Agenda iBinnenland 'fxovinciaal 'Memos £aatste betichten Stad en Om De Postfager op de terugreis Scheepsbrand. Op dit kaartje kan men zien, hoe de „Postjager" vliegt. Daarnaast hebben de étappes van de „Pelikaan aangegeven a „Postjager" gestart van Batavia om 6 uur Ja va-tijd (11 uur rydagavond A. T.). ARRESTATIE VAN TWEE KATHOLIEKE GEESTELIJKEN. VERKLARING VAN SIMON. TATARESCOE VOORLOOPIG NOG MINISTER. RUSSISCHE AMBTENAREN IN VRIJHEID GESTELD. ENGELSCHE ONDERWIJZERESSEN EISCHEN ONTWAPENING. DE NOODLOTTIGE STUW- DOORBRAAK. Een pijpleiding gebroken. Het gevaar geweken. DE KLEINE ENTENTE VERDAAGT ZICH. HET CONFLICT IN DEN CHACO. REDENAAR DOODGESLAGEN. Door politieke tegenstanders na een aanval op hun leider. DE MIJNINDUSTRIE IN BOHEMF.N. VERDAGING VAN HET CONGRES TOT MIDDEN MEI- DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN ARAKI. OVERSTROOMINGSRAMP IN DEN ORANJE VRIJSTAAT. MISS FROST VERONGELUKT. Haar piloot zwaar gewond. DE POSTJAGER. De juiste oorzaak. Brand aan boord van de J. P. Coen. ACHTERSTALLIGE POLDERLASTEN BERGEN. BROEK OP LANGENDIJK. HEERHUGOWAARD. SCHOORLDAM. LANGENDIJK. De ontvangst van Jhr. v. Kinschot. •-V.I va we iei SI I»; h—c; c—dj d—e) Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Het drama der wolkenkrabbers (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Nachtclub-madonna (rom.), hoofdrollen Claudette Colbert, Ricardo Cortez en Baby Leroy. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag telkens half 8, hoofdnummer Ontwakende Jeugd (rom.-dram.), hoofdrol Hertha Thiele. Toegang voor alle leeftijden Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstelling. Woensdagmiddag half 3 matinée. Cinema Americain, 7.30 uur, eerste hoofd nummer Kinderleed (dram.), hoofdrol Jackie Cooper; tweede hoofdnummer De hooge C en Een hooge zee (hum.), hoofdrol Charlle Chase. Toegang alle leeftijden. Zaterdag 6 Januari. 8 uur, Harmonie, uitvoering Kracht en Vlugheid. Maandag 8 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, filmvoorstelling Nederlandsch Fabrikaat. Dinsdag 9 Januari. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, uitvoe ring 't Ontluikende Roosje. De politieke politie heeft twee katholieke geestelijken gearresteerd en overgebracht naar het concentratiekamp te Kuberg. 20 Arres tanten, die beschouwd moeten worden als slachtoffers van gewetenlooze verleiders zijn tegelijkertijd uit het kamp van Kuberg ont slagen. Van bevoegde Wurtembergsche zijde wordt medegedeeld, dat de politieke politie inge volge de toenemende opwinding in eenige plaatsen over de politieke activiteit van gees telijken na een zorgvuldig onderzoek van alle omstandigheden heeft moeten besluiten tot tegenmaatregelen. De gearresteerden zijn de pastoor van Metzingen, Dangerlmaier, en pastoor Thurm uit Waldheim. In dit verband wordt door dezelfde instan tie gewezen op eenige voorbeelden van poli tieke agitatie ooor katholieke geestelijken. Zoo heeft een geestelijke naar aanleiding van de executie van zes communisten te Keulen een Heilige Mis gecelebreerd en met kinderen tij dens het godsdienstonderwijs over deze exe cutie gesproken. Een andere geestelijke heeft van den kansel de nationaal socialistische be weging gesmaad. Een derde geestelijke heeft op een avond, dat de geheele wereld luisterde naar de rede voering van den kanselier, zijn Katholieke ge zellenvereeniging bijeengeroepen en aldus verhinderd dat de gezellen naar de redevoe ring luisterden. den loop van vandaag in het gebouw der centrale te kunnen kernen. Voor de bewoners van Orby bestaat geen gevaar meer. De oorzaak van het ongeluk is nog steeds niet opgehelderd. Er bestaan twee mogelijk heden, n.1. een constructiefout in het toevoer kanaal of een verkeerde handeling tijdens den toevoer van water naar de centrale. In zijn verklaringen, welke hij gisteroch tend op de Britsche ambassade tegenover vertegenwoordigers van de pers heeft afge legd, heeft Sir John Simon gewezen op de uiterste noodzaak tot overeenstemming te komen ter zake van ontwapening en de eens gezindheid der groote mogendheden om een entente" te verwezenlijken. Spr. voegde hieraan