£uchtoaact De „Postjager" uit Batavia vertrokken De Postjager-affaire. O&iiMMlattd BRANDEN. II L 15 r Nauwelijks is de golf van enthousiasme over de glorieuze „Pelikaan"-tocht een wei nig weggespoeld, of een nieuwe, onstuimige, stijgt op uit de branding, om straks, als al les goed gaat (en dit hoopt iedereen van harte) zich met een zeker niet minder krach- tigen slag over onze landgenooten heen te storten, omdat we dan ten tweede male in een kort tijdsbestek weer een luchtvaart- experiment te aanschouwen krijgen, zooals wellicht in maanden niet meer zal voorko pen. Doch laten we niet op de dingen vooruit- loopen! Door middel van de onvolprezen radio waren we gisteravond weer in staat het voorspel van deze nieuwe .Indië-Holland- vlucht mee te maken. „Goeên avond, Dames en Heerent" klonk 'het daar uit het mysterieuze hoekje in onze huiskamer en alsof de een of andere prettige gast zijn entrée deed, zoo verscheen daar, evenals op Kerstavond voor een uur tje „Indië" in ons midden. Weer maakte die heerlijk-lichte ontroering zich van ons mees ter en als bij tooverstaf dachten duizenden en duizenden aan hen, die men lief heeft; aan vader of zoon, die zoo oneindig ver- weg onder de tropische zon hun arbeid ver richten. De „Postjager", het wonder-snelle vlieg tuig, staat als een verstijfde vogel roerloos cp het vliegveld Tjilitan bij Batavia. Straks zal er leven in komen, een lange, ver moeiende reis staat haar te wachten. Door de microfoon hooren we geroezemoes, stemmen door elkaar, totdat, evenals dat Zaterdag op Schiphol gebeurde, een rij van sprekers de dappere vliegers huldigen en hun daarbij een voorspoedige reis toe- wenscht als huldeblijk. Voor onze koningin zal de bemanning namens het Batavia-co- mité prachtige orchideëen meenemen. Dan, als hoogtepunt van deze uitzending, laten de „Postjager"-mannen zich even voor de microfoon hooren. Ltn, Asjes verklaart met luchthartige stem: „We zullen trachten van deze reis te maken, wat er van te maken is. Dank zij de K.i L. M., waarvan ook wij alle medewer king mochten ontvangen, zullen we probee- ren, evenwel zonder eenig risico, den tocht •te volbrengen. Op rondborstigen toon vertelt piloot -etS-t y s e ad o r f f e r ons: „Noodgedwongen moet ik thans tot u spreken, dames en heeren, u weet echter, dat ik een slecht speecher ben, zoodat u ook met weinig zult moeten tevreden zijn. Al heb ik een hekel aan speechen, ik ben toch blij, te kunnen zeggen, dat ik met verlangen naar Holland zal vliegen en ik hoop, dat m'n eigen familie, als ze tenminste luisteren, nu zal hooren, dat ik nog in goeden staat ben. We wenschen hierbij dan onszelf een goede 'reis en we hopen, spoedig in Holland te zul len zijn. De marconist v. Straaten, die, even als 'bij de aankomst, weer zoek was, maar eindelijk toch kwam aanhollen, hoopte, dat ze "hef er goed af zouden brengen' en èan maar tot ziens, dames en heeren. 0 We hadden gisteravond heusch geen tele visie noodig, om in gedachten de „Postja ger" van het platform te zien rijden tot op 't middenveld. We zagen de champagne schui men en klonken mede op den goeden afloop. Ah,.wat zég, op-zij, op-zij! de microfoon wórdt tot vlak voor de „Postjager" gedra gen. We hooren en „zien" de 3 motoren aan slaan, het is, of striemende regenvlagen op een zinken dak beuken. Geysendorffer zal het eerst de zilver-witte vogel sturen, we ^ien z'n forsche gelaatstrekken hoog in de cockpit. De lampen worden ontstoken, het oogenblik van vertrek is daar. De wapperen- de japonnetjes en de slingerende hoedenran- den der dames bewijzen ons, welk een enorme schroefwind de motoren kunnen ontwikke len. De lucht is licht bewolkt. Langzaam tariet de ranke, stroomgelijnde vogel over 't Indische vliegveld naar de startplaats. Dan wordt de kop in den wind geplaatst, de mo toren krijgen vol gas; daar laat Geys het toestel