VOOR DB KLEINTJES !Rechliiaken Voor kleine tuinen. IJSFEEST IN DIERENLAND Raadselhoekie IN DE KOU IJSBLOEMEN {Nadruk verboden). hem had willen verleiden «tol na hun invrij- heidsstelling samen te stelen en desnoods te moorden. Hij wou hem overtuigen van zijn waarde als medewerker en' daarom vertelde Jlij hem, in 1927 dus reeds, dat hij Tassaert had vermoord en dat hij het zoo aan boord had gelegd, dat Peelman moest worden ver dacht. Alleen de dooden spreken niet, ver klaarde Osselaere, die enkele minuten later, het belang inziende van zijn bekentenis, alles herriep, zeggende dat hij maar had willen bluffen. Peelman zelf had. tijdens zijn pro ces, Osselaere opgegeven als iemand, die in staat was de misdaad te plegen. Osselaere werd ondervraagd over zijn mo- reele verhouding ten opzichte van den be klaagde, dien hij bezwaarde, maar er werd niet met minste onderzoek gedaan nopens de wijze waarop hij zijn dag had doorgebracht op 9 Februari. Nadien herhaalde de gevan gene zijn beschuldiging tegen Osselaere Os selaere loochende steeds alles, zeggende dat hij alleen had verteld, dat hij in de zaak tegen Peelman als getuige had moeten optre den. Later, in April zou hij dan uit eigen be weging, na lezing van een boek ;)Van den dood tot het leven", tot een ander inzicht zijn gekomen en bekend hebben, dat hij de dader was. Dit alles vormt een argumentatie ten funste van Peelman, waarbij nog komt, dat e bekentenis van Osselaere in 1931 tegen twee van zijn medeplichtigen de grond is ge weest voor hun veroordeeling, een eveneens tot de doodstraf, een andere, een vrouw, tot 20 jaar dwangarbeid. Het Openbaar Minis terie had tijdens dit proces, verklaard dat Osselaere steeds oprecht was geweest in zijn bekentenissen. In het nieuwe proces over den moord op Tassaert werd de bekentenis van Osselaere niet als voldoende bewijs be schouwd. Het heeft Osselaere gemakkelijk gemaakt zijn bekentenis in te trekken. De personen in deze zaak zijn niet interes sant, maar het probleem zelf, van schuldig of onschuldig, heeft groote spanning gaan de gemaakt. Het verdient vermelding dat het Hof tenslotte wel de burgerlijke partij heeft toegelaten, namens den curator van Peel man, om in diens belang het woord te kun nen voeren. Doch het Openbaar Ministerie, accoord met de verdediging en met de advo caten van Peelman, heeft de intrekking van de bekentenis van Osselaere, de verzending van de zaak naar een anderen zittijd van het Assisenhof geëischt, om een aanvullend onderzoek in te stellen naar de beschuldiging van Osselaere. De zaak zal dus heelemaal onnieuw voor een ander Hof komen, met een andere jury en wie weet welke verrassingen zij nog zal meebrengen, want de geslenen kerel, die Osselaere is, schijnt er een handje van weg te hebben, om zich in het middel punt van de belangstelling te plaatsen en steeds wat langer uit de hem antipathieke ge vangenis van Leuven weg te blijven. WORMERVEERSCHE BRAND STICHTINGSAFFAIRE. In de jaren 1930 en 1931 werden de gemoe deren in Wormerveer in opschudding ge bracht door een rechtzaak, die gister voor de Haarlemsche rechtbank een nasleep heeft be leefd. In December 1929 ontstond te