toe, dat hij te Rome bevestiging van deze gezichtspunten heeft ondervonden. Ten aanzien van den Volken bond is Simon van meening, dat de bond versterkt moet worden en dat Mussolini er ook zoo over denkt. Voor de invoering van een hervorming van den Volkenbond is het noodig de problemen der ontwapening ter hand te nemen en op te lossen. Om 12 uur 15 is Simon uit Rome direct naar Londen vertrokken. Aan het station werd hij uitgeleide gedaan door den chef van het kabinet voor buitenlandsche zaken, de ambassadeus Grandi en Drummond en hoo ge functionnarissen. De Roemeensche kabinetslijst is op het laatste oogenblik nog in zoo verre gewijzigd, dat Tatarescoe voorloopig de portefeuille van buitenlandsche zaken tevens op zich neemt. Titoelescoe is gisteravond in Boeka rest aangekomen. Een deel der Sowjetambtenaren op den Oost-Chineeschen spoorweg, die in Novem ber van het vorig jaar gearresteerd zijn, is thans weer op vrije voeten gesteld, daar naar het O.M. van Mandsjoekwo mededeelt tegen hen geen aanklacht wegens hoogverraad kan worden ingediend. Er zijn thans nog 33 Sowjetambtenaren in arrest, tegen wie het onderzoek nog niet geëindigd is. De vrijge laten ambtenaren zijn uit het gebied van den Oost-Chineeschen spoorweg verwijderd. Een congres van Engelsche onderwijzeres sen te Blackpool heeft gisteren bij acclamatie een resolutie aangenomen, waarin wordt ge- eischt dat de door het verdrag van Versailles voorgeschreven ontwapening van Engeland onmiddellijk ten uitvoer zal worden gebracht. Een nauwkeurig onderzoek naar de oorza ken van het ongeluk bij Orhey in Frankrijk heeft tot resultaat gehad, dat is komen vast te staan, dat het ongeluk is geschied door het breken van een toevoerbuis van het Witte Meer naar het 128 M. lager gelegen Zwarte Meer, waar de electrische centrale is geves tigd. Met een snelheid van 37.3 M. per sec., stroomde het water weg en kwam terecht tegen de muren der centrale. Het Noordelijke gedeelte van het gebouw, waar zich de arbei ders bevonden, werd geheel vernield De negen verongelukten zijn nog niet gevonden, hoewel duikers urenlang naar hen hebben gezocht. Terwijl men gisterochtend nog rekening hield met de mogelijkheid dat ook de stuw dam zou breken, acnt iren thans dit gevaar geweken. Oe dam heeft stand gehouden on danks de urenlange ontzaglijken druk der watermassa's. Ondanks alle inspanning van brandweer en militairen is men er nog niet in ges'aagd de lijken van de negen om het leven gekomen leden van het personeel der electrische cen trale te Orby te bergen. Men probeert thans den waterstand van het meer te doen dalen, teneinde een dijkdoorbraak te voorkomen Het water daalt langzaam en men hoopt in Op grond van een overeenkomst tusschen de minister van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente is de voor Ce volgende wede te Agram vastgestelde bijeenkomst van den peimanenten raad der Kleine Entente ver daagd geworden. De zitting zal thans pas einde der maand plaats vinden. De eerste conferentie van den Economi schen Raad der Kleine Enterde zal op 9 Janu ari te Praag worden geopend. boeren hebben have en goed verloren. Hon derden stuks vee zijn ve.dronken en door de rivier meegesleurd. Het Zuidwestelijke deel van den Vrijstaat is geheel geïsoleerd Geen trein kan meer de Oranjerivier passeeren. Elke mogeliikhid van verlenging van den wapenstilstand in het Gran Chaco-conflict is buitengesloten door de voorwaarden die Pa raguay stelt. (De wapenstilstand zou tot 6 Januari mid dernacht duren. Bolivia was bereid den ter mijn te laten voortduren tot 14 Januari Een parlements-afgevaardigde van de partij van Venizelos, Warmotis, hield in het Grieksche dorp Kosana een politieke redevoe ring waarin hij een buitengewoon feilen aanval deed op minister-president Tsaldaris. De aanhangers van Tsaldaris geraakten in woede, wierpen zich op den afgevaardigde, trokken hem van het podium en mishandel den hem zoo ernstig, dat hij ter plaatse dood bleef liggen. HET VACANTIE-OORD VAN DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. Unterwasser in Toggenburg, waar de koningin en prinses Juliana Donderdag