Agenda Amstetdmtscfie ^Binnenland (B&nfltsvist £aatste betichten Stad en Omgeving. Wzetbedcht Dit is een kwetsbaar punt. B PMSYtSLLES ÜMQ&ZMidm Stukken DOODSLAG IK DE BLOEMSTRAAT. van Dinsdag 9 Januari 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Rubbers. mmmm De dader en het slachtoffer. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Het drama der wolkenkrabbers (sens.) Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Nachtclub-madonna (rom.), hoofdrollen Claudette Colbert, Ricardo Cortez en Baby Leroy. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, heden Dinsdagavond half 8, hoofdnummer Ontwakende Jeugd (rom.-dram.), hoofdrol Hertha Thiele. Toe- gang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag half 3 matinée. Cinema Americain, 7.30 uur, eerste hoofd nummer Kinderleed (dram.), hoofdrol Jackie Cooper; tweede hoofdnummer De hooge C en Een hooge zee (hum.), hoofdrol Charlle Chase. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag half 3, matinée. Dinsdag 9 Januari. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, uitvoe ring 't Ontluikende Roosje. Woensdag 10 Januari. 25 en 710 uur, 't Gulden Vlies, ten toonstelling Nederlandsch fabrikaat. 8 uur, Nutsavond in de Harmonie; lezing met lichtbeelden over Een jaar op Oost- Groenland. Feestavond Burger IJsclub. DE FILMKEURING. Niets streng genoeg volgens eenige vrouwenbonden te Bussum. De Bussurasche afdeelingen van den vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn; de alg. Ned. vrouwenvrede bond, de intern, vrouwenbond voor vrede en vrijheid, de chr. jongedochtersvereeniging „Zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn" en van de r.k. vrouwenorganisaties hebben aan de directies van de bioscoop theaters te Bussum een brief geschreven waarin zij „met klem verzoeken in het ver volg geen bijfilms te vertoonen, die het eer- fevoel der vrouw in hooge mate kwetsen", .v. films over zgn. schoonheidswedstrijden of lichaamsverzorging. Alle leden der ver- eenigingen, wier besturen het adres hebben geteekend worden van bestuurszijde verzocht em de zaal te verlaten, als een dergelijk bij- Vogramma wordt vertoond. De directies van de theaters zijn van mee ning, dat het niet op hun weg ligt, zelfs niet mag liggen, om in films die door de Centrale Keuringscommissie zijn doorgela ten, coupures aan te brengen. De vereeni- ging van Huisvrouwen beziet de kwestie eveneeens vanuit dit oogpunt; zij heeft aan het adres geen medewerking verleend. De andere vrouwenorganisaties zullen de zaak er niet bij laten en zij zullen zich tot haar hoofdbesturen wenden, om de zaak landelijk aan te pakken; zij meenen dat toezicht op het toezicht van de Centrale Keuringscom missie gewenscht is. Zij willen ook het publiek rechtstreeks in de zaak betrekken, door het gelegenheid te geven in stembussen, welke in de bioscoop theaters moeten hangen, zijn oordeel over films tot uiting te brengen. In het feit dat de Bussumsche directies dit laatste verzoek, hetwelk de internationale vrouwenbond voor vrede en vrijheid, reeds eenigen tijd geleden heeft gedaan, niet hebben ingewilligd, zien de vrouwenvereenigingen eveneens een aan duiding, dat het publiek zelf over de wijze waarop het wil worden beïnfluenceerd, moet oordeelen. GEEN CADETTEN VOOR HET INDISCHE LEGER. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat in 1934 geen plaatsen zullen worden opgesteld voor toelating als cadet tot de Kon. mil. academie voor de opleiding voor het leger in Ned. Indië. MR. VAN HOLTHE TOT ECHTEN f Te Assen is hedennacht plotseling op 54- jarigen leeftijd overleden jhr. mr. A. w. v. rlolthe tot Echten, advocaat en procureur te Assen. De overledene was kamerheer van de koningin in buitengewonen dienst, deken der balie van advocaten, voorzitter van den raad van rechtsbijstand en het bureau van consul tatie, voorzitter van de Drentsche prae- historische vereeniging en rechter-plaatsver- vanger bij de rechtbank te Assen. INBREKERS GEVAT. Eén hunner wist te ontsnappen, maar werd na een jacht opnieuw gearresteerd. In de voorbereidende school aan de Eglantierstraat te Hilversum werd gisteren een inbraak gepleegd. Door bewoners van een naast het schoolgebouw gelegen huis werd de politie gewaarschuwd, die zich on middellijk naar het schoolgebouw begaf en erin mocht slagen zekere J. en G., wonende (Ontvangen per draadlooze telefoon), Koers van heden te: STAATSLEEN1NGEN. 5 Nederl. 