Wormer veer brand in de smederij van A de B. Het brandje was van weinig beteekenis en werd spoedig gebluscht, doch de B werd gearres teerd onder verdenking den brand gesticht te hebben. De Haarlemsche rechtbank sprak hem vrij, van welk vonnis dc- officier van justitie in appel ging. Het gerechtshof te Amster.hm behandelde opnieuw grondig de geheele zaak, hoorde o.a. een aantal brandweerdeskundigen en vtroor- deelde tenslotte den smid tot 1 jaar gevan genisstraf. Nadat hij zijn straf had onder gaan, produceerden de smid en zijn oom J. de B. een stroom rekwesten aan den minis terraad, aan de Tweede Kamer en aan de koningin, waarin de onschuld van A. de B. op alle mogelijke manieren word betuigd In deze geschriften waren zij weinig te spreken over de Wormerveersche politie en de brandweerdeskundigen. Een raam van de smederij te Wormerveer werd tot „show ven ster" ingericht, dat des avonds door licht bakken verlicht was en waarachter n *''oed van geschriften werd geëtaleerd. In deze pamfletten werd de brandweerdeskundige M. o.a. een falsaris genoemd en de loco-burge meester van Wormerveer, wethouder K., werd gekwalificeerd als ,,een echte zoon van bet corrupte Wormerveer''. diende de heer K. een klacht bij de justitie in. i- P'n?^e^en werden op last van de justi tie in beslag genomen en oom en neef werden door den rechtercommissaris verhoord. Deze gaf hem bevel zich gedurende zes maanden te onthouden van het vervaardigen en ten toonstellen van pamfletten. De verdachten kwamen dit bevel na, daar zij hun dÏÏ de oude brandstichtingszaak weer od het taoii' tc brengen, hadden bereikt. Gister stonden oom en neef voor de Haar lemsche rechtbank terecht wegens eenvoudig beleediging, tezamen en in vereen'gmg Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, nam de officier van justitie het woord voor zijn requisitoir. Hij meende dat de neef de dupe is geworden van den oom, die als auctor intellectualis te beschouwen is. Spr eischte tegen den oom twee maanden gevan genisstraf en tegen den neef 100 boete subs 20 dagen hechtenis. Uitspraak 28 Januari. Het voorjaar in de huiskamer. Als het nieuwjaarsdag geweest is, fnJgen we zoo den indruk dat het voor jaar ons al weer toelacht. Wél weten we dat het koudste gedeelte van den winter meestal zoo omstreeks half Januari te wachten is, maar als het niet of weinig vriest zien we buiten van sommige heesters en boomen de knoppen al zwel len. De katjes van Wilg, Els en Hazelaar zijn al flink ontwikkeld Knip nu 'n paar takken met de^e katjes af ,en plaatst ze in een verwarmd vertrek. Na eenige dagen zijn ze in voorjaarstooi en ge hebt reeds lento in uw buis, Yan de wilgen moeten we de knopschubben gewoonlijk voorzichtig verwijderen: ze zullen anders gemakkelijk verdrogen, zoodat de katjes niet te voorschijn kun nen komen. Buiten komen enkele knop jes yan de winterjasmijn of Jasminium nuditflorum al open. Als het echter streng koud wordt, zijn de open bloem pjes direct weer verloren. Knip ook daarvan eenige takjes af en laat ze binnen in de warmte open komen. Binnen eenige dagen hebt ge dan een vaasje met zachtgeel bloeiende heer stertakjes die in deze donkere