DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sombere wereldvoorspellingeri A. DAM Co. QxtQelijksch Ojveczicht L'Buitenland No. 5 Zaterdag 6 Januari 1934 136e Jaargang Zal de thans in Japan heerschende rust slechts een uitstel van excecutie voor de landen met een blanke bevolking beteekenen R00SEVELT VOOR 'N RUïNE. Scharloo, hk. Snaarmanslaan, T el. 490 vertrouwd adres voor Verhuring, Reparatiën en stalling van Automobielen. Waf vandaag de aandacht trekt,.. Hotel „DE LINDEBOOM DEN BURG, TEXEL, TELEFOON 9 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0-25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Tclef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het is niet meer noodig naar het werk van Oswald Spengler te grijpen, om te weten, dat de „Ondergang van het Avondland" zeer nabij is en dat daarmede een einde zal zijn gekomen aan de wereldheerschappij der blanke ratten. Nog deze generatie zal ver moedelijk de komende afrekening van het Oosten met het Westen kunnen beleven. Of het een prettige ervaring zal zijn, dat is na tuurlijk een heel andere vraag! Het Verre Oosten heeft zich onder leiding van Japan gesteld. Practisch gesproken be- heerscht Japan het slechts in naam onaf hankelijke Mantsjoerije en de Japansche voorposten staan tot bij de Amoer, op de grens van Sovjet-Rusland. Noord-China is het toekomstige opmarschgebied van het Japansche leger. Japan mobiliseert zich tegen het Westen der blanken, waarbij on vermijdelijk Rusland de eerste tegenstander moet zijn. Natuurlijk weet men dit in het Kremlin te Moskou, daarom staan de Rus sische troepen in het gebied van de Amoer met het geweer aan den voet en zijn honderd tallen Russische vliegtuigen daarheen ge zonden. Het eonomische front Japan acht het oogenblik voor militair ingrijpen nog niet gekomen; de Europeesche vrucht is nog niet rijp! Voorloopig begint Japan den aanval van het gele ras op een geheel ander front, dat der economie, door Europa op handelsgebied uit het zadel te lichten. De vroegere Europeesche leveran ciers zijn van hun afzetgebieden beroofd. De Japansche uitvoer van katoen overtreft de Engelsche reeds lang. Goedkoope Japansche artikelen overstroomen Zuid-Amerika. In Engelsch-Indië bespeurt men hetzelfde ver schijnsel. Wat wij in Nederlandsch-Oost- Indië van de Japansche concurrentie te lijden hebben, behoeft hier waarlijk nog niet eens geconstateerd te worden! Zoo boort Japan op koelbloedige wijze langzamerhand Euro pa op economische terrein in den grond. Hier baat geen ontkennen meer. de feiten wijzen onomstootelijk in die richting! Op het oogenblik is Sovjet-Rusland hoe vreemd het moge klinken de werkelijke hoeder van de belangen van het kapitalis tische overige deel van Europa. Bang voor een mogelijken wereldoorlog in het Verre Oosten, heeft Rusland niet geaarzeld Lit- winoff naar Washington te laten gaan. waar hij op het „Witte Huis" met president Roo sevelt tot overeenstemming is gekomen, zoo dat de machtige Noord-Amerikaansche re publiek ten slotte Sovjet-Rusland de jure et de facto heeft erkend. Daarop volgde zijn bespreking te Rome met Mussolini, zoodat een tweede winstpunt werd gemaakt. Maar Rusland wilde meer en verkreeg meer. Met tal van staten sloot Litwinoff de beken de niet-aanvals-verdragen af. Op die afdoen de manier is de Westgrens van Sovjet-Rus land volkomen beschut en kan Rusland in het Oosten den aanval van Jaoan met een zekere mate van gerustheid afwachten. Nü heeft Rusland het groote voordeel ge had, dat de bewoners aan den anderen kant van den Grooten Oceaan, de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, in zoo grooten eco- nomischen nood verkeerden, dat president Roosevelt wel gedwongen was, de uitgestoken hand van Litwinoff haastig in de zijne te klemmen. Japan kan dus niet Rusland aan vallen, zoolang Washington en Moskou zich gezamenlijk tegen Tokio zullen keeren. Overal ontreddering. Daar komt bij, dat Roosevelt op het oogen blik geheel andere economische wegen volgt dan tot nu toe in kapitalistische landen ge bruikelijk is geweest. Hij wierp den goud standaard zonder meer over boord en zijn geheele doen en laten helt meer over naar communistische methoden dan naar fascis tische