1932 4H 1917 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D Reichsbank INDUSTR, OND. BJNNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm Acc Nederl. Ford Atgesl. Philips Gloeil. Getn. Bezit Unilever INDUSTR1. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union i Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Uessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaao Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Dell Seoembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka i Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash §Noteering per 5 50, VFxdividend. tExclaim. Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 1015/a 1017/s 1003/4 1015/g IOIS/4 1008/4 48 46 51 1101/4 48 3116/i6 201/4 597/8 Vs I051/4 260i/a 91 V« 32 I651/4 256-7 Vs 256-1/4 256 Va 89-Vi 893/4 273/s 9 "Ac 227/8 l"Aa 3 27'/, 8'%c 8i8/ia 1 228/1 8*5/46-5 22'/a-| J 'v 30V« 3"/l6 55/s 22>/a 307/8-1 5 Va 1743/4 96 69'/» 221/4 14.40 172 Va 171Va-2 128Vi 67/g 1171/2 129 63/4 154 177 1045/g lOUAc 53/18 173'/»-? 104 105/s 55/16 1743/ 102 lO'/a 57/ifi 103 57/16 1037/g 441/, 315/s 305/g 17/8 102 Va 43 31 1'5/ia 1021/4 102 1/4 1013/4 29'/a 91/8 8l/i 47 46 451/4 117 W/s 1085/s 129 117'/, 191/4 108i/i 129 357/a 16 72'/j 1% 72>/a z PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt. Heden 1 pet. WISSEI KOERSEN AMSIkRÜAM. NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch 100 Kopenhagen Stockholm Oslo IUlil i Vorige koers 1.595/ 8.12'/» 59.16 9 737/8 34.58 48.16 36*30 41.90 40 85 13.07 Koers op heden 2 uur 1.39V, 8. 1 5917 9 /4i/, 34.58 48.16 36 30 41.80 40.59 1307 LJw keel I De werkzame bestanddeelen van Pa nf la vin-pastilles dringen tot in de diepste plooien van den mond en van het slijmvlies van de keel. Gebruik daarom vooral in dezen tijd van het jaar Pa nf la vin pastilles. Zij. beschermen tegen verkoud heid, keelontsteking en griep. te Utrecht, te arresteeren. Tijdens de over brenging van de beide personen naar het politiebureau zag G. in de Koningstraat kans te ontsnappen. De politie loste, om G. vrees aan te jagen, eenige revolverschoten in de lucht. Zij mocht er na een achtervol ging in slagen hem in de Zadelstraat weer aan te houden. Zeer waarschijnlijk zijn de beide gearresteerde personen de daders van de talrijke in den laatsten tijd in Utrecht in scholen gepleegde inbraken. VERKEERSONGEVALLEN Door een vrachtauto overreden bij het verlaten van een autobus. Gisteravond is de ongeveer 55-jarige echt- genoote van den heer J. v. Ruiven, toen zij te Wateringen uit de autobus stapte, door een juist passeerenden vrachtauto gegrepen en Ïewond. De vrouw is naar het ziekenhuis te •en Haag vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Aan de gevolgen van aanrijding overleden. De 66-jarige Burhenne uit Tegelen, die Za terdag j.1. tusschen Belfeld en Tegelen bij een aanrijding door een auto werd gegrepen en in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Tegelen moest worden overge bracht, is in den nacht van Zondag op Maandag aan de opgeloopen verwondingen overleden. Vrachtauto tegen huis gereden; be stuurder gedood. Gp den Rijksweg tusschen Maastricht en Sittard is Zondagavond een vrachtauto, bé- stuurd door J. van Rooy, komende uit Hoens- broek, tegen een langs den weg staand huis opgereden. Van Rooy kreeg een ernstige sche delfractuur en is eenige uren later overleden. Te water gereden en verdronken. De 26-jarige bakkersknecht J. Krol uit Nieuweburg (gem. Aengwirden) is gister ochtend met zijn fiets te water geraakt en, daar het ongeluk niet werd opgemerkt, ver dronken. KORTE BERICHTEN. Het le regiment-infanterie, liggende te Assen, is opgericht 9 Januari 1814 en her denkt dus zijn 120-jarig bestaan. De 28-jarige ongehuwde juffrouw K. M. te Zwartsluis is aldaar te water geraakt en verdronken. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot een fabriek i$ de Falckstraat te Amsterdam. Uit een brandkast is een bedrag van pl.m. 240 ontvreemd. Voorts hebben zij zich vermoedelijk toegang verschaft tot een daarnaast gelegen perceel, waar uit een geldkistje een bedrag van 50 wordt ver mist. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de rijkspolitie onder Geersdijk (Noord- Beveland) in de drogerij van den heer Sch. een geheime distilleerderij ontdekt. De in stallatie, welke heelemaal compleet was, is in beslag genomen. Te Assen is Zaterdag gevankelijk bin nengebracht B. V., sigarenmaker, afkomstig uit Amsterdam, thans verpleegde te Veen- huizen, verdacht van opzettelijke brandstich ting in een der gebouwen aldaar. Oud-minister Kan heeft gister een bezoek gebracht aan den ex-keizer te Doorn. De minister van economische zaken, mr. T. J. Verschuur, is voor korten tijd met verlof naar het buitenland vertrokken. (Buiten veraniwooraelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Het besluit van den gemeenteraad van Alkmaar, waardoor de personeele belasting voor onze bedrijfsloca.iteiten met 1/3 is ver minderd, heeft blijkbaar niet de sympathie van den heer Bastert. Deze heeft het althans noodig geoordeeld naar de pen te grijpen om van zijn onlstem- ming blijk te geven en stort in zijn ingezon den stuk de fiolen van zijn toorn uit op de hoofden van hen die, in zijn oog, aan deze daad schuldig zijn. Wij zullen de laatste zijn om zijn goed recht te betwisten om over deze aangelegen heid een andere meening te hebben dan wij, nog veel minder om die meening wereldbe kend te maken, echter de manier waarop hij dat doet is voor anderen en voor ons beleedi- gend. Waarom gebruikt hij het woord „kroeg houders" (vooral in de laatste zin van zijn stuk is het beieedigend). Het heeft er veel van dat hij ons opzettelijk heeft willen grie ven. Wij kunnen het niet anders zien en voe len ons door hem be'eedigd en gesmaad, zoo lang hij niet bekend maakt waarom hij an ders dat voor ons zoo minachtende woord heeft gebezigd. Nu even over het stuk zelf. Toen wij de tamelijk lange titel van het stuk lazen meenden wij, van een oud-kanton rechter, een zakelijke uiteenzetting over recht vaardigheid en billijkheid nopens het heffen van personeele belasting te krijgen en ver wachtten iets leerrijks. Wij werden echter bitter teleurgesteld. Over het wezen van personeele belasting rept inzender met geen woord. Waar wij in ons adres aan den raad op billijkheidsmotieven steunden hadden wij van hun een zakelijke weerlegging van onze mee ning meer doelmatig geacht. Dan doet hij het voorkomen alsof alleen wij het zijn die koemarkten in het Centr/.m van de gemeente wenschen te houden. Meent hij werkelijk dat dit voor het overige deel van den middenstand onverschillig is? Over deze materie zou nog wel iets meer te zeggen zijn en dan zouden het gemeentebelang en het al gemeen belang daarbij ook degelijk ter spra- ke komen. Is het niet wat ondoordacht neergeschre ven dat onze zaken, in dezen tijd van crisis en malaise, tegenover andere bedrijven nog zoo slecht niet gaan? Wanneer het hem lust mag hij een onderzoek instellen, wij zullen hem met gegevens van dienst zijn. Hij wraakt het ook dat bij behandeling van ons verzoek gedragingen van andere ge meentebesturen in het geding zijn gebracht. Wij meenen dat dit zeer terecht is gedaan. Goede voorbeelden zijn er toch om nagevolgd te worden. Wij hebben niet de pretentie dat wij met het bovenstaande hem tot een andere mee ning