middag zijn aangekomen, is een op 927 Me ter hoogte gelegen vlek aan den voet van den Santis (noordelijk van het Walen- meer). Het plaatsje is als zomer-vacantie- oord en tevens als wintersportplaats zeer bezocht. Beschut gelegen in een ruim dal met weiden en dennenbosschen, tusschen welke eenige beken hun water naar het riviertje de Thur heenvoeren, wordt het ten noorden beheerscht door de keten van den Santis, ten zuiden door de Churfisten. Het heeft goed skiterrein, een ijsbaan en een bob- en rodelbaan. Er zijn twee groote en eenige kleinere hotels en pensions. In een van de twee groote hotels, Sternen, heeft Hare Majesteit haar intrek genomen- BRANDSTICHTING TE WORMERVEER. Drie mannen, beschuldigd van brandstich ting in een stalhouderij te Wormerveer, zijn door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld onderscheidenlijk tot 2 jaar, Vu jaar en 1 jaar gevangenisstraf. De mijnwerkersbonden, die gisteren een bespreking hebben gehouden, hebben de vol gende eischen gesteld: toekenning van een buitengewone ondersteuning aan de nage laten betrekkingen der slachtoffers, de te werk stelling van de in verband met de ramp op de mijn Nelson werkloos geraakte mijnwer kers op andere mijnen der maatschappij, ver scherping der mijuinspectie, in het bizonder met het oog op de door de rationalisatie maatregelen teweeggebrachte gevaren. Voorts is de annexatie door den staat ge- eischt van de kolenmijnen. Deze eischen zullen den minister president en den minister van Openbare werken worden ter kennis gebracht. President Roosevelt heeft tegenover sena tor Lewis verklaard, dat hij gelooft, dat het congres zich zal verdagen tot midden Mei. Volgens een door het Japansche ministerie van Oorlog uitgegeven communiqué is de staat van gezondheid van den minister van Oorlog, Araki, die met influenza te bed moet blijven, onveranderd. De Oranje Vrijstaat in Afrika wordt be dreigd door een overstroomingsramp, zooals Zuid-Afrika nog niet heeft meegemaakt. Hon derden menschen hebben reeds hun woningen moeten ontruimen. De schade, welke tot nu toe is aangericht door de tot ver buiten haar oevers getreden Oranje rivier, wordt op meer dan anderhalf millioen pond sterling geschat De bij verordening der regeering in het dal der Oranje-rivier en omgeving uitgevoerde bevloeiingswerken zijn vernield. E>e meeste VOOR TIEN MILLE AAN VERF VERDUISTERD. Een 34-jarige arbeider aan een verffabriek te Zaandam, die in den loop van drie jaar voor bijna 10.000 aan verf had weten te verduisteren, is door de Haarlemsche recht bank veroordeeld tot één jaar en drie maan den gevangenisstraf noodig dit was, bleek, toen plotseling eenige vonken in het ruim terecht kwamen en een vrij groote hoeveelheid afval in brand staken, met het gevolg dat uit dit materiaal in een oogenblik vlammen opsloegen. Een der eerste Amerikaansche vliegsters en de eenige buitenlandsche vrouw, die in het bezit is van een Fransch luchtvaart brevet, miss Evelyn Graham Frost, vertrok gisteren met haar vliegtuig vergezeld van een Engelsche piloot uit Parijs naar Egypte. Tengevolge van de mist verongelukte het toestel bij Nevers en werd geheel vernield. Miss Frost werd gedood, terwijl de piloot zwaar werd gewond. (Ongecorrigeerd.) Officieel wordt door den vertegenwoordi ger van het studie-comité snelpost Neder landIndië meegedeeld, dat de terugkeer van de „Postjager" naar het vliegveld Tji- lilitan plaats vond, omdat de benzinedruk van den middenmotor terugliep. Een nauwkeurig onderzoek toonde aan, dat dit was veroorzaakt, doordat eenige zeer kleine bladdertjes var. de benzineleiding tus schen het ventiel van de benzinepomp waren geraakt. Ofschoon het mogelijk geweest ware met de handpomp voldoende diuk op het benzine-reservoir te houden, vond de be manning het vooral met het oog op het vlie gen bij nacht veiliger, de oorzaak van het euvel op Tjililitas op te sporen. Aan boord van het aan de Javakade te Amsterdam liggende mailschip J. P. Coen, dat, na geruimen tijd opgelegd te zijn ge weest, gereed wordt gemaakt om den 3 Fe- bruari a.s. weer in den passagiers- en mail dienst op Indië te worden