denkbeelden. Daarvan wist Litwinoff uitstekend profijt te trekken! Door niets heefi president Roosevelt zich laten storen, ai rezen den ouden economen ook de haren te berge. Als lokaas voor de massa schafte hij het drankverbod in Amerika af, zoodat breede lagen van het volk dubbel en dwars tevreden zijn nu ze weer mogen drinken. Het is de oude leuze in een nieuw kleed: brood en spelen! Een ander van jaren hèr democratisch land gaat het al heel slecht. De oude spel regels van het parlementaire gedoe falen volkomen om het Britsche wereldrijk in tact te houden. Dit rijk kraakt overal en gaat be denkelijke barsten en scheuren vertoonen Hetzelfde valt in Frankrijk te constateeren, waar de kabinetten van Boncour, Daladier, Sarraut en Chautemps haasje-over schijnen te spelen; nieuwe namen met steeds dezelf- deg ezichten! In Spanje hetzelfde verschijn sel: de kabinetten Azana, Lerroux, Barrios, wederom Lerroux, vallen als kegels en wor den even spoedig overeind gezet! Rest de Volkenbond, die zich in 1933 van de eene crisis naar de andere sleepte. Japan verliet in Februari den Volkenbond, Duitsch land volgde in October dit voorbeeld, Italië tracht een Volkenbond op nieuwen grondslag te stichten, de economische wereldconferentie te Londen mislukte volkomen, de ontwape ningsconferentie te Genève is op sterven na dood! Als natuurlijk gevol gweten de staten niets beters te doen dan direct onderling te onder handeling en Genève terzijde te laten lig gen. Temidden van die vreemde wereld staai Duitschland, dat nog steeds een overheer- schende positie in Midden-Europa bezit, als een nieuw land met ongekende mogelijk heden, welke eerst in 1934, of in volgende jaren, tot werkelijkheid zullen kunnen groeien. Resumeerend komen wij tot de volgende conclusies: In het jaar 1933 hebben drie punten de we reld geregeerd: le. De crisis van het kapita listisch stelsel in Noord-Amerika2e. de cri sis van de Westersche democratie, Hitler's opkomst en het verval van den Volkenbond; 3e. de politieke en economische pogingen van apan, pm de eerste plaats voor het gele ras te veroveren. Verdeeld over de verschillende deelen van den aardbol, komen wij dan tot de volgende samenvatting, voor ieder dier deelen afzon derlijk: Amerika. Hoe was Amerika einde 1932, waar was het einde 1933? Op den 4en Maart 1933 be gon president Roosevelt zijn ambtelijke loop baan; de banken waren gesloten, een crisis van ongekende grootte bezocht Amerika, ij en Johnson beteugelden het Amerikaansche kapitaal, dat hij verzoende door den alcohol weer over de Ver. Staten te laten stroomen. Zuid-Amerika werd verleid door de Pan- Amerikaansche conferentie te Montevideo. Na nog geen vol jaar tijds blikt Roosevelt op de eindelooze ruïnes van een vroeger groot staatsgebouw Het Verre Oosten. Tusschen Amerika en Japan ligt de Groote Oceaan, die Japan als zijn speciale zee wenscht te beschouwen. Japan is tot wereld macht volgroeid, men weet eigenlijk niet meer precies op welke wijze. Voor de verovering van groote deelen van het Aziatische vaste land zegde Japan den Volkenbond vaarwel. Thans grens de Japansche invloedssfeer aan de grenzen van Rusland. Overal is Japan ijverig doende zich voor den komenden oor log voor te bereiden. De vlootschouwen en de aanbouw van nieuwe groote slagschepen zijn niet van de lucht. Een oorlog tusschen Sovjet-Rusland en Japan om de hegemonie in Azië, schijnt onvermijdelijk. Ondertusschen verovert Japan de geheele wereld met goed koope artikelen, waardoor de wereldmarkten voor Europa grondig zijn bedorven! Sovjet-Rusland. Aan Sovjet-Rusland valt de historische taak ten deel den eersten slag van het gele ras te gen het blanke te mogen opvangen. Het ten oeele gelukte vijf-jarenplan heeft Rusland sterker gemaakt dan ooit tevoren. De Weste lijke grenzen van Rusland zijn vrijwel veilig Zelfs Engeland, dat zich bij het proces der ingenieurs van Vickers in de kaart had laten kijken, moest zich met Rusland verzoenen. Amerika en Italië voegden zich naar Litwi- noff's wenschen. Daardoor hield deze han dige, Russische diplomaat voorloopig Japan in bedwang! Het Britsche Rijk. Het Britsche Rijk verleent gaarne overal bemiddeling, nu al meer dan een eeuw lang. De huidige