dagen de somberheid van de huiskamer opvroo- lijken. We probeeren ook al takjes van de rose of roode Ribes, gele kornoelje of Cornus Mas, en Chineesche klokjes of Forsythia in bloei te krijgen. Dit duurt wat langer en vooral voor deze heester takjes is het noodig ze een paar maal daags met een fijne bloemenspuit te bevochtigen. De in het najaar in potten geplaatste bloembollen worden nu ge leidelijk aan in bloei getrokken. Hyacin then komen eerst op een donkere warme plaats totdat de bloemtrossen flink ont wikkeld zijn, pas dan komen ze in het daglicht Ook vai tulpen moeten de neuzen flink ontwikkeld zijn cn een lengte van 6 tot 8 c.M hebben voor we ze in het daglicht plaatsen Zorg voor voldoende vocht want de kamertempe ratuur is droog en de jonge, teer-groene blaadjes en stengels verdampen veel. De in kiezelsteenen en water geplaatste narcissoort „Paperwhite" welke zeer ge makkelijk binnenshuis in bloei te krij gen is ,zien we zoo hier en daar al bloeien. Met het in bloei trekken van de andere narcissen wachten we liever tot half Februari; nu is de kans van mis lukken nog te groot De klemere bol- en knolgewasjes als: Crocus, Sneeuwklok jes, Sneeuwroem en Scilla sibirica laten zich ook niet zoo snel vervroegen. Met deze soortjes moeten we vooral voorzichtig aan doen. Plaats ze direct in het volle licht bij een kamertempera tuur van 50 graden F. A G. ALKMAAR, VERTROKKEN PERSONEN. I. Kölber, kappersbediende, R.K., v. Payglop 23 naar Amsterdam. J. van Houten, fa brieksarbeider, geen, van Schaepmankade 25 naar Heiloo. G. van Veenendaal, colpor teur, N.l.d.H., van K. van 't Veerstraat 104 naar St. Pancras. Wed. H. de Haas, zon der beroep, en kind, van K. v. 't Veerstraat 104 naar St. Pancras. J. M. C. Brons, winkelbediende, R.K., van Costerstraat 10 naar Almelo. J. Pool, monteur, N.H., en echtg., van St. Annastraat 32 naar Castri cum. G. Jonker, werkster, R.K., van Von delstraat 4 naar Leiden. V. M. Hollen- berg, dienstbode, R.K., van Molenbuurt 27 n. Castricum. T. Modder, dienstbode, N.H van Snaarmans'aan 21 naar Amsterdam. P. Jonker, z.b., geen, van Westerweg 54 naar Zaandam. J. van den Tooren, chauffeur, en gezin, geen, van Oudegracht 207 naar 's- Gravenhage. A. A. van Hedel, verpleeg ster, R.K., van v. E verdingenstraat 18 naar Breda. Hugo Pos, z.b., N.I., van Wilhe'- minalaan 22 naar Leiden. J. C. M. Bon nier, winkelbediende, R.K., van Laat 79 naai Arnhem. A. C. R. BressonKremer, R.K., van Houttil 20a naar Hilversum. J. de Leeuw, schilder geen, van Houttil 20a naar Hilversum. C. Meijne, dienstbode, R.K., v. Schoutenstraat 17 naar Rcf.erdam. A. den Iseger, stoelenmatter, N.H., van Woonwa genkamp naar Amsterdam. C. C. E. Mijnsbergen, leerling-verpleegster, R.K., van van Everdingenstraat 18 naar Bergen op Zoom. M. Nijenhuis, verkoopster, G.K., van Baansingel 9a naar Amsterdam. P. Vorhoff, kapper, R.K., van Spoorstraat 66 n. Hoorn. A. S. Kuilboer, dienstbode, R.K., van Nieuwlandersingel 39 naar Oudorp (N.H.) J. de Vries, wolhandelaar, en ge zin, N.I., van Maclaine Pontstraat 24 naar Amsterdam. L. Th. M. Dirksmeier, leera- res nat. historie, R.K., van Weslerweg 51 n. 