opgenomen, is he denmorgen tijdens werkzaamheden in het onderruim en het ondertusschendek van ruim 1 in het voorschip een brand uitgebroken, welke zich ernstig liet aanzien doch geluk kig niet van grooten omvang is. In dit voorste ruim was een zgn. brander bezig met het branden door middel van een steekvlam van eenige gaten in de scheeps huid aan bakboordkant voor de zgn. buiten boordafsluiters. Bij dit werkje was volgens voorschrift een wachtsman aanwezig met een zak zand en een snelblusscher, teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Hoe De minister verwijst naar de in voorbereiding zijnde wettelijke rege ling. Op de vragen van den heer Cramer be treffende het nemen van maatregelen van regeeringswege ter voorkoming van execu tie van tuinders in Noord-Holland, die niet in staat zijn de polderlasten te betalen, ant woordde de minister van justitie: Met het oog op de consequenties, die maatregelen ter voorkoming van executie zonder meer van sommige ingelanden zou den hebben op den omslag van polderlasten over de overige ingelanden, acht de minis ter dergelijke maatregelen minder ge- wenscht. Daarbij komt, dat bedoelde maatregelen zouden moeten steunen op een wet, welker voorbereiding en totstandko ming eenigen tijd zou vorderen. Het is op die gronden, dat de minister van oordeel is, dat het vraagstuk der achterstallige pol deromslagen moet worden bezien in het kader van de meer algemeene wettelijke regeling ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen, welke in voorbe reiding is, Bij de deze week gehouden herstemming tusschen de heeren S. Bakker en J. Zwak- man Pzn. is laatstgenoemde gekozen tot poldermeester van den Damlanderpolder on der deze gemeente. Bij de door de gemeente-politie gehouden controle bij de winkeliers op den verkoop van wijnen en dergelijke werd bij een winke lier een hoeveelheid punch en citroen aange troffen, ingevolge de drankwet, onder ster ken drank vallende. Deswege werd deze winkelier geverbali seerd. De bevolking dezer gemeente bestond op I Januari 1933 uit 2779 mannen en 3388 vrouwen, totaal 6167. In den loop van het jaar vermeerderde dit aantal wegens vestiging met 269 m. en 515 vr. en door geboorte met 49 m. en 38 vr. Afgeschreven werden wegens vertrek 234 m. en 452 vr. en wegens overlijden 35 m. en 26 vr. Op 1 Januari 1934 bedroeg het aantal in woners dezer gemeente derhalve 2828 man nen en 3463 vrouwen, totaal 6291 De ver meerdering over 1933 bedroeg alzoo 124. In 1933 had één kindserkenning plaats en werden 6 levenloos geborenen aangegeven. Door enkele personen, vertegenwoordi gende verschillende corporaties van zeer uit- eenloopenden aard, is onder presidium van den heer v. d. Graaïf, hoofd der O. L. S. een comité opgericht tot huldiging van burge meester Slot bij diens 1214-jarig ambts jubileum op 15 Januari a.s. Na de raadsvergadering, welke alsdan om halt 3 des middags zal worden gehouden en waarin de burgemeester ambtelijk zal worden gehuldigd, zullen om 3 uur de leerlingen der beide scholen den burgemeester een toepasse lijk hed toezingen voor het raadhuis terwijl ook de muziekvereniging Advendo ziiri medewerking zal verkenen. Daarna zal er gelegenheid zijn voor parti culieren en vereenigingen, den jubilaris ten gemeentehuize te complimenteeren. teekent, is duidelijk, als men weet, dat de normale omzet 8 tot 9 millioen is. Naar we vernamen werd door den heer P. M, de Vries, kantoorhouder der Ned. Posterijen in de kring Zuid ontslag aange vraagd tegen den 16den April a.s. De werkloosheH nam in de laatste weken van 1933 een omvang, zooals tot nu toe hier niet was gekend. Ongeveer 160 per- sonen stonden bij het orgaan der arbeidsbe middeling ingeschreven. Naar men ons mededeelde zou de werk verschaffing in de Wieringermeer den 10 januari wederom hervat bij aanhoudenden dooi. De werkweek, die voorheen op Donder dag begon, is thans van Woensdag—Dins dag, zulks in verband met de vele admi nistratie voor het beheerend lichaam, de Ned. Heidemij., aan de tallooze tewerkge- stelden verbonden. Goedkeuring werd verkregen oio het in werkverschaffing uitdiepen van de sloot aan