vertrekken. Een vlotte start, een vrij lange en zeer sneile aanloop, een sprongetje, nog een en dan, in een ondeelbaar oogen blik wordt Indië los gelaten, als een lichtkógel stijgt daar op een vroegen Zaterdagochtend om 3.11 Indischen tijd, de „Postjager" op. Als een ster fonkelt hét toestel tegen den prachtvollen tropen nacht.. Zoekende oogen doorboren de duister nis. ontroerend-mooi is ook "dit afscheid En terwijl eenige uren daarna de nachte lijke rust over Holland daalt, ronkt boven het Indische landschap de „Postjager". op weg naar huis. Terug! Maar neen! Zoo zal het helaas niet gaan. Reeds is een behoorlijke afstand afgelegd als Geysendorffer bemerkt, dat er een defect aan de benzineleiding is. Hij neemt geen ri sico, keert terug en opnieuw staat de Post jager op het Tjililitan-veld. Vlug wordt het defect hersteld en om O uur Java-ti'd vertrekt het toestel opnieuw, nu definitief. Nog steeds de uitlatingen van Asjes. De Indische dagbladen, zoo seint Aneta aan het Hbld houden zich nog steeds bezig met vergelijkingen tusschen de vluchten van de Pelikaan en de Postjager en al hetgeen er mee verband houdt. Zoo schrijft „De Locomotief" onder het hoofd „Pijnlijk", dat wel te voorzien was, dat rondom de nationale snelpost- vluchten eenig gerucht zou ontstaan Het begon al toen generaa' Snijders aan de „Pelikaan"-bemanning een telegram van hulde zond namens het „Echte" Holland—Indië-comité (Vliegtochtcomité Holland—Indië) Nu is er een ernstiger geval bijgekomen in den vorm van scherpe critiek van den heer Asjes op —i—— het feit, dat de K. L. M. de vlucht van den „Pelikaan" organiseerde. Natuurlijk is de heer Asjes wel de al lerlaatste man van wien men dergelijke critiek verwacht. Van hem werd alleen hartelijke waardeering voor de presta ties van zijn collega's-vliegers van den „Pelikaan" verwacht. Daaraan allerlei critiek op de leiding van de K. L. M. te verbinden, was op z'n zachtst gesproken tactloos. Dat As jes, nu dit terecht verontwaardiging wekte, zich langs den veel betreden weg van „Es ist nicht wahr" tracht te red den, is jammer. De gewraakte critiek werd uitgesproken jegens vier verslag gevers, die notabene uit eigen beweging besloten deze uitlatingen niet te vermel den om een wanklank te voorkomen, maar daartoe pas overgingen, toen bleek dat Asjes in Bandoeng weer hetzelfde zeide. Het blad spreekt den hartgrondi- gen wensch uit: laat men op dezen weg niet voortgaan. Laat ons de uitlatingen van Asjes toeschrijven aan zenuwspan ning, die even natuurlijk als verklaar baar is, en laat ook straks In Nederland, wanneer de belangen van de K. L. M. en van de organisatoren van de vluchten van den „Postjager"' onvereenigbaar blijken, iedere wanklank naar buiten vermeden worden. Laat ons slechts den „Postjager" met hartelijke wenschen voor een snelle thuisreis vergezellen, op dat ook deze nationale prestatie wordt volbracht! De „Java Bode" merkt op, dat luit. Asjes op Tjililitan de vlucht van den „Pelikaan" kenschetste als een vlucht op leven en dood, en constateert, na op name van het Asjes-dementi: „Het is de oude historie: zich eerst laten gaan in sterke uitspraken, dan terugkrabbel n met een poging om de pers de schuld te geven." Overigens vindt het blad het zeer goed dat Asjes over de K L M. eens heeft ge zegd wat hij en vele anderen dachten. Het „A. I. D. De Preanger Bode" be treurt het, dat men zich na de kranige prestatie van den Postjager niet wist te onthouden van elke critiek op de K L M. Zijn jeugd, zijn enthousiasme en de ver diende grootsche huldiging hebben Asjes helaas parten gespeeld. Laat ons verder over deze kwestie zwijgen. Asjes heeft alle aandacht noodig voor de terug vlucht. Het „Bat. Nieuwsblad" constateert on der den titel: „Critiek en gebrek aan moéd", dat Asjes Aneta bedankte voor de groote publiciteit en dus blijkbaar kennis