's-Gravenhage. J. C. Honds I rk, huish., G.K., van Stationsweg 46 naar Amsterdam. P. Ensingh, commies dir. belastingen, en gezin, N.H., van Brouwerstraat 6 naar Utrecht. W. E. A. M KoolmeesSoecker, R.K., van Langestraat 39 naar Hilversum. A. A. Höhle, filiaalhouder, R.K., van Baan singel 4ia naar Duitschland. A. Hoep, dienstbode, N.H., van Westdij-k 14 naar Den Helder. H. Wolda, dienstbode, N.H., van Zocherstraat 3 naar Gaasterland. M. C. Meskes, z.b., N.H., van C. W. Bruinvisstraat 11 naar Bussum. J. C. Tolenaars, landar beider, N-H., van Eikelenbergstraat 27 naar Zevenbergen. W. Dybionka, dienstbode, R.K., van Oudegracht 198 naar Duitschland. Chr. Jansen, makelaar, N.H., van Spoor straat 18 naar Amsterdam. C. J. van Scheppingen, leerling-verpleegster, R.K., van van Everdingensertaat 18 naar Mijdrecht. N. F. Glasbergen, dienstbode, N.H., van Wilhelminalaan 11 naar Zijpe. Tr. Mes kes, wed. van C. Besuijen, z.b., N.H., van C W. Bruinvisstraat 11 naar Enschede. B. van Winsum, pakhuisknecht, geen, en gezin, van 2e Tuindwarsstraat 11a naar Egmond aan Zee. J. Verschoor, dienstbode, N.H., van le Tuindwarsstraat 19 naar Poortvliet A Rebergen, koopvroüw, en kinderen, N.H., van Woonwagenkamp naar Amster dam. P. A. Veldman, tuinknecht, R.K., v. van Everdingenstraat 18 naar Harenkarspel. E. Dornmaijer, dienstbode, R.K., van Westdijk 12 naar Amsterdam. C. Luitjes, bankwerker, en broer P. Luitjes, ass. machi nist, E.L., van Nieuwpoortslaan 56 naar Utrecht. E. A. H. J. Papenrecht, apothe ker, N.H., van Emmastraat 45 naar Ned. O - Indië. H. „A. Jonker, vertegenwoordiger, RK., van Varnebroek 22 naar 's-Gravenhage. A. G. van Lunenburg, kellner, R.K., van Langestraat 70 naar Nijmegen. Wed. C. Reus, leerling-verp'eegster, R.K., van van Everdingenstraat 18 naar Grootebroek. G. G. Klaverweijden, zonder beroep, R.K., v. Laat 160 naar Huissen. R. Mulder, kap ster, geen, van Kraanbuurt 8 naar Winscho ten. K. C. A. Bal, broodbakker, geen, en .gezin, .van Mr. P. J. Troelstrakade 66 naar St. Pancras. Y. Buwalda, zonder beroep, N.H., van Westerweg 25 naar Amsterdam. R, A, M. Gxoefsema, winkeljuffrouw, R. door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. IJsfeest was 't in Dierenland, Prachtig glad de baan En de Dieren reden schaats Bij het licht der Maan. Hektor en zijn vriendje Pluut Zwierden. 't Ging zoo best! Sierlijk als dat tweetal reed! Evenals de rest! Poesje Wies van Zwartevel Maakte mooie krullen, Onderwijl zat Moeder Moor Lekker room te smullen In ee^ 'entje aan den kant Mc en paar vriendinnen En zij hoopte, dat de dooi Nog niet zou beginnen! Bruintje Beer en Broertje Ted Konden ook mooi zwieren, Kwamen heel uit Berenland 't IJsfeest medevieren. Hazen reden om het hardst En Miebet, het Varken, Zei: Als het zoo doorvriest, man, Rijden wij naar Marken! Allen hadden dolveel pret, Vos deed beentje-over, Hadt je dat ooit meer gezien Van dien kippenroover? Eind'lijk ging de Maan naar bed En dat was het teeken, Dat de rijders één voor één Op 't horloge keken. Al zoo laat! Nu gauw naar huis! Of elk beenen maakte! Niets was meer van 't feest te zien, Toen de jeugd ontwaakte! (Nadruk verboden). K., van Noorderkade 19 naar 