de Zuidzijde van den Kruisweg van de Oos- tertocht tot aan den Jangiijnisweg. Daar deze sloot thans vrij van ijs is, bestaat het plan zoo spoedig mogelijk aan dit werk tr beginnen. Aan den heer J. Verschuren, machinist, alhier, is voor den tijd van een jaar de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen ont zegd gerekend ingegaan 14 Nov. 1.1. De verschillende vaarten en grachten die vanuit de verscheidene gemeenten naar de veilingen leiden, zijn nu weer vrij van iis De aanvoer van de verschillende stapelpro ducten kan nu weer per vaartuig geschieden zoodat de verkoop op bonnen nu wel tot het verleden za! behooren. We vernemen, dat de omzet der 2 Langen- riiJ qrm^[-0en fi,ln^n over 1933 beneden de 3 millioen gulden zal blijven. Wat dit be- BIJZONDERE RAADSVERGADERING. Afscheid van burgemeester Wendelaar. Zaterdag 13 Januari a.s., des namiddags te half drie, zal een buitengewone Raadsver gadering worden gehouden, waarin burge meester Wendelaar van den raad afscheid zal nemen. Hun, die deze vergadering zouden willen bijwonen, wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 10 Januari a.6. aan te melden bij mr. R. Veendorp, referen daris ter secretarie, ten Stadhuize, 4e afdee- ling, mondeling of schriftelijk. Voorzoover plaats beschikbaar is, zullen bewijzen van toegang worden toegezonden. Na afloop der raadsvergadering zullen de heer en mevrouw Wendelaar in het stadhuis een afscheidsreceptie houden. Ook zil voor wie bij de raadsvergadering geen plaats be schikbaar mocht zijn, hebben dan gelegen heid, van den burgemeester en mevrouw Wendelaar afscheid te nemen. Wij vernemen nader nog het volgende: In verband met het a.s. vertrek van Mr. Wendelaar als burgemeester van Alkmaar, kwam gisteravond, op uitnoodieing van den loco-burgemeester, den heer J. Westerhof, de raad officieus bijeen. Besloten werd 13 Januari om 2.30 uur een afscheidsraadsvergadering te houden, die door mr. Wendelaar zal worden gepresi deerd. Mr. Wendelaar zal een afscheidsrede uit spreken die door den loco-burgemeester zal worden beantwoord. Daarna zal het woord verleend worden aan den nestor van den Raad, den heer Go- vers, en de fractievoorzitters, waarna de bur gemeester een slotwoord zal spreken. Namens den Raad zal mej. Carels bloemen aanbieden. Voor de plechtigheid zijn ook de burgemeesters van de aangrenzende gemeen ten uitgenoodigd, alsmede de geestelijkheid van de stad, en wel van elke gezindheid één vertegenwoordiger en van de R.K. kerk den deken. Vóór de raadsvergadering neemt ten stad huize de burgemeester afscheid van de hoof den van de takken van dienst, na de vergade ring wordt er een receptie gehouden in de trouwzaal, welke ook door de raadsleden zal worden bijgewoond, als burgers van de stad. Ue ontvangst van den nieuwen Burge meester zal zoo mogelijk plaats hebben op Maandag 15 Januari. De Raad besloot aan deze ontvangst wat meer cachet te geven dan voor veertien jaar het geval was. De fractievoorzitters met den gemeente secretaris zullen met twee open rijtuigen om i trein zijn, terwijl Het voor- 1.40 uur aan den trein zijn, malig Stedelijk Muziekcorps fanfares zal laten schallen. Voetstaps, voorafgegaan door het muziekcorps, wordt naar het Stad huis gereden, waar de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen den nieu wen functionnaris welkomstliederen zullen toezingen. Alle schoolkinderen krijgen Maandag vrij. In de hal van het Stadhuis zal na ae zanghulde de nieuwe Burgemees ter worden ontvangen door de Wethouders en de Raadsleden en aan deze door den se cretaris worden voorgesteld. In de Raadszaal zal de loco-burgemeester Jhr. van Kinschot installeeren en hem den ambtsketen omhangen. Na deze plechtigheid houdt de nieuwe Burgemeester in de trouw zaal een receptie, die voor een ieder toegan kelijk is. Ook voor deze plechtigheid zijn on- ?eveer dezelfde personen uitgenoodigd die et afscheid van Mr. Wendelaar zullen bij wonen. De burgerij wordt Maandag verzocht ter eere van de ontvangst van den nieuwen Burgemeester de vlag uit de woningen te laten wapperen. A

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2