nam van hetgeen de bladen over de aankomst van den Postjager mel den. Doch nauwelijks merkte Asjes uit een telefoongesprek met Slot dat in Hol land verontwaardiging is ontstaan over zijn critiek, of hij speelt de verongelijk te, en zegt dat de bladen zijn bedoeling verkeerd hebben weergegeven. Dien smaad zal de Indische pers in gelaten heid dragen. Het is een zeer gewoon ver schijnsel, dat iemand die onaangenaam heden ondervindt van in het publiek ge uite en volkomen juist weer gegeven woorden, den moed mist om de verant woordelijkheid'vpor zijn uitlatingen të aanvaarden indien zij geen instemming vinden, en daarom Zegt dat de couranten een verkeerd verslag hebben gemaakt. Asjes is slechts een in een zeer lange rij veelpratende mannen, - die bekendheid zoeken. Indien de jongeman bekent in een moment van begrijpelijke opwinding zijn mond voorbij te hebben gepraat, zul len zijn woorden hem niet te zwaar tracht wordt de schuld van het gepubli- worden aangerekend, maar als ge- ceerde op anderen te schuiven, dan gaat het gevoel van ergernis dat dadelijk na de interviews op Tjililitan en Andir ve len bekroop, bedenkelijk stijgen. De persoon van den heer Asjes is wel een felle anti-propagandist van het plan om door middel van snelle postvluchten de mail van Holland naar Indië te ver zenden. Het „Soer. Handelsblad" constateert, dat het reeds aanstonds op de onbehoor lijke critiek van Asjes heeft gewezen. Het blad meent dat hij in belangrijke mate zijn mond heeft voorbijgepraat en zich een oordeel heeft veroorloofd over zaken, waarvan hij de draagwijdte niet overziet Asjes zal moeten waar maken, dat zijn uitlatingen waren verzonnen „ten einde de opinie ongunstig te bein- vloeden". Asjes had beter gedaan met zijn „tegenspraak" in de pen te houden. Het „N. v. d. D. van N. I." krijgt den indruk, dat vast staat, dat hetgeen in de pers is gepubliceerd, ook door Asjes is gezegd, dat Asjes zijn mond wat voorbij praatte. Het blad neemt echter de jeugd, het enthousiasme en de reeds groote verdiensten van Asjes in aanmerking, benevens diens nog geringe ervaring inzake interviewen Ook aan dit laatste moet men gewend raken om op zijn woorden te leeren passen. De onhandige poging om zich alsnog verdekt op te stellen, neemt het blad hem dan ook in het geheel niet kwalijk Het blad consta teert: Al is het ..Est ist nicht wahr" van den Postjagervlieger nog zoo snel, het dagblad achterhaalt dat wel. DE PELIKAANVLUCHT. Een benauwd oogenblik boven boven den Balkan. Volgens de „Bossche Crt." zou tijdens de tweede etaope tusschen Rome en Saloniki, Soer, die dien nacht aan het stuur zat, er niets van hebben gemerkt, dat hij de „Peli kaan" met de borst over de toppen der hoo rnen liet vliegen, de mecaniciën zou de enor me scherpte van gehoor bezeten hebben om boven het gebrul van drie motoren uit de takken van onderen tegen het vliegtuig te hooren slaan en vervolgens zou hij de cockpit binnen gestapt zijn om zoo maar aan het hoogteroer te trekken. En daarna gebeurde er niet eens een ongeluk, doordat Soer, van verbaz;ng over een mecanicien die begint te sturen, zijn toestellen in den steek had ge laten. De „Mshode" is met dit, wel wat fantas tisch klinkende bericht naar vlieger Soer ge stapt en schrijft dan: Sier is thuis en bovendien jarig. De suite stroomt alsmaar voller met menschen, die hem èn omdat hij jarig èn omdat hij thuis is, willen feliciteeren. Het is er trouwens toch al vol met de her inneringen aan de „Pelikaan". Eerstens staat de kamer vol fraai geluid uit een nieuw ra diotoestel. „Ja, lacht Soer, ik had al tegen mijn vrouw gezegd: Ik ga nog eerst een reis je naar Indië maken en daarna koopen we een nieuw radiotoestel. Maar toen ik thuis kwam, stond dit er al." Aan den muur hangt het herinnerings bord aan de „Pelikaan" en boven de radio hangt de „Pelikaan", zelf op een