Engelsche minister-president MacDonald houdt deze traditie vol, maar heeft geen enkel succes te boeken, noch met de wereld-conferentie te Londen, noch met die te Genève. Met Frankrijk is Engeland goede vriendjes, zonder iets te beloven in een door Parijs heet begeerd verdrag. Overal heeft Engeland last en narigheid in de we reld: Ierland, Engelsch-Indië, Palestina, Malta. Een wereldrijk in stadig verval! Furopa Een betrekkelijk klein werelddeel, dat in tal van malle, kleine staatjes hopeloos ver deeld is. Belachelijk, indien het niet zoo ern stig ware! Het verdrag van Versailles hield voorloopig alles bijeen, maar hoelang nog? De Volkenbond, product van dat verdrag, is aan het aftakelen, daar Japan en Duitsch land lak aan Geneve toonden te hebben. Mus solini wil niets liever dan den zieken Volken bond te laten sterven en een nieuwen Volken bond van gezonder gestel in het leven roe pen. Alle mogelijke kleine staatjes willen de eerste viool spelen, straks gaan ze alle sa men ten onder! DIMITROFF SPOEDIG VRIJ? Vermoedelijk naar Rusland. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Herald" meldt, dat Dimitroff, Taneff en Popoff binnen 48 uur in vrij heid zullen worden gesteld en in het geheim ergens over de Duitsche grens worden gebracht. Zij zullen waarschijnlijk naar Rusland worden gezonden. De Poolsche regeering heeft reeds toe stemming geven voor de doorreis. De moeder en zuster van Dimitroff hebben de boodschap gekregen, dat zij vandaag niet in de gevangenis zouden worden toegelaten. Een reden voor deze weigering van het bezoek werd niet opgegeven. Men vermoedt echter, dat dit in verband staat met het feit, dat de drie Bulgaren mogelijk weldra over de grens zullen worden gebracht. Ook de verloofde van Taneff werd Woensdag niet meer bij hem toegelaten. HITLER ONTVANGT. Naar Voelkische Reobachter meldt heeft Hitier in het Bruine Huis den leider der af- deeling buitenland van de NSDAP, Boehle, ontvangen, die geschenken overhandigde van in het buitenland wonende Duitsche partijge- nooten en het resultaat mededeelde over de vrijwillige stemming, welke op 12 November 1933 bij alle Duitschers in alle deelen der wereld is gehouden. Op dien dag hebben op instigatie der in het buitenland gevestigde Duitsche plaatselijke afdeelingen der NSDAP de Duitsche volksgenooten in het buitenland over dezelfde kwesties gestemd als in het rijk. DE DUITSCHE KERSTAMNESTIE. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt heeft de Pruisische minister president naar aanleiding van de Kerst amnestie tot uitdrukking gebracht, dat de Schutzhaftlinge, die thans zijn vrijgelaten zich niet moeten beschouwen als uitgestoote- nen, doch er naar moeten streven den weg naar de volksgemeenschap terug te vinden. Bij beschikking van de geheime staatspolitie mogen den ontslagenen van de zijde der over heden en de openbare meening geen bizon- dere moeilijkheden in den weg worden ge legd. Het doel der groote vrijlatingsactie zal toch dan pas volkomen worden bereikt, wan neer overal in den geest van den wensch van den Pruisischen premier de ontslagen Schutzhaftlinge zullen worden behandeld als volwaardige volksgenooten. Naar het bureau der Geheime Staatspolitie in dit verband opmerkt, mogen natuurlijk oude bejaarde strijders der nationaal-socia- listische beweging, in het bizonder de leden de SA en SS door maatregelen ten gunste van de vroegere politieke tegenstanders niet worden benadeeld. Evenwel zal juist bij de oude nationaal-socialisten begrip kunnen worden verwacht dat de zege dan pas volko men is, wanneer allen, ook de vroegere tegen standers, gewonnen zullen zijn voor den nat.