering er- meerpolder. Van het circa 18000 H.A. beschikbaar zijnde cultuurland was op 31 December 1933 rond 9000 H.A. volledig in cultuur ge bracht. Regelmatig waren ongeveer 800 arbeiders bij de landbouwwerkzaamheden tewerk ge steld, terwijl een groot deel van het Jaar rond 1000 werkloozen uit den kop van Noordholland aan grondverbeteringswerken en bebossching werkzaam waren. Den afgeloopen zomer moesten circa 4500 H.A. akkerbouwgewassen worden geoogst. De groote oppervlakte en de korte periode, welke voor het oogsten beschikbaar* waren, zijn oorzaak, dat uitsluitend machinale be werking in aanmerking kwam. Zooveel mo gelijk werden de landbouwwerktuigen van de Nederlandsche industrie betrokken, zoodat belangrijke orders aan de binnenlandsche in dustrie konden worden verstrekt. Te Slootdorp waren op 31 December j.1. 118 perceelen gereed of in aanbouw, waar van 94 arbeiders- en 9 middenstandswonin gen, terwijl er 15 particuliere panden van ambachtslieden en neringdoenden verrezen. Bovendien treft men er 3 kerken en 1 lagere school met gymnastiekgebouw aan. Te Middenmeer kwamen in het afgeloopen jaar 124 arbeiders- en 6 middenstandswo- ningen gereed, terwijl er 24 particuliere ge bouwen van ambachtslieden en neringdoen den, etc. gereed of in aanbouw waren. Even eens zijn ter plaatse 3 kerken en 1 lagere school met gvmnastiekgebouw verrezen. De beide dorpen zijn reeds in het verkeer met het oude land opgenomen door autobus diensten. Aan het einde van het verslagjaar waren 98 boerderijen en 102 arbeiderswoningen ge reed of in aanbouw, waaruit mo-ge blijken, dat het nieuwe land ook in het afgeloopen jaar wederom een voor bouwmaterialen- industrie belangrijk afzetgebied was. Westfriesche kanalen Voor de kanalen StolpenSchagen en SchagenKolhorn kwamen verschillende werken gereed en andere gedeeltelijk Begonnen werd met het grondwerk van het kanaal en den provincialen weg Schagen Kolhorn tusschen den tramweg Schagen van Ewijcksluis en het Kolhornerdiep. Verlegging van de boezemschei ding en de kanalen bij Alkmaar. Het gereedmaken van de plannen voor deze werken werd voortgezet. De voor de uit voering van de brug tevens keersluis te Rus tenburg benoodigde terreinen werden ge kocht. Met de uitvoering van dit kunstwerk werd een aanvang gemaakt. De aanbeste ding van de brug, tevens keersluis, aan de Zes Wielen kan in den loop van 1934 wor den verwacht. Met den polder Heerhugowaard werd in beginsel overeenstemming bereikt omtrent de overneming van de voor de uitvoering noodige eigendommen en waterstaatswerken van dit waterschap. Eenige terreinen voor de uitvoering benoodigd werden van particu lieren gekocht. De overige onderhandelingen worden voortgezet. Het kanaal Oudkarspel-Kolhorn. De opmetingen voor dit kanaal werden voortgezet. Een gedeelte der benoodigde terreinen werd getaxeerd en gekocht. Een gedeelte van de plannen werd verder uitge werkt. Handelsregister. Het aantal ter inzage verstrekte dossiers, sedert de instelling van dit instituut, be draagt 40731. In 1833 werden 438 nieuwe zaken ingeschreven, zoodat er thans 9638 dossiers in het handelsregister aanwezig zijn. Onderwijs. Te memoreeren valt de jongste aanslag op het handelsonderwijs, zijnde de door den mi nister van onderwijs genomen beslissing om met ingang van 1 Sept. 1934 slechts subsi die te verkenen voor een handelsschool met ten hoogste vierjarigen cursus. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer hare ernstige bezwa ren tegen dit besluit naar voren zal brengen. Zuiderzeewerken. Op 25 September 1933 werd de weg op den afsluitdijk voor het openbaar verkeer opengesteld. Spr. uitte een woord van groote waardee ring voor dit werk en zei dan: Wanneer wij daarnaast zien hoe onze wakkere Holland- sche jongens de luchtverbinding tusschen Nederland en zijn koloniën tot stand weten te brengen, dan kan dit ons tot de leering strekken, dat de tijd nooit te slecht is om flinke, krachtige daden te doen. Spr. herinnerde aan het overlijden van den oud-secretaris mr. J. Verdam te Den Haag, ter wiens nagedachtenis de vergadering zich een oogenblik van de zetels verhief. Voorts zei spr., dat de dagbladen hebben gemeld, dat de burgemeester van Alkmaar, de heer mr. W. C. Wendelaar, in den loop dezer maand ons district zal gaan verlaten Het was deze burgemeester, die de Kamer in haar nieuwen vorm heeft willen instal- leeren en met wien wij zoo dikwijls in con tact kwamen wanneer het de behartiging der economische belangen van Alkmaar betrof Wij hebben bij dezen magistraat steeds een ge reed oor mogen vinden en wij kunnen niet anders verklaren, dan dat de samenwerking in elk opzicht uiterst aangenaam en dikwijls ook vruchtdragend is geweest. Spr. wenschte den heer Wendelaar van harte toe, dat hij in zijn nieuwen werkkring voldoening zal mogen vinden en dat hij daar in nog ruimere mate zegenrijken arbeid voor de gemeen schap zal kunnen verrichten. Aan de colleges, besturen, vereenigingen en particulieren, die de Kamer in het afgeloo pen jaar bewijzen van sympathie en medet werking gaven, betuigde spr. namens de Ka' mer erkentelijkheid en ten slotte dankte hij den secretaris, den heer D. J. Scheffel en zijn staf voor den betoonden ijver. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat het bedrijfsleven in 1934 roos kleuriger zal mogen worden, zoodat de zor gen, die de menschheid in schier de geheele wereld kwellen, verzacht zullen worden en er weer levensblijheid in meer gezinnen zal kunnen komen. De tijd, dat de radio in de huiskamer tevens een beeld van het wereldgebeuren geeft, is nog niet aangebroken, al zal dit technisch wonder zeker niet lang meer op technisch wonder zeker niet zoo lang meer op zich laten wachten. De bioscoop-theaters zijn in den loop der laatste jaren niet alleen meer gelegenheden waar men eens van een mooie film kan ge nieten. Zij zijn door hel voorprogramma eigenlijk tot een soort nieuwsbureaux van een geheel eigen karakter geworden. Alles wat de belangstelling der massa trekt, wordt tegenwoordig met microfoon en lens opgenomen en de filmfabrieken werken mee om een bijzondere opname in den kortst mogelijken tijd op het projectiedoek te kun nen brengen. Natuurlijk waren de opname-apparaten present toen het dapjnere viertal met de Peli kaan op Schiphol landde en ondanks de duis ternis van het late avonduur, is er weer een film tot stand gekomen, die dezer dagen on getwijfeld ieders belangstelling zal wekken. In het Victoria-Theater wordt de Polygoon opname vertoond. Men ziet hoe de nieuws gierigen zich voor het gebouwtje van de K.L.M. op het Leidsche Plein verdringen om van de vorderingen van den reuzenvogel kennis te nemen. Autobussen en particuliere wagens brengen duizenden belangstellenden op Schiphol en een legertje van verkeers agenten komt aanloopen om die massa in goede banen te leiden „Hoe koud het was en hoe lang of het duurde" wordt door de verkleumde toeschou wers om de kachelpotten gedemonstreerd, maar weldra klinkt luid gejuich, want het vliegtuig heeft de daling gewaagd en de lang verwachten hebben moeite zich door de enthousiaste menigte een weg te banen. M en ziet ze even later bij de microfoon, waar minister Kalf en burgemeester de Vlugt een rede houden, dan komen Smirnoff en Soer nog even aan het woord en daarna volgt de apotheose, de portretten der mannen in nassende omlijsting. Gezien de omstandig heden waaronder deze film gemaakt moest worden, is zii zeer zeker geslaagd te noemen. De duizenden, die Zaterdagavond knusjes in hun huiskamer hebben trezeten en de Peli kaan hoorden aankomen, kunnen de treffende momenten nog eens opnieuw hooren en tege- lijkertüd aanschouwen waar al dat geluid preses vandaan is pekomen. In het Victoria-Theater zal de Pelikaan film, die daar gisteravond voor het eerst draaide, zeker uroote belangstelling vinden. POST VAN DE „PELIKAAN". In het holst van den nacht in Den Helder bezorgd. Het Hbld. schrijft: Bij de aankomst van de Pelikaan heeft ir. Damme reeds medegedeeld, dat de Helder- sche bestellers de post van de Pelikaan, hoe laat het ook werd, nog 's nachts wilden rond brengen. Zeven bestellers zaten den halven nacht in het postkantoor aan den voet van den zeedijk te wachten op de Marine-auto, die de brieven van de Pelikaan haalde en de voor den Hel der bestemde post zou aanbrengen. In deze marinestad wonen uiteraard velen, die ver wanten in Indië hebben. Het werd middernacht, één uur, twee uur, maar de postauto bleef weg. Toch bleven ze vol geestdrift. De echtgenoote van den Postdirecteur wist met heete koffie den moed er in te houden totdat de Pelikaan-post eindelijk te ruim drie uur aankwam. Met warme soep werden de bestuurder en de andere inzittenden van de auto op verhaal gebracht. In het holst van den nacht trokken d< sportieve bestellers er op uit en deden aan honderden huizen in de Jutterstad „belletje- trek". Angstig of nijdig, de oogen nog vol slaap, kwamen de bewoners en profond négligé naar beneden „Is er brand" of „Wordt er ingebroken vroegen ze. Ze zagen met hun nog slaap dronken hoofd de onschuldige postpetten aan voor die van een ve'dwachter of politieagent. Nijdig waren zij, die dachten, da'i het kwa jongens waren, die belletjetrek deden ..Niks boor", zeiden de Heldersche postjon gens: „We brengen de post van de Pelikaan alleen maar even -ond". Dan trok a' ae angstige en nijdige van de gezichten weg, waren ze ineens niet meer slaapdronken maar klaarwakker, vloog er een blrde lach, die ontroerde, over de gezichten van een moeder, een vrouw, een kind. Eer brief van zoon, man of vader, die heel ver weg in de rimboe zat. Een brief, die met de „Pelikaan" in vier dagen naar Holland was gevlogen ;n om die prestatie kracht bij te zetten 's nachts om 4 uur door de Heldersche Post werd bezorgd. In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, de eenige steden waa. nog een Zondagsbe stelling is, is de post van de Pelikaan in die bestelling opgenomen. Voor andere plaatsen was de gelegenheid opengesteld de brieven af te halen, zooals ge woonlijk. Alleen kwam de Pelikaan zoo laat, dat het uur van af ha'en oo tal van plaatse* moest worden verzet In Gronm^en b.v., dat uiterst ongunstig is gelegen voor de post,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7