foto. De divan is bedolven onder een enormen lauwer krans; de ederlandsche vlag hangt niet uit, maar boven de porte brisée en dat is heel practisch, want nu heeft de held van den dag met zijn familie er zelf het volle feeste lijke rendement van. Soer zelf draagt het Ridderlint en de gou den Pelikaan op zijn revers en mevrouw Soer omgeeft haar man op de eerste plaats, maar ook ons en alle familieleden en vrienden, met de charmante attenties van thee en taartjes. Als we dan zitten en een sigaret hebben ontvangen uit den snavel van een „Pelikaan" dit ze uit een kistje pikt (eigenlijk was het een ooievaar, maar vanwege het feest ziet Sóer er een pelikaan in) komen we met bericht voor den dag. Hoe komen ze er aan. Soer leest het en lacht hartelijk. Dat is al duidelijk genoeg. Geen woord van waar, zegt hij tenslotte Hoe komen ze er aan? Als het al zoo ver is, dat we de toppen van de boomen raken, dan zijn we verloren. Het was bar slecht weer in dien nacht, maar zooiets hebben we toch heusch niet meegemaakt. Bovendien, dan zouden we toch zeker onze antenne verloren hebben, die, zoo lang we vliegen, uithangt en een heel eind onder het vliegtuig uitsteekt En dan een mecanicien die aan het hoogte roer komt. Ik moet den eersten mecanicien nog zien die dat doet. Maar hóe komt iemand aan zoo'n belache lijk verzinsel? Enfin, zeker om den eindin druk nog mooier te maken, dat hij is. Bent u er zoo tevreden over Geweldig gewoonweg, zoo'n euthousias me. Dat begon op de heenreis al in Singa pore. En toen in Btavia. Ik zei zoo tegen Smirnoff: ze schijnen er nogal drukte van te maken. We waren daar werkelijk niet op voorbereid. We hadden wel aan iets anders te denken, dan.dat,we record aan het breken waren. Maar hier op Schiphol was het enorm. Alleen, nou ja, om het eerlijk te zeg gen: ik heb de speeches in de kranten nog eens rustig nagelezen. Het was te veel voor een mensch na vier dagen jakkeren. Hebt u werkelijk een oogenblik het plan gehad om ergens anders te landen? Geen moment hoor. We hebben alleen maar even gewacht tot de wolken wat op trokken. Maar we herinneren ons de span ning, waarin Zaterdagavond ook de insiders verkeerden. Toen gaf de Pelikaan onder de handen van Soer en Smrinoff een sterk num mertje weg, niet op gefantaseerde Balkan- boomen, moor in een onloochenbaar echten Nederlandschen mist. !..ir qo - 'DE POSTVtüCHTEN Of» INDIE, Do Oehoe is gister van Marseille te Amsterdam aangekomen; de Snij (uit reis) arriveerde te Rome; de Kwartel (heenreis) bracht het tot Alorstar; de Ijsvogel (terugreis) landde te Calcutta. HET VERBODEN LIDMAATSCHAP N. S. B. VOOR RIJKSAMBTENAREN. De burgemeester van Amsten- rade bedankt voor dat ambt. De burgemeester van Amstenrade, graaf M. de Marchant et D'Ansembourg, die on langs is benoemd tot plaatsvervangend kringleider der N. S. B., heeft na een onder houd met den minister-president, dr. Colijn, zijn ontslag aangeboden als burgemeester van Amstenrade. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen is op den spoordijk tus schen Ruurlo en Borculo de heer A. ten Har kei, die hardhoorend is, door den trein van den locaal-spoorweg Mij. Enschede—Doe- tinchem gegrepen en gedood. FRAUDULEUZE HANDELINGEN GEPLEEGD DOOR EEN KASSIER. Kleine spaarders benadeeld voor 30.000. Gister werd op last van de justitie een on derzoek ingesteld ten kantore van den kas sier G. van K. te Oud-Beijerland. Deze werd er van verdacht fraudulezue handelingen te hebben gepleegd ten nadeele van onderschei dene personen. Het onderzoek leverde zoo veel materiaal op, dat G. van K. werd ge arresteerd. Bij zijn verhoor heeft van K. ge deeltelijk de hem ten laste gelegde beschul digingen inzake het plegen van frauduleuze handelingen bekend. De knoeierijen moeten zich volgens het voorloopige onderzoek over 7 a 8 jaar uitstrekken. Hierdoor zijn talrijke, meerendeels