betreffende deze aangelegenheid heb ben gebracht. Wij herhalen dat het zijn goed recht is er anders over te denken dan wij, maar wij herhalen ook dat, zoolang hij niet bekend maakt waarom hij het voor ons belee- digende woord heeft gebruikt, ons de over tuiging bijblijft dat hij ons daarmede opzet telijk heeft willen grieven. Inmiddels verblijven wij namens de afd. Alkmaar van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Restauranthouders- en Slijters: P. HECKER, Voorzitter. A. L. G. LEIJGRAAF, Secr. Alkmaar, 8 Jan. 1934. (Ongecorrigeerd.) DE ONTSPORING AAN HET STATION D.P. TE ROTTERDAM. Hedenmorgen om 8 uur was het oprui- mingswerk, dat in verband met de treinont sporing van gisteravond moest geschieden, klaar gekomen. Hedenmorgen had het trein verkeer weer normaal plaats. Gisteravond te ongeveer half twaalf heeft in de Bloemstraat de 33-jarige D. G., wonende al daar, den Egmonder J. O. met een zwaar stuk hout zoodanig op het hoofd geslagen, dat slechts eenige oogenblikken daarna O. aan de gevolgen overleed. De dader meldde zich zelf aan bij de politie en werd in verzekerde bewaring gesteld. In de Bloemstraat heeft zich gister avond laat een kort, maar verschrikke lijk drama afgespeeld. Daar woonde de 33-jarige D. G., afkomstig uit Egmond aan Zee en daar bekend als Oiie Polie, met een huishoudster, de 34-j. A. de H., die sedert 2 Jan. bij hem in betrekking was. In deze korte periode was de ken- rismaking waarschijnlijk van zoo goe den aard geweest, dat bereids trouw plannen waren gemaakt. Dat was echter niet naar den zin van den 36-jarigen J. O uit Egmond-Binnen, een weduw naar, die al IK jaar met mej. de H. had samengeleefd. En dus trok O. gister avond naar de Bloemstraat, om de kwestie maar eens op te lossen. D. G .en mej. de H., die op een boven huis woonden, werden plotseling opge schrikt door een harden- slag, Het bleek, dat iemand een steen door de ruiten had gegooid. Even later volgde een tweede steen en toen begreep G., wie waarschijn lijk buiten stond. Hij werd woedend, greep een dik stuk hout, waarin twee groote ijzeren pennen, en rende de trap af naar beneden. Toen verkende hij even vluchtig de straat en zag in 'n c onkeren hoek, een inspringend gedeelte van de Bloemstraat, zijn vijand staan. Hij ren de op hem toe en zonder dat er een woord gesproken werd, gaf hij O. een harden slag op het hoofd met een ijzeren pen, die in het hout zat. O. zakte dadelijk ineen en bleef op straat liggen, nadat hij zich nog even had opgericht. Toen de aanvaller zag, wat er gebeurd was, schrok hij van zijn daad en ijlde hij regelrecht naar het politiebureau, waar hij zelf aangifte van het gebeurde deed. De politie stelde G dadelijk in ver zekerde bewaring en onder leiding van commissaris Walraven werd terstond een onderzoek ingesteld. Nadat nog gauw een snelverband was Telegd, werd do GG D. gewaarschuwd. Een genees heer, die dadelijk aanwezig was, achtte overbrenging naar het Centraal zieken huis noodzakelijk Hoewel nog een poging werd aange wend, om het leven te redden, bleek dat onmogelijk. De geheele hersenpan was ingeslagen en de schedel voor een groot gedeelte versplinterd. Het slachtoffer overleed dan ook vrijwel dadelijk na aankomst in het ziekenhuis. O. laat drie kinderen van 9, 7 en 4 inar geheel onverzorgd achter. De dader, die een volledige bekente nis aflegde, zal vandaag nog ter be schikking van de justitie worden ge- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.7 mM. te München. Laagste barometerstand 729.2 mM. te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 10 Januari: Meest matige wellicht toenemende Zuide lijke tot Zuidwestelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; waarschijnlijk eenige regen; iets kouder, vooral des nachts. Weeroverzicht. De voornaamste verandering in den toe stand is te verwachten als gevolg van de korte drukdaling, welke gisteravond op IJs land werd ingeleid en die