's-Gravenhage. A. Haster, dienstbode, N.H., van Laat 81a naar St. Pancras. A. L. van de Vorst, schoenmaker, R.K., van Schoutenstraat 5 n. Huizum. J. Schram, z.b., R.K., van Wes terweg 18 naar Castricum. A. Saveur, ass openbare leeszaal, N.H., van Kennemerpark 26 naar Haarlem. H. van Holland, klerk N.S., N.H., van Eikelen bergstraat 20 naar Zaandam. R. van Dijk, bouwkundig opz geen, en gezin, van Westerweg 149 naar Amersfoort. M. Preuhs, dienstbode, D.E., van Costerstraat 2 naar Heiloo. J. M. van den Berg, dienstbode, R.K., van Gr. Nieuw- land 70 naar Den Helder. W. H. Romijn. timmerman, geen, van Uitweg 3 naar Ber gen (N.H.) J. Gros, adj. cornm. Rijks di recte belastingen, geen, van Brouwerstraat 23 naar Heemstede. A. H. Jansen, ambt N.S., van Stationsweg 192 naar Zwijndrecht. M. D. C. Bokelmann, onderwijzeres, W., van Emmastraat 25 naar Amersfoort. C. M. Feldberg, dienstbode, R.K., van Druiven laan 43 naar Amsterdam. C. Doorn, chauffeur, N.H,, van v. d. Woudestraat 9 n Anna Paulowna. J. Flintrop, dienstbode, R.K., van Wilhelminalaan 9 naar Elten. A. Kroone, dienstbode, R.K., van Gr. Nieuw- land 56 naar Castricum. C. M. Pastoor, zonder beroep, N.H., van Bergerweg 8 naar Heiloo. C. A. Visser, leerl. kok, geen, van Langestraat 70 naar Middelburg. C. K. Bakker, kantoorbediende, N.H., van Linden- laan 111 naar Soest. A. M. Mak, z.b., R.K., van Snaarmanslaan 113 naar Zuilen. J. J. C. van der Lee, dienstbode, R.K., van van -erdingenstraat 18 naar Loon op Zand. Echten. C. J. de Vreede, zonder beroep, R. K., en kinderen, van Overdiestraat 26 naar Den Helder. D. Glas, dienstbode, G K., van Wilhelminalaan 25 naar Zijpe. A. Lelij, zonder beroep, N.H., van Wagenmar kersstraat 18 naar Oosthuizen. A. C. Kee- man, werkster, R.K., van van Everdingen straat 18 naar Heiloo. Th. G. Jansen, ver tegenwoordiger, en gezin, geen, van Kenne- merstraatweg 81 naar Haarlem. J. Ja cobs, slagersknecht, R.K., van Ingelandstraat 10 naar Den Helder. P. A. J. Schoen, chauffeur, R.K., van Limmerhoek 28 naar 's- Gravenhage. D. A. Kloos, suikertechniker, geen, van v. d. Meijstraat 14 naar Dordrecht. M. Nooij, hotelier, en echtg., N.H., van Bergerweg 78 naar Amsterdam. J. P. Druiven, zonder beroep, R.K., van Visschers- laan 16 naar Heiloo. J. S. Janssens, buf fetjuffrouw, R.K., van Bierkade 13 naar Den Helder. I. Wagner, strijkster, R.K., van Kooltuin 21 naar Amsterdam. A. Bood, kantoorbediende, geen, van Ropjeskuil 74 n. Anna Pau'owna. J. Birkhoff, spoorweg- arb., en echtgen. N.H., van Stationstraat 12 naar Haarlem. H. Brouwer, kruideniers bediende, geen, van Waerdendelstraat 10 n. Utrecht. Oplossingen der raadsels nlt hei vorige nummer. Voor grooteren. 1. Mos, kou; Moskou. 2. O O" els China oliebol rebus kop 1 3. Oeral. Lor, roer, Leo, ra. 4. Brand, net, el; brandnetel. Voor kleineren. 