kleine spaarders uit Oud-Beijer land en omgeving, voor tezamen ongeveer 30.000 benadeeld. Van K. is gevankelijk naar Dordrecht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek wordt inmid dels voortgezet. TANKWAGEN EN TANKAUTO VERBRAND. O een persoonlijke ongelukken. Bij het overhevelen van benzine uit een tankwagen met een inhoud van 20 000 liter, staande op het spoorwegemplacement Ede- Dorp, in een tankauto van de N.V Purfina, geraakte gisteravond de motor van den auto in brand. De wagen stond onmiddel lijk in lichterlaaie. Aan blusschen viel niet te denken, daar men niet over schuimblua- schers beschikte. Door den druk die er op de leiding kwam te staan, vloog de koppeling van den tankwagen los en' vonden er kleine ontploffingen in dezen wagen plaats. Dit had tot gevolg dat soms hooge vuurzuilen hieruit opstegen. Ook de tankwagen brandde geheel uit. Twee in de nabijheid staande wa gons. welke gevuld waren met petroleum en gasolie, had men nog bijtijds in veiligheid kunnen brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. URK EN HET IJS. Gistermorgen heeft de postboot „Geusau" getracht door het ijs naar Kampen te ko men. De zuidwestenwind had het ijs naai Urk gedreven, waardoor de massa zooveel tegenstand bood, dat de boot er niet door heen kon komen en genoodzaakt was terug te keeren. Toen op het eiland bemerkt werd, dat de reis niet verder kon worden voortge zet, heeft men de post per ijsvlet naar Schokland gebracht. Deze vlet kwam daar gisteravond 8 uur aan. Vanochtend zal de vlet weer naar Urk terugkeeren na aan komst van de postvlet van Kampen op Schokland. heden, dat er honderden menschen uit In dië repatrieeren wegens den ongunstigen oeconomischen toestand in onze koloniën. OORLOGSGEVAAR IN HET OOSTEN, Vragen aan den minister van bul' tenlandsche zaken door het kamerlid Roestam Effendi. 1. Is het juist, dat in verband met de gebeurtenissen in China op dit oogenblik voor de steden Futschau, Amoy, Swatow en Hongkong marinetroepen van de Ver. Staten, Jaoan, Groot-Brittannië, Italië e. a. mogendheden zijn samengetrokken? 2. Is het juist, dat ook een contingent NederJar.dsche troepen hieraan deelneemt7 3. Indien dit het geval mocht zijn, ij dan de regeering, daar dit gevaar van ir oorlogsverwikkelingen in de Pacific ge mengd te worden medebrengt, bereid on- midde'lijk de Nederlandsche troepen terug te trekken? 3ELASTINGPLA ATJES-WEE. Brief van een tot 5 boete veroor deelden werklooze aan een rechte' VERLOREN DOOPBROEK TERECHT. Gedupeerde Hilversumsche erf gooier s. De Gooische correspondent van het Hbl. meldt: Toen met het oog op den te verdeelen buit der reservaaisgelden alle Gooische geslach ten, niet voorkomende op dt leuenlijst van Stad en Lande van Gooiland, de archieven lieten uitpluizen om het bewijs te leveren van hun wettige afstamming van een erfgooier, is bij de volgende procedures herhaaldelijk een ontbrekend Hilversumsch doopboek ter sprake gekomen Bij den grooten biand van 25 Juli 1766 was bij het ten onder gaan van de hervormde kerk ook het doopboek in vlammen opgegaan. De toenmalige predi kant, ds. J. W. van Yssum, had daaiop zijn gemeenteleden bijeen geroepen om het ver loren document zoo goed mope'.ijk te recon- strueeren. Dominee ging heel secuur te werk, niet dan wanneer door een kruisverhoor namen en data onomstootelijk waren komen vast te staan, werden deze in het nieuwe doopboek ingeschreven. Zoo s'aagdt hij erin tot 1689 terug te gaan en aldus van dat jaar af den toenmaligen burgerlijken stand van de Hilversumsche gereformeerde gemeente in eere te herstellen. Dit doopboek van ds. Van Yssum is bekend de heer C. L. Heek. de bekende Hilversumsche geweest tot in het begin van deze eeuw toen historicus, ten gebruike van eigen weten schappelijke onderzoekingen, er een afschrift van heeft gemaakt. Eenige jaren