daar vanochtend met groote snelheid voortging en zich ver naar 't zuiden doet gevoelen. Al ligt de kern der naderende depressie ten zuidwesten van en dicht bij IJsland. Tot in de Golf van Biscaye daalt de barometer. De temperatuur is in Scandinavië door het aftrekken van de vorige depressie en de daardoor verhoogde uitstraling aanzienlijk gedaald. Gok in het uitgebreide gebied van hoogen druk over het vasteland nam hier en daar de vorst nog teo, terwijl ook in het zuiden van Engeland in ons land en in Noord-Frankrijk de tempe ratuur lager is dan gisteren, doch de nieu we drukdaling uit het westen doet een stij gen van de temperatuur vooral voor den nacht bij toenemenden wind voor die gebie den verwachten, waarbij de nevel, welke he den een groot deel van ons land bedekt, wel zal verdwijnen, terwijl eenige regen waar schijnlijk is. steld, die bereids de sectie op het lijk liet verrichten. Naar wij nader vernemen behoorde Dirk Groen te Egmond aan Zee tot de bekendste stroopers en staan zijn fami lieleden ook als zoodanig bekend. Her haaldelijk kwamen zij wegens stroopers- delicten met de poiitie in aanraking en hun arrestatie ging steeds met hevig verzet gepaard. Oorspronkelijk was Groen lid van de oud-katholieke gemeente, doch vóór een paar jaar werd hij r.-k., naar in Egmond beweerd wordt, omdat hij van die zijde, volgens eigen verklaringen, hoogere ondersteuning kreeg. Het slachtoffer J. Oldenburger vestig de zich 9 September 1932 uit Grootegast in de gemeente Egmond-Binnen en was als arbeider aan de wegen werkzaam. Hij stond daar gunstig bekend. De politie heeft vanmorgen zijn drie kinderen voorloopig bij de buren onder gebracht, terwijl hedenmiddag burge meester Bos definitieve maatrege'en voor hun verzorging za' nemen. GESLAAGD. Mej. T. Ruiter te Bergen slaagde voor d& Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen te Amsterdam voor het examen boekhouden. FILMAVOND VER. NED. FABRIKAAT. Meer dan ooit is het thans noodig de aandacht te vestigen op de producten, die in Nederland vervaardigd worden en voor denzelfden prijs, vaak nog goed- kooper dan buitenlandsche artikelen, in den handel worden gebracht. Met dit doel is dan ook de Vereeniging Neder landsch Fabrikaat tot stand gekomen, welke vereeniging thans alom In Jen lande tentoonstellingen organiseert om de Nederlandsche bevolking de groote verscheidenheid van echt Nederland sche producten aanschouwelijk te laten zien. Na Gouda is Alkmaar aan de beurt gekomen. Om echter voor de komende tentoonstelling op Woensdag, Donder dag en Vrijdag in ,,'t Gulden Vlies" vol doende belangstellenden te krijgen heeft de Ver. Nederl. Fabrikaat (V. N. F.) gis teravond gratis eveneens in ,,'t Gulden Vlies" een filmvoorstelling gegeven, die reeds een volledig succes geworden is Om even acht uur was men gedwon gen tientallen bezoekers teleurgesteld naar huis te sturen, daar geen plaats onbezet gebleven was. In zijn kort openingswoord vertelde de heer Beets een en ander over deze reizend? reclame en wekte tenslotte een ieder op, de tenstoonstelling te komen bezoeken. Hierna volgde ln vlot tempo een aantal zeer goede reclame-filmpjes, deels van reeds bekende firma's, doch een enkele b v. de klompenindustrie als Nederlandsch artikel nog onbekend Dat het gebodene op hoogen prijs werd ge steld, getuigde het krachtig applaus. Een goede gramofoonversterker zorg de voor de muzikale filmbegeleiding Uit de reeks van filmpjes noemen we die van Gero, Robinson, Broches. Lever en verschi'ende andere groote Nederland sche firma's. Tot slot een film van de Vereeniging Nederl fabrikaat zelf, een doeltreffend, tendentieus© reclamerolprent. We twijfelen niet of de Ver. Nederl. fabrikaat zal óók op de tentoonstelling die geheel gratis is en waar elke 5e be zoeker een cadeau ontvangt, zeer veel belangstelling trekken Op een en ander komen we dan nader terug.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2