1. Heef; Anna de visch al schoonge maakt? (bals). Wat vind ik het voor n gezellig, dat u een logé heeft. (oor en rag). Ik spreek mijn neefje Henk eiken dag tegenwoordig, (enkel en oor) De bal kwam onder de kast te liggen. (mond). Een brandklok en een duikerklok Een salamander. Piet Prinses, trui gril Zaan mist be rk 1 ak Gedrongen in een hoekje Van 't overdekt, balcon, Daar zitten kleine muschjes Te wachten op de zon! Uit grauwe, grijze luchtei Valt staag de regen neer. De vogels zitten bibb'reud Tesaam in 't kille weer. (Nadruk verboden). Ze wachten <m ze kijken, De winter komt weer aan. De tijd van kou en honger Kom, denkt er allen aan! Als jullie in de kamer Je boterhammen eet, Hoop ik, dat geen van allen De vogeltjes vergeet! R. ASSCHER—VAN DER MOLEN. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een plaats in land. 8, 5, 6, 6, 4 beteekent vreemd, mal. 5, 2, 3 komt van het schaap. Een 1. 6, 4 is een zangstem. 7, 2, 2, 8 is een kleur. Een 3, 2, 7 is een vod. Een 8, 6, 3 ligt tusschen bergen. 2. Vul deze 16 vakjes in met: 6E1I1B1D2K2L2R1Z maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: le rij een boom 2e een viervoetig dier. 3e een toespraak. 4e een grondsoort. 3. Mijn eerste is' een vaartuig, mijn tweede komt dikwijls bij sommen voor en mijn geheel kan een ware ramp zijn. 4. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een jongens naam, keert men mij om, dan blijf ik altijd dezelfde. Hoe kan dat? Voor kleineren. 1. Als 1, 2, 3 familie van je is en 4 5 het grootste deel van speelgoed, dat heelemaal rond is. welke edelsteen is dan 1, 2, 3, 4 5? 2 Verborgen boomen. Heeft zij de nieuwe mand nu al stuk gemaakt? Wat kijk je somber. Karei. Is er iets? Oom Jan wil graag op reis garn Moeder wil in de groote doos de wol verzenden. (2) 3 Ik had een harden steen in mijn handen, maar liet 'm bij ongeluk vallen De kop brak er af, maar dat was niet erg, want toen kon ik de rest eten. 4. Met k ben ik een huisdier, met niet droog, met 1 lang en smal. met g een opening en met r een knaagdier. (Nadruk verboden.) C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Op een morgen vriest 't geweldig. 't Lijkt een beetje op de Pool! Omaatje brengt kleine Elly Naar de nieuwe kleuterschool. Daar zijn heel wat jonge kind'ren In de gang. Wat is 't er koud! Och, een dreumes staat te huilen 't Jongetje is vier jaar oud. Omaatje heeft medelijden. Zegt: Wat is er, kleine vent? Kom, vertel mij maar eens even. Waarom jij aan 't huilen bent. Ben je soms gevallen, baasje? Heb je pijn? Waar is het dan: In je hoofdje, aan je knietje? Heb je 't koud. m'n kleine man? En het kleumend, kleine baasje, Het gezichtje rood van kou, Antwoordt snikkend: Ik heb tranen! Anders is er niets, Mevrouw! (Historisch). (Nadruk verboden). 's Morgens wordt klein Jantje wakker En zijn Moeder zegt: Kijk, Jan! Wat een mooie bloemen zijn h*er! Zie je ze, mijn kleine man? Jantje kijkt en kijkt, ziet nergens Bloemen en roept eind'lijk: Mam, 'k Dacht heusch, dat j'alleen maar 's avonds Aan mijn bed vertellen kwam! Maar'k hoor n u ook graag een sprookje. Toe dan, Mam, vertel je nou? Bijna kruipt Jan onder 't dek weg. Is me dat op eens een koul Janneman, zegt Moeder lachend, Sprookjes, die vertel 'k nu niet! Bloemen zijn het, maar van ije, vent, Die je op de ramen ziet! Oolijk roept nu Janbaas: Moeder, Pluk je gauw een heel bouquet? Maarpas op, hoor Mam, voor zichtig! Dat je ze bij 't vuur niet zet! CARLA HOOG.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11