nadien even wel was hei authentieke geschrift spoorloos verdwenen. De hoop. dat het doopboek bij de verhuizing van de gemeentelijke administratie naar het nieuwe raadhuis voor den dag zou komen, ging niet in vervulling, tot nadeel van Hilversumsche families, die door het ont breken van de schakel in geboorte-(doop)be- wijzen van 1689 tot 1811 (het jaar van .de in voering van den officieelen burgerl. stand), hun stamboom slechts op veronderstellingen, ten hoogste geadstrueerd door het afschrift van den heer Heek..konden bouwen. Het be stuur'van Stad en Lande weigerde steeds het afschrift als voldoende bewijsmateriaal te er kennen. De Hilversumsche kantonrechter In hoogste instantie volgens de erfgoo'erswet, heeft het we! „groote waarschijnlijkheid van authenticiteit" toegekend, doch bleek toch eerst wanneer ook uit anderen hoofde rechts vermoeden van afstamming bestond, zijn be vel tot plaatsing op de ledenlijst mede daarop te kunnen baseeren. Het verloren gewaande doopboek is thans voor den dag gekomen. Juist vóór Kerstmis kwam het bij het ordenen van het oud-archief bij de afdeeling registratuur op het Hilver sumsche raadhuis uit een pak met verkeerd opschrift te voorschijn Het boek is sedert op genomen in het archief te Haarlem, juist vroeg genoeg om bewijsmateriaal te Ie- eren voor de rechte afstamming van weer nieuwe erf- gooiers, wier plaatsing op de ledenlijst is verzocht, n.1. 46 leden van het geslacht Hogen- birk en 26 van de familie v d. Wal. Jammer voor hen en de vele anderen, die gaarne hun aandeel in de twee miHioen ge had hadden, is deze vondst een paar jaar te laat gekomen. MIDDEN-DAMTERREIN TE AMSTERDAM BEBOUWD? Het Hbld. verneemt, dat er ernstig sprake is van erfpachtuitgifte van het Midden-Dam- terrein, begrensd door Damrak, Visschers- dam, Warmoesstraat en Vijgendam. De bouwondernemer Klaas Hille van Aer- denhout heeft n.1. namens zijn principaal, bij het dagelijksch gemeentebestuur te Amster dam een aanvrage ingediend om het Midden- Damterrein in erfpacht te mogen ontvangen. De bedoeling is, er een hotel te doen op- trekken bevattende honderdtachtig kamers. De ingang zal komen aan den Visschers- dam ;aan de zijde van den Vijgendam wordr een „Automatiek" gevestigd. Op de eerste verdieping wordt, over de geheele breedte, een restaurant ingericht. Het hotel zal worden gebouwd naar ar chitectonische plannen van het Bureau Gul den en Geldmaker, en van architect van der Mey. Indien deze aanvrage door de gemeente diensten spoedig wordt behandeld hoopt de heer Hille het hotel in het vroege voorjaar van 1935, te kunnen opleveren. MAILSCHIP WEER IN DE VAART. Geen bewijs van opleving Het mailschip Jan Pieterszoon Coen van de Stoomvaart Maatschappij Neder land, dat geruimen tijd opgelegd is ge weest, zal begin Februari gereed zijn om weer in den passagiers- en maildienst op Indië te worden opgenomen, mede in com binatie met den Rotterdamschen Lloyd, die door den brand op de Indrapoera dit schip op deze lijn voorloopig missen moet. Van een opleving kan allerminst ge sproken worden; het feit, dat er veel pas sagiersruimte noodig is, vindt zijn oor'-ik hoofdzakelijk in de sombere omstandig In het Maandblad voor Berechting en Re- classeering wordt het navolgende geval van belastingplaatjes wee vermeld. Worden het gezag van den rechter en het vertrouwen in zijn rechtvaardigheid ver sterkt, doordat de wet het minimum van de boeie voor rijden zonder belastingplaatje stelt op 5? En dat terwijl de Nederland sche strafwet beroemd is door haar alge meen minimum van 0.50! Wat moet een werkelijk arm man denken, die een plaatje thuis heeft of een p aatje in zijn zak in plaats van aan zijn rijwiel zooals de wet voor schrijft en hij krijgt toch J 5 boete? Hij kan het doorgaans bij transactie afmaken tegen betaling van b.v. 2 50 Maar als hij die niet heeft en