- socialistischen volksstaat. Misplaatst zou het daarom zijn de ontslagen gedetineerden prin cipieel en voor altijd afzijdig te houden van de organisaties van den nieuwen staat. De Pruisische premier wil niet, dat deze volksgenooten alleen omdat zij in een concen tratiekamp waren, zullen worden benadeeld, zoodat hun bijv. het aannemen van een werk- overeenkomst slechts alleen onmogelijk zou worden gemaakt, omdat zij vroegere Schutz haftlinge zijn. De voorzorgen voor de ontslagen gevan- r enen zijn op de meest effectieve wijze ten uit voer te leggen door deze door de laagste organen van den staat te laten ter hand ne men en vandaar te laten indragen in het volk. De contoleerende autoriteiten moeten er dus niet alleen voor waken, dat de ambtena ren in dit opzicht hun plicht doen, doch dat ot> geen plaats door negatie dezer richt lijnen het werk van denleider wordt ge schaad. EEN NIEUW BELGISCH SCHANDAAL. Vijf personen gearresteerd. Een nieuw schandaal is te Brussel aan het licht gekomen en heeft veel opzien gebaard Door de justitie werden gearresteerd de direc teur van het Bureau tot het verleenen van Gratie, zekere Maurice de Vijlder, een amb tenaar zekere Gabriel van Egeren en de secretaris van het parket Alfred van Hekke. Zij worden er yan verdacht geschenken te ALKMAAR, hebben aangenomen en zich te hebben laten beïnvloeden bij de uitoefening van hun ambt. De hoofdpersoon is een zekere Vereecken, een gewezen aalmoezenier van het Belgische leger. Deze laatste had in een café te Brussel een bijzondere kantoor ingericht voor het verleenen van hulp aan personen, welke een verzoek om gratie, een verzoek om verminde ring van straf of anderszins, hadden inge diend. De eigenaresse van het café, zekere vrouw jMoureau, is eveneens gearresteerd als verdacht medeplichtig te zijn. Alle vijf personen zijn gisteren ter beschik king van het parket gesteld. Ook een geestelijk in het complot. Als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan omkooping van ambtenaren zijn gisteren te Brussel gearresteerd de direc teur en een ambtenaar van het ministerie van justitie, een secretaris van den procureur- generaal, een geestelijke en een vrouw. Door neze omkoopingen wenschte men te bereiken, dat verscheidene gedetineerden zouden wor den begenadigd en bevelen tot over de grens- zetting van tal van buitenlanders werden in getrokken. De gearresteerde geestelijke was reeds uit Frankrijk gezet wegens ongeoor loofde politieke activiteit. AFGEBROKEN RADIO-REDE IN DENEMARKEN. Storende Nazi's. Op Nieuwjaarsavond hield de Deen- sche oud-minister H. Hansen, de groote man van de hereeniging van 1920 van Noord-Sleeswijk met Denemarken, in de studio te, Aabenraa (Noord-Sleeswijk) een radiorede over Zuid-Jutland (een andere benaming voor Noord-Sleeswijk) bij de jaarswisseling waarin rij over de toestanden in Duitschland en de be dreiging van het betrokken gebied door de Duitsche nationaal-socialisten sprak. Plotseling werd de radiorede afge broken door een stem die de woorden „Denemarkens nationaal-socialistische en „Ritmeester Lembcke" (de leider der Deensche nationaal-socialisten) sprak De storing werd in de controlekamer van den staatsradiodienst opgemerkt; de uitzending werd even afgebroken en vervolgens over een andere lijn voort gezet. De spreker zelf had van de inter rupties niets gemerkt en zijn rede voort gezet, zoodat hij een gedeelte moesi her halen. Vermoed wordt dat de daders de luchtlijn langs welke de uitzending ge schiedde met een microfoon of 'n veld telefoon verbonden hebben. Uitgemaakt kon reeds worden dat de storing niet in Zuiu-Jutland zelf maar noordelijker is geschied. Ritmeester Lemcke verklaarde desge vraagd dat hem van de zaak niets be kend was en dat de Deensche nationaal- socialisten ook niet over een dergelijke wijze van optreden denken. Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis van het Deensche staatsra- diobedrijf, dat iets dergelijks gebeurt. DE WERKLOOSHEID IN DE WERELD NEEMT AF. Een overzicht van het Int. Arb. Bureau over den stand der werk loosheid gedurende de laatste 3 maanden van 1933. De N. R. Crt.-correspondent te Genève meldde gisteravond: Het Internationaal Arbeidsbureau publi ceert vanavond een overzicht over den stand der werkloosheid in de wereld gedurende de laatste 3 maanden van het jaar 1933 Uit de ontvangen cijfers kan het I. A. B. constatee ren, dat evenals gedurende de voorlaatste 2 trimesters ook gedurende het laatste trimes ter een verbetering in den. toestand heeft plaats gehad. Vergeleken bij 1932 stelt men een vermindering van het aantal werkloozen in de volgende landen vast: Duitschland, Australië, België, Canada, Chili, Dantzig, Denemarken, Estland, Vereenigde Staten, Finland, Engeland, Hongarije, Ierland, Ja pan, Letland, Nederland, Portugal, Roemenië, het