hij komt dan daarna met ver trouwen voor den rechter, aan wien hij zijn schuld en zijn schulden belijdt en hij krijgt dan toch 5 boete? Is het eigenlijk niet ten tijd om het rechterlijk gezag hoog te houden? En het rechterlijk gezag wordt ver zwakt door vonnissen, die niet als redelijk kunnen worden gevoeld Wij vernemen, dat naar aanleiding van zoo n geval door een verdachte aan een rech ter een overtuigend schrijven is verzonden. Wat meet de schrijver van onderstaand aan een politierechter gericht briefje wel denktii van den ..zeer geleerde Menheer", wiens ge leerdheid hem nog niet geleerd heeft, dat hij geen 5 boete moet op'eggen aan een werk loos vader van zes kinderen, omdat die zijn rijwielplaatje in zijn andere broek heeft 'aten zitten? Nu dan: het schrijven luidde a's volgt (en moge de Nederlandsche wetgever er kennis van nemen). Zeer Geleerde Menheer, Met dezen kom yk met een verzoek tot u, Om dat yk een dagvaarding heb ontvangen, Om voor u teregt te staan, Vanwegens het rijden zonder belasting Merk 1932 1933. Nu kan yk niet komen om als yk in Vries- lant woon. Maar yk kom wel met bezwaren yk hadde het be asting Merk theus gelaten Om dat yk een andere broek hat aangetrokken. Want yk zij nog tegen den Wagtmeester vk wil het u wel eeuwen. Hy zy tegen my, yk zal het wel goet met u maken En .oen wou die Menheer 2.50 hebben yk zy dat kan yk niet betalen. En dat was in der daat zou Want ylc zit met 6 kinderen, En moet het alleen ver dienen. En nu ben yk al een heele tyt werke loos. En alheel Vry, Dat zal wel niet gaan. Maar yk wil graag een ligtere straf. En yk geloof, Dat heb yk ook wel verdient Want yk ben nog nooit met de regter in aanraking geweest. En het is allemaal armoede by my Dat kunt u begrypen niet waar En yk hadde het plaaije schandelyk vergeten. Hoogachtend die zig teekent „Dat kunt u begrijpen niet waar?? zegt hij in zijn onschu'd! VERKEERSONGEVALLEN Ünvooi z chtig overgestoken Gisteravond omstreeks zes uur had op het plein te Halfweg, midden in het dorp, een ernstig auto-ongeluk plaats. Uit de Haarlemmermeerstraat kwam de 21-jarige dienstbode mej. Bernard, wonende aan den Lutkemeerweg onder Amsterdam. Zij stak den Rijksweg over naar een der vluchtheuvels van de tram. Juist op dat moment naderde een auto uit de richting Haarlem, bestuurd door den heer Rafael uit Amsterdam. Mej. B. werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met een zware hersenschudding en een schedel fractuur werd zij in zorgwekkenden toe stand naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De auto werd in beslag ge nomen. De politie onderzoekt de zaak. Vermoedelijk treft den bestuurder van den auto geen schuld. K01 als brandmelder Gisternacht werd brand ontdekt in de bo venverdieping van een huis in de Jan Nieu- wenhuizenstraat te Haarlem De bewoners, die op de tweede verdieping sliepen, werden gewaarschuwd door de kat. die aan de deur krabde. De eerste verdieping bleek al in dich ten rook te staan, zoodat de bewoners met een ladder, die tegen den gevel werd ge plaatst, moesten worden gered. De verdie ping, waar de brand was ontstaan brandde geheel uit. Een brandend petroleumlampje, dat onder het aquarium met visschen was geplaatst, veroorzaakte den brand. Een brand in een villa zet het verkeer te Zandvoort stil. Gistermiddag heeft een korte doch felle brand gewoed in de villa, bewoond door de familie van GielenBos, staande aan den Haarlemmerweg nr. 37 te Zandvoort. De brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen. kon niet verhinderen, dat de beneden verdieping totaal uitbrandde De andere ver diepingen van de villa bekwamen veel water schade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Het verkeer moest, in verband met dezen brand, gedurende geruimen tijd worden stopgezet

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7