Saargebied en Zuid-Slavië In een zeker aantal landen wordt deze vermin dering bevestigd door de cijfers, waaruit een toeneming van de werkgelegenheid blijkt. Zoo ziet men dat in de Vereenigde Staten, wanneer men als grondslag neemt de werk gelegenheid in 1929, de werkgelegenheid in October 1932 59.6 pet. bedroeg en in Octo ber 1933 7314 pet.; in Engeland in Decem ber 1932 91.6 pet., vergeleken bij 1929, en 97 Vi pet. in Deecmber 1933; Canada in No- Sombere wereldvoorspellingen. (Dag. Overzicht). Nieuw schandaal in België. (Bui tenland). De Oranjerivier; buiten haar oevers getreden. (Buitenland). Afnemende werkloosheid in de wereld; óók in Nederland. (Buiten land). De Postjager heeft weer pech. (Luchtvaart). Te Oud-Beijerland een kassier ge arresteerd wegens fraude tot een bedrag van 30 000 ten nadeele van kleine spaarders. (Binnenland). Op het spoorwegemplacement te Ede-dorp een tankwagen en een tankauto verbrand. (Binnenland). De burgemeester van Amstenra le bed inkt als zoodanig, om lid te blij ven van de N. S. B. (Binnenland). (Zie voor nadere bijzonderheden cventueele laatste berichten). van ouds bekend reizigers- en toeristenhotel, str. w, en k. water. Lnnch-diner vermin derde prezen. Kamer-ontbijt t 2.50 vember 1932 71.1 pet., November 1933 76.0 pet.; Japan in Augustus 1932 81 8 pet., Augustus 1933 90 pet.; Italië in October 1932 70.5 pet., October 1933 73.6 pet. Daarentegen is in Bulgarije, Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Palestina, Polen en Tsje- choslowakije gedurende den herfst 1933 de werkloosheid eenigszins vermeerderd, verge leken bij den herfst van het vorige jaar Ook in Frankrijk is de werkgelegenheid geduren de het laatste jaar met een half procent af genomen. Het arbeidsbureau wijst er verdei op, dat wanneer men de cijfers over de laat ste 3 maanden vergelijkt met die van het vo rige trimester, een vermindering in de werk loosheid valt te constateeren, hoewel men een vermeerdering had mogen verwachten, vooral in de Noordelijke landen, in verband met de seizoenwisseling. DE ZWEMDELARIJ VAN BAYONNE. Treedt minister Dalimier af? Minister-president Chautemps heeft gister avond een onderhoud gehad, dat een uur duurde, met den president der republiek. Men vermoedt, dat hij rapport heeft uitge bracht over de maatregelen, die in verband met de zaak van Bayonne noodzakelijk zou den kunnen worden. Naar in welingelichte kringen verwacht wordt, zal de minister van koloniën, Dalimier, aftreden. Onderhoud van Chautemps met Dalimier. Minister-president Chautemps heeft giste ren een langdurig onderhoud gehad met den minister van koloniën, Dalimier, wiens naam was genoemd in verband met de financieele schandalen van Bayonne. Minister-president Chautemps heeft verklaard, dat Dalimier de verzekering heeft gegeven, dat hij nimmer den internationalen bedrieger Stavisky heeft ontmoet en dat hij van diens bestaan pas heeft vernomen op den dag, dat het schan daal van Bayonne is bekend geworden. DE FRANSCHE SPIONNAGEZAAK. Men is gisteren overgegaan tot opening van de verzegelde documenten, die in beslag genomen zijn tijdens het onderzoek betreffen de de geruchtmakende spionnagezaak, waar bij bleek, dat er tal van documenten waren, geschreven in het Fransch, Zweedsch, En- gelsch, Russisch en Chineesch. Twee docu menten, die gevonden zijn met het Ameri kaansche echtpaar Switz zijn volgens een verklaring van den minister van oorlog abso luut vertrouwelijk en van belang voor de nationale verdediging. ITALIAANSCHE OORLOGS- BEGROOTING AANGENOMEN. In de Italiaansche Kamer is gisteren dt begrooting van oorlog behandeld. De onder secretaris van oorlog voerde het woord, waarbij hij er op wees, dat de thans genomen maatregelen ten doel hebben cje geestelijke en moreele verheffing van leiders en soldaten, de verzekering voor het leger van de midde len, die onontbeerlijk zijn voor zijn doel matigheid en het nemen van alle maatrege len, die noodig zijn voor de militaire voorbe reiding der jongereen en de vervolmaking van de organisatie van het leger. De Kamer keurde de begrooting goed. Ook de begroo